No. 109 Extra. Acht en IWegentigste Jaargang. 1890. WOENSDAG 2 SEPTEMBER. Zitting van den Gemeenteraad op Dinsdag, 1 September 1896, 2. ALKMAARSCHE COIIR.AH. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOfraueo door net geheele rijk j 1, De 3 nummers ƒ0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 VAN ALKMAAR, des namiddags I33/4 nnr. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Secretarisde heer C. D. Donath. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren J. M. de Sonnaville en P. Rentmeester. De V oorzitter opent de vergaderingwaarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden, onder opmerking van den Voorzitter, dat hij zich niet weet te herinneren dat door hem zou zijn gezegd den heer Kraakman niet langer te willen aan- hooren. Wel is de vergadering een wijle door hem verlaten doch na korten tijd kwam hij terng. Hij geeft de ver zekering dat het gesprokene door de leden steeds door hem zonder eenig bezwaar is aangehoord. Dededeelingen. 1. De Voorzitter deelt mede, a. dat op 3 Aug. 1.1. wederom een accept groot f 60000 is afgegeven op de Ned. Bank, ter vervanging van het op dien datum ver vallen accept tot gelijk bedragstrekkende deze gelden ter voorziening in de behoefte aan kasgeld; b. dat heden bij burg. en weth. is ingekomen van den gemeente ontvanger de gemeente-rekening, dienst 1895. Beide mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. Missive van den commissaris der koningin van Noord- holiand, houdende toezending eener beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, waarbij aan deze gemeente vergunning wordt verleend tot het maken en het behouden van een riool door den rijksgrond aan het Zeglis, uitmondende in het Noord- hollandsch kanaal. b. Brief van den heer A. B. van Geenhuijsen daarbij in trekkende zijn verzoek betreffende de uitmonding der rioleering van een bouwterrein aan het Zeglis in het Noordhollandsch kanaal. c. Missive van den minister van binnenl. zaken, houdende kennisgeving, dat de in Noordholland opterichten Rijks landbouw-winterschool niet in deze gemeente zal worden gevestigd. Al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. d. Verklaring van den heer M. Lnbckédat hij gebruik zal maken van de voorwaarden, verbonden aan de hem verleende concessie tot het aanleggen en exploiteeren van eene stoomtram van Beverwijk naar Haarlem. De Voorzitter verklaart, dat burg. en weth. den heer Lnbcké hadden geschreven, om de verklaring van aanneming te mogen ontvangen. De heer Kraakman vraagtof in de voorwaarden der concessie niet eene bepaling voorkomt, betrekkelijk de storting eener waar borgsom. Hij zou gaarne vernemen of deze reeds is geschied, en of bnrg. en weth. voor de verdere uitvoering dier voorwaarden zullen zorgdragen en daarvoor zullen waken, vóór dat de tram het grondgebied der gemeente bereikt. Nadat de Voorzitter verklaartdat dit de bedoeling is van bnrg. en weth., die daarvoor gaarne de toezegging doenwordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. e. Missive van Gedep. Staten, ten geleide van de goedge keurde 2e suppletoire begrooting dienst 1895 en de goedgekeurde raadsbesluiten tot het doen van af- en overschrijvingen en het voldoen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting dienst 1895. Brief van den heer dr. J. Dirken houdende bericht dat hij onder dankbetuiging de benoeming tot stads heelkundige aanneemt. g. Missive van Gedep. Staten, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluitom te berusten in de door de water leiding-maatschappij tegen deze gemeente ingestelde rechtsvordering. De stukken e, en g voor kennisgeving aangenomen Ten aanzien van het laatste vraagt de heer Kraak man of de raad aanstonds van bnrg. en weth. de mededeeling krijgt, of het mandaat ad f 530,20 reeds is afgegeven en het bedrag ontvangen. Hij vraagt dit ten einde overtuigd te wezen dat de gemeente niet komt te staan voor het feit, om a.s. week een procnrenr te moeten stellen. De Voorzitter verklaart, dat het mandaat aan den heer mr. J. Verdam advocaat der maatschappij is afgegeven. Hij weet echter niet, ot het bedrag reeds is ontvangen. De heer Kraakman geeft bnrg. en weth. in over weging dit te willen onderzoeken. Adres van den heer J. Leijen te Bergen, waarin hij ver zoekt bij de gemeente kosteloos in eigendom en onder hond te mogen overdragen een door hem aanteleggen riool in een door hem aangekocht gedeelte gedempte sloot nabij den Berger weg, onlangs toebehoorende aan den Eendrachtspolder. Gesteld in handen der commissie, van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhond van plaatselijke werken en eigendommen, om bericht en raad. Adres van P. de Boer en elf anderen houdende ver zoek om verbetering te doen brengen in den toestand van den weg aan de Wognumsohe bnnrt. Ingevolge art. 179A der gemeentewet gesteld in handen van bnrg, en weth. ter beschikking. k. Voorstel van het lid van den raad den heer G. de Groot Jz., om eene commissie nit den raad te benoemen van 3 leden, welke zal worden belast met het inwinnen van twee rechtskundige adviezen omtrent de vraag, in hoeverre bnrg. en weth. verplicht zijn het eventueel ongedekte tekort in de gemeentekas bij te passen, waartoe zij wegens het inleveren van een foutief proces-verbaal van kasverificatie ten vorige jare, de vermelding bevat tende, dat de boeken en kas van den ontvanger behoor lijk waren bijgehouden, z. i. verplicht zijn. Ter visie gelegd om in eene volgende vergadering, door den voorsteller toegelicht, behandeld te worden. 3. Aan de orde is: Wethouder. a. de benoeming van een wethouder, wegens periodieke aftreding, ingaande heden, van den heer J. M. de Son naville herkiesbaar. Bij eerste stemming wordt herbenoemd de heer J. M. de Sonnaville met 7 van de 15 stemmen. De heen Kraakman verkreeg 4 stemmende heer de Wit ééne stem, terwijl drie briefjes blanco waren ingeleverd. Gemeente-rekening. b. de benoemÏDg eener commissie die zal worden be last met het onderzoek der gemeente-rekening, dienst 1895. Bij eerste stemming worden benoemd de heeren G. de Groot met 9 en J. de Lange C.Jz. met 8 stemmen, ter wijl de heer Vonk 7. ieder der heeren Preijer, Bosman, Kraakman en Canters 6, ieder der heeren Boelmans ter Spill en de Wit 5, ieder der heeren van den Bosch Goede en Stoel i ieder der heeren Witte eu Janssen 2 stemmen en de heer Rentmeester 1 stem bekwam. Bij de tweede stemming die plaats vond tnsschen het dubbeltal der te benoemen leden die het meeste aantal stemmen hadden verkregen werden benoemd de heeren H. J. Vonk met 12, mr. J. P. Kraakman met 9 en mr. H. Boelmans ter Spill met 8 stemmen. De heeren Preijer en Bosman verkregen ieder 5, de heer Canters 3 en de heer de Wit 2 stemmen. Burgeravondschool. Jaarwedden. 4. Bnrg. en weth. stellen den Raad voor op het adres van de assistent-leeraren aan de B. A. S., de heeren P. H. Brunsmann, G. Tjalkens, J. W. Willemsen en A. A. de Groot, waarbij zij verzoeken om verhooging hunner jaarwedden, op grondlo. dat andere tijde lijke leeraren aan die school (de heeren Caspers en van Schnijlenbnrg) voor minder lesuren hooger belooning genieten en 2o. dat de leeraren aan andere gelijknamige inrichtingen in het algemeen hooger bezoldigd worden, aan adressanten te berichten, dat de Raad geen termen heeft knnnen vinden, om hnnne jaarwedden te herzien. Zij steunen hun advies wat punt 1 aangaat, op de omstandigheid, dat de heer Caspers, die een gelijk aantal lesuren, doch f 100 meer belooning heeft dan adressanten onderwijs geeft in werktuigkundig teekenen en stoom werktuigkunde waarvoor geene akte M. O. bestaat waarin geen der adressanten onderricht ban geven, zoo dat deze meerdere jaarwedde alleszins billijk is te achten, terwijl de heer van Schuijlenburg voor minder lesuren eene gelijke bezoldiging geuiet dan adressanten, omdat deze persoon, bij gebrek aan geschikt onderwijzend per soneel, daartoe is aangezocht. De band, die hem aan de school verbindt, is van bijzondere »tijdelijkheid" en daardoor veel losser dan die van adressanten, want zoodra onder het personeel der ambachtsschool een goed leeraar zich bevindt, die dezen leeraar kan vervangen, dan houdt deze op als zoodanig werkzaam te zijn. Wat het 2e punt aangaat, meenen bnrg. en weth. dat daarbij het verband, dat tnsschen de ambachtsschool en B. A. S bestaat, is voorbij gezien. Stonden deze scholen afzonderljjk, dan waren de jaarwedden aan beide ongetwijfeld te laag wat na naar hnnne meening voor alsnog niet het geval is. Jnist dat verband brengt mede, dat de, leeraren der B. A. S. bij gebleken geschikt heid bij voorkeur worden benoemd uit de leeraren der Ambachtsschoolwat op meerdere plaatsen op eenzelfde wijze geschiedt. De heer Canters vindt het onbillijk, om deze leera ren voor het vele werk dat zij verrichten, te salarieeren, ooals thans geschiedt. Bedanken ze en moeten er dien tengevolge andere worden aangesteld dan zal het der gemeente veel meer geld kosten. Naar zijne bescheiden meening worden de verzoekers slecht betaald volstrekt niet overeenkomstig hunne verdiensten. Volgens de door hem gemaakte berekening beloopt het salaris thans per lesunr en per jaar f 20. Hij zon wenschen dat de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs wordt gehoord. De heer Kraakman kan dit voorstel ondersteunen. Hij kan bij de redenen van den heer Canters deze voe gen dat tnsschen do werkzaamheden dezer verzoekers aan de Ambachtsschool en de Burgeravondschool hem geene juiste verhouding kenbaar is geworden. Bij on derzoek is hem gebleken, dat adressanten aan de Am bachtsschool onderwijs geven in practisch werk. Dat onderwijs is zeker veel eenvoudiger en minder geestes- inspannend dan het onderwijs aan de B. A. S. In de Ambachtsschool ziju de klassen hoogstens 20 leerlingen sterk, terwijl in de B. A. S. de klassen daar entegen dubbel zoo sterk zijnen het onderwijs wordt ge geven bij avondwaardoor de lokalen dikwijls sterk ver hit zijn. Daarbij komt, dat voor het onderwijs in de B. A. S. niet ieder geschikt is. Een dezer leeraren geeft, naar hij meentonderwijs in de hoogste klasse. Als bij nagaat, dat de verzoekers 4 a 500 uren les geven en daarvoor slechts t 300 genieten of f 2/3 per nnr, dan acht hij die maatstaf te gering. Naar zijne meening behoort echter ook de Directeur der school gehoord te worden. De heeren Bosman en van den Losch verklaren de jaarwedden eveneens te laag te vinden en ondersteunen het amendement, voorgesteld door den heer Canters en het sub-amendement, door den heer Kraak man voorgesteldwelke beide amendementen in stem ming gebracht, zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen. Burgeravondschool. Leeraren. 5. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de comm. van toez. op bet M. O. en na den inspecteur op dat onderwijs te hebben gehoord, stellen burg. en weth. voor, om voor den cursus 1896/97 opnieuw tot tijdelijke leeraren aan de burgeravondschool te benoemen op gelijke jaarwedden als ten vorigen jare en behoudens goedkeuring van Ged. Staten, de heeren F. J. Aukes, A. Plaat, P. Doorn, J. W. Willemsen, G. Tjalkens, P. H. Brunsmann, A. A. do Groot, 0. J. Caspers en J. J. van Schnijlenbnrg. De heer Canters meent, dat de aanneming van dit voorstel zeer ingrijpt in het voorgaandewat de jaar wedden betreft. De V oorzitter antwoordt, dat dit niets geen bezwaar oplevert.. Besluit de Raad deze jaarwedden later te verhoogen, dan kan bij de begrooting daarop worden gerekend. Bij acclamatie worden de voorgestelde tijdelijke leeraren voor den cursus 1896/7 benoemd. Notulen en verslag Gemeenteraad. 6. De gemeente-secretaris heeft de medewerking van het dagelijksch bestuur ingeroepen bij het tot stand brengen van eenige verbeteringen en vereenvoudigingen in de aan zijne zorg toevertrouwde administratie zijne denkbeelden heeft hij nedergelegd in een aan burg. en weth. gericht schrijven, die zich daarmede in hoofdzaak kunnen vereenigen, op grond waarvan zij den Raad voor stellen a. den secretaris nit te noodigen een register aan te leggen der notulen van den Raad b. de «gedrukte notulen" van den Raad, zooals die thans bestaan, voorloopig geheel onveranderd te laten voortbestaan, doch onder de benaming van »Verslag van 's Raads handelingen." c. goed te keuren, dat met het opmaken van het sub b bedoelde verslag worde belast een door burg. en weth. aan te wijzen ambtenaar ter gomeente-secretarie; d. te bepalen, dat het verslag van 's Raads handelingen, zoodra het gereed is, gedurende tweemaal 24 uren ter visie zal liggen voor de leden, teneinde het daarna onverwijld te doen drukken. De heer Kraakman wenscbt over dit voorstel de discussie aan te hondeD, om een personeele Teden, daarin gelegen, dat hij van het voorstel geen inzage heeft gehad' omdat hij het. niet ouder de ter lezing liggende stukken vond. Om dezelfde roden kan de heer G o e d e dit voor stel ondersteunen. Zonder hoofdelijke stemming het voorstel aangehouden. Gasfabriek. 7. Tot betere beoordeeling van de gevolgon der aan neming van haar gedaan voorstel tot regeling der gel delijke verbonding tnsschen deze gemeente en hare gas fabriek, welk voorstel de laatste twee vergaderingen

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5