ir f t Acht en Negentigste Jaargang. 1806. Z ONDAG De Schelp visscherij NOORDZEE. ft AUGUSTUS. Nederland. Buitenland. i ]V0. 118. Tweede blad. ALKMA ABSCHE COIIBVYI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 8 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f ©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. De commissie bracht met prijzenswaardigen spoed het apport uitdat dit jaar door 't Ministerie van Water staat Handel en Nijverheid uitgegeven is en waaraan wij deze bijzonderheden ontleeneu. De commissie ging uit van 't denkbeeld, dat indien Bekend is dat op veel plaatsen de westkust van Noord- er verband bestond tnascheL de sterkte der zeewering en In de en Zuid-Holland zich meer landwaarts verplaatst en dat meermalen de vraag rees of deze achteruitgang in ver band kon staan met de schelpvisscherij. Om te doen uitkomen hoeveel het strand op sommige plaatsen afneemt, volgt hier een overzicht daarvan te Egmond aan Zee. Vroeger had Egmond een groote en schoone kerk, die meerdere opbrengst der inkomende rechten, welke in de maand Juli 3,000,000 lire meer dan de raming en 1,300,000 lire meer dan in Juli 1895 opbrachten. Weder wordt gemeld, dat de Italiaansche kroon prins zich zal verloven met prinses Helena van Montenegro De kroonprins zal Cettinje bezoeken gedurende de feesten van 19 tot 25 September ter gelegenheid van den ver jaardag der Petrovitch-dynastie. visschen van schelpendit zou moeten blijken uit een meerdere of mindere afneming van de kustte gelijk met de meerdere of mindere ontwikkeling van het schelp- visschersbedrijf. In het rapport, waarin de strandmetingen der laatste .jaren tabellarisch zijn voorgesteld, wordt aangetoond den verkoop van den kruiser »Garibaldi" zou het huis aanvankelijk voldoende binnenwaarts lag, achter duinen dat zoodanig verband hoegenaamd niet, valt Ansaldo te Genua verklaard hebben, dat het vaartuig en woningen, oogenschijnlijk volkomen veilig. Qp )e mer'ken. M. a. w. op plaatsen, waar in 't geheel niet aan^Spanje_ konverkocht^worden. ^Naar^heet IPANJE. De Spaansche Bank heeft besloten aan do regeering onmiddellijk een bedrag van 34 millioen pesetas te leenen voor Cuba een ontwerp voor een nog belangrijker leening is in onderzoek. Ten gevolge van de bezwaren van Argentina tegen -.1lrwninnw Irll" 7AT1 lllli Vlllltl I. 1575 .a„ 4 »og 158 M. d. WC verwij-1 -1wordt! «ee.'t 'het st.lnd evenveel af ah }-£* ^0,7.^= ffiSï waar 't wel 't geval isop 't strandb.v. ten zuiden koop0n_ gen commissie van Spaansche marine-officieren derd. In 1675, dus een eeuw later, nog slechts 150 M. Bjj den stormvloed van 24 op 25 December 171 kwam i Monater) paal H4_i 17, had hoegenaamd geen schelp- I zafrnaar Glasgow vertrekken om de onderhandelingen te de zee tot aan de fundamenten en moesten kolossale rijs- visgcherij m0er plaats toch wa8 -t daar volstrekt niet voeren. werken worden aangelegd, om haar tegen instorting te behoeden. Zij waren niet in staat het water te keeren. 24 November 1741 zwol de zee zoo hoog op, dat 22 voet duingrond werd weggenomen. 27 November d.a.v. bij een harden storm uit het noordwesten stortte de toren in. Men vindt aangeteekeud, dat »het duin de gedaante had van een afgestoken dijk. In de lente van 1749 werd voor 't laatst in do kerk gepredikt. Thans zijn er geen sporen meer van de fun damenten te vindende zee drong tot 1848, nog 89 meters verder landwaarts in. Gelukkig dat toen een periode van stilstand intrad. De laagwaterlijn wijst zelfs een aanwinst aan van 4.79 meter per jaar tot 1856. Het baatte echter niet veel. Want van 1856 tot 1894 vertoont de geheele Noord- en Zuid-Hoilandsche kust de belangrijke achteruitgang van niet minder dan 1.40 M per jaar. Tot 1894 ging deze vermindering van het strand niet gepaard met duinverlies. De vloed van 22 op 23 December 1894 bereikte echter op verscheidene punten een ongekende hoogte. De omstandigheden lieten zulk een buitengewoon stormweder niet verwachtendaar het den 19 laatste kwartier was geweest en de maan zich den 21 op den gemiddelden afstand van de aarde bevond. De schade zon zeker nog grooter geweest zijn indien de van hoog water niets eenigszins aan 't afnemen was geweest. Bovendien duurde de storm zeer kort. Te Egmond aan Zee nam de duinvoet drie en dertig Meters af. (Tusschen Collantoog en Petten zelfs 37 Meter). Vooral na deze verwoesting rees de vraagwaaraan zulk een vermindering van weerstandsvermogen der natuurlijke zeewering te wijten was Van verschillende zijden antwoordde men daarop dat het schelpvisschen veel kwaad deed. In 't »Nieuws van den Dag" b.v. (d.d. 25 Januari 1895) beweerde iemand dat de schelpenroovers met dat dagelijks roeren en gra ven met beugels de zandlagen van het strand losmaken. De schrijver die zich O teekenthad vermoedelijk geen beter als elders. De nauwgezetheid waarmee dit onderzoek verricht werd verdient werkelijk alle lof. De neiging tot verbie den is toch zoo groot tegenwoordig, dat allicht bij een niet zoo uitvoerig en onweerlegbaar onderzoek, aan de strandbewoners, het schamel stuk brood, op deze wijze verdiend, zonder reden uit den mond ware genomen. Ook 't argument van 't loswoelen blijkt allerminst sterk te zijn. Het visschen met den beugel heeft uit sluitend plaats op de zeewaarts gekeerde helling van het strand. Volgens de laatste berichten heeft zich een oproerige bende in de omstreken van Valencia vertoondzij is echter uiteen gedrevental van wapenen werden ge vonden. Het hoofd der bende was Benardo Alvarez, een gepensioneerd kolonel. Zeven personen zijn in hech tenis genomen. De regeering schrijft deze bewegingen toe aan Cubaansche partijgangersondersteund door protestantsche en vrijmetselaarsvereenigingen. Drummocd-Castle. Koningin Victoria heeft zilveren medaljes laten slaan voor dA bewoners van Ouessant en Molènedie bij de ramp van de Drummond Castle" zooveel edel- moedigheid en sympathie voor de slachtoffers aan den Met een platte ijzeren reep verbonden aan tweehoog- dag hebben gelegd. De medalje draagt aan de voorzijde vormige ijzers waartusschen een netscheert men over 00n portret van de koningin en aan de keerzijde het het zand heen zoodat er van loswoelen geen sprake opschrift»Een teeken van dankbaarheid van koningin kaD zijn. Eindelijk is het gebleken slechts een illusie te zijn, dat de zee uit de schelpen, door aanspoeling een natuur lijke zeewering zou maken. Immers indien zij niet worden weggehaald door menschenhandenzou de zee Victoria. Stoomschip »Drummond Castle. 16 Juni 1896." Honden bij den Ambulancedienst. Reeds vroeger hebben wij medegedeeld dat bij de Duitsche groote najaarsmanoeuvres van enkele honden eebruik is gemaakt, welke voor den ambulancedienst te women weggeuaam uUUi """r"I °eide waren afgericht. Bij deze africhting droeg elk zelf dit werk verrichten gelijk^ t geval is wanneer een zadel Qp d@n rng voorzien vaa een dnidelijk schelphoop niet ver genoeg op 't strand wordt gebracht. zicbt]oaar ,rood kruis" en aan weerszijden van zakken De vloed voert alles weer mede wat bij eb blijft liggen. Dat de schelpen een bindmiddel of kleefstof zouden zijn en dat dus op 't strand hetzelfde zou geschieden als op een weg, waar de gebroken schelpen door het betreden of berijden in elkaar geperst worden, daarvoor waarin alles, wat voor het leggen van een eerste verband noodig is benevens een veldflesch is geborgen. Bij de nachtelijke oefeningen had de hond bovendien een aan gestoken lantaarn met reflector op zijn kruis bevestigd. De dressuurwaarbij van Schotsche hondenals de meest geschiktewerd gebruik gemaaktkwam hierop is geen weerlegging noodig, aangezien de omstandigheden neerdat den honden werd geleerd gewonden op te kracht van den wind op 't oogenblik van den tijd waaronder de verharding plaats heeftop wegen geheel zoeken en zich vervolgens naar hen toe te buigen ten- tj.o-n ofnomon wna 1 1 ejnde hun de gelegenheid te geven in afwachting van anders zijn dan aan de kust. de komst der ziekendragers hun dorst te lessohen en Indien door er op te loopen eene verharding van het weinig hun lijden te verzachten. strand kon ontstaandau ware Egmond het Alkmaar sche Scheveningen, volkomen beveiligd, vooral thans nu 't zoo druk bezocht wordt De bedoeling van dit opstel was slechts, om het rap port, waarop nog weinig de aandacht viel, eenigszins meer bekend te maken. De Minister van Waterstaat is in de keuze van deze De proeven hebben zoo goed voldaan dat hij van wien het denkbeeld is uitgegaan werd belast met het dresseeren van een grooten koppel van bedoelde honden, opdat daarvan voor het aangegeven doelop groote schaal, ook bij de eerlang te houden duitsche groote najaarmanoeuvres, kan worden partij getrokken. tijd werd goed werk geleverd, leidende tot een afdoende conclusie. Ware het nietdat dergelijk commissoriaal werk zoo kinderen. Zelfs het spitten aan 't strand, een der grootste I djkwpjg jang uitbleef, dan zou het zulk een aanbevelings- Ben roeitocht over den Atlantlschen Oceaan commissieleden bij uitstek gelukkig geweest. In korten ;s door een paar Amerikanen met goed gevolg volbracht vermaken der jeugd, vindt in zijn oog geen genade. Hij zegt »Volwassenen en kinderen moeten de zee wering niet met rust laten »In Engeland is dwang arbeid de straf voor degenen, die iets van de zeewering mede nemen of beschadigen. Een ander, X, schreef in 't Dagblad" iets later waardig middel zijn, om de regeering en 't publiek voor te lichten. Hoe gaarne zouden wij eens oen dergelijk kort en zaakrijk rapport lezen over de wenschelijkheid of niet wenschelijkheid van het verbod van jagen en visschen. Het is voorgekomen, in welke stad herinneren wij ons De twee ondernemende roeiers zijn met hun bootje Fox nog geen 2 meter lang op de Scilly-eilanden aan gekomen. Zij deden de reis van New-York daarheen in 55 dagen. Beiden zijn welvarend, maar zeer vermoeid. De kapiteins van twee schepen het een 15 Juli het ander 24 Juli die de boot praaiden en onder zochten hebben verklaard dat de mannen geen andor middel om voort te komen hadden dan hunne roeiriemen. I oI In den IJ polder is de oogst der groene erwten »De bodem wordt meer en meer ondermijnd door de dat men proCBSverbaai heeft opgemaakt tegen eeD Z0er goedi gr00te hoeveelheid bij goede hoedanigheid; de sedert onheugelijke jaren voortgezette schelpvisscherij. jengdjge visscher, die 't bedrijf uitoefende zonder haak opbrengst is 45 a 45 H.L. per H.A., tegen 20 a 30 in Het zand raakt in lossen toestand en wordt bij vloed I en das. tweemaal in de 24 uren weggeslagen. -yyat de visscherij en de jacht betreft zou zeker een Nog door een ander werd de meening geuit, I onpartijdige snelwerkende staatscommissie veel belang- g ad^.ezen kunne)1 uitbrengen, evenals thans ten op- de schelpenindien zij niet werden opgevischteen soort van bindmiddel zouden vormenzoodat het losse zeezand daardoor tot een samenhangende en vaste massa wordt gebracht, hetgeen thans niet plaats heeft. Eindelijk opperde men nog dit argument, dat de schelpen die thans weggehaald worden, op elkander zou den stapelen en op die wijze een natuurlijken dijk kon den vormen. In 1895 besloot de Regeering tot een onderzoek naar gegrondheid dezer opmerkingen. Een commissie, bestaande uit de heeren G. van Diesen, oud-inspecteur van den waterstaat, Dr. P. P. C. Hoek, adviseur in visscherij- zaken en Dr. J Lorie, Privaat Docent in de Geologie, werden benoemd. zichte van de schelpvisscherij is geschied. het vorig jaar. Men heeft reeds 8 bedongen. Botterdam. Op de stoomtram tusschen Rot terdam en Delfshaven waar reeds meermalen ernstige ongelukken gebeurden is wederom een noodlottig ongeluk voorgevallen. Zekere heer W., te Vlissingen woonachtig, die zijn familie ging bezoeken, wilde op de stoomtram springendoch geraakte daaronder en werd geheel verpletterd. De overblijfselen van het deerlijk verminkte lichaam werden per brancard naar het zie kenhuis vervoerd. Ultwaterende Sluizen. Over de verkiezing van een secretaris der »Uit- waterende Sluizen" wordt nader aan het Handelsblad" ITALIË. Men verzekert, dat de heer Di Rudini ervan afgezien heeft op het oogenblik de algemeene ver kiezingen uit te schrijven. Wat betreft de 30 millioen tekort, meent de minister die te kunnen dekken uit de militaire belasting, de schoolbelasting en de herziening gemelddat Ged. Staten van Noordholland aan het van enkele gewone belastingen. Hoe de begrooting slui- College hebben bericht, dat zij vau oordeel zijn, dat de tend te krijgen is, baart den nieuwen minister van finan- stemming niet juist plaats had. ciën niet veel zorg. De hoofdzaak is, hoe krijgt men een Het College heeft sedert besloten den heer mr. van voldoende regeling omtrent het bankpapier in omloop? Lidth de Jeude nog niet in de vergadering als secieums Als een druppel op een gloeienden steen valt de toe te laten.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5