Nederland. A V J E H. Officieel. Den 20 werd naar Kroeng Gloempang en Senelop ge marcheerd. Bij terugmarsch vertoonden zich talrijke benden in de V Moekims (Montasjik). Gesneuveld 2 en gewond 42 militairen beneden den rang van officier. Aan het Alg. H.bld. werd onder dagteekening van den 22 geseind »Twee bataljons hebben den 21 eeD tocht naar Tjot Bang en Senelop ten oosten van onze stelling in de XXVI Moekims gemaakt. Onze troepen ondervonden hevigen tegenstand. Gesneu veld zijn acht gewond zes en dertig minderen. Een officier en twintig minderen werden door de warmte be vangen. Een Enropeesch soldaat van den post Seroen is gede serteerd met medeneming van zijn beanmont-geweer en patronen." De bekende Humfoer-Rijwielenfabrlek te Coventry is den 17 in een uur tijds geheel uitgebrand, en tevens zijn 4000 gereed staande fietsen daarbij verlo ren gegaan. De schade wordt op 100,000 p. st. geraamd. Bovendien zijn vijf belendende hnizen verwoesttenge volge van gebrek aan water. Men vermoedtdat den avond te voren bij het sluiten van de fabriek een der werklieden achteloos een lucifer zal hebben weggeworpen, waardoor spaanders of papiersnippers kunnen ontvlamd zijn. De brand werd het eerst door een voorbijganger gezien. Zevenhonderd werklieden zijn door de ramp buiten verdienste geraakt. Een fabrikant te Boston heeft een ijsveloclpède gemaakt. Het rijwiel is voorzien vnn een rad met pun ten en ziet er overigens uit als een gewone fiets. Examen Muziek. De 17e jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeniging zijn den 21 te 's-Gravenhage in het lokaal «Pulcbri Studio" voortgezet. Van de vier candidaten zijn geslaagdVoor piano (lager onderwijs) de heer H. B. M. Meddens, Hilversum; voor piano (mid delbaar onderwijs) mejuffrouw J. L. Wolter Amersfoort, en de heer Jac. F. van ZutphenGouda. Eén candidaat nam geen deel aan het examen. Den 22 slaagden van de 5 candidaten voor piano mej. M. Zöllner, Rotter dam en de heer G. M. C. Ezerman, Dordrecht, terwijl een candidaat zich tijdens het examen heeft teruggetrokken en twee zijn afgewezen. Tentoonstelling te Leeuwarden. De tentoonstelling is in de eerste week na de ope ning door 35.924 betalende personen bezocht geworden. De tentoonstelling te Leeuwarden mag zich in een druk bezoek verheugen sedert de openiug hebben haar ongeveer 60,000 betalende personen bezochtthans is weer eene onderafdeeling geopendn.l. de Tuinbouw tentoonstelling. Verbetering van gist. De heer D. C. Mackenzie, een Amerikaan, heeft onlangs aan de Vereenigiug van Gisthandelaren te Schie dam een geheim aangeboden, waardoor in de branderijen meerdero opbrenget van uitstekende en duurzame gist zou worden verkregen. Die vereeniging stelde het aan bod in handen eener commissie van onderzoek, en vol gens het dezer dagen van haar verschenen verslag, raadt zij op het aanbod in te gaan, omdat de branders bij een proefneming niet het minste risico loopen De heer M. toch zal voor zijne rekening een branderij volgens zijn systeem inrichten, terwijl een commissie van arbi trage zal uitmaken of het systeem de proef van de practijk doorstaat. De brander, die het systeem aanneemt, zal gedurende 10 jaar van elke 100 kilogram meel door hem in dien tijd verwerkt wordende aan M. 10 cent moeten betalen. In eens is het af te koopen met een bedrag van f 1560. De kosten van installatie eeaer branderij volgens M.'s systeem zouden f 1200 bedragen. M. rekent verder uit, dat tegenover die offers een jaarlijksche bate zon zijn van f 5100. Verkoop van aardappelen. Door eene commissie uit het hoofdbestuur der Frie- sche Maatschappij van landbouw en eene commissie uit de aardappelen handelaren in Friesland is besloten, den verkoop van aardappelen van 1 Aug. af, te doen plaats hebben op de volgende voorwaarden 1. De aardappelen worden verkocht bij de 35 KG., doch gemeten aan den hoop. die jonge man, die intusschen iets ongelooflijks, ten minste iets verrassends in zijne kunst had weten te leg gen hem gezegd dat hjj dit aan hem te danken had aan zijne vrijgevigheid en hij was zich daarvan niets bewust. Hjj beschaamde zelfs hemden rijken van der Vloten door zjjne vrijgevigheid en hij had zijn geschenk aangenomen voorloopig alleen om in het bezit der schil derij te zijn en in een aanval van grootmoedigheid had hij tegen Windham gezegd dat hij ze aan Esther zou schenken uit dankbaarheid namelijk daarvoordat zij dezen jongen man beminde en hem zoodoende zekerder onschadelijk maakte dan het aan zijnen zaakgelastigde gelukt was. Zijn zaakgelastigdedie zeer tevreden uit Italië was teruggekeerd, kon wel eens vertellen, hoe hij, van der Vlotener toe gekomen was den jongen kun stenaar te ondersteunenen danHij was Gilda ook naar Weenen gevolgd om met al zijne millioenen een laataten troef uit te spelen en voor dit plan scheen het hem onbetaalbaar toe, dat Gilda juist op den avond van hare grootste overwinning als kunstenares zulk eene beslissende nederlaag met hare dweeperij voor von Best- mar geleden had wien hij tot heden als zijn mededinger gevreesd en als zoodanig getracht had uit den weg te ruimen. Hij had Gilda waargenomentoen zij zoo treurend aan den schoorsteen gestaan hadterwijl miss Esther naar Emin de armen uitgestrekt had hij had zonder een woord te zeggen aan het souper deel genomen en ook gezien, hoe die heden zoo gevierde vrouw alle moeite gedaan had, om hare smart te vergeten hij zag thans na het souperhoe Esther op harte lijke wijze hare vriendschap trachtte te verwerven, hoe beiden arm in arm door de zaal liepen. Verdiept in Van iedere 25 belast HL. heeft de kooper of zijne ver tegenwoordiger bet recht, bij het schip een halve HL. te zeven en te zuiveren van alles wat geen leverantie waar is en daarna te wegen. 3. Naar het gewicht van deze halve HL. worden de 25 halve HL. berekend. Door deze regeling zijn de landbouwers te gemoet ge komen in den reeds lang door de handelaren geuiten wensch naar zuiveren maatstaf van betaling bij de afle vering van aardappelen. Wlelerfeesten te Zaandam. Den 29 zullen te Zaandam van wege de tentoon stelling wielerfeesten plaats hebben. Zij beginnen 's mid dags met wedstrijden in het langzaam rijdendaarna wedstrijden met hindernissenlange pijpen en in het ringsteken. Des avonds heeft er een gecostumeerde en geïllumi neerde optocht van wielrijders op het terrein plaats waarvoor kunstvoorwerpen worden uitgeloofd voor de volgende afdeelingen 1. Mooiste groep (bestaande uit minstens 4 personen.) 2. Eigenaardigste groep (bestaande uit minstens 4 personen.) 3. Eigenaardigst geheel voor één-persoons rijwiel. 4. Mooiste costumeering en versiering voor tweeper soons rijwielen. 5. Mooiste verlichte reclame-inzending voor heeren rijwielhandelaren. Voor no. 5 bestaan de prijzen uitle prijs groote zilveren medaille aangeboden door de Z. W. V. »Rust Roest"; 2e prijs groote bronzen medaille. Inschrijvingen sluiten bij den heer J. N. de Jong te Westzaan. Inleggeld bedraagt bij inschrijving f 0,50 per persoon, hetwelk bij deelname wordt gerestitueerd. Provinciaal IVoordliollandsch Zendingsfeest. In de Beemster zal een provinciaal Noordhollandsch Zendingsfeest worden gehouden, op 19 Augustus. Als sprekers zullen optreden de predikanten Aalders v. Buiksloot, Adler v. Amsterdam, Geerling v. Medem- blik, van Heyningen v. Huizen, van Noort v. Amsterdam, Plaat v. Purmerend, Torenbeek v. Vollenhove, Wester- mann v. Schiedam, en Weyland de zendelingen Coolsma, Kruyt en Rooker de Evangelisten: Posthuma v. Hoorn en Fruytv. Am sterdam. Fanfarekorpsen uit Edam en Hoorn zullen het gezang begeleiden en in de pauze uitvoeringen geven. Tentoonstelling-Br. Cuypers. De tentoonstelling dr. P. J. H. Cnypers Az., door het Museum van kunstnijverheid te Haarlem aangekondigd, is thans aldaar geopend. De rotonde, de witte zaal en het trapportaal werden voor deze tentoon stelling beschikbaar gesteld en men staat verbaasd over de veelzijdigheid van den begaafden kunstenaar, die de verschillende technieken op het gebied der decoratieve kunst zoo meesterlijk weet te beheerschen. De tentoon stelling bestaat uit schetsen, ontwerpen en teekeningen van details op ware grootte. Al deze teekeningen heb ben voor de praktijk gediend en zijn dus voor de beoe fenaars der verschillende kunstambachten van groote beteekenis. Een uitgebreide verzameling plastische mo dellen van figurale en ornamententale beeldhouwkunst en werkstukken op het gebied van den kunstsmid en den houtsnijder vullen deze verzameling aan. De di rectie van het Museum hoopt door het arrangeeren van deze tentoonstelling een dienst te hebben bewezen aan allen, die zich voor de verschillende kunstambachten in teresseeren. Kroningsfeesten. Amsterdam. Er heeft zich hier ter stede een officieel comité gevormd tot regeling van de kronings feesten in 1898. Broekerhaven. Alhier kwamen deze week de eerste boomvruchten ter markt. Het ware de bekende Haantjesperen. Nabij Callantsoog is men thans bezig vanwege den rijks-waterstaatmet het opruimen van een wrak, dat er reeds geruimen tijd heeft gelegen. Enkhulzen. Den 17 is alhier binnengebracht het wrak van een visschersvaartuig dat ten zuiden van Enkhuizen was gezonken en zeer gevaarlijk was voor de visscherij. Hoorn. Alhier is ingebroken in het Volksbadhuis. Het slot was uitgezaagd, de geldbak met inhoud wegge- roofd zwembroeken en handdoeken waren meegenomen en de entreekaartjes in zee geworpen. Ook op andere plaatsen in de stad scheen men po gingen tot inbraak te hebben aangewend. De daders zijn nog onbekend. Texel. De boombeplanting in het duinterrein, dat zijne plannen begrijpende dat hij hier overbodig was, verliet van der Vloten de zoo gestoorde soirée. Windham vermijdende, zocht hij den uitgang en niemand zag hem verdwijnen. Hij wilde nog heden met zjjnen zaakgelas tigde spreken het hinderde bem, wat hij indertijd tegen dien jongen kunstenaar ondernomen had en nog meer, dat deze hem, den rijken van der Vloten, door zijne grootmoedigheid had beschaamd. Ofschoon Sittmann eerst zoo even ie Weenen was teruggekeerd, moest deze nog bij hem komen. Sittmann glimlachte op zijne stille bescheiden wijze. Het was kinderspel geweest, zeide hij, dezen jongen man geheel en al zedelijk ten gronde te richtendie reeds het laatste geloof aan zich zeiven verloren had en als werkelijk een fatsoenlijk man, zooals hij hem had leeren kennen, een beter lot verdiend had. Daarom had hij tegen den wil van zijnen gebieder gemeend in diens geest te handelen, door hem van uit Milaan, eer hij terugkeerde, aan het hem bekende adres in Rome eenig reisgeld te zenden. «Dat was goed van u!.. Goeden nacht 1"Daarmede liet van der Vloten hem gaan«Die Windham," bromde hij in zich zeiven, «moet zijn vroeger scherp kennersoog verloren hebben Hij merkte niet op, wat mij een eerste blik op de schilderij reeds zeide, dat hij de schoone dochter van Don Pablo, den meester in Rome, voor zich zag, in wiens werkplaats ik hem voor het eerst ontmoette 1 De vijf duizend lires, die Sittmann betaald heeft, is een bedelaarsprijs voor die schilderij, maar ik heb het eenmaal gezegd, dat miss Shornfield haar hebben zal en daar blijft het bij (Wordt vervolgd.) door de Nod. Heide-Maatschappij in cultuur is gebracht, slaagt uitnemend. Ook op Vlielandwaar door parti culieren duizenden jonge boompjes in de duinvlakten zijn gepoot, komt het jonge hout goed vooruit. De eerste lading nieuw hooi is den 16 van hier uit gevoerd. Aangezien er nog veel voorraad van 1895 voor handen is, zal het eiland nog duizenden kilo's naar elders kunnen uitvoeren. De prijs van het hooi is echter niet hoog en bedraagt thans gemiddeld 10 a 11 per 1000 pond. De Koningin Wilhelmina Bewaarschool te Oude- sehlld die wat al te bekrompen werd, zal eene aan zienlijke uitbreiding erlangen. Iemanddie onbekend wenscht te blijven verstrekte de middelen om de school te kunnen verbouwen. Zwolle. Alhier is mejuffrouw M. Nijland dochter van den onlangs overleden heer Nijland die gedurende ruim 40 jaren met eere de betrekking van sluiswachter had bekleed benoemd tot ontvangster van de sluis- en havengelden der schutsluizen aan het Katerveer. Barsingerhorn. In de polders Waard en Groet worden ook de erwten reeds afgemaaid. De gerst is al gedeeltelijk af, ook de overige granen zijn bijna rijp. Een aantal geldersche arbeiders (zichters) zijn alhier aangekomen welke den landbouwers met het oog op de drukte zeer welkom zijn. Te K o 1 h o r n is het toren-u u r w e r k in zeer vol doenden staat; toch is het den dorpelingen niet gegeven, naar de toren te zien om te weten hoe laat het is. Het voiige jaar werden nieuwe wijzerborden aangebracht, waarna de wijzers zijn gaan stilstaan klaarblijkelijk ten gevolge eener uitzetting van het nieuwe hout. Men schijnt nu maar te wachten totdat na uitdroging van het hout de wijzers wel weer zullen rondgaan. De dorpelingen echter ondervinden van deze langdurige stoornis last. Oostgraftdijk. Den 19 werd alhier eene verga dering gehouden van de lidmaten der doopsgezinde ge meenten van Oost- en Westgraftdijkom te bepalen waar de nieuwe pastorie gebouwd moet worden. Met 22 tegen 11 stemmen werd hiervoor Westgraftdijk aange wezen. In eene vroeger gehouden vergadering was reeds beslotendat de beide gemeenten zonden samenwerken tot het verkrijgen van eene nieuwe pastorie en werden de verdere werkzaamheden opgedragen aan eene com missie bestaande uit de kerkeraadsleden van Oost- en Westgraftdijk. Stelling Amsterdam. Onder Haarlem merliede en Spaarnwonde zullen tot verbetering van de stelling Amsterdam grindwegen wor den aangelegd. De benoodigde grond is onteigend tegen f 3000 per H.A. het leggen van de wegen wordt ge raamd op circa f 23000. Aanbestedingen. Holl. IJz Spoorwegmaatschappij. Het maken van een houten steiger in de Zaan nabij station Wormerveer met spoorinrichting en twee draaistoelen (raming f9250) 24 inschr., laagste van C. Hoen, te Nieuwendam, f 6974 Het maken, leveren en opstellen van den plaatijzeren bovenbouw van 5 bruggen in het tweede spoor tusschen Alkmaar en Heerhngowaard (Raming f 5000). 5 Inschr., laagste van de Jong en Co. te Oudewater, voor f 4725. Door dijkgraaf en heemraden van bet ambacht van West-Friesland, genaamd Schager en Niedorper Koggen is op den 21 te Schagen aanbesteed: I. Het onderhoud van het rijpad langs den west- frieschen omringdijk en Kluften, gedurende het tijdvak 1 Juli '9630 Juni 1900. Laagste inschrijver de heer R. de Beurs voor f 4900. II. Het timmer- en straatwerk. Laagste inschrijver de heer D. Kramer te Schagen voor f 250 per jaar. Ursem. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur der banne en van den polder Ursem is gekozeu de heer W. Duin tot hoofdingeland de heer D. Boots. Zaandam. Verleden week kocht zekere Prinsen, alhier, als voeder voor zijne honden, eenig afval van den slager. Toen hij bezig was een milt te snijden, streek hij, zonder er op te letten, met de nog vochtige hand langs het gezicht en over een klein wondje. Het gevolg was dat na enkele dagen hot gezicht opzwol, waardoor de man reeds Zaterdag geheel blind was en den 21 onder hevige pijnen aan miltvuur is overleden. De ongelukkige was 23 jaar oud en laat een weduwe na met een kindje. Beemster. Bij kon. besluit van 17 Juli is de heer K. Edel Jbzn., benoemd tot burgemeester dezer gemeente. De gewone paarden-, stieren- en veemarkten zullen alhier gehouden worden op 27, 28 en 29 Juli a.s. Zaandam. De welbekende, aan weg en Zaan staande, houtzaagmolen «De Dikkert," die van zichzelve getuigt «Des Dikkerts middel van bestaan, Is hout te zagen aan de Zaan," toebehoorende aan den heer G. Honig Cz. zal onder sloo- pers handen vallen. Op het vrijkomende terrein zal door de firma Honig en Koning een stoom olieslagerij worden opgericht. Een treurig ongeluk is te Rijsen voorgevallen. Op een zaudtrein zaten twee arbeiders met de beenen buiten. Bij het passeeren van een wagen, welke te ver was opgeschoven, zijn die beenen als het ware ver pletterd. Bij beide ongelukkigen moesten beide beenen worden afgezetde toestand, vooral van den een, is zeer ge vaarlijk. Aieuwe rozen. Een rozenkweeker aan de Moezel heeft een nieuwe soort gekweekt, een goudgele theeroos. Hij biedt deze aan andere kweekers aan voor het sommetje van 4000 mark Bij den landbouwer Menger op de Vuchtsche heide, hebben de ooievaars, op het nest boven de woning, voor de tweede maal in dit jaar jongen. Knkliulzen. Door de vereeniging tot werkver schaffing alhier werd den vorigen winter in het geheel 6212,28 uitgegeven. Hoewel deze som op zich zelf niet groot is, zoo is het toch een vrij belangrijk bedrag, als men in aanmerking neemtdat verledeu jaar alhier voor ambachtslieden en opperlui overvloed van werk was, en de winter betrekkelijk kort heeft geduurd daar de werkzaamheden eerst in November moesten worden ge staakt en reeds in Februari konden worden hervat.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2