Een onaangenaam avontuur. Inmiddels gaat het op Kreta zooals het gaan wil. Vrijdag is nog weer eens heftig gevochten tusschen Tur ken en opstandelingen bij Maleaviesiin de buurt van Herakleon. Het gevechtdat den geheelen nacht duurde, eindigde met de nederlaag oer Turken. De Christenen dreven den vijand terug tot onder de muren der stad en maakten vier kanonnen een aantal geweren en een groote hoeveelheid proviand en levensmiddelen buit. A t f e h. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegraphisch bericht, heeft bij de jongste operatiën in Atjeh de kapitein der infanterie G. P. van Thiel een schampschot aan bet rechteroog bekomen. Zaterdagavond zat een kolonel van het britsch- indische leger in een restaurant van een parijsche boule vard. Een welgekleed jongmensch tegenover hem deed, naar allen schijn bij ongeluk spuitwater op zijn over hemd spatten en rustte niet of hij moest, onder een vloed van verontschuldigingen alles met zijn servet afwisschen. Terwijl de officier voor een spiegel boord en das in orde brachtbetaalde de ander en ging heen. Toen de kolo nel hetzelfde wilde doenmi3te hij zijn zakportefeuille met 150 p. st. 1800) in fransche en engelsche banknoten. Markies de IVayve. Het slot der geschiedenis van het proces tegen den markies de Nayve die door zijne vrouw van moord op zijn stiefzooneen voorkind der markiezinbeschuldigd, maar door het gerechtshof vrijgesproken werd is nu een vonnis der rechtbank te Saint Amand Mont Rond (Cher) tot echtscheiding tusschen den markies en de markiezin de Nayveop verzoek van de vrouw. Een duel per bicycle. Bij de boulevard Ney te Parijs heeft zondag een duel op fietsen plaats gehad. De twee kampioenen met sabelbajonetten gewapend en gevolgd door hunne secon danten renden op elkander in met het gevolgdat in een oogwenk een verwarde hoop armen, beenen, gebroken en ongebroken wielen enz. ter aarde lag. Al de wiel rijders bleven ongedeerd behalve een der duellisten die deerlijk gewond bleek door zijn eigen bajonet. Verzending van wild naar Duitschland. De Koninklijke Spoorweg-administratie in Duitschland heeft bepaald dat voortaan versch geschoten wilddat in vorige jaren tot een gewicht van 25 K.G. door de jagers als passagiersgoed in de treinen werd medegeno men op den voet van extra goederenvervoer zal behan deld wordenzoodat er dus van zal moeten worden betaald. Euclfersverbrulk. Welk een omvang het verbruik van lucifers heeft gekregenblijkt uit de navolgende berekeningdoor een liefhebber van statistiek gemaakt. Als men nagaat dat ieder Europeaan gemiddeld 7 lucifers per dag gebruikt komt men tot een totaal van 2 milliarden per dag of 730 milliarden per jaar. Als men die lucifers achter elkander op den grond legde, zou men een lijn krijgen van meer dan 36 milliarden meters lengte. 6000 lucifers wegen 1 kilogram bijgevolg wordt er dagelijks voor de lucifersfabricage in Europa 300,000 kilogram hout ver bruikt. Jaarlijks heeft Europa 400,000 kubieke meter populierenhout noodig alleen voor lucifers. Bismarck aangehouden. In vele streken is het van ouds gebruik datals iemand door een korenveld looptwaar de maaiers aan het werk zijnhij een soort van belasting moet betalen alvorens hij mag voorbijgaan. De maaiers staken den arbeidbinden den voorbijganger een bosje korenaren om den arm en vragen dan geld als losprijs. Vorst Bismarck en zijn zoon Herbert reden onlangs door de korenvelden van het landgoed Schönau en hielden stil om naar het maaien der rogge te kijken. Onmiddellijk rustten de sikkelstwee maaiers namen een handvol aren van den grondtraden eerbiedig maar vastberaden op de bezoekers toe en bonden hun ieder een bosje rogge aan den arm. Bismarck die de oude duitsche gewoonten die gezien en waren hem de omstandigheden medegedeeld, of zijn gelaat nam een hoogst ernstige uitdrukking aan. »Ik zal niets zeggen alvorens ik het lichaam gezien heb'', zeide hij«dit komt mij hoogst zonderling voor. Wees zoo goed te wachten tot ik gekleed ben." En met dezelfde ernstige stilzwijgendheid gebruikte hij in allerijl zijn ontbijt en spoedde zich naar het politie-bureau waarheen het lijk vervoerd was geworden. Zoodra hij het bureau binnentrad, knikte hij bevestigend en zeide »Jaik herken hem. Het smart mij te moeten ver klaren dat dit sir Danvers Oarew is." «Gerechte hemel sir", riep de commissaris, »is het mo gelijk En in het volgende oogenblik liet hij er als echte man van het vak op volgen «dat zal me een sensatie verwekken." »En wellicht kunt u ons den rechten man helpen uitvinden Daarop verhaalde hij in 't kort wat de dienstbode gezien had en toonde hem den gebroken stok. Mr. Utterson was bij het vernemen van den naam Hyde reeds hevig ontsteld, doch toen de stok voor hem werd neergelegd kon hij niet langer twijfelen hoe ge broken en gesplinterd hij ook washerkende hij hem voor denzelfden dien hij voor verscheiden jaren geleden aan Henry Jekyll geschonken had. »Is die Mr. Hyde een klein man vroeg hij. «Als bizonder klein en met een allerellendigst voor komen werd hij door de dienstbode beschreven", ant woordde de commissaris. Mr. Utterson dacht een poos na, en toen hjj daarna zijn hoofd ophief, zeide hij: «indien u mij in mijn rij tuig volgen wilt, geloof ik u naar zijn woning te kunnen brengen." Het was nu omstreeks negen unr in den morgen en erg mistig, maar de wind woei de donkerkleurige nevelen van tijd tot tijd uit elkanderzoodat het rijtuig van Mr. Utterson nu eens als door een avondschemering en dan weder door een vreemdsoortige licht-schakeering reed, terwijl het elders volkomen helder licht was. Zoo geleek ook de wijk Soho, met hare modderige straten en slen terende voetgangers en hare lampen die deze nevelachtige duisternis niet konden wegnemen in het oog van den advocaat als de verschijning van de wijk in zijn be nauwden droom. Bovendien waren zijne gedachten zeer zeer in eere houdtbetaalde vroolijk voor hem en zijn zoon twee goudstukken als losprijsdoch wilde nu ook volstrekt de teekenen van zijn tijdelijke gevangenschap blijven dragen totdat hij naar huis ging. Leerplicht en feestdagen. Een arbeider in den omtrek van Solingen (Rijn- Pruisen) had op 's keizers verjaardag zijn dochtertje niet naar school gezonden. De burgemeester had hem daar voor een boete van schoolverzuim (25 pf.) opgelegd. Hij protesteerde daartegen en de rechtbank besliste te zijnen gunsteomdatvolgens hen de leerplicht zieh alleen bepaalde tot de eigenlijke leeruren en niet tot feestvieringengelijk er toen in de school eene gehou den werd. Maar de rechtbank te Elberfeld voor welke de zaak in hooger beroep kwamdacht er anders over. Het O. M. las daar een regeeringsverklaring voorwaarin gezegd werd, «dat de taak der school niet alleen is, de jeugd te onderwijzen, maar ook haar karakter te vormen en vaderlandsche gevoelens in haar op te wekkenen dat daartoe voornamelijk de vaderlandsche feestdagen gebruikt moeten worden." Op dien grond werd het vrijsprekend vonnis vernietigd en de opgelegde boete bevestigd. •lacht. De jacht op klein wild in de provincie Noordhol land zal den 5 September worden geopend, en die op fazanten op 1 October e.k., telkens met zonsopgang. De korte jacht mag dagelijks, behalve op Zondag worden uitgeoefend, de lange jacht alleen op Woensdag en Za terdag. Een ongeluksvogel. Aan het commissariaat van politie te den Haag kwam vrijdag een man hulp vragen die een echte onge luksvogel bleek te zijn. Het was een Pooldie op zijn doorreis van Duitschland naar Londen te Rotterdam was uitgestapt. Vandaar ging hij naar Schiedam om vervol gens zijn reis naar den Hoek van Holland voort te zetten. Hij stapte echter bij vergissing te Schiedam niet uit den trein en stoomde door naar den Haag. Bij aankomst aldaar moest de sukkel zijn laatste geld offeren om de boete te betalen, wegens het reizen zonder plaatskaartje enz. Zonder een cent op zak, stond de man nu daar in 't bezit van een passagebiljet-Londen dat alleen nog maar voor denzelfden dag geldig was Door de zorg van de politie werd hij naar den Hoek gebrachtwaar bij nog juist bijtijds kwam voor de Lon- densche boot. Robbenjacht. De Texelsche blazerschuit T X 42 is aangekocht voor de jacht op de zeehonden welke op de Zeeuwsche banken nog met goed gevolg schijnt uitgeoefend te wor den. Door middel van groote netten welke men door den stroom in de richting der banken weet te laten drij ven schijnt men deze dierendie zich op de hoeken der zandplaten het liefst in den zonnegloed koesteren te bemachtigen. De robben worden meestal levend ge vangen en gewoonlijk ook in dien staat verkocht. Een onbescheiden verzoek. Als een vermakelijk staaltje hoever de eischen, die men aan hare gastvrijheid meent te mogen stellen wel gaan kunnen deelt de directie der Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft een, bij haar ontvangen, schrijven mede gedagteekend van Scbeveningen waar de schrijver zijn zomerkwartier schijnt te hebben opgeslagen. Het luidt aldus«Aangezien door onze vereenigde heeren bakkers dit jaar geen gebruik wordt gemaakt om zoo als eerst plan was Delftof meer hoofdzakelijk de Gist- en Spiritusfabriek te bezoekenwaagt ondergetee- kende met beleefde vrijheid, u zijn voornemen mede te deelen met zijne kinderen en drie kleinkindertjes aan staanden Woensdag van de gelegenheid eens te profiteeren, terwijlindien niet te veel gevergd, ons dan per rijtuig uit Scheveningen te willen afhalen, 's ochtends ongeveer 10 uren." In de onzekerheid of een rijtuig met twee of met vier paarden werd bedoeld zoo schrijft de directie heeft de directie deze bestelling niet aanvaard, maar bedrukt, en toen hij zijn nevenman beschouwde, gevoelde hij iets van de onaangename gewaarwording die de nadere omgang met de dienaren der politie, zelfs bij de braafste en eerlijkste menschen, opwekt. Toen het rijtuig voor het aangeduide adres stilstond trok de nevel wat op en vertoonde zich een smalle straat aan zijn oog, waarin zich een tapperij, een klein restau rant, een winkeltje van eetwaren, een menigte slordige kinderen op de stoepen bevonden en vrouwen van ver schillende nationaliteit in- en uitgaande met den sleutel in de hand om een «glas" te gaan nemen en in het volgend oogenblik was dit gedeelte weder in den nevel gehuld en werd het door bruinachtigen mist van de zwarte omgeving afgesneden. Dit was de woonplaats van den gunsteling van Henry Jekyllvan een man die de erfgenaam was van drie millioen gulden. Een oude vrouw met een ivoorachtig gelaat en zilver wit haar opende de denr. Zij had oen terugstootend, valsch gezichtmaar hare manieren waren uitmuntend. »Ja", zeide zij, «dit is de woning van Mr. Hyde, maar hij is niet thuishij is dezen nacht zeer laat tehuis ge komen en in minder dan een uur tijds weder vertrokken." Dit was niets zeldzaams; zijn levenswijze was zeer onge regeld en hij bleef zeer dikwijls geheel afwezigten bewijze diene dat zij hem tot gistersedert omstreeks twee maanden niet gezien had. «Dat is alles zeer goed maar wij wenschen zijn ka mers te zien", zeide de advocaaten toen de vrouw begon te verklaren dat dit onmogelijk wasvoegde hij er bij«ik had beter gedaan u te zeggen wie deze heer is. Dit is de inspecteur van politie Newcomen van Scotland Yard." Nu kwam er een blos van vreugde op het gelaat der vrouw. «O zeide zij, «dan is er iets gaande met hem Wat heeft hij gedaan Mr. Utterson en de inspecteur wisselden een snellen blik. «Hij schijnt niet erg populair te zijn", merkte de laatste op. «En du, goede vrouw, laat mij en dezen heer eens rondkijken." In hot geheele huis dat alloen door de oude vrouw bewoond werd had Mr. Hyde slechts twee kamers in gebruik deze waren echter weelderig en smaakvol ge- den schrijver verwezen naar een herberg of bAtel, waar hjj waarschijnlijk meer gastvrijheid zal vinden, dan de directie ditmaal zich geroepen achtte en geneigd gevoelde te betoonen. Monnikendam. Bij de luthersche kerk alhier is beroepen ds. de Meijerevan Bodegraven. Edam. Het oud-archief alhier isdank zij het initiatief van het gemeentebestuur geordend en geïnven tariseerd door den archivaris van Leiden dr. Dozy. De boeken zijn weer ten stadhuize opgesteld en alles is (na langen arbeid) goed gerangschikt. Be Streek. In de zouterijen alhier is de arbeid weder hervat. Bij de tegenwoordige lage prijzen der bloemkool worden groote hoeveelheden aan het vat toe vertrouwd. Ook met de inmaak van zilveruitjes is men weder begonnen. Voor den werkman is dit een buiten kansje wijl er nu extra verdiend wordt. De Rijp. De vereeniging «Floralia" alhier heeft in een bestuursvergadering van den 13 besloten zondag 5 en maandag 6 September de tentoonstelling te houden van de in het voorjaar uitgereikte stekken, in het lokaal van den heer S. Kramerterwijl dinsdagavond daaraan volgende de prijsuitreiking zal plaats hebben. Oudendijk. De heer S. Th. Minnemahoofd der school alhierheeft van het gemeentebestuur eene afwij zende beschikking ontvangen op zijn verzoek om eene brongasleiding in het door hem bewoonde gemeentelijke schoolhuis te mogen aanleggenonder bedingdat de kosten van aanleg, thans voor zijne rekening, bij zijn ver trek of overlijden door de gemeente zouden worden terug gegeven en dat deze het onderhoud op zich nam. Men was niet tegen den aanleg doch van oordeeldat men de gemeente niet met dergelijke kosten mocht bezwaren. (Noordholl.) Haringvangst. Uit Vlaardingen wordt van 15 Aug. gemeld Gedurende deze week kwamen van de haringvisscherij hier binnen 37 loggers en 47 bomschuiten te zamen met 22973 ton pekelharing aan boord. Ook te Maassluis waren de aanvoeren niet onbeteekenend en bedroeg de geheele aanbrengst voor alle reederijplaatsen deze week 33888 ton, terwijl de totaal-aanbrengst voor het seizoen thans 94755 ton bedraagt tegen 88104 ton in 1895, 133564 ton in 1894 en 164992 ton in 1893. De stem ming van de marktaanvankelijk zeer lusteloos werd door betere vraag gedurende de laatste dagen iets vaster en werd volle haring ten slotte grif voor 8 en maatjes voor 6,50 genomen. De schoolbank van Slic. Beets. Een der inrichtingen van bijzonder onderwijs te Haarlem, die van den heer L. v. d. Wilk, is uitgebreid en verplaatst. Dit op zichzelf is niets bijzondersmaar wel bijzonder is hetdat de heer van der Wilk steeds in hooge eere houdt de schoolbank, waarin Nicolaas Beets zattoen hij zijne eerste lessen ontving van den heer P. J. Prinsen. De bank heeft eene eereplaats in de nieuwe lokalen gekregen. Haarlem. Men meldtdat èn het staal water èn het Hollandia tafel water van de maatschappij «Staalbad Haarlem" binnen enkele weken op Java zal worden in gevoerd. Engelsche en britsch-indische kooplieden de eerste speciaal verkoopers van minerale wateren in Enge land, hebben eenstemmig verklaard, dat de Hollandia-bron de eenige zal zijn in staat om het Apollinaris-water te verdringen. Terschelling. Het plan der kerkvoogdij te Hoorn om op het eiland Terschelling een gebouw te stichten als te West-Terschelling bestaatom de jongelieden voorna melijk des winters gezellig bij elkander te doen zijn is thans verwezenlijkt. De aanbesteding er van heeft plaats gehad. Hlllegom. Maandag 7 September zullen alle vorderingen op de bekende Hillegomsche Spaarkas vol daan worden in eene in café «Flora" alhier te houden zitting. Texel. In een deel van den Eierlandschen polder heeft een windhoos nog al schade aangericht. Te veld liggende, ongedorschte erwten werden een eind medege- meubeld. Een kast was met wijn gevuld; het schenkblad was van zilver en het glaswerk zeer élégant; de wanden waren met fraai geschilderd doek behangen, een geschenk (zooals Mr. Utterson veronderstelde) van Henry Jekyll, die daar veel kennis van had en de tapijten waren keurig en fijn van kleur. Op dit oogenblik echter droe gen de vertrekken de sporen, dat alles in vliegende haast overhoop gehaald waser lagen kleedingstukken over den vloer verspreid waarvan de zakken binnenst-buiten waren gekeerd; sluitbare kasten stonden open en op den haard lag een hoop grauwe asch, alsof daar een menigte papieren verbrand waren geworden. Uit dezen aschhoop haalde de inspecteur een gedeelte van den omslag van een groene portefeuille te voorschijn dat aan het vuur weerstand had geboden; terwijl de andere helft van den stok achter de deur gevonden werd. En daar de inspec teur verklaarde dat dit zijn vermoeden tot zekerheid bracht, zetten zij het onderzoek niet voort, doch begaven zich naar de Bank waar het uitkwamdat daar ver scheiden duizend ponden sterling ter beschikking van den moordenaar lagen. »U kunt er staat op maken, sir", zeide hij nu tot Mr. Utterson, «dat ik hem in handen heb. Hij moet wel zijn verstand verloren hebbenanders had hij dat gedeelte van dien stok niet achtergelaten en vooral den omslag van zijn portefeuille beter vernietigd." «Welnu, het is den man om geld te doen. Wij kun nen dus niets beter doen dan hem hier aan de Bank opwachten en de handboeien gereed houden." Dit laatste was echter eerder gezegd dan gedaan want Mr. Hyde had weinig kennissen zelfs de heer van die dienstbode had hem slechts tweemaal gezien zijn familie kon met geen mogelijkheid worden opge spoord hij was nooit gefotografeerd gewordenen de weinigen die een beschrijving vau hem konden geven, verschilden hemelsbreed van elkander, zooals dit meestal bij oppervlakkige waarnemers het geval is. Slechts in één opzicht stemden zij overeenen dat was de blijvende indruk vau onverklaarbare misvormd- heid, dien de vluchteling op allen, die hem ooit gezien hadden, gemaakt had. Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2