Gilcia Schwanhof. No. 96. Acht en Negentigste Jaargang 1896. WOENSDAG 5 AUGUSTUS. burgeravondschool met 4-jarigen cursus te Alkmaar. Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, ALKMAARSCHE CHI RIM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en JBaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Inschrijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting van den cursus 1896/97, zal plaats hebben op Woensdag, 12 Augustus, voor leerlingen van den vorigen cursus, en op Donderdag, 13 Augustus voor hen, die de school voor het eerst wenschen te be zoeken, telkens 's avonds van 7—9 uren, in het gebouw der burgeravondschool. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5,per leerling, f 2.50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoordeelingen van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaatsruimte is, kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leer lingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. De directeur, H. J. DE GROOT. BGL6IE. Voor den conseil supérieur van den onaf hankelijken Congostaat begon den 3 de behandeling in appèl van het proces tegen kapitein Lothaire. De beschuldigde woonde de zitting bij, gekleed in de groot- unilorm van commissaris-generaal der regeering. Een groot aantal stukken en getuigen verhooren werden voorgelezen, waaruit de schuld van Stokes moet blijken. BULGARIJE!. Een te Berlijn uit Sofia ontvangen telegram van 2 Aug. meldt: In den afgeloopen nacht is een dynamietaanslag ge pleegd op het graf vau Stamboeloff. Het kruis op het gral werd vernield, maar de kist bleef ongeschonden. CMIWA. Een springvloed, die zich uitstrekte over een uitgestrektheid van vijf mijlen, overstroomde Zondag 26 Juli de kust bij Haiehan, ten noordoosten der pro vincie Kangau. Een aantal dorpen werden verwoest men schat het aantal omgekomen inwoners op vierdui zend. Een groote hoeveelheid vee is verdronken en de rijstvelden werden overstroomd. Men vreest voor hon gersnood in den herfst. DUITSCHLAAD. Te Hamburg heeft zich een commissie gevormd tot ondersteuning van de nabestaan den der manschappen van de .litis"; alle reederijen en de eerste firma's van Hamburg hebben zich daarbij aan gesloten. Uit de nadere bijzonderheden over de ramp blijkt, dat de kanonneerboot op een rots is geloopen en in tweeën brak. Het voorste gedeelte bleef boven water; de 11 69) van HANS WACHENHUSEN. Op eenen morgen kwam er een telegram van Hanna, dat hem meldde, dat zij heden met Archibald den dag bij hem kwam doorbrengen. Hij had ze op zijne terug komst slechts vluchtig begroet, doch hier in zijne een zaamheid waren zij hem welkom, want Windham was een oud en wonderlijk man geworden. Toen hij des namiddags uit de stad terugkeerde, om zijne gasten af te wachten, zag hij, door het park loopende, op het heerlijke met oranje-boomen versierde terras voor het eerst na langen tijd weder menschen zitten. Hij herkende Windham en ook Archibald en Hannamaar langs de breede marmeren trappen zweefde eene, in eene lichte zomerjapon gekleede, slanke vrouwengestalte, die met een luiden vreugdekreet de armen naar hem uitstak, zijne handen greep, ze krachtig drukte en hem met groote, gelukkige oogen aankeek. »Zie ik u eindelijk terug!" riep de hem zoo goed bekende stem. »Moet ik daarom over de wijde zee komen, om op mijn schrijven niet eens een vriendelijk welkom te krijgen Gilda stond voor hem, stralende in hare volle schoon heid, even frisch en lief, als zij altijd geweest was en die thans, toen zij hem daar zoo mannelijk, met het donker bruin gelaat voor zich zag staan, hare geheele ziel in hare woorden gelegd had. Eenige oogenblikken verliepen, eer hij in staat was te antwoorden. Hij wilde hare hand aan zjjne lippen brengen, daar de verrassing hem het spreken belette, maar zij trok die terstond terug. »Geen eerzucht heeft mij tot zulk eene verre reis ge- overlevenden klampten zich gedurende twee dagen aan het wrak vast voordat zij gered werden. Keizer Wilhelm heeft aan boord van de »Hohenzollern" den Franschen marine-attaché Buchard ontvangen, die namens den president der republiek zijn deelneming kwam betuigen. Prins Max van Saksen, die zich tot priester heeft laten wijden, heeft de acte waarbij hij afstand doet van zijn rechten op de kroon, geteekend. Echter wordt deze acte van kracht ontbloot, wanneer bij overlijden van den koning geen der thans levende prinsen kan opvolgen en dus prins Max de eenige directe troonopvolger is. Er leven echter behalve Max nog zes koninklijke prinsen, zoodat dit geval vrijwel is uitgesloten. Volgons de jongste statistiek leeft in Pruissen 41V2 pet. der bevolking van den landbouw, terwijl 581/2 pet. in handel en nijverheid hun broodwinning vinden. In het jaar 1882 waren de cijfers nog gelijk zoodat blijk baar de nijverheid zich ontwikkelt en de landbouw ter rein verliest. GHYPTE, De cholera heeft opgehouden te heerschen in het Engelsche kamp te Kosheh; het laatste slachtoffer was de ingenieur Joseph Shakoar. Te Suarda heeft zich nog geen enkel geval voorgedaan en het is niet waar schijnlijk, dat do ziekte zich zal voortplanten tot Dongola, omdat er een groote uitgestrektheid woestijn ligt tusschen de Engelsche voorposten en die van de Derwischen. Vol gens Slatin Pacha zijn de maanden Juli en October in Soedan het ergste met het oog op de typhus. De laatste dagen van de vorige maand was de hitte ontzettend; in de schadnw der stroohutten wees de thermometer 129° F. Het was de hoogste temperatuur die de expeditie heeft te verduren gehadmaar nu is de hitte een weinig afgenomen. EACSELAAD. Bij de beraadslaging in het Engelsche Lagerhuis over de begrooting van het ministerie van koophandel, verklaarde de heer Ritchie, dat omtrent den invoer van fabrikaten afkomstig van gevangenisarbeid nog geen definitieve mededeelicg"i konden gedaan worden, aangezien het antwoord van Duitschland nog niet was ingekomen. Indien echter de onderhandelingen met het buitenland over deze quaestie tot geen bevredigend re sultaat zouden leiden, zou de regeering een wetsontwerp indienen ter bemoeilijking van den invoer van bedoelde fabrikatenten einde de binnenlandsche industrie te vrijwaren tegen de groote concurrentie. In de zitting van het socialistencongres van Don derdag deelde Domela Nieuwenhuis namens 20 der 21 Nederlandsche organisaties mededat men niet langer wenschte deel te nemen aan dit congresmet welks beginselen men zich niet kon vereenigen. Slechts de S. D. Arbeiderspartij onder Vliegen en Polak bleef 't congres bijwonen. Het congres heeft op 1 Aug. het rapport van de meer derheid der economische en industrieele commissie aan genomen. Daarin wordt aanbevolen, de petroleum-industrie, die van de ruwe katoen en veel andere groote bedrijven tot een staatsmonopolie te maken en de spoorwegen dreven!" riep zij toch weder lachende. »Maar ik hoopte op eene vriendschappelijke ontvangst!" Zij werd ver legen over hare opgewondenheid en legde daarom haren arm in den zijne en trok hem met zich de trappen op. »Als gij wilt, dat ik met Hanna hier eenige dagen blijf," ging zij voort, beschouw mij dan als de oude Gilda, zooais ik voor u gebleven ben men heeft mij in Nieuw-York wel met muziek en serenades ontvangen, maar hier wil ik een warm vriendenwoord hooren, anders zet ik dadelijk mijne reis voort." Emin moest onwillekeurig lachen over haren droe- vigen, hartelijken toonhij stond nu tegenover haar op het terras en de anderen waren thans bij hen gekomen. Hij drukte warm hare hand. Gilda," riep hij, »gij zijt eene bewonderenswaardige vrouw Alleen de innige vreugde, en laat ik het gerust zeggen, de trots, u zoo terug te zien, ontnam mij de spraakMijne arme Esther en ik, wij hebben vaak aan u gedacht, maar de hemel heeft haar deze vreugde niet beschoren Gij zijt mij duizendmaal welkom; laat ons weder de ouden zijn!" Windham, die weder herleefd scheen, maakte zich van haren arm meester, toen de zon reeds begon te dalen en Emin de noodige bevelen voor den maaltijd gaf. Hij ge leidde haar in de haast door de met kunstvoorwerpen gevulde zalen naar de prachtige ruime eetzaal en hier stond Gilda voor twee schilderijen, die den hoogen zijmuur van de zaal geheel bedekten. Met verrassing herkende zij de Andalusische schoone, en daarnaast, op de andere groote en uitstekend geslaagde schilderij, eene apotheose, trof haar een engelenkopje, waarin zij het sprekend ge- ljjkend gelaat van Esther herkende. Zij vermoedde niet, welke geschiedenis aan deze slechts in stoute, ruwe pen seelstreken ontworpen schilderij verbonden was, waarvan Esther, toen zij eens zoo troosteloos met hare zieke moe der hierheen teruggekeerd was, de schoonste plaats in het huis had ingeruimd. »Op haar, hij wees naar de Andalusische schoone is onze Esther eerst toch eenigszins jaloersch geweest, totdat eindelijk de brieven dier schoone spaansche vrouw haar overtuigden, dat al leen de edelste vriendschap tusschen beiden bestaan had mijnen en de groote fabrieken te nationaliseerenverder wordt verlangd de instelling van een internationaal bureau, en daarbij wordt de achtuurswerkdag aanbevolen. Een voorstel van de regelingscommissie om van het eerstvolgend congres de anarchisten uit te sluiten, werd aangenomen. Op voorstel van Liebknecht werd besloten, bet volgende congres in 1899 in Duitschland te houden. Met den kreet»Leve de sociale revolutiewerd het congres gesloten. De anarchistische en anti-parlementaire groepen (waar onder behalve Domela Nieuwenhuis en de zijnen, o. a. ook de bekende Rus Prins Krapotkine en de Belg Elisée Reclus) hielden afzonderlijk conferentie. De Paus heeft aan prinses Mand van Wales ter gelegenheid van haar huwelijk ten geschenke gezonden een prachtigen antieken gouden armband vergezeld van geluk wenschen. Dit is de eerste maal sedert meer dan een eeuw dat het Vatikaan notitie neemt van een huwelijk in het Engelsche koningshuis. Koningin Victoria was met deze attentie zeer ingenomen. Het 9e regiment lanciers in garnizoen te Aldershot, heeft bevel gekregen zich zoo spoedig mogelijk naar Dur ban in te schepen. Li-Hung-Chang is den 2 te Southampton aange komen. FBAÜHRIJK. Het is nog steeds onzeker, of de czaar een bezoek aan Parijs zal brengen. De Figaro durft niets met stelligheid zeggen maar verneemt toch uit goede brondat het plan steeds vastere vormen aanneemt. In officiöele kringen houdt men zich reeds bezig met de maatregelen te nemen ingeval de keizer tot een bezoek aan de Fransche hoofdstad besluit, en er is reeds besloten, welke officieren hem toegevoegd zullen worden. Daarvoor zou de keus vallen op de leden van het buitengewoon gezantschap, dat Frankrijk bij de kro ningsfeesten heeft vertegenwoordigd. De overleden minister van Madagaskar, Rainilaiari- vony, laat een zeer groot vermogen na. Men schat het op meer dan vier millioen francs baar geld behalve groot grondbezitaandeelen in mijnondernemingen, 50,000 runderen, 2000 slaven en een aantal prachtige woningen. Voor het huis van den rechter Julien te Marseille is een bom ontploftdie gelukkig echter alleen materi- eele schade aanrichtte. ITALIË. De Paus heeft in audiëntie ontvangen den directeur der Corrière Nationale en den heer Pastelli, die Z.H. 25,000 lire ter hand gesteld hebben, het bedrag van de eerste inschrijving ten behoeve van de bemoei ingen van den Paus voor de bevrijding der Italiaansche gevangenen in Abessinië. Graaf Maffei, de italiaansche gezant te Petersburg, die naar Rusland is teruggekeerd, heeft uitvoerige in structies ontvangen om den band tusschen Rusland en Italië zoo nauw mogelijk toe te halen. De heer Visconti- Venosta acht een goede verstandhouding met Rusland noodzakelijk om de vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk te versterken. Maar ga verder mede Hij bracht haar in Esther's boudoir, dat nog in denzelfden toestand gebleven was, waarin zij het verlaten had, en hier zag zij zich geplaatst voor Esther's levensgroot portret, zooals zij in hare witte kleeding op het terras van haar paleis stond, zoo ge trouw, zoo juist, zoo lachend met hare door en door geestige trekken, alsof zij zoo uit de lijst zou treden, om de lieve gast te omhelzen. »Dat is zijn meester stuk," zeide Windham. Zijn spaansche leermeester heeft hem eerst moeten overtuigen, dat in het schilderen van portretten zijne grootste kracht lag. Bij de Andalusische schoone hielp hem de zon van het Zuiden, hier echter heeft hij zich met het nuchtere amorikaansche licht moe ten behelpen." Archibald, Hanna en Emin troffen zij in de eetzaal en zoo zaten zij hoogst gelukkig bijeen. Toen Gilda zich op den laten avond alleen in hare kamer bevond, was zij, hoe vroolijk zij ook gepraat had, toch droevig gestemd. Emin was heel hartelijk tegen haar geweest zij hadden allerlei herinneringen uit het verleden, hoe droevig soms ook, weder opgehaald het had haar goed gedaan, zich te overtuigen van zijne oprechte bewondering, maar hij, o hij was niet gelukkighij gevoelde zich ook niet thuis op amerikaanschen grond, en zoo alleen. Maar zij haaide weder op, terwijl zij zich ontkleedde er was van iets sprake geweest, dat haar geheel opfleurde Reeds vroeger had Hanna den wensch uitgesproken, haar va derland nog eens terug te zien en Gilda's verschijning had dien weder verlevendigd. Archibald had haar het voornitzicht geopend, haar te zullen vergezellen, omdat hij er toch zaken had te doen en Emin was zoo stil en in zich zelf gekeerd geweest, toen hiervaD sprake was. Wanneer ook hijde oude neiging voor hem was weder heimelijk, maar krachtig opgeflikkerd, toen zij hem zoo eenzaam had gezien, te midden van al zijnen rijkdom. Zij mocht hem thans beminnen, zij, voor wier bezit intusscben reeds zoo menigeen zich had ingespan nen Zij mochtEn dat was voor haar een trotsch ge voel, waarmede zij eindelijk insliep, om onder het hoor baar kloppen van haar hart daarmede den volgenden

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1