Hel GeHeimziniiig Testament. 1896. ZONDAG 23 AUGUSTUS. Buitenland. FEUILLETON. ROBERT LOUIS STEVENSON. 5) y, (J, J()4, Mersle blad. Acht en Negentigste Jaargang, ALKIIAAKSCIIE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlënt Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COS- TER ZOON. Telefoonnui ïer3 BEIiGIE. De »Soir" vertelt, dat de Congostaat een sterke krijgsmacht heeft gezonden naar den Boven-Congo, zoo sterk, dat ten behoeve van het vervoer der soldaten en van het oorlogsmaterieel het scheepvaartverkeer ge durende twee maanden is gestremd. De expeditie staat onder bevel van commandant Dhanis en heeft de opdracht de Mahdisten aan te vallen. Het brusselsehe blad beweert, dat de toestand aanlei ding geeft tot ernstige vrees voor de veiligheid van den Congostaat en politieke complicaties, die uit de houding der regeeriDg zouden kunnen voortvloeien. Er is sprake van de aanstaande verloving van prins Albert, zoon van den graaf van Vlaanderen en vermoe delijk troonopvolger in België, met prinses Isabella van Frankrijk, ierde zuster van den hertog van Orleans. De prins is 21, de prinses 18 jaar oud. BUITSCHEANII. De, meestal door de berlijnsche Rijkskanselarij goed ingelichte, Hamburgsche Correspon dent spreekt, naar aanleiding van het, voor de geheele regeering van veel beteekenis zijnde, aftreden des minis ters van oorlog von Bronsart, over den ernst en de on zekerheid van den binnenl. toestand in Duitschland. Zij zegt, dat vermoedelijk in het begin van den herfst een crisis zal uitbreken zoodra het bezoek van den Czaar heeft plaats gehad. Sedert bet ontslag van prins Bismarck zalzegt de Hamb. Corr., geene beslissing voor Duitschland's geheele beleid, zoowel het binnen-, als buitenlandsche, van ernstiger beteekenis zijn, dan het blijven of heengaan van den Rijkskanselier prins Hohenlohe. Immers, besluit het blad, zijn aanblijven waarborgt een verstandige nationale politiek en de zegepraal der eon- atitutioneele beginselen. »De Reichsanzeiger" brengt warme holde aan de nagedachtenis van baron Von Zedtwitzdie bij den zeilwedstrijd te Southsea om het leven is gekomen en roemt den ijver door hem betoond en de diensten door hem bewezen in zijn verschillende officieele ambten. Koningin Victoria heelt een telegram van deelneming gezonden. Een officier uit Berlijn heeft met een veearts ge- dnelleerd op de Jungfernheide. Laatstgenoemde bekwam een ernstige wonde in de borst. EHKSEUANB. Op het landgoed van den markies van RiponStudley Royalwordt het begin van het zestigste jaar der regeering van Koningin Victoria Fees telijk gevierd. Dinsdag zijn de feesten die de geheele week dnrenbegonnen met een reeks van tableaux vivants in twaalf tafereelen Engelaad's geschiedenis van Bordieea tot nu toe voorstellende. Ook werden twee tooneelstukken vertoond en 'g avonds was de stad Ripon electrich verlicht. Volgens berichten uit Antwerpen heeft zich te Lon den een sydicaat gevormd met een kapitaal van 2,000,000 voor het vervoer van steenkolen van Engeland naar het vasteland via Antwerpen. Bij deze onderneming moeten DOOK Hoofdstuk V. Het voorval met den brief. Het was reeds laat in den achtermiddag toen Mr. Ut ter son voor de denr van het hnis door Dr. Jekyll be woond aankwamdosr Poole werd binnengelatenen over een open plaats, die vroeger een tnin was geweest;, naar het gebonw werd geleid, dat algemeen het labora torium of de ontleedkamer genoemd werd. De dokter had het huis van de erfgenamen van een beroemd chirurg gekochten daar hij meer smaak voor de scheikunde dan voor de ontleedkunde had had hij de bestemming van hot gebouw aan het einde van den tuinveranderd. Het was de eerste maal dat de advo caat in dat gedeelte van zijns vriends woning werd ontvangen; en hij beschouwde het kleine vensterlooze ge bouw met nieuwsgierigheid en zag met een hoogst onaangename gewaarwording om zich heen toen hij de gehoorzaal doorliepdie eens door tal van leergierige studenten bezocht was gewordendoch nu verlaten en eenzaam daarstond terwijl de tafels beladen waren met scheikundige apparaten en de vloer als bezaaid was met allerlei kroezen en pakstroo, waarop het licht, schemer achtig, door de daklantaarn naar binnen viel. Aan het achtereinde er van leidde een trap naar een denr die met roode baai bekleed was, en daardoor betrad Mr. Utterson eindelijk des dokter's kabinet. Dit was een groot vertrek, rondom met spiegel-kasten bezet, onder anderen met een groote toiletspiegel en een werktafel eenige zeer bekende kooplieden en drie groote maatschap pijen zijn betrokken. Het rapport over de krankzinnigengestichten in Groot-Britannië meldt, dat op 1 Januari 1896 het aan tal verpleegden 96,446 bedroeg d. i. 2365 meer dan ver leden jaar. FRAAiKRIJH. De regeering neemt al maatregelen om gereed te zijn voor de ontvangst van den Czaar. Zij heelt besloten niet alleen de spoorlijnen waarlangs de hooge gast zal komen, streng te laten bewaken, maar het land zal ook gezuiverd worden van alle vreemde lingen, die niet ten volle vertrouwen verdienen De anarchist Gnilhard, redacteur van de »Libérateur," is te Parijs in hechtenis genomen. Men verwacht nog meer arrestaties van bekende anarchisten, die propaganda hadden gemaakt tegen het bezoek van den czaar. Tijdens de schietoefeningen van het eskader in de nabijheid van Tonlon, vielen bij ongeluk kogels uit het revolverkanon van deD kruiser »Vautonr" op de com mandobrug van den »Brennn" neer, waarop zich admiraal Gervais en de officieren bevonden. Twee der schoten veroorzaakten slechts materieele schade, door het derde werd de onderstuurman zwaar gewond. De admiraal ge lastte onmiddellijk met vuren op te houden. Ten gevolge van een verkeerde manoeuvre zijn twee passagierstreinen in botsing gekomen tnsschen Jumet eu Luttre, op een lijn met enkel spoor. De schok was zeer hevig. Twintig personen werden ernstig gewond. ITAUE. De Russische majoor Leontieff bevindt zich op den terugweg van zijn reis naar koning Menelik te Rome. De officieuse bladen haasten zich te verkla ren, dat het verblijf van genoemden heer te Rome niets met de politiek heeft uit te staan, maar het heelt toch zeer de aandacht getrokken, dat majoor Leontieff reeds tweemaal een onderhoud heeft gehad met den minister president Di Rudini en ook dikwijls bij den minister komt. Koning Umberto van Italië heeft den heer di Rndini opgedragen aan het Italiaansche volk mede te deelen, dat do kroonprins verloofd is met prinses Hélène van Montenegro. De Koning heeft daarbij tevens den wensch uitgesproken, dat de gemeenten geen feestelijkheden zul len organiseeren, om de gemeentekassen niet te bezwaren. De datum van het huwelijk is nog niet vastgesteld. De dochter van den vorst van Montenegro is thans drie-en-twintig jaren ond en staat bekend als een der schoonste vrouwen van haar land, dat aan schoone vrouwen zoo rijk is. Italië hoopt, door dit huwelijk met een dochter van Rusland's »eenigen vriend", ook op nauwere aansluiting bjj Rusland. De „Pall Mail Gazette'' verneemt, dat de Czaar bij de voltrekking van het huwelijk zal tegen woordig zijn. Koningin Victoria van Engeland, van wie prinses Helene steeds de lieveling geweest is, moet met het huwelijksplan zeer ingenomen zijn. KL8EA1VD. Het plan der regeering om een nieuwe stad te vestigen aan de Noordkust, bij Jekaterinenport, zal thans worden ten uitvoer gelegd. De Russische over- gemeubald, en uitzicht gevende op de binnenplaats door drie donkere ramen met ijzeren spijlen voorzien. Het vnnr brandde in den haard een aangestoken lamp stond op den schoorsteenmantel, want de mist drong zelfs tot in de hnizen door, en daar, dicht bij het vunr, zat Dr. Jekyll, die er doodziek uitzag. Hij stond niet op om zijn bezoeker te gemoet te gaan, maar reikte hem een ijskoude hand, en heette hem met een geheel veranderde stem welkom. »En nuzeide Mr. Utterson zoodra Poole hen ver laten hadliebt gij het nieuws vernomen De dokter huiverde. »Men schreeuwde het nit in de buurt," zeide hij »ik hoorde hen in mijn eetkamer." »Eén woord," zeide de advocaat, »Carew was mijn cliënt, maar dat zijt gij evenzeer en ik wensch te wetenwat mij te doen staat. Gij zijt toch niet krankzinnig genoeg ge weest om dien kerel te verbergen Utterson, ik bezweer voor God," riep de dokter, »ik wil hem nimmer wederzien. Ik verpand n mijne eer, dat ik in deze wereld met hem afgehandeld heb. Alles is thans ten einde. En inderdaad hij heeft mijn hulp niet noodig gij kent hem nietzooals ik hem kenhij is in veiligheidhij is volkomen veilig let op mijne woorden men zal nooit iets meer van hem vernemen." De advocaat luisterde met eene wrevelige uitdrukking op zijn gelaatde koortsachtige gejaagdheid van zijn vriend beviel hem niet. »Gij schijnt al zeer zeker van hem te zijn," zeide hij, »en om uwentwil hoop ik, dat gij gelijk moogt hebben; indien de zaak voor het gerecht zoude komen zou uw naam er onvermijdelijk in gemengd worden." »Ik ben volkomen zeker van hem," hernam Jekyll, »ik heb daar gegronde redenen voor, die ik echter aan niemand ter wereld kan openbaren. Maar in één zaak kunt ge mij met nwen raad bijstaan. Ik heb ik heb een brief ontvangen en ik sta in twijfel of ik dien aan de politie zal toonen. Die zou ik u ter hand willen stellen, Utterson gij zult een ver standig oordeel vellen daar ben ik zeker van ik stel zulk een onbegrensd vertronwen in u heid heeft aan den Noorschen haveningenieur Blom Olsen opgedragen, de noodige havenwerken aan te leggen en deze is reeds met 20 werklieden op de plaats, waar de stad zal verrijzen, aangekomen. Te Archangel worden vijftien houten gebouwen vervaardigd, die de eerste huizen der stad znllen zijn. De regeering zal beproeven de be woners van Kola over te halen te verhuizen naar de nieuwe stad, die deu naam Jekaterinograd zal ontvangen. SPANJE. Volgens een brief aan de Madridsche »Heraldo" is een anarchistische samenzwering ontdekt om het kasteel Granja, waar de Infante Isabella, de vier- en-veertigjarige tante van den kleinen koning van Spanje verblijf hondt, in de lucht te doen vliegen. Officieel is hiervan niets bekend. Intnsschen is Dinsdagavond aan de haven te Barcelona (waar gister in het geheel twintig personen gevangen zaten) een bom gesprongen, waardoor slechts geringe schade aangericht en niemand gekwetst werd. Er waren trouwens weinig menschen op de been. Een jong mensch, die het bij de ontploffing op een loopen zette, werd aangehouden. De Cubaansche rebellen onder Maceo hebben, vol gens de »Imparcial" bjj Pinardel Rio een trein doen ontsporen en overvallen. Een honderd vijftigtal soldaten verdedigden den trein 48 uur lang tegen een vijfdnizend- tal rebellen. Toen kwam een tweede trein aan met hulptroepen. Deze mochten er na een gevecht van 3 nnr in slagen de aanvallers op de vlucht te jagen. De Spanjaarden hadden zes dooden en 22 gekwetsten, waar onder een officier. De verliezen der opstandelingen zijn niet bekend. TRAAIVAAL. President Kruger zeide heden aan een vertegenwoordiger van Reuter, dat de onrustbarende geruchten over vijandige plannen van Transvaal tegen Engeland volkomen uit de lucht gegrepen zijn. De pre sident vermoedde, [dat die geruchten waren uitgestrooid door zekere lieden, die zeer boos zijn, dat Engeland en Transvaal niet in een oorlog kunnen gewikkeld worden, een gebeurtenis, zeide Krnger, die nooit zal plaats hebben. Dr. Leyds sprak ook de geruchten tegen en verklaarde dat Transvaal zijn best doet om in harmonie met alle partijen te werken. De Sheffield-Telegraph verzekert, dat de opvolger van sir Jacobus de Wet, als Britsch gezant te Pretoria, een groot salaris zal ontvangen en rechtstreeks verant woordelijk zal zijn aan den minister van koloniën en niet, als de heer de Wet, aan den gouverneur-generaal te Kaapstad. TURKIJE. Algemeeen wordt 't door de graote bladen betwijfeld, dat de Kretenzer qnaestie hare oplossing meer nabij zoude zijn door de komst van Zihni-Pacha, die, blijkbaar om tijd te winnen, leukweg vraagt wat »de meer belangrijke punten der quaestie zijn", daar de geheele Kretenzer-quaestie te Konstantinopel maar zeer onvolledig wordt begrepen. Te Athene gelooft mendat tnsschen Engeland en Rusland een overeenkomst gesloten is, waarbij Kreta als »Ik veronderstel dat gij vreest, dat het tot zijne ont dekking zoude kannen leiden?" vroeg de advocaat. »Neen," zeide de ander, »ik kan niet zeggen dat er mij iets aan gelegen ligt, wat er met Hyde mocht ge beuren ik heb geheel met hem afgedaan. Ik dacht aan de benadeeling van mijn eigen naam, die door deze ha telijke geschiedenis in gevaar wordt gebracht. Utterson overlegde een poos met zich zelve hij was verbaasd over de baatznehtigheid van zijn vriend, en toch werd zijn hart er door verlicht. Welnu", zeide hij ten laatste »laat mij den brief zien." De brief was met een onregelmatige »staande" hand geschreven en ondorteekendEdward Hyde", en bevatte, in weinig woorden: dat des schrijvers weldoener Dr. Je kyll, wien hij reeds gedurende langen tijd op zoo on waardige wijze voor zijne ontelbare weldaden had be loond, niet de minste poging voor zijne veiligheid be hoefde aan te wenden, daar hij hem de plechtige ver zekering gafdat hij de beste middelen had om te ontsnappen. Den advocaat beviel dit schrijven zeer goed het stelde de intimiteit van deze twee in een gunstiger daglicht, en hij beschuldigde zich zei ven wegens zijn vroegere verdenkingen. »Hebt gij de enveloppe i" vroeg hij. »Die heb ik verbrand," antwoordde Jekyll, »nog vóór ik overlegd haa, hoe ik met den brief handelen zou. Maar zij droog geen postmerk. De brief werd aan de denr afgegeven." »Zal ik hem medenemen en mij er eens op beslapen vroeg Utterson. »Ik wensch dat gij voor mij zult oordeelen," was bet antwoord, »ik heb alle vertrouwen in mij zelve verloren." >Welnu, ik zal de zaak overwegen," hernam de advo caat, »en nn nog een enkel woord was het Hyde die de woorden betreffende oen eventneele verdwijning in uw testament dicteerde De dokter scheen plotseling op het punt te zijn om te bezwijmen hij perste zijn lippen op elkander en knikte toestemmend. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1