No. 107blad. Acht en Xtf egentigste Jaargang L806 ZONDAG 30 AUGUSTUS. Geldleening gem. Alkmaar, Buitenland. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN, groot f 275,000,—. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag*, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,«Ofranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers/O,Ott. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 te ALKMAAR. TEUttADERIIO op Woensdag, den 2 Sep tember 189® des avonds ten half acht nur, ten Stadshuize. De Secretaris, Mr. W. C. BOSMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat na 1 Octo ber a s. aan houders van obligation der geldleening ten laste der gemeente Alkmaar groot J '275,000,tegen overgifte van den aan de stukken bevestigden talon, een nieuw stel coupons zal worden uitgereiktvan welke coupons de rente zal verschijnen op 1 April 1897. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 27 Aug. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. BEL61E. De bekende reiziger Stanley heeft den handschoen opgenomen voor de Oongo-politiek. Hij heeft een antwoord gesteld op een heftigen aanval door den bekenden .kapitein" Salisbury tegen den Congostaat ge richt in het .United Service Magazine" en zal zijn artikel aan dit tijdschrift ter plaatsing aanbieden. Gelijk men zich herinneren zalis Stanley een groot vriend van koning Leopoldvoor wien hij in het Congogebied veel gereisd en gepresteerd heeft en wiens gast hij was na zijn terugkeer van zijn laatste reis tot verlossing van Emin-Pasha. Koning Leopold is uit Vadheim vertrokken naar Bergenwaar hij zich inscheept op de .Olaf Kyrre. De koniDg keert over Rotterdam naar België terug. BRAZILIË). De .Italia del Popoio" uit Milaan meldt, dat zaterdag bij de onlusten te Sao Paolo tien personen gedood en 48 gewond werden. Bovendien zijn veel italiaansche eigendommen vernield o.a. de drukkerij van de .Fanfalla." Te Santos heeft het gepeupel het italiaansche consulaat bestormd en het wapenschild daar van vernield. De .Herald" heeft nit Rio Janeiro bericht ontvan gen dat, naar men gelooft, Italië tot de regeering van Brazilië een ultimatum heeft gericht betreffende de han gende quaesties, en een tijdstip voor de beantwoording vast stelde. DUITSCHL AMD. De conferentie van patroons in de dnitsche handwerksnijverheid tegen 8 September te Berlijn bijeengeroepen door het bestuur van den Alge- meenen Bond voor handwerksnijverheid te Mnnchen en centrale comité van den Bond van dnitsche beroepsver- eeuigingen te Berlijn zal bezocht worden door 54 ge machtigden van wie door elk der genoemde vereenigingen de helft is aangewezen. Deze conferentie zal zich uit sluitend bezighouden met het wetsontwerp tot wijziging .Gewerbeordnnng'' (verplichte aansluiting bij beroepsver- eenigingen regeling van de positie der leerlingen mees- ters-titel). Drie regeeringscommissarissen zullen de vergaderingen der conferentie bijwonen. Op het congres der dnitsche katholieken dat te Dortmund heeft vergaderdis een motie aangenomen waarin de vergadering verklaartdat het de plicht van den staat en de gemeenten is om den noodlijdenden land bouw te steunen en waarin het aanbeveelt de oprichting van agrarische vereenigingen, ter verdediging van de be langen van den landbouw. EMCJELAMD. De heer Chamberlain heeft zich met zijn vronw te Liverpool ingescheept aan boord van de .Teutonic" naar New-York om een bezoek te brengen aan zijn schoonouders, den heer en mevrouw Endicot.t, die te Salem in Massachusetts wonen. Het plan van den heer Chamberlain is, ruim zes weken in Amerika te blijven. De .Manchester Guardian" zegt, dat de vrienden van Chamberlain den indruk hebbeD gekregen, dat hij de portefeuille van koloniën wenscht neer te leggen en dan waarschijnlijk voor de portefeuille van binnenlandsche zaken in aanmeikiDg wil komen. FRAMKRIJK. Het departement van onderwijs overweegt de verlenging der gewone vacantie (die tot 1 October duurt,) opdat de schooljeugd knnne deekn in de vrengd van het bezoek van den Czaar. De gemeenteraad van Cherbourg heeft een onbeperkt krediet toegestaan voor de feestelijke ontvangst van het Russische keizerpaar. Uit een onderzoek, ingesteld door de overheid naar de bewering, dat Fransche militairen de Dnitsche grens zonden zijn overgetrokken eu in een Duitsch melkhuis een Dnitsche uniform zouden hebben gestolen, is geble ken, dat het geheele verhaal is verzonnen. De Fransche journalist Foamier, heeft in een artikel in een Zniddnitsch blad erkend, dat Duitschlands aanspraken op ElzasLotharingen op geschiedkundige aanspraken be rusten en onwederlegbaar zijn. Het kabaal, dat vele Fransche bladen daarover hebben gemaakt, kan men zich voorstellen. De gemeenste scheldwoorden waren nog te mooi om Fournier aan te duiden en een der bladen ver langde zelfs ernstig, dat hij van nationaliteit zon ver wisselen. Fournier heeft thans een zijner heftigste aan vallers, den heer Verniel* van de .Libre Parole", uitge daagd en hem een degenstoot in den rechtervoorarm toe gebracht. ITALIË. Koning Umberto is, vroeger dan verwacht werd, te Rome teruggekeerd. Men brengt het in verband met de gebeurtenissen in Brazilië. De regeering moet van plan zijn, streng op te treden tot bescherming der Italianen. Behalve de kruiser Christeforo Colombo, die zich in de watereu van Brazilië bevindtwordt de kruiser Piemont er heen gezonden. ROSTEMRIJK-HDMtlARME. Den 27 is de Czaar met de Czarina te Weenen aangekomen, zij werden door den Keizer en zijne familie afgehaald. De tocht door de stad was een ware triomftocht. Aan den Hofbnrg aangekomen, werden de keizerlijke paren door de ceremoniemeesters in de salons geleid, waar de voorstelling plaats had. Het galadiner van 70 couverts in den Hofbnrg werd door de beide keizerinnen en de beide keizers bijgewoond. Keizer Frans Jozef dankte in een toost den czaar en de czarina voor hun bezoek, waarin hij een nienw bewijs zag van de vriendschap die hen vereenigt. Do czaar dankte voor de charmante ontvangst en stelde een dronk in op de gezondheid van den keizer en de keizerin van Oostenrijk. Alle dagbladen bevatten artikelen, van warme sympa thie getuigende, voor Rusland en zijn vorst. SERVIE. De generaal-adjudant van koning Alex ander, kolonel Tschiritsch is plotseling ontslagen en heeft bevel gekregen onmiddellijk het hof te verlaten. Er wordt verteld, dat een samenzweering is ontdekt tegen koning Alexander, waarbij de kolonel betrokken was. Het doel was den jongen vorst te onttroonen en Milan weder tot koning uit te roepen. SPAMJE. Nu de oppositie haar obstructionisme heeft laten varen, heeft de Kamer met 186 tegen 34 stemmen het ontwerp over de verpachting van den tabaks verkoop en dat betreffende de mijnen vau Almade aan genomen. Volgens de »N.-Y. Snn" heeft de .Lanrada" aan de Noordkust van Cnba een afdeeling vrijbuiters onder Roloff ontscheept. Zij üadden vierhonderd geweren, 1500000 patronen, vier Hotchkin-kanonuen, dynamiet en geneesmiddelen aan boord. Generaal Ochandochef van den generalen staf van het Spaansche leger op Cnba, is naar Spanje terug gekeerd en heeft belangrijke mededeelingen gedaan. Hoewel de militaire toestand veel verbeterd, is sedert generaal Weyler de leiding der kolonie heeftacht ge neraal Ochando de strijdmacht en de financiënwaar over hij beschiktonvoldoende. Zelfs de versterking van 40,000 man die op het oogenblik voor vertrek gereed staatzal nauwelijks voldoende zijn wanneer ze niet wordt gevolgd door op zijn minst evenveel troepen. Er is zeer veel geld noodigde troepen zijn sedert April niet betaald. Er is gebrek aan paarden voor de ruiterij en aan lastdieren voor het transport. De geest der troepen moet echter uitstekend zijn de sterfte is zeer afgenomen de soldaten beginnen aan het klimaat te wennen. TKAMSVAAL. De .Standard and Diggers News" verneemt, dat de Uitvoerende Raad der Znidafrikaansche republiek' een som van 20,000 per jaar heeft beschik baar gesteld voor de verschaffing van goed drinkwater te Johannesburg TURKIJE. Woensdag is te Konstantinopel een ernstig oproer uitgebroken. Tegen half twee trok een Lende oproermakers, grootendeels nit Armeniërs bestaande, door de straten; de gendarmerie, welke onmiddelijk gewaarschuwd werd, haalde de bende ta Pera in, maar op het oogenblik, dat vau den anderen kant de wacht aanrukte, wierpen de oproermakers een bom onder de soldatendoor de ontploffing werden verscheiden mili tairen gewond. De bende maakte van het oogenblik van verrassing gebruik om aan den haal te gaan en richtte zich vervolgens naar de Ottomaansche Bank, op een der drukste punten van Konstantinopel gelegen. De beamb ten, in het minst niet op een dergelijken overval bedacht, deden hnn best het gebouw tegen de indringers te ver dedigen, maar dezen losten eenige schoten om hnn schrik aan te jagenniemand werd echter getroffen. Zoodra zij meester waren van het gebouw begonnen zij deuren en vensters te barricadeereu en riepen, dat zij het gebouw liever met dynamiet in de Inent wilden doen vliegen, dan het te ontruimen. Er kwamen spoedig troepen, die de Bank omsingelden. Zoodra de Armeniërs hen zagen, openden zij het vuur, dat door de soldaten niet beantwoord werdzij bepaal den zich er toe te beletten, dat een der Armeniërs ont snapte. Er moeten een aantal soldaten gedood zijn de correspondent van de parijsche .Herald" zag 20 lijken. Des nachts is de Bank ontruimd. De Armeniërs, ten getale van 25, zijn gebracht aan boord van het jacht .Qulnare", toebehoorende aan den gouverneur der Bank, sir Edgar Vincent, dat in de baai van Moda ligt. De gevangenen zullen buiten het Ottomaansche rijk worden gezet. De Turken hebben een ontzettend bloedbad onder de Christenen aangericht. In den nacht van den 27 zijn ongeveer tweeduizend menschen gedood. De tnrksche politie en de troepen kijken kalm toe. Men vreest voor nieuwe bloedstortingen. De gezanten zijn bijeengekomenzij verlangen, dat ten spoedigsto een eind zal komen aan dezen toestand van anarchie. De Porte heeft in dien geest toezeggingen gedaan, maar deed tot nog toe niets om die beloften uit te voeren. KAMMSÏAR. Het paleis van den sultan en het oude gebonw der douane zijn tot pninhoopen geschoten. Het stoomschip, dat aan den sultan toebehoorde, opende het vnur tijdens het bombardement op de engelsche oorlogschepenhet stoomschip werd in den grond ge boord. Said Khalid en de bevelhebber van zijn troepen zijn gevlucht in het dnitsche consulaat. Engelsche matrozendie aan wal gezet zijnzijn bezig met het blusschen van den brand in het paleis. Andere deta chementen zorgen voor het begraven van de lijken der gedoode oproerlingen. Een officieel telegram uit Zanzibar meldt, dat Hamoud, een neef van wijlen den sultan door de engelschen tot sultan is uitgeroepen. A T J E H. Onder dagteekening van den 28 wordt aan het »A. Hbld." geseind De toeht naar Indrapoeri heeft vijf dagen geduurd eu is goed afgeloopen. De troepen zijn teruggekeerd nadat zij SamaganiBasatoel en Sibreh bereikt hadden. Te Riki en in den Missigit te Indrapoeri werd gebivakkeerd. De kolonne-von Hentz drong tot Gliëng door het ne gende bataljon bezette Samagani, het. veertiende Sibreh. Twee man werden gedood eu twaalf gewond. Kindermoord. In het Pruisische dorp Grotz-Ziethen heeft een werk vrouw drie harer kinderen vermoord het vierde, de jongste, de bjjzondere lieveling van haar man, had zij rustig laten liggen. Zij had daarop getracht zichzelf van het leven te berooven, doch deze poging was mislukt. Toen de man de woning binnenkwam, voegde de vrouw hem toe: .Je komt te laat, daar liggen ze alEn naar de bed stede gaande toonde zij den verpletterden vader de lijken van drie zijner kinderen. De vrouw is naar de gevangenis overgebracht, maar men gelooft, dat zij krankzinnig is. De warmte te Mew-ïork. De Amerikaansche bladen geven nog steeds ont zettende lijsten slachtoffers van wat zij de .warmteplaag" noemen Te New-York heeft de verstikkende hitte duizenden menschen naar de pieren aan de East-river en North- rivor gedreven, en waar men maar kon, heeft men bedden opgemaakt op de daken. Het bestuur der parken te Brooklyn heeft de regle menten tijdelijk opgeheven, en duizenden mannen en vrouwen, ia wier woningen een temperatuur heerschte als van een Turksch bad, mogen nn daar met kussens en dekens komen, om onder de boomen te slapen. Onlangs vielen in één nacht niet minder dan 12 men schen van de daken, waar zij gingen slapen, om het beetje koelte, dat komen kon, to genieten. Eenigen van hen werden daarbij gedood en de anderen bekwamen ernstige verwondingen. Van de slapers op de pieren vielen verscheidenen in het water. Men kon hen slechts met moeite redden, en drie of vier verdronken. De badinrichtingen blijven dag en nacht open. Een verdronken vorst. Zijne Hoogheid Soochaith Singh, prins van Chum- ba, (Br.-Indië), is te Londen op jammerlijke wijze aan zijn eiDd gekomen. Deze prins was de wettige troonop volger in Chumba echter was zijn rijk hem door een halfbroeder ontroofd. Bij de Engelsche regeering hoopte bij steun te vinden tegen den overweldiger, maar tever geefs, waarop hij zijn aanspraken omzette in geld en 100.000 schadevergoeding vroeg. Ook aan dit verlan gen werd niet voldaan in plaats daarvan werd hem een maandeiijksch pensioen van 22 toegekend, waarmede hij bij gebrek naD beter maar genoegen nam. Om zich to troosten over het verlies van zijn troon, gaf hij zich over aan den drank en daar hij van zijn maandgeld niet genoeg wijn kon bekomen om zich dronken te drinken, gebruikte hij steeds ram. Dezer dagen werd hij dronken naar huis gebracht en sliep hij voor eenwig in, zonder nuchter te zijn geworden. Werkstaking te kouda. De werkstaking aan de Goudsche Macninale Garen spinnerij is geëindigd, de stakers hebben genoegen geno men, met de verhoogingen door de directie toegezegd in hnn schrijven van 24 Augustus. Zaterdag zullen de werkzaamheden hervat worden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1