GrilcLa Schwanhof. De Volksbank. 1896. Z 0 N L> A (i 26 JULI. FEUILLETON. No. 92. Tweede blad. Acht en Itfegentigste Jaargang. ■er3 (rescliiedenis van een vrouwenhart, ALkMAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Kater dagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80j franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlên: Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoornui Een der instellingen die wij een uitgebreiden werk kring toewenschenis de coöperatieve volksbank, die dezer dagen hier ter stede werd opgericht. Ongeveer drie jaar geleden kwam bij het Departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de vraag ter sprakeof het wenschelijk is te Alkmaar een Volksbank te stichten overeenkomstig den leiddraad, samen gesteld door de heeren A. C. Wertheim, Mr. H. Goeman Borgesius en C. J. M. Djjkmans. Het Departement Alkmaar droeg aan een commissie op in deze rapport uit te brengen het rapportin de vergadering van 26 September 1893 uitgebrachtluidde ongunstig. De meerderheid dezer commissie adviseerde de resul taten van andere volksbanken af te wachtendoch voor alsnog er geen op te richten. Een der argumentendie tot deze conclusie leidden was dit »Het is bekend hoe zorgvuldig iedere bank tracht te weren een ieder die geld wenscht te leenen maar niet solide is; en hoe zij daarentegen al hare krachten inspant om een solide cliëntèle spoedig en goed te bedienen. Juist die menschen die bij andere credietinstellingeu niet terecht kunnen zouden zich wenden tot de volks bank en het zoude juist de taak van deze instelling zijn, dien breeden zoom van weinig vermogende lieden te hulp te komen. Nu is daarmede niet gezegd dat zij hunne verplichtingen niet zullen nakomen de ervaring bij de hulpbank opgedaan geeft geen recht dit a priori aan te nemen. Doch in tegenstelling met de hulpbankzou de volks bank langer crediet moeten geven en daarin schuilt een wezenlijk gevaar. Vroeg of laat zou de volksbank ondervinden dat de geleende geldsommen niet werden teruggegeven terwijl gerechtelijke vervolging menigmaal niet zoude baten." Er was evenwel in gezegde commissie een minderh eid, die deze bezwaren niet deelde en die een volksbank, mits goed bestuurd een levensvatbare zaak achtte. Hoewel de thans gevestigde coöperatieve bank voor lichting ontving van 't hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't algemeen doch in geenerlei betrekking staat met 't departement Alkmaar wordt het bedoelde rapport geciteerd omdat in de aangehaalde zinnen een juiste gedachte ten grondslag ligt. Voorop moet echter gesteld worden dat o. i. de con clusie van 't rapport onjuist isaangezien deze bank 65) van HANS WAOHENHUSEN. Hoe XXXVII. DE HOOG GEPLAATSTE POLITIEBEAMBTE ZIJNEN PLICHT VERVULT. Een gelukkig toeval had den hotelhouder, zooals hij verteld had, gediend, en hem gelegenheid gegeven zich aan de zaak te onttrekken. Nadat, hij nauwelijks de zaal verlaten en het gebeurde aan den politie-beambte verteld had, dien hij in het voorhuis ontmoet had, had deze den vreemdeling met de oogen van een man van het vak scherp gemonsterden in hem eenen heer herkend die hem reeds vaak in een eigen rijtuig was tegen gekomen. »Baron van Sannaz is uw naam?'' vroeg hij beleefd, maar afgemeten. »Vergeef mij, wanneer in u even om uwe papieren moet verzoeken. Von Sannaz toonde zich zeer beleedigdhij trachtt. een zenuwachtig trekken van zijn gelaat onder eene voorname houding te verbergen. De beambte, hoezeer ook met de eigenaardige gewoonten van verdachte lieden uit lange ervaring bekend, betuigde nog eens zijn leedwezen, dat hij zijn plicht te volgen had, want deze man scheen hem toe het type te zijn van een zuid-slavisch land-edelman, die, zooals de hotelhouder hem gezegd had, van eeue reis om de wereld terugge keerd was, zonder zijne nationale eigenaardigheden te hebben afgelegd. Hij vreesde, een bedenkelijke misgreep te doen, want hij had dien heer zien rijden in een eigen rijtuig, dat hij te Weenen van eenen vreemdeling had gekocht, en zijne kleeding, zijn geheele optreden verrie- werkelijk in een bestaande behoefte voorzietn.l. in die van kleine credieten. Een klein crediet boven 100,of f 200,geeft zoo weinig verdienste aan den kassier of bankinstelling, dat het veel moeielijker te verkrijgen is dan een grooter crediet van 1000,of j 2000, Aangezien het tegenwoordig niet gemakkelijk valt een of meer borgen te vinden zijn zij, die weinig middelen hebbenvrij wel iu de onmogelijkheid om een kleine som te leenen vooral als de leening eenigen tijd moet duren. De hulpbank, gelijk zij to Alkmaar bestaat, voldoet in deze minderomdat de leener, reeds na 14 dagen moet beginnen met de aflossing van zijn schuld terwijl de hulpbanken een mm of meer philantropisch karakter dra gen, ligt 't voor de hand dat zij liever niet tot vervol ging bij wanbetaling overgaan dikwijls uitstel geven van de betalingstermijnen en ten slotte er niets anders opzit, van de borgen de overgeschoten termijnen in te vorderen. Het is begrijpelijk, dat wanneer een hulpbank op een plaats eenigen tijd gewerkt beeft 't aantal van hen, die zich borg stellen hoe langer hoe schaarscher wordt. De coöperatieve volksbank daarentegen berust op een veel beteren grondslag. Gelijk in de Algemeene Gids van 19 Jnli zeer terecht wordt aangewezen staat niet de philantropie op den voorgrond maar 't beginsel dat men zich zelf moet helpen. De leden betalen een klein entréegeld en storten op hun aandeelnaarmate ieders financiëele krachten. In tegenstelling met de hulpbank die bij wanbetaling zelf en alléén de schade lijdt wordt bij de coöperatieve volksbank de schade gedragen door de leden gezamenlijk. Juist het crediet, dat deze bank heeft, steunt op deze onderlinge aansprakelijkheid pe leden geven gezamenlijk en solidairdat is ieder voor het geheelden waarborg van hun bij de statuten bepaalde aansprakelijkheid. Bij een goed bestuur beteekent die aansprakelijkheid weinig en wil ieder die gaarne dragen. Bovendien heeft die onderlinge aansprakelijkheid zelfs al wordt zij door de statuten beperkt tot een maxi mum nog dit voordeeldat ieder crediettrekkend lid zijn uiterste best zal doen om aan zijne verplichtingen te voldoen. Gesteld dat bij de hulpbank b.v. een geldleener niet op tijd zijn aflossing en rento betaaltdan wordt hij eenige keeren aangemaand en daarmee uit. Bij onderlinge vereenigingen werkt de vrees om bij wanbetaling zijn crediet bij alle leden voorgoed te ver liezen als een uitstekend dwangmiddel. den den rijken man. Hij verzekerde hem dus opnieuw van zijn leedwezen, dat bij hem lastig moest vallen, keek hem daarbij echter heimelijk scherp aan: het eenige wat hem opviel wat echter ook een spel der natuur kon zijn was dat de haarwortels op het voorhoofd en de slapen eenen zoo donkeren, naar boven in het rood uitstralenden glans vertoonden. Baron Sannaz had intusschen zijne zelfbeheersching weer geheel terugge kregen een bitterzoet lachje scheen den beambte te ver geven. Aan zijn fraaien rooden knevel draaiende, keek hij voor zich. „Mag ik u verzoeken," zeide hij met scherpen, ratelenden tongval, »mag ik u verzoeken, u de moeite te geven, mij naar mijne kamer te vergezel len. Ik zal daar de eer hebben, u de papieren te too- nen Ik kon er niet op voorbereid zijn, in de schoone stad Weenen zoo te worden behandeld, nu ik na eene lange afwezigheid naar mijne goederen wilde torugkeeren. Mag ik u dus verzoeken De voorname gemakkelijkheid van houding, toon en handbeweging gaf den beambte reeds de halve overtui ging, dat hier eene dwaling heerschte en al maakte hij ook bij zich zeiven de opmerking, dat de blik van den vreemdeling zonderling onrustig flikkerde, misschien liet zich dit verklaren uit den pijnlijken toestand, waarin hij plotseling geraakt was. Baron Sannaz ging nu met trotsch opgericht hoofd hem voor door den grooten gang, de trappen op en gaf het kamermeisje, dat hem ontmoette, uiterst onvriendelijk last, de deur van zijn salon te openen. Vervolgens, ook tegen den beambte de beleefdheid ver getende, ging hij vóór dezen binnen, wees, terwijl het meisje de kaarsen aanstak, een stoel aan, legde met veel deftigheid den hoed op ue tafel, trok langzaam de handschoenen uit en wierp ze ook op tafel alles met eene berekende, voorname houding, den beambte intus schen met geen blik verwaardigende. Deze vond onder- tusschen zijne positie niet zeer aangenaam, in ieder geval zeer lastig, wat den vreemdeling geenszins ontging, waardoor het hem te gemakkelijker viel, om de eens aangenomen houding te bewaren. Hij nam de gereed liggende conrant, bood ze lachend den onwelkomen gast Het bovenstaande is voldoende om duidelijk te maken, waarom een volksbank meer levensvatbaarheid heeft dan een hulpbank en ook vermoedelijk talrijke aanvragen tot lidmaatschap zal ontvangen. Want terwijl de hulpbank gelijk hier ter stede althans het geval is dadelijk schulddelging eischtzal de coö peratieve bank meer doorloopende credieten verleenen. Daarin ligt het schoone van haar werkkring daarin ligt voor hen die geen kapitaal hebben het middel er boven op te komen en dat is de wijze, waarop door haar de algemeene welstand bevorderd wordt. Doch in het verleenen van doorloopende credieten schuilt, gelijk gezegd is in voormeld rapportuitgebracht aan 't departement Alkmaar, een wezenlijk gevaar. Oppervlakkig ligt het voor de hand dat de volksban ken tevens spaarbanken kunnen zijn. Door een spaarbank er aan te verbinden, verkrijgt men bedrijfskapitaal. Voorschot en Spaarbank kunnen veilig samen gaan zoo meent men. Is die meening juist Wij betwijfelen of het beginsel om deze zusters in dit geval te verb'mden is goed te keuren. Want de spaarbank moet ten allen tijde over haar kapitaal kunnen beschikken zij heeft schulden die steeds opzegbaar zijn steeds moeten kunnen afloopen ook in ongunstige tijden. Een kort crediet dus. En wil de Volksbank goed werkendan moet zij lang crediet verleenen. Hoewel de acceptaties slechts drie maanden loopen en dus een geldbelegging vormen die in rechten op korten termijn opeisebbaar is zou men de leden in groote ongelegenheid brengen en zich zelf groote schade berokkenen door het geleende, nadat zij het b.v. 2 of 3 jaar in hun zaken gebruikt hadden, plotseling op te eischen. Hoewel veel afhangt van de wijze van bestuur, komt ons mitsdien voor, dat in beginsel deze vereeniging van een spaar- en voorschotbank niet zonder bedenking is tenzij een aanzienlijk reservefonds, gelijk bij 't Landbouw- crediet gevormd wordtde spaarpenningen afzonderlijk belegd en niet tot bedrijfskapitaal gebruiktals 't ware een geheel afgescheiden bedrijf vormen. Voor belegging van spaarpenningen schijnt ons de Rijkspostspaarbank aan alle eischen te voldoen en te verkiezen al geeft zij wei nig rente. Het gemelde bezwaar, dat misschien aan velen over dreven voorkomtmaar waarop vele en zelfs groote ban ken ook in 't buitenland zijn gestruikeld, daarlatende, meenen wij dat de volksbank een ruim en nuttig arbeids veld zal vinden vooral in dezen tijd en in onze om geving. aan en verzocht, eene der kaarsen opnemende, met vaste stem, weder op den toon van een zwaar beleedigd man, die zich in eene vernederende noodzakelijkheid schikt, om vergunning, hiernaast in zijne slaapkamer zijne pa pieren te mogen zoeken hij had ze niet zoo voor de hand liggen, omdat zij hem nog nergens gevraagd warenhij moest zich dus verontschuldigen, wanneer hij hem eenige oogenblikken moest laten wachten. De politie-beambte, met den plaatselijken toestand van het hotel bekend, wist, dat bedoeld vertrek op den tuin en den Donau uitzag en geen eigen uitga,ng hadhij maakte met de courant eene toestemmende beweging, liet zich in den stoel vallen en keek het blad in of ei genlijk er over heen, en zag, hoe de deur door hare eigen zwaarte achter den vertrekkende in het slot viel. Thans liet hij de courant op de knieën vallen, luisterde of hij geruisch in het kabinetje kon vernemen en hoorde werkelijk vermoedelijk het openen van de deur eener kast. Het was, alsof een sleutel in het slot werd om gedraaid. Mijnheer von Sannaz zocht dus zijne papie ren. Ofschoon de wijze waarop hij beneden in den gang vermeden had hem aantezien, bij den beambte eenige achterdocht gewekt had, bleef hij toch geneigd, aan de onschuld van den vreemdeling te gelooveneene gelij kenis kon hem in dezen onaangenamen toestand gebracht hebben. Sarmatische, in het algemeen slavische gezichteD als dit, had hij vaak gezien, toen hij nog dienst had aan den beneden-Donau Hij keek de kamer eens rond, om uit de omgeving van den man een besluit omtrent zijne persoonlijkheid te trekken. Alles getuigde, dat hij een welvarend man was, doch bij een nauwkeuriger onder zoek, droegen niet alle voorwerpen dit karakter. Tns- schen smaakvolle voorwerpen van het toilet en van da- gelijksche behoeften in het algemeen, wandelstokken met gouden knoppen, kostbare sigaren-kokers en dergelijke, ontdekte hij, bij voorbeeld, eene ellendige verbrande en van de rook zwart geworden tabakspijp, een zeer gewoon zakmesje, een lang gebruikten steeman-vuurslag, die op de marmeren consoles van den spiegel lagen, oude be smeerde papieren, die lang in den zak gedragen waren,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5