SPANJE. Het gerucht gaat, dat te Valencia brieven I uit de Vereenigde Staten en Argentina zijn gevonden, waaruit blijkt, dat de revolutionnaire beweging uitgaat van de Cubaansche vrijbuiters, met het doel de uitzending van versterkingen uit Spanje te bemoeilijken. Veertien personen werden in hechtenis genomen. Het hoofd van de beweging is een gewezen overste, Bernardo Alvarez. Een der benden staat onder bevel van den arts Bernardo Toledo, den broeder van een der aanvoerders op Cuba. De beweging valt samen met een artikel in het repu- blikeinsche blad »E1 Pais" alhier, waarin de republikei nen in heftige taal worden aangespoord, handelend op te treden. Volgen3 een telegram uit Havana heeft een afdeeling Spaansche soldaten die in hinderlaag waren gelegd, een troep pas aangekomen recruten betrapt, die ammunitie naar de opstandelingen brachten. De soldaten schoten drie van de verraders dood. TURKIJE. De «Daily News" ontving den 6 uit Athene bericht, dat een moordpartij plaats had te Hera- klion (op Kreta). De gouverneur Hassan-pacha werd aan gevallen en ernstig gewond. Uit Kanea wordt gemeld, dat Woensdag tienduizend Mohamedaansche vluchtelingen Heraklion binnendrongen en de Christenen uit hunne huizen verdreven. Den 6 werd nog uit Heraklion geseind, dat in de stad thans alles rustig is de winkels zijn geslotentroepen patrouilleeren langs de straten. De gouverneur is geheel hersteld. Twintigduizend Mohamedaansche vluchtelingen zijn thans in de stad. Het aantal woningen der christe- non die door de Mohamedanen in bezit is genomen, is nog niet vastgesteld. Het Engelsche pantserschip «Hood" met den Ecgelschen consul-generaal aan boord is te Heraklion aangekomen. In het telegram van de «Times" wordt geen melding gemaakt van een moordpartij in Heraklion. De Turken hebben in vilajet Monastir 400 met chassepots gewapende Grieken verslagen. HUID-AFR1KA. De Engelsche colonne onder ko lonel Plumer heeft den 5 een grooten troep Matabelen onder aanvoering van Sekombe Umlugulu en drie andere hoofden volkomen verslagen. Commandant Kershan en vier sergeanten sneuvelden en vijftien Engelschen werden gewond. ZWITSERLAND. De Italiaansche consul te Zürich heeft omtrent de betoogingen daar ter plaatse aan zijne regeeriug een rapport ingezonden, waarin als de oorzaak wordt opgegeven drijverij van Duitsche socialisten. Deze vervolgden reeds maanden lang stelselmatig de Italiaansche arbeiders, die zich niet bij hen wilden aansluiten. De moord van den Elzasser de consul bestrijdt niet dat de moord door de Italianen gepleegd kan zijn was een gereedelijke aanleiding tot vijandelijkheden. De sympathie der ontwikkelde klassen der bevolking is aan de zijde der Italianen, en de kantonnale regeering heeft beloofd alle schade te vergoeden. Italië heeft dan ook geen protest ingediend. Twee duizend wielrijders komen in het midden van deze maand te Berlijn de tentoonstelling bezoeken. Het zijn leden van den duitschen wielrijdersbonddie van 8 11 Augustus te Halle a. S. vergadert. Een reuzendrijiriem. Voor de fabriek van electrisch licht te New-Orle- aus werd onlangs een reuzendrijfriem van leder vervaar digd. De afmetingen van deze riem zijn reusachtigde lengte is niet minder dan 46 meter, terwijl de breedte 2.15 meter en de dikte 23 millimeter bedraagt. De schijfriem der machine van 3000 p. k. voor welke de riem bestemd is, heeft een middellijn van 8,5 meter. Voor het transport van deze riem, die 1400 KG. weegt, moest een afzonderlijke wagen worden gebouwd. Een aardige voorstelling had dezer dagen te Peterhof plaat?, voor de leden van het Keizerlijk Russische Huis en genoodigden. Een photograaf had, tijdens de kro ningsfeesten, een groot aantal moment-photographieBn opgenomen, met een soort revolver-toestel en deze wer den nu door middel van de Cinematograaf in het kei zerlijk paleis vertoont. Het aardige van het geval was, dat bijna alle aanwezigen een rol in de vertooning ver vulden. Zoo zag men het uitrijden van de leden van het Fran- sche gezantschap, op den morgen van de kroning. De prachtige galarijtuigen komen voor het gezantschapsho tel de bedienden treden naar buiten en posteeren zich op de trapdan verschijnen de leden der gezantschappen met hunne dames, wandelen langs de trappen en be stijgen de rijtuigen. Algemeene vroolijkheid verwekt het verschijnen van mevr. De Montebello, de gemalin van den Franschen gezant. Met levendige gebaren daalt zij de trap af en gaat in haar rijtuig zitten. Het por tier wordt dichtgeslagen. Plotseling bedenkt de gravin, dat zij iets vergeten heeft. De koetsier wordt gewaar schuwd niet weg te rijden een bediende snelt toe de gravin geeft hem een kort bevelde man vliegt de trap met nog vochtige oogen naar zijn lessenaar, haalde daar- een couvert te voorschijn en wendde zich tot Gilda. »De Hollander van der Vloten kwam gisterenavond bjj mij en gaf mij dit open couvert voor u hij zeide^ mij dat hij voor eenige jaren naar de hoofdstad terug ging toen ging hij weder heen, zooals bij gekomen was. Ik heb reeds sedert maanden mij het hoofd gebroken, waar om hij het »klooster" daar buiten in een waar paleis liet veranderen de menschen zeiden, dat hij zelf het ging bewonen. Hier lees; hij maakt u tot rechtmatige eigenares van het geheele gebouw met zijn inhoud en verzoekt u, het als eene herinnering aan hem aan te nemen Neem het aan, mijn kind, hij heeft weder eens eene gelegenheid gevonden, veel geld uit te geven, want die bezitting zal werkelijk prachtig zijnhij belooft u tevens in dit briefje, als tot een afscheidsgroet, dat hij u niet meer zal lastig vallen." Gilda nam het couvert, zonder het te openen en gaf het aan Emin. «Gij moogt daarover beslissen 1" EINDE. op en komt kort daarna met een fijn kanten zakdoekje I aanloopen, dat hij eerbiedig overhandigt. Het rijtuig rijdt weg Het is duidelijk, dat zulk een vertooning veel succes had en dat de betrokken personen door hun houding daartoe het meest bijdroegen. De czaar en zijne gemalin hadden er recht veel pleizier in. Maar toen het deel van het programma vertoond werd, waarin de czaar de hoofdrol speelde, waren zij verdwenen. Zij lieten het oordeel over het figuur, dat zij er bij gemaakt hadden, het liefst over aan de gasten. Parijsche koetsiers. Te Parijs bestaat bij de politie de gewoonte, om alle jaren tegen de hondsdagen de voorwerpen, die in fiacres, omnibussen, tramwagens en op straat gevonden zijn en niet door de rechtmatige eigenaars worden opge vraagd, uit te deelen. Natuurlijk nemen de parapluies en parasols een eerste plaats in dikwijls bedraagt dat aantal niet minder dan 15000. Maar ook portefeuilles beurzen sieraden en andere dingen van waarde worden dikwijls uit onachtzaamheid achtergelaten. Hieromtrent zijn een paar interessante staaltjes van de eerlijkheid van de parijsche koetsiers te vertellen Eenigen tijd geleden liet een Rus in eene fiacre een portefeuille met 10.000 francs achter. In zijn vaderland teruggekeerd, bemerkte hijwat hij had gedaan, maar deed geen moeite om het achtergelatene terug te krijgen, aan gezien hij zijn geld voor verloren beschouwde. Een vriend ried hem aan in het bureau van gevonden voorwerpen navraag te doen en werkelijk gaf hij hieraan op zijn vol gende reis naar Parijs gehoor, zonder in het minst eenige verwachtingen omtrent het resultaat te koesteren. Maar hoe groot was zijn verbazing toen hem de portefeuille met de 10.000 frencs ter hand werd gesteld; zoo verrast was hij dat hij uitriep»Maar dan moet de koetsier een ezel zijn geweest Een ander geval, dat nog sterker spreekt, is onlangs voorgevallen- Een der rijkste juweliers te Parijs had in een fiacre een steen van groote waarde lnten liggen. Hij kende het nummer van het rijtuig niet en hij wanhoopte te meer het verlorene ooit terug te zullen krijgen, omdat hij met den koetsier oene hevige woordenwisseling had gehad. Maar nog denzelfden avond bracht de koetsier aan het bureau van gevonden voorwerpen den steen terug. Men ried hem aan het kleinood zelf bij den juwelier terug te gaan brengen omdat hij dan zeker op eene goede belooning zou kunnen rekenen. De man werd echter driftig en riep: Denkt u, dat ik met dien man, die zoo'n bombarie maakte over den prijsnog iets te doen wii hebben De Lutine. De heer W. H. ter Meulen te Bodegraven, die van April 1867 tot December 1893 belast is geweest met de leiding der werkzaamheden, aan het in October 1799 bij Terschelling gezonken schip de Lutineheeft eene brochure het licht doen zien in hoofdzaak om te be- toogen dat de wijzewaarop de Engelsche ingenieurs thans arbeiden tot geen afdoend resultaat zal leiden. Dezen omgorden nl. het schip met een wal van zakken zand en zuigen het zand uit de binnenruimte van het schip weg. De heer Ter Meulen beweert, dat alleen de zanddniker hier het middel is om den arbeid tot een goed einde te brengen. Deze zijne meening wordt ge deeld althans de mogelijkheid van slagen in het voor uitzicht gesteld door de ingenieurs J. W. F. Conrad, G. van Diesen, P. Caland, N. H. Henket, J. M. Teldon, A. HuetP. van der Burg J. A. Snijders Czn. en H. Cop. De heer Ter Meulen gaar, nog eens na in deze brochure de geheele geschiedenis van het gezonken schip en de pogingen, die er aangewend zijn om het terug te vinden en den inhoud naar boven te brengen. Een faillissement. Uit Utrecht wordt aan het »Volkedagblad" gemeld, I dat daar sedert eene week eene groote paniek heerscht, doordien eene bankiersfirma zich failliet gegeven heeft. De nadeelen die daardoor geleden worden, moeten zeer aanzienlijk zijnen vooral in kringen van werklieden ondervindt men groote schade. Zoo wordt gezegd dat de r.-k. St. Jozef vereeniging," alsmede «Recht en Plicht" door deze firma hare zaken lieten administreeren. Doch ook vele kleine burgers en dienstboden die daar hunne spaarpenningen hadden gedeponeerd worden door dit ongeluk getroffen. Een paar pastoors de failliet was roomsch-katholiek en maakte vooral onder zijne geloofs- genooten slachtoffers uit den omtrek moeten nogal voor vrij aanzienlijke bedragen bij het faillissement be trokken zijn- Eene belooning. Daartoe gemachtigd door den directeur van het Remonte-depót te Milligenheeft de Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Dieren eene belooning van J 25 geschonken aan de manschappen van dat depót, voor hun moedig optreden bij het redden der paarden in den nacht van 26 op 27 Juli. Sint Pankras. Door den raad dezer gemeente zijn in de vergadering van den 7 voorgedragen ter benoe ming tot zetters der directe belastingen de heeren S Duif, Jb. Wagenaar, A. Konijn en N. Timmerman. Beide eerst- genoemden zijn aftredenden. Qrootschermer. Geslaagd te Amsterdam voor de acte van hoofdonderwijzer de heer J. W. Hulsenboom, onderwijzer alhier. In ons vorig nummer staat vermeld dat de in lagen spaarbank Barsingerhorn betreffen, dit moet z ij n hulpkantoor Kolhorn. Te Barsingerhorn werd het schoolfeest (hetwelk in Juni door het heerschen der mazelen werd uitgesteld), op den 5 gehouden. Het feest werd op een terrein ter plaatse gehouden alwaar verschillende kinderspelen en vermakelijkheden plaats hadden. Ook werd in 26 rijtui- I gen een omridje gemaakt door Kolhorn, polder Waard en Wieringerwaard. Versnaperingen werden aan de kin deren verstrekt ook prijsjes naar gelang leeftijd en vooral naar gelang het meer en minder getrouw school bezoek werd uitgereikt. Schoon weder begunstigde dit feestje wat in elk opzicht geslaagd kan heeten. Beemster. De heer J. Ploeger alhier is tot wet- I houder dezer gemeente benoemd. Schernerhorn. De heer D. Voerman, vroeger alhier woonachtigis benoemd tot len onderwijzer te Amsterdam. Schoori. De heer J. A. Peeck, burgemeester al hier, is tot lid van den Raad benoemd. 'Volgens circulaire van den Alg. Ned. Kegel bond zal de jaarlijksche bondswedstrijd plaats hebben op 22, 23 en 24 Aug. a.s. te Nijmegen, in de sociëteit de Vereeniging. Zaterdag, den 22 's avondsgroot concert, schitterend vuurwerk en bal champótre, juist op dien dag vastgesteld, omdat velen Zondags zich reeds tot vertrek gereed maken, De korps- en personeele prijzen zijn med. 6 van elk in goud, verguld zilver en zilver; als noviteit wordt aange boden een vrije wedstrijd om fraaie kunstvoorwerpen. Aanwerving van nieuwe leden wordt aanbevolen. Vereenigingen betalen jaarL contributie ad f 10, waar voor zij met 5 leden in den korpswedstrijd kunnen mede werpen en alle leden personeel. Persoonlijke leden betalen 0,50 en hebben advisee- rende stem toegang tot alle feestelijkheden en kunnen mede werpen in den personeelen- en vrijen wedstrijd. Aangifte bij den secretaris C. J. Bakker, Falkstraat 2e den Haag. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is bij enkele inschrijving aanbesteedbet herstellen van stormschade aan de zeeweringen langs het noorderstrand van het eiland Vlieland. (Raming j 25,850.) Minste inschrijver T. Volker Cz. te Sliedrecht, voor 25,600. De boterwet. Door den minister van waterstaat is opnieuw eene instructie vastgesteld voor de onbezoldigde rijksveldwach ters, belast met het toezicht op de naleving der boterwet. Daarin wordt o. a. het volgende bepaald Voornoemde beambten zien binnen het hun aange wezen ressort in het bijzender toe op de stipte hand having van de wet inhoudende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Bij denzelfden handelaar mag gelijktijdig niet meer dan één monster genomen worden. Ook nemen zij na bij een handelaar een monster gestoken te hebben bij denzelfden handelaar geen nieuw monster voordat hun mededeeling is gedaan omtrent den uitslag van het on derzoek van het eerstgenoemde monster. Zij houden een register aan waarin na het nemen van een monster wordt aangeteekend de datum waarop dit geschiedde de naam en het adres (straat of gracht en huisnummer) van den handelaarwaar het monster genomen werdalsmede de uitslag van het deskundig onderzoekwelke uitslag hun ten aanzien der monsters, welke onderzocht zullen worden na ultimo dezerzal worden medegedeeld door het departement van waterstaat; handel en nijverheid. Zij zenden dadelijk na afloop van elke maand aan voornoemd departement een door hen onderteekende op gave in van de door hen in die maand gestoken monsters, Zij genieten eene belooning van 5 voor elk door hen gestoken monsterdat volgens het onderzoek der des kundigen gebleken is surrogaat te zijn. Van de reizen, gedaan ter uitoefening van het bedoelde toezichtnaar in hun ressort gelegen plaatsen zullen er maandelijks 8 aan het Rijk mogen worden in rekening gebracht, elk af te leggen binnen een etmaal. Voor twee zoodanige reizen mag echter in de plaats treden eene reis, af te leggen binnen twee etmalen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschappij tot nut der Israëlieten in Neder land zal dit jaar gehouden worden op Zondag 6 September te 's dravenhage. Op de den 7 te Leeuwarden gehouden veemarkt ontstond groote ontsteltenis, doordien een stier dol was geworden. Gaandeweg werd hij in hooge mate woedend en daardoor des te gevaarlijker. Toch wist men, door hem sterk aan de ijzeren leuning van zijn standplaats te bin den, hem meester te blijven. Aan vervoer viel niet te denken. Ten laatste werd hem de hals afgeneden, waarna hij naar de gemeentelijke slachtplaats werd over gebracht. De zaakDen Hartog. Aangaande de zaakd en Hartog (zie onze laatsten Amsterdamschen brief,) meldt het Volksdagblad dat de heer M. den Hartog zich gewend heeft tot Gedep. State» met verzoek het besluit van den Raad, waarbij hij als derde-onderwjjzer is ontslagen, niet goed te keu ren. Eveneens zal met hetzelfde doel in onderwijzers kringen een groote adresbeweging op touw worden gezet. Mochten Ged. Staten het beslnit goedkeuren, dau zal de heer Den Hartog den minister van binnenl. zaken vernietiging vragen. Een toeristenboekje. De Kampioen deelt mede, dat het toeristenboekjo van den A. N. W. B. verschenen is. Het doel is het bevorderen van het toeren om de leden aan te moe digen tot het doen van tochtjes, verder dan de onmid dellijke omgeving van de plaate, waarin ze wonen. In het boekje is gelegenheid alle tochten te noteeren, met opgave van het aantal kilometers. Aan hem of haar, die het grootst aantal K.M. heeft afgelegd, wordt een gouden medaille met diploma toegekend, terwijl bo vendien nog 5 diploma's worden verstrekt voor hen of haar, die op No. 1 volgeu. Voor iedere afdeeling van den Bond worden bovendien 5 diploma's beschikbaar ge steld voor hen of haar, die van 1 Aug. '96 tot en met 31 Juli '97 het grootste aantal kilometers hebben afgelegd. Bovendien wordt aan ieder, die 1500 K.M. in een jaar aflegt, een getuigschrift verstrekt. Curieus. Sehagen. Voor eenige weken verloor eene der huisgenooten van den heer R. in het grasveld, achter het huis een diamanten steentje uit eeD vingerring. Al het zoeken was te vergeefs, zoodat men het kleinood als verloren beschouwde. Heden werd de huishaan tot den pot veroordeeld en bij onderzoek bleek, dat de vermiste steen in de maag van het dier eene veilige bergplaats had gevonden. Spanbroek. Den 7 dezer brandde de woning van den bakker de W. tot den grond af. Nadere bijzon derheden volgen Onlangs werd in »Le petit Temps" beweerd, dat, waar brongas werd aangetroffen, men waarschijnlijk petro leum zou vinden. Of nu 't bewijs dezer stelling te Span-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2