No. 92. Uerite blad. Acht en Itfegentigste «laargang Z 0 N1) A O 20 J U LI. G-e vonden "Voorwerpen. UKMAARSCHE Deze Courant vrordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar <1,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f tl, 15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tusschen 9 en 12 uur Een kinderzak; een boezelaar; een handschoen; een zweepje; eene portemonnaie; een defect slotje van een armband; een gouden oorbelletje met blauw steentje; een rozenkrans; een bos sleutels; een psalmboekje; een zil veren oorbelletje; een vrouwenzak. AlkmaarDe waarn Commissaris van politie, 24 Juli 1896. W. P. A. VERHOEFF. De vloedgolf In Japan welke in den nacht van 15 Juni zulk een onbeschrijflijk onheil bracht over de prefectuur Iwate en omliggende districten, is een van die stille rampen geweest, waarvan de huiveringwekkende bijzonderheden wel nimmer bekend zullen worden omdat zijdie haar hebben bijgewoond, in hetzelfde oogenblik zijn bedolven onder de torenbooge watermassadie zonder eenige waarschuwing over het land sloeg en daarna terugliep, na een welvarend distriet tot een puinhoop van steenon gemaakt te hebben. Toen de zee den 15 Juni 's avonds te 8 nur over het land kwamlagen de meeste menschen te slapen. Mee zegtdat door sommigen een dof gerommel van den kant der zee is vernomen en dat anderen lichte aard schokken voelden. Op korten afstand van de Japansche kust ontstond de vloedgolfdoor de een of andere verplaatsing in de Oceaanbedding van het Tuacaroraansche Diep waarvan een gedeeltein den vorm van een op sommige punten tachtig voet hooge vloedgolf, over een afstand van 300 mijlen van het zuidwesten naar het noordoosten over het land sloeg. De beroemde Matsoesjima-archipel, die om zijn grootsche natuurschoonheid elk jaar door tal van vreemdelingen wordt bezochtlag juist buiten de zuidelijke grens van de golfmaar ten noorden daarvan werd alles in pnin geworpen. Van Kinkasan, het noor delijkste eiland van den archipel, is de kust door fjorden ingesneden en aan deze baaien en zeegaten lagen ver scheidene belangrijke steden en visschersgehnchten. Op enkele uitzonderingen na zijn deze alle vernield met name de stad Koemaisjiniet ver van de ijzermijnen van dien naam, van welker 6000 inwoners zeer weinigen er het leven afgebracht hebben. In de prefectuur Iwate was den 22 Juni reeds vastgesteld, dat 25.043 menschen omgekomen1244 gewond en 5030 huizen weggespoeld waren. Het liet zieh toen echter aanziendat het eindcijfer der slachtoffers wel 30.000 zou beloopen. Men begon dadelijk na de ramp de lijken te zoeken, die, bij gebrek aan kleederennaakt op groote hoepen werden gelegd. Juist begon het warm weder te worden en met het oog daarop werd het noodzakelijk om de lijken zoo spoedig mogelijk op te ruimen. Voorts heeft men rijst naar de geteisterde streek ge zonden waar de weinige overlevenden zoo groote ont bering ledendat zij zich voedden met de vissehen, die het water, toen het terugliep, op de velden had achter gelaten. De vloedgolf schijnt op zee bijna niet waar genomen te zijn, daar voorbijvarende stoombooten alleen meldden dat zij een ongewone strooming bemerkten vele visschers uit een der grootste gehuchten keerden na den nacht in hunne booten te hebben doorgebracht, naar het land terug waar zij in de eerste schemering van den ochtend het land verwoest, afgespoeld en ver laten vonden, den grond met de lijken hunner gezinnen bedekt, hunne stulpen weggespoeld of ineengevallen. Ongeluk Hij was bij het wioirijden gevallen en had een vinger gebroken die nu door den heelmeester was gezet en gespalkt. De patiënt, een stndent in de rechten, jammerde. De dokterKom, heerschap, ma tkt zoo'n misbaar niet; 't heeft immers niets te beteekenen StudentJa, maar zal ik mijn vinger weer volkomen tot mjjn gebruik krijgen DokterZeker Stndent: En alzoo viool kannen spelen'? DokterStellig Student: Dat doet me ijselijk veel genoegen, wantik heb het tot nu toe nooit gekend. (Kamp.) Krakatau en roet. Men zal zich herinneren, dat na de vreeselijke uitbarsting van Krakatau in straat, Sunda (in 1883) maanden achtereen de hemel bij zonsondergang prachtig gekleurd was. Men meende dat te moeten toeschrijven aan stofdeeltjes die door de uitbarsting zeer hoog in de dampkringslucht waren geworpen en daar bleven zweven. Een belangrijke bedenking tegen deze verklaring werd echter geopperd. De verschijnselen werden over een zeer groot gedeelte der aarde waargenomen. Stelt men nu dat zelfs een massa van 20 knbieke kilometer tot fijn stof werd vergruisd en omhoog geworpen, dan zon die over de geheele aarde verdeeld slechts een laagje van V25 millimeter dikte uitmaken. Is het denkbaar dat een zoo dunne stoflaag op de doorscbjjnendheid der lacht zulk een sterken invloed heeft gehad Een bevestigend antwoord op deze vraag heeft thans prof. Dnfour te Morges (aan het meer van Genève) ge geven. Hij heeft daartoo de dikte nagegaan van de roet- laag op een glaasje, als da', waarmee men vaak naar zonsverduisteringen kijkt. Door het glaasje te wegen met en zonder die laag, en dan ook de zwaarte van een hoeveelheid roet afzonderlijk, kwam hij tot de slotsom dat een laag van 1/602 millimeter dikte voldoende is om de zonnestralen geheel af te slniten. Aldus zou een kolenprisma van nog geen ;V4 kubieken kilometer, in rook veranderd en gelijkmatig om de aarde verdeeld, voldoende zijn om diepe duisternis teweeg te brengen. Wil men door zulk een glaasje voorwerpen op aarde niet onderscheiden, maar wel nog de zon waarnemen, dan is een roetlaag van '/2040 millimeter voldoende Deze merkwaardige cijfers bevestigen dus het vermoe den, dat de uitbarsting van Krakatan inderdaad de oorzaak is geweest van de luchtverschijnselen, die 12 jaren ge leden zoo algemeen de aandacht hebben getrokken. Boerenbond. In Friesland is een Provinciale Bond van den Boe renbond opgericht. Plaatselijke afdeelingen zijn samengesteld te Sneek, Worknm, Leeuwarderadeel, Bolsward, Irnsum, Roodhuis, Iloeg en Dronrijp. Mond- en klauwzeer. De minister van binnenlandsche zaken heeft A. met ingang van 23 Juli het vervoer van her kauwende dieren en varkens verboden uit een kring welke een gedeelte van de gemeente Herwen en Aerdt omvat. B. bepaald, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens nit dezen kring noodzakelijk maken zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den bnrgomeester van Herwen en Aerdt. Te Dlnslaken, waar e-m der beste veemarkten van Rijn-Pruissen gehouden wordt is onder het marktvee mond- en klauwzeer uitgeoroueu, zoodat alle veemarkten in den Kreitsch-Ruhrort tot 1 Augustus verboden zijn. ie Oplieusdcn heerscht thans onder de varkens eene ziektede »netelroos", waaraan reeds verscheidene dezer dieren zijn gestorven. Te Velp (Geld.) zijn eenige gevallen van besmet telijke varkensziekte (vlekziekte) met doodelijken afloop voorgekomen. De. wettelijke voorschriften omtrent het verbrandenbegraven en ontsmetten worden stipt op gevolgd. De werkstaking te Maastrleht. De heer L. Regoutlid van de Eerste Kamer indnstriëel te Maastrichtheeft op den Open Brief, ver schenen in de Avondpost", van den heer Pijttersen lid der Tweede Kamer, geantwoord, dat in het stadium, waarin de quaestie der glasslijpers aan zijne fabriek thans verkeertgeen sprake meer kan zijn van een verzoe- ningsraad. Tentoonstelling te Zaandam. Eenige patroons te Zaandam zullen hunnen werk lieden een vrijen middag geven opdat dezen de ten toonstelling aldaar zullen kannen bezoeken. Daartoe zal een dag worden uitgekozenwaaropbehalve de ten toonstelling, ook nog iets te genieten valt. Men hoopt, dat meer werkgevers uit de Zaanstreek dit voorbeeld zulien volgen. Droote rupsen. Buitengewoon groote rupsen zijn te Montfoort op het aardappelloof gevonden. Het schijnen larven te zijn van den doodshoofdvlinder Acherontia atropos) zoo ge noemd om eene teekening op zijn rugwelke op een doodshoofd met de twee dijbeenderen gelijkt. De rupsen welke 10 a 12 cM. lang en een vinger dik worden leven bijna uitsluitend op aardappelloof en zijn vrij zeldzaam, behalve in zeer warme zomers. Dan komen zij soms in grooten getale voor en doen door hare vraatzucht veel schade. karwei. Ia IJ- en Houtrakpolders is men bezig met het dorschen van de karwei. De qualiteit is goed ofschoon het zaad kleiner is; de opbrengst is echter op de beste plaatsen 25 a 30 baaltjes (50 K.G.) per H.A. tegen 35 a 40 in het vorige jaarer zijn veldenwaarvan het beschot 10 a 15 baaltjes bedraagt. Door de weinige koopers nit het buitenland zijn thans de prijzen 12 A 12,25 en in 1895 J 13,50 a J 14. Het geeuwen. Een belgisch geneeskundige zegtdat geeuwen een voor de gezondheid zeer heilzame verrichting is en boven dien een gunstigen invloed uitoefent bij aandoeningen van de keel of de Enstachische buis. Geeuwen is de meest natuurlijke manier om de ademhalingsorganen te oefenen, daar alsdan al de bij de ademhaling betrokken spieren van de borst en den hals in werking komen. Geeuwen verdient aanbeveling zoowel des morgeus als des avonds en wel mot uitgestrekte armen de longen worden daardoor geventileerd en de bij de ademhaling benoodigde spieren versterkt. Bij wijze van gymnastische oefening wordt geenwen met goed gevolg toegepast bij keel- en oorziekten. Het moet dan zes of achtmaal ach- toreen gedaan worden en telkens gevolgd worden door slikken. (Maandbl. tegen Verv.) Kaatsen. De friesche kaatsers zijn zeer voldaan over het ont haal dat zij te Brussel hebben genoten. Zij hebben in den internationalen wedstrijd aldaar gewonnen in de partijdie op friesche en verloren in de partijdie op belgische wijze werd gekaatst. De kampioenen kunnen dus wederzijds tevreden zijn. Een verrassing echter is het voor velen geweestdat in den beslissingswedstrijd tusschen ReitsmaYetsonga en Anema eenerzijds en de Vries Bierma en Vijver an derzijds de laatste ploeg heeft gewonnen. Algemeen toch achtte men het eerste partuur het sterkste uit de geheele provincie. Vijver zelfsofschoon een sterk kaatser, heeft tot heden nog geen stadsprijs ge wonnen. Bij anderendie vroeger ééns of meermalen te Franeker als overwinnaars nit hot strijdperk traden heeft het wel eenigszins de jaloezie opgewektdat hjj was nitgenoodigd mee te gaan. Echter heeft hij getoond die uitnoodiging waardig te zijn. Natuurlijk zal het verslagen partuur de gelegenheid zoo spoedig mogelijk aangrijpen om zich opnieuw met de overwinnaars te meten. De wedstrijdeerlang te Franeker te houden, biedt daarvoor de gelegenheid aan. Een kerk te koop. In eene vergadering van manslidmaten der Ned. herv. gemeente te Harlingen is beslist over het lot van de Kleine of Westerkerk in de nabijheid van de haven aldaar. Met 82 tegen 2 stemmen is besloten om wan neer zich eene geschikte gelegenheid daartoe aanbiedt dit kerkgebouwdat voor de gemeente een drukkende financieele last is gewordenvan de hand te doen en de opbrengst aan te wenden tot schulddelging. Het orgel was al verkocht en het meubilair elders geborgen. Veeziekte. Onder de gemeente Sloten komen meerdere gevallen der zoo gevreesde vlekziekte onder de varkens voor bij den veehouder Roersveldt te Sloterdijk zijn drie varkens gestorven en zes als lijdende aan die ziekte afgemaakt. De stoomtramdienst Haarlem—Beverwijk begint met 1 Aug, de definitieve zomerdienst-regeling. Behalve de treinen van de remisen naar Beverwijk en omgekeerd rijden er van beide stations 13. Westzaan. De gemeenteraad heeft besloten ge durende 15 jaar eene subsidie te geven van f 100 per jaar voor de eventueel te bouwen brug over de Nauer- nasche vaart. Texel. De heeren J. H. Moojen en J. P. Noordwjjk hebben aan den raad dezer gemeente eene subsidie van f 1000 gevraagd voor het in dienst stellen van eene stoomboot tusschen het eiland en Nienwediep. Moord te Alblasserdam. De instructie in de zaak van den aldaar gepleegden moord is in vollen gang. Het geredde meisje Marrigje Kloot is opnieuw door den reehter-commissaris gehoord, benevens eene dienstbode uit Hendrik-Ido-Ambacht die op den dag van den moord den verdachten Jansen en eenige oogenblikken later twee meisjes den weg door dien polder moet hebben zien inslaan. De twee spoorwegarbeiders, wien het in ons vorig uummer gemelde ongeluk trof, zijn te Apeldoorn woon achtig en heeten G. Buurman en G. Sneller; beiden zijn gehuwd en vader van 6 en 5 kinderen. Nadat hun de beenen waren afgezet, zijn zij met den trein naar het ziekenhuis te Almeloo overgebrachtwaar Sneller kort daarna is overleden. Tegen de beide personen die den wagen hebben opgeschoven, is proces-verbaal opgemaakt. De zaak wordt verder door de politie streng onderzocht. Varkens-Invoer In Zwitserland. Met ingang van 20 dezer is de invoer van varkens in Zwitserland verboden. Het zwitsersche ministerie van landbouw is echter bevoegd om lo. varkensmeer dan 60 kilo wegende toe te laten indien het kantonnaal bestuur, dat daartoe aanvraag doet, zich verbindt om de ingevoerde dieren op te nemen in behoorlijke stallen die gemakkelijk kunnen ontsmet worden, in de nabijheid der slachtplaatsen en ouder sanitair toezicht te stellen totdat zij worden afgemaakt 2o. varkens60 kilo of minder wegende (biggen en pestvarkens) bij wijze van uitzondering toe te laten indien het kantonnaal bestuur, dat daartoe aanvraag doet, zich verbindt om de ingevoerde dieren op te nemen in behoorlijke stallen, die gemakkelijk kunnen ontsmet worden, en hen daar gedurende 30 dagen in stalquarantaine te hoaden, onder voortdurend toezicht van een gepatenteerd veearts. Belanghebbenden moeten hnnne aanvragen om toelating tot invoer, (welke onder meer, het tolkantoor behooren, aan te duiden, waarlangs de invoer gewenscht wordt) richten tot de bevoegde kantonnale overheid die deze aanvragen, begeleid van een prae-advies doorzendt aan het ministerie van landbouw.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1