waarin amnestie werd beloofd. De font was, dat men daarin de namen had genoemd der hoofden, die op geen pardon hadden te rekenen, met het gevolg, dat deze hoofden natuurlijk hun best zouden doen, den opstand zooveel mogelijk te rekken. De kolonel is voornemens naar Engeland te gaan. Dc brand te Ostende. Ondanks het krachtig optreden der brandweer is de kerk te Ostende geheel afgebrand. Alle pogingen om de kostbare kerkmeubels te redden leden schipbreuk op een onverwacht oogenblik stortte het dak in tenge volge waarvan alles vernield werd. Thans staan er niets meer dan de kale muren. Vooral betreurt men het ver lies van het orgelwelks waarde op 20,000 francs ge schat wordt. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in het onzekere. Het gebouw werd in 1717 gebouwd en telde vele merkwaardigheden waaronder het mausoleum ter her innering aan de eerste koningin der Belgen Louise van Orleansdit monument heeft gelukkig slechts eenige schade bekomen. Daarentegen zijn de orgelsde kapel len de ramen en de meeste schilderijen een prooi der vlammen geworden. De terugkomst van dr. A'ansen. Uiterst merkwaardig is het relaas van het zeld zame toevaldat Jackson op de onmetelijke ijsvelden van Frans Jozefsland dr. Nansen deed ontmoeten. Jack son heeft het relaas medegegeven aan den kapitein van de Windward, die het bij aankomst te Vardö naar Lon den seinde. Het blijktdat Nansen het spoor bijster was geraakt door onnauwkeurigheden in de kaart van Payer, den ontdekker van Frans Jozefsland en dat beide chrono meters waren blijven stilstaan zoodat hij niet wist waar hij was. Bijgevolg bleef hem niets anders over dan in westelijke richting de reis voort te zetten over het pakijs, in de hoop Spitzbergen te bereiken. Dit plan was niet alleen uiterst gevaarlijk, maar a priori bijna onmogelijk. »Op 17 Juni", schrijft Jackson, kwam ik Nansen tegen op het ijsveld, drie mijlen ten zuiden van kaap Flora. Hij had den winter van 1895 doorgebracht in een ruwe hut slechts een paar mijlen van onze noordelijke grens, en in het voor jaar waren wij, zonder het te wetendicht bij zijn win terkwartier gekomen. Onze ontmoeting was te merkwaardi ger, daar Nansen volstrekt niet wist waar hij was, en niet het minste vermoeden had van onze tegenwoordigheid op Frans Jozefsland. Hij was dan ook uiterst verrast en natuurlijk in de wolken dat hij ons ontmoette. Hij en Scott Hansen waren beide volkomen gezond, en vorheug- den zich in het vooruitzicht spoedig terug te keeren met de Windward. Gij kunt denken hoe deze ontmoeting mij aandeed. Mijne belangstelling voor Nansen dateert van zoo lang geleden vóór zijn vertrek had ik hem gezien, en ik dacht voortdurend aan hem als collega en vriend. Het doet mjj daarom des te meer genoegen, dat dit buiten gewone toeval mij iD staat heeft gesteld, hem een dienst te bewijzen. In het bijzonder acht ik mij gelukkig, dat ik er aldus toe heb bijgedragen om een eind te maken aan de vreeselijke spanning, waarin mevrouw Nansen zoo lang verkeerd heeft.'' Jackson nam de beide zwervers mede naar Elmwod het confortabele hoofdkwartier van de JacksonHams- worth expeditie in Frans Jozefslanden daar bleef Nan sen met zijn luitenant de komst afwachten van de Wind ward, die proviand bracht voor de expeditie. lüen drinkebroer. Te Berlijn stond verleden week een architect terecht wegens beleediging van ambtenaren enz. De man had op zekeren avond in een wijnhuis zes flesschen moezelwijn gedronkendaarna een ander lokaal bezocht en twee glaasjes roode jenever, alsmede drie glazen bier gebruikt. Hij was zoodoende sterk beschonken geworden en een bekende raadde hem aan in een rijtuig naar huis te gaan. Onderweg veranderde hij echter van plan ging een derde café binnen en dronk daar acht halve liters Pilsener en vijf cognacjes. Maar nog was hij niet verzadigd en reed naar een vierde café, waar hij vier tot vijf Pilseners eenige cognacjestwee flesschen rooden wijn en twee flesschen champagne betaalde. Van de beide laatste wijn- »Zeer zeker, Mr. Utterson", antwoordde de bediende, »Mr. Hyde heeft een sleutel." »Uw meester schijnt zeer veel vertrouwen in dien man te stellen, Poole", merkte de ander ontstemd op. Ja sirdat doet hij inderdaad", zeide Poole»ons allen is bevolen om hem te gehoorzamen." »Ik geloof niet, dat ik Mr. Hyde ooit ontmoet heb?" vroeg Utterson. »0 neenmijnheer. Hij dineert nooit hier", ant woordde de huisknecht, »wij zien hem hoogst zelden aan deze zijde van het huishij gaat en komt meestal door het laboratorium." »Welnu, goeden nacht, Poole" »Goeden nacht, Mr. Utterson." En de advocaat begaf zich met een bezwaard hart naar zijne woning. »Arme Harry Jekyll", dacht hij, »mijn gemoed zegt mij dat hij zich in troebel water bevindt Toen hjj jong waswas hij wildmaar dat is lang zeer lang geleden. Alles heeft zijne grenzen. Ja zoo iets moet het zijn de geest van een of andere oude zonde, de naweeën van een verborgen onrechtvaardigheid; de straf die pedoclaudo komt aanzetten nadat de herinnering geweken was en eigenliefde de fout reeds had uitgewischtEn de advocaatdoor deze ge dachte aangegrepen, peinsde een poos over zijn eigen ver leden doorsnuffelde in zijn geest al deszelts hoeken of hij ook bij zich zelve eene of andere oude pekelzonde kon ontdekken. Zjjn verleden was vlekkeloosweinig menschen konden met minder zelfverwijt de bladen van hun levensregister raadplegen en toch werd hij spijtig gestemd bij de herinnering aan begane misslagenen dankbaar bij de gedachte aan het kwaad dat hij ver meden had. En daarna tot zijn eerste onderwerp terug- keerende, gevoelde hjj eenige hoop. »Indien deze Mr. Hyde kon worden bestudeerd", dacht bij^zou hij zeker zijn eigen geheimen hebben duistere geheimen dat ver raadt zijn blikgeheimenwaarbij de ergste van den armen Jekyll zonneschijn zouden wezen. Dit mag zoo niet voortduren. Ik word koud als ik aan dat schepsel denk dat daar als een dief naar Harry's bed sloop soorten dronk hij ongeveer de helft op, waarbij de waard en de kellner hem hielpen. Daarna ging hij in een rij tuig zitten maar wilde ten slotte niet betalen de koet sier haalde er politie-agenten bij die hij beleedigde evenals den inspecteur, dien hij wilde omkoopen Het O. M. hield het niet voor mogelijk, dat de beschul digde zijn bezinning kwijt was geweest, om dat hij reeds vier uur later weder op het politie-burean was gekomen en dit weer had kunnen vinden. Het ge rechtshof sloot zich hierbij aan en veroordeelde den be schuldigde tot een hooge boete. De nieuwe geweren. Omtrent de nieuwe geweren op Atjeh ontvangt het N. v. d. D. eenige mededeelingen van een hoofdofficier van het indische leger, onlangs hier te lande teruggekeerd, waardoor wordt bevestigd, dat men ginds zeer is inge nomen met de nieuwe geweren, zoodat de nieuwe be- zendingen met verlangen worden te gemoet gezien. »Onze zegsman noemde dat alleszins verklaarbaar, en haalde hierbij het geval aan, dat een afdeeling infante rie bij de operaties in de kloof van Beradin (Lampisang) reeds geruimen tijd een versterking had beschoten, zonder dat de vijand zich aan het vuur stoorde. Toen kwam een klein detachement cavalerie de manschappen stegen af en beschoten met hunne repeteerkarabijnen de versterking, met het verrassend gevolg, dat de Atjehers in een oog wenk alles in den steek lietenmet achterlating van dooden en gewonden. »De Atjeh3che bentings in hun soort meesterstukken van versterkingskunstwaren tot dusver geheel berekend op de uitwerking van het Beaumontgeweer, maar kunnen tegen het nieuwe geweer niet meer baten. Stevige klapper- boomen en aarden wallen van ruim een '/a M. dikte vormen geon voldoende dekking meer bij het groote in- dringingsvermogen van de Mauser-projectielen. »De kogels gaan er door als koek." Een trein In beslag genomen. Een passagierstrein uit Parijs, van de Orleans- spoor weg maatschappij, is bij zijn aankomst te Toulouse bij deurwaardersexploit in beslag genomen. De spoorwegmaatschappij was door de Rechtbank van koophandel veroordeeld tot het betalen van 441 francs voor het beschadigen van een vat mosterd. Zij weigerde te betalen, omdat zjj in hooger beroep kwam. Maar do deurwaarder stoorde zich daaraan niet en legde beslag op de locomotief en de wagens van den trein, ter geza menlijke waarde van 400.000 fr. De trein zou nu in het openbaar aan den meestbie dende verkocht moeten worden. Maar het zal waar schijnlijk niet daartoe komen. Op handen en voelen. Op handen en voeten willen, naar men verzekert, twee leden der Athletische Vereenigingen te Berkeley in Californië, Barry en Croman genaamd, van San-Fran- cisco naar Nieuw-York trekken. In Februari aanstaande zouden zij op reis gaan, de voeten aan een lefiren gordel bevestigd, de knieën van caoutchouc-luchtkussen voorzien, de handen met leér geschoeid, van onderen ook met caoutchouc-kussentjes. Zij denken tnsschen de 15 en 20 kilometers van de 5000 daags af te leggen. In de steden die zij doorkomen willen zij lezingen houden. Oogst. In de Velzer-, Spaarndammer- en Wijkermeerpol- ders is de oogst grootendeels binnengehaald; in de IJ- en Houtrakpolders staan op enkele plaatsen de haver en de boonen nog te velde. Over het geheel is het beschot van alle gewassen in die verschillende polders gunstigvan de groene erwten zelfs by uitstek. Bond voor Zuivelbereiding. Te Assen is een bond voor zuivelbereiding in Drente opgerichtop een daartoe bijeengeroepen verga dering waren dertig van de zestig in Drente aanwezige fabrikanten tegenwoordig. De Bond beoogt lo. De nog bestaande gebruiken aan de bereiding verbonden, te verbeteren en den verkoop van hot product door een minder kostbare wijze van vervoer als anders zins voordeeliger te maken. Tot dat doel zon kunnen dienen een fabriek (b.v. te Assen) op te richten, waar arme Harrywelk een ontwaken Ed dan het gevaar want indien deze Hyde het bestaan van het testament bevroedtdan zou het kunnen gebeuren dat hij onge duldig mocht worden wegens de erfenis. Ja, ik moet trachten een spaak in dat wiel te steken als Jekyll mij maar wil laten begaan", voegde hij er bijdezen laatsten volzin herhalende. En wederom zag hij in zijn verbeelding, duidelijk en klaar, de raad selachtige woordeu van het testament. Hoofdstuk III. Dr. Jekyll was volkomen gerust. Veertien dagen later gaf de dokter een zijner genoe- gelijke diners aan vijf of zes van zijn oude kennissen allen bekwame en beroemde mannenmaar allen niet minder bevoegde beoordeelaars van een goed glas "wijn; en Mr. Utterson wist het zóó aan te leggendat hij na het vertrek der overige gasten alleen overbleef. Dit was echter geen vreemd verschijnselwant waar Utterson bekend waswerd zjjn aanwezigheid altijd ten zeerste gewaardeerd. De gastheeren hielden den erstigen rechts geleerde gaarne nog wat bij zich, nadat de andere meer luchthartige en luidruchtige gasten reeds waren heenge gaan dan plachtten zij nog een poos in zijn stil en ingetogen gezelschap door te brengen, om eenigszins van de vroolijkheid van den avond op hun verhaal te komen. En hierop maakte Dr. Jekyll geen uitzondering; en toen hij daar nu aan de andere zijde van den haard zatals een grootwelgemaakt en gezond uitziend man van vijftigjarigen leeftijd, met een wel eenigzins slimmen trek, maar overigens het toonbeeld van bekwaamheid en vriendelijkheid, kon men aan zijn blik bemerken, dat hij voor Mr. Utterson een ongekunstelde en warme vriendschap koesterde. »Ik had je reeds lang eens willen spreken Jekyll", zoo begon laatstgenoemde: >Ge weet wel, dat testament van je Een goed opmerker zou terstond bespeurd hebben alles tot een gelijkmatig product verwerkt werd, en de gezamenlijke verkoop 't zij te Londen of elders. 2o. Aan te dringen bij de Regeering op een flinke contröle bij de bereiding en den verkoop van de te ma ken boter. 3o. Aansluiting bij den Groninger bond, die hetzelfde doel beoogt. 4o. Zich te wenden tot het landbouwgenootschap in Drente ter verkrijging van zijn gewaardeerde hulp. Reeds zijn 26 fabrieken tot den bond toegetreden. De vergadering werd o. a. bijgewoond door een com missie uit het hoofdbestuur van het Genootschap ter be vordering van den landbouw in Drente. Voor den aanleg van een stoomtramweg van Kdam naar "Wolendam, en naar het station Hwadijk-Kdam zijn de opmetingen begonnen. De bedoeling is het tracé zoodanig te kiezen, dat het rollend materieel der hoofd lijnen over den weg kan vervoerd worden. Purmerend. Alhier zal 20 Augustus eene hard draverij gehonden worden om prijzen van f 200, f 100 en f 50, voorafgegaan door eene harddraverij van boeren paarden met prijzen van f 40, f 20 en f 10. Des avonds wordt eene gondelvaart gehonden, met bengaalsche ver lichting en vuurwerk. Verschillende vereenigingen hebben hunne medewerking toegezegd, om de gondelvaart op te luisteren. Heemstede. Bij het gemeentebestuur is ingeko men de concessieaanvraag voor den aanleg van een stoomtram HaarlemZandvoort, in aansluiting met de lijn HaarlemBeverwijk. monseigneur Bottemanne. De „Staatscourant" van 16/17 dezer bevat bet koninklijk besluit van 10 Aug. jl., waarbij wordt benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau, O. J. M. Botte manne, bisschop van Haarlem. Evenals „De Tijd", „Het Centrum" en de „Maasbode", heeft ook de „Nieuwe Haarl. Ct." ter gelegenheid van het 50-jarig priesterjubilee een feestnummer uitgeven. De voorpagina van het blad toont het portret van den bisschop, omgeven door een in gond gedrukte lauwertak. Westzaan. Vrijdagmorgen j.l. is schipper A. van 't Veer van Assendelft, bij gelegenheid, dat hij de schuit wilde keeren, bij het Vrouwen verdriet in de Nauwernascke vaart gevallen en hoewel het terstond werd opgemerkt en hij spoedig was opgehaald, was alle moeite om de levensgeesten weder op te wekken vergeefs en kon de kon de dokter slechts den dood constateeren. Westerblokker. Het Provinciaal Noordhollands Zendingsfeest zal den 19 Augustus e.k. gevierd worden in den Kersenboomgaard" alhier. Kokhuizen. Alhier zal voor rekening van het Snouck-van-Loosenfonds een ziekenhuis gebouwd worden. Reeds is bouwterrein voor dat doel aangekocht. Door de afdeeling der vereeniging tot afschaffing van sterken drank wordt alhier een gebouw opgerichtdat ingericht zal worden als volkskoffiehuis en voor het hou den van vergaderingenterwijl er aan verbonden zal worden een leeszaal en een stuivers-spaarbank. Het ge bouw nadert reeds zijne voltooiing. De uitkomsten van de botvisscherij waren deze week voor onze visschers zeer bevredigend. Door de vletten werd gemiddeld 140 a 160 pond, door de botters 300 pond bot per dag gevangen. De geheele aanvoer bedroeg ruim 24000 pond, prijs f 7 per 50 K.G. Hilversum. De buitenplaats »Bouwzicht" alhier, van wijlen den oud-minister jh. C. Hartsen, is met de 5 akkers aan het Melkpad aangekocht voor f 67.931 door de Bonw-maatschappij Hilversum". Uit Oosterheek (gemeente Renknm) werd on langs gemeld, dat men op den Pietersberg, bij het bouwen van eene villa, gestuit was op drie groote steenen. Het blijkt thans dat de grootste der steenen geschat wordt op het kolossale gewicht van 15.000 K.G. Uit Friesland wordt gemeld Het rooien en verschepen der aardappelen op de Friesche klei de zoogenaamde zaaiers is thans in vollen gang, in weerwil dat de vrucht nog niet volwassen is de knollen worden met den dag nog dikker. Over 't al gemeen is de opbrengst bevredigend, gemiddeld 200 H.L. per H.A. Wel zijn er stukkendie meer leveren, een zelfs gaf 380 H.L. per H.A., maar dit is een groote uit- dat het onderwerp niet in zijn smaak vielmaar de dokter nam het oogenschijnlijk vroolijk op. »Mijn beste Utterson", zeide hij »je bent wel te beklagen met zulk een cliënt. Ik heb nog nooit iemand zoo in benauwd heid gezien als gij waart wegens mijn testamentof het moe3t die opgeblazen verwaande Lanyon zijn over dat gene, wat hij mijn wetenschappelijke nalatenschap noemt. O ik weet wel dat hij een goede jongen is je behoeft je wenkbrauwen niet op te trekken 'n uit stekende jongen en ik zou hem altijd gaarne nog eefis zienmaar toch is hij een opgeblazen pedanteen on wetende pedant. Ik heb mij nimmer in een man meer bedrogen dan in Lanyon." Gij weet dat ik het nooit kon goedkeuren", ver volgde Utterson, zijn eerste onderwerp weder opvattend. »Mijn testament? Ja zeker, dat weet ik", zei de dokter eenigszins scherp; »dat hebt ge mij reeds verklaard.'' Welnudan doe ik dit thans opnieuw", ging de advocaat voort, »ik heb iets omtrent dien jongen Hyde vernomen." Het breede gelaat van Dr. Jekyll werd doodsbleek, terwjjl er een onheilspellend vuur uit zijne oogen schoot; »ik wensch niets meer te hooren", zeide hij »ik dacht dat wij overeengekomen waren om dit onderwerp te laten rusten." »Wat ik vernomen heb was afschuwelijk." »Dat kan niets aan de zaak veranderen. Gij begrijpt mijn positie niet", hernam de dokter op geheimzinnigen toon»ik bevind mij in een allerpijnlijksten toestand Uttersonmijn toestand is zeer vreemdsoortig hoogst zeldzaam. Het is een van die zaken, die niet in woorden kunnen worden uitgedrukt." Jekyll", zeide Utterson »gij kent mij ik ben een man dien men vertrouwen kan. Geef uw hart lucht tegen mij, en ik twijfel niet of ik zal u kunnen helpen." Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2