Stads-Apotheker. Het GeMiziiig Testament. L896. ZONDAG 16 AUGUSTUS. G-roote Paardenmarkt te ALKMAAR op Maandag 7 September 1896. Ruiten la njL No. 101. Merste biad. Acht en Wegentigste Jaargang FEUILLETON. ALRMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door Het geheele rijk 1, De 3 nummers/0,0B. Afzondorlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentie»: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van Stads- Apotheker. Aan deze betrekking is verbondeneene jaarwedde van ÏIOO.— met vrije woning. Inzending der stukken (adressen op zegel van 22 */2 cent) vóór of op 31 Augustus e.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 13 Aug. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. UEliOlE. In koloniale kringen wordt een uiting van het Parijsche blad .Politique Coloniale," volgens hetwelk Frankrijk de aanwerving van soldaten en arbei ders voor den Congostaat in Senegal niet zal dulden, met bezorgdheid besproken. President Krnger heeft telegrafisch het hem aange boden beschermheerschap over het aanstaande taal en letterkundig congres te Antwerpen aanvaard. Het con gres staat nu onder beschermheerschap van koning Leo pold van België, Koningin-Regentes Emma der Neder landen en den staatspresident Krnger. De Zuidafrikaansche Republiek zal te Antwerpen worden vertegenwoordigd door haren gezant jhr. Boelaerts van Blokland, die tot eerelid van het congres is benoemd. DUITSCHLAIVD. De .National Ztg." schrijft dat de binnenlandsche politieke toestand door de besprekingen van den rijkskanselier met den keizer niet zoo opge klaard is, dat veranderingen van beteekenis in de re geering voor de naaste toekomst uitgesloten zijn. Die veranderingen zullen echter in geen geval plaats hebben vóór het bezoek van den czaar in het begin van Sep tember. Bij die besprekingen gold het in de eerste plaats de hervorming van het militair strafrecht, ten opzichte waarvan de rijkskanselier en de minister van oorlog willen tegemoet komen aan de eischeu van den Rijksdag. Het »Berl. Tagebl." deelt mede, dat de heer Von Puttkammer, gonvernenr van Kameroen, (dezer dagen te Berlijn aangekomen)door den slechten toestand zij ner financien geheel afhankelijk is van handelshuizen in zijn gebied. Verder wordt de gouverneur beschuldigd van boeken en een kostbaar kompas, toebehoorend aan den baron Von Stettin, bevelhebber der koloniale troe pen te hebben ontvreemd. Het kompas gaf de heer Pnttkammer eerst terug toen een officier en een ambtenaar het namens den eigenaar kwamen opeischen. DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. 2) Wederom wandelden de beide hearen zwijgend voort, en toen zeide Mr. Dtterson.Hoor eens, Eufiold, ik herhaal, dat je stelregel zeer goed is." »Ja, daar ben ik van overtuigd", antwoordde Enfield. »En toch", vervolgde de advocaat: »is er één vraag die ik wel zou willen doen.zoudt ge mij den naam willen noemen van den man, die op dat kind trapte .Wel", zei mr. Enfield »ik zie niet in waarom ik n dien niet zon mogen noemen zjjn naam was Hyde." »Hm", zei mr. Utterson.hoe ziet hij er uit?" »Hij is niet makkelijk te beschrijven. Zijn geheele ver schijning is terugstootend, ja zelfs weerzinwekkend. Hoe wel ik niet weet waarom, zag ik nooit een man, die mij zoozeer mishaagde. Hij moet op een of andere wijze mis vorrnd zijn, ofschoon ik niet weet waar of hoe. De man ziet er vreemdsoortig nit en evenwel kan ik die vreemd soortigheid niet onder woorden brengen. Neen, mijnheer ik kan hem onmogelijk beschrijven. En dat ligt niet aan mijn geheugen want het is mij alsof ik hem op 't oogenblik nog voor mij zie." Mr. Utterson liep weder zwijgend en klaarblijkelijk in diep gepeins verzonken voort. »Zijt gij er zeker van dat hij een sleutel gebruikte vroeg hij ten laatste. .Maar mijn waarde heer...." begon Enfield verrast. Jaik weet", viel Utterson hem in de rede»ik weetdat het vreemd moet schijnen. Maar het feit is dat ik n niet naar den naam van de andere partij vraag, omdat mij die reeds bekend is. Gij zietRichard dat gij het geval aan den rechten man verhaald hebt. Indien gij in een of ander opzicht niet geheel nanwkenrig mocht Weer is een uitvinder van een vliegtoestel veron gelukt, n.l. de ingenieur Otto Lilienthal. Hij zou te Rhinow in Brandenburg met zijn toestel van een hoogte afvliegen, maar viel als een baksteen naar beneden en brak den rnggegraat, zoodat hij weldra den geest gaf. Een paar jaar geleden was hij, bij oen dergelijke po ging te Berlijn, ook gevallen, maar kwam toen in eeu moeras terecht, waardoor hij er nog betrekkelijk goed afkwam. ENEELASTD. Er is sprake van geweest, in Sept. den dag te vieren waarop koningin Victoria langer zal geregeerd hebben dan eenig ander Britsch souverein. Van verschillende zijden werd daartegen ingebracht, dat dit feest afbreuk zon doen aan den luister van het 60-jarig jnblilé hetwerk op 28 Juni 1898 zal gevierd worden en thans heeft de koningin door den minister van bin nenlandsche zaken het volgende laten bekend maken .Ofschoon de koningin zeer dankbaar is voor de alge- meene betuigingen van loyautoit en genegenheid jegens haar naar aanleiding van het feit, dat zij binnenkort langer zal geregeerd hebben dan eenig ander Britsch souverein, wenscht Hare Majesteit dat, mocht zij gespaard worden om nog zoo laug over haar bemind volk te heer- schen, een erkenning of viering van die gebeurtenis zou uitgesteld worden totdat zij feitelijk 60 jaar heeft ge regeerd." Het Lagerhuis verwierp ook de andere amende menten, welke het Hoogerhuis in de Iersche landwet had aangebracht en welke door de regeering bestreden waren. Volgens mededeeling van den minister van buitenl. zaken in het Lagerhuis, is besloten de vier dynamietman- nen Daly, Devaney, Galligher en Whitehead los te laten om redenen van gezondheid. Andrew Cameron, die voor den eersten duiker ter wereld doorgaat, wil trachten de post uit de Drummond Castle boven te brengen. Het vaartuig ligt onder 180 voet water. Twee duikers hebben reeds het waagstuk be proefd, doch zonder resultaat. Cameron vertelt echter, dat hij wel op 200 voet diepte gewerkt heeft. FRAAKRIJH. De heer Arthur Meyer, redacteur van de Gaulois, heeft den president van het syndicaat van de Parijsche pers, den heer Hébrard, reeds een plan bloot gelegd tot huldiging van het Rnssische keizerpaar. Zijn denkbeeld is het feest een officieelen stempel en toch ook den stempel van het Parijsche leven te geven, zoodat iedereen er aan mag deelnomen. Alle vereenigingen en instellingen, die in het Parijsche leveD een rol spelen, zullen derhalve in de feestcommissie vertegenwoordigd zijn. Echter zal de pers de leiding moeten behouden. De feestelijkheden zullen in do eerste plaats in een gala voorstelling in de groote opera bestaan. De genoodigde gasten zijnHet Rnssische keizerpaar met gevolg, de president der republiek en de eerste-minister. De toe gangsprijs zal gerekend worden op 40 francs. De heer Meyer hoopt op deze wijze 500,000 francs te verkrijgen, nog 300,000 francs zullen overblijven, welke onder de armen zullen verdeeld worden. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten aan alle geweest zijnzondt gij er goed aan doen dit te her stellen." »Ik geloofdat gij mij in dit geval wel had mogen waarschuwen", antwoordde de ander op licht geraakten toon .maar ik beu volkomen nauwkeurig geweest. De kerel had een sleutel en wat meer zegthij heeft dien nog want het is nog geen week geledendat ik hem dien zag gebruiken." Mr. Utterson zuchtte diepdoch sprak geen woord waarop Enfield ten slotte opmerkte .Dat is al weder een les voor mij om in het vervolg te zwijgen. Ik schaam mij wegens mijn lange tong." Laat ons elkander beloven hier nooit weer op terug te komen." .Volgaarne", antwoordde de advocaat, .hier hebt gij mijn hand daarop Richard." Hoofdstuk II. Onderzoek naar Mr. Hyde. Dien avond keerde Mr. Utterson somber gestemd naar zijn kosthuis terug en zette zich lusteloos aan den maal tijd. Hij was gewoon des Zondags na zijn diner bij het vuur plaats te nemen met een godsdienstig boek werk op zijn leestafeltotdat de naburige kerkklok het uur van middernacht aankondigde waarop hij zich dan voldaan ter rnste begaf. Dien avond echter nam hij zoodra de tafel afgeruimd waseen kandelaar en begaf zich naar zijn studeervertrek. Daar opende hij een kast, nam uit oen bijzondere lade een document, waar buiten- op de woorden: »Dr. Jekyll's Testament" te lezen ston den en zette zich neder om den inhoud ervan te bestu- deeren. Het testament was door den erflater eigenhandig geschrevenomdat Mr. Uttersonhoewel hij zich nadat het gemaakt was met de uitvoering ervan be last hadzijne medewerking bij het opmaken ervan ge weigerd hadhet bevatte immers niet alleen de bepaling dat bij het overlijden van Henry Jekyll, Med. Dokter en lid van verschillende geleerde Genootschappen, al zijne bezit- feestelijkheden ter gelegenheid van het bezoek van den czaar deel te nemen. De socialisten hebben zich met een formeel protest tevreden gesteld. In 1893, bij gelegen heid van het bezoek der Russische officieren en matrozen aan de hoofdstad, stelde de Raad 100,000 francs ter be schikking van de feestelijkheden. Bij het bezoek van president Faure te Rennes is een vuurwerk afgestoken, dat verscheiden slachtoffers heeft gemaakt. Door een knalbom werden eon jong meisje de armen en een man de onderkaak verbrijzeld, terwijl nog een aantal personen meer of minder ernstig werden gewond. Parijsche bladen deelen mede dat generaal Dodds, de gewezen militaire gouverneur van Tonkin, bevelhebber zal worden van het zestiende legercorps. De burgemeester van Marseille heeft naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen bij de stierengevechten al dergelijke vertooningen in welken vorm en onder welk voorwendsel ook verboden^ ITAlilE. De .Tribuna" verneemt uit Massoeah bijzonderheden omtrent de .Doelwijk". Hierin wordt bevestigd dat het schip niet dadelijk gehoorzaamde aan het bevel van de .Etna" om bij te draaien. Eerst nadat het italiaansche oorlogsschip een los kanonschot had af gevuurd stopte de Doelwijk. Toen ging de italiaansche luitenant Caponie aan boord en deelde mededat het schip in beslag was genomen. De gezagvoerder van de Doelwijk verklaardedat hij wapenen aan boord had bestemd voor Kurrachee. Hij moest eerst naar Üjibuti om een Franschman Pierre Caretteaf te zetten. De italiaansche officier constateerde dat de naam van dezen passagier niet in de scheepsrol stond opgeteekend. De gezagvoerder der Doelwijk heeft zich zeer gunstig uitgelaten over de beleefdheid der italiaansche officieren. De passagier Carette is aan boord van de .Woodcock" naar Aden vertrokken. Hij was voor eenige jaren als koopman te Massoeah gevestigd en deelde mededat hij een neef was van admiraal Beanvais. Hij was naar Djibnti op weg om te jagen. Het schijnt dat hij officier der fransehe marine is. De Doelwijk had 2400 kisten geweren aan boord. Iedere kist hield 13 geweren in. Bovendien voerde het schip 2200 kisten ammunitie en eenige honderden kisten sabels. De lading was van Riga naar Rotterdam gezonden. De »Voss. Ztg." merkt naar aanleiding van de Doelwijk- historie opMen mag met zekerheid aannemendat voor den italiaanschen consul te Rotterdam het plan, de Abyssiniërs met wapenen te voorzien niet verborgen is gebleven en dat hij de italiaansche regeering daarvan ten spoedigste onderricht heeft. De nederlandsche regeering zal echter niet kunnen nalaten het voorgevallene te Maassluis nauwkeurig te onderzoeken en vooral de nala tigheid in het toepassen der wettelijk voorgeschreven formaliteiten der haven- en politiebeambten dienen te constateeren. Zonder dat zullen moeilijkheden met de italiaansche regeering wel niet uitblijven. Volgens de .Perseveranza" zijn tusschen de itali aansche en de fransehe regeering de beginselen eener overeenkomst betreffende Tunis reeds vastgesteld. De tingen moesten overgaan op zijn .vriend en weldoener Edward Hyde", maar tevens dat in geval van Dr. Jekyll's .verdwijning of onopgehelderde afwezigheid gedurende .den tijd van drie maanden, genoemde Edward Hyde in .elk opzicht in zijn plaats zou treden, zonder eenig voor- behoud of uitstel en vrij van alle lasten of verplichtingen, .behalve de nitkeering van eenige kleine legaten aan de .leden van des dokters huishouding." Dit document had reeds lang den advocaat verontrust. Het stuitte hem als rechtsgeleerde en als een man van zuivere en eerlijke levensopvatting tegen de borst. Bovendien had zijne totale onbekendheid met dien Mr. Hyde zijn gevoel van afkeer nog doen toenemen terwijl dit door de heden zoo toevallig verkregen inlichtingen slechts versterkt werd. Het scheen hem reeds erg ge noog dat hij omtrent dien naam niets meer had mogen vernemen. Maar nu de drager ervan hem als een .weer zinwekkend" wezen was afgeschilderdwerd de zaak nog bedenkelijkeren uit den onbestemden nevel, waarin het tot nu toe voor hem gehuld was geweestverrees plot seling een bepaald voorgevoel van een of andere laagheid. »Ik dacht dat het een waanzinnige streek was", zeide hij terwijl hij het bowuste document weder in de lade borg.maar nu begin ik te vreezen dat er iets mis dadigs in schnilt." Hierop blies hij de kaars nittrok een groote overjas aan en begaf zich in de richting van Cavendish Square, waar zoovele doctoren wonen en waar ook zijn vriend de beroemde Dr. Lanyon zijn woning had. Zoo een er iets van weten kan dan is het Lanyon", had hij gedacht. De bescheiden huisknecht herkende hem terstond en heette hem welkomhij behoefde niet te wachten doch werd onmiddellijk iD de eetzaal gebracht, waar Dr. La nyon een glas wijn zat te drinken. Deze was een hartelijk, gezond en krachtig-uitziend heer met sneeuwwit haar en een beslist rondborstig voorkomen. Toen bij Mr. Utterson zag binnenkomen sprong hij overeind en ver welkomde hem met beide handen. Want zij waren oude vriendenschool- en academie-kameraden beiden geëerd door elkeen en die veel genoegen in elkanders bijzijn vonden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1