Gilda Sckwanhof. Buitenland. No. 98, fewste hind. Acht en Negentigste «Jaargang. 1899, ZONDAG 9 AUGUSTUS. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, NATIONALE MILITIE. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. &RÏA V\i Telefoonnummer 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentie»: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, onderstaande verlofgangers aldaar, om zich bij huu korps te vervoegen op den dag, hieronder vermeld, 's namiddags vóór 4 nren, 17 Augustus 1896. 4e Regiment vesting artillerie, lich ting 1894, garnizoen te Helder. «ROOT, 27 Augustus 1896, 7o regiment Infanterie, lichting 1893, garnizoen te Amsterdam. KLAAS HLOOSTKB. Zij moeten voorzien zijn van bun verlofpas en hebben recht op vrij transport naar hun korps, tijdig ter ge meente-secretarie aan te vragen. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 6 Aug. 1896. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne verga dering van 6 Augustus j.l. vergunning hebben verleend aan N. J. AL, tot het oprichten eener slachtplaats, in het perceel aan de Bloemstraat, wijk D, No. 39. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 8 Aug. 1896. C. D. DONATH Secr. BELOIE. Gelijk te voorzien was (zie ons vorig nummer) is majoor Lothaire vrijgesproken; het Hof overwoog, dat het misdadig opzet niet mocht worden afgeleid uit het niet in acht nemen van zekere proees- sueele maatregelen of uit zekere dwalingen (gesteld al, dat iets dergelijks in deze bewezen ware)dat Lothaire de feiten naar recht en geweten heeft beoordeeld na aan Stokes vergund te hebben zich schriftelijk te ver dedigen dat hij handeldo als militair chefop wien de verantwoordelijkheid rustte voor de veiligheid en het leven van zijn soldatenen dat de beschuldiging inge bracht, weersproken wordt door zijn geheele verleden en door zijn gedrag op het tijdstip toen de geïncri mineerde feiten zijn voorgevallen. De uitspraak werd met groot gejuich door het publiek begroet, en aan Lothaire viel op straat een warme ovatie ten deel. Voor de Engelsche regeering is deze bevestiging van het vonnis te Boma gewezen een bittere pil. Lothaire heeft zich blijkbaar over den afloop van bet proces niet ongerust gemaaktmet echt militaire voortvarendheid zal hij in 't laatst van Augustus in 't huwelijk treden met mej. Olga van Hecta de aanteekening heeft reeds plaats gehad. DUITSCHLAND. De Keizer lijdt aan een lichte katarrhale keelaandoening, en heeft dientengevolge, tot ,ii »ii n mn i. up, in. .i,i -rp firm -1 71) van HANS WACHENHUSEN. XLII. Noch Emin, noch Gilda had op de geheele reis gedacht aan hetgeen gebeuren zou, wanneer zij jlen vaderland- schen bodem weder bereikt nadden. Zij was zoo gelukkig, hem bij zich te hebben en hij zijn hart klopte bij de gedachte het vaderland terug te zien, maar de her innering aan Esther kwam toch weder met kracht bij hem op. Hij ging gaarne en opgeruimd op Gilda's vroo- lijkheid in, maar wanneer hij alleen was, verontrustte hem deze herinnering, als een verwijt. Hanna zag wel aankomen, wat niettemin gebeuren moest, want wat vermocht de herinnering aan de zoo vroeg gestorvene tegenover den invloed, welke de schoonheid, het goede hart van eeue jonge vrouw als Gilda op hem moest uit oefenen en Archibald nam het op als de natuurlijkste zaak van de wereld. Windham was niet bij hen, doch ook deze was ten slotte verstandig geneog geweest, om in te zien, dat Emin niet eeuwig zou kunnen treuren. Binnen weinige dagen zou ook Gilda's verlof afgeloopen zijn, toen zij van Hamburg weder den vasten wal be reikt hadden en hier kwam eene in het oog loopende verandering in Gilda's houding. Waaraau zij onderweg niet gedacht had, kwam thans als eene ernstige vraag bij haar op. Emin had nooit een woord over zijne voor nemens gesproken. Hij was vrij, zorgeloos en had in het vaderland in de eerste plaats slechts éénen plicht te vervullen, namelijk, om zijnen edelen beschermer, pro fessor Sebald, op te zoeken en hem zijnen dank te bren- zijn groot leedwezen op raad der geneesheeren de voor genomen reis naar Wesel, Ruhort en Essen moeten op geven. Do Keizerin zal echter de voorgenomen reis ge heel volgens het vastgestelde program maken en daarbij vergezeld worden door Prins Heinrich, als vertegenwoor diger des Keizers. In zeevaartkundige kringen ziet men met belangstel ling de uitkomsten tegemoet van de tocht der Dnitsche vloot door het Kaiser Wilhelm Kanaal. De vloot zal den 14en Augustus Helgoland verlaten en door het Ka naal naar de Oostzee stoomen. Deze toch is vooral van belang, daar tot nog toe slechts enkele kleine oorlogs schepen den tocht door het kanaal hebben gemaakt. Thans zullen drie-en-vijftig schepen van alle grootten, van eerste klasse slagschepen als de Kurjurst, Friederich Wilhelm, de Brandenburg en de Worth tot de kleinste ad viesjachten toe door het Kanaal stoomen. Het doel van den tocht is voornamelijk om na te gaan, hoe veel tijd de vloot noodig zal hebben, om van het eene open water naar het andere te stoomen. De Fransche Agence Nationale beweert, dat de firma Krnpp te Essen ijzermijnen heeft aangekocht op het pla teau van Aumetz in den Elza3. De spoorweg die dit plateau zou verbinden met Thionville en Luxemburg, en waarvoor in 1876 reeds plannen gemaakt waren, zal in verband met dezen aankoop voltooid worden. EGYPTE. De cholera heeft nu opgehouden te heer- schen langs de linie van het Egyptisch expeditiekorps er kwam slechts één nieuw geval voor te Akasheh. EN«ELAND. Bij de behandeling in commissie vaD de Iersche landwet in het Hoogerhuis is een door lord Templeton voorgesteld amendement op artikel 1 met 125 tegen 67 stemmen verworpen. De regeering had dit amen dement bestreden. Een amendement van lord Clnncorry op artikel 4, om de waardelimiet voor de pachthoeven, waarop de wet toepasselijk is, te brengen van 100 op 50, werd met 10 tegen 60 stemmen aangenomen. Ook dit amendement was door de regeering bestreden. Art. 5 werd verworpen met 96 tegen 77 stemmen. Bij de audiëntie bij koningin Victoria, las Li Hung Chang een chineesche aanspraak voor, die daarna in het engolsch vertolkt werd. Hij verklaarde, dat hij door den Keizer van China was gezonden om de Koningin te be groeten. De koningin heette Li welkom en beantwoordde de begroeting van den Keizer. Aan het einde der audiën tie verleende H.M. Li Hung Chang het grootkruis der Royal Victoria-ordeen zijn zoon het eere-commandeur- schap derzelfde orde. Volgens de Daily News" gaat het gerucht, dat het voorzitterschap van de speciale enquêtecommissie van de handelingen van de Chartered company zal worden aan geboden aan sir William Jackson, oud-ininister thans lid van het parlement en directeur der Noord-Engelsche Spoorwegmaatschappij. De commissie bestaat verder uit 14 leden van het Lagerhuis, te weten Chamberlain, sir Michael Hicks-Beachsir W. Hart-Dykesir Richard Webster, sir William Harcourtsir H. Campbell-Ban- gen. Hij liet zich hierover uit, toen zij den morgen na de aankomst in de eetzaal van het hotel bijeen waren. »Ook ik heb daar eenen plicht te vervullen 1" Gilda zeide dit op ontstemden toon. »Mijn oude Auwi iler zond mij in Amerika per telegram zijne gelukwenschon. Hij heeft zich uit zijne betrekking teruggetrokken en ik zou hem het genoegen willen doen, om hem op den laat9ten dag van mijn verlof een bezoek te brengen Maar het zal niet gaan, om met elkander te reizen", zeide zij mismoedig. »Mjjnheer Newton verlaat ons hier met zijne lieve vrouw, om zich aan zijne bezigheden te wijdon Ook hij weör hier 1" viel zij verdrietig zich zelve in de rede, toen van der Vloten juist do eetzaal binnen kwam, haar beleefd groette en achter in de zaal eene plaatsje zocht. »Hij begint mij nu toch wat lastig te worden maar wat kan ik daartegen doen Archibald zal tegen een kleinen omweg geen bezwaar hebben Hanna keek eerst haren man, toen haren broeder eens aan. »Zoudt gij het aangenamer vinden, wanneer wij u vergezelden vroeg zij. Gilda sprong met een kreet van vreugde op en sloeg de armen op haar hals. »God zegene u voor deze gedachte!" riep zij overgelukkig. Twee dagen later kwam zij aan den arm van Emin in de bescheiden woning van Anweiler in de voorstad. De oude man, die geen voorgevoel van hare komst had, zat met een knijpbril op den neus in eene geel geworden partituur te bladeren, toen de dienstbode zonder gedruisch voor Gilda de deur opende. »Een aangenaam bezoek 1" riep de oude dienstbode aangedaan uit, terwijl Emin aan de deur bleef staan en Gilda met de dartelheid van een kind hare armen op zijne schouders en hare handen op zijne oogen drukte. En de oude man liet dit toe, blijk baar hartelijk verheugd, radende wie zijne bezoekster was. »Dat kan alleen mijne leerlinge zijn 1" riep hij einde lijk. »Neem je handen weg en laat ik je in je lief ge zicht zien En zich met geweld losrukkende en opstaande, drukte hij haar met tranen in de oogen aan zijne borst. »Zijt gij gezond en wel terugriep hij uit, hare han den vattende »Ik heb van je trioml gelezen 1 Ik wist nerman, Wharton, Bigham, Cripps, Wyndham, Sydney Buxton, Ellis, Labouchere en Blake. In een steenkolenmijn bij Neath (Zuid-Wales) heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Twee mannen vonden den doodverscheidene werden gekwetst, terwijl een aantal personen begraven is onder het puin. Men ver keert nog in onzekerheid over het lot dezer laatsten, men vreest, dat zij het er niet levend af zullen brengen. FRANKRIJK. Nog steeds is groote vraag van den dag komt, de Czaar in Frankrijk onbeantwoord. In de badplaats Vichy gaat het gerucht, dat het ge meentebestuur officieel bericht heeft ontvangen van de aanstaande komst van den Czaar. Dit gerucht vindt te eer geloof, omdat sedert eenige dagen tien Russische hoofdofficieren te Vichy vertoeven. Men vermoedt, dat naar een geschikt verblijf voor den keizer wordt gezocht. Bovendien weet men te vertellen, dat zich tal van Rus sische geheime politieagenten in de badplaats ophouden, weder een bewijs voor de komst van den Czaar. En bovendien zal de heer Hanotaux, de fransche minister vau buitenlandsche zaken, zoogenaamd voor een badkuur naar Vichy komen. Van andere zijde wordt echter be weerd, dat het volstrekt niet zeker is of de Czaar zelfs wel op reis zal gaan, daar zijn gezondheid zeer geschokt is door de ramp te Moskou Men zegt zelfs, dat een Dnitsche professor deswege telegrafisch naar Moskou ont boden is. Het comité van de Parijsche wereldtentoonstelling heeft besloten, mot het oog op het groote aantal deel nemers in het buitenland, het tentoonstellingsoppervlak, dat voor buiienlaDdsche inzenders aanvankelijk op 33 pCt. van het gansche terrein was berekend, tot 40 pCt. te vergrooten, de bijzondere gebouwen van vreemde niet medegerekend. De anarchist Marie Berthe, die op weg naar Havre word gevangen genomen, is tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld. Berthe droeg bij zijn arrestatie een dolk bij zich. Het hof van cassatie te Parijs heeft het vonnis waarbij Arton wordt veroordeeld tot zes maanden tucht huisstraf verworpen. Een nieuwe behandeling der zaak zal dus nog moeten plaats hebben. RUSLAND. De czaar en de czarina hebben Nisjni Nowgorod verlaten, na drie dagen achtereen de Pan- Russische tentoonstelling bezocht te hebben, en zijn naar het zomerpaleis te Peterhof teruggekeerd. Omtrent de reisplannen van den czaar (zie onder Franki'jjk) verneemt »do Times'" het volgende. Den 23 vertrekt do keizer naar Weenen en den 27 keert hij via Kiew naar Rusland terug. Vervolgens gaat hij naar Berlijn, Kiel, Kopenhagen en Engeland vermoedelijk zal de keizerin hem daarbij vergezellen. Van een plan om Frankrijk dit jaar te bezoeken, is niets bekend. Maar het Russische orgaau »Le Nord, dat tegenwoor dig te Parijs verschijnt, is in staat te verklaren, dat in beginsel besloten is tot een bezoek aan Frankrijk, doch dat nog niets definitief is bepaald. wel, dat die niet kon uitblijven 1" Hij sloot haar weder in zijne armeD, toen werd hij aangedaan. »Goed, dat gij komt, om mij nog eens te zien 1" zeide hij. »Ik heb geen lust meer in het leven, sedert ik mij aan den arbeid onttrokken heb!" voegde hij er hoofdschuddend bij >'t is gedaan met den ouden Auweiler Maar wien hebt gij daar Verbaasd keek hij naar Emin, die langzaam nader was gekomen en hem herkennende, betrok zijn gelaat. Intusschen herstelde hij zich spoedig en strekte de hand naar hem uit. »Mijnheer von Bestmar, als mijne oude oogeu mij niet bedriegenEn zich weder tot Gilda wendende, ging hij lachend voort»Zijt gij beiden het dus eindelijk eens geworden Nu meentHij zweeg, toen hij Gilda's gelaat eerst rood en toen plotseling bleek zag wordenhij zag hoe zij in de grootste verlegenheid voor hem stond, toen Emin opgewekt zijne hand wilde grijpen. »Heb ik mij vergist, mijnheer von Bestmar," zeide hij, veastoord op zich zeiven, »neem het mij dan niet kwalijk. Mijne Gilda zou reeds een vorstenkroon op het hoofd hebben kunnen dragen, wanneer zij was, zooals die an deren, maar wat zij in zich draagt, is meer waard dan zulk eene kroon kom, mijn kind, gij blijft uwen ouden Auweiler getrouw Ik ga met u meê. want het is den ouden weduwnaar en gepensioneerde hier te eenzaam geworden, hij heeft toch niemand anders dan jou Hij wilde de hand op Gilda's schouder leggen, doch Emin trad tusschen beiden. »Mijnheer Auweiler riep hij lachende. »Gij spreekt het woord uit, dat tusschen Gilda en mij nog niet gesproken is!" Hij keek baar aan met van geluk stralende oogen. »Niet waar, Gilda, wij zijn het eens 1" Met een vreugdekreet vloog zij in zijne armen en ter wijl zij elkander omhelsden, sprongen Auweiler de tranen uit de oogen, totdat hij plotseling weder twee warme, ronde armen om zijnen hals voelde. >Wauneer gij eenen armen, verlaten ouden man wildet meênemen, dan zou ik u mijnen zegen geven zeide hij, toen zij overgeluk kig weder tot Emin teruggekeerd was »En dan nog wat, dat mij op de gedachte gebracht heeft." Hij ging

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1