Hoe liet nie als redacteur No. 99. Acht en ïtfegentigste Jaargang, 189ft. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. burgeravondschool met 4-jarigen cursus te Alkmaar. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAAIiSCHE 101 «AU. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn", uentsprija per maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlen: Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Inschrijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting van den cursus 1896/97, zal plaats hebben op Woensdag, 12 Augustus, voor leerlingen van den vorigen cursus, en op Donderdag, 13 Augustus voor hen, die de school voor het eerst wenschen te be zoeken, telkens 's avonds van 7—9 nren, in het gebouw der burgeravondschool. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5,per leerling, f 2.50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoordeelingen van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaatsruimte is, kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leer lingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. De directeur, H. J. DE GROOT. BdLGIE}. Te Brussel zal van 26 tot 31 Jnli 1897 het internationaal congres voor verzekering tegen ongeluk en invaliditeit gehouden wordenvroegere soortgelijke congressen hadden plaatsin 1889 te Parjjs, in 1891 te Bern, in 1894 te Milaan. De gewezen Belgische minister president Bernaert zal als voorzitter der centrale com missie optreden. DUITSCHLAAD. Het berichteenige dagen ge leden door de »Leipz. Nachr." gemelddat prins Hohenlohe reeds thans zijn ontslag zou hebben ingediend, blijkt onjuist, Wèl is de rijkskanselier naar Cassel vertrokkendoch slechts om den Keizer over spoed- eischende staatszaken, doch geenszins over zijn ontslag te spreken. Onwaarschijnlijk zou 't trouwens op zichzelf reeds zijn dat de Keizer den rijkskanselier zijn ontslag zou gevennu de komst van den Czaar (die met prins Hohenlohe persoonlijk bekend is) zoo op handen is. De gezondheidstoestand van Keizer Wilhelm is aanmerkelijk verbeterd. In gezelschap van zijn lijfarts Leuthold doet de Keizer wandelingen in de bergachtige omgeving van Wilbelmshöhe. De prinsen Friedrich Heinrich en Joachim Albrecht hebben een bezoek aan prins Bismarck op Friedriehsrah gebracht. Zij werden ontvangen aan den ingang van het park door graaf Herbert von Bismarck en graaf Rantzau. De jjzeren kanselier kwam hun uit zijn wo ning te gemoet. Een Berlijnsch blad deelde onlangs mede dat een hooggeplaatst ambtenaar in Afrika wreedheden had be- Naar MARK TWAIN. Ik verving voor korten tijd den redacteur van een landhnishoudknndig blad en dat niet zonder treurige vermoedens. Evenals iemand, die altijd op het land heeft geleefd het bevel over een schip niet op zich zon nemen, zonder er een zwaar hoofd in te hebben. Maar ik zat danig om een postje verlegen. De redacteur van het blad ging namelijk met vacantie en ik nam op de door hem gestelde condities zijne plaats zoo lang in. Weer eens wat te doen te hebben, deed mij aangenaam aan, en ik werkte de geheele week met klimmend ge noegen. Ons blad ging ter perse en ik wachtte niet zonder eenigen angst de gevolgen van mijne bemoeiingen af. Toen ik tegen den avond de redactie verliet, zaten er eenige mannen en jongens aan de trap, die als op bevel nit elkander stoven en mij doorlieten, en ik hoorde er een zeggen Daar is'ie." Natuurlijk beviel me dat uitstekend. Den anderen morgen vond ik weer van die lui onder aan de trap en hier en daar op straat keken ze mij met aandacht na. De groepen verdeelden zich als ik er aan kwam en ik hoorde een man zeggen »hij ziet er goed nit." Ik deed, alsof ik van al die belangstelling niets be merkte, maar in mijn hart groeide ik er in. Ik ging de trap op en boven bij de deur hoorde ik vrooljjk lachen. Ik deed open en zag twee jonge mannen, het schenen wel boeren. Zij schrikten, toen zij mij zagen, en met heel wat lawaai sprongen zij het raam uit. Eerlijk gezegd, ik keek wel wat gek op. dreven welke die van LeistWehlan en Peters over treffen. De »VorwSrts beweert nn, dat bedoelde ambte naar is de heer von Puttkammeroud-gouverneur van Togo, thans gouverneur van Kameroen. In de maand Juli zijn niet minder dan 2047 schepen met een inhoud van 169.085 ton door het Noord-Oostzeekanaal gegaan. EGl'FTE. De cholera neemt weder toe. De eerste helft der vorige week waren er 649 ziektegevallen, waar van 528 met dooaelijken afloop. Van de Engelschen ex peditie is, gedurende de laatste week niets meldenswaar digs te berichten. EIÏCH4I.A1ND. Onze, trouwens zeer gemakkelijke, voorspelling, dat men in Engeland slecht tevreden zon zijn met majoor Lothaire's vrijspraak, is uitgekomen. De Times" zegt in een hoofdartikel »Het belangrijkste resultaat van de zaak zal wezen, dat de handelaars in den Congostaat tot de overtuiging zullen komen, dat hun leven steeds gevaar loopt en dat zij weinig of geen bescherming te wachten hehben van buiten. Die overtuiging is niet direct geschikt om de ontwikkeling van den handel te bevorderendoch de personen, die verantwoordelijk zijn voor het ontstaan ervan, moeten de gevolgen van hun handelingen op zich nemen. Veiligheid voor leven en goederen behoort tot de eerste eischen van een zelfs jonge beschaving en voor dien eisch wordt in den Congostaat, naar het schijnt, niet voldoende gezorgd". Dat klinkt anders, dan wat hetzelfde blad in zake Jameson schreef en schrijft De regeering heeft voorgesteld in de Rhodes-commissie Labouchère (den bekenden radicaal, die, zoowel in 't Lagerhuis als in zijn bekend blad »Truth", der regee ring vaak ongemakkelijk de les leest) te vervangen door den heer Morgan. De oppositie-pers noemt 't terecht een inbreuk op de parlementaire hoffelijkheid, aldus de leden der tegenpartij onschadelijk te willen maken. De uitvoerende raad van de internationale federatie van dok- en kadewerkers heeit te Londen een vergadering gehouden en daarin besproken de kwestie van een alge- meene werkstaking in het Vereenigde Koninkrijk, Amerika en het Continent. Rapporten werden ingebracht van 87 havenplaatsen omtrent de voorstellen van het uit voerend comité. Deze werden algemeen goedgekeurd. Men besloot gelijktijdig overal over de eischen met de patroons te onderhandelen en mocht dit geen gunstige resultaten opleveren, tot werkstaking over te gaan. FRAAMBIJK. De Czaar komt! ziedaar't groote, alles overheerschende nieuvvs. De Fransche pers is in de wolken over dit aanstaande bezoek. »De Fransche regeering", zegt de »Figaro", »zal een programma opstellen voor dezen triomftocht, dat blijk zal geven van de broederlijke gezindheid der beide vol ken en van hun liefde voor den vrede in de gewisheid van een gemeenschappelijke grootheid." Eigenaardig is het denkbeeld van het blad om den Czaar een geschenk aan te bieden namens alle Fransche Een half nur later komt een oude heer binnen, deftig van uiterlijk, die wat bezwaard keek. Hij scheen iets op zijn hart te hehben. Op mijne uitnoodiging nam hij plaats. Hij zette zijn hoed af, haalde een roodzijden zak doek en een exemplaar van onze krant voor den dag, legde het blad op zijn schoot en zeide terwijl hij met zijn zakdoek zijn bril afveegde »U is immers de nieuwe redacteur Ik knikte toe stemmend. »Hebt n nooit eerder een landhnishoudknndig blad geredigeerd »Neen," zei ik, »ik ben een nieuweling in het vak." Dat dacht ik al een beetje hebt n wel veel onder vinding op het gebied der landhuishoudkunde »Om de waarheid te zeggen, niet zoo heel veel." »Ik voelde het bij instinct," zei de oude heer, zette z'n bril af en keek mij eens scherp in de oogen, waarna hij het blad opvouwde. »Ik zal u zeggen, hoe ik zoo op het idee kwam." Dat artikel hier. Luister u even, of het van u is: »Rapen moeten niet geplukt worden, dat schaadt ze. Het is beter een jongen te sturen om den boom eens goed te schudden. Wel wat zegt u daar nn zelf van »Mij dankt, dat is inderdaad zoo. Ieder jaar gaan er millioenen en millioenen schepels rapen daardoor alleen verloren, dat men ze half rijp pluktstuurde men nn op tijd een jongen om den boom te schudden »Maar mijn goeje meneer 1 rapen groeien toch niet aan de hoornen »Toch niet? Wel de uitdrukking was als beeld spraak bedoeld, enkel als beeldspraak. Iedereen begrijpt dat er bedoeld wordt de joDgen moet derank schudden. De oude heer stond eensklaps op, scheurde het blad in flarden en trapte er op. Wel wat barsch sprak hij als zijne opinie nit, dat ik «een uil» was en sloeg de deur achter zich dicht. Enfin, ik kreeg min of meer den indruk, alsof er iets was dat hem niet beviel, maar daar ik toch niet kon raden wat, kon ik hem natuurlijk niet helpen. Kort daarop komt een langwerpig, bleek jongmensch binnen met polka-haar en een baard van acht dagen. bladen de 2500 bladen, zouden elk 10 francs bijdragen om een eeresabel te schenken aan den Czaar. namens de Fransche pers. En aan de Czarina wil de Figaro" een geschenk doen aanbieden namens de Fransche vrouwen, en wel een wieg. »Mogun dan in die Fransche wieg, waarvan alles aan Frankrijk herinnert, de eerste lachjes worden gewekt van den toekomstigen keizer aller Rus sen 1" Aan het station Saint-Lazare te Parijs is Zater dag j.l. een moordaanslag gepleegd op een Italiaan. Een vijftigtal Italiaansche landverhuizers zaten in de wacht zaal, toen een persoon de wachtkamer binnentrad en de Italianen begon nit te schelden. Plotseling riep hij»Ik moet Carnot wreken," waarop hij een der Italianen zijn mes in den bnik stiet. De Italiaan zakte zwaar ge kwetst ineen en werd naar het hospitaal Beaujon ge bracht. De moordenaar werd in hechtenis genomen. 'Hij verklaarde Lucien Lesnr te hoeten en gaf als beweeg reden van zijn misdaad op zijn voornemen om Carnot te wreken, die door een Italiaan was vermoord. Tnsschen de gieters en de eigenaars der metaal- fabrieken te Rijsel is een schikking getroffen, zoodat het werk zal hervat worden en de werkstaking nn definitief geëindigd is. ■TALIE. Te Rome is een circulaire verspreid, waar in wordt medegedeeld dat de Rijorma, het orgaan van Crispiwaarvan de uitgave plotseling dezer dagen ge staakt werd, weldra weder zal verschijnen en wei onder directie van den volksvertegenwoordiger Louis Caetani de Laurenzana, die eigenaar van dat blad is geworden. Volgens de Italia Militaire is de afstand van Kassala door Italië aan Engeland thans een voldongen feit. De garnizoenswisseling zal volgens genoemd blad in October plaats hebben. Volgens berichten aan de Fransche bladen is gene raal Baldissera, de generaal van Erythea, plotseling van Savone naar Rome ontboden omdat de toestand in de kolonie weder onrustig wordt. De mededeeÜDgen van de regeering schijnen te bevestigen dat de negus zich tegen het najaar ten krijg uitrust. Groote hoeveelheden wapenen en ammunitie zouden te Dschibuti zijn ont scheept. Volgens een te Rome ontvangen telegram van 9 Aug. nit Perün is het Nederlandsche stoomschip Doelwijk, bevracht met ammunitie en wapenen waarschijnlijk bestemd voor Knrrachee, buiten het gewone vaarwater op 11 mijlen van de Afrikaansche kust door een Italiaanschen kruiser verrast en naar Mas3oeah gebracht. Naar een Reuter-telegram nit Rome meldtgeven de bladen aldaar de volgende lezing van het opzien barende geval De Italiaansche regeering had vernomen dat vaar tuigen, geladen met wapenen, door hot Suez-kanaal pas seerden en daarom werd een patrouilledienst van Itali aansche oorlogsschepen georganiseerd langs de kust van Eritrea. De Doelwijk had 30,000 tot 40,000 uitstekende geweren, waarschijnlijk van Belgische maaksel, aan boord. Toen Hij blijft onbewegelijk staan den vinger op de lip en het hoofd en het lichaam voorovergebogen, of hij luis teren wilde. Niets te hooren nog altijd stond hij zoo absoluut niets te hooren. Toen draaide hij den sleutel om in het sleutelgat en kwam op z'n teenen naar mij toe, tot hij vlak voor mij stond. Nu nam hij mij eens goed op, haalde ook al een exemplaar van onze conrant uit den zak en zeide »Dat hebt n geschreven. Lees het mij eens voor. ganw, als het n belieft. Red mij. Er scheelt mij wat." Ik las en ik merkte, dat het den man goed deed, hij werd minder zenuwachtig, die angsttrekken verdwenen van zijn gezicht, er kwam rust en vrede over als maan licht over een woeste vlakte. »De guano is een schoone vogel maar vereischt veel zorg. Hij moet niet eerdor dan in Juni en niet later dan in September bij ons ingevoerd worden. In den winter moet hij op eene warme plaats gebracht worden, opdat hij daar zijne jongen kan uitbroeden Het is duidelijk, dat wij het koren dit jaar laat kunnen plan ten. Daarom is het voor den boer geraden als hij reeds in Juli in plaats van iu Augustus begint zijne maïswor- tels te planten en boekweitkoeken te zaaien Iets over de kalebas. Deze bes is zeer geliefd bij de inboorlingen van Nienw-Engeland en bewijst hun vooral als beestenvoer uitstekende diensten. De kalebas is het eenige eetbare lid van de familie der oranje-appels in het Noorden en beeft ook wel iets van een mispel. Maar de gewoonte, hem in verauda's tnsschen de sierplanten te zetten, gaat meer en meer uit de mode want bet wordt algemeen erkend, dat de kalebas als schaduwgevende boom weinig te beduiden beett Nn bet warme weer op handen is en de ganzen kuit beginnen te schie ten De opgewonden toehoorder sprong overeind, schudde mij de hand en zeide»Zoo is hei goed. Nn weet ik, dat het dan toch wel terdege goed pluis is in mijn bol omdat u het woord voor woord zoo hebt gelezen als ik. Toen ik het namelijk van morgen las, zeide ik bij mij zelveofschoon mijne vrienden mij voortdurend onder

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1