van rectificatie wegens verkeerde kadastrale tenaamstel ling van een plekje grond, dat de genoemde persoon zich reeds meermalen met hetzelfde verzoek tot hen heeft ge vend, waarop steeds afwijzend werd beschikt, onder me- dedeeling, dat zij bereid zouden worden bevonden een verzoek, om den betwisten grond vooreen minimumprijs aan den adressant over te doen, bij den Raad te onder steunen. Burg. en weth. hadden namelijk bezwaar tegen het opmaken eener acte van rectificatie wegens verkeerde kadastrale tenaamstelling, omdat het h. i. geenszins is uitgemaakt, dat de gemeente ten onrechte als medeëi- genares van 4 centiaren van den bedoelden grond bekend staat. Veeleer veronderstellen zij, dat deze grond in den loop der tijden, door de opvolgende eigenaars van den aangrenzenden grond in het bezit is genomen. Intusschen hebben de bewuste 4 centiaren grond voor de gemeente uiterst weinig waarde en daar G. Balder zich thans bereid heeft verklaard den bedoelden grond tegen den prijs van f 1 per centiare van de gemeente OTertenemen, gelijk uit het onderschrift van zijn adres blijkt, bestaat er h. i. geen bezwaar zijn desbetreffend verzoek in te willigen. De heer Kraakman gelooft nietdat deze zaak dringend is. Aan de stukken ontbreektdat niemand weetten wiens name de steeg staatterwijl op de minuut-bijlage de steeg geheel afzonderlijk voorkomt. Hij zou gaarne van burg. en weth. eenige meerdere inlich ting ontvangen, ten wiens name de steeg op de vroegere kadastrale leggers staat. De heer Stoel. Is dat wel de moeite waard De heer Bruinvis zegt, dat het kadaster de 4 cA. niet kan aanwijzen maar zegt de heer Kraakman, het kadaster kan wel aanwijzenten wiens name de steeg heeft gestaan. Hij heeft er niet op tegenten slotte met burg en weth. mede te gaanmaar is er voor te weten, wie indertijd als eigenaar bekend stond. Het voorstel wordt daarop aangehoudenten einde burg. en weth. de gelegenheid te geven zich omtrent den vroegeren eigendom te overtuigen en den Raad dienaangaande in te lichten. Splitsing klassen Burgerschool. 13. Bij den aanvang van den cursus bedroeg het aan tal leerlingen aan deze school 287over de verschil lende klassen als volgt verdeeld, t.w.: Ie kl. 30, 2e kl. 39, 3e kl. 47, 4e kl. 50, 5e kl. 46, 6e kl. 18 en 19 (parellel) 7e kl. 19 en 19 leerlingen (parellel). Hieruit blijktdat in 3 klassen het normaal aantal leerlingen, dat iedere klasse volgens de wet mag bevatten, wordt overschreden terwijl in de vier overige klassen dat normaal aantal niet bereikt wordtook al wordt het aantal leerlingen in de parallelklassenwaarin de 6e en 7e klasse zijn gesplitst, te zamen getrokken. Op grond dat de overbevolkingzich in eene klasse bevindende, ieder jaar verplaatst wordt naar eene hoogere klasse en dus van tijdelijken aard en oveneens van ge ringen omvang isachten burg. en weth. eene splitsing der 3e 4e en 5e klasse en als gevolg daarvan vermeer dering van het onderwijzend personeel niet gerecht vaardigd, zoowel, omdat het aantal onderwijzers tegenover dat der leerlingen (1 31) reeds vrij groot is en in de plaatsing der leerlingen in de overbevolkte klasse gemak kelijk is te voorzien door het aanbrengen van een vol doend aantal éénpersoons schoolbanken waarvoor de ruimte aanwezig is. Met het oog op de eischen des tijds stelt het hoofd der school prijs op het behoud der reeds ingevoerde splitsingzoodat burg. en weth. niet adviseeren tot op heffing daarvanwaardoor anders onderwijzers zouden kunnen vrij komenevenmin als zij den Raad in over weging geven de kinderendie in dezo gemeente niet thuis behooren en dus niet wonenvan de school te verwijderen. Daar de kosten van het maken der schoolbanken ongeveer 100 zullen bedragen, verzoeken zij den Raad, hun tot dat bedrag een krediet te willen verleenen. De Voorzitter verklaart, dat dit voorstel geschiedt in overeenstemming met de gevoelens van het hoofd der school en den gemeente-architect. De beer de Groot vraagt, hoeveel kinderen uit buitengemeenten school gaan en of die hetzelfde of meer schoolg. ld betalen. De V o o r- zitter antwoordt, dat dit getal 15 is, waarvoor geen verhoogd schoolgeld wordt betaald. Van die 15, zegt de Voorzitter, is er maar één, die in een overbevolkte klasse zitzoodat, als men die kinderen uit andere ge meenten ging weren, totdat er meer ruimte was, zooals de heer de Groot wilde, er slechts één de school ontzegd moest worden. De heer Boelmans ter Spill is van oordeel dat drie klassen moeten worden gesplitst. Het aantal leerlingen van 45, in het voorstel genoemd is onjuist daar de lokalen zijn gemaakt voor 42 leerlingen. Bij de splitsing mag niet uit het oog verloren wordendat de burgerschool, zooals zij daar thans staat, is eene dubbele school. Indertijd toch wilde men eene tweede dergelijke school stichten, doch wegens de bezwarende kosten werd besloten eene verdieping op de bestaande te bon wen. Daardoor werd bij één gebouw gebleven een voordeel voor de gemeente dat een voordeel blijftook al zijn alle klassen gesplitst. Hij zounu de toelating geene gunstige resultaten, om de splitsing te bevorderen, heeft opgeleverd, willen voorstellen om nog één onderwijzer te bonoemen, teneinde die te gebruiken voor die klasse, welke naar het oordeel van het hoofd der school het meest aan •plitsing behoefte heeft. De heer Bruinvis meent, dat men met splitsing zeer voorzichtig moet zijnwant de klasse eens gesplitst, blijft in den regel gesplitst. De heer Aukes althans is niet voor hereenigingook al laat het aantal leerlingen dit gemakkelijk toe. De heer de Groot kan met den heer Bruinvis me degaan hij voegt er echter aan toe dat hij burg. en weth. in overweging geeft, of er geen onderwijzeres van de eene school naar de andere kan worden overgebracht, b. v. van de school van mej. Pruim, waar dikwijls de klassen wegens het gering aantal leerlingen waarvoor een onderwijzeres staat soms twee en dan nog uit andere gemeenten worden samengevoegd. De Voorzitter. Overplaatsing van onderwijzeres sen kan niet. De heer de Lange verklaart het voorstel van den heer ter Spill te ondersteunen. Hij zou het gewenscht achten als die onderwijzer tevens de bevoegdheid voor fransche taal had. De heer v. d. B o s c h is niet voor aanstelling van nog een onderwijzer. De kinderen uit buitengemeenten moeten z.i. niet meer worden toegelaten. Hij zal tegen het voorstel ter Spill stemmen. Do heer Bosman merkt ten aanzien van dat voorstel op, dat, wanneer er een onderwijzer wordt benoemd, die ter beschikking van het hoofd der school wordt gesteld, de mogelijkheid geboren wordt, dat later weder klassen worden samengevoegd en daar is hij tegen. Het voorste] van den heer Boelmans ter Spill in stemming gebracht, wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen, van de beeren de Groot, de Wit, Vonk, de Lange, Boelmans ter Spill, Canters en Bruinvis. No. 7 de heer Bosman was eerststemmeud lid. De heer Bosman wil nu 2 klassen samenvoegen, die thans gesplitst zijn en een overbevolkte klasse splitsen. De heer Boelmans ter Spill zou er prijs op stellen het hoofd der school hierover te vragen als gevolg waarvan hij de eindstemming over het rapport tot eene volgende vergadering zou willen uitstellen. De heer Bruinvis zegt, dat het hoofd der school reeds is gevraagddit staat in het rapport. De heer Bosman is daar ook niet erg voof. Bij hem is de overtuiging gevestigd, dat heeren onderwijzers nog al eenige pretentiën hebben. Eene discussie tusschen de heeren Boelmans ter Spill en Bosman, hoofdzakelijk loopende over de vraag, of de een den ander goed begrepen heeft en dientengevolge niot verkeerdelijk gestemd heeft, doet de heer Kraakman voor stellen, nadat hjj als zijne meening te kennen had gegeven, dat over een eens genomen besluit niet dient te worden nagepleitom het le gedeelte van het rapport van burg. en weth. buiten stemming te laten en punt 2 in stem ming te brengen. De vergadering kan zich hiermede vereenigenwaarna punt 2 met algemeene stemmen wordt aangenomen zoodat aan burg. en weth. het ge vraagde krediet van f 100 wordt verleend. Bouwterrein Schermerpoort. 14. Door de heeren J. LindC. van Stam en S. Bregman was aan den Raad verzocht a. aan hen in eigendom over te dragen het noordelijk gedeelte van het Schermerpadberekend naar eene koopsom van 1000 per H.A., bulten kosten van opme ting en overdracht b. goedkeuring te schonken aan het door hen inge zonden plan tot het geschikt maken van een terrein aldaar tot bouwterrein ten einde later de straten en rioleering bij de gemeente in eigendom en onder houd kosteloos over te dragen. De commissie van bijstand adviseert, ten aanzien van punt a., dat er naar hare meening geen bezwaar bestaat tegen die overdracht en als gevolg daarvan tot het ont trekken van den aangevraagden grond aan den openbaren dienst. In billijke verhouding tot de waarde van den grond ter plaatse meent zijdat de koopsom dient te worden berekend naar f 1 per M2., dus naar 10000 per H.A. Wordt dit aanbod door de verzoekers niet aangenomen, dan vervalt het sub b. bedoelde plan vanzelf en kan dit buiten behandeling blijven. Wordt evenwel het aanbod aanvaard, dan meent de commissie, dat tegen de goedkeuring van het bouwplan en kostelooze overname der straten en rioleering evenmin bezwaar kan bestaan, wanneer slechts wordt voldaan aan de door haar aan gegeven voorwaarden, hoofdzakelijk hierin bestaande, dat a. de straten en Schermerpad 6 M. breed moeten zijn en bestraat met klinkers op hun kant; b. de straten eene hoogte moeten hebben van 40 cM. -I- A.P.; c. de rioleering voldoet aan de door haar gestelde eischen; d. de sloot langs het Schermerpad wordt gedempt behoudens eens ieders rechten, en gerioleerdterwijl voor de aldaar te bouwen woningen een bestraat voetpad met goot worde aangebrachtter breedte van 1.25 M.; e. voor rekening van adressanten een voldoend riool gelegd wordt, uitmondende in het Noordhollandsch Kanaalna verkregen vergunning van Z E. den Minister van Waterstaat, Handol en Nijverheid. Mocht deze vergunning worden geweigerd dan vervalt het geheele plan zonder dat de gemeente gehouden is tot vergoeding van schade; f.de te bouwen woningen eene huurwaarde moeten bezitten van minstens f 150 langs den Sehermerweg en 100 de overigen; g. de adressanten voor aanleg van gasleiding betalen 2 per strekkende Meter over eene lengtedoor burg. en weth. te bepalen; A.de toezegging tot overname vervalt, indien niet binnen een jaar die overname heeft plaats gehad nadat daartoe het bepaalde besluit genomen is. De commissie geeft in overweging van het boven staande adressanten kennis te geven met uitnoodiging binnen eene maand te berichten, of zij deze voorwaarden aannemen. De heer Bosman vraagtwelke huurwaarde wordt bedoeld. De beer de Groot antwoordt van de rijks huurwaarde. Do heer Bosman heeft ook gezien, dat er sprake is van onttrekking aan den publieken dienst. Hij weet echter niet, of belanghebbenden daarop zijn gehoord, waarop hij prijs stelt. De heer de Groot zegt, dat er een anderen weg voor het publiek komtbreed 6 M., terwijl het tegenwoordige pad maar 2 M. breed is. Be zwaren tegen de onttrekking aan den openbaren dienst zullen dus zeer waarschijnlijk niet bestaan. Dan komt den heer Bosman de prijs van f 1 per M2. te kort voor. De minimumprijs voor bouwterrein is steeds, behoudens enkele bijzondere afwijkingen 4 per M2. ge weest dien jirijs wil hij ook nu bepaald zien. De heer de Groot zegt, dat die prijs door de com missie niet hooger is voorgesteld omdat voor den af te stanen grond de gemeente opnieuw grond terug krijgt die 4 M. breeder is. De heer Bosman vindt dit eene negotie die hij niet in de hand kan werken. Het onderhoud van dien meer deren grond verkrijgt de gemeente dientengevolge ook. De heer de Wit zou gaarne weten hoeveel grond moet worden afgestaan omdat dit z. i. op den prijs in vloed dient te hebben. De Voorzitter verklaartdat dit nu niet bekend ismaar dat de grond eerst opgemeten moet worden terwijl de heer de Groot meentdat niet nit het oog mag worden verlorenwaar de grond gelegen is. De heer Kraakman wil opmerken dat hij 't met den heer de Wit eens iswat betreft het afhankelijk stellen van den prijs tot de oppervlakte van den over te dragen grond. Hij heeft niets tegen eene vaststelling van f 4 per M*., onder voorbehoud op dien prijs terug te komen als het cijfer van het aantal meters groot mocht zijn. Wat de huurwaarde betreftkomt men tot oneven redigheden als men hier rijkshnurwaarde neemt en in de vroegere plannen werkelijke huurwaarde. Hij vindt dit niet onbelangrijk omdat de huurwaarde door het Rijk te stellen, hooger eischen aan de woningen stelt dan werkelijke huurwaarde daar de eerste in den regel lager is dan de laatste. Daarom zou hij ook hier werkelijke huurwaarde wenschen. De heer Stoel geeft te kennen dat het thans be staande Schermerpad 2/s gedeelte in de lengte zal worden opgeruimd en het volgende gedeeltedus 3/6 zal de ge meente tot 6 M. breedte tot zich krijgen. Deze krijgt er dus over 3/s der lengte 4 M. bij in breedte en daarom had de commissie den prijs op 1 gesteld deze zaak meer als ruiling dan als overdracht beschouwende. De heer Kraakman vraagt, of er reden bestaat, om hier de huurwaarde lager te nemen dan voor de perceelen van mevr. de wed. v. d. Horst, voor haar bouwplan aldaar, hetwelk niet is verwezenlijkt. Die huizen stonden verder van de stad en niet aan den weg. De heer de Groot wil erkennen dat de commissie daarop minder juist heeft gelet. Hij kan met f 200 wer kelijke huurwaarde voor de perceelen aan den Steoweg zeer goed medegaan. De heer Goede is er tegen juist omdat het plan van mevr. de wed. v. d. Horst niet is doorgegaan. De heer Kraak man meent, dat hiertegen kan gelden, dat men zich over bezwaren ten aanzien der voorwaarden ten allen tijde tot den raad kan wenden. Het amendement van den heer Bosman, om 4 per M2. te vragen, wordt daarop het eerst door den Voorzitter in stemming gebracht. Het wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen, van de heeren van den Bosch, Witte, Preijer, Bosman, Canters, Boelmans ter Spill en Kraakman; no. 9, de heer Stoelwas eerststemmend lid. Daarop wordt in stemming gebracht het amendement van den heer Kraakman om de werkelijke huurwaarde der woningen aan den Steeweg op f 200 te bepalen. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen van do heeren Jans8en,Vonk, Stoel, de Lange, Boelmans ter Spill en Goede. De heer de Wit bleet buiten stemming, terwijl no. 9,' de heer Stoelopnieuw eerststemmend lid was. Het rapport wordt vervolgens zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, behoudens eene geringe door den heer Kraakman voorgestelde en door den raad overgenomen redactie-wijziging in het artikel, betreffende de vervallen verklaring der vergunning tot overname. 15. Wegens het vergevorderde uur worden de zes nog te behandelen voorstellen tot de volgende vergadering aangehouden, waarna de Voorzitter de vergadering sluit onder toezegging zjjnerzijdsdie vergadering zoo spoedig mogelijk te zullen beleggen. Drukkerij Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 7