Uit Groningen meldt men dat de vroeger meer malen besproken »bloedmest" van de firma Nivette Co., te Parijsin die provincie zeer ongunstige uitkomsten heeft opgeleverd. Hongaarsch Uandhouw-eongrea. De voorzitter der Hollandsche maatschappij van landbouw de heer Bauduin is uitgenoodigd om deel te nemen aan het door de hongaarsche regeering georgani seerd internationaal land bon wcongres, tot onderzoek naar de oorzaken van den gedrnkten toestand van den land bouw in alle landentengevolge van de daling der graanprijzen. Ken biographie van Van Haurik. In »The Singapore Pree Press" van 7 dezer komt het volgende voor Singapore wordt nu bezocht door een eminenten hol- landschen letterkundige en politicus n.l. door den heer van Haurik wiens naam bekend en beroemd is overal waar de hollandsche taal wordt gesproken Hij wordt zelfs genoemd»de Hollandsche Dickens". Als publicist en politicus is de heer van Haurik eigenaar en uitgever van het weekblad »de Amsterdammer", een blad gewijd aan de verdediging der radicale en liberale denkbeelden, doch geheel vreemd aan de sociale beginselen. Hij is de algemeen erkende leider der liberale partij en zoowel daardoor als door zijne groote populariteit als novellist en conférencier heeft hij den grootsten invloed op de middel- en volksklassen. Reeds meermalen en nog zeer onlangsis zijn groote invloed heilzaam geweest tot het treffen van vergelijken bij groote werkstakingen en landelijke oneenigheden enz. Be hitte te Xew-York. De »Harald" raamt het verlies aan menschenlevens tengevolge van de hitte alleen in New-York op 2000 en de materieele schade in New-York, Philadelphia, Chicago en St. Louis op 25.000.000 dollars. Andrée. Een passagiersboot van Spitsbergen heeft bij aan komst te Hammerfest bericht, dat de Noordpoolreiziger Andrée den 10 Augustus nog niet was opgestegen. Honig. Ook te Eerbeek (Veluwe) zijn sommige imkers met het drijven van de bijen begonnen. Eerste qualiteit tafelhonig geldt 3772 45 ct. per ',.2 K.G., tweede qualiteit 30 a 40 ct. per K.G. Was doet van 80 tot 90 ct. per */a K.G. Raat van 30 tot 36 ct. per 1li K.G. Hozenolie. Rozenolie is een der duurste artikelen ter wereld en het werd steeds duurder. In 1891 kostte een kilogram nog f 360nn moet men er f 480 voor betalen. Intusschen is nu de rozenoogst van Kasanlik zoo over vloedig geweestdat er kans is op een vermindering van prijs tot f 390. Die rozenoogst bedraagt 40 percent meer dan verleden jaar. Het koele weer was er zeer gunstig voor. Nu konden de bulgaarsche boeren de rozen geleidelijk pluk ken terwijl bij warm weder de bloemen snel verwelken. Dientengevolge kon nu ook het distilleeren langzamer en beter geschieden. Zoo wordt de rozenolie-oogst van thans geschat op 750000 metikals (1 metikal r= 4.818 gram), tegen 470000 metikals in 1895 390000 in 1894380000 in 1893 285000 in 1892, 455000 in 1891 en 500000 in 1890. Ylociwelde. Uit Barneveld meldt men aan 't „N, v. d. D." Onder toezicht van de Nederl. Heide-Maatschappij wordt alhier thans, voor rekening van den heer A. W. J. J. Baron van Nagell eene vloeiweiae aangelegd, en wel op de hofstede Esfeld, nabij het landgoed »Deschaf- felaar." Een aantal arbeiders vinden daardoor geruimen tijd werk. Besmettelijke veeziekten. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 19 Augustus, het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit een kring in de gemeenten Eibergen en Lichtenvoorde, waarvan de grenzen zijn als volgtvan den grenspaal Eibergen Ruurlo tot aan de Oude Maat, van daar de Nieuwe Beek tot aan de Klaasbrug, vandaar de Oude weg Lichtenvoorde Groenlo tot Beusink, van daar de grintweg tot de grensscheiding Lichtenvoorde —Groenlo, van daar tot aan den grenspaal GroenloEibergen, van af dien paal tot aan den paal der heerlijkheid Borculo, van daar de grintweg GroenloBorculo tot aan de grensscheiding Borculo—Eibergen, die grensscheiding tot aan de Een denkooi en van daar tot aan den grenspaal Eibergen Ruurlo. Voorts uit een kring in de gemeente Pannerden, waar van de grenzen zjjn als volgtvan af den Bandijk over den nieuwen grintweg tot aan de Waal, van daar langs den leidam tot aan den Nieuwendijk, over den Nieuwen- dijk tot aan den Bandijk en van daar over den Bandijk tót aan het uitgangspunt. X-stralen en kanker. De Franscho geneesheer Despeignes, te Lyon, moet een aanvankelijk welgeslaagde proef genomen hebben met het toepassen van Röntgen-stralen ter bestrijding van kanker. Een 50-jarig man, die aan vergevorderde maagkanker leed, wordt tweemaal per dag aan Röntgenstralen bloot gesteld. Na verloop van acht dagen werd de pijn aan merkelijk minder, en, wat meer zegt, het gezwel in de maag werd aanmerkelijk kleiner. Men gaat nu voort den lijder op die manier te behandelen. Intusschen beweert Dr. Denissenko, te St. Petersburg, directeur-geneeskundige van het stedelijk Brjansker-zie kenhuis aldaar, een geneesmiddel tegen kanker gevonden te hebben in het sap van den Chelidonium Alajus L. (schelkruid of stinkende gouwe). Binnen 15 a 25 dagen moet men reeds de gunstige werking van dat middel kunnen bespeuren. Die plant was sinds lang een bekend volksmiddel tegen wratten. Landbouw op de Veluwe. Van de Veluwe meldt men aan 't N. v. d. D." Gelukkig, bovenal voor de landbouwers, is thans het aardrijk ook in deze streken mildelijk gedrenkt door den verkwikkenden regen der jongste dagen. Het begon er buiten inderdaad recht treurig uit te zien. Vele akkers boekweit waren door de droogte verlept de late aar dappelplanten de vroegere soorten zijn rijp ver welkten met don dag de weilanden waren vaalbruin van kleur en boden bijna geen voedsel meer aan het hon gerige vee. Sommige vruchtboomen lieten het weinige ooft, dat er nog aan te vinden was, onrijp vallen, ja, vele woud- en sierboomen waren getint met de gele herfstkleur. Wanneer er nn maar heerlijk warm zomerweer op dezen regen mag volgen, dan kan veel zich spoedig herstellen. Ken onwillig schutter. De redacteur-uitgever van het socialistisch weekblad De Toekomst, die in de termen valt om schutter te wor den, heeft, naar in de Dordr. Ct. wordt gemeld jn zijn blad een open brief gericht aan den commandant der schutterij te Middelburgwaarin hij verklaart, wat er ook de gevolgen van mogen zijn, zijn dienst als schutter te weigerenen den commandant verzoekt hem te ver- schoonen van toezending van uniform en wapenen daar hij ze toch nooit zal gebruiken. Verplichte verzekering. Evenals de bisschoppen van 's Hertogenbosch en van Breda heeft ook de bisschop van Roermond in zijn diocees verplicht gesteld de verzekering tegen ongelukken voor werklieden bij den bouw van kerken pastOiieën en kerkelijke inrichtingen. Noordbrabantsche Boerenbond. Te 's Hertogenbosch zijn Maandag de presidenten en afgevaardigden van de locale boerenbonden in provincie Noordbrabant bijeen geweestten einde een provinciaal bestuur te kiezen. De afdeelingen Oosterhont, Geldrop, Helmond, Denrne, Boxtel, SehijndelGroot Linden Erp, Alem, Dinther, Berkel, Acht, Heivoort en Schaijk waren vertegenwoor digd. Ridder de Van der Scheuren president van het voorloopig bestuur, leidde de vergadering. Tot voorzitter van het provinciaal bestuur werd ge kozen de heer M. van Ophovcn, te Mil, die de benoeming aannam. De Boerenbond heeft reeds oen patroon. In de vitrine van den heer F. van Dun te 's Hertogenbosch staat ge ëxposeerd een beeld van den H. Isidorus den patroon der landbouwers omgeven door schop en ploeg met een schoof koren trekt het beeld veel bekijks. Het model is goedgekeurd door mgr. Dontreloux, bis schop van Luik. De Bossche Cour. twijfelt niet of zoodra de bonden voorgoed gevestigd zijn, zullen den heer van Dun vele bestellingen geworden daar in het bondslokaal nergens de Patroon zal mogen ontbreken Jasinijnrups. Van de jasmijnrups, die o.a. op de aardappelplant leeft, zijn ook te Texel eenige exemplaren gevonden. ttrlep, In de Zevenwouden (Fr.) begint de griep weer te heer- schea. In sommige gezinnen werden 3 en meer personen aangetast. Behalve de gewone verschijnselen hebben de lijders nu veel last van keelpijn met moeite kunnen zij slikken. Brand ln de Ondeburgsteeg. In de werkplaats van den diamantbewerker L. M. Lam, ontstond, in den morgen van den 19, om halftien brand, door het aanvullen van een petroleumlamp. De vlam sloeg in de petroleum en in een oogwenk stond de kelder in lichterlaaie. De vrouw van Lam, die op de eerste verdieping vertoefde, den brandkreet hoorende, schrikte zoo, dat zij met haar kind niet den gewo nen weg langs de trap naar beneden volgde, wat nog zeer goed kon, maar zij sprong met haar kind door het venster op straat. Ue hoogte is gelukkig niet heel groot trouwens vrouw en kind werden door de omstanders opgevangen. Met eenige slangen op de vechtwaterleiding was de brandweer de vlammen spoedig meester. De werkplaats en de winkel zijn geheel uitgebrand. De eerste verdieping heeft weinig van den brand te lijden gehad het boven huis neeft totaal geen schade gehad. 28 Verdiepingen. Te New-York is men op het oogenblik een huis van acht en twintig verdiepingen aan het bouwen dat eene hoogte van 145 M. zal bereiken d. i. zesmaal die van de hoogste huizen te Parijs. Bar singer horn. De grasvelden in Holl. Noor derkwartier zijn door de regens van af 15 Aug. zeer verkwikt en hebben alreeds een geheel ander aanzien. In sommige polders lagen de slooteu geheel droog en had men veel moeite om drinkwater voor het vee in het veld te brengen. Ook in de polders Waard en Groet was de regen zeer gewenscht, de zware kleigronden waren zoo hard, dat men met ploegen niet kon doorgaan. Thans laat de grond zich naar weusch bewerken. Met de palingvisscherij gaat het dit jaar nog steeds zeer onvoordeelig. De visschers van K o 1 h o r n liggen met hunne vaartuigen onder Texel, onder Wieringen en hier op de kusten, maar waar men de fuiken ook uitzet, 't is overal even zuinig. Ook de vischvangst, wat bij verdienste is (paling is hier hoofdbron) is veel minder als andere jaren. Oudkarspel. Bij de op den 15 gehouden kolf- wedstrijd, ten huize van den heer G. Slotemaker alhier werd door 20 liefhebbers deelgonomen. De prijzen be stonden in kontanten. De le prijs werd behaald door de heer H. Ton met 137, de 2e door den heer Jb. Slo temaker met 126, de 3e door den heer S. Evers met 122 punten, terwijl de serieprijs werd gewonnen door den heer R. H. van Dort met 47 punten. Alle winners wonen te dezer gemeente. De serieprijs door den heer Slote maker uitgeloofd bestond uit een kiBtje sigaren. Te Utrecht werd dezer dagen in het Stedelijk ziekenhuis iemand opgenomen van wien vermoed werd, dat hij lijdende was aan cholera. Gelukkig is het ge bleken geen cholera geweest te zijn. De man is reeds weer hersteld. Uit Westfriesland schrijft men aan het N. v. d. D. Eindelijk dan is er zooveel hemelwater gevallen dat de weiden in Noorholland er eenige groeikracht door kunnen ontwikkelen indien ten minste de regen niet gevolgd wordt door koel weder maar door eenige zoele dagen. Het werd dan ook tijd. In verschillende plaatsen waren de boeren genood zaakt hun vee in de weide te voederen. Nog een geluk voor hen dat zij bijna allen ruim van best hooi waren voorzien want de hooibouw viel over het alge meen niet tegen en de hoedanigheid was uitmuntend. Een noodzakelijk gevolg van de schrale weiden was een slecht »gemaak'', hetgeen gevoegd bij de lage kaas- prijzen den toestand nog verergerde. Moge nu de na zomer nog eenigszins vergoeden wat tot nu toe ontbrak. Spanbroek. Op de vergadering van de afdeeling Opmeer en omstreken v./d. Hollandsche Mij. van Land bouw gehouden den 19en dezer te Opmeer werd de heer van Balen Blanken tot voorzitter herkozen. Tot leden van 't bestuur werden gekozen de heeren P. Clay te Obdam en B. T. Bels te Opmeer. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering werd gekozen de heer B. T. Bels. Bennlngbrock. Geslaagd voor de opleiding aan den Hoofdcursus te Kampen tot den officiersrang bij de militaire administratie in Nederlandonze vroegere plaatsgenoot de heer J. P. Boon onderofficier bij het regiment Grenadiers en Jagers. Westerblokker. Het in vele bladen aange kondigde 3de Prov. Zendingfeest had den 19 alhier op de Kersenboomgaard plaats. Hoewel het weer zich 's morgens dreigend liet aan zien, nam het nog al spoedig eene wending ten goede en mochten we ons zelfs nog verheugen in de vriendelijke stralen der zon. Zeer zeker is de donkere lucht van 's morgens wel van invloed geweest op het bezoek, daar dit verre beneden de verwachting is gebleven. Werden ongeveer ruim 3000 personen verwacht, het aantal wer kelijke bezoekers is niet meer geweest dan misschien ruim 1500. Verschillende sprekers deden zich hooren, teneinde het nut en den zegen der zending te verkondigen waaron der wij ook de eer hadden te hooren de zendelingen H. Rooker van Tondano en A. Kruit van MadjoWarno. De spreekbeurten werden afgewisseld door het zingen van toepasselijke liederen begeleid door fanfarecorpsen van Edam en Hoorn, terwijl in de pauze door genoemde corpsen eenige nummers ten beste werden gegeven. Over het geheel heeft dit feest een plechtigen en aan- genamen indruk achtergelaten. (Enkh. Ct.) Door het dagelijksch bestuur der banue W.-Blokker is tot penningmeester dier banne benoemd de heer G. Sluis alhier. Reeds eerder was door genoemd bestuur in dezen een benoeming gedaan, doch daar toen de heer A. S. lid van het bestuur zelf tot penningmeester was gekozen werd deze benoeming door Ged. Staten niet goedgekeurd. De heer A. Koeman Cz. werd indertijd reeds tot secretaris dier banne gekozen. behagen. Het concert op 30 Augustus van de opera-zangers zal niet plaats hebben. Het niets begonnen. Uit Parijs wordt het overlijden bericht, van den millionnair Thome, die vijftig jaren geleden als metse laar zonder werk naar de Fransche hoofdstad kwam en daar onder Baron Hauemann, wien hij een raadsman werd, fortuin maakte door groudspeculaties, zoodat hij nu een vermogen van f 24.000.000 nalaat. Eene kleindochter van Thome, Mej. Chiris, is gehuwd met Ernest Carnot, zoon van wijlen den president. De millionnair is altijd een eenvoudig man gebleven. Hij leefde op een goeden voet, was gastvrij voor oude en nieuwe vrienden, maar hij gaf zich nooit moeite om »deftig" te zijn. Buiten liep hij zelfs dikwijls op werk dagen in een werkmanskiel. Ken vleiende vergelijking. Van het Amerikaansche Senaatslid Tillman, die ook bij den tegenwoordigen strijd om het Presidentschap eene rol speelt, wordt het volgende verhaald. Toen hij in eene openbare bijeenkomst een heftige rede hield tegen President Cleveland, zag hij eene oude dame op de galerij bitter weenen. Hoe geweldiger hij tegen den President te keer ging, hoe luider zij snikte en weeklaagde. Tegen het einde der vergadering ging hij naar haar toe om te vragen wat baar deerde. >Och, mijnheer," snikte zij, »ik zal het u zeggen. Verleden maand is mijn heele tuin door nachtvorst vernield, veer tien dagen geleden stierf mijn man en eindelijk is mijn goede ezel Ned, die mij 's ochtends wakker balkte, ziek geworden en ook dood gegaan, en nu ik u zoo hoorde schreeuwen moest ik telkens aan 't arme beest denken en zoo kwam het. dat ik. Nieuwe snikken be letten haar voort te gaan en de redenaar maakte zich weg. Goederenvervoer op spoorwegen. De Staatscourant" van den 21 bevat de wet van 13 Juli j.l. (Stbl. no. 113), ter goedkeuring van de op 20 September 1893 te Bern onderteekende additioneele ver klaring tot de internationale overeenkomst van 14 October 1890, omtrent het goederenvervoer op spoorwegen en van de op 16 Juli 1895 te Bern gemaakte additioneele schikking tot gezegde internationale overeenkomst. Nachtvorst. Te Sleewijk (N.-B.) kwamen de boeren die dins dagmorgen in het land hun vee gingen melken tot de ontdekking dat het dien nacht gevroren had en wel zoo, dat het gras wit en stijf was en de hooi-oppers wit zagen. Mleuwe Heddingsgordels. In de zwem- en badinrichting aan den Heiligenweg te Amsterdam zijn den 20 in tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten de nieuwe reddingsgordels (waarvan wij onlangs melding maakten) beproefd welke zijn uit gevonden door baron van der Ropp, te Berlijn. De proeven slaagden uitstekend. Ken tentoonstelling verbrand. De tentoonstelling te Montpellier is in den nacht van den 19 op den 20 nagenoeg geheel afgebrand. Met groote moeite heeft men het paviljoen van fraaie kunsten kunnen redden. Drie menschen bekwamen ernstige brandwonden. De schade wordt geschat op 3 millioen francs. Daar enboven lijdt de stad een onherstelbaar verliesdaar hare archievenwelke zij in het Boekpaviljoen tentoongesteld had in de vlammen verloren gingen. Ook zijn er kost bare schilderijen verbrand van verscheidene families te Montpellier. Er loopt een gerucht, dat de brand aan boos opzet zou te wijten zijn.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6