B u i t e 111 a n d. Neder land. (Slot volgt). voerde hiertegen aandat het woord eervol geheel in strijd was met het ontslag. Om echter aan de goede bedoeling van zijn ambtgenoot tegemoet te komen, stelde hij voor tot het geven van eenvoudig ontslag, met dien verstande, dat het motief in zijn geheel in de voordracht worde gevoegd. Daardoor zon men voorkomen, dat later iemand nit het ontslag nog bovendien iets oneervols distilleerde voor het karakter van den Hartog. Burg. en weth. namen dit voorstel over en de heer van Hall trok zijn amendement in. Daarop had de stemming plaats met het resultaatdat met 17 tegen 8 stemmen het ontslag werd goedgekeurd. Met dien uitslag wenschen wij den gemeenteraad van Amsterdam geluk. Daarmee is aan het overige onderwijs personeel der hoofdstad de les gegevendat het niet staat bniten de wet en er ook voor de opvoeders der jengd nog straf is op ergerlijke insubordinatie. De heer van Hall wees er opdat alle onderwijzers getuigen kunnen hoe voorkomend zij steeds door het gemeente- bestuür worden ontvangen en in overeenstemming daar mee was dan ook de quaestie der rangexamens bij burg. en weth. en schoolantoriteiten in onderzoek om daarin verbetering te brengen. »Waar zooveel tege moetkoming wordt betoond, gaat 't niet aan, om als den Hartog, een kwajongensachtig schrikbewind te organisee- ren en nu hij dat toch gemeend heeft te mogen doen, moet hij de gevolgen maar dragen. Laten de heeren Wertheim, Levy, Tours c. s., die ten bate van den Hartog een request bij den gemeenteraad indienden nu maar voor hun beschermeling zorgen als ambtenaar in een goed geordende samenleving is hij niet te gebruiken. HEIililIK. In het proces-Lothaire zijn geen nieuwe bijzonderheden aan 't licht gekomen. Gelijk men weet, heeft Lothaireals bevelhebber der troepen van den Congostaat, den Engelsche zendeling-koopman Stokes voor den krijgsraad gebracht, en hem, toen hij ter dood ver oordeeld was, onmiddellijk laten fusilleeren. Op aandrang der Engelsche regeering stond Lothaire deswege terecht voor het gerechtshof te Boma. Hij werd vrijgesproken, doch ter wille van Engeland werd door de regeering van den Congo-staat appèl aangeteekend. Dat Stokes zijn strenge straf ten volle verdiend heeftwordt door niemand in twjjfel getrokken voornamelijk liep 't her nieuwde onderzoek over de vraag of hij niet in appèl had kunnen komen. En ook op dit punt zal Lothaire wel in 't gelijk gesteld worden. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie erkende n.l. in zijn requisitoir de juistheid der feiten, die aan Stokes werden ten laste gelegd; ging breedvoerig na of bij de procedure de wet telijke voorschriften waren nageleefd, en eindigde met te betoogendat majoor Lothaire te goeder trouw en in staat van wettige zelfverdediging gehandeld heeft. Der halve werd vrijspraak gerequireerd. HlldJAKIJK. De dynamietaanslag op het graf van Stamboeloff was voorafgegaan door een heftig conflict in de pers. De vrienden van Stamboeloff werden door de tegenpartij beschuldigd, het graf geschonden te hebben van een der mannen, die wegens medeplichtigheid aan den moord van Beltcheff zijn terechtgesteld. De Swoboda, het orgaan van Stamboeloff s partij wees de beschuldi ging met verontwaardiging afen verklaarde dat deze door de regeeringsgezinde pers was bedacht om een schennis van het graf van Stamboeloff uit te lokken. Na den aanslag vond men nog vier bommen, die niet waren gesprongen. De daders, ofschoon ditmaal niet »op het kerkhof liggende", zijn nog niet opgespoord. haar voorbijgingen. Zij liepen op korten afstand achter elkander, als behoorden zij bij elkaar en toch waren zij daartoe weder te ver van elkander verwijderd. Gilda was even opgestaan, doch weder op het dek teruggekomen, en zat nu over de reeling heen te kijken naar het spelen van eenige dolfijnen in den helderen maneschijn, toen die beide mannen terugkeerden, die, naar het scheen, het ge zelschap trachtten te mijden en niet voorbereid op hare aanwezigheid, aldaar haar schuw voorbijliepen. Gilda had ze reeds bij den eersten loop over het dek opgemerkt en trad thans onwillekeurig verschrikt terug, want een hunner, een korte, magere gestalte, met bleek, uitge teerd gezicht zonder baard, liep met de banden op den rug vastgebonden en zij zag het met eene rilling aan zijne voeten was ook een ketting bevestigd, welke hem het gaan bemoeilijkte. Tegen haren wil, keek zij hem aan, toen hij, beschaamd voor zich uitziende, haar voorbij ging en een luide kreet van schrik ontsnapt© aan haren mond. Zij week, bevende over al hare leden, terug en viel bij de slingerende beweging der boot op zijde. »Om Gods wil, wat scheelt u?" riep Emin, haar vast houdende, toen hij haar ontsteld gelaat zag. Gilda kon niets uitbrengen. Zij richtte zich echter op keek nog eens in dezelfde richting en wees op de beide mannen, die zoo even langs bakboordszijde terugkeerden. »Daar Dat is de man De voorste!'' fluisterde zij met afschuw... »Ik heb hem erkend Hij is geboeid 1 Eindelijk hebben zij hem Emin kon nog niet wijs uit haar worden en de beide mannen waren onder de koebrug verdwenen. »Maar wie dan?" vroeg hij onwillekeurig onder den indruk van Gilda's ontwaring. »ToldyDe Zigeuner! Zij hebben hem aan handen en voeten geboeidGelukte het hem maar in zee te springen Gilda kwam eerst weder tot kalmte, toen zij Emin met groote stappen over dek zag loopen. Zij was echter nog niet in staat geweest, Hanna's verbaasden blik te beantwoorden, toen Emin reeds weder terug keerde. »Mijn Godgij hebt gelijkHrj is hetriop hij ontsteld. Ook hij herkende mij, toen ik hem in den weg trad en ijlings sloeg hij de richting naar het tnsschen- dek in. De man, die hem vergezelt en bewaakt en waar schijnlijk aan de duitsche politie zal moeten uitleveren volgde hem, eer ik hem iets kon vragen. Waarschijnlijk heelt hij hem wat versche lucht willen geven op het tijdstip, waarop de reizigers niet meer op het dek zijn Morgen vroeg zullen wij het van den kapitein zeker wel vernemen Gilda kon dien nacht de slaap niet vatten. Toen zij KKIPTK, Een stoker, die van een stoomboot der Derwiscben was ontsnaptheeft den commandant van het Engelsche expeditiekorps inlichtingen omtrent den vijand gegeven. De bootwaarop de man dienst deed, bracht kleine versterkingen! naar Eerman den meest vooruitgeschoven post van de Derwischen. Zij zijn bezig daar verdedigingswerken aan te leggen, Verder deelt hij mededat te Dongola geen versterkingen zijn aan gekomen van Omdurman, maar de Derwischen hebben een groot aantal mannen van de inlandsche bevolking geprest, die echter waarschijnlijk zullen deserteeren, wan neer zij de kans schoon zien. De stoombooten van het expeditiekorps zijn reeds tot den tweeden val genaderd. Het gevaar van de cholera, waardoor de Nijlexpe- ditie werd bedreigt, schijnt bijna geheel geweken. ElV©ELAltfI>. De »Daily Mail" van den 5 zegt »Dere- geering heeft nog geen beslist antwoord gegeven op het aanbod van Rhodes om naar Engeland terug te keeran en zich aan een gerechtelijke vervolging te onderwerpen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de regeering, na het advies te hebben ingewonnen van gezaghebbende rechtsgeleerden, die den spot drijven met het denkbeeld, Rhodes te vervolgen wegens vergrijp tegen de Foreign Enlistment Act, elk denkbeeld van een vervolging heeft laten varen." Gelijk men weet, oordeelen lord Russell en sir Webster (die de zaak Jameson behandelden) daar over anders. Li Hung Chang bracht den 5 lord Salisbury een bezoek in het departement van buitenlandsche zaken. De ontmoeting was zeer hartelijkhet onderhoud duurde een uur en werd alleen bijgewoond door een tolk. Vervolgens bezocht de onderkoning bet Hoogerhuis en het Lagerhuis, waar hij zich onderhield met Cham berlain. Sir Hercules Robinson, die onlangs tot pair werd verheven, heeft den titel van baron Rosmead in het graafschap Westmeath aangenomen. De familie Robin son heeft in velerlei betrekkingen tot het graafschap ge staan. De vader van den hoogen commissaris, admiraal Robinson, was in 1842 oppersheriff van Westmeath. De Meteor, het zeiljacht van den Dnitschen keizer, zon mededingen aan de regatta t,e Cowes, doch het aartuig kwam aan met den boegspiet in het ongereede, zoodat het niet kon varen. FRAAMKUK. Dezer dagen werd te Parijs een buitengewone algemeene vergadering van de Sueakanaal- maatschappij gehouden om een nieuwen president te be noemen, in de plaats van Jules Guichard, die de vorige maand is ovorleden. Ofschoon de statuten der maatschappij vreemdelingen niet uitsluiten, was het toch te verwachten, dat een Franschman tot voorzitter zou gekozen worden, daar de meeste stemgerechtigden fransche aandeelhouders zijn. Prins Auguste d'Aremberg is met algemeene stemmen gekozen. De staatsraad heeft met algemeene stemmen beslo ten, dat de katholieke geestelijken te Rijssel en Roubaix, die verboden betoogingen hadden georganiseerd, gerech telijk vervolgd zullen worden. Onder de beschuldigden is in de eerste plaats de aartsbisschop van Cambrai. Hem en den anderen geestelijken wordt ten laste gelegd 1. dat zij in hunne kerken betoogingen hebben gehouden, die groote opgewondenheid veroorzaakten en met dan kerkelijken dienst niets hadden uit te staan 2. dat ajj buiten de kerk ceremoniën hebben verricht, welke bij de wet verboden zijn; 3. dat zjj; brieven hebben gepubliceerd, waarin deze handelingen werden goedgekeurd. Het beslnit van den staatsraad zal aan den president der republiek ter bekrachtiging worden voorgelegd. In de arena te Bordeaux hebben stierengevechten plaats gehad, waarbij de stieren schijnbaar werden ter dood gebracht. De bijna 6000 toescho uwers eischten dat de dieren werkelijk zouden gedood vs orden en toen aan dit verlangen geen gevoig werd geget ren, sloegen zij alles kort en klein. Met groote moeite gel ukte het de politie het gebouw te ontruimen, doch alle meubelen waren vernield. De gemeenteraadsverkiezingen te Töulouse zijn wegens onregelmatigheden bij de sten ïopneming ongeldig verklaard. De geheele Raad zal als protest tegen dezen maatregel aftreden. TR-AASVAAL. De Volksraad .heeft de nieuwe wet aangenomen, waarbij aan de kinder® n van uitlanders op alle goudvelden onderwijs verzekerd wordt. De wet, die bepaalt dat het onderwijs zal geg even worden in de moedertaal van de kinderenwore It besohonwd als de meest vooruitstrevende maatregel w elke in deze zitting is genomen. De Volksraad keurde verder het wetsontwerp tot het geven van een gemeenteraad aan den I tand, in beginsel goed. De Fransche consul in Preto ria ontving per tele graaf bericht, dat een nieuwe Frans iche stoomvaartmaat schappij een geregelden dienst van Havre en Bordeaux naar Delagoa-baai zal openen. TUBBIJE. Aan de Daily N( iws'' wordt uit Athene geseind, dat tweehonderd opstandel ingen in de nabijheid van Elassona Maandag driehonderd man Turksche troepen verslagen hebben die zich verze' fcten tegen hun voort rukken in het binnenland van M acedonië. Een andere troep heeft zich bij Katranitza do- or een leger van 1200 Tnrken heengeslagenna twee dagen door hen hevig bevochten te zijn. l.i14A» Een Cen traI V«ws-telegram nit Buluwayo meldtdat een transp< jrt graan, bestemd voor het garnizoen van fort Victoria, door-de Transvaalsche autoriteiten is-opgehouden. De t lezending, 100,000 pond, moest te Pietersberg in het dis' trict Waterberg blijven, daar de autoriteiten geen verlof wildan geven het bniten de republiek te vervoeren. De r< ;den voor deze weigering is niet bekend. Men begint zich ongerust te •maken- over het dreigend gebrek aan levensmiddelen. eenmaal hare oogen gesloteD had, scheen de gluiperige Toldy door de deur haar aan te kijken en altijd keerde bij haar de herinnering aan dien nacht in het hotel terug. De volgende morgen bracht Emin haar eene duitsch-amerikaansehe courant, dia hem door aen der scheepsofficieren gegeven was. »Hier hebben wij de geschiedenis!" zeide hij. En hij las haar het bericht in de courant voor. Volgens dat bericht was een door de europeesche politie reeds sedert jaren gezochte misdadiger eindelijk ontdekt en herkend geworden door een koetsier, die vroeger te Weenen bij hem in dienst geweest was en. op een rid, dien hij met hem maakte had overgeleverd aan eenige agenten van politie, die, voordat het hem in zijne ontsteltenis gelukt was de plaat te poetsen, zich van hem meester maakten Hij zou met de eerstvolgende stoomboot uitgeleverd worden. Gilda hoorde "het verhaal met eene huivering aan, maar toch met tevredenheid. >Hij is geboeid; zij zullen hem ditmaal dus niet laten ontsnappen en hiermede was zij gernst. Des avonds, toen alle reizigers reeds weder hun bed hadden opgezocht, klonk plotseling de kreet »Een man over boordDe machine stopte, de ver schrikte reizigers kwamen nit hu.n kooi op het dek bij een. Zelfs van der Vloten, gelijkende op een dik nacht spook in zijne witte, wijde geplooide kleeding, kwam de trappen op. Een gevaarlijke misdadiger, zoo hbotte het die op verzoek van de politie van een enropeeschen staat uitgeleverd zou worden, had de waakzaamheid van zijnon bewaker weten te verschalken en zich in zee gestort, Te vergeefs was dadelijk de boot uitgezetmen vond hem niet. De schroef van de stoomboot had hem gegre pen en spoedig een einde aan zijn leven gemaakt. Van der Vloten, hoorende, dat hij door eenen spitsboef in zijnen slaap gestoord was, trok zich brommend in zijne kajuit terng. Gilda was bij het naohteljjk alarm nit hare kajnit naar de salon gegaan, waar alle dames, die voor een ongeluk met de boot vreesden waren bijeen geko men. Hier ontving zij door Emin bericht van het voor gevallene en dit werkte zoowel op haar als op de ove rige dames geruststellend. »Het is zoo ook goed! Wan neer hij maar aan de menschheid geen kwaad meer kan doenzeide zij bevredigd. »Ik zon geen rust gehad hebben, zoolang ik geweten had, dat hij nog aan boord wasZij ging naar hare kajuit terng, legde zich te slapen en met een vroolijk hoofd begroette z\j des mor gens hare vrienden. Geen woord werd tnsschen haar en Emin over de gebeurtenis van dien naobt gewisseld. Luitenant Eloflf, Pre sldent Mruger's klein zoon en getuige in het prow is-Jameson, is te Londen door een omnibus overreden, toen hij eene jonge dame wilde redden, die er onder v iel. Hij slaagde er in de jonge dame nog tijdig weg te rukken, doch viel zelf en bekwam eenige kwetsuren. Museum van Mi mstnijverheid. De jaarlijksche vergad jring van den raad van be stuur van het Museum van kt mstnijverheid te Haarlem hoeft dezer dagen plaats gehadv onder voorzitterschap van den heer S. J. Graaf van Limburg Stirum, in de oud-hollandscbe raadzaal v an genoemd Museum. Nadat de tentoonstelling dr. Onijf -ers en de tentoonstelling van het werk der leerlingen de r aan- het Museum verbonden school voor knnstnijverhei d bezocht waren werd de ver gadering voortgezet. Twr >e voor de bloei der instelling hoogst voorname punten werden in het. bijzonder be sproken. Het eerste punt had "betrekking op do uitbreiding der schoollokalen, waartoe ;men weldra, dank den weiwillen den steun der hoog© re geering en die van eenige in het kunstambacht bolangste llende personen, zal kannen over gaan het tweede pnr.t had betrekking op het vestigen van een leerwerkplaabs voor goud- en zilversmeden in de reeds genoemde school,, waaraan in ons land zoo groote behoefte bestaat. Teneinde deze vestiging tot een goed resultaat te brengen zal voorloopig een beroep worden gedaan op de sympathie en de medewerking van de nederlandsche fabrikanten en industriëelen, die bij hat oprichten eener dergelijke werkplaats belang hebben. De raad van bestuur wenseht allereerst de gevoelens van de vakmannen te vernemen, ten einde de voorgestelde, vestiging zoowel aan de de eischen van de praktijk als aan de artistieke eischen te doen beantwoorden. De vergadering werd besloten met eenige mededee- lingen van den conservator vnm het mnsenm, omtrent de verschillende inzendingen, betrekking hebbende op het kunstambacht dar Nijverheidstentoonstelling te Berlijn, 33e Aedcrlandscti Taal- en Letterkundig Congres te Antwerpen. van 23 tot 26 Ang. Secretariaat Stadhjüis. Hare Majesteit de Koningin-Regentes der. Neder landen heeft, met Z. M. Leopold II, het Besekermschap van het Congres aangenomen. De bijtredicgen komen nog altijd talrijk toe. Zoo kwaaien in de laatste- dagen nit Noord-Nederland die der heeren Gebr. Belinfante, J. Boeye, Dr. P. Hoekstra, Dr. E. B. Kos ter, Boele Van Hensbroeck. P. H. Mulder, Th. Nolen, J. G. Robbers je. G. C. V. Schoffer, Dr. Schaepman, Mr, J.A. Levy, A, van der Geld, E. L. E. van Dantzig, Willem Prinzen, alsook eene af vaardiging tot bevordering van de belangen des boekhandels. Tnsschen de voornaamste nieuws bijtredingen nit Znid-Nederland, vermelden wij die der heereu hoogleeraar Colinet, Dr, C. de Bruyne, Jnliaan de Vriendt, Dr. L. Goemajss, O. Pijfferoen, Frans Retsin, Ach. Rnyffelaert, Mr. A. Seresia, E. van Loo, A. van Neste, Baron van Ziegezar, Manrits H. van Lee enz. Ook mejnffor Virginie Lovsling en mevrouwen Clara Cogen en Cortebeeck hebben gemeld datzij het congres znllea bijwonen. De vreemde congresleden zullen aan de Spoorhalle ver welkomd worden door het inricbtingscomiteit en een eerestoet van maatschappijen zal hen naar het stadbnis geleiden, waar de heer burgemeester en het schepencol lege hen zullen opwachten en ontvangen. De commissie van den optocht is deze week vergaderd en zal de ont vangst zoo grootsch mogelijk te maken. De personen die nog wenschen toe te treden worden verzocht zich onverwijld aan te melden bij den heer Hnibrecht Melis, secretaris ten stadbuizo, of bij de alge meene secretarissende heereu Jan Bouchorij en Pol de Mont.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2