Het (jBleiziiig Testament. Zakkenrollerij No. 108, Acht en IVegentigste Jaargang. 1890. WOENSDAG 2 SEPTEMBER. Geldleening gem. Alkmaar, Onbestelbare JSrieven, B u i t e ii 1 a n d. groot f 275,000,—. FEUILLETON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele rijk J 1, De 3 nummers 0,06, Afzonderlgke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlënt Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat na 1 Octo ber a.s. aan houders van obligatiën der geldleening ten laste der gemeente Alkmaargroot 275,000,tegen overgifte van den aan de stukken bevestigden talon, een nieuw stel coupons zal worden uitgereiktvan welke coupons de eerste zal verschijnen op 1 April 1897. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaab, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 27 Aug. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR noodigt een iederdie vermoedt dat hem tijdens de afgeloopen kermis voorwerpen van waarde zijn ontvreemd (gerold)uithiervan ten spoedigste aan zijn bureau aangifte te doen daar door de politie twee verdachte personen zijn aangehouden in het bezit van portemonnaies zilveren knipjes, horlogekettingen (een gemerkt G. S.1839), zakdoeken enz., welke voorwerpen vermoedelijk allen alhier in de laatste week zijn gerold. Alkmaar De Commissaris van politie voorn., 1 Sept. 1896.S. M. S. MODDERMAN Jr. verzonden gedurende de le helft der maand Augustus 1896, van het postkantoor Alkmaar: Wiegel, Amsterdam; Nuijen Co., idem; A. Gordijn, Delft M. Verhagen Rotterdam J. Frankemolle Van Hensbroek: De Dein Haarlem. Van Oudkarspel: J. Oud Amsterdam. Van Warmenhuizen: Wed. L. Stoop, Amsterdam. Brief kaar ten: T. G. Brouwer, Amsterdam. J. Keuter, 's Gravenhage. DITITÜCHIiAWD. Het congres der Duitsche soci alisten zal dit jaar te Gotha worden gehouden en den lien October worden geopend. In de eerste plaats zul len daar besproken worden de reorganisatie van het be stuur en van andere lichamen der partij, die door de be sluiten van den vroegeren minister Von Köller waren opgeheven. Verder zal Bebel spreken over het congres te Londen en staat op de agenda de evenredige vertegen woordiging. Evenals de Parijsche politie, houdt ook de politie te Breslau streng toezicht op alle personen uit Russisch Polen, met het oog op de komst van den czaar. Al deze personen hebben aanzegging gekregen, tot 1 September de stad te verlaten. DOOK ROBERT LOUIS STEVENSON. 8) Hoofdstuk VII. Aan het venster. Op zekeren Zondag, toen Mr. Utterson zijn gewone wandeling maakte in gezelschap van Mr. Enfield, voerde hnn weg hen toevallig weder door de bewuste steegen beiden bleven, toen zij voor de bekende denr gekomen waren, gelijktijdig stilstaan, terwijl zij hun oog er op vestigden. »Wel," zeide Enfield »die geschiedenis is ten minste afgeloopen. Wij zullen dien Hyde nooit weerzien." »Ik hoop van neen," zeide Utterson »heb ik je ooit veTteld dat ik hem eens gezien heb, en dat ik je toen omtrent je gevoel van afschuw gelijk moest geven »Het een was onafscheidelijk van het ander," hernam Enfield »En wat moet je me voor een ezel gehouden hebben dat ik niet zonde weten, dat dit een doorgang is naar Dr. Jekyll's huis Het was gedeeltelijk je eigen schuld, dat ik dit ontdekt heb." »Zoo Dus hebt gij dat ontdekt zeide Utterson »maar als dit dan zoo is, dan moesten we de plaats eens oploopen en de vensters eens bekijken. Om je de waar heid te zeggen, ben ik omtrent den armen Jekyll ten zeerste ongerusten zij het dan ook van buiten af, ik gevoel dat de tegenwoordigheid van een ouden vriend hem misschien goed zal doen." Het was zeer koel en dompig op de binnenplaats en hoewel die helder was was het er schemer-dnister. Het middelste van de drie vensters stond half open en E0YPTE. In het kamp van het Soedaneesclie ex peditiekorps te Kosheh [heeft een zware zandstorm ge woed, gevolgd door een hevig onweder. Felle bliksem stralen verlichtten den geheelen omtrek zij gaven juist gelegenheid om de aangerichte schaden te ramen. Hon derden tenten zijn vernield. Een kraan van 220 tons gewicht, waarmede een stoomketel zon worden afgelaten in het rnim van een schip, werd omvergeworpen, alsof zij een riet ware geweest. Da stoomketel werd vier inches verschoven. Tijdens den zandstorm was het zoo duister, dat vele officieren van verkenningsdetachementen op slechts 100 meter afstand het kamp niet konden bereiken. Zij raakten den weg kwijt en zagen zich genoodzaakt om onbeschut te wachteD, totdat de orkaan had uitgeraasd. Van de spoorlijn zijn twaalf mijlen ten zuiden van Sarras vernield. Ook tusschen Akashah en Kosheh is de lijn op vele plaatsen beschadigd. De telegraaflijn tusschen Absarat en Wady Haifa is gebroken. De cholera neemt nog steeds af in Neder-Egypte, waar Dinsdag, Woensdag en Donderdag slechts 94 nieuwe en evenveel sterfgevallen zijn aangegeven. In Opper- Egypte houdt de ziekte nog stand het rapport over de genoemde dagen vermeldt 227 nieuwe en 179 sterfge vallen. Te Gnirgeh, Keneh en op het platteland woedt de ziekte het hevigst. EBfGfEIiA'WD. De »Army and Navy Gazette" kon digt het ontslag aan der officieren van het Britsche leger, die dr. Jameson vergezelden op zjjn inval in de Znid- afrikaansche Republiek. Het blad zet uiteen, dat de offi cieren door hnn daad van insubordinatie ziehzelven die straf op den hals hebben gehaald en eindigt met de vol gende woorden »Het spijt ons, dat aldns de loopbaan van een aantal flinke jonge soldaten wordt vernietigd, maar bij eenig nadenken zal zelfs de grootste voorstander van lankmoedigheid moeten erkennen het bijzonder moei lijke van de positie der militaire overheidzelfs al had zij het willen doen, dan nog zon het een zeer gevaarlijk ding zijn geweest een precedent te scheppen en dat zou zij hebben gedaan, wanneer zij had toegelaten, dat de aanleggers van deze ongelukkige gebeurtenis ontsnapten aan de gevolgen vau hnn dwaisheid." De »Engineer" deelt mede, dat te Londen een steen- kolenring zal worden gevormd voor deze stad. Het be schikbare kapitaal beloopt vijf millioen pond sterling daarvan is geen cent opgebracht door het publiek. Mocht het plan worden doorgevoerd, dan zal de geheele kolen- markt der hoofdstad komen in handen van een klein syndicaat. YRASIKRIJH. De aanstaande komst van den Czaar te Parijs, geeft nog steeds aanleiding tot allerlei zonderlinge handelingen. Terwijl tal van plannen worden gemaakt voor de feestelijke ontvangst, worden tevens hniszoekingen gedaan bij Rnssische en Poolsche inwoners van do Fransehe hoofdstad, en wel door Fransche politie, geholpen door Russische detectives. Zelfs worden, als de betrokken personen afwezig zijn, hunne papieren in beslag genomen. -LA-l-.-a-B-nrr.-TXTT—- - l-a—iTTHi-j-mf ia,', TTljrfAfl» dicht daarbij met een onbeschrijfelijk droevig gelaat de versche lacht inademendezat als een ontroostbaar gevangene Dr. Jekyll. »Wel Jekyll!" riep Utterson: »ik hoop dat je spoe dig beter zult zijn!" »Ik ben zeer zwak Utterson", antwoordde de dokter smartelijk »zeer zwak. Het zal Gode zij dankniet lang meer duren." »Gij blijft te veel binnen's hnis," zeide de advocaat >gij moest uitgaanen meer beweging nemen zooals Enfield en ik doen. (Dit is mijn neef, Mr. Enfield Dr. Jekyll.) »Kom nu; neem je hoed en ga met ons mede." »Gij zijt zeer goed zuchtte de ander »ik zon het innig gaarne doen doch neen neen neen het is te onmo gelijk ik durf niet. Maar desniettemin Utterson ik ben zeer blijde je te zien het is waarlijk een onuit sprekelijk genoegen voor mijik zon je wel met Mr. Enfield verzoeken boven te komen maar de kamer is niet op orde." Welnu," zei de advocaat, goedhartig »dan is het beste wat wij kannen doen, hier beneden te bljjven staan en zoo ons gesprek voort te zetten." »Dat dacht ik juist voor-te-stellen," hernam de dokter lachend. Doch nauwelijks had hij deze woorden geuit of de lach bestierf op zijn gelaat, en werd door zulk een uitdrukking van doodelijken angst en radelooze wanhoop vervangen, dat het bloed der beide heeren in hunne aderen stolde. Zij zagen het slechts vluchtig, want het venster werd oogenblikkelijk dichtgeslagen, maar die vluchtige blik was voldoende geweest, en zij wendden zich af en verlieten zwijgend de plaats. Even zwijgend doorliepen zij de steeg en het was niet vóórdat zij in een aangren zende dwarsstraat waren gekomen, waar, hoewel het Zondag was,toch eenig leven was waar te nemen, dat Mr. Utterson zich ten laatste tot zijn metgezel wendde en hem onderzoekend aanstaarde. Beiden waren zij doodsbleek en afschuw sprak uit hunne oogen. »God vergeve ons, God vergeve ons," zeide Mr. Ut terson. Deze schending van de gastvrijheid der Republiek wordt van meer dan eene zijde afgekeurd. En vele Russen, die te Parijs verblijf hielden, protesteeren tegen handelingen, die zij met huisvredebreuk gelijk stellen. ITAIiIE. De »Agenzia Stefani" verklaart, dat tot dusver Italië geen ultimatum heeft gericht tot Brazilië. Een officieuse nota meldtdat een bijzondere com missaris naar Brazilië i3 gezonden, met de formeele op dracht om de satisfactie te vragen, welke de waardigheid des lands en de veiligheid der Italiaansohe onderdanen vereiseht. Hij zal tevens een regeling van de schade vergoeding, waarop de jongste incidenten aanspraak geven, moeten bewerken. De regeering heeft de landverhuizing naar Brazilië verboden. Alleen aan de landverhuizers, die reeds waren ingescheept aan boord van de »America" werd toege staan te vertrekken, nadat zij opmerkzaam waren gemaakt op het gevaarlijke van hunne onderneming en hnn vrije overtocht naar hnn geboorteplaats was aangeboden. OOST EIS RIJH-HOKGARIJE. Zaterdagmorgen vroeg heeft te Weenen de aangekondigde wapenschouwing plaats gehad. Er waren 42 bataljons infanterie, 38 es kadrons cavalerie en 76 stukken geschut. Der aarts hertogen, de aartshertoginnen, de leden van bet »corps diplomatiqe" en de adel waren sterk vertegenwoordigd. De keizer van Oostenrijk voerde zelf het bevel. Te kwart over achten kwamen de keizer en de keizerin van Rusland op het veld aan, stormachtig toegejuicht door het saamgestroomde volk. De Keizerin was met aarts hertogin Maria Josepha gezeten in een la Daumont" bespannen rijtnig, geëscorteerd door een eerewacht. De Czaar droeg de Oostenrijksche uniform en was te paard. De czaar en de czarina zijn te elf nur naar Kiefi ver trokken, na bijzonder hartelijk af-cheid te hebben genomen van Keizer Franz Joseph en aartshertogin Stephanie, die keizerin Elisabeth verving. Uii Weenen wordt aan de >Köln. Ztg." geseind, dat tnsscheu Oostenrijk en Rusland een overeenkomst is getroffenbehelzende de volgende punten behoud van de tegenwoordige grenzen in Turkije, invoering van her vormingen door zoo gering mogelijke inmenging der mogendheden. SPABfJE. De Spaansche Senaat heeft de anarchisten- wet aangenomen. De Spaansche ministerraad heeft besloten gedurende de maand September deriig millioen pese'a's te besteden voor de bestrijding van den opstand op Cuba. Wolff's Bureau te Berlijn ontving den 31 van Manilla het bericht dat daar een opstand is uitgebroken de staat van beleg is afgekondigd. Zie laatste berichten). TURKIJE. Wareu de groote bladen (vooral de Dnitsche) op 't eerste bericht der gruwelen te Konstan- tinopelniet vreemd van 't denkbeeld dat niet Arme niërs, maar als Armeniërs vermomde Tnrken den aanslag op de Bank gepleegd hadden, om daardoor eene moord partij op de Armeniërs ais 't ware te motiveeren 't - rw,-,«[iTTiTTÉïiKiIi T**-™-- Maar Mr. Enfield knikte enkel bevestigend met het hoofd en sprak gedurende de verdere wandeling geen woord meer. Hoofdstuk VIII. De laatste nacht. Mr. Utterson zat op zekeren avond na den maaltijd bij het haardvuur, toen hij op 't onverwachtst Poole zijn kamer zag binnenkomen. »God beware mij, Poole, wat voert jon hierheen riep hij, en hem nader beschouwende, voegde hij er bij, »wat scheelt je Is de dokter ziek »Mr. Utterson," zeide de man, »er is iets niet goed." »Ga zitten, hier heb je een glas wijn," zei de advo caat, »bedaar nn wat, en zeg mij dan duidelijk wat gij verlangt." »U kent de gewoonten van den dokter, air," antwoordde Poole, »en hoe hij zich gedurig opsluit. Weina, hij is weer in het kabinet opgesloten en dat staat mij niet aan, sir, ik mag sterven als het riohtig is, Mr. Utterson, ik ben bang, sir." »Nn, goede man," zei de advocaat, druk n duidelijker uit. Waarom zijt gij bang 1" »Dat ben ik al sedert een week geweest," hernam Poole, de vraag ontwijkende, »en ik kan het niet langer uithouden. Het voorkomen van den man was geheel met zijne woorden in overeenstemming hij was vreeselijk ontsteld, en behalve op 't oogenblik dat hij voor de eerste maal zijn angst openbaarde, had hij den advocaat niet in het gelaat gezien. Zelfs nn zat hij met het glas wijn on aangeroerd op zijn knie en zjjne oogen op een hoek van den vloer gevestigd. »Ik kan het niet langer uithouden, herhaalde hij. Komaan," zei de advocaat, -.ik zie, dat gij zeker gegronde reden hebt, Poole: ik merk, dat er iets gaande is. Tracht mij te verhalen wat het is." »Ik denk dat er valsch spel gespeeld is," zeide Poole met heesche stem. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1