Nederland. blijkt thansdat wel degelijk Armeniërs 't plan be raamden en goed beraamden ook. Op denzelfden tijd dat de aanval op den Bank plaats had, werd aan de verschillende gezantschappen eene circu laire bezorgd, met het zegel van het Armenisch Revolu tionair Comité en door verscheiden leden geteekend. Daarin werd aangekondigd dat de Bank bezet zon wor den en dat zij daarin twee dagen zouden blijven zij verzochten dat de mogendheden in dien tusschentijd krachtig zouden optreden in het belang der Armenische zaak. Als de autoriteiten eene poging deden om de Bank te heroveren zonden de revolutionairen het gebouw in de lucht doen vliegen. Verder was eene waarschuwing gezonden aan de rijke Armeniërs, zoodat deze bijtijds de stad konden verlaten. Het was dus een weloverlegd plan en er was niets ver zuimd om het te doen slagen door tusschenkomst van de Armenische bedienden der Bank had men eene groote hoeveelheid dynamiet in de kelders verborgen en de ongeregeldheden, die een paar uur te voren op verschil lende punten der stad waren uitgebroken, dienden alleen om de aandacht van den aanval op de Bank af te leiden. Sir Edgar Vincent, de directeur der Bank, had tijdens den aanval langs het dak kunnen ontsnappen, maar een groot aantal beambten ongeveer tachtig, bleven in het gebouw opgesloten. Des avonds begat sir Edgar zich met den heer Maximof, dragoman van de Russische ambassade, naar de Bankwaar zij door de ramen der Bank een onderhoud met de leiders hadden, die gedurende het gesprek met een revolver in iedere hand stonden. Zij zeiden dat zij de Bank bezet hadden bij wijze van demonstratie niet tegen de Turken maar tegen de mogendheden van Europadie de Armeniërs in den steek hadden gelaten. Hun voorwaarden waren, dat zij hun revolvers zouden behoudenterwijl zij de dynamietbommen zouden uit leveren en dat hun vrijgeleide zou worden gegeven om het land te verlaten. Toen deze voorwaarden waren aan genomen gaven de revolutionairen zich over aan sir Edgar Vincent en Maximof en werden aan boord van sir Edgar's jacht Gulnare gebrachtwaar zij den nacht doorbrachtenterwijl het Britsche wachtschip Imogene en twee turksche adviesjachten de wacht hielden. Welke treurige gevolgen voor hunne eigene geloofsge- nooten deze demonstratie der Armeniërs gehad heeft meldden wij in ons vorig nummer. Terwijl de politie toekeek werden 2000 Armeniërs doodgestoken en met knuppels doodgeranseld. De stad ziet er uit als een wildernisde straten zijn verlatende winkels gesloten. De troepen patronilleeren en de politie is bezig de lijken weg te voeren en de straten te reinigen van het bloed. De Christen wij ken in de voorsteden doen denken aan een slagveld. Geen ruit is meer heelgeen huis of het is geplunderd. ZAIXIBAR. De rust is herstelddoch de zaken staan stil. De brand in de puinhopen van het paleis is gebluscht en de Engelsche matrozen zijn bezig met het opruimen. Zij worden daarin bijgestaan door de gevangenen wijl op het oogenblik geen inlandsche werkkracht te verkrij gen was. Het grootste deel der batterij van den sultan is aan boord gebracht van het Britsche vlaggeschip, de St. George. Tijdens het bombardement waren er drieduizend personen in het paleis, waarvan naar schatting vijf honderd wer den gedood of gewond. De Europeanen zijn allen in vei ligheid. Er zijn echter eenige Indiërs vermoord. De nieuwe sultan valt volgens een telegram aan de Times wel in den smaak der Arabieren. De Duitsche consul te Zanzibar heeft de door En geland gevraagde uitlevering van den pretendent-sultan Said Kalik die in het Duitsche consulaat gevlucht is, geweigerd. ZCIU-AFRIHA. De palavers (vergaderingen) tns- schen Rhodes en de hoofden der Matabelen zijn den 30 Aug. geëindigdzonder dat men tot eene definitieve regeling is gekomen. De rebellen waren tot de tanden gewapenden het werd niet raadzaam geacht hun te bevelen de wapenen onmiddellijk af te geven. De hoofden keerden naar Matoppobergen terug om, zooals zij zeiden, hun broederen te raadplegen. tie Woelwijk. De heer Westenberg, onze sedert eenige dagen mot verlof te 's Gravenhage aanwozige gezant in Italië zal naar aanleiding eener met den minister van buiten- landsche zaken gehouden samenspreking zijn terugkeer naar zijn post vervroegen en reeds 13 September de residentie verlaten. Zjjne aankomst te Rome zou dan zoo geregeld zijn dat zij zou samenvallen met het bin nenbrengen van De Doelwijk in een der Itaüaansche havens. in gens Laatste berichten. Wood van prins liohanof. Petersburg, 31 Aug. Officieel is hier gemeld: Prins Lobanof, de russisehe minister van buitenl. zaken, stierf zondagavond om half negen in den trein, ter hoogte van station Schepetofka. De adjunct van den minister van buitenl. zaken. Schischkine, is onmiddellijk door een keizerl. bevel naar Kief ontboden, waarheen hij heden vertrekt. De leiding van het ministerie te Petersburg is tijdelijk opgedragen aan graaf Lansdorff. Berlijn 31 Aug. De dood van prins Lobanof wordt door alle bladen beschouwd als een gebeurtenis van hoog politiek belangmaar men spreekt tevens het vertrouwen uit, dat zijn opvolger zijn vredespolitiek zal voortzetten, We opstand op de Phlllppijnen. Madrid, 31 Aug. (R. O.) Een bende van 3000 insur- genton heeft op de Philippijnen de Spaansche voorhoede aangevallen, maar werd teruggeslagen met een verlies van 60 dooden en tal van gewonden, terwijl ook enkelen ge vangen werden genomen. Warmenhulzen. Herbenoemd tot wethouder de heer A. Kraakman. Aan hot telephoonkantoor alhier, werden gedurende de maand Augustus behandeld 67 telegrammeu, waarvan 33 uitgaande. Op het hulpkantoor der posterijen hadden plaats, 15 inlagen tot een bedrag van f 152,50 en terug betalingen tot een bedrag van f 1291,62. Tot surmunerair bij de staatsspoor, standplaats Helder is met ingang van den 1 benoemd de heer P. J. ter Plegt alhier. Helder. Namens gemeenteraad en burgerij zond onze burgemeester een telegrafischen gelukwensch aan de Koningin. Tot den gemeenteraad en het uitvoerend comité hield ZE.A. eene korte rede, waarin hij der Koningin hulde bracht en gemeenteraadsleden, leden der feestcommissie en Helder's ingezetenen hartelijk dank zeide voor hunne voor de feestviering betoonde sympathie en eindigde met hen uit te noodigen, een driewerf hoera in te stellen op onze geliefde Koningin. Telefoon te Zaandam. Van welingelichte zijde verneemt de Zaanl. Ct., dat het aantal aansluitingen bij den telephoondienst aldaar tot heden onvoldoende is om de exploitatie voor den ondernemer mogelijk te maken zonder verlies ter wijl het niet zeer waarschijnlijk is dat deze later bereid zal worden bevonden de zaak opnieuw ter hand te nemen, zij thans mislukt. Zaandam de nijvere gemeente met haar druk verkeerzou dan zeker een der meest practische hnlpmiddelen voor den handel moeten missen en dat gemis vrij zeker betreuren zegt het blad. Tentoonstelling pluimgedierte. De Bergen op Zoom is den 30 Aug., bij fraai zomerweder, de tentoonstelling geopend van pluimgedierte op initiatief van de vereeuiging Unie. De inzendingen zijn buiten verwachting talrijk en keurig. Eene eigenaardigheid van deze tentoonstelling is, dat het muziekkorps der Dock cycle club, uit Antwerpen concerten op het terrein uitvoert. De uitvoerenden be spelen hunne instrumenten onder het wielrijden. Honing Leopold te Rotterdam. Onder het strengste incognito kwam den 30 Aug. in den vroegen ochtend te Rotterdam met het stoomschip Olaf Kyrre van Bergen in Noorwegen, Koning Leopold van België. De Koning die reist onder den naam van Graaf van Ravensteyn was vergezeld van zijne beide adjudanten baron Snoy en baron de Wijkerslooth en twee bedienden. Hij werd bij zijne aankomst verwelkomd door den heer J. B. Crol chef van de firma D. Burger en Zoon rea ders van de Olaf Kyrre. Z. M. woonde een dienst bij de r. k. kerk aan den Westzeedijk en bracht vervol- is een bezoek ten huize van den heer Crol, aan den Westersingel, waarna een groote rijtoer door de stad ge maakt werd. Te 9 6 vertrok de Koning naar zijn paleis te Laeken. Het incognito werd streng bewaard gedurende het korte oponthoud en alles geschiedde zonder eenig cere monieel. Hegelwedstrljd. De uitslag van Afdeeling A (Juniores) der korps wedstrijden van den nationalen Kegolwedstrijd, uitge schreven door de Kegelclub »Wis of Mis" te Amsterdam, ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan is als volgt le prijs: »De Volharding," Haarlem, met 225 punten (38 treffers): 2e pr.: „Coneordia," Alkmaar, 225 p. (36 treffers); 3e pr.: Eensgezindheid," Amsterdam, 222 p.; 4e pr.: »Entre Nous," Amsterdam, 213 p.; 5e pr.: »Bloemoord," Heemstede, 205 p.; 6e pr.: »Gormania," Utrecht, 195 p. De eereprijs werd gewonnen door den heer B. Spitz van »Entre Nous" te Amsterdam, met 63 punten (allen treffers) en de consolatie door den heer J. v. d. Aakster, van Concordia" te Alkmaar, met 55 punten. Zondag 6 Sept. vangen de wedstrijden aan voor de Seniores, om den 20 Sept. des avonds 6 uur te eindigen. Voor dezen wedstrijd hebben zich ongeveer 30 clubs aangemeld en blijft de inschrijving nog geopend tot Woensdag 2 Sep tember. De wedstrijden hebben plaats in »Café Neuf op de Vondelkade. Velllgheldsvoorsohrlften bij het bouwen. Het bestuur der Ned. Vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen verzoekt in een dezer dagen aan de ministers van waterstaat en van justitie gezonden adres »Dat bet hun moge behagen bijzondere aandacht te wijden aan de wijze waarop tot stand moeten komen voorschriften, ten opzichte van de veiligheid en de ge zondheid van werklieden in bestekken van bouw- eu sloopingswerken in het algemeen op te nemen, aan het toezicht tot naleving dezer voorschriften en aan de bo scherming van den werkman, die zelf wenscht mede te werken tot de handhaving van de gegeven voorschriften. Honinginne-dag. Met veel opgewektheid is gisteren in vele plaatsen den geboortedag der Koningin gevierd. Het weder, dat zich aanvankelijk dreigend liet aanzienviel medete Amsterdam eu Haarlem was het goed te 's Gravenhage deed het evenwel het vuurwerk op het Malieveld mislukken. Parade, illuminatie en vuurwerken nog eens parade illuminatie en vuurwerk zijn natuurlijk schering en inslag van de feestprogramma's der verschillende stodeu geweest, te Amsterdam afgewisseld door een gondeltocht, te Utrecht, Nijmegen, Groningen en Assen door bloemencorso's. De toon was overal goed opstootjes vielen niet voor, behalve een zeer onbeduidend kloppartijtje in de Reguliers Breestraat te Amsterdamtusschen socialisten en oranje klanten. Eene bloemententoonstelling. Oudcarspel. Het hier gevestigde departement van de maatschappij tot nut van het algemeen heeft weêr eens eene Floralia-tentoonstelling gehouden, die een bezoek overwaard was. De achterzaal van de herberg van den heer Slotenmaker was geheel herschapen in een bloementuin, die de schoonste kinderen Flora's in al haar geur en kleur te genieten gaf. Door middel van blank zaagsel en groen mos waren eenige fraaie bedden aan gelegd, waarin de potten geheel verdwenen en de planten dientengevolge op haar voordeeligst uitkwamen. Eeue groote piramide van planten en bloemen van een alk- maarschen bloemist den heer C. Smit Cz., trok voor alaller aandacht èn om de samenstelling èn om de prachtige exemplaren van velerlei soorten van bloemen en gewas sen. Door niet-betalende gebruikers van Floralia's planten waren 42 inzendingen gedaan, tezamen tellende bijna 200 planten. Eén eerste prijs, twee tweede prijzen, twee derde prjjzen, vier vierde prijzen en één vijfde prijs konden aan verschillende inzenders door de beoordeelings-com missie in deze afdeeling worden toegekend. Aan de 43 betalende gebruikers van Floralia's planten, tezamen vormende eene afdeeling van ruim 200 planten, werden 1 eerste prijs, 1 tweede prijs, 3 derde prijzen, 2 vierde prijzen en 2 vijfde prijzen toegekend. 21 Belangstellen den hadden bloemen en planten te opluistering ingezon den. Deze afdeeling, tellende bijna 80 planten, trok vooral de aandacht om de verscheidenheid der bloemensoorten en om de zeldzaamheid van sommige exemplaren, er waren o.a. een paar tabaksplanten, waarvan één bloei ende en eenige pompoenen. Eén eerste prijs, 3 tweede prijzen en 4 derde prijzen konden in de afdeeling worden uitgereikt. Het valt niet te ontkennen, dat tentoonstel lingen als deze de lust voor het aankweeken van bloe- meD sterk aanmoedigen. Vereenigingen als „Floralia", die op zoo weinig kostbare wijze elk van planten voor zien, verdienen daarom den steun van ieder, die er van overtuigd is, dat liefde tot de natuur ook liefde tot den naasten kweekt. De driedaagsche tentoonstelling te Oud carspel, die meteen zulk een geschikte gelegenheid aan bood tot het vieren op hoogst feestelijke wijze van den verjaardag onzer koninginmoge nog meermalen ge houden worden op de wijze, waarop dit nu geschiedde en met begunstiging van hetzelfde heerlijke weder, waarop zij dit jaar kon bogen. Harsingerhorn. Door het omvallen van eene petroleumlamp ontstond vrijdagmorgen te ongeveer half vijf brand op de hoeve van den heer H. S., alhier. In een oogwenk stond alles in lichtelaaiewaardoor de vrouw des huizes en 4 kinderen zich moesten haasten om ongedeerd het brandende gebouw te verlaten. De man was naar het land op eenigen afstand om te melken en bemerkte niets van het onheilvoordat hij terugkwam. Van den inboedel is bijna niets gered kun nen worden. Alles was verzekerd tegen brandschade. In de maand Augustus hadden te Kolhorn in de Rijkspostspaarbank 100 inlagen plaatstot een geza menlijk bedrag van f 199 1 nieuw boekje werd uit gegeven. Heverwijlt. Naar men ons mededeelt, is de datum der te houden harddraverij op 16 Sept. e k. thans om bijzondere redenen bepaald op 17 Sept. e.k. Ook de volks feesten zullen op dien dag plaats hebben. Houtrakpolder. Voor den op 7 en 8 October a.s. alhier te houden wedstrijd met bieten-rooimachines heeft de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een premie van 400 beschikbaar gesteld voor de beste machine. Bij kon. besluit is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Medemlililc F. Roodzant, ontvanger der registratie en domeinen te Medemblik. OostgraftdSJk. Den 29 's middags geraakte het 4jarig dochtertje van den machinist H. alhier te water met het gevolg dat het spoedig daarna levenloos werd opgehaald. Pui-merend. Benoemd tot onderwijzer aan de r. k. jongensschool alhier P. F. J. G. de Goede. Dc Rijp. In eene den 27 gehouden vergadering van het departement de Rijp der »Maatschappij tot nut van 't Algemeen" is besloten eene instelling in het leven te roepen tot het huren van tuingrondom die danin kleine stukken verdeeld weder te verhuren aan minver mogenden met het doel daarop voor bun eigen gebruik, aardappelen en andere tuinvrucht te verbouwen. Mocht het departement in zijne pogingen om land te huur te krijgen tegen niet te hooge huurprijsslagendan kan deze instelling voor menig knappen en arbeidzamen werk man een middel worden tot verlichting van den harden strijd om het bestaan. Volendain. Een amerikaansche dame die tegen woordig in het hotel »Spaander alhier verblijft, geraakte erlcden weektoen zij een tochtje per fiets maakte aan het Volendammerpad te water. Gelukkig kwam zij weder behouden op het droge en alzoo met den schrik vrij. Warder. Tot klerk der gemeente-secretarie te Amsterdam afdeeling telefoondienstis benoemd de beer P. Meereboeralhier. Brievengaarders. Schagen. Den 30 vergaderden in het hotel »de Roos" eenige brievengaarders, met het doel een Bond op te richten, of een afdeeling van een bestaandeu bond te vormen. Wegens te late bijeenroeping, (de meeste hadden reeds over hunnen Zondag beschikt; kwamen slechts 7 van de 20 uitgenoodigden op, zoodat geen besluiten konden worden genomen. De bijeenkomst zal nu nogmaals, en 't is te hopen van met meer succes, plaats hebben. Bij de in de maand September te houden keuring van ramlammeren en andere rammen vanwege de afdee ling Schagen der Hollandsche Maatschappij van landbouw zal, behalve de gewone rubrieken, ook eene afdeeling worden gevormd ter mededinging van geïmporteerde volbloed engelsche ramlammeren. Nu de vraag in het buitenland naar schapen voor de slacht z ch meer be paalt tot die soort, welke meer vleesch dan vetvorming heeft, kan deze maatregel door belanghebbenden niet anders dan worden toegejuicht Werd in onze gemeente, nadat do spoorlijn hier iangs gelegd werd, nu ruim 25 jaar geleden, om zoo te zeggen bijna elk winkelhuis verbouwd en heeft Schagen daar door een fraai aaozien gekregen, in de laatste jareu echter scheen öf de behoefte öf de lust tot verbouwen geheel verdwenen. Het laatst, nu ongeveer twee jaar geleden, werd het depót van den heer C. G. Boele Senior, eigendom van en bewoond door den heer J. Roggeveen Wz. van een fraaien, met smaak uitgevoerden modernen gevel voorzien. Thans is in korten tijd door den heer Vlaming het huis, bewoond door den heer Schut, hande laar in schoenen, geheel verbouwd en is de oude gevel vervangen door een kenrigen in oud-hollandschen stijl opgetrokken gevel. De gebogen spiegelruiten in het win kelpui en het daarbij aangebrachte hardsteen maken een inderdaad schoon effect. Uitgeest. De gemeenteraad heeft afwijzend be schikt op een verzoek van den Raad van Administratie van den Zaaulaudscben Communicatieweg, om een subsidie van f 200 gedurende 15 jaren of eene bijdrage in eens, voor de vernieuwing van de brug over de Nauernasche vaart, welk werk ongeveer f 19000 zal kosten. Te Haarlem hebben de vrijwilligers van spuit 10 uit handen van den commandantden heer L. Sabelis, een fraai geborduurd vaandel ontvangenhetwelk be werkt is door diens echtgenoote en dochters. De kapitein, de heer H. J. D. Daudey betuigde namens allen harte-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2