Acht en Negentigste Jaargang. Y RIJ D A G 31 JULI. Zitting van den Gemeenteraad No. 94. Kerste blad. op Woensdag, '29 Juli 1896, ALKMAARSCRE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. AAR ia <1 Telefoonnummer3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. TAS ALKHAAR, des namiddags 123/4 uur. Voorzitterde Burgemeester A. Maclaine Pont. Secretarisde heer C. D. Donatn. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren C. J. Can ters en W. P. Stoel. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Daarna stelt hij voor over te gaan tot de beëediging van den heer G. G. Vonk, den 1 April 1.1. tot gemeente ontvanger benoemdnu door hem voldaan is aan het stellen van den bepaalden borgtochtbij akte den 29 Juni j.l. verleden voor den alhier ge vestigden notaris, den heer J. van Leeuwenbij welke akte ten behoeve der gemeente Alkmaar zijn verbonden a. eene inschrijving groot 21000 op het Grootboek der 3°/0 N. W. S.: b. eene eerste hypotheek ten beloope van J 10855 op de aan den ontvanger toebehoorende landerijen, ge legen te Warmenhuizen, Schagen en Bergen. Naar aanleiding van eene vraag van den heer Janssen wordt op voorstel van den heer Kraakman deze akte voor de leden ter visie gelegd. Nadat tot de beëediging besloten iswordt door ge- melden heer Vonk in handen van den Voorzitter afgelegd den eed van zuiveringvoorgeschreven bij art. 87 der Grondweten den eedbedoeld bij art. 108 der Ge meentewet. De Voorzitter wenscht den heer Vonk geluk met het door den Raad in hem gestelde vertrouwen en hoopt, dat hij zijne betrekking eene reeks van jaren in het belang van de stad en tot genoegen van hemzelven mag vervullen. jWedcdeelingen. 2. Wordt medegedeeld a. dat op 27 Juli 1.1. wederom een accept, groot J 7000, is afgegeven op de Ned. Bank ter vernieuwing van het op den vorigen dag vervallen accept tot gelijk bedragstrekkende deze gelden ter voorziening in de behoefte aan kasgeld; b. dat door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot hét instellen eener rechtsvordering tegen D. Poll als schuldenaar en de Vennootschap »Ned. Maat schappij van Zekerheidsstelling voor ambtenaren en beambten te Amsterdam als borg ten einde betaling te verkrijgen eener som van 59,394,26. c. dat op 29 Juni zijn geverifieerd de boeken en kas van den gemeente-ontvanger; aan kas was 8226,73s; d. dat burg. en weth. den gemeente-architect hebben opgedragen alsnog drie brandkranen aan te brengen op de Gedempte Nieuwesloot, en dat de vierde der nog te plaatsen brandkranen in overleg met den pre sident-brandmeester zal worden aangebracht op het kruis punt van Achterstraat en Schapensteeg. Al deze mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. 3. Ingekomen stukken. 1°. Een adres van het bestuur der Naamlooze Ven nootschap »Alkmaarsche Tramvereeniging' hou dende verzoek om vergunningvoor zooveel deze gemeente betreft, tot het in exploitatie brengen van eene paardentram tusschen Alkmaar en Oudkarspel. Gesteld in handen der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van plaatse lijke werken en eigendommenom bericht en raad. 2°. Een adres van G. Balder, waarbij de medewerking van het gemeentebestuur wordt ingeroepen tot het herstellen eener foutieve kadastrale tenaamstelling van 4 cA. grond bij zijn pand in het Fnidsen gelegen. De V oorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen eener speciale commissie van 3 leden. De heer ter Spill acht de zaak niet van zoodanig belang dat daarvoor die commissie moet worden benoemd. Hij wil het stellen in handen van b. en w. om bericht en raad. De Voorzit ter verklaartdat dit college met adressant deze zaak reeds heeft besproken, zonder resultaat. De heer Kraakman ondersteunt het voorstel van den heer ter Spill en zou wenschen, dat b. en w. aan den Raad daarbij al die inlichtingen ver strekken, welke aan dat college bekend zijn. Eene commissie zou om alles na te sporeneen aantal inlichtingen moeten vragen, die aan b. en w. reeds of wellicht bekend zijn. Spoedeischend is deze zaak niet en zij bevat enkel eene formaliteit. Wellicht kan de Raad na het advies van b. en w. dadelijk beslissen. De heer Goede kan hierin medegaan. Het adres wordt daarna gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 3°. een schrijven van L. M. J. Palean houdende be richt, dat de namens L. T. Kleintjes te Berlijn inge zonden verzoeken, om afstand van rijks-grond langs den Stationswegworden ingetrokken als gevolg van eene van den minister van waterstaat, handel en nijverheid ontvangen beschikking. Voor kennisgeving aangenomen. 4°. Een rapport van de speciale raadscommissie in zake de betaling der verpleegkosten van de be hoeftige krankzinnige Helena Manschot, vrouw van W. Linstra, alhier, vroeger te Schermerhorn. De Voorzitter verklaartdat blijkens een ont vangen missive van Ged. Staten dit geschil zoodanig door hen is geschikt, dat Schermerhorn van af 1 Juli 1895 wederom de kosten van verpleging zal betalen. Hij stelt daarom voor, omdat deze beschikking is overeenkomstig den wensch van burg. en weth., het rapport voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Kraakman kan daarin medegaan als de Raad met deze bijlegging genoegen neemt. De gemeente kan vorderen de kosten van af 1883die door haar ten onrechte zijn betaald. Hij voor zich kan goedvinden dat tot dadelijke behandeling wordt overgegaan als de andere commissieleden zulks goedvinden. Wenscht echter een der leden uitstelten einde opnieuw van de com missie rapport te ontvangen, dan kan bij dat ondersteunen. De heer ter S p i 1 1 is voor dit laatste. De vraag toch rijst, of de gemeente recht heeft om de over 12 jaren ten onrechte betaalde kosten terug te vorderen. Daarover dient nog naar zijn oordeel een advies to wor den uitgebracht. Met algemeene stemmen werden de stukken daarna opnieuw gesteld in handen van de speciale commissie. 5°. Een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabriekenwaarbij wordt aangedrongen op het terugbrengen van de botei markt naar de van ouds bestemde markplaats. 6°. Dertig adressen, alle van denzelfden inhoud, geza menlijk door 47ü personen onderteekend eveneens om do botermarkt weder naar de vorige markt plaats terug te brengen. De Voorzitter stelt voor al deze stukken ter visie te leggen. De heer Kraakman is van een ander gevoelen. Hij verklaart, dat do Raad thans heeft kunnen ontdekken, dat is ingekomen eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken onder overlegging van een adres. Dit college wijst op een vroeger advies door hem gegevenhetgeen met; bij oen Raad is ingekomen. Derhalve moet dit ingekomen zijn bij burg. en weth., zooals ook de couranten aangaven. Hij wil dienaangaande den Gemeenteraad wijzen op zijn in 't vorige jaar bij de behandeling der begrooting genomen besluitwaarbij werd bepaald de kwestie tot verplaatsing der botermarkt niet in behandeling te nemen maar inmiddels het ge voelen te vragen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dat besluit werd met algemeene stemmen genomen. In de vorige vergadering nu is over dat advies gesproken, als zou het ingekomen zijn, zonder dat dit dengenedie daarover sprakbekend was. Burg. en weth. hebben dat advies in strijd met 's Raads be sluit, niet medegedeeld. Thans heeft de Raad echter een besluit genomen, zonder dat advies te kennen. Wanneer spreker nu binnen de grenzen der disenssie moet blijven, meent hijdat bij de Kamer van Koophandel moet worden aangedrongen te geven het advieswaartoe iD October j.l. is besloten. Mocht dit evenwel enkel aan burg. en weth. zijn gerichtdan verzoekt hij henbe doeld advies alsnog aan den Raad over te leggen. Wanneer burg. en weth. alzoo de verzekering geven dat bereids bij hen dat advies is ingekomen en dat zij bereid zijn dit bij de overige stukken over te leggen, dan zal hij zich dienaangaande bij het voorstel kunnen neerleggen anders zou hij de stukken willen stellen in handen van de Kamer van Koophandel. Alvorens echter een bepaald voorstel te doenzal hij afwachten het advies, dat burg. en weth. wenschen te geven. De Voorzitter verklaartzich niet direct te herinneren, dat onder de duizenden stukken, die na dien tijd zijn ingekomen het bedoelde advies was. Hij zegt evenwel gaarne toe de zaak te onderzoeken en indien het werkelijk mocht blijken, dat het is ingekomen, zullen burg. en weth. het bij de andere stukken leggen, terwijl zij anders bereid zijn alsnog het advies te vragen. Met dit antwoord kan de heer Kraakman zich ver eenigen voor zooveel het den Voorzitter betreftmaar het bevredigt hem niet ten opzichte der beide wethouders. Hij kan zich niet voorstellen dat het college van burg. en weth. zich niet zon kunnen herinneren, of een advies van de Kamer van Koophandel is ingekomen. Krijgt hij dan ook geen advies van de wethouders dan meent hij althans voor zich dat de Raad er niet in kan be rusten dat nog van bedoeld advies van de Kamer van Koophandel geene mededeeling is gedaan. Hij heelt geen bezwaar deze zaak tot het laatst der zitting aan te houden ten einde het college van burg. en weth. in de gelegenheid te stellen zich -de zaak te beier te kunnen herinneren. Burg. en weth. verklaren thans evenals de Voorzitter, zich van een advies van de Kamer van Kooph. niets te herinneren. De Voorzitter zegt, dat jareulang deze zaak reeds aan de orde is geweestzoodat zich zooiets gemakkelijk laat verklaren. Hij kan zich evenzeer be grijpen dat het besluit tot verplaatsing der markt den heer Kraakman niet aangenaam is geweestdoch hij wenscht er nog eens op te wijzen dat de genomen maat regel slechts een proef beoogt. Voor eene zoo onbelang rijke zaak vindt hij niet noodigdat op deze wijze de behandeling moet worden gevoerd. Een onderzoek zegt hij toe en zoo het stuk is ingekomen ter visie-legging. De heer Kraakman acht de zaak niet onbelangrijk en wat het onaangename betreftverklaart hij zich steeds bij de meerderheid van den Raad te hebben neergelegd. Het genomen besluit is hem minder onaangenaam dan het feitdat een advies van de Kamer van Kooph., be stemd voor den Raad by burg. en weth is ingekomen en niet aan den Raad is medegedeeld. Hij stelt thans voor de stukken te stellen in handen van burg. en weth., om in eene volgende vergadering rapport uit te brengen. De heer J a n s s e n meentdat eene volgende verga dering niet behoeft. Het uitbrengen van rapport over een half jaar acht hij vroeg genoeg. De heer Goede ondersteunt het voorstel van den Voorzitter. Hij is voor ter visie-legging en het vragen van een advies aan de Kamer van kooph. over een half jaar bijv. De Voorzitter verklaartdat hij van enkelen over de verplaatsing redenen van tevredenheid heeft vernomen bovendien komen thans alle marktgelden binnen. De heer Kraakman acht de opvatting van den heer Goede niet juist. Een adviesdat bereids in de maand Februari resds is ingekomenwil hij aan den Raad overgelegd zien. Wanneer de Raad daarvan nu niet wil kennis nemen dan zou hij reageeren tegen zijn besluit, in October algemeen door hem genomen. Worden de stukken gesteld in handen van burg. en weth., dan zijn zij alleen gehouden te adviseeren, zooals bun goeddunkt. Ter visie-legging acht hij niet overeenkomstig de orde, steeds in den Raad gevolgd. De Voorzitter zegt, .dat de heer Kraakman, even zeer buiten de orde, thans reeds voor den vijfden keer het woord voert, terwijl hij volgens het reglement van orde dit slechts tweemaal mag doen. De heer Kraakman zegt den Voorzitter het recht toe, hem het woord te ontnemen, doch hij meent, dat, wanneer hij aan 't spreken is, hij mag uitspreken. De Voorzitter verlaat hierop de vergadering en draagt het presidium over aan deu oudsten wethouderden heer G. W. Bruinvis. De heer Kraakman vervolgt, dat hij formeel meent, dat zijn voorstel in rondvraag moet worden gebracht. Alvorens daartoe wordt overgegaan, stelt de heer ter Spill eene motie van orde voor, waarbij den wensch wordt uitgesproken het aanhangige punt, aan te houden tot eene volgende vergadering, aangezien het hem niet raadzaam voorkomt, om een punt, dat onder den Voor zitter is aangevangen, voort te zetten onder den oudsten wethouder. De heer Kraakman betreurt het vertrek van den Voorzitter, doch heeft bezwaar tegen uitstel. De motie van den heer ter Spill in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmenvan de heeren van den Bosch, Janssen, Vonk, de Lange, Goede, Bosman en Kraakman. No. 1 de heer Witte was eerststemmend lid. 7°. een voorstel van het lid, den heer B. Preijer, om art. 37 der algem. pol. verordening te wijzigen in dien geestdat de onlangs vastgestelde wijziging alleen toe passelijk wordt verklaard op de kaasmarktdagen. De Voorzitter, weder ter vergadering gekomen stelt voor dit stuk te stellen in handen der commissie voor de strafverordeningen. De heer Witte zou de Kamer van Kooph. willen raauplegen. De heer Kraakman kan hierin meegaanonder opmerking, dat het hem is voorgekomen dat de laatste verordening door de politie verkeerd is toegepast. Het verkeer met handwagens is in de Houttilstraat niet ver boden, als behoorende niet tot de Kaasmarkt. De heer Bruinvis verklaart, dat de politie hiermede reeds bekend is. De heer Witte zegt, dat voor 14 dagen de Houttil nog was afgesloten. Hij is zeer voor boerenmaar meent dat het den ingezetenen niet onnoodig moet worden lastig gemaakt. De heer Kra akman wil B. en W. in overweging geven te onderzoekenof werkelijk de verordening in strijd met 's Raads bedoelingen wordt uitgevoerd. Daarna wordt het stuk gesteld in handen van de com missie voor de strafverordeningen nadat de K. v. K. is gehoord. 4. Aan de orde is Onderwijzer met akte fransch. a. de benoeming van een onderwijzer met akte fransch aan de openbare burgerschool, jaarwedde f 700, in de plaats van wijlen den heer L. de Vries. (Voordracht bestaat uit de heeren J. Hoogland te Leeuwarden G. de Boer te Menaldum en P. G. Vaags te Hoofddorp.) Door de trekking van de nummers 3 en 15 worden de heeren van den Bosch en Kraakman aangewezen met den Voor zitter het bureau van stemopneming uit te maken. Met algemeene stemmen benoemd de heer J. Hoogland. Stads heelkundige. b. een stadsheelkundigejaarwedde 200, voor den tijd van 5 jaren. (Aanbeveling van burg. en weth. bevat 1°. dr. J. Dirken en 2°. E. P. Lugt, artsen). Benoemd de heer dr. J. Dirken met 10 stemmen- Op den heer E. P. Lugt waren 5 stemmen uitgebracht»

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1