Veeziekten. In de gemeente Herwen en Aerdt is weder mond en klauwzeer uitgebroken n.l. onder het rundvee van den landbouwer J. W. Verhoeven op den Ossenwaard 27 stuks vee zijn dientengevolge onteigend en afgemaakt. Te Pannerden is de ziekte uitgebroken op de boerderij »De Raaijhof" van den heer Peters, van wien 26 runderen zijn onteigend en geslacht. In een dagboekaangelegd in 1804door Klaas Jans de Vrieze te Wildervank destijds schoolmeester aldaar, vindt men o. m. aangeteekend In het journaal van het Koninkrijk der beide Siciliën, dd. 17 April 1817, leest men het volgende Te Udinoin Fruile, gaf men onlangs, door onoplet tendheid, aan een arm mensch, van een dollen hond ge beten azijn in plaats van het drankjehem door een geneesheer gegevenen door hetzelve (die azijn) werd echter de gebetene van die afschuwelijke ziekte gered. Een geneesheer van Padua, hiervan onderricht zijnde, nam daarvan de proef op een watervreezige (of dolle), die zich in het stadshospitaal bevondmet hem des morgensdes middags en des avonds één pint wijnazijn (of edik) te geven die zieke is ook geheel van deszelfs kwaal hersteld. (Een pint is 7/te Groninger kroes). Wïelrijden op een boot. Een Amerikaansch stoomboot-kapitein heeft op zijne boot eene baan laten aanleggen en medailles uitgeloofd voor de wielrijders, die daarop het grootste aantal ronden Kramp bij het zwemmen. Kramp krijgen bij het zwemmen is voor velen doodelijk, meent men maar de kramp", waarvan velen het slachtoffer worden, is geen kramp in de gewone beteekenis. Het plotseling verlies van de spierkracht is het gevolg hiervan, dat schuim of waterstof in het strot tenhoofd komt bij de ademhaling en tot in de verdere luchtwegen doordringt. Dit maakt, dat de ademhalings werktuigen plotseling verlamd worden. Komt het water bij het begin der ademhaling, dus als de longen ledig zijn, in de luchtbuisjes, dan zinkt het lichaam onmiddellijk Wanneer dus de zwemmer bemerkt dat iemand ongewone bewegingen maakt bij het zwemmen, dan moet hij hem terstond te hulp komen, want de betrokken persoon kan geen geluid geven. Bevroren melk. België zoowel als Denemarken schijnt vast besloten om aan Engeland melk te leveren. De Belgische regee ring zal voor het doel eene jaarlijksche som van f 120000 geven en te Kopenhagen is eene maatschappij gevormd, die geregeld bevroren melk wil zenden. Reeds zijn de noodige machinerieën aangeschaft en contracten gesloten voor de levering van 110.000 Eng. ponden per week, die in blokken over de geheele wereld znllen verzonden worden. Bij aankomst in de huizen der verbruikers heeft men slechts de noodige stukken af te slaan en te smelten of bij koffie of thee te voegen en alles is gereed Uit Schiedam wordt gemeld De directie der kaarsenfabriek Apollo" houdt niet al leen haar woord, dat ze geen wrok zal koesteren tegen haar werklieden die gestaakt hebben zij is thans in derdaad voor de arbeiders genaakbaar, erkent hun or ganisatie en pleegt met hen overleg. >Zij laat het aannemen van werklieden niet meer aan ondergeschikten over. »Zij heeft den winkeldwang verboden,doch haar werk lieden de gelegenheid, om van haar goedkoope kolen enz. te krijgen, niet ontnomen. »Zij zint ernstig op invoering van Zondagsrust en heeft intusschen het euvel van den Zondagsarbeid verzacht door dezen hooger te <beloonen. Schagen. De notulen van den gemeenteraad van den 4 gaven den voorzitter, de heer S. Berman, aanlei ding om te verklaren, dat de contröle over de gemeente kas met de meeste nauwkeurigheid geschiedt. De maandstaten van den ontvanger worden zeer punctuëel nagegaanzoodat het den voorzitter leed deed voor het dagelijksch bestuur en voor den gemeente-ontvanger, dat tijdens zijne afwezigheid deze zaak in eene openbare vergadering was besproken. Uit de ingekomen stukken bleek, dat Ged. Staten aan de gunning der lei- en lood- bekleeding van den gemeentetoren en aan eene kleine overschrijving der begrooting hunne goedkeuring hadden gehecht. Een schrijven van heeren kerkvoogden om onder den westelijken boog van het torenfondament een grafkelder te mogen bouwen, vond algemeene goed keuring. Tot zetters werden benoemd de aftredende heeren W. A. Hazen en P. Buis, tot plaatsvervangers de heeren C. N. Vlaming, P. Meurs en C. Bijpost. Uit eene voordracht tot lid van de plaatselijke school commissie welke voordracht bestond uit de heeren W. Vader, dr. A. C. Melchior en mr. L. N. Rodenburg, werd de heer Rodenburg met 7 van de 10 stemmen gekozen. De gemeente-rekening over 1895 sluit met ontvangst van f 73240,945 bij een uitgaaf van f 70705,905 en een batig saldo van f 2535,04. De heeren C. Hoogschagen P. Meurs en C. Bijpost daartoe benoemdverklaren zich bereid deze rekening na te zien. Besloten wordt, na een onderzoek naar den financiëelen toestand van den betrokken persoon de vrouw van den landbouwer Dekker, wonende aan de Tolken, gedurende een half jaar voor rekening van de gemeente in het krankzinnigengesticht te Medemblik te laten verplegen Mocht de patient na dien tijd niet hersteld zijn dan zal zij naar Meerenberg worden overgebrachtwijl de kosten daar 180 tegen 270 gulden per jaar in Me demblik bedragen. Daar de achterzijde van het raadhuis in een tamelijk bouwvalligen toestand verkeerthebben burg. en weth. een onderzoek naar de herstellingskosten gedaan. Uit de begrooting van den gemeente-opzichter blijkt, dat die f 510,91® bedragen. De Raad besluit deze gelden voor dat doel toe te staan. Bij de rondvraag wijst de heer J. v. d. Maateu er opdat de grond die straks bij de gedeeltelijke afgra ving van het kerkplateau beschikbaar komt, gebruikt zou kunnen worden om de slootdie de westzijde van het marktplein begrenst, te dempen. De Raad heeft tegen dit plan geene principiëele be zwaren, doch wenscht eerst in eene volgende vergadering, bij voldoende voor- en inlichtingen, een besluit te nemen. Nog vraagt de heer v. d. Maaten hoe het met de landbouwschool staat. Burgemeester kan daarop geen officieel antwoord geven maar naar aanleiding van een brief door burg. en weth. ontvangen zegt de voorzitter >zeer goed". De heer Vlaming vraagt of de hooistekers bij alle veehouders een onderzoek naar de broeiing instel len. Burgemeester antwoordt, dat art. 5 van hun regle ment hen daartoe verplicht. Daarna wordt de verga dering gesloten. Barsingerhorn. In de polders Waard en Groet staat thans al een groot gedeelte der granen, aan mijten te velde. Met uitzondering van kanariezaad en paarden- boonen is thans alles öf gereed, óf onder zichters behan deling. De tarwe geeft een ruim beschotde korrel is zwaar en ruim ontwikkeldde gerst valt in het alge meen tegenhaveropbrengst is zeer bevredigend. De droogte bevorderd hier de werkzaamheden zeer. In de polders Waard en droet is de lucht thans vervuld met een eigenaardige geur. Gelukkig is het niet als bij de destijds veel besproken muscusfabriek, maar van geheel andere en aangenamen aard. Oorzaak is de vele karwei, in de polders thans uitgedorschten in de boerderijen geborgen. De prijs, thans bijzonder laag zijnde, doet de meeste landbouwers opstaan, op hoop van rijzing der marktslechts weinig werd nog van hier vervoerd. Spanbroek. De droogte doet alhier zijn nadee- ligen invloed geducht gevoelen. Zeer vele weilanden zijn reeds zoo kaal, dat de eigenaars hun vee moeten voede» ren met hooi of lijnkoeken. Voorwaar, in deze dagen zijn de boeren niet te benijden. Be verkiezing van een Secretaris van de Uitwaterende Sluizen. Over deze quaestie wordt in het Handelsblad het volgende geschreven »Het reglement van 't Hoogheemraadschap dor Uit waterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland, vastgesteld bij besluit van 5 October 1881 No. 58 »Prov. BI. No. 72 1881, bepaalt onder meer: in artikel 67; »dat tot de onderwerpen, die tot de bevoegdheid van de algemeene vergadering behooren sub 4 de benoeming en het ontslag van den secretaris." »De benoeming geschiedt uit eene voordracht van 3 personen, door Dijkgraaf en Hoogheemraden opgemaakt Artikel 64 bepaalt »de vergadering beslist bij meerderheid van stemmen. Indien de stemmen staken, beslist, waar het benoemin gen geldt, het lot". De voordracht was: 1. Mr. Van Lidth de Jende. 2. Burgemeester J. Kroon. 3. Mr. Cohen Stuart. De eerste stemming was als volgt Kroon 7, Lidth de Jeude en Stuart ieder 5. Bij herstemming was de uitslag Kroon 6, Lidth de Jende 6, en Stuait 5 stemmen. Daarna had de loting plaats, zoodat, toen het lot den heer Lidth de Jeude aanwees, men hem als gekozen heeft beschouwd. Leest men nu uit de woorden »bij meerderheid van stemmen": bij volstrekte meerderheid van stemmen", dan had de vergadering niet tot loting mogen overgaan, maar eene nieuwe stemming moeten houden tnsschen de can- didaten Kroon en de Jeude. «Immers thans zijn 5 stemmen op mr. Stuart uitge bracht en bij een nieuwe stemming waren deze uitge bracht op den eersten of tweeden candidaat. »Bij staking alsdan had de loting moeten volgen. Nu bleven deze 5 stemmen zonder waarde en sneed men de gelegenheid af zich voor een der overblijvende can didaten te verklaren. »Wil bij meerderheid van stemmen" zeggen de meeste stemmen dan was reeds terstond de beer Kroon ge kozen. »In artikel 48 van hetzelfde reglement, regelende de verkiezing van Hoofdingelanden, staat Bij een eerste stemming wordt niemand benoemd dan met volstrekte meerderheid van stemmen." Volgens mijne meening moet men dus aannemen aangezien hetzelfde reglement spreekt van meerderheid en van volstrekte meerderheid, dat hiermede niet hetzelfde bedoeld wordt. Immers het reglement maakt zelf het onderscheid. »In het reglement van de Hondsbossche zijn art. 65 en art. 68 geheel gelijkluidend aan boven aangehaalde bepalingen, zoodat dit een reden te meer is om aan te nemen, dat met opzet werd gesproken van meerderheid van stemmen, daarmede bedoelende de meeste stemmen. Amstelveen. Den 28 zal alhier paardenmarkt gehouden worden. Haarlem. De plaatsing van 3 stoomdraaimolens op de kermis is dit jaar gegund na schriftelijke aanbie dingen van belanghebbenden. De opbrengst is thans ruim f 2200 tegen ongeveer f 450 in vorige jaren. Krommenie. Aan de raad dezer gemeente zijn door inwoners van Wormerveer wederom gronden tot bebouwing aangevraagd, liggende aan den rijweg tns schen die gemeenten spoedig zal deze weg geheel be bouwd zijn. 'a-kravenliage. Alhier heeft zich eene rege lingscommissie gevormd om de aanstaande 65-jarigen ge denkdag der overwinning van het Nederlandsche leger bij Leuven tot een feest te maken voor de weinige nog in leven zijnde gerechtigde tot het dragen van het Me talen Kruis. Het plan is in optocht een krans neer te leggen bij het standbeeld van Koning Willem II. Kunstmest. Voor Qronlngen is besloten tot het oprichten van eene vereeniging van handelaren, die zich verbinden, om bij publieke aanbestedingen van kunstmeststoffen al leen in te schrijven onder voorwaarde, dat voor mindere procenten stikstof, phosphorzuur of kali, dan waarvoor gegarandeerd werd, kan worden gekort, maar dat meer procenten zullen betaald worden. Deze vereeniging tracht een einde te maken aan de onbillijkheid, welke bij coöperatieven aankoop van hulp meststoffen voorkomt. Den handelaar wordt voor elk procent minder gehalte, dan waarvoor gegarandeerd werd, gekort, terwijl procenten boven de gegarandeerde niet worden vergoed. Door stemgerechtigde ingelanden is tot lid van het bestuur van de banne Oudendijk van Drechterland (vacature S. Stapel) gekozen de heer J. Stapel, te Ou dendijk. Bij den veehouder v. d. H., te Terhorne (Fr.), zijn vijf kalveren gestorven door het eten van gras van de plaats, waar een pas met menie geverfde molenschroef had gelegen. Bovendien zijn op dit oogenblik een paar dieren nog zeer gevaarlijk ziek. Velsen. Het Dep. van Oorlog heeft eene over eenkomst aangegaan met de maatschappij De Stoom tramweg HaarlemBeverwijk," voor het vervoer van militairen en militaire goederen. Door de ingelanden van den Oostwouderpolder is tot dijkgraaf gekozen de heer W. Noom, te Marken- binnen, gemeente Uitgeest. Amsterdam. Het voorloopig onderzoek in de zaak der officieren, die den inspecteur van der Schrieck mishandelden, is den 1 gesloten. De rechter-commissaris heeft de stukken weder in handen van den officier van justitie gesteld en uaar vermoed wordt zal deze drie der vier officieren naar den auditeur-militair verwijzen. De vierde officier en zijn broeder zullen zich dan voor don burgerlijken rechter te verantwoorden hebben. In den avond van den 3 viel aan het Centraal-Station alhier een man die verdwaald raakte in al de tunnels aldaar, in den kuil eener lift. Aan armen en beenen bekwam de ongelukkige zware kwetsuren zoodat men hem per brancard naar het gasthuis moest brengen. Broek ln Waterland. Sinds vier weken is de bloemkoolhandel druk aan den gang en het zal nog wel acht weken duren, eer de laatste kolen zullen zijn ge sneden. Eiken dag der vorige week werden er ongeveer 100.000 stuks per trein of per schuit verzonden. Het grootste aantal wordt aan de markt te Broek op Ban gelijk verhandeld. De prijzen waren nogal uiteenloopeud, maar over het geheel werd toch goed geld besteed. Sinds 14 dagen is ook de handel in roode kool aangevangen. Meer dan 4000 stuks per dag zijn er echter nog niet ter markt gebracht. De prijs is dientengevolge nog hoog, 9 10 gulden. De kool is klein van stuk. In witte en gele kool wordt nog zoo goed als niets gedaan. Hottterdam. De gevangene G. H. Hermens gedetineerd in de strafgevangenis alhier, is ontvlucht. Hij was blootshoofd en op zijne kousen en begaf zich naar het huis zijner zuster, waar hem een pak kleedereu uit het raam werd toegeworpen, waarmede hij zich verder verwijderde. Waarheen is onbekend. De politie kwam juist daar ter plaatse, toen de vogel reeds weder gevlogen was. Op aanwijzingen van eene vrouw is het der politie ge lukt den vluchteling weder aan te houden. Texel. Het bestuur der dertig gemeenschappe lijke polders heeft de zeesluizen opengezet, om het water naar binnen te laten stroomen. Men komt hier noode toe, omdat daardoor de scheislooten gedurende geruimen tijd ondrinkbaar water voor het vee bevatten. Aange zien de droogte dezen zomer zeer sterk is, zoodat de veehouders hunne beesten niet meer in het land konden honden, is men tot dezen niet zeer gowenschten maat regel overgegaan. Een Westfaalsch boertje, dat dezer dagen door een adellijk heer gevraagd werd naar de eigenschappen, welke een goed paardenknecht moet bezitten, antwoordde: »Als een knecht spreekt van >mijnheer's paarden," dan deugt hij nietmen moet hem zijn loon betalen en hem de deur uitzetten als een knecht spreekt van »onze paarden," dan kan men hem houden noemt hij ze echter »mijne paarden," dan is het een zeer goede en is hij met geen geld te betalen." Kut van 't Algemeen. Het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op 26 September a.s. zijn lOOjarig bestaan herdenken. Men hoopt op dien dag in het gebouw aan het Jan Nieuwenhuijzen-plein waar de Maatschappij werd opgerichteen buste (werk van den beeldhouwer Bart van Hove) te plaatsen van den stichter der Maatschappij, indien althans nog enkele zusterafdeelingen de zaak steu nen. Het hoofdbestuur, en reeds meer dan 100 depar tementen, gaven blijken van sympathie. Wlnterlandbouwsehool. Naar het »Haarl. Dagbl." uit goode bron verneemt, heeft de Regeering besloten, de winterlandbouwschool voor de provincie Noord-Holland te vestigen ie Schagen. Schermeer. Den 5 werd tot secretaris vau den polder benoemd de heer C. Dekker, candidaat-notaris alhier. Door de Aoordh. Tramweg-Maatschappij werden gedurende de week der Beemsterkermis 36,000 reizigers vervoerd. St. Pankras. Den 4 zijn alhier met algemeene stemmen herkozen tot leden van het bestuur vau het polderdistrict St. Pankras (Geestmer-Ambacht) de heeren M. Kalis en D. Nol. ESdaui. De Raad dezer gemeente heeft afwijzend beschikt op een adres van schippers uit Volendam, die, met het oog op de voor hen slechte tijden, verzocht had den om vermindering van havengeld. Volgens den Raad kon de gemeentekas deze inkom sten niet missen. Twee Egmondsche visschersjongens van ongeveer 14 jaar liepen Zaterdagavond weg van een logger te Vlaardingen en zochten loopende langs 't strand het ouderlijke huis te Egmond aan Zee op. Zij kwamen den 3 aldaar aan en werden per spoor weder teruggezonden om ter haringvangst uit te zeilen. Het eerste nummer is verschenen van het Maandblad van het internationaal informatie-bureau. Het doel van dit blad dat eerlang elke week zal verschijnen wordt in het hoofdartikel opgegeven en is om meisjes, die uit vreemde landen en steden komen, in veilige haven te brengen en er dus voor te zorgen, dat zij niet vallen in de handen van verleiders en ver leidsters. Ook wil het kantoor inlichtingen verstrekken omtrent in dienst genomen of te nomen personeel. Het kantoor is gevestigd Pr. Hendrikkade 126. Reisgids. Wij ontvingen een exemplaar van de reisgids der Noordh. Tramwegmaatschappij op hare lijn van Amster dam naar Alkmaar. Het is een handig formaat en voor hen, die een dusdanig reisje wenschen te maken, een aanbevelenswaardig boekje, Het bevat, behalve eene

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3