bestaat, na verloop van eenigen tijd aan al zijne ver plichtingen te voldoen. In plaats van een gunst, is dus thans de surséance een minnelijke regeling geworden tusschen de schuldeischers en den schuldenaar. Bij de beschikking worden tevens één of meer bewindvoerders benoemd en deskundigen ten einde den stand des boedels te onderzoeken. Hij, die dus meer actief heeft dan passief, en die zijn bedrijfskapitaal heeft vastgelegd of wel hij die plotseling door een zijner schuldeischers overvallen wordt, doch bij geleidelijke af wikkeling zijner zaken ieder het zijne kan geven, zal door deze bepalingen van een faillissement verschoond blijven. Moge deze nieuwe wetgeving, waarvan hier slechts enkele punten werden aangestipt, spoedig algemeen meer in bijzonderheden gelezen en gekend worden. Deze arbeid waarover met tusschenpoozen gewerkt is van 22 November 1879 af, dus bijna 17 jaar, is wel waard gelezen te worden. De tijd in aanmerking nemende, kan de wet voortreffelijk «ijn. Mcnellk's krijgsgevangenen. Met de stoomboot Giara zijn te Napels 64 Italiaansche soldaten aangekomen die bij Menelik krijgs gevangen waren geweest. Een ontzaglijke menigte wachtte hen op zij werden met vragen overstelpt en door hun bloedverwanten letterlijk uit het gelid gesleurd en onder tranen omhelsd. Het was den mannen aan te zien dat zij veel geleden hadden. De eerste tijd van hun gevan genschap was verschrikkelijk zij werden als vee op een hoop gedreven en in omheiningen opgesloten waar zij des nachts blootgesteld waren aan de koude en den regen. Geen wonder dan ook dat de zwakken Bpoedig bezweken. Drie weken later werden zij onder de inlandscho gezinnen uitgedeeld en toen hadden zij het beter want de Abes- synische vrouwen zijn zeer medelijdend. Maar de klee- deron vielen hun bij lompen van het lijf en zonder de mildheid der Schoanen zouden zij niets hebben gehad om zich te dekken. Volgens het zeggen der soldaten, is Menelik volstrekt niet de barbaar waarvoor men hem wel heeft aangezien. Hij wenscht in alles het voorbeeld van Europeesche sou- vereinen te volgen en vroeg aan de gevangen officieren dikwijls inlichtingen over de gebruiken aan Europeesche hoven en de gewoonten der vorsten, wat zij eten, hoe zij zich amuseeren, enz. De gevangenen die goed gezond waren, hield hij hij zich en hij gebruikte hen voor het aanleggen van tuinen in engelschen stijl en het versieren van zijn paleis. Menelik heeft in zijn gevolg een Abes— syniër die Italiaansch kent en hem de voornaamste Ita liaansche couranten moet voorlezen. Er moeten nog ongeveer 2300 gevangenen in Schoa zijn. Struisvogels kunstmatig uitgebroed. Te Washington houdt zich zekore Edward Schmid tegenwoordig bezig met het kunstmatig uitbroeden van struisvogeleieren, afkomstig van een fokkerij in Norwalk, Zuid-Carolina. Zij kosten, de vracht niet meegerekend, 25 dollars de vier, maar volwassen vogels leveren tus schen de twee en vier pond veeren 's jaars, die naar ge lang der hoedanigheid van 5 tot 100 dollars het pond waard zijn. Voor onopgemaakte Afrikaansche veeren betaalt men gemiddeld 50 dollars het pond. Volwassen vogels kosten tusschen de 200 en 300 dollars en het wijfje logt tusschen de 30 en 40 eieren. De dieren wor den gemiddeld dertig jaar oud. De heer Schmid hoopt, dat zijne jonge struisjes in de luchtgesteldheid van Was hington zullen gedijen. Dure gastvrijheid. Een paar jaren geleden trouwde te München een jong paardat een zeer vroolijke bruiloft gaf een feestmaal van keurige spijzen goeden wijn, bloemen, har telijke toosten en gezellige vroolijkheid, dat bjj allen in aangename herinneriug bleef. Maar dezer dagen werden de deelnemers op minder aangename wijs herinnerd aan het feest. Zij ontvingen namelijk van den restaurateur, bij wien het feestmaal was gegeven, een brief, waarin hij hnn meedeelde, dat het mijne vriendschap twijfelen als mijn deur zelfs voor u dikwijls zal gesloten zijn. Gij moet mij toestaan mijn eigen duisteren weg te vervolgen. Ik heb een straf en een gevaar over mij zelve gebracht, die ik niet kan noe men. Indien ik de grootste zondaar ben dan ben ik tevens de grootste lijder. Ik kon nimmer denken dat deze aarde een plaats kon bevatteu voor zulke onnoe melijke smarten en angsten en gij kunt slechts één zaak doenUttersonom dat noodlot te verlichten en dat is mijn zwijgen te eerbiedigen." Utterson was verbijsterdde geheimzinnige invloed van Hyde was voor goed verbannen de dokter was tot zijn vroegere werkzaamheden en vriendschapsbetrekkingen teruggekeerdvoor een week geleden had het vooruit zicht van een zegenrijken en geëerden ouderdom hem toegelachen en nu in een oogenblik waren vriendschap en zielevrede en de geheele harmonie zijns levens ver woest. Zulk een groote en onbevoorbereide verandering grensde aan waanzin maar met het oog op Lanyon's gedrag en woorden moest voor dit alles een dieper grond aanwezig zijn. Een week daarna werd Dr. Lanyon bedlegerig en bin nen veertien dagen was hij overleden. Op den avond na de teraardebestelling, die hij in diepe droefheid ge regeld liad sloot Mr. Utterson de deur van zijn stu deervertrek en terwijl hij daar zat bij het droefgeestige schijnsel van een kaarshaalde hij een enveloppe uit zijn zak waarop het adres en het zegel door de hand van zijn pas overleden vriend was aangebracht. »Privaat, in handen van J. O. Utterson alleen en in geval van vroeger overlijden, ongelezen te vernietigen." Zoo luidde het uitdrukkelijk opschrift en de advocaat aarzelde om van den inhoud kennis te nemen. »Ik heb heden een vriend begraven," dacht hij »en indien dit mij nu den andere zou kosten Spoedig echter verwierp hij deze gedachte met eenig zelfverwijt en verbrak het zegel. In de enveloppe be vond zich een ander evenzeer verzegeld couvert, waarop geschreven stond: «niet te openen dan na den dood of de verdwijning van Dr. Henry Jekyll." Utterson dorst zijn oogen niet vertrouwen. Ja, er diner nog altijd niet was betaalddat het jonge paar insolvent was gebleken en dat hij zich daarom tot de genoodigden moest wenden, met verzoek hem hun aandeel in het maal voor ieder 16 te betalen. Zij hebben dan natunrlyk het recht, verhaal te zoeken op hun gast heer en gastvrouw. Een aanmaning, om voorzichtig te zjjn in het deelnemen aan trouwpartijen. Lleblg's slachterijen. De hekatomben der Oudheid offers van 100 ossen tegelijk verzinken in het niet bij het aantal runderen, dat in de groote fabrieken van Liebig's vleeschextract in Zuid-Amerika geslacht wordt. Daar heeft men in 6 maanden tijds niet minder dan 240.000 runderen geslachtvoor het bereiden van vleesch extract en pepton. De New-Yorkscbe »hecatomben" mogen ook genoemd worden. Daar werden in één jaar (1894) 564.936 levende ossen, 10.646 koeien en 152.972.000 kilogram ossenvleesch, alsmede 284.783 kalveren, 1.656.434 varkens en 2.436.742 schapen aangevoerd. Ken onthouden overeenkomst. Te 's-Gravenhage woonde verleden jaar een heer die een huishoudster hadwelke een twintigste in de staats-loterij had gekocht. Op 2 October, den dag der trekking van de toen loopende loterijkwam mijnheer 's morgens na 11 uur in de keuken en vro6g haar hem de helft te verkoopen van haar twintigste. De huishond ster had daar niet, veel lust in, maar na lang aandringen van haar heer gaf zij toe en gaf hem haar half lot voor J 1,75. Een oogenblik later ging mijnheer, die dien morgen al vroeger uit was geweest, weer de straat op en kwam na eenige minuten terug met het bericht, dat op het lot de 100.000 was gevallen Van het geld op het twin tigste geïnd, kreeg de huishondster dus de helft, ƒ2125, en de ander behield evenveel. Maar de juffrouw die meende dat het zaakje niet in den haak was, ging naar een advocaatdeze begon een proces en in dit proces heeft de Haagsche rechtbank vonnis gegeven. De rechtbank stelde daarin de huis houdster in het gelijkzij overwoog dat er bij de twee partijen die de overeenkomst van verkoop aangingen dwaling bestond omtrent de zelfstandigheid der zaak die zij kochten en verkochten zij meenden toch, dat het de helft van oen kansbiljet was en achteraf bleek dat dit niet het geval is geweestwant op het oogenblik waarop de verkoop plaats hadwas de loterij reeds ge trokken en het biljet daardoor veranderd in een stellige schuldvordering aan toonder op den Staat. De overeen komst werd dus ontbonden verklaard en de juffrouw moest haar 2125 terug brijgen en mijnheer zijn 1,75. Dijen. In de Friesehe gemeente Tietjerksteradeel worden door eenige ijmkers pogingen aangewend, om gezament- lijk de bijententoonstelling te Herenthaels, in België, te kunnen bezoeken. Het hoofddoel van dit bezoek zal zijn het bestudeeren van het Belgische stelsel inzake hot ver krijgen van den grootst mogelijken voorraad honig. Het plan vindt bij de bijenhouders in de gemeente veel instemming. Op de zandboekweit in de Zevenwouden (Fr.) hebben de bijen het uitnemend gemaakt. Het gewin was door het prachtige weder groot. De heide staat nu in sehoo- nen bloei, zoodat indien het weder gunstig blijft de nijvere diertjes daar wel den wintorkost zullen ver garen. Voor de ijmkers is dit jaar goed ook op het koolzaad werd veel honig gewonnen. Voor muziekonderwijs. Bij de firma B. Cuperus Az. te Bolsward, is ver schenen een «Aanteekenboekje van opgave en vorderingen ten gebruike bij het muziekonderwijs", uitgegeven door den muziekdirecteur Otto Wernicke te Harlingen. Dit boekje, eene navolging van een dergelijk duitsch werkje van den beroemden muziekpaedagoog professor E. Breslauer, maar met eene verbeterde indeeling, zal zeker velen degelijken muziekonderwijzers zeer welkom zijn, daar het zeer vele voordeelen biedt. Ten 1ste is de leer ling altijd volkomen op de hoogte van hetgeen hij thuis stond verdwijning dus ook hier evenals in dat on zinnig testament, dat hij reeds lang weder aan den schrijver had ter hand gesteld, was het idéé van verdwijning", aan den naam van Henry Jekyll ver bonden. Maar in het testament had deze gedachte haren oorsprong gevonden in don heilloozen invloed van Hyde daarin was het met een maar al te duidelijk en ver schrikkelijk voornemen neder geschreven. Maar wat kon de bedoeling van dat woord zijn nu het door de hand van Lanyon geschreven was? Er maakte zich een onuit staanbare begeerte van hem meester, om de opdracht te schenden en op eenmaal tot den bodem dier geheimzin nigheden door te dringende eerbied echter voor zijn beroep en hartelijke genegenheid voor zijn overleden vriend weerhielden hem en het pakket rustte spoedig in den verborgen schuilhoek bij zijn andere beroepsge heimen Tegenover de wilskracht om nieuwsgierigheid te be dwingen staat die om haar te overwinnen en het is te betwijfelen of Utterson van af dien dag nog wel zoo sterk naar het gezelschap van zijn overbleven vriend verlangde. Hij dacht aan hem als aan een vriend maar die ge dachte was met ongerustheid en vrees vermengd. En waarlijk deed hij opnieuw eene poging om hem te zien doch was wellicht verheugd dat hem de toegang gewei gerd werd ja misschien gaf hij er in stilte de voor keur aan om met Poole op de vrije stoep in de open lucht en omgeven door het stadsgewoel te spreken, dan om dit vrijwillig gevaugeuhuis binnen te gaan en met zijn raadselachtige gevangene te spreken. Poole had inderdaad geen aangenaam nieuws mede te deelen. De dokter sloot zich, naar het scheen, thans meer dan ooit te voren, in het kabinet, tegenover het laboratorium, op, waar hij zelfs somwijlen ook bleef slapen zijn geestkracht had hem geheel verlaten hij was steeds in zich zelf gekeerd sprak geen woordlas zelfs niet meer, kortom het scheen alsof hij iets op zijn geweten had." Utterson werd aan deze schets van des dokters bevinding en ge dragingen zoo gewoon dat hij iangzamerhand deze be zoeken staakte. {Wordt vervolgd te leeren heeft, zonder dat de muziek door potloodstre pen ontsierd wordt, welke ook zeer lastig zijn, wanneer twee of meer kinderen uit één gezin, hetzij gelijktijdig of na elkander hetzelfde leerboek gebruiken. Verder strekt het boekje den leerling tot steun en is hem een hulpmiddel bij het studeeren door de aanwijzingen be treffende de wijze van studie door den onderwijzer, aan de opgaven toegevoegd, of door eene kleine aanteekening, bijv. waarop bij het beoefenen van dit of dat stuk of étude bijzonder gelet moet worden. Daarbij geeft dan de omslag van het boekje de vertaling van de meest ge bruikelijke italiaansche of duitsche termen. Ten derde kunnen de ouders, die belangstellen in de studie hunner kinderen, deze nauwkeurig volgen en blijven zij door de aanmerking van den onderwijzer op de hoogte van de betoonde vlijt en vorderingen. Gaarne zullen zij dan na iedere -les door hunne handteekening te kennen geven, dat zij van die aanmerking kennis namen. Zijn we goed ingelicht, dan bracht de heer Wernicke deze methode bij zijne leerlingen reeds in praktijk; het goede resultaat en de waardeering der ouders deed hem nu besluiten dit boekje uit te geven. Het bevat voor elke les een formulier, dat ingevuld wordt en is voor een jaar berekend. De firma B. Cuperus Az. te Bolsward heeft zich met de verzending belast, en is bereid op aanvrage aan vak mannen een present-exemplaar toe te zenden. Onweder. Heeft het onweder van Woensdag 1.1. in Noord holland gelukkig niet veel schade aangebracht, elders heeft 't veel heviger gewoed. Te Osingahuizen (Fr.) werd Woensdagmiddag een wa termolen door den bliksem totaal versplinterd. Ie Oudega (Wjjmbr.) zijn Woensdag drie koeien door den bliksem gedood. Nabij Mnnnekezijl (Fr.) is de boerderij van den heer Prins afgebrand. Te M'estervelde zijn 4 jonge paarden van den heer mr. J. Tonckens in de weide door den bliksem doode- lijk getroffen. Ie Zwolle sloeg de bliksem in den Rooden Molen van de heeren Reinders Co. Zooals de wet voorschrijft waren bij het opkomen van het onweder do zeilen in gehaald. Nauwelijks was men hiermede gereed, toen de slag viel, tengevolge waarvan een der knechten zijn be wustzijn verloor en de kap van den molen in brand ge raakte. Het personeel van den mede aan de firma Rein ders Co. behoorenden stoomoliemolen schoot onmid dellijk toe, om den baas van den Rooden Molen behulp zaam te zijn met blusschen. Daar het juist op het oogen blik geschiedde, dat het nachtpersoneel door de dagploeg zou worden afgelost, was er nog al heel wat volk bij de hand en werd men den brand spoedig meester. Bij onder zoek bleek nader, dat de bliksem in den Rooden Molen ook in den grond geslagen was. Opmerkelijk is het, dat bij een drietal andere molens ook een der knechten een oogenblik het bewustzijn ver loren heeft. In de legerplaats bij Oldebroek heeft het onweder veel ontsteltenis veroorzaakt. De „Pr. Ov. en Zw. Ct." meldt daarover het volgende «Gedurende een kwartiersuurs was het erg donker, het onweder kwam nader, opeens een lichtstraal en onmid dellijk daarop zware slagen, zoo hevig, dat velen opspron gen van den schok en anderen, die stonden, omver vielen. Een man was bezig zijn soepketel te ledigen, hij viel achterover met de soep over hem heen. In de cantine der onderofficieren en in de kazerne van de artillerie- schietschool zijn eenige rniten stuk geslagen, terwijl de bliksem langs de vele geleidingen is afgeleid. «De telephonischo verbinding met Elburg was tijdelijk verstoord daar de draden waren getroffen. Deze schade was echter spoedig te herstellen. Het telefoon kantoor voor de legerplaats heeft het erger moeten ont gelden daarin zijn eenige verbindingen verbroken en verscheiden toestellen beschadigd. Een werkploeg welke reeds vroeg was uitgerukt om doelen te plaatsen bevond zich ruim 1000 M. in de heide. Opeens komt een bliksem straal en de sergeant met acht kanonniers worden allen tegen den grond geslagen. Toen zij weer tot bezinning kwamen, bleek, dat een man een kleine brandwond op zijn borst had bekomen. Hij gevoelde zich overigens heel wel. Eén man was erg door schrik bevangen, waardoor zijn beenen den dienst weigerden. Door zijn kameraden ondersteund, kon hij naar de legerplaats terugkeeren, zoodat allen er vrij wol met den schrik zijn afgekomen." Bekroond. De vereeniging West-Frisia" is op de landbouw tentoonstelling te GiesendamHardinxveld voor haar kaas bekroona. Te Woerden viel haar gisteren de zil veren medalje ten deel. Veeziekten. De »St.-0t." 201 bevat een nitvoerigen staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in de maand Juli j.l. Daaruit blijkt o. a., dat aan mond- en klauwzeer lijdende waren 119 dieren van 16 verschillende eige naars alle in de provincie Gelderland; aau scha- penschurft 6777 diereu van 296 eigenaars, waarvan 6477 in Drente, 46 in Friesland, 240 in Groningen en 14 in Noordholland (waaronder 13 van één eigenaar te Neder- horst-den-Berg); aan varkensziekte 706 bij 556 ver schillende eigenaars van de aangetaste dieren waren 49 in Noordbrabant, 54 in Golderlaud, 284 in Zuidholland (bij 261 eigenaars). 31 in Noordholland (waaronder 19 bij 10 eigenaars te Sloten), 202 in Zeeland, 22 in Utrecht, 52 in Friesland, 2 in Overijsel en 10 in Groningen. Hoetheinesling. Te KerspelGoor (Overijsel) heeft men dezen zomer proeven genomen met het bemesten van weilanden door middel van roet. Deze bemesting heeft aldaar zeer goede uitkomsten opgeleverd. Het gras groeide op de aldus bemeste landen overvloedig, zoodat deze, verge leken bij andere jaren, veel hooi leverden. Huldeblijk Koningin. De «Huisvrouw" wekt heden de vrouwen in Neder land op, om bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina aan H. D. een huldeblijk aan te bieden van hare vrou welijke onderdanen afzonderlijk. Zij hoop dat er vrouwen zullen opstaan om het initiatief te nemen. Beverwijk-Castrlcum. Den 15 September a.s. zal van de stoomtramlijn Beverwijk—Alkmaar het traject BeverwijkCastricum in gebruik gesteld worden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6