Stads-Apotheker. Het Mmmm_ Testament. No. 102. Acht en Negentigste Jaargang. J 896. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. Buiten land. FEUILLETON. ■er: 3 ROBERT LOUIS STEYENSON. ALKMAAKSCIIE COI IIAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën s Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnm BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van Stads- Apo flicker. Aan deze betrekking is verbondeneene jaarwedde van f ÏIOO.met vrije woning. Inzending der stukken (adressen op zegel van 22 '/a cent) vóór of op 31 Augustus e.k. Burgemoestsr en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 13 Aug. 1896. 0. D. DONATHSecretaris. DUITSCHIiAATD. De pogingen om de crisis in Duitschland te verschniven tot na bet bezoek van den Czaar aan den Duitschen Keizer, zijn mislukt. De Pruisische minister van oorlog Bronsart van Schel- lendorf heeft zijn ontslag gevraagd en gekregen »om gezondheidsredenen." In een schrijven aan den aftre denden minister betuigt de Keizer zijn spijt over diens vertrek en spreekt hij, nevens zijn dank voor de bewezen diensten de hoop nitdat de gezondheidstoestand van den generaal hem weldra zal toelaten zijn beproefde be kwaamheden ook verder aan te wenden tot heil van het leger. De Pom. Ztg. verneemtdat de hervorming der mili taire rechtspleging geen rol heeft gespeeld bij het ontslag van generaal von Bronsart. In die kwestie heeft de Keizer nog geen beslissing genomen en men acht het waarschijnlijk, dat hij aan het desbetreffende voorstel van den rijkskanselier zijn goedkeuring zal geven waardoor de crisis tot het aftreden van den minister van oorlog zon beperkt blijven. De luitenant-generaal von Gossler zal den afgetredene opvolgen. De proefneming met het zenden van een vloot door het Kaiser Wilhelm-kanaal moet uitstekeud geslaagd zijn. Ü6 Nordd. Allg. Ztg. schrijft daarover Negen-en-dertig oorlogsvaartuigen, waaronder de grootste pantserschepen, zijn in 30 nur tijdsgedeeltelijk bij nachtsnel achter elkander de sluizen en het kanaal gepasseerd. De di rectie voor den kanaalbouw heeft dns hare taak schitte rend volbracht; het is gebleken dat het kanaal aan bui tengewone eischen kan voldoen. Het geheele personeel verdient daarvoor de grootste waardeering. De proef heeft de laatste bedenkingen ten opzichte van de vei ligheid en het gemak van het kanaaldie misschien de oorzaak zijn van het tot dusver betrekkelijk gering ver keer, weggenomen. Naar de Köln. Ztg. nit Kiel verneemt, is de doorvaart der groote pantserschepen echter niet zonder nadeelige gevolgen gebleven voor het kanaal. Op sommige plaatsen zijn groote brokken van de oevers verzakt. De heer von Pntkammer, gouverneur van Kamernn, is, gelijk wij reeds meldden, te Berlijn teruggekeerd. Hij ontkent alles wat hem door de bladen wordt ten laste gelegd. De geschiedenis met het compas en de boeken die door hem gestolen zond n zijn is schromelijk over dreven hetzelfde is het geval met de financieele moei lijkheden, waarin zich de gonvernenr zou bevonden hebben. EATGEIiAATO. Den 1' heeft lord Salisbury aan een feestmaal te Dover een redevoering gehouden, waarin hij zeideDe menschen v gissen zich die beweren, dat hij, omdat hij Turkije gewaarschuwd had voor een eventneele straf, Groot-Brittaunië had verbonden tot een oorlog, ten einde de straf en uitvoer te leggen. Hij geloofde dat de Britsche regeering niets zon doen om de eenheid van handeling der mogendheden te verbreken. Er was een rotte plek vanwaar ziekte en verval zich zonden kannen uitstrekken naar de gezonde deelen van het lichaam. Hij hoopte ernstig dat de mogendheden in staat zouden zijn het gevaar af te wenden terwijl het nog tijd was. De commissie van enquête in zake de Chartered Com pany heeft Vrijdag hare eerste bijeenkomst gehouden en den oud-minister Jackson tot voorzitter gekozen. In Floral Hall van Cove.it Garden te Londen is een hevige brand uitgebroken. Daar men vreesde, dat het vuur zon overslaan op den schouwburg, concentreerde de brandweer alle krachten op dat gedeelte van het gebouw dat naar den schouwburg gekeerd is. FRANKRIJK. Over het bezoek van den czaar weet de Figaro nog eenige nadere bijzonderheden te vertellen. President Fanre zal de keizerlijke gasten gaan begroeten bij hun aankomst in de Fransche wateren en met den keizer het Fransche en het Russische eskader inspecteeren te Cherbourg. De keizerlijke trein wordt in den middag van 5 of 8 October te Parijs verwacht. In het gevolg des keizers bevinden zich o. a. prins Lobanof-Rostofski en prins Worontzof-Daschkof. Het wordt bevestigd, dat hunne Majesteiten hun intrek zullen nemen in de Russische ambassade. Het verblijf te Parijs zal een geheele week duren. Het pro gram der feestelijkheden is nog niet definitief vastgesteld, maar er zal een gtcot dine, zijn in het Elysée en een gala-voorstelling in de Opera, waaraan de artisten van de vier gesubsidieerde schouwburgen zullen deelnemen. Men spreekt verder van een groote militaire revue. Het Fremdenblatt verneemtdat de Keizer en de Keize rin van Weenen uit naar Gmünden gaan om een bezoek te brengen aan de Koningin van Hanover en den hertog en de hertogin van Cumberland. TRAïSSVAAIi. De Volksraad heeft een resolutie aangenomen, waarbij bepaald wordt dat volledig stem recht zal worden verleend aan ongeveer 5000 inwoners, die tijdens de jongste crisis de wapenen hadden opgevat om den Staat te steunen. President Krnger is door een correspondent van de Daily Telegraph geïnterviewd over do redevoering, die Chamberlain de vorige week heeft gehouden. Hij betuigde groote tevredenheid over de door Chamberlain uitgespro ken gevoelens, en ook over de benoeming van de com missie van enquête in zake de Chartered Company. TfRKIJE. Het Weener Korr. Bur. verneemt om trent don opstand in Macedonië, dat in de laatste dagen geen ernstige gevechten hebben plaats gebad. Alleen tnsschen Monastir en de lijnen van den Orient-spoorweg worden nog aanzienlijke overblijfselen van oproerige ben den aangetroffende zuidelijke streken zijn reeds voor een groot deel van oproerlingen bevrijd. Luidens berichten nit Larissa is de post Janina-Mo- nastir door de robellen geplunderd. Takris, een van de aanvoerders der insurgenten in Macedonië, is door de Tnrken achtervolgd, over de Grieksche grens gevlucht. Hij werd toen met 15 zijner makkers door de Grieksche autoriteiten gearresteerd en naar Larissa gebracht. Uit Athene verneemt de Standard, dat de Kreten- sers de afkondiging van de vereeniging van Kreta met Griekenland hebben uitgesteld, omdat ook zij do benoe ming van Zihny Pacha beschouwen als oen bewijs van de goede bedoelingen der Porte. Bovendien had de Grieksche regeering het hun afgeraden. Nog steeds zijn de mogendheden 't niet eens ge worden over de wijze, waarop de Kretenzer kwestie be hoort te worden opgelost. Met het denkbeeld om Kreta autonomie te verleenen, kan Oostenrijk, volgens de Times, zich niet vereenigen. Oostenrijk wil wel modewerken om een zelfbestuur voor Kreta in te stellen, dat in de praktijk alle voor- deelen van de volkomen onafhankelijkheid zal aanbieden, doch waarbij de Saltan, in naam heerscher blijvend, een Christelijk gouverneur benoemt, die zonder goedkeuring der mogendheden niet kan worden afgezet. Daar 't echter vrij zeker schijnt te zijn, dat Frankrijk en Rusland met Lord Salisbury's plannen zullen medegaan, zal dit ver schil over den vorm der uitvoering wel nit den weg ge ruimd worden. VEREENIGUE STATEST. Uit Brnnswijb in Georgia wordt gemeld, dat het der sleepboot Dauntless" is gelokt van de rivier Satilla nit in zee te komen. Het vaartuig heeft aan boord 100 vrijbuiters, 2 Gatliugka- uonnet,, 2 Hotckkisskanuunen, 1000 granaten, een milii- oen patronen en 500 geweren voor de opstandelingen op Cnba. Wederom heeft de hitte te New-York in een dag 173 slachtoffers gemaakt. De temperatuur is gelukkig nu gedaald. Te Pittsburg en in Alleghany zijn hevige plasregens gevallen ten gevolge waarvan geheele streken zijn over stroomd. Dertig menschen zjjn omgekomen; duizenden zijn zonder dak. In den omtrek van Pittsburg werden bruggen en huizen weggeslagen. XI11D-AFRIKA. De termijn voor de onderwerping der Matabelen is met vier dagen verlengd, dns tot 15 dezer. Als de vijand zich dan niet had overgegeven, zon den de vijandelijkheden hervat worden. Kolonel Rhodes verklaarde in een interview te Kim- berley, dat alle rebellen nu reeds de wapenen zonden nedergelegd hebben, als men niet op het ongelukkige denkbeeld was gekomen, oen proclamatie uit te vaardigen DOOR 3) Maar zijn schrik duurde slechts even, en hoewel hij den advocaat niet in het gelaat keek, antwoordde hij op koelen toon: »Dat is mijn naam. Wat verlangt gij ■Ik zio dat gij naar binnen gaat," antwoordde Utter- son »ik ben een ond vriend van Dr. Jekyll. Mr. Ut- terson nit Gaunt streetu moet mijn naam wel van hem vernomen hebben en daar ik n hier zoo toevallig ontmoet, daeht ik, dat u mij wel zondt toestaan n te volgen, teneinde hem eens te bezoeken." ■Gij zult Dr. Jekyll niet aantreffenhij is niet te huis," antwoordde Mr. Hyde, terwijl hij den sleutel in het slot stak. Daarop vroeg hij plotseling, doch zonder op te zien: »Hoe kendet gij mij »Wilt gij mij van uwen kant ook een genoegen doen zeide Mr. Utterson. »Met pleizer," hernam de ander »waarmede kan ik n van dienst zijn »Wilt gij mij uw gelaat laten zien vroeg de advocaat Mr. Hyde scheen te aarzelen, maar terstond daarop plaatste hij zich, als door een plotseling opkomende ge dachte bezield, met een nitdrnkking van wantrouwen voor hem en de twee mannen staarden elkander eenige seconden strak in het gelaat. »Nu kan ik u later her kennen." zei Mr. Utterson »het zon zijn nut kannen hebben." »Ja," antwoordde Mr. Hyde»het is zeer goed dat wij elkander ontmoet hebben en bij voorkomende ge legenheid zou n mijn adres te pas komen." En hij noemde hem een nommer in een straat in de wijk Sohio. »Gereehte Hemel," dacht Mr. Utterson »zon hij bij geval ook op het testament doelen Hij liet echter deze gedachte niet merken, en prentte het adres in zijn geheugen. ■En nn," zei de ander»hoe kendet gij mij." »Door beschrijving," was het antwoord. ■Wiens beschrijving Wij hebben gemeenschappelijke vrienden," zeide Mr. Utterson. ■Gemeenschappelijke vrienden herhaalde Mr. Hyde met heesche stem wie zijn die »In de eerste plaats: Jekyll," antwoordde de advocaat Dat heeft hij u nimmer gezegd," riep Mr. Hyde driftig, »ik dacht niet dat gij zondt gelogen hebben." Komaan," hernam Mr. Utterson »dat is geen dege lijke taal." Hierop barstte de ander in een wilden schaterlach uit, en in het volgend oogenblik had hij met buiten gewone vlugheid de deur ontsloten, en verdween hij in het hais. De advocaat stond, nadat Mr. Hvde hem verlaten had, een poos als aan den grond genageld. Daarop liep hij langzaam de straat op, gedurig, na eenige stappen gedaan te hebben, weder blijvende stil staan, en zijn hand aan zijn voorhoofd brengende, als iemand die plotseling geheel verbijsterd is. Het vraag stuk, dat hij, aldus voortgaande, overdacht, was dan ook wel van de zeldzaamste soort. Mr. Hyde was bleek en dwergachtighij maakte den indruk alsof hij misvormd was zonder dat dit echter waarlijk het geval washij had een hatelijken lach hij had zich tegenover den advocaat met een mengeling van gedweeheid en moord lustige stoutmoedigheid gedragenen sprak met een huichelachtige, fluisterende en eenigszins gebroken stem, Dit alles getuigde tegen hem maar dit alles kon toch den ongekenden afschuwweerzin en angst niet verkla ren, die Mr. Utterson bevangen hadden, zoodra hij hem in het gelaat had gezien. Daar moet wat anders achter schuilen", zei de ont stelde man >daar is iets inwaar ik geen naam voor kan vinden. God beware mij die man schijnt geen menschlijk wezen te zijn Iets onderaardsch of onna tuurlijks? Of is het het afschijnsel van een laaghartige ziel, dat aldns het vleeschelijke omhulsel misvormt 1 Ik geloof het laatste Want o, mijn arme oude Harry Jekyllzoo ik ooit het teeken van Satan op een gelaat gelezen heb, dan is het op uwen nieuwen vriend Om den hoek der steeg stond een rij oudefraaie huizendie voor het grootste deel aan hun vroegere bestemming onttrokken schenen te zijn, en waarin thans allerlei slag van lieden hun intrek hadden genomen zooals: graveurs, architekten, zaakwaarnemers en agenten van verdachte ondernemingen. Eén huis echter het tweede van den hoekwas nog vol bedrijvigheid en dit zag er zeer net en beha- gelijk nit, hoewel het nn, behalve het branden der gang lamp geheel in duister gehuld washier bleef Mr. Ut terson stilstaan en klopte aan de deur. Een net-gekleed, oudachtig bediende deed open. Is Dr, Jekyll thuis, Poole?" vroeg de advocaat. Ik zal eens zien, Mr. Utterson," zeide Poole, den be zoeker in een groot gemeubeld vertrek brengende, waar een flink haardvnnr brandde: »Wilt n hier even wach ten, sir, of zal ik licht opsteken in de eetzaal Ik zai hier wachten, dank je," zei de advocaat, en ging bij het vuur zitten. Dit vertrek was de gelief koosde kamer van zijn vriend den dokter, en Utterson zelf was gewoon het de gezelligste kamer van geheel Londen te noemen. Thans echter was hij te zeer ont steld om daaraan te denken het gelaat van Hyde stond hem voor den geesthij gevoelde zich (iets wat zelden het geval met hem was), als het ware zeeziek en levens moede en zijn ontstelde verbeelding tooverde hem uit de flikkeringen van het haardvuur, allerlei schrikbeelden voor de oogen. Hij schaamde zich over de blijdschap die hij gevoelde, toen Poole terugkwam, en hem berichtte, dat Dr. Jekyll was uitgegaan. Ik zag Mr. Hyde de deur van de oude ontleedkamer binnengaanPoolezeide hij»mag dat wolals Dr. Jekyll niet thuis is

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1