Harddravery-Vereeniging. D PARIJSCHE BRIEYEN. Advertentie n. HARDDRAVERIJ Alkmaar. HERMs. COSTER 4 ZOON. XVIII. Parijs, 20 Juli 1896. 14 Juli. Het was weder een mooi, vroolijk feest, beguDstigd door prachtig weder en het werd in en om Parijs bijzonder lustig gevierd. Dat de bladen den vol genden dag spraken van eenen aanslag tegen het leven van president Faure deed tot die vroolijkheid niet af, want de aanslag was gelukkig niet ernstig gemeend, en vooral gevaarlijk voor den dader, die een oogenblik veel kans had door het volk verscheurd te worden. President Fanre is misschien nog niet zoo populair als de nog steeds betreurde Carnotdoch het volk is tevreden met het tegenwoordige hoofd van den Staaten vooral de rustige burgers, allen die leven van handel en nijverheid, houden veel van den president en zijn er trotsch op dat een man van hunnen stand als het ware uit hun midden, de gelijke werd gedurende zeven jaren van alle enropeesche vorsten. Ter gelegenheid van het nationale feestgaven de scholen bijna de geheele week vrijaf, de kinderen en de leeraars namen dus vacantiedoch het is geen vrijaf voor de ouders, wanneer men al die stoute bengels thuis krijgt. En of de kinderen er veel van begrijpen P ja zij leeren dat de Bastille werd genomen en dat die Bastille eene gevangenis wasdoch daartoe bepaalt zich het begrip der kleinen. Eigenlijk zou misschien een andere dag, b.v. een feest ter eere van Jeanne d'Arc, meer ge schikt zijn voor een algemeenen nationalen feestdag doch het doet er wellicht niets toehet volk heeft nu eenmaal een vrijen dag noodigwaarop naar hartelust gedanst wordt, en de meosten bekommeren zich om het historische feit in het geheel niet. Li-Hung-Tchangdo chineesche onder-koning van Petchili, is ook juist hier gekomen om den feestdag van 14 Juli bij te wonen. Het was Maandagavond zeer vol aan het station het volk was bepaald nieuwsgierig den Chinees te zien, en Li-Hung-Tchaug heeft niet te klagen over de ontvangst, welko hom hier bereid werd. Eene compagnie van de garde republicaine in groot tenue wachtte op de kade waar de trein stilhield een rood tapijt liep van af den wagen tot den salon welke met fransche en chineesche vlaggen versierd was de prefect van politiede heer Lépinezorgde in persoon voor de goede orde en verscheidene hooge ambtenaren traden den onder-koning te gemoet. Twee chineesche kinderen bieden hem bloemen aan en de chineesche gezant Tching- Tching stelt de verschillende ambtenaren aan Li-Hung- Tchang voor. Daarna ging men per rijtuig naar het Grand-Hötel, waar de hooge gast logeert. Den volgenden dag, 15 Juli, bracht de onder-koning een bezoek aan den heer Hanotaux, minister van bui- tenlandsche zaken, en in den namiddag werd hij op het Elysée ontvangen door president Felix Faure, vervolgens dejeuneerde Li-Huug-Tchang aan de chineesche ambassade en reed daarna naar Longchamps, waar hij in de tribune van den president der republiek de militaire parade, de revue, bijwoonde. In den avond was eene stoomboot ter beschikking gesteld van den onder-koning, die aldus een tochtje maakte over de Seine-rivier te midden van het vuurwerk de vlaggenlampions en illuminatiën. Woensdagavond zond de onder-koning de verschillende geschenken van den keizer van China aan den heer Felix Faure en Donderdagavond was er groot diner van 51 couverts in het paleis van het Elysée. Den volgenden dag, Vrijdag, had de minister Hanotaux den gast uit- genoodigd tot een dejeuner in eene restauratie op don Eifleltoreu, en met een kijker voor de oogen beschouwde Li-Hung-Tchang het fraaie panorama hetwelk zich voor hem uitstrekte en liet zich al de gebouwen en monu menten noemenweike hij voor zich zag. Hoewel de onder-koning uit eten gaatzoo vergezelt hem toch zijn chineesche kok, die hem de schotels op chineesche wijze toebereidt, want Li-Hung-Tchang lust de fransche keuken niet. 's Avonds bracht hij een bezoek aan de groote opera. Het portret hetwelk »Le Journal" van Li-Hung-Tchang geeft is zeker niet gevleid de man is bepaald leelijk. Hij had Zaterdag weder een bijzonder drukke dageen bezoek aan het Crédit-Lyonnaiseen ander bezoek aan de militaire school van Saint-Cyr en daarna nog Ver sailles waar men hem het park het kasteelhet Petit Trianon en de groote waterwerken liet zien. Enfin men doet hier alles wat men kan om het den onder koning zoo aangenaam mogelijk te maken en laat hem zooveel kijken van Parijs en omstreken als maar mo gelijk is. Wij spraken reeds zoo dikwijls over paardenwedrennen en wielrijden dat wij thans wel een oogenblik onze aandacht mogen wijden aan een wedloop te voet, zooals niet iederen dag voorkomt. De Kleine Courant" had den wedloop uitgeschreven van Parijs naar Conflans, en dezen wedstrijd genoemd »la Course de Marathon. Te Athene had de grieksche boer Lowys den afstand van 40 kilometers afgelegd in 2 uur 55 min. en 20 seconden, en was het dus de vraag of de fransche en vreemde bardloopers die gisteren aan den wedstrijd deelnamen dit »record" zonden winnen. En inderdaad hebben negen van de 191 deelnemers den afstand afgelegd in minder tijd dan de Griek deed. Men rekent de gewone solda tenpas op 5 kilometers per uur, een wielrijder, die voor zijn genoegen uit wandelen gaat, maakt ook zoo ongeveer 15, 16 tot 20 kilometers, doet hij meer in het uur, dan wordt het hardrijden. De wedloop te voet begon Zon dagmorgen 19 Juli te 6 uur 10 minuten, en te 8 uur verlangde zij niet het ware te veel vreugde geweest, wanneer hij. De eigenaar van het hotel was de eerste, die haar ver zoeken liet, of hy haar eenige weinige oogenblikken mocht lastig vallen, om zijne verontschuldigingen aan te bie den voor het onaangename voorval van gisteren avond cu dat riep haar weder voor den geest, wat zij ten minste voor vandaag had willen vergeten. »Dus toch weder ontsnapt, dat monster," riep zij verontwaardigd, na het verhaal van het gebeurde. »Is er dan geen God meer, op wions straffende hand men vertrouwen mag Wat vraag ik naar het geld, waarop, zooals zij mij zeg gen, beslag zal worden gelegd Dat ben ik lang verge ten en wat mij betreft, mag men het aan de armen ge ven want ik gruw van dat geld. Het gerecht late mij dns met rust(Wordt vervolgd). 41 min. 30 sec. kwam de overwinnaar aan en legde hij dus den afstand van Parijs naar Conflans af in twee en een half uur en l'/2 minuut, overal op zijn doortocht luide toegejuicht. Die overwinnaar is Lenoard Hurst, een En- gelschman; bij zijne aankomst kan hij niet meer voort en wordt weggedragen, doch een half uur later is hij weder flink en verklaartdat hij het een andermaal nog wel in 5 minuten minder tijd wil doen. Zes minuten na den Engelschman komt Bagré, een Franschmau, deze is nog heel frisch, loop de brug over en gaat bij vrienden het dejeuner gebruiken. Weer vier minuten later volgt Chauveloten met een verschil van eenige minuten volgen nog zes anderen die allen het record van den Griek afwinnen. Daaronder behoort ook Joé Hurstde broeder van den prijswinner. De »Kleine Courant" is edelmoedig geweester waren slechts drie prijzen uitge loofd, 2000 francs aan No. 1, 500 francs aan No. 3, 300 francs aan No. 3. Doch de zes volgenden krijgen toch ieder 100 francs en de tiende en elfde ieder 50 francs. Zij hebben blijk gegeven van sterke spieren en vooral verbazend veel wilskrachtwant al is men nog zoo goed geoefend dan lijkt het toch bijna onmogelijk 15 a 16 mijlen in het uur af te loggen. Maar met een ijzeren wil kan men veel doen. Eindelijk hebben wij nog het hoofdstuk der sterfge vallen en begrafenissen. De fransche letteren verloren bijzonder veel door den dood van Edmond de Goncourt, door de grootste fransche schrijvers door DaudetZola en anderen geëerd en erkend als hun meester. Verder betreuren wij een zeer fijn bij het publiek bemind ko miek, Anatole Lionnet, die steeds met zijn broeder samen optrad en altijd een buitengewoon succes had. Het stoffelijk overschot van den markies de Morés, in Afrika door zijn escorte vermoord, werd naar Parijs teruggevoerd en hier onder grooten toeloop begraven. In de redevoe ring bij het graf werden zijne ridderlijke hoedanigheden in het licht gesteld, zoo zeer afstekende bij onze heden- daagsche of liever gezegd alledaagsche kleingeestigheid. J. M. T. Stoomgemaal en Windmolen. Uit Assendolft schrijft men Als doorslaand bewijs dat lang niet alle boeren en landeigenaars tegenwoordig, hoe noodig het ook moge zijn hun voordeel begrijpen en dit dikwerf aan persoon lijke belangen opofferen diene het volgende Onder deze gemeente liggen de polders de Kaag en de Buitenlanden, allerpuikste kwaliteit IJpolder-kleigrond, die echter voel last hebben van hot dikwerf te hooge Noordzeekanaalpeilzoodat het land drassig is en daar door natuurlijk veel minder opbrengt. De naburige Zuidwijkermeerpolder nudie ook veel last van dit te hooge peil heeft, daar dit water tegen zijne dijken komt, heeft aangeboden hen in zijne stoombemaling op te nemen tegen eene vergoeding van slechts 4 per hectare met het rechtdat zij te allen tijde hun water mochten af tappen tot een door hen zelf te bepalen peil en ook des zomers zoo noodig water inlaten. Een ideale toestand dus voor een polder waardoor de waarde zeker 50 pet. zou stijgen. Over dit voorstel is lang gesproken en vergaderd met het resultaat dat men besloot, den bestaanden windmolen te vernieuwen en daardoor den ellendigen toestand te be stendigen. j 4 lasten was hun te duur en daarom maar weder tot het oude teruggekeerd dat zeer zeker duurder uit komt en niet afdoende isdaar een molen toch in de eerste plaats wind moet hebben om te kunnen malen en die ontbreekt vaak Vogelnesten. Dat vogels bij het bouwen hunner nesten niet juist rustige plekjes uitzoeken, blijkt wel uit het volgende Elk jaar bonwen de zwaluwen hare nesten aan de openbare school te Tzum. Jaren geleden heeft men voor de beesten gelegenheid tot nestelen gegeven aan den zuidkant van de toren, maar daar schenen ze niet thuis te zijn. Thans hebben weer 29 paren hare woningen aan de school gebouwd, of liever gemetseld. Men heeft er ook al eens 57 nesten geteld. De beestjes worden nooit door de jeugd gestoord en ofschoon er met ballen tegen de muren gekaatst wordt en de jeugd op het schoolplein speelt en stoeit, de vogeltjes vertrekken er geen veer om. Tuimelt er een jong zwaluwtje, dat nog niet vliegen kan uit de ouderlijke woning dan wordt het bij den onderwijzer gebracht om weer in het nest te worden gezet. Die broeierij geeft wel aan muren en glazen vuile afdrukken, maar 't zou toch wat wreed zijn, de ijverige beestjes in hun werk te storen door de nesten telkens uit te roeien. Hebben de jongen de nesten verlatén, dan wordt schoonmaak gehouden. In een goederenwagen van de Pruisische staats spoorwegmaatschappij welke wagen geregeld te Win terswijk komt hebben drie vogelenparen hunne nestjes gebouwd. Een dier paartjes roodborstjes heeft een viertal jongen. Duin water-automaat. De »Midd. Ct." maakt melding van een practische aanwending van den automaat voor de verstrekking van duinwater, zooals die door den heer P. Polet, den direc teur van de gemeentelijke gasfabriek en duinwaterleiding te Middelburg, is gevonden en in werking gebracht. Het instrument 't is altijd nog maar een model ziet er hoogst eenvoudig uit en heeft den vorm van een omkasto pomp. In het bovendeel er van is een raampje aangebracht, waarin, als het toestel gevuld is, het woordje »vol" voorkomt, terwijl eronder de volgende gebruiksaanwijzing is te lezen »Zet den met duinwater te vullen emmer onder den uitloop, en zie of het aan den voorkant achter glas aan gebrachte peil op »vol" staat. Is dat niet het geval, dan wacht men een oogenblik. Plaats het aan de voorzijde aanwezige handeltje naar rechtswerpt één cent in de aan den zijkant aanwezige sleufdraai het handeltje snel van rechts naar links en men bekomt een emmer duinwater." Het groote nut, het groote gemak en het groote voor deel, dat deze duinwater-automaten hebben, springt direct in het oog als men bedenkthoe men thans zonder kostbare buizenleiding op verschillende plaatsen den in woners gelegenheid geven kan om voor een luttel bedrag, 1 cent per 10 liter, elk oogenblik van den dag zich van zuiver water te voorzienhoe nu ook de armste van deze onderneming kan profiteeren, terwijl ook de exploi tatie der waterleiding er mede vooruitgaat. De automaat registreert bovendien de hoeveelheid water die verstr kt is, en oefent zoo dus contróle op de kas. De Grafkelder der heeren van Schagen. Omtrent den grafkelder der heeren van Schagen, die voor een paar dagen met zand is gevuld, wordt het volgende geschreven De grafkelder bestond uit twee van elkander geschei den gewelven en werd gebouwd in het midden der vijf tiende eeuw door den eersten heer van Schagen Willem bastaardzoon van hertog Aalbrecht en Maria van Bronk- horst. Deze heer Willem word in het jaar 1404 door hertog Aalbrecht beleend met de heerlijkheid, Schagen bestaande uit de dorpen Scagen Bersingerhorn, Colhorn, Harink- hnizen en Burghorn. Hij werd in den oorlog tegen de Friezen tot ridder geslagen, was kastelein van Medemblik, kamerling van hertog Philips en werd door Paus Nicolaas tot wettig zoon van hertog Aalbrecht verklaard. Heer Willem was de stichter in 1440 van het slot van Schagen. Na een viermaal herbaalde tocht naar Palestina stierf hij in 1473. Boven de plaats waar zijn lijk in den grafkelder werd bijgezet, vond men een graftombe van zandsteen, thans in het Rijksmuseum geplaatst, met het opschrift Alhier ligt begraven Willem, die eerste Heer van Scagen was, sterfft in het jaar onzes Heeren MCCCCLXXIII. Bidt voor de ziele. Achtereenvolgens werden de verschillende familioleden der Heeren van Schagen in genoemde kelders bijgezet tot aan het begin der achttiende eeuw. De laatste af stammeling, die or zijne rustplaats ontviDg, was graaf Floris Carel van Ueieren die in 1706 aan de wonden in den slag van Ramillies ontvangen, overleed. Na het huwelijk van de zuster van graaf Carel, Maria van Beie ren, met den graaf D'Oultremont D'Hau, die hem in 1707 opvolgde, werd de grafkelder voorgoed gesloten. De nieuwe erfgenaam hield zich voornamelijk in België en Frankrijk op, waardoor de rustplaats der vaderen in het vergeetboek geraakte. Den eenigen band, die thans nog tusschen Schagen en zijn vroegere heeren bestaat, vindt men in een legaat groot f 400, dat vrouwe Maria van Schagen aan de algemeene armen van Schagen ver maakte. Nog jaarlijks wordt dit legaat door de graven d'Oultremont aan de armen van Schagen uitgekeerd. Aardappelen. Uit de Zevenwouden (Fr.) meldt men dat aldaar aardappelenziekto is ontdekt, welke duidelijk aan het loof is op te merken. Gewoonlijk wordt deze ziekte beschouwd als een gevolg van natbrociig weder, en daar deze zomer tot nog toe zeer droog is geweest, werd ditmaal voor ziekte weinig gevreesd. De landbouwers oorleeleu dat do ziekte thans het gevolg moet zijn van het zeer sterke dauwen des nachts en het daarop govolgde zonnige weder. Is het loof aangetastdan volgt na negen dagen gewoonlijk de vrucht. Sommige landbouwers snijden nu het aangetaste loof af. Gebrek aan duinwater. Het adres der vereeniging »Amstel's Middenstand" te Amsterdam in zake de gebrekkige levering van duin water is reeds geteekend door ongeveer 5000 belang hebbenden. Brievenbestellers. Naar »de Telegraaf" verneemt, moeten de brieven bestellers die van nu af te Amsterdam worden aange steld een schriftelijke borgstelling inleveren van 300. De gevallen van verduistering in den laatsten tijd voor gevallen hebben volgens het blad waarschijnlijk tot dezen voorzichtigheidsmaatregel geleid. Esmond aan Zee. Getrou wd. 4 Juni. Klaas Dekker, wednr. van Elisabeth Halff en Trijntje Oorthuis. Geboren. 5 Juni. Pietertje, d. van Pieter Vuil en Elisabeth Glas. 24 Grietje, d. van Krijn Wijker en Gerritje Wijker. O verleden. 9 Juni. Arie Wijker, wednr. van Mijnsje de Groot, 87 j. 19 Pietertje, d. van Jan Glas en Cornelia Stam, 18 j. HELDDKSCME Be chernlheerde Edel Achtbare Heer A. J. J. VAN STEI-JN burgemeester der gemeente Helder. op 2 Augustus 1896, des namiddags 2 '/2 ure pre cies, door paarden van zessen klaar, toebehoorende aan Nederlanders, gereden onder den man, volgens het regle ment der Ned. Harddraverij- en Ren vereeniging. Prijs f 200Ie pretuie f 75.—, 2e premie f 25. Aangifte bij den secretaris P. BOS, Jonkerstraat. De ondergeteekenden bevelen zich beleefdelijk aan tot de levering van de voor den nieuwen cursus benoo- digde IIOEKWEKkFA SCHUIJF- en TEE- REKBEHOEITEM.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 7