Het GÉiMg Testament. No. 103. Acht en Negentigste Jaargang. 1890. V RIJ 1) A G 21 AUGUSTUS. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Ailvertentlëiu Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 BULKARIJE. De minister van landbouw en han del, de heer Natchevitch, is afgetreden. Zijn ambt zal ad interim worden waargenomen door minister Geschoff. Men beweert, dat aan den leider der Russophilen Zankoff de vorming van een nieuw ministerie zal worden opgedragen. DIJ1T8CHL1ID. Naar men verneemt, is de por tefeuille van oorlog aangeboden aan verscheiden hoogere officieren, die allen bedankten, totdat ten slotte generaal Von Gossler aannam. De bewering van de antisemie- tische bladen, dat de beslissing over een opvolger van generaal Bronsart genomen is zonder er den rijkskanse lier in te kennen, is onjuist. De »Voss. Ztg." spreekt het bericht tegen, dat ten gevolge van de doorvaart van een aantal Duitsche oor logsschepen door het Kaiser-Wilhelm-kanaal, in dit kanaal aardstortingen zouden hebben plaats gehad. De oevers zijn geheel intact gebleven, schrijft het blad. Aan den feestmaaltijd, in het paleis te Berlijn ge houden ter eere van den verjaardag van keizer Frans Joseph, stelde keizer Wilhelm een droGk in op den Oos- tenrjjkschen keizer »mijn intiemsten vriend en bond genoot" Weer een treurig ongeluk met een Duitsch schip, ditmaal geen pantserschip of Marine-vaartuig, maar het bekende pleizierjacht van den Keizer, Meteor, dat bij een wedstrijd te Solthsea, Engeland, in aanvaring kwam met een ander jacht, de lsolde, ook aan een een Duitscher, Vrijheer Von Zedtwitz, toebehoorend. De Meteor liep met zulk een vaart op de lsolde in, dat zij geweldig werd beschadigd en, wat het droevigst is, de aan boord zijnde eigenaar werd gedood. Keizer Wilhelm zal het zich, zonder twijfel, zeer aantrekken. EttTPTE. De Daily Chronicle" meldt dat de En- gelsche regeering het voornemen heeft de Soedaneesche expeditie voort te zetten tot Khartoem en Lado Wadelai, teneinde een vereeniging te bewerkstelligen met de En- gelsche troepen, die van Oeganda komen en het geheele Nijldal te bezetten. Reeds is een kanonneerboot, zonder groote moeilijkhe den, den waterval gepasseerd, bekend onder den naam van Groote Poort. De Nijl stijgt voortdurend. Men hoopt, dat de overige booten over eenige dagen eveneens zullen kunnen opstoomen. ENISELANIL De parlementaire commissie voor Zuid-Afrika heeft besloten het onderzoek te openen met het naspeuren der omstandigheden van den inval in de Zuid-Afirikaansehe republiek. De heer Chamberlain heeft dientengevolge president Kruger uitgenoodigd aan de commissie al het materiaal voor te leggendat voor 't vormen van een goed oordeel over de zaak, noodig is. Dr. Jameson zit in de Holloway-gevangenis bijna den geheelen dag te schrijven. Het heet, dat hij bezig is aan een uitvoerig relaas van den inval. DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON, i 4) »Mijn beste Utterson," zeide de dokter, »dat is zeer braaf van u gesproken en ik kan geen woorden genoeg vinden om u er voor te danken. Ik stel het volste vertrouwen in u, en zou u beter dan alle menschen, ja zelfs beter dan mij zelve vertrouwen, indien ik te kiezen had. Maar geloof mij, het is niet datgene wat gij u voorstelthet is niet zoo slecht als gij vermoedten al leen om uw goed hart gerust te stellen, wil ik u één zaak zeggen ik kan mij elk oogenblik van Mr. Hyde ontdoen daar geef ik je mijn hand op. Intusschen dank ik je nogmaals en voeg er nog dit bij, Utterson, dat gij mij, ik ben er zeker van, ten goede zult houdendit is een bizonder-persoonlijke aangele genheid en ik smeek je haar te laten rusten.'' Utterson bleef een poos nadenkend in het vuur staren. »Ik twijfel er geen oogenblik aan dat gij volkomen gelijk hebt," zeide hij ten laatste van zijn stoel op staande. »Zeker, maar nu wij toch, naar ik hoop voor de laatste maal dit onderwerp hebben aangeroerd," vervolgde de dokter, »wenschte ik u wel een zaak duidelijk te maken. Ik stel werkelijk zeer veel belang in dien armen Hyde. Ik weet dat gij hem gezien hebt; hij heeft het mij verteld, en ik vrees dat hij wat ruw geweest is. Maar ik stel innig en zeer groot belang in dat jong- mensch en als ik er niet meer zijn zal, Utterson, dan wensch ik, dat ge mij belooft, dat gjj voor zijne belangen zult opkomen. Ik weet zeker dat gij, indien gij alles zoudt weten, dit zoudt doen en het zou mijn gemoed ten zeerste verlichten als gij het zoudt willen doen." FRANKRIJK. De algemeene raden hebben Maan dag in geheel Frankrijk hun zittingen hervat. Men ver wacht, dat zij zich, evenals destijds tegen het belasting- ontwerp van het kabinet-Bourgeois, thans met groote meerderheid zullen verklaren tegen de rentebelasting van den heer Cochéry. De Globe" verneemt uit Bangkokdat eenige fransche zeelieden zijn overvallen door een hoop gepeupel De houding der politie moet het vermoedon hebben doen rijzen, dat zij gemeene zaak maakt met het volk. De »Gaulois" geeft aan de regeering in overwe ging om den czaar uit te noodigen den eersten steen te leggen van de (gebouwen voor de wereldtentoonstelling van 1900. Aan de afgevaardigde arbeidersparty, die op het congres te Rijsel de Duitsche sociaal-democraten als broeders hebben ontvangen, is deswege bij een bezoek aan Billy-Montigny (Pas de Calais) een vijandig onthaal ten deel gevallen van de zijde der bevolking. Er zou een vergadering plaats hebben, doch de sprekers werden begroet met de kreten »Leve Frankrijk Weg met de menschen, die geen vaderland hebben De vrienden des vaderlands zetten hun meening kracht bij met de vuist en weldra ontstond er een formeele vechtpartij, waarvan vele met bebloeden kop huiswaarts keerden. Bij de onthulling van het standbeeld van Carnot te Ch&rlons-sur-Marne, haalde de minister Rambaud in zijn feestrede o.a. de woorden van keizer Wilhelm aan »Carnot is als soldaat op het slagveld gevallen De »Intransigeant toont zich hoogst verontwaardigd over het feit, dat een fransche minister in een rede op Carnot de woorden van een Duitsch keizer heeft aan gehaald De Sultan van Turkije heeft aan mevrouw Faure en aan de dochter van den president het grootkruis van de Chefakat-orde verleend. ITALIË. Aan de Lembergsche bladen wordt uit Rome geseind dat over den bekenden kerkelijken agi tator pater Stojaloffski de bun is uitgesproken wegens ongehoorzaamheid aan herhaalde vermaningen van de pauselijke curie. Generaal Baratieri is uit den krijgsdienst ontslagen De verloving van den prins van Napels met prinses Helena, de schoone 23-jarige dochter van den vorst van Montenegro, is thans officieel bekend gemaakt te Cettinje. RUSLAND. De reis van den Czar zal dinsdag 25 Augustus aanvangen. Dan vertrekt Z. M. uit Peterhof over Warschau naar Weenen. Den laatsten Augustus keert hij dan naar Rusland (Kieff) terug om 3 September vandaar naar Breslau te vertrekken, waar tot 7 September wordt verblijf gehouden. Vandaar gaat het over Kiel naar Kopenhagen waar van 8 tot 20 September wordt ver toefd dan naar Engeland (Balmoral), dat 3 October wordt verlaten waarna 5 en 6 October Frankrijk aan de beurt komt. De reis wordt besloten met een verblijf tot 8 October aan het Darmstadsche hof. De Czarina maakt de geheele reis mede. »Ik kan niet verzekeren dat ik hem ooit zal mogen lijden," zeide de advocaat. »Dat vraag ik niet," zei Jekyll op smeekenden toon, zijn hand op Utterson's arm leggend, »ik vraag alleen om gerechtigheid ik vraag u alleen, hem, als ik er niet meer zijn zal, om mijnentwille behulpzaam te zijn." Utserson loosde een diepen zucht. Welnu," sprak hij: »ik beloof het." HOOFDSTUK IV. De moord op Carew gepleegd. Ongeveer een jaar later, in de maand October van het jaar 18 was gansch Londen in ontsteltenis, we gens een misdaad, van zeldzame wreedheid, en die te meer deelneming verwekte, wijl het slachtoffer tot den hoogsten stand in de maatschappij behoorde. De bizon- derheden waren weinig doch ijzingwekkend. Een dienst bode, die alleen tehuis was in een woning in de nabij heid van de rivier gelegen, was omstreeks elf uur des avonds naar boven gegaan om zich ter ruste te begeven. Hoewel er gedurende den namiddag een mist over de stad gehangen had, was de hemel in den voor-avond wolkeloos, en de laan, waarop het venster der dienstbode uitzag, werd helder door de volle maan verlicht. Zij had zich(zooals zij later onder een vloed van tranen verhaalde), nooit meer in vrede met alle menschen ge voeld, en een meer liefderijke gedachte van de wereld gehad dan toen. En toen ze daar voor haar venster zat, ontwaarde zij een net, oud heer, die de laan inwandelde; waarin hem een ander zeer klein persoon, wien zij in het eerst weinig aandacht had geschonken, tegemoet kwam. Toen zij elkander zoo ver genaderd waren dat zij met eikander konden spreken, (wat juist onder het venster der vrouw plaats had), maakte de oudere heer een buiging en sprak den ander met in het oog loopende beleefdheid aan. Het scheen, dat hetgeen hij sprak van geen groot gewicht was, naar zijn handbeweging te oor- deelen, vroeg hij enkel naar den wegzijn gelaat werd echter terwijl hij sprak door de maan beschenen, en de De Czar heeft aan het nationaal museum te Boeda pest de sabel van prins George Rakoczy ten geschenke gegeven. In een begeleidend schrijven spreekt de keizer den wensch uit met Oostenrijk-Hongarije steeds in har telijke vriendschap te zullen leven. Zoowel de daad zelf als het schrijven hebben te Weenen en te Boedapest een uitstekenden indruk gemaakt. De hongaarsche bladen zijn in de wolken van vreugde over het geschenk en wijzen zonder onderscheid op de groote staatkundige beteekenis van de daad. Volgens de berichten is het resultaat van den oogst in Rusland als volgt De granen laten iets te wenschen overhet stroo is zeer rijkelijk, maar het graan is licht. In de streek van de Baltische zee en in het Wolga- bekken tot aan de Kaspische zee is de oogst goed in de noordwestelijke provinciën en het bekken van den Dnieper tamelijk goed. In het zuiden daarentegen is de oogst slechtin de Krim en in de Kaukasus middelmatig. De oogst is overal geëindigd. SPANJE. In dc Spaansche Kamer heeft de minister president Cauovas del Castillo met betrekking tot de Cubaansche quaestie en de verhouding tot de Vereenigde Staten verklaard, dat Spanje geen reden had om zich over president Cleveland te beklagen. De heer Canovas sprak daarop afkeurend over de redevoeringen van de heeren Sherman en Morgan in den Amerikaanschen Senaat en waarschuwde voor overijling die noodlottig zou kunnen worden. Te LomasLiguanea, Sinnombre en Teuza hebben schermutselingen plaats gehad tusschen de Spanjaarden en de Cubanen. De rebellen verloren 52 dooden. De troepen maakten 68 paarden benevens wapenen en munitie buit. Vijf opstandelingen hebben zich aan de overheid onderworpen. Het vrijbuiterschip »Commodor" is Zaterdag uit Char- lestown vertrokken, na 10 kisten met geweren en 20 kisten met munitie aan boord te hebben genomen. Dank zij der waakzaamheid van het Amerikaansche stoomschip »Carabar" hebben de Cubaansche vrijbuiters, die met dit vaartuig wilden vertrekken, zich niet kunnen inschepen. De »Carabar" achtervolgt de »Commodor" TRANSVAAL. De beambten van den N. Z. A. S. M. te Johannesburg hadden grieven tegen de spoor wegdirectie. Zij verlangden o. a. hooger salaris. Zij zonden een deputatie naar Pretoria en deze kwam met goede boodschap terug. Er werd hun verhooging van salarisbetere geneeskundige hulp en een pensioenfonds toegezegd. TURKIJE. De Tnrksche minister van buitenland- sche zaken bracht den 18 een bezoek aan den Oosten- rijksche gezant te Konstantinopel om over den toestand te spreken. De minister deelde mede dat Zihni-pacha last heeft, een uitvoerig verslag over den toestand in te zenden. De algemeene indruk onder de gezanten is, dat Zihni-pacha naar Kreta is gezonden met het doel het optreden der mogendheden zooveel mogelijk te vertragen, om daardoor het prestige van den Sultan te redden. vrouw beschouwde het met stil genoegen, want er sprak onschuldige oud-vaderlijke vriendelijkheid en toch een hoog zelfbewustzijn uit al zijn trekken. Als van zelve vestigde zich nu ook haar oog op den ander en het verraste haar in hem een zekeren Mr. Hyde te herkennen, die eens haren meester bezocht had en van wien zij toen een zekeren afschuw had gekregen. Hij had een zeer dikken stok in zijn hand, waarmede hij in 't rond zwaaide; hij gaf echter geen antwoord en scheen met kwalijk bedwongen ongeduld te luisteren. En plot seling verviel hij in razende woedeterwijl hij met zijn voet stampteden stok boven zijn hoofd zwaaide en zich, (zooals de vrouw het beschreef), als een krankzin nige aanstelde. De oude heer week eenige schreden terugmet het voorkomen van iemand die ten zeerste verbaasd en ontsteld is, en daarop sprong Mr. Hyde als bezeten op hem toe en sloeg hem ter aarde. En in het volgend oogenblik trapte hij, gelijk een razende aap, zijn slachtoffer onder zijn voeten en sloeg onophoudelijk met zijn stokzoodat de beenderen van den man verbrijzeld werden en het lichaam eindelijk onbewegelijk op den weg bleef liggen. Op dit afgrijselijk gezicht en de akelige geluiden, viel de dienstbode in zwijm. Het was reeds twee uur na middernachttoen zij tot zich zelve kwam en de politie ging halen. De moordenaar was reeds lang verdwenen; maar daar lag zijn slachtoffer in het midden der laan op onbe schrijfelijke wijze verminkt. De stok waarmede de moord gepleegd was, hoewel van zeer zwaar hout en buitenge woon dik, was tengevolge der onmenschelijke slagen door midden gebroken en een der gesplinterde helften was in de nabijzijnde sloot geroldterwijl de moordenaar de andere helft waarschijnlijk had medegenomen. Er werd een beurs met geld en een gouden horloge op het slachtoffer gevonden; maar geen naamkaart of papieren, behalve een verzegelde en gestempelde enveloppedie hij zeker naar de post wilde brengen en waarop de naam van Mr. Utterson stond. Deze werd den volgenden morgen aan den advocaat gebracht, toen hij nog te bed lag; en nauwelijks had hij

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1