Stadsberichten. Telegrafische Berichten. CS-roote Paardenmarkt te ALKMAAB op Maandag 7 September 1896. Markt- en Beursberichten. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR, BURGERLIJKE STAND. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het tientallig stelsel. Het tientallig stelsel, dat oerstdaags ook in Groot Brittannie wordt ingevoerd, is verplicht gesteld voor 303 millioen bewoners onzer aarde en facultatief voor 97 mil- lioen. Daarenboven tellen de landen, waar het metrieke stelsel in beginsel en zelfs gedeeltelijk in de practijk is toegelaten, 395 millioen inwoners. Zoo is het tientallig stelsel bij de helft der 1400 mil lioen aardbewoners bekend en kan men rekenen, dat het door ongeveer een vierde geregeld wordt toegepast. Een proces om vijf pfennig. Een inwoner van Weimar heeft den Prnisischen staat een proces aangedaan wegens een geschil over een bedrag van vijf pfennige, zegge bijna drie cent. De man had voor een spoorwegkaartje van Apolda naar Weimar veertig pfennige moeten betalen, terwijl krachtens de be palingen, gemaakt voor de berekening van den prijs per afstand, het kaartje maar 35 pf. moest kosten. De man heeft zich niet in het voorgevallene willen schikken, maar besloten de zaak aan het oordeel van den rechter te on derwerpen. H al vischvangst. In de nabijheid van Thorshavn (F&röer) heeft deze maand een groote walvischvangst plaats gehad, welke door de geheele bevolking werd bijgewoond. Een aantal booten dreven de dieren in het ondiepe water bij de kust. waar zij met speren werden afgemaakt, na vergeefs be proefd te hebben om te ontsnappen. Voor het eerst namen vrouwen aan de jacht of vangst deel. Daar namelijk het grootste gedeelte der visschers op zee was, deden 15 vrouwen van het Eiland Nolsö mede, en de booten met vrouwen manoeuvreerden even handig en met evenveel succes als die, welke met rappe mannen waren gevuld. In het geheel werden 111 wal- visschen gedood. Rcnz te Amsterdam. Renz is den 27 met zijn gezelschap 500 per sonen, waaronder 137 Balletdanseressen en met zijn heelen stal van 167 paarden, aan het station Weesperpoort aan gekomen. De extratrein, getrokken door twee locomotie ven, telde niet minder dan 60 wagens. Er waren militairen aan het station, die de paarden naar den circus op de Ruysdaelkade brachten, waarheen ook de artisten zich met hun bagage begaven. Het talrijk personeel zoekt voor het meerendeel een onderkomen in de nieuwo buurt, dicht in de Dabijheid van het circusgebouw. Voor de kleine winkeliers en de kamerverhuurders is dat een niet onaardig voordeeltje tegen den winter. Brutale inbraak. Te Dordrecht is in den nacht van den 27 in het »Hotel Ponsen op eene zonderlinge wijze huisgehouden. De afsluiting van eeu raam der kamer, welke uitzicht heeft op het pleintje voor de stalling, is verbroken en in die kamer is alles op ruwe wijze door elkaar gewor pen. De zilverkast is opengebroken, fraaie glazen op zil veren voet zijn stukgeslagen en het zilver is verdwenen. Dat men op zijn gemak is te werk gegaan, blijkt hier uit, dat een halve kaars van de pianino, welke op een stukgeslagen voet van een glas is gezet, voor de helft is afgebrand. Des morgens werd een gedeelte van het zilver in de nabijheid teruggevonden maar het grootste gedeelte o.a. zilveren lepels en vorken blijft nog vermist. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld. l rsein. Door de leerlingen der openbare school alhierzal de dag van den 27 niet spoedig worden vergeten. Begeleid door 't onderwijzend personeel en verscheidene belangstellenden uit de gemeente, werd een tochtje per rijtuig naar Alkmaar gemaakt en daarna eerst den speeltuin te hebben bezocht, de kermis bezichtigd. Hier vooral genoten zij volop en hoewel vermoeid, kwa men allen opgetogen te huis, vervuld van al het schoone en heerlijke, dat zij gezien en bewonderd hadden. Prachtig weder begunstigde den tochtwelke in de beste orde afliep. Schagen. Evenals boven den ingang van den meentetoren, zullen ook boven de vier deuren van de nieuwe kerk fraai gebeeldhouwde letteren worden aange bracht. Twee er van zijn reeds geheel afgewerkt. Zij geven de volgende bijbelwoorden te lezen »Ik ellendig mensch »Geloof, en gij zijt behouden''. Boven twee andere deuren komen de woorden »Wees volmaakt" en »De liefde is de meeste". Salaris onderwijzers. Door de afdeeling Schagen van het N. O. G. en de afdeeling Schagen e. o. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, is aan de gemeentebesturen van Schagen, Zjjp®! Callantsoog, Petten, Harencarspel, St. Maarten, Barsingerhorn, Winkel en Nieuwe Niedorp een adres verzonden, waarin verzocht wordt eene salaris-regeling te treffen, waarbij bepaald wordt, dat het minimum sa laris zal zijn f 550,dat verhoogingen zullen worden toegekend voor de hoofdacte f200, voor de aanstelling als hoofd f100,na verloop van elke twee dienstjaren eene verhooging van f 50,— tot een maximum van f 1000,— voor onderwijzers, tot f1200,— voor die met hoofdacte, tot f 1300,voor hoofden van scholen; dat voor't her- halingsonderwijs gedurende de wintermaanden f 100, zal worden toegekend en voor elke bij-acte f50,en ten laatste, dat bovendien elk gehuwd onderwijzer op 25jarigen leeftijd vrije woning zal genieten of billijke vergoeding daarvoor. Het adres is vergezeld van eene uitvoerige memorie van toelichting, waarin op heldere wijze de noodzakelijkheid van eene betere salaris-regeling uiteengezet wordt. Bergen. Ter gelegenheid van de kermis alhier werden bij den kastelein P. Hilbrand de volgende volks vermakelijkheden gehouden. Maandag den 24, hardrijderij met honden de le, 2e en prijs werden achtereenvolgens behaald door »Prins", eigenaar P. Hilbrand, »Hector", eigenaar A. Schoen en »Castor", eigenaar Jb. Tuin, allen te Bergen. Dinsdag den 25, ringsteken eu sleuteltrekken, waaraan deelnamen 36 paren. Ringsteken: le prijs Corn. Weijers, 2e prijs G. Briefjes, 3e prjjs H. Kagen. Sleu teltrekken le, 2e en 3e prijs achtereenvolgens mej. G. Hilbrand Pd., N. Kraakman, K. Admiraal. Slofïoopen voor jongens beneden 16 jaar le, 2e en 3e prijs achter eenvolgens G. Hoogvorst, C. Beeldman Pz., P. Bult. Heemskerk. Hier zijn eeu aantal menBchen (men spreekt van 50 ongeveer) vrij ernstig ongesteld geworden tengevolge van het eten van leverworst gekocht bij een spekslager alhier. Deze heeft de onvoorzichtigheid gehad, de worst te koken in een koperen ketel, en ze daarin koud te laten worden. Spanbroek. De petroleumhoudende put, die onlangs de Spanbroeker buurt in rep en roer bracht, en die mis schien zoovele luchtkasteelen deed bouwen, is dezer dagen onderzocht en nu is gebleken, dat de petroleum er stel lig niet uit den grond is ingedrongen, maar waarschijn lijk afkomstig is uit vroegere daarbij gelegen hebbende vaten. Uitgeest. Zondag den 30, 's avonds van 68 uur, zal door het fanfare-gezelschap »Onderlinge Oefening", onder leiding van den heer P. Velzeboer Jr., eene mu ziekuitvoering gegeven worden ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Op het terrein van »de Ooievaar' wordt te dien einde een muziektempel opge slagen. Barsingerhorn. Den 28 brandde de boeren plaats van den heer C. Spaans tot den grond toe af. Van den inboedel werd zoo goed als niets gered. Alles was verzekerd. De brand ontstond door het vallen eeuer brandende petroleumlamp, in den vroegen morgenstond, toen de man naar het veld was om te melken. In de polders Waard en Groet ontwikkelen de suikerbieten zich na do regens zeer sterk. Een groot gedeelte der bieten wassen gedeeltelijk boven gronds. W are reuzen, alhoewel nog niet gedolven, kan men al reeds onderscheiden. Obdain. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbaro lagere school hebben zich aan gemeld 3 sollicitanten. Een ontrouw ontvanger. Omtrent den overleden ontvanger-secretaris te Klaaswaal verneemt de N.R.Ct. nader: De man was nog maar kort als gemeente-secretaris werkzaam. Hij werd verleden jaar zeer tegen den zin van den burgemeester benoemd, in plaats van den heer Niemantsverdriet, die destijds werd ontslagen, omdat hij te Numansdorp woonde. Zooals men weet, ging er destijds over dat ongemotiveerd ontslag een storm van veront waardiging op. Toen de Commissaris der Koningin de vorige week Klaaswaal bezocht, werden verschillende onregelmatigheden in de administratie door hem ontdekt. De secretaris-ontvanger was niet op de audiëntie ver schenen. De verwarring in de administratie moet zeer groot zijn. De boeken en bescheiden zijn door het kantongerecht te Oud-Beierland verzegeld. Zang- en muziekuitvoering. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin Wilhelminaop maandag, den 31, zullen door de leerlingen der Zang- en Muziekschool, onder directie van den heer J. M. Otto des namiddags te 3 uur in den Stadshoutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. a. Nederlandsche Volksliederen, voor kinderkoor en orkest, b. Koningin Wilhelmina-Marsch v. J. H. v. d. Hegge Zijnen; 2. Nationale Ouverture voor orkest v. R Benucci; 3. »Traiime auf dem Ocean", con cert- walzer v. Gungl; 4. »Der Farbenreiber", fantaisie v. Streek; 5. Kinder- Gantate met orkestvoor den verjaardag van H. K. H. Wilhelmina der Nederlanden, woorden van M. van Zanten, muziek van Garel Bonman. 6. »Soldatenleben mili- tarisches Tonlied v. Kéler Béla7. a. „Abschieds- Standchen" iür Piston v. W. Herfürth b. »Im Zigeu- nerlager longemalde v. R. Sperber; 8. »Vrij af", cantate voor kinderkoor met orkest, woorden van D. M. Maal- drink, muziek van Henri v. d. Berg. Aan de bad- en zweminrichting alhier wer den van 22 tot en met 28 Augustus genomen 111 baden door heeren7 door dames door weezen, 74 door onvermogenden totaal 192. Drukste dag 22 Aug. met 60 baden. De hoogste temperatuur van het water was op 22 Aug. 64° F. Voor het examen acte fr&nsch (lager onderwijs) slaagden dezer dagen de heeren G. J. v. d. Ploeg en J. Stam, alhier. op Dinsdag, 1 September 1896, des namiddags 133/4 uur. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige ver- gaderiug. Mededeelingen Ingekomen stukken. 1. Verkiezing van een wethouder, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer J. M. de Sonnaville. 2. Benoeming van eene commissie, die zal worden belast met het onderzoek der gemeente-rekening over 1895. 3. Voorstel van burg. en weth., naar aanleiding van een ingekomen adres van vier tijdelijke leeraren aan de burgeravondschoolom verhooging hunner jaarwedden. 4. Idem om over te gaan tot benoeming van eenige tijdelijke leeraren aan de burgeravondschoolvoor den cursus 1896/97. 5. Idem in verband staande met de uitvoering van raadsbesluiten, de raadsnotulen en het raadsverslag. 6. Voorstel van de commissie voor de gemeente-gasfabriek tot vaststelling eener overgelegde verordening, regelende de geldelijke verhouding tusschen de gemeente en hare fabriek, met daarbij gevoegde nota's van de hh. Kraakman en Bruinvis. 7. Voorstel van burg. en weth. in zake de toepassing van de verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen. 8. Idem betreffende het voorbereiden der benoeming van een stads-apotheker, in de plaats van wijlen den heer J. J. Bourse. 9. Missive van burg. en weth., houdende nadere ver antwoording omtrent hot overschrijden van de posten onder n°. 64 en 74 der gemeente-begrooting, dienst 1895, met het voorstel dat stuk voor kennisgeving aan te nemen. 10. Voorstel van burg. en weth. omtrent ingekomen klach ten tegen het liggen van een schip in het Verdroukenoord. 11. Idem betreffende overdracht van 4 centiaren grond in het Fnidsen. 12. Idem in zake de regeling der klassen aan de open bare burgerschool. 13. Voorstel van de commissie van bijstand pl. werken en eigendommen naar aanleiding van een adres vau J. Lind c.s., betreffende het bestraten en rio eeren van een bonwtorrein. 14. Idem naar aanleiding van een adres van den heer C. Bosman om een uitbouw te mogen maken aan een voor hem te bouwen huis. 15. Idem betreffende verbouwing van een gedeelte van het raadhuis. 16. Voorstel van de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen naar aanleiding van een adres van de afdeel. Noord-Holland benoorden het Y der vereeniging tot bescherming van dieren. 17. Voorstel van buTg. en weth. met botrekking tot de ingekomen klachten wegens het bij wijze van proef ver plaatsen van de botermarkt naar de graan- en zaadmarkt. 18. Idem tot wijziging van de algem. schoolverordening. 19. Idem tot hel toekennen van eene nitkeering aan een werkman, aan wien in dienst der gemeente een ongeluk is overkomen. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. Amsterdam, 29 Augustus. De beide Keizers. W e e n e n. De beide keizers hadden een onderhoud van twee uur op het kasteel te Linz. De Czaar sprak in zijn onder houd met. de verschillende gezanten als zijne meening uit, dat meer dan ooit thans overeenstemming tusschen de mogendheden on misbaar is. ONDERTROUWD 27 Aug. Martinus Jacobus Driesen en Geertruida Ligt- hart. Hendrik Sjoerts, te Amsterdam en Maartje Agatha Maria Ooijkaas, alhier. GEBOREN 25 Aug. Agatha I'etronella, d. van Peter Matthaus Conrad Drost en Wijntje Guijt, wonende te Haarlem. 29 Neeltjed. van Jacob Hoekmeijer en Bertha Rijkersen. OVERLEDEN. 27 Aug. Klaas Slooves, bijna 41 j. 28 Aug. Geertje Schoof, echtgeu. van Cornelis Emont, 61 j. eu 8 m. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algomeene konnisdat ter secretarie dezer gemeente van 1 September a.s af ge durende acht dagenvoor een ieder ter lezing is nedergelegd de op heden door hen definitief opgemaakte lijst van kiesgerechtigden voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, betzij die andere personen betreffenkannen gedurende dien tijd bij den Gemeenteraad worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter 27 Aug. 1896. 0. D. DONATH Secretaris. Alkmaar 28 Aug. Kleine kaas f 28,commissie f 26, Middelbare f 26,50. Aangevoerd 489 stapels, wegende 138876 K.G. Alkmaar 28 Aug. Aangevoerd 3564 mudden. Tarwe f 6,— a 6,25, rogge f 4,30 a 4,50, gerst f 0,— a 0,— id. chev.f 4,50 a 4,90, haver f 2,60 a 3,paardenboonen f 0,—. rood mosterdzaad f 15 a 15,50, bruine id. f 10,—, karwijzaad f 10,75 a f 11,25. Erwten: groene f 6,50a 14,—.grauwe 10,50 a 15,—, vale f 6,50 a 11,50. Alkmaar 29 Aug. Aangevoerd 0 Paarden f a 0— 11 koeien en ossen f 130 a 230vette kal veren f a per P. f 0, a f 0,25 nuchtere dito f 8 a 21 48 magere schapen f 8 a 18, vette varkens, per P. f 0,— a 0,—74 magere id. p. st. f8, a 13, 236 biggen f 4,a 6.6 bokken en geiten f 3 a 8, Boter per P. ('s middags 12 uur) f 0,55 a 0,60, kippeneieren f 3.25 a 3,75, eenden dito f 0,—, per 100 stuks, 0 kleine bokjes f a Amsterdam 28 Aug. Aardappelen Priesehe Franeker jammen f 1,40 a 1,50, Flakkeesche Jammen f 2,— a 0,—Friesche zaaiers f 1,10 a 1,15, Geldersche blauwen, f 1» a 1,10id. kralen f 1,a 0,id. muisjes f 0,— a 0, Katwijker zand f 0,— a 0,—, id. muisjes 0 a 0, Haarlemmer bollen f 90, a 1,Noordwijker grave f 2.—, a 2,40 id. zand 1,50 a 1,60, Hillogoinmer zand f 90,a 2,60. Sassenheimer zand f 1,a 2,60. Aanvoer 12 ladingen handel flauw. Petroleum willig. Amerik. Loco f 7.75, najaar f8.— Rnss. loco f 7,55. Entr. Raapkoeken f 35 a 56, Lijnkoeken f 5,— a 8,50. Delft 27 Aug. Boter le soort f 61,—, 2e soort f44.— 3e soort f per '/4 vat van 40 kilo. Aangevoerd 653 achtste en 67 zestiende vaten. Samen 13730 P. Edam, 27 Aug. 139 stuks boter per P. f 0,56 a 0,60 kipeieren f 3,75 a 4,per 100 stuks. mm

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2