Stadsbericliten. "gemeenteraad van alkmaar Orgelconcert te deemster. Op het orgelconcert, dat Zondag 2 Angnstns alhier gegeven wordtzullen door mej. Anna Rappel de volgende liederen worden gezongen 1. »Ave Maria" van Gounod; 2. «Largo" van Handel; 3. »Trost" van Nicolaï, en 4. «Dies Irae" van Verhuist. De beide eerste stukken geschieden met begeleiding van orgel en viool. We raden ieder aan zich bijtijds van een toegangsbe wijs en programma te voorzien. Extra volgtrammen zullen dien dag in beide richtingen van en naar de Beemster vertrekken. Verandering in het personeel der Rijksveldwacht in Noordholland: lo. op verzoek met ingang van 1 Aug. a.s. eervol ont slagen de rijksveldwachter J. Daleboudt te IJmniden 2o. verplaatst met 8 Aug. a.s. de rijksveldwachter J. Doon (brigadier-titulair), van Utrecht naar Vlieland in de plaats van W. Adernaontslagen W. Jongepier, van Cocksdorp (Texel) naar Noordscharwoude; P. J. Deijs, van Noordscharwoude naar Cocksdorp 3o. aangesteld tot rijksveldwachterH. Menger, veld wachter en onbezoldigd rijksveldwachter te Minnertsga gemeente Barradeel (standplaats Amsterdam)J. Tesebeld, sergeant bij het 8e regiment infanterie te Arnhem (stand plaats Amsterdam). Als een zéker niet dikwijls voorkomend geval meldt men uit Renkum dat bij den gemeenteraad aldaar is ingekomen een adres van den heer J. W. N. v. d. Z. te Heelsum, waarin hij verzoekt zijn hoofdelijken omslag te verhoogen omdat hij in het bezit was gekomen van een erfenis en zijn kapitaal daardoor bolangrijk is vermeerderd. De blokmeester van Ressen-Bemmel, Toon Wa- ninkgehuwd en vader van twee kinderen, is den 24 des middags het slachtoffer geworden van groote roeke loosheid. Hij vroeg den hoofdconducteur van deu goede rentrein No. 1043 toestemming mede te mogen reizen tot Lent, waar niet werd gestopt. Hij zou daar van den trein springen om zijn moeder te bezoeken. Dit werd hem natuurlijk geweigerd. Hij wist echter op deu trein te komendeed den sprongdoch met verpletterden schedel en afgereden hand werd hij opgenomen. Van Terschelling wordt gemeld De werkzaam heden op do Ijutine hebben tot dusver nog geen succes; men zal trachten met dynamiet gedeelten van het wrak te verwijderen. To Sliedrecht heeft een achtjarige schoolknaap zijn reeds onder de slootkroos gezonken tweejarig broertje door op de knieën over eene plank te kruipen van een anders wissen dood uit het water weten te redden. Te Bokstel heeft de arbeider J. van Eerden bij het graven 59 zilveren geldstukken gevonden meest allen uit de 15e en 16e eeuw, waaronder verscheidene uit den tijd van Keizer Maximiliaan. Het Hof van Brabant heeft een vadermoorder, den 22jarigen landbouwer René Vandendaele, vrijgesproken. De vader had na een hevigen twist, waarbij hij op twee van zijn zoons schoot en één verwondde, zijn vrouw en kinderen verlaten om met een minnares te gaan samen leven. In Juni 1.1. kwam hij weer naar de hoeve, razend en tierend en met een revolver gewapend en onder het uiten van allerlei bedreigingen. Het was toen dat René hem neerschoot en hem daarna met nog een schot vlak voor zijn hoofd afmaakte. De jonkman stelde zich onmiddellijk in handen van het gerecht. Na een welsprekende verdedigiug door de advokaten Max en Huijsmans vonden de gezworenen in de omstan digheden aanleiding om den vadermoorder niet schuldig te verklaren. René werd daarna onmiddellijk in vrijheid gesteld. Heerhugowaard. In de morgengodsdienstoefe- ning van den 26 herdacht de hervormde gemeento alhier haar 25jarig bestaan. Met eene bezielende rede door haien predikant de heer A, Weeder, naar aanleiding der woorden »Tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen," ge grift op den gedenksteen in het kerkgebouw bij de vol tooiing in den muur geplaatst waren 't voor de talrijk opgekomen schare juichtoneDgevoegd bij woorden van dank en hulde voor de geestelijke genietingen sedert haar bestaan genoten. Purmerend. Aan de boeren uit deze omstreken, die onlangs, ingevolge aanschrijving, aan het Doelenplein alhier kwamen om hunne paarden ter rijkskeuring aan te biedenj, doch onverrichter zake moesten terugkeeren daar de commissie niet verscheen zal eene kleine ver goeding voor tijdverzuim worden uitgekeerd. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad bleek de gemeente-rekeningdienst 1895 te zijn in ontvangst 52266,68s in uitgaaf J 51938,17^ batig saido 328,515, die van het algemeen armbestuur, over datzelfde jaar, in ontvangst 3869,78, in uitgaaf 4636,48s, nadeolig saldo f 766,70 en eindelijk die van het algemeen weeshuis, mede over 1895, in ontvangst 27766,36s en iD uitgaaf f 26140,98 batig saldo 1625,38s. 6 De behandeling van een adres van de heeren J. H. Moojen en J. L. Noordijk, om subsidie van de gemeente ten behoeve eener nieuwe stoombootonderneming tusschen Texel en Nieuwediep, werd op voorstel van den voor zitter, wegens het ingrijpende der zaak aangehouden tot de behandeling dor begrooting voor 1897. Dezer dagen werd in een onzer gevangenissen oen meisje opgenomen, dat wegens »oplichting'' gevangenis straf had to ondergaan en bij hare inkomst een viertal ♦getuigschriften overlegde, alle op hetzelfde stakje papier geschreven en van den volgenden inhoud Achtbare Heere Noch nooit heb ik van dit meisje iets onrechtvaardig gehoort of ondervonden fti in de naaste gebuur van klein kind af aan gewoond of van haar heele femiii stam niets als braaf en eerlijk. (Volgt onderteekoning). Uit groot medelijde zond dit Den heer H, v. d. B. kappelaan." »Ardina v. d. B. in den arbeid geweest bij J. v. B-, te en zig altijd eerlijk gedrageo en nooit iets ondervonden als alles goeds. (Volgt ouderteekening). »G. v. d. B. verklaar dat men noo nik van het mesk gehoor heb alles hoed." (Volgt onderteebening). »Ardina v. d. B. voor H. v. d. D. wel soo veel pootskapen gedaan en nog nooit het minsten er van on Eerlijkhijt pevonten heb en nog daagelijks doet als 8ij het Bij kan prengen, Edele Heeren geloov mij maar." Opmeer. Onder de schapen van den veehouder K. Laan alhier, is besmettelijk rotkreupel uitgebroken. Barslngerhorn. Iu de polders Waard en Groet is het thans buitengewoon druk. Alles is gelijk klaar en dientengevolge is alles in de weer. De stoom machines snorren en brommen tot 's avonds toe de arbeiders hebben hierdoor eenige oververdienste, maar zullen dan ook spoediger gedaan krijgen. De gerst wordt van het land af gedorscht, veel arbeidsloon wordt hier mede uitgewonnen, wat wel de landbouwers ten goede komt, maar de arbeiders ontvangen daardoor minder. Tarwe en haver wordt alreeds gezicht, de opbrengst der granen zal ruim zijnhet stroo is in deze polders dit jaar bij zonder kort. De opbrengst van het karweizaad is van 20 tot 32 baaltjes per bunder. Gunstige jaren was dit 25 tot 35 zelfs 40 baaltjes werd wel eens door een enkele land bouwer geoogst. Dé mindere opbrengst is thans meer gevolg der kwaliteit, dan van hoeveelheid het zaad is lichter dan andere jaren. Een baaltje is 50 kilode baaltjes zijn dit jaar dan ook aanmerkelijk grooter in omvang. Ook de prijs is iets lager dan het vorig jaar. In den avond van den 26 ontlastte zich in het Noor derkwartier een hevig onweder, vergezeld van een milde en zeer verkwikkende regen. Vooral voor de vee houders was deze regen zeer gewenscht velen toch waren genoodzaakt lijnkoeken in het veld te voederen. Het ergste was 'echter nog het drinkwater vele slooten toch verspreidden een zeer onfrissche geurmet pompwater in het land te brengen moest men het vee gezond Jiouden. Ook het regenwater (drinkwater voor den mensch) was hier alweer zeer schaars en moeielijk te verkrijgen. Op sommige plaatsen werd 10 ets. voor een gang (2 emmer tjes) betaald. Het weldadige der regen is terstond merkbaardijken b. v., den 26 geheel dor, zijn den 27 alreeds groen getint. Te Groningen zal de heer M. Bokma de Boer, privaat zuivel-consulent, een cursus openen over zuivel bereiding. Het doel is de deelnemers langs theoretischen weg te bekwamen opdat zij met goed gevolg in de prac tijk zullen kunnen optreden. Examens muziek. Den 25 zijn voor het examen der Nederlandscbe Toonkunstenaarsvereenigingte 's Gravenhage gehouden van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager onder wijs) de dames: A. A. de Vries, Morra; W. Th. M Cor- nelissen Amsterdam en de heer G. Gerritsen, Helder. Een candidaat trok zich tijdens het examen terug en één heeft daaraan geen deelgenomen. Don 26 de dames W. J. Dupuy, Arnhem; A. E. Hesse, Amsterdam, en A. W. Kroeze, Arnhem Er werden twee candidaten afgewezen. Aederl. Gymnustlekvei hond. Te Groningen is het groote gymnastiek-feest be gonnen. De gansche stad was in feestdos en van vele huizen wapperde de driekleur. Vier buitenlandsche en zes en dertig binnenlandsche vereenigingen hadden zich aangegeven ter deelneming en niettegenstaande de groote hitte, werden alle oefeningen met veel opgewektheid ten uitvoer gebracht. Tentoonstelling dr. P. J. H. Cuypcrs. Op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is thans tentoongesteld een aan de Koninklijke Tapijt- fabiiek te Deventer geknoop. tapijt, naar een ontwerp van H. J. Bouhuijs teekenaar aan die fabriek en door hem geteekend als hospitant op den cursus van toegepaste kunst aan de School voor Kunstnijverheid te Haarlem. De tentoonstelling van dr. P. J. H. Cuypers verheugt zich in een druk bezoekbeoefenaars van de meest ver schillende kunstambachten uit vele plaatsen van ons land, hebben de tentoonstelling reeds bezocht. Aardappelen. In de provincie Groningen begint de bekende aard appelenziekte »Peronospora infostans" zich weder te ver- toonen. De oudst verbouwde soorten worden elk jaar, als minder weerstand biedend en meer vatbaar, het eerst door de ziekte aangetast. Jammer zegt de berichtgever - dat de proeven met bouillie bordelaise bij proeven zijn gebleven omdat gebleken is dat dd bouillie eene dubbele werking heeft als a. doodend voor de sporen der zwammen welke de ziekte veroorzaken b. de levens kracht der planten verhoogtwaardoor grooter oogst verkregen wordt. Wol. Gedurende het warme weder hebben in Friesland de maden zich zeer sterk ontwikkeld in de wol der schapen. Er zijn daar schapen wier lichamen door de maden geheel ingevreten zijn schier tot de ingewanden. Totnogtoe blijkt wasschen mot terpentijn en alcohol hot beste middel tegen deze vraatzuchtige diertjes te zijn. Dat de schapen door dit een en ander zeer lijden, is te begrijpen. Aanbesteding. Aan het ministerie van waterstaat handel en nij verheid werd aanbesteedde aanleg van een telefoonge leiding van Egmond aan den Hoef over Alkmaar tot Petten en het opruimen van de bestaande lijn. Minste inschr. was D. brugman Dzn. te Winkel, voor f 638. Veeziekten. In de laatste dagen werd geregeld op de markt te Lobith het vleesch van een 30 a 40, wegens mond- en klauwzeer onteigende runderen, verkocht. Onbegrijpelijk ving zijn steeds de duizende kilo's vleesch verkocht; vooral de Arnhemsche kooplieden waren beste afnemers. Van eenige landbouwers is reeds de geheele veestapel afgemaakt. Indien zich echter geen nieuwe ziektegevallen voordoen, loopt het slachten binnen een paar dagen af. Wedstrijden. Ie Uitgeest word den 23 de gewone jaarlgksche kolf- en biljartwedstrijd gehonden. Voor het kolven had den zich 38 ëu voor het biljarten 19 deelnemers aange meld. De uitslag was als volgt Kolven le prgs H. Ton Oudkarspel2e pr. H. Zon- jee Cz., Uitgeest3e pr. Evers, Oudkarspel4e pr. Jn. v. d. Wojjde Haarlem; 5e pr. Jn. v. Nienes, Uitgeest; serie-prijs Parmet, Haarlem. Biljarten le prijs A. Groot, 2e pr. J, de Roo, beiden te Uitgeest3e pr. P. Houtkooper, Alkmaar. De Kölner Turnclub, bestaande uit een 50tal leden, meest ambachtslieden en liefhebbers, die echter uitstekende gymnasten zijn, liet in het voorjaar voor eigen rekening eene groote tent bouwen, waarmede zij thans de kermissen in Duitschland afreizen om voorstel lingen te geven, welke druk worden bezocht. In den aanstaanden winter keeren zij naar Keulen terug en be stemmen de zuivere opbrengst hunner voorstellingen voor de armen der stad. Een onhandig figurant. Eenigen tijd gelegen werd in de Groote Opera te Parijs de Hamlet opgevoerd. De kerkhof-scène was juist begonnen. Plotseling verscheen een heer in rok en witte das op het tooneel. Doodbedaard wandelde hij naar het midden van het tooneel en bemerkte toen eerst, dat de voorstelling aan den gang was. Hij werd verlegen, aar zelde en raakte de kluts kwijt. Vóór hem stond een stuk décor ter hoogte van ongeveer 80 centimeter, een grafsteen voorstellende. Van beide zijden der coulissen gaven régissears, figuranten tooneelknechts enz. hem de ondubbelzinnigste wenken om zich, achter dien steen te verbergen. Hij gehoorzaamde bukte en verdween. Nu wil het ongeluk, dat de kerkhofscène nogal lang duurt, zoodat onze man dit op pijnlijke wijze begon te gevoelen. Hij had grooteu lust om van een gunstig oogenblik ge bruik te maken om te ontsnappen maar zoodra hij zijn hoofd oplichtte, werd hem van alle kanten fluisterend toegeroepen: «Bukken bukken!" De regisseur riep verstoord: »Wie is die gek toch?" En «de gek" bukte opnieuw. Eindelijk was de acte afgeloopen. Stijf en met kramp in de beenen stond de ongenoode acteur op en juist wilde de directeur van de opera naar hem toe gaan om hem eens duchtig de les te lezen, toen hij verschrikt achteruitdeinsde, want te genover hem stond.de minister van justitie Groote brulloftstaartcn. Van de twee bruiloftstaarten van Prinses Mand van Wales was de eene een piramide 4 meter hoog en 3 meter in omvang 90 kilogram zwaar en de an dere 125 kilogram. Zij waren toepasselijk met de fami liewapens van het jonge paar versierd. Op de pyramide stond een zinnebeeldige voorstelling van Denemarken. De andere taart werd bekroond met de drie witte ve deren, welke het helmsioraad vormen van het wapen der Prinsen van Wales. Van die taarten werd natuurlijk slechts een klein ge deelte op het feestmaal gebruikt. Het overschot wordt in stukken gesneden en naar Engelsch gebruik in op zettelijk daarvoor gemaakte doosjes, gezonden, aan de vrienden van het jonge paar die het huwelijk niet konden bijwonen. De Wedding Cake van den Prins van Wales was 500 pond zwaar. De myrthen-takjes in den bruidskrans zijn nog af komstig van den boom, die indertijd gestekt is van een der twijgen in den bruidskrans van Keizerin Friedrich. Cadettenschool. Na afloop van de overgangsexamens vertrokken de Cadets le studiejaar den 25 en die van het 2e den 27en dezer. In de week van 19 tot 25 Juli zijn in het bad huis van het RTltte Gruis genomen 58 kuipbaden, 99 regenbaden le kl. en 182 regenbaden 2e klasse, te zamen 339 baden. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 26: 758.4; den 27 759.8den 28 765.3. De heeren W. de Jongh Sz. te Oterleek en C. F. Koetsveld alhier, ziju benoemd tot 2e en 3e klas klerk- teekenaar bij het Bureau v. Publieke werken te Amsterdam. op Woensdag 29 Juli 1896, desnamiddags 123/4 uur. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 1. Beëediging van den nieuw benoemden gemeente ontvanger, den heer G. G. Vonk. 2. Benoeming van een onderwijzer met akte Fransch, op eene jaarwedde van f 700, aan de opsnbare burger school. De voordracht bestaat uit de h.h. J. Hoogland, G. de Boer en P. G. Vaags. 3. Benoeming van een stads-heelkuudige in de plaats van dr. Mensonides. De aanbeveling bestaat uit de h.h. dr. J. Dirken en E. P. Lugt, artsen. 4. Opmaken van dubbeltallen ter benoeming van drie leden van het college van zetters. Aan de beurt van aftreding zijn de h.h. P. Kool Jz., P. Rentmeester en S. de Lange P.Bz. 5. Voorstel van Burg. en Weth., in zake hot bebouwen van het terrein ten noordoosten van hot plein bij de Groote kerk. 6. Idem strekkende om te voorzien in het gebrek aan zitplaatsen in de tweede tusschenschool. Met een advies van de commissie van toezicht op het L. O. te dezer zake. 7. Idem tot versterking van den post voor kleeding en uitrusting van de agenten van politieop de begrooting voor 1896. 8. Idem betreffende de aanstelling van een klerk-gede legeerde ten kantore van den gemeente-ontvanger. 9. Idem tot vaststelling van een tweede suppletoire gemeente-begrooting dienst 1895. 10. Idem tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooting dienst 1895. 11. Idem betreffende het bestaande tekort in de ge meentekas. 12. Voorstel vaa de commissie voor de gasfabriek tot vaststelling van een suppletoire rekening over 1895. 13. Voorstel van Burg. en Weth., tot wijziging van de algemeene schoolverordening. 14. Voorstel van de commissie voor de gemeente-gas fabriek tot vaststelling eener overgelegde verordening, regelende de geldelijke verhouding tusschen de gemeente Alkmaar en hare fabriek. 15. Rapport van de raadscommissie ad hoe, betreffende eene vordering door de Naamlooze Vennootschap »de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Neder land" tegen de gemeente ingesteld. 16. Rapport van de commissie van financiën, naar aan leiding van bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaat selijke directe belasting naar bet inkomen, dienst 1896. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3