1 Buiten Ia n d. bedreven zijn in het schetsen van armoedige zolderka mertjes, waar geen enkel voorschrift der hygiëne tot zijn recht komt thans het besef levendig is geworden, dat 't niet aangaat de armen straffeloos over te laten aan de handen van huiseigenaren, die de armoede te baat nemen om geld te trekken van anders on verhuurbare krotten. Het is een nieuw bewijs van de mildere einde-eeuwsche strooming, die wil inhalen wat de machthebbenden jaren lang ten opzichte van het eigenlijke volk zijn tekort ge komen. Gaat men maar eens oen kwart-eeuw in zijn gedachten terug en men zal zich nauwelijks kunnen voorstellendat toen van overheidswege vrijwillig een enquête zou zijn bevolen als thans door dr. Saltet is verricht. Aan het verleden in de kunstwereld zijn wij dezer dagen weder herinnerd door den 70en verjaardag van Willem Stumpff, lid van den Raad van beheer der Kon. Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel", directeur van het Concertgebouw" en bestuurder der Maatschappij »Caecilia". Stumpff is een van die artisten, die persoonlijk gemoeid is geweest in de ups and downs van ver schillende Amsterdamsche kunstinstellingen. Zijn loopbaan begon hij als onder-directeur van het Parkorkest en als repetitor aan de Pransche Opera op de Erwtenmarkt. In 1868 opgetreden als directeur van het Park-orkest vierde hij zijn schoonste triomfen; zijn orkest was destijds tot over- de grenzen beroemd. In 1882 werd evenwel het Park ontbonden; het orkest vereenigde zich met dat van het Paleis onder directie van Stumpffdoch de zaken gingen niet best en na twee jaar werd het orkest ontbonden. Uit die dagen dateeren de plannen der oprichting van het Concertgebouw en toen deze met heel veel moeite verwezenlijkt waren werd aan Stumpff de directie opgedragen. In 1876 was onze jubilaris ook directeur van het «Ned. Tooneel" geworden en daar in dien chaos van strijd en onderliugen naijver heeft hij zich tot hiertoe weten staande te houden en zich zelfs tot zekere hoogte populair gemaakt. Trouwens, Stumpff heeft den artisten altijd een goed hart toegedragen. Dat hunne materieele belangen een trouw verzorger in hem vonden blijkt wel uit de stichting van de maatschappij iCaeciüa", waarvoor hij nog steeds met grooten ijver arbeidt en die 't daaraan vooral te danken heeftdat zij in een bloeienden toe stand verkeert. Hoezeer dat alles gewaardeerd wordt is aan Stumpff op zijn jubilé-dag getoond. Mannen van naam en aan zien, beseheiden burgers, die echter de kunst boven alles beminnentooneelspelers musici zij allen hadden zich Zaterdag naar den Stadsschouwburg opgemaakt om daar den 70jarige te huldigen. Schoone toespraken werden gehouden heerlijke muziek werd uitgevoerd en geschenken werden overhandigd 't was een algemeen beijveren om den kunstenaar te eeren en te föteeren. Dat is wel een van de schoonste eigenaardigheden der artisten-wereldonder elkaar mag men krieuwen en haspelen over allerlei kleine eigenbelangetjes, maar als 't een feestdag is voor een der hunnen dan worden alle oude veeten op zij gezetdan drijft het goede weer boven en op ongedwongen wijze wordt bijgedragen tot verhooging van het huldebetoon, 't Is ot de elastieke band, die de kunstenaars omstrengelt en in het dagelijksch leven soms angstwekkend wordt uitgerekt, op feestdagen tot zijn eigenlijke afmetingen terugkeert en weder een geheel maakt vau de menschen, die door hunne aspiraties in den grond der zaak zoo nauw verbonden zijn. BELtilK. Majoor Lothaire zal naar den Congo- staat terugkeeren en het bevel 'op zich nemen van een der afdeelingen, die tegen de Mahdisten zullen oprukken. Het verbaal dat de majoor door eenige heethoofdige engelschen te Ostende zou zijn beleedigd blijkt ge heel uit de lucht gegrepen. BRAZILIË. Zaterdag en Zondag zijn ernstige on lusten voorgekomen te San Paulo tusscheu Brazilianen en Italianen, 40 personen werden gewond, waarvan drie zijn overleden. Ook te Rio hadden ongeregeldheden plaatsherhaal delijk werd de kreet: »Dood aan de Italianen!" verno men. Patrouilles doorkruisen de stad. Dl'ITSCHLAHD. De meeste duitsche bladen zijn met de officieele verklaring zeer ingenomen van som mige zijden wordt de vraag gesteld, waarom niet reeds vroeger zulk een verklaring is uitgevaardigd. Dat had wellicht er toe bijgedragen om den gespannen toestand te verbeteren en de opgewonden uitingen over het ver schil van meening betreffende de indiening der strafwet hervorming te voorkomen. De «Münch. Allg. Ztg." weet thans zelfs te berichten, dat prins Hohenlohe volstrekt niet meer aan aftreden denkt, maar zich volkomen in staat gevoelt het programma uit te voeren, dat hij bij zijn optreden op zich heeft ge nomen. Daartoe behoort ook de verbetering der militaire rechtspleging, die met het aftreden van generaal Bron- sart volstrekt niet in verband stond. Dat die hervor ming echter met de wenschen van Richter Rickert en Singer in overeenstemming zou zijn, acht het blad niet waarschijnlijk. Volgens de ,,Berl. Polit. Nachr.," wordt door de Pruisische regeering overwogen of het niet aan te be- veleD zou zijn in het ministerie van handel en nijverheid een afzonderlijk departement van nijverheid in testellen. ECrYPTË. Uit Caïro wordt gemeld dat de En gelschen een afgezant naar den Mahdi hebben gezonden om hem uit naam van generaal Kitchen voor te stel len een onafhankelijk rijk Soedan te stichten onder bescherming van Engeland. De afgezant is teruggeko men met een ontwijkend antwoord van den Mahdideze schijnt het expeditiekorps zoo ver mogelijk naar het zui den te willen lokken, om het des te beter te kunnen vernietigen. JE X WE LA AM. Li Hung Chang heeft Engeland verlaten, zonder van de Britsche regeering de toestem ming tot herziening van het tegenwoordige Chineesche toltarief verkregen te bebben. Volgens de «Times" zou lord Salisbury hebben ver klaard, dat er in beginsel tegen de verandering van het verdrag, volgens hetwelk thans Europeesche waren in China worden ingevoerd, niets zon intebrengen zijn, maar dat eenige zakelijke bijzonderheden overweging verdienden. Hij wenschte te weten, hoe zij in de kamers van koop handel te Shangai en elders over deze punten dachten. Naar men verteltverlangen deze kamers van koop handel als schadeloosstelling voor de verhooging van het toltarief de afschaffing van de Likinrechtenhetgeen Li echter weigerde. FRANKRIJK. De directies van alle groote fransche spoorwegmaatschappijen waren uitgenoodigdhare salon- rijtuigen naar het station te Parijs te zenden, om daaruit een keus te doen voor den extra-trein die den keizer en de keizerin van Rusland van Cherbourg naar Parijs moet brengen. Voor het keizerlijke paar zijn de beide salonwagens uitgekozen die de Compagnie de l'Est in 1892 voor de reis van president Carnot had laten maken. Behalve twee andere salonwagens voor het gevolgzal de trein die door twee locomotieven getrokken wordt bestaan uit een salonwagen voor den president der repu bliek een slaapwagen voor zijn gevolg en een afzonder lijk rijtuig voor de pers. Te Rijsel duurt de agitatie tegen de vaderlandlooze socialisten nog altijd voort. In den omtrek moeten de socialisten agitatoren tegen de woede der vaderlandslie vende arbeiders worden beschermd door de politie. De socialisten Duvernay en Dupied hebben gedreigd dat zij zich voortaan met revolvers zullen wapenen, wan neer de prefect niet zorg draagt dat zij vrij uit kunnen spreken. ITALIË. Een italiaansche afdeeling uit Kassala die een verkenningstocht deed in de richting van Els Fascher heeft een Dervish gevangen genomen. Deze ver haalde dat de Dervishen te Gosradscheb een nieuwen post hebben opgericht, die door 200 man wordt bewaakt. Volgens de Italië" heeft het Vaticaan bericht gekregen, dat Monelik uit eerbied voor den paus een aantal Italiaansche gevangenen heeft vrijgelaten. SPANJE. De regeering heeft tal van inhechtenis nemingen doen geschieden in verband met de separa tistische beweging op de Philippijnen. Te Barcelona is een fabrikant in verzekerde bewaring gebrachtdie beschuldigd werd revolutionnaire plakkaten te hebben aangeplakt. Tegen den voorzitter van den «Spaanschen kring der Philippijnen", den heer Morais, is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. In een manifest pro testeert genoemde heer tegen de beschuldiging, die tegen hem is ingebracht en verklaart hij, dat zijne vereeniging zich nooit met staatkunde heeft ingelaten. De Spaan9che stoomboot Sevilla die op de reede van Melilla in Marokko bescherming wilde zoeken voor den stormwerd van de kust beschotenzoodat de kapitein genoodzaakt was at te houden. Een officieel bericht uit Cuba maakt melding van verschillende gevechten met de rebellenwaarbij deze 169 dooden verloren, onder wie vele aanvoerders. Bij een botsing tusscheu twee militaire treinen zijn 22 soldaten gewond. TRANSVAAL. Uit Lorenzo Marques wordt aan de Daily Telegraph" gemeld dat van het marine station gevuurd is op een stoombootjemet bezoekers uit Transvaal aan boord. Mevr. Landsberg kreeg oen schot door de longenmen vreest dat zij er niet van zal opkomen. De consul van Transvaal dringt aan op een onderzoek. TURKIJE. De »Times" verneemt, dat de sultan het geheele plan der mogendheden voor de bevrediging van Kreta zal aannemen bij wenscht dat de overeen komst op dien grondslag zoo spoedig mogelijk zal tot stand komen. Doch nu komt de Daily Telegraph" met de mede- deeling, dat de Kretensers niet tevreden zijn en meer eischen. Zij willen voor den gouverneur het recht van vetoen tevens wijziging der bepaling in het verdrag van Chaleppa, waarbij de meeerderheid in den Landdag op twee-derden der leden wordt vastgesteld. ZANZIBAR. Den 25 is de sultan overleden. On middellijk nadat de dood van den sultan bekend was nam Said Kalid, des sultans oom, bezit van het paleis en riep zie zelf tot sultan uit. Hij is nu bezig, het pa leis te barricadeoren met 700 gewapende Askari's. De Britsche oorlogschepen Philomel, Thrush en Sparrow heb ben soldaten gezonden naar het douanekantoor, en wach ten nu de bevelen van de britsche regeering af. Alle dames zijn in het Britsche consulaat gehuisvestdaar men voor ongeregeldheden vreest. ATJEH. Een officiëel bericht uit Atjeh van 25 dezer luidt «Eergisteren naar Tjot Basatoelalwaar bivak opge slagen. Gesneuveld één en gewond twaalf militairen be neden den rang van officier. Vijand liet tien dooden achter." Het departement van koloniën ontving het volgende van 26 dezer gedagteekende telegram «Eergisteren naar Mesdjid Indrapoeri (zie telegram van 6 dezer) onzerzijds twee gewonden. Pauglimu Polim naar Moeroe gevlucht. Toekoe Baid heeft zich aangemeld in het bivouak en is opgezonden naar Kota-Radja." Laatste berichten. LONDEN, 26 Aug. In welingelichte kringen wordt geloofd, dat wijlen de sultan van Zanzibar vermoord is, waarschijnlijk vergiftigd. De avondbladen melden, dat de britsche regeering aan den concnl te Zanzibar geseind heeft, den overweldiger niet te erkennen en dat deze onmiddelijk zal afgezet wor den als hij tegenstand biedt. ZANZIBAR, 26 Aug. Aan Said Kalid is een ultima tum gericht, waarin hem wordt kennis gegeven, dat, als hij de vlag niet neerhaalt en zich vóór morgenochtend negen uur niet volkomen heeft overgegeven, het paleis zal worden gebombardeerd. Aan de britsche onderdanen is verzocht, zich uiterlijk 8 uur aan boord van de engelsche schepen te begeven. Telegrafie. Op 1 September a.s. wordt te Zuidscharwoude een bijzonder telegraafkantoor met telefoondienst voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn bepaald als volgtop werkdagen van 7 u. 30 m. voor- tot 8 u. 30 m. 's namiddags op zon- en feestdagen van 7 u. 30 m. tot 8 u. 30 m. voor- en van 12 u. 30 m. tot 1 u. 3ü m. en 6 u. 30 m. tot 7 u. 30 m. namiddag (Spoortijd). Een stoïcijn. Van eene verbazingwekkende zelfbeheersching bij vreeselijk lichamelijk lijden, gaf dezer dagen een spoor wegarbeider blijk, die op het rangeer-emplacement voor den spoorweg te Potsdam door een rangeertrein gegre pen en zoo ongelukkig overreden werd, dat zijn rechter arm boven aan het schoudergewricht vau zijn romp werd gescheiden. De ongelukkige bezat zooveel tegenwoordig heid van geest, dat hij zijn afgereden arm opraapte om er mede naar het dienstbureau van het station te gaan, waar hij zelf van het onheil kennis gaf. Hij werd on middellijk voorloopig verbonden en onder geleide van twee makkers naar het ziekenhuis gebracht. Werkstaking te Maastricht. Alhier heeft den 25 eene schermutseling plaats ge had tusschen de politie, die een niet stakenden glasslijper naar de fabriek vergezelde en stakende glasslijpers en glasblazers. De politie die met steenworpen werd be groet maakte gebruik van hare wapens, waardoor twee personen door sabelhouwen werden verwond en genees kundig moesten behandeld worden. Door den burgemeester van Maastricht zijn alle samen scholingen op den openbaren weg verboden. Als zoodanig worden beschouwd elke vereeniging van meer dan vijf personen. Schennerhorn. De contributie der deelhebbers van het Veefonds alhier, over het le kwartaal 1896/'97 bedroeg 10 cents per stuk vee. Ingeschreven waren op dat tijdstip 569 stuks vee. De jongste kinderen van de openbare school alhier, die dit jaar voor getrouw schoolbezoek nog geen feestje hadden genoten, zullen op 31 Aug. a.s. met de tram een tochtje maken naar Alkmaar. Voorts worden zij door het bestuur der vereeniging «Eendracht" na hunne te rugkomst in de kolfbaan van C. Kos dien dag verder prettig beziggehouden en onthaald. Barsingerhorn. Alhier werd den 23 een gymna- stiekfeest gehouden door de vereenigingen «de Westfries", Barsingerhorn „Olympia", Wieringerwaard «Sparta", Winkel «Hercules", Nieuwe Niedorp en «Lycurgus", Schagen. Het dorp was voor deze gelegenheid in feesttooi uit ieder huis wapperde de vlag, terwijl nog door eenige bewoners versieringen en toepasselijke opschriften waren aangebracht. Niettegenstaande het regenachtig weder was de opkomst van het publiek uit omliggende plaatsen zeer groot. De optocht door het dorp der gezamenlijke vereeningen met ontplooide vaandelsonder begeleiding der Schager harmoniekapelwas zeer bezienswaardig terwijl de werkzaamheden op het feestterrein in het al gemeen de verwondering afdwongen. Het bal-champêtre (volgens feestprogramma) kwam door het regenachtig weder niet tot zijn rechtin de zalen echter werdèn door turners èn door toeschouwerstot aan den morgen stond opgewekt feest gevierd. Was een paar weken geleden de wensch naar regen algemeen thans worden de dagelijksche regenbuien den bouwboer zeer hinderlijk. Van de nog te veld zijnde gewassen kan niets worden binnengehaald gelukkig zijn de meeste zaden binnen en bepaalt het buitenzijnde zich in hoofdzaak tot paarden- en duivenboonen en kanarie zaad. Deze gewassen kunnen wel tegen wat regen. Eenige restantjes grauwe en groene erwten nog hier en daar op het veld gebleven beginnen er niet op te verbeteren* Uit Zaandam schrijft men aan het »N. v. d. D.": Onderscheidene Zaansche firma'sdie op de onlangs alhier gehouden Nijverheidstentoonstelling hadden inge zonden ontvingen dezer dagen brieven van hun geheel onbekende personen sommigen met verzoek om monsters te zendenanderen reeds terstond voor commissie. Eéne firma hier ter stede die de order onder rembours uitvoerde ontving het goed als niet geaccepteerd terug. «Dat waren zij niet gewoon", was er bijgevoegd. Een paar dagen later werd dezelfde bestelling door denzelfdeD persoon weder gedaan; de firma zond weder onder rem bours, en ook nu werd niet geaccepteerd Zouden wellicht de flesschentrekkers aan het werk zijn Men zij in elk geval voorzichtig. Rijkskweekschool voor onderwijzeressen. In den loop van September a.s. kunnen bjj de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn kweekelingen geplaatst worden. Bij gelijko bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente Apeldoorn wonen, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten worden melding gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 3 September 1896 aanmelden bij de directrice der Rijkskweekschool. Voor nadere bijzonder heden zie de «St.Ct." No. 195. Mierenhehandelüng. De gemeente-veldwachter Vermeer te Aalsmeer heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren S., koop man te Haarlemmermeer, die een aangespannen hond, welk dier zijn uiterste best deed om vooruit te komen letterlijk lam sloeg. En zoo iets dus schrijft onze correspondent is nog maar een onkel voorbeeld van de dagelijksche mishande lingen waaraan de honden als trek- en lastdieren bloot staan dank zij het Provinciaal Reglement op de wegen dat, toestaat honden als zoodanig te gebrnikeu in onze verlichte en beschaafde 19e eeuw. Een drietal jaren geleden mochten in de meeste ge meenten de honden niet zoo gebruikt (of beter „mis bruikt") worden. En dat heet vooruitgang. (Tel.) Beschermende Rechten, De commissie uit het Nederl. Landbouwcomité, tot het uitbrengen van een rapport betreffende «beschermende rechten" heeft zich samengesteld uit de volgeude heeren H. F. Bultman, voorzitter, dr. G. W. Bruinsma, mr. P. W. A. Cort van der Linden, J. K. Rienks, J. Rinkes Borger, mr. P. H. A. Tijdeman, J. J. van Weel, D. Fontein de Jong, Jhr. A. Michels van Kessenieb, A. van Leeuwen, J. L T. Groneman, mr. W. A. Virnly Ver- brogge en mr, A. Ferf, secretaris. Zaak-Men Hartog. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in hunne vergadering van den 26 het besluit van den Raad van Amsterdam tot ontslag van Den Hartog ge handhaafd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2