Het Geheimzinnig Testament. No. 105. Acht en ïtfegentigste Jaargang. 1896. IVOENSDAÖ 26 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt te ALKMAAR op Maandag 7 September 1896. Buitenland. FEUILLETON. ROBERT LOUIS STEYENSON. ALKMAARSCIIE OOI RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; iraneo door het geheele rijk j 1, De 3 nummers ƒ0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën i Per regel 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BEIiEIE. Het bericht van de Soil- over het optre den van den Congostaat tegen de Mahdisten is officieus tegengesproken door de Etoile Beige. Echter wordt daar aan niet veel waarde toegekend. De XXième Siècle heeft uit particuliere bron een bericht ontvangen, dat de mede- deelingen van de Soir bevestigt. De Sritsche werkliedeuleider Benn Tillet is Vrijdag te Brussel aangekomen. Al dadelijk werd hem door de politie verboden vergaderingen te houden of agitatie te verwekken op straffe van verbanning. De correspondent van de .Daily Chronicle" verklaart, dat de heer Tillet in hechtenis is genomen. DUITRCHIiAÏID. Officieel is thans medegedeeld, dat het aftreden van minister Brousart werkelijk en uit sluitend aan zijnen slechten gezondheidstoestand moet worden geweten. De groote bladen echter stellen, blij kens hunne tallooze artikelen over deze kwestie, niet veel vertrouwen in de mededeeling, blijven zich verdiepen in gissingen en beschouwingen en vragen meer licht. »De Nordd. Allg. Zeit." meldt dat de regeering een proces is begonnen tegen het .Berliner Tageblatt", wegens beleediging van baron Jesko von Puttkamer gouverneur van Kameroen. Een corrspondent van dit blad had namelijk van den baron verteld dat hij tot over de ooren in de schulden ziteen menigte onbehoor lijke daden jegens de inlanders heeft gepleegd en zoowel by de blanken als bij de inlanders der kolonie te slech ter faam bekend staat. In het kamp van Lechfeld, by Augsburg, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Tijdens do schietoefeningen ging door een onverklaarbare oorzaak uit eigen beweging een kanon aften gevolge waarvan alle bedieningsman schappen ernstig werden gewond. Een hunner gaf tijdens het vervoer naar de ambulance den geest. EGYPTE. De khalifa heeft zijn emirs opgeroepen tot een bijeenkomst te Omdurman om te beraadslagen over aanstaande militaire operaties en over den handel hunner provinciën met andere landen. De conferentie is afgeloopen, doch haar uitslag is niet bekend. De nieuwe stoomboot, bestemd voor het Egyptische expeditiekorps, is te Koshek ineengezet en te water ge laten. Het vaartuig zal bewapend worden met een twaalf ponder-, twee zesponder-snelvuurkanonnen en diie Maxims. ESTKEIiAÏID. Li-Hung-Chang heeft zich ingescheept naar Amerika, na aan een vertegenwoordiger van de .Times" verklaard te hebben, dat zijn bezoek aan Enge land den grootsten omkeer in zijne beschouwingen had ge bracht en dat hij zou trachten China in 't oosten de zelfde plaats te doen innemen, die 't britsche rijk onder de westersche staten bekleedt. Dat is wel zeer vleiend, DOOR 6) »Ik wist het," zeide Utterson, .hij was van plan om je te vermoorden. Je bent het gelukkig ontkomen." »Ik heb veel meer gehad dan dat geluk," hernam de dokter op plechtigen toon.ik heb een les gehad GodUttersonwelk een les heb ik gehad 1" En hij bedekte zijn gelaat met zijne handen. Toen hij vertrokbleef de advoeaat even staan en sprak eenige woorden met Poole »Er werd van daag een brief hier afgegeven, niet waar?', vroeg hij »hoe zag de brenger er uit Maar Poole hield stokstijf staande, dat er niets was gebracht dan door de post»en dan nog slechts eenige circulaires," voegde hij er bij. Dit gezegde vervulde den bezoeker met nieuwen angst Klaarblijkelijk was de brief aan de deur van het labora torium afgegeveninderdaad was het mogelijk, dat hij in het kabinet geschreven was geworden en indien dit het geval was, dan moest hij van verschillende zijden beoordeeld en de te volgen gedragslijn met veel omzichtig heid er naar worden vastgesteld. De krantenjongens schreeuwden terwijl hij voortliep langs de straten .Extra tijding. Verschrikkelijke moord van een professor." Dat was de lijkrede op een zijner cliënten en vrienden en hij kon zijn wrevel niet bedwingen wegens het gevaar dat dit verschrikkelijk schandaal voor den goeden naam van een ander, in zich bevatte. In elk geval had hij een gew.chtig besluit te nemenen hoe veel zelfver maar lijkt al zeer weinig op groote bestellingen, waarop men in Engeland niet minder gehoopt had dan op 't vasteland. Majoor Coventry, die wegens den inval in Trans vaal tot verscheidene maanden gevangenisstraf is veroor deeld, is den 22 wegens gezondheidsredenen op bevel van den minister van binnenl. zaken in vrijheid gesteld. FRMKRIJK. Het is thans vastgesteld dat keizer Nicolaas II bij zijn aankomst te Parijs niet aan een der gewone stations zal afstappen. Er zal een afzonderlijk station voor hem worden gebouwd, buiten den muur gelegen. In de straat, waar de Russische ambassade gelegen is, wordt het asphalt vervangen door een houtbestrating, om bet gevaar dat de paarden van den Czaar een onge luk krijgen, zoo gering mogelijk te maken. De regeering heeft aan de prefecturen naamlijsten van nihilistische geschriften doen toekomen, die in En geland, België en Zwitserland verschijnen en in Frankrijk verboden zijn. ITAUIR. Een telegram uit Rome meldt, dat aan generaal Valles de opdracht is gegeven met den Negus te onderhandelen over de vrijlating van alle Italiaansche gevangenen en over het sluiten van een verdrag tusschen Italië en Abessynië. In de Italiaansche provincie Massa-Carrara heeft een waterhoos groote verwoestingen veroorzaakt. Boomen werden ontworteld, daken weggeslagen en wijntuinen vernield. Vele rivieren zijn buiten hare oevers getreden, waardoor geheele landerijen zijn overstroomd. Kardinaal San Felice is zwaar ziek. Men vreest ernstig voor zijn leven. SPAAJE. Het bericht der ontdekking van een samenzwering op de Philippjjnen heeft te Madrid groote ontsteltenis verwekt. De regeering overweegt versterking der garnizoenen in den Archipel. Eenigen tijd geleden zijn berichten ingekomen van een groote bedrijvigheid onder de half bloed samenzweerders. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de advocaat Coro- minas en de burgemeester van de voorstad Gracia ge arresteerd zijn, onder de verdenking van medeplichtig te zijn aan den anarchistischen aanslag. In de Kamer is de beraadslaging over de anarchisten- wet begonnen. Te Valencia heeft een hevige cycloon gewoed, die zeer veel schade aan huizen en tuinen heeft aangericht. Vele gebouwen staan onder watertalrijke personen zijn gewond. TURKIJE. Weder zijn versterkingen uit Grieken land op Kreta aangekomen waaronder 25 gedeserteerde Grieksche officieren. Het schip, dat hen overbracht voerde tevens drie duizend geweren en munitie mede. Er worden nog twee Grieksche schepen verwacht. Een aantal Grieksche officieren, die zich naar Kreta hadden begeven hebben van den Griekschen consul te Kanea bevel gekregen om onmiddellijk naar Griekenland terug te keerenals ze niet in hechtenis genomen willen worden. trouwen hij anders ook bezat gevoelde hij bij deze ge legenheid het verlangen naar het advies van een ander. Een weinig later zat hij aan de eene zijde van zijn haard met Mr. Guestzijn eerste klerk aan de andere zijde, en tusschon hen in op een welberekenden afstand van het vuur, stond een flesch zeer oude wijn, die vele jaren in den donkeren kelder van zijn huis had doorge bracht. De kamer was gezellig en goed verwarmd en de advocaat zat geruimen tijd in zijne overdenkingen verdiept. Er was niemand wien hij meer vertrouwde dan Mr. Guest, die reeds dikwijls zaken voor hem met den dokter geregeld had en ook Poole zeer goed kende het leed dan ook geen twijfel, of hij moest wel het een en ander, omtrent de betrekking, waarin Hyde tot het huis stond, vernomen hebben. Wellicht zou hij eenige gevolgtrekkingen kunnen maken; zon het dan zoo verkeerd zijn hem dien brief te laten lezenwaardoor licht veel van het geheim zou kunnen worden opgehelderd En bovendien zou het niet zeer natuurlijk schijnen wijl hij wist, dat Guest veel werk maakte van het bestu- deeren van handschriften Daarbij was de klerk een man met een gezond oordeelen hij zou gewis een zóó vreemdsoortig document niet lezen zonder er eenige op- of aanmerking over te maken en in deze richting ving Mr. Utterson zijn gesprek aan. Dat is eene verschrikkelijke geschiedenis met. sir Danvers", zeide hij. »Ja sir, dat is het inderdaad. Het heeft groote sen satie verwekt," antwoordde Guest, »het spreekt van zelve dat de man krankzinnig was." »Ik zou daaromtrent gaarne je gevoelen vernemen, hernam Utterson, ik heb hier een document door hem zelve geschreven, het blijft onder ons, want ik weet nog niet hoedanig ik er mede handelen moethet is en blijft een ellendige zaak. Doch zie zelf, het is juist iets naar uwen smaak, het handschrift van een moordenaar De oogen van Guest schitterden en in het volgend De Turksche gezant te Athene heeft in een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken gedreigd met afbreking der politieke betrekkingen met Griekenland wanneer niet de Grieksche regeering verdere trans porten van wapenen, ammunitie en vrijwilligers naar Kreta belet. Er werd onmiddellijk ministerraad gehou den waarvan de resultaten echter nog niet bekend zijn. Het is zeer de vraag of de Grieksche regeering op de bedreiging der Porte zal ingaan. De Fbss. Ztg. vreest dat de verhindering met de verzendingen in Griekenland een algemeen oproer tengevolge zal hebben. ZUID-AFRIKA. Na een langdurige conforentie is de heer Rhodes het over de voorwaarden van overgave eens geworden met acht hoofden der rebellen van de Matoppo-heuvels ea met Nyanda en Bidi, twee broeders van Lo Bengula. De voorwaarden waarop de opstandelingen zich hebben onderworpen zijn nog niet bekend. A T J E H. Het »Hndsbl." ontving het volgende telegram, d.d. 24 Aug Gisteren zijn vier bataljons infanterie en marechaus sees door de XXII Moekims (ten zuidoosten van onze stelling) opgerukt naar Indrapoeri. De excursie zal vermoedelijk zes dagen duren." Lomboksche wapens ln 't Brltsch museum. Uit Londen schrijft men aan het »Bat. Nbl.' De eene of andere officier of ambtenaar heeft de wel willendheid gehad, aan het Britsch Museum alhier eenige in 1894 te Lombok buitgemaakte krissen ten geschenke te zenden. De wapens, waaronder zich echter geen kostbare stuk ken bevinden, liggen op een zeer zichtbare plaats in de verzameling »Indische wapeDs" uitgestald eu trekken zeer de aandacht van het publiek, dat, blijkens zijn ge sprekken, op- en aanmerkingen, de zonderlingste denk beelden van onzen kort geleden met Lombok gevoerden krijg heeft. Teutoonstelllng Dr. P. J. H. Cuypers. De tentoonstelling der werken van dr. P. J. H. Cuijpersdie in het museum van Kunstnijverheid te Haarlem gehouden wordt, zal weldra tot "het verledene behooren. De teekeningen en beeldhouwwerken, de werken in ijzer en houtal deze oorspronkelijke ontwerpmodellen en werkstukken die van een eigenaardig en veelzijdig talent getuigen, zullen na 1 September niet meer in het paviljoen »Welgelegen" tentoongesteld zijn. Ofschoon dr. Cuijpers als bouwmeester grootsche wer ken heeft tot stand gebracht, omvat de thans tentoon gestelde verzameling, uitsluitend werken, die betrekking hebben op het kunstambacht, waarin hij sedert veertig jaren werkzaam is, en waarvan hij vooral op het gebied der religieuse kunst als de baanbreker in ons land kan worden beschouwd. De reproductiën vau de goud- en zilverwerken, mees terstukken, die in de verschillende landen hunnen oor sprong vinden en de mee9t verschillende technieken der oogenblik zat hij geheel in de studie er van verdiept. i-Neen sir," zeide hij, »niet krankzinnig, maar het is een verdraaide hand." »En in elk geval ook een erg verdraaide schrijver," voegde de advocaat er aan toe. Op dit oogenblik kwam de bediende binnen met een brief. »Is die van Dr. Jekyl!sir?" vroeg de klerk, »ik meende zijn schrift te herkennen is het iets particuliers, Mr. Utterson?" »Niets dan een uitnoodiging voor een diner. Waar om Wil je 't eens zien vEen oogenblik. Ik dank u sir," en de klerk legde de twee vellen papier naast elkander en vergeleek den inhoud zeer nauwlettend. »Ik dank u nogmaals, sir," zeide hij ten laatste, beide teruggevende, het is een zeer interessant handschrift." Er ontstond een pauze, waarin Mr. Utterson met zich zelve in tweestrijd was. »Waarom vergeleek je ze met elkander, Guest?" vroeg hij plotseling." »Wel sir," antwoordde de klerk, er is een zeldzame en opvallende overeenkomst in, de beide schrifturen zijn in verscheiden opzichten gelijk, zij zijn alleen in tegen overgestelde schuine richting geschreven." »Bijna kunstschrift," zeide Utterson. »Dat is het juist," antwoordde Guest. »Ik wilde van dit briefje niet spreken, zooals ge weet,' zeide Utterson. »Neen sir," antwoordde de klerk, »dat begrjjp ik. »Maar zoodra Mr. Utterson alleen was. sloot hij den brief in zijn geheime lade, waar hij van nu af aan ver borgen bleef. Wat," dacht hjj, Henry Jekyll maakt een valsche hand voor een moordenaar 1" En er voer eene rilling door zijne loden. Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1