Stadsberichten. No. 4591 f1500; no. 11552 f 1000 ns. 11119,13633 en 15349 f 400no. 1375 f 200 ns. 287710627 15273 en 15923 f 100. 3e kl., 18 Aug., 2e lijst. No. 6642 f1500; ns. 18406 en 17662 f 1000ns. 802 en 6699 f 200 ns. 494,2799,14090,15679 en 17905 f 100. »st. Ct." BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. zondering. De aardappelen worden dit jaar niet bij de maat. maar bij 't gewicht verkochteen gevolg van een besluit, genomen in eene vergadering van Friesche aard appelenkooplieden en wel per 35 kgr. De prijs van dat gewicht loopt van 50 tot 55 cents. De verkoop bij het gewicht, die nn voor het eerst wordt ingevoerd geeft alle reden tot tevredenheid, zoowel bij koopers als verkoopers. Wormerveer. Aangaande den brand bij de firma Bloemendaal Laan, vermeent de N. R. Ct., dat de pakhuizen verzekerd waren voor f 450,000, o. a.bij de Maatschappijen onder beheer van Brouwer Ancher met f 30,000, J. ter Meulen f 60,000, the Royal f 40,000, the Sun f 18,000, the Phoenix f 20.000, the London Assurance f 20,000 en the Alliance f 20,000. Bij den brand der houtzagerij van G. T. Coers, te Arnhem, was de verzekerde som f 320,000, o. a.bij de Guardian met f 25,000, Holl. Branu- en Levensverz.-soc. f 20,000, Phoenix f 17,000, Assurantie-Compagnie f 10,000, Excess f 40,000 en Commercial Union f 7000. Schaden. Rijtoertjes vallen altijd in den smaak der kinderen. Met vreugde sparen zij een geheel jaar door, elke week een paar centen, om eens met vriendin netjes uit rijden te kunnen gaan. Juffrouw Atema heeft in onze gemeente dan ook steeds succes met de rijtoer - tjes, die zij elk jaar met hare naaimeisjes maakt. Den 16 ging zij een tochtje ondernemen naar Bergen, Schoorl, Egmond, Alkmaar, enz., dat nu wel niet door het aller schoonste weer werd begunstigd, maar toch de alleraan- naamsie herinneringen bij hare leerlingen heeft achter gelaten. Zingende kwam het troepje, omstreeks 11 uur, onze gemeente binnen, opgewacht door bezorgde moeders, die al aan vreeselijke ongelukken begon te deuken, toen het laat werd en heelemaal het Hollandscbe spreekwoord hadden vergeten, dat, >wie uit gaat, ook lang uit mag. Boven den ingang van onze nieuwen gemeente- toren is een fraai bewerkte balk aangebracht, waarop, behalve hel wapen van Schagen de volgende inscriptie in gothische letters is gesneden: »Deze toren is gesticht in 1896." Een gedenkplaat ter gedachtenis aan de eerste steenlegging zal de toren natuurlijk niet dragen, daar niemand officiöel dien eersten steen gelegd heeft. Den 15 had in het lokaal-Vader alhier eene alge meene vergadering plaats der West-Priesche Kauaalver- eeniging ter bespreking van de reeds vroeger ingediende plannen van een kanaal Stolpen-Schagen en de vaartver beteringen Schagen—Kolhorn en Schagen-Langedijker Hoek. Door den heer W. van Rossum, secretaris der vereeniging, werd de wenschelijkheid betoogd allereerst van de tot stand koming van het kanaal Stolpen-Schagen benevens de beide reeds genoemde vaartverbeteringen, welke met bedoeld kanaal in verbinding zullen worden gebracht. Ten opzichte echter van het, naar zijn inzien, te kostbaar uitgewerkt plan van de vaartverbeteriug Schagen—Kolhorn, meende hij er op te moeten wijzen, dat dit gedeelte in verband met de belangen eenvoudiger kon worden opgezet. Verschillende sprekers als de bur gemeester van Schagen, de heer W. Roggeveen en anderen gaven mede in denzelfden geest hunne meeningen te ken nen, waarna op voorstel van den heer Berman de ver schillende deelen van het plan door de vergadering met wijziging in het gedeelte Schagen—Kolhorn werden goed gekeurd, in dien zin n.l., dat de zeesluis in den dijk te Kolhorn zal komen te vervallen, evenals de, in het plan opgenomen, draaibare spoorbrug en haven in de Hoep te Schagen. Ten slotte werd het bestuur door de vergade ring uitgenoodigd en gemachtigd zoodanige stappen te doen die het voor de totstandkoming van het beoogde doel wenseholijk en noodig oordeelt. De veieeniging Schuttevaer had een schrijven ingezonden, waarbij zij haar adhaesie met de voorgestelde plannen betuigde. Spanbroek. Na sluiting van den termijn van aangifte hebben zich twee sollicitanten voor de vacante betrekking van onderwijzeres aangemeld. Koos aan de «aan. Tot eerste onderwijzer te 's-Gravenhage is benoemd de heer H. Brouwer, thans als zoodanig alhier werkzaam. Voor de aldus vacant komende betrekking van eerste onderwijzer salaris f 1000, waar voor 3 taalacten en hoofdacte vereischt worden, heeft zich slechts één sollicitant aangemeld. Zaandam. Alhier is aanbesteed de inrichting van een terrein voor den gemeente-reinigingsdienst, het maken van nieuwe en het verplaatsen van bestaande gebouwen met de daarmede in verband staande werken. Raming f 20,500, laagste inschrijver de heer Ger. Ruigewaard te Egmond aan Zee, f 19,215. Bronbeek. Bij het feest van generaal van der Heyden kwam aan den dag, dat de oudjes op et o Militair Invalidenhuis »Bronbeek" 's winters kou leden. Thans wordt aan de »Amst. Ct." medegedeeld, dat de minister van koloniën de gelden voor een centrale ver warming van Bronbeek op de begrooting zal brengen zoodat spoedig met het werk een aanvang zal worden lJuiulden. De werken alhier zullen ofder don nieuwen aannemer, in de maand December geree omen. Zanclvoort. Nu de aardappeloogst hier dit jaar voor een groot gedeelte mislukt is, wordt aan de huur ers van de akkers, waar de oogst het slechtst is, door den heer Quarles vanüffordeen gedeelte der huur kwijtscholden. Schermeer. Als bestuurslid der afd. Schermeer van de Holl. Mij van landbouw is op de laatste verga dering benoemd de heer D. Akkerman en niet zooals abusievelijk door onzen correspondent werd opgegeven P. Couwen hoven. Texel. Achter Eierland worden in den laatsten tijd weer veel schelpen gevischt. Verscheiden visschers van Cocksdorp, Oosterend en zelfs een drietal uit Makknm (Fr.) vinden daarin een bestaan. Ook de werkzaamheden op de .Stanley" bezorgen veel voordeel, vooral aan ver schillende neringdoenden. Helder. Alhier heeft zich, op initiatief van den burgemeester, eene commissie gevormd voor de viering van den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin. Het hoofddoel der commissie is, de organisatie van een feest viering door de leerlingen der openbare en bijzondere scholen. O o f i. - In Friesland is de handel in vroegrjjpe appels en peren en ook pruimen begonnen. Peren zijn er niet veel, zoodat de prijzen hoog zijn en loopen tot 2 per korf. Ook pruimen zijn vrij duur de opkoopers koopen ze meestal per boom. Appelen zijn er meer en daarom minder hoog in prijs. Brand te Rotterdam. In den nacht van zaterdag brak te Rotterdam een hevige brand uit aan de Boompjes in het achterge deelte van het benedenhuiseen bierhuisen nam zóó snel toe, dat de bovenbewoners zich slechts door een overhaaste vlucht konden redden. Reeds toen de brand ontdekt was bleek het dat de doortocht reeds was afgesneden. De heer van Doodewaard een voorbijgangerdie den brand ontdektehaalde een ladder en sloeg daarmede de ruiten op de eerste verdieping in. De bewonerde heer Cuypers diens vrouw en dienstbode en uit een hoogere verdieping 3 kinderen een oude juffrouw en een kost ganger werden langs de ladder gered. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, welke spoedig ter plaatse was. Onmiddellijk achter het brandende perceel waren de vlaszolders der firma A. den Hoed en weldra sloeg de vlam ovor en zette ook dezen zolder in lichtelaaie. Zes stoom- en acht handspuiten moesten hunne grootste krachten inspannen om de belendende panden te bevei ligen. Aanvankelijk slaagden zij daarin slechts gedeel telijk want ook van het pand 54 werd de zolderver dieping aangetast. Ofschoon men er in slaagde den brand tot die zolder verdieping te bepalen is de waterschade ook daar aan zienlijk. Op de vlaszolders lagen ruim 20000 steen vlas. De benedenvendieping der vlaszolders bleef gelukkig behou den. Deze was n.l. gevuld met vaten machineolie en darmen terwijl nog in een aangrenzend gedeelte vaten margarine aanwezig waren. Eerst omstreeks 11 uur in den morgen kon de brand weer voor het grootste gedeelte inrukken. Een spuitgast van spuit 6 werd nog aan het hoofd getroffen door een vallende ladderwaardoor hij een ernstige verwonding kreeg. Be „Boelwijk". Van de firma Ruys Oo. ontving de »N. R. C." zaterdagavond de volgende mededeeling .Volgens rapport van den gezagvoerder is de .Doelwijk" aangehouden op 12° 20' 15" noorderbreedte en 43° 31' 20" oosterlengtetwaalf engelsche mijlen uit den wal en twintig en een halve mijl zuidelijk van Perim. De equi page is aan boord. De lading moet worden gelost en opgeslagen." De »Voss. Ztg." heeft indertijd het vermoeden uitge- kooplieden op de veestallen van de landbouwers toe te laten. Ofschoon deze maatregelen uitstekend moeten ge acht worden werken zij zeer nadeelig op den verkoop van het vee waardoor het bedrijf een gevoeligen slag krijgt, als de toestand eenigen tijd voortduurt. 3ö8ste STAATSLOTERIJ. 3e klasse, le lijst, 17 Aug. sproken dat de wapenen afkomstig waren van de bel- gische wapenfabriek te Herstal. Het blad meldt thans, dat het een schrijven heeft ontvangen van de .Fabrique Nationale d' Armes de Guerre" te Herstal, waarin wordt verzekerddat de fabriek nooit geweren en munitie voor koning Menelik van Abessynië heeft vervaardigd. Van waar °de wapenen zijn gekomen is nog niet duidelijk. Men vermoedt, dat een deel te Riga en de rest in ons land is ingescheept. De franschman die als passagier aan boord was is te Massowah op vrije voeten gesteld. Volgens »le Temps" is het een jongmensch Pierre Carette geheeten van be roep veefokker die op reis was naar Djibouti om daar te gaan jagen. Friese lil' harddraverijen. Dit jaar en het vorige zijn de groote harddraverijen te Leeuwarden niet kunnen doorgaan, dewijl door de mededinging van bekende hollandsche dravers in 't bij zonder hengsten een te gering aantal friesche paarden was ingeschreven. Dat het echter niet alleen die mededinging uit Holland is die de friesche harddraverijen doet mislukken doch ook in Frieschland de ambitie in het harddraven er niet op vooruitgaatmag blijken uit de harddraverij te Me- naldum gehouden. De prijs f 60benevens een paar premieswas groot genoeg voor een onderhandsche draverij en tevens be scheiden genoeg om alle mededinging van buiten de provincie te weren. Toch waren slechts 6 paarden inge schreven waaronder men nu vier prijzen liet verdraven van f 40f 15 10 f en f 5. Slechts twee van de zes dravers wonnen dus niets. In volgorde wonnen de paarden van de eigenaars H. Brandsvee te Oosterend wed. Oos terburg te Rijperkerk J. Buwalda te Witmarsum en M. de Vries te Knijpe. (Hndlsbl.) Bond- en klauwzeer. De minister van binnenlandsche zaken deelt in de no. 192 mededat zjjue vroegere in dit jaar beschikkingen waarbijkrachtens het kon. besluit van 27 Juni 1892, 17 November 1892 en 13 September 1894 voorschriften zijn gegeven tot tegengaan van het mond- en klauwzeer onder het vee, welke kon. besluiten zijn ingetrokken bij art. 108 van het kon. be sluit van 10 Juli 1896 (Staatsbl. no. 104) worden gehandhaafd krachtens laatstgenoemd kon. besluit. In een café-chantant te Rotterdam is den 13, terwijl men op het tooneel werkzaam was met een dubbele tra péze, een der staaldraden gebroken, met het gevolg dat drie artisten, die hunne kunsten vertoonden, van een hoogte van ongeveer 7 meter op den grond vielen. Een hun ner bleef bewusteloos liggen, doch kwam weldra bij. Hij liep echter eenige kwetsuren op. Op Texel is den 13 herbesteed het vernieuwen n den grintweg tusschen de dorpen Burg en Waal. Cadettenschool. De minister van Oorlog brengt ter voorloopige kennis, dat, ten gevolge van den uitslag van het toela- tings-examen aan bovenvermelde school voor eene plaat sing als cadet in aanmerking komen Voor den dienst hier te lande. J. J. J. Meijen, G. W. R. Rutten, jhr. W. L. J. A. van Spengler J. T. van der Vijver, J. G. van Kuyk M H van Duim, G. A. MeijerJ. J. G. baron van Voorst tot VoorstF. S. Op ten NoortF. M. Fransen van de Putte, T. J. H. Steur, J. H. CarstensW. N. Becking H. J. van RijssenJ. W. A. MulderP. M. de Wolf, P. G. TidemanP. Haitsma Muiier J. J. Al- blas D. E. da Costa J. van Geytenbeek, J. Reysenbach, H F R. Snoek, J. van Dorsten, M. C. van Houten, J. J. H. Vink, J. M. Sloos, L. H. 0. Caderius van Veen W. J. Lucardie J. R. Filz. Voor den dienst in Nederlandsch Indië J. Oostrijck, N. A. van Loenen, H. W. Holtappel, C. Rühl, J. H. Roog, L. Swaab, F. Oberstadt, M. J. L. Ilosman, A. M. Wessels, G. J. H. van der Beeke, W. J. Romswinckel, H. E. te Winkel, M. J. Verloop, J. P. Enklaar, W. van Holst Pellekaan, D. J. O. van Reenen, H. G. van Wiersen, P. A. de Haas, P. L. C. Tissot van Patot, R. Schuursma, G. W. van Lommei, A. van de Water, R. N. Haremaker en J. N. Broese. In de week van 9 tot 15 Aug. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 49 kuipbaden, 81 regenbaden le kl. en 125 regenbaden 2e klasse, te zamen 255 baden. Keffelen. Den 16 werd alhier, in het lokaal »Diligentia" de prijsuitreiking gehouden van den kegelwedstrijd, uitge schreven door de club »Alcmaria Victrix. De uitslag was als volgt: Vrij e Baan. le prijs C. H. SchneidersAlkmaar 53 punten 2e pr. Blom Noordscharwoude, 50 p.3e pr. Bender, alhier, 48 p.4e pr. Veldman, alhier, 48 p. j 5e pr. J. Frank, Noordscharwoude, 48 p. 6e pr. B. C. Bergmann, alhier, 48 p. 7e pr. Ohr, Zanders, Amsterdam, 47 p.; 8e pr. Hnijstee, Amsterdam, 47 p.; 9e pr. J. Kuypers, Haarlem, 46 p. 10e pr. J. Zuurbier, alhier, I 46 p.lie pr. D. Stam, Noordscharwoude, 44 p. 12e pr. Baarslag, alhier, 44 p.13e pr. Bosch, 43 p. Den serieprijs verwierf de heer D. Blom, Noordscharwoude met 230 p. Personeele wedstrijd, lepr. B. C. Bergmann met 51 p., 2e pr. Th. van der Kley, 43 p., beide alhier; 3e pr. J. Frank, Noordscharwoude 40 p.; 4e pr. D. Blom, Noordscharwoude 40 p.; 5e pr. Sanders Amsterdam, 39 p.6e pr. v. d. Laan, Amsterdam, 39 p. 7e pr. D. Stam, Noordscharwoude. Negenprijs, de heer Frank, Noordscharwoude, met 4 negens. Plaatselijke personeele wedstrijd, lepr. C. H. Schneiders, alhier, 44 punten groote zilveren rned. door de Cadettenschool aangeboden2e pr. J. Zuurbier, alhier, 41 puntenkl. zilv. medaille, aangeboden door den heer de Haan, te Amsterdam. genemen De heer J. Oldenburg, die reeds de eerstd maal voor hei laagste bedrag had ingeschreven, werd nu voor f 43 hooger dan bij eerste inschrijving, aannemer van het werk. Veeziekten. In Friesland neemt de vlekziekte onder de var kens toe. Zelfs is zij nu al geconstateerd in 't dorp Waaxens. Opmerkelijk is het, dat de ziekte zich niet concentrisch uitbreidt zooals bij besmettelijke ziekte meestal het geval is. Hoewel geen middelen onbeproefd worden gelaten om do ziekte, die reeds vele slachtoffers heeft gevraagd, te keer te gaan, is er tot nog toe daarvoor geen afdoend middel gevonden. Ook te Haarlemmermeer is de besmettelijke varkens ziekte uitgebroken vele gevallen komen aldaar voor. Te Speel berg bij Emmerik, is onder bet rundvee mond- en klauwzeer uitgebroken. In de provincie Groningen heeft bij ettelijke schapen zich de madenziekte weder vertoond. In Groningen zijn strenge maatregelen genomen om de grensgemeenten te bewaken voor het invoeren van vee uit Duitschland waar het mond- en klauwzeer in vrij erge mate onder den veestapel woedt. Door het proviuciaal bestuur is ook geadviseerd geene duitsche GETROUWD: 16 Aug. Johannes Rijkenberg en Maria Johanna Wilhel- mina Poortman. Adam Kaldenbach en Veronica Eva Maria Frederiks. GEBOREN: 16 Aug. IJda Maria, d. van Jan Bos en Grietje Bruin. Anna Elisabeth, d. van Jacob Homan en Elisa beth van der Wal. 17 Dirk, z. van Arie Pothar3t en Geertje Geertrui Bas. Frederika Johanna Maria, d. van Nicolai Francois Soomer en Maria Arnolda Hendrika Groenhof. OVERLEDEN. 16 Aug. Petrus Johannes, z. van Petrus Anthonius Ra- beling en Anna Maria Assies, 2 m. 17 Cornelis, z. van Gerrit Kok en Elisabeth Kliffen, ruim 8 jaar. Helena Alida, d. van Jacob Koeman en Aaltje Nap, 6 w. Zitting van 18 Aug. 1896. H. d. W., zonder vaste woonplaats, gedetineerd, be delarij, 5 dagen hecht, en 3 jaar opzending naar een bedelaarsgesticht. K. B., Broek op Langedijk, art. 141, Wetb. van btr., 3 maanden gev. F. d. V., wed. H. F., Helder, appèl kantongerecht Helder, 4 dagen gev. C. v. O., Helder, wederspannigheid, 1 week gev. S. d. B., wederspannigheid en P. L., mishandeling, beiden te Zuidseharwoude, ieder 14 dagen gev. J. P., Texel, mishandeling, 8 dagen gev. I. B. Bovenkarspel en D. B., Wijdenes, diefstal, de le vrijgespr., de 2e f 20 boete, subs. 8 dagen bocht. H. S., K. M. en J. M., Andijk, mishandeling en we derspannigheid, de le f 10 boete, subs. 5 dagen hecht, de 2e en 3e ieder 3 weken gev. L. d. V., Hoorn, beleediging, f 15 boete, subs. 7 da- dagen hecht. ...jij W. G., zonder 7aste woonplaats, gedetineerd, ianü- looperij, niet uitgesproken. C. A. F. K., zonder vaste woonplaats, gedetineerd, be delarij, 5 dagen gev. en 3 jaar opzending naar een be delaarsgesticht.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3