Hel GeHeimzmnig Testament. Zakkenrollerij No. 110. Acht en Negentigste Jaargang. 189f> V RIJ D A G 4 SEPTEMBER. Ainsterdamsche Brieven. FEUILLETON. ROBERT LOUIS STEVENSON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke numruots 3 ets. Prijs der gewone Advertentlëm Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 De COMMISSARIS vau POLITIE te ALKMAAR noodigt een iederdie vermoedt dat hem tijdens de afgeloopen kermis voorwerpen van waarde zijn ontvreemd (gerold) uithiervan ten spoedigste aan zijn bureau aangifte te doen daar door de politie tweo verdachte personen zijn aangehouden in het bezit van portemonnaies zilveren knipjes, horlogekettingen (een gemerkt G. S. 1839), zakdoeken enz., welke voorwerpen vermoedelijk allen alhier in de laatste week zijn gerold. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 1 Sept. 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. «EMEElTE-HEKEIVIAie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeente-rekening, dienst 1895, met alle daarbij behooreude bescheiden, he den den Gemeenteraad aangeboden, op de gemeente-se cretarie van heden af voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MA.CLAINE PONT, Voorzitter. 1 Sept. 1896. C. D. DONATH, Secretaris. XVII. De amsterdainsche gemeenteraadszitting op den eersten dinsdag in September is er een geweest met een staartje. Veel belangrijks stond er niet op de agenda, maar toen het nnr van scheiden haast zou slaankwamen de heeren van Nierop en Blooker zich tot tolk maken van de telefoon-agitatie die in den laatsten tijd in de hoofdstad is gewekt. Hnnne interpellaties met de daarop gevolgde debatten namen znlke groote afmetingen aan dat een avondzitting noodig was. Trouwens het was verstandig dat de aanval tegen den wethouder van pu blieke werken gebroken werd door den maaltijd want er was een crescendo in de hatelijkheden after dinner beschouwde men de zaken van een philosophischer stand punt en toen kwam men betrekkelijk spoedig tot een vergelijk. De zaak is deze. In art. 2 van de „Voorwaarden voor de tolefoon-aansluitiDg'' staatdat de geabonneerden het goed moeten vinden dat telefoondraden aan huis worden vastgehechten nu wilde de heer van Nierop wetenof daarmee enkele draden dan wel een heel rek bedoeld was. Dan is er nog art. 10hetwelk bepaaltdat alle ge schillen door burg. en weth. in hoogste ressort beslist worden waardoor deze dns uitspraak zouden hebben te doen in hun eigen geschilook hieromtrent wenschte de interpellant nadere inlichtingen. De heer Blooker noemde die voorwaarden een verzwa- renden toeslag op het abonnement. Hij vonddat de gemeentenu zij de exploitatie van de telefoon zelf ter hand ging nemen ook wat meer als industrieel moest optreden en zich honden aan hetgeen eenmaal was vast DOOR 9) „Valsch spel!'' riep nu de advocaat, hevig ontstellende bij de gedachte dat hij wellicht gedurende langen tijd misleid was geworden, «welk valsch spel? Wat bedoelt die man »Ik durf het niet zeggen, sir," was het antwoord, »maar zoudt n met mij willen medegaan en n zelf over tuigen Het eenig antwoord van Mr. Utterson wasop te staan, zijn hoed op te zetten en zijn overjas aan te trekken, maar hij zag met verwondering de groote ver lichting die op het gelaat van den huisknecht te lezen was, en dat de wijn nog onaangeroerd was toen deze zijn glas nederzette, om hem te volgen. Het was een vinnig konde gevoelige Maartsche nacht, met bleeken maneschijn. De wind maakte het spreken moeielijk en snerpte hen in het gelaat. Bovendien scheen hij de anders zoo drukke straten van voetgangers te heb ben gezuiverdwant Mr. Utterson had zooveel hij zich herinneren kon dit gedeelte van Londen nog nooit zoo verlaten gevonden. Toch had hij het nu gaarne anders gezien want hij had zijn gansche leven nog niet zoo verlangd om met zijne natnnrgenooten in aanraking te komen of hen ten minste te zien want hoezeer hij er zich ook tegen verzette, zijn geest was met de ge dachte van een of andere misdadige ontknooping vervuld. Poole, die gedurende den ganschen weg eenige stappen voorgebleven wasbleef niettegenstaande het loeien van den storm, op het midden van het plein stilstaan nam zijn hoed van het hoofd en vsegde zich met een rooden zakdoek het zweet van het gelaat. Dit kon onmogelijk het gevolg van het loopenmaar wel van zijn doode- gesteld. Indertijd was het tarief opgegeven en naar aanlei ding daarvan had men zich voor het abonnement aangemeld, en nu ging 't niet aan later daaraan bezwarende con dities te verbinden De abonnés hadden een briefje ont vangen waarin zij uitgenoodjgd werden vóór den 5den September meê te deelen of zij die voorwaarden konden aannemen dat was niet in den haak. Niet zonder bitterheid werden deze beide sprekers door den wethouder Treub beantwoord. Die bitterheid moge vreemd zijn wanneer men alleep op den vorm der inter pellatie let, zonder meer volkomen verklaarbaar is zrj wanneer men weet wat daaraan voorafgegaan is. De Bell Telefoon-Maatschappij kan het begrijpelijkerwijs nog slecht verduwen dat zij in de hoofdstad des lands nit hare werkzaamheid is gedrongen en onder hare directeuren zijn mannen met grooten invloed. Deze lateu niet na tegen de gemeente-exploitatie van de telefoon zooveel mogelijk te ageeren. Zij beschikken daarbij over het Handelsblad en de Amsterdamsche Ct., wier redacties toch al zoo fel gebeten zijn op de naasting van concessies. Treub kan in hnnne oogen geen goed doen en zijne beste bedoelingen worden verdacht gemaakt. Dat de nieuwe telefoonpalen verre van mooi zijn is een feitmaar men moet wel aan een parti pris gelooven wanneer daaruit zooveel venijn gezogen wordt als door het Hbl. met zijn Trenb-stokken geschiedt. Ieder die klachten heeftis welkom in Do Brakke Grond en den N. Z. Voorburgwal en hnnne grieven worden in de krant breed uitgemeten. Op die wijze wordt onder de burgerij schrik gewekt en gaat men zich verbeeldendat de gemeente-exploitatie van de telefoon een groote failure is. Dat is een grie vende ervaring voor den heer Trenb, die al zijn krachten heeft ingespannen om deze eerste proeve goed te doen slagen en daarvoor onvermoeid in de weer is. Zoo laat 't zich verklaren, dat hij in den Raad zijne verdediging begon met de opmerking, dat 't de telefoon-dp-ectie niet gemakkelijk werd gemaakt. Ook was men onbillijk, 't Was toch geen oogenblik de bedoeling geweest om art. 2 zoodanig te interpreteereu, dat de gemeente een rek op een hnis zou mogen plaatsen. Alleen wannoer het noodzakelijk was om over oen hoog hnis daarachter wonende geabonneerden te bereiken, moest het aanbrengen van isoiatoren worden toegelaten. In de concessie van de Bell-telefoon-maatschappij stond dezelfde bepaling men scheen van deze meer te knnnen verdragen dan van de gemeente. Waar een rek geplaatst moet worden, zal eerst worden onderhandeld met den eigenaar en een overeenkomst wordeu gesloten. Ook het bezwaar tegen art. 10 kon de heer Treub niet deelen bij de B.-T.-M. werd, ingeval van geschil, de telefoon eenvoudig wegge haald en aangezien zij van dat middel nooit gebruik heeft gemaakt, mag men van de gemeente zeker ver wachten. dat het gewraakte artikel zelden zal worden toegepast. Men moest echter een middel hebben om tegenover kwaadwilligen krachtig te knnnen ageeren. Komende tot de grief van den heer Blooker wees de wethouder er op, dat de bevoegdheid tot het vaststellen der voorwaarden door den Raad aan burg. en weth. was lijken angst zijn want zijn gelaat was wit en zijn stem klonk gebroken en schor toen hij zeide »En nn, sir, wij zijn er, en God geve dat het niet iets allerverschrikkelijkst zij Arme Poole," antwoordde de advocaat. Hierop klopte de bediende op een eigenaardige w(jze op de deurdeze werd op een kier geopend, terwijl de ketting er op be vestigd bleef, en een stem vroeg van binnen: Ziit srii het, Poole J 8J Alles in orde," antwoordde deze; »doe open." Toen zij in de wachtkamer kwamen, was deze hel verlicht, er brandde een flink vuur in den haard en daaromheen stonden al de bedienden zoowel mannelijke als vrouwelijke als een troep schapen opeengedrongen. Bij het zien van Mr. Utterson begon de huishoudster zenuwachtig te snik ken terwijl de keukenmeid uitriep »Goddank het is Mr. Utterson!" en op hem toesnelde, als wilde zij zich aan hem vastklampen. »Wat is dat? Zijt gij allen hier?'' sprak de advocaat op gemelijken toon »dat is zeer onordelijk zeer onbetame lijk uw meester zou daar in geen geval mede ingenomen zijn." Zij zijn allen bang," zeide Poole. Hierop volgde volkomen stilzwijgenniet een was er die dit logenstrafte alleen de huishoudster begon nn overluid te weenen. Houdt je mond zeide Poole tot haar meteen mwe nitdmkking die zijn eigen zenuwachtige opgewonden heid verrieden inderdaadtoen de huishoudster zoo laid en jammerlijk aan haar beklemd gemoed lucht gaf, waren zij allen met angstige gezichten naar de binnen deur gesneld. »En nu," vervolgde de huisknecht, zich tot den loop jongen wendende, »geef mij een kaars en wij zullen de zaak voor goed uitmaken." En daarop verzocht hij Mr. Utterson hem te willen volgen en sloeg den weg naar den achtertuin in. ï«n sir, zeide hij, «loopt u als 't u belieft, zoo zacht mogelijk. Ik heb u noodig, om te hooren, doch niet om gehoord te worden. En zie hier, sir, of het hem wel mogelijk was om n binnen te laten,blijf hier staan." opgedragen bij de goedkeuring der verordening. En wat het briefje aanging, waartegen de heer Blooker zoo te velde was getrokken, dit was door spreker zelf opge steld en eerst verzonden na het advies van den stads advocaat; de volle verantwoordelijkheid daarvan namen burg. en weth. op zich. De geabonneerden hadden zich bij voorbaat verbonden de voorwaarden te onderteekenen en deze waren volstrekt niet bezwarender dan kon wor den verwacht. Tot zoo ver ging alles betrekkelijk vredig. Nn kwam evenwel de heer Heineken aan het woord. Hij beweerde dat, toen een der groote telefoonpalen aan iemands hnis word vastgemaakt, den bewoner werd medegedeeld, dat hij, indien hij zich daartegen verzette, niet kon worden aangesloten. Ook tegen de circulaire had hij bezwaren Inmiddels spraken bnrg. en weth. heimelijk met elkaar, of 't niet beter was, de beraadslagingen in een avond zitting voort te zetten. De heer Heineken, meenende dat zij om te manifesteeren, over onverschillige dingen praatten, werd nn woedend. Hij beweerde, dat de circulaire onoprecht was dat er wat achter stak dat de wethouder een uitstekend talent had om de meuschen boos te makendat de gemeente-exploitatie zooveel illnsies had doen te loor gaan, dat de gemeente een ongepaste houding aannam De heer Treub vroeg toen het woord voor een persoonlijk feitprotesteerde tegen de insinuatie van onoprechtheid kortom het was goed, dat men besloot, eerst te gaan dineeren alvo- rens verder te gaan. s Avonds was er een veel mildere geest aan beide zijden. De heer Blooker was nu veel beter te spreken en de beer Nierop liet zich verzoeningsgezind uit. Toen werd ook het hart van het Dagelijksch Bestuur vermurwd. De heer Treub stelde in het licht, dat men zorgvuldig had vermeden, de draden aan huizen van niet-geabonneerden vast te hechten en ook verder zou men de lasten en lasten op de abonnés leggen. Maar burg. en weth. moesten iets doen tegen het ophitsen van twee bladen tegen de gemeente. Het ging niet aan om maar verder aanslui tingen te maken bij hen, die zich niet willen onderwer pen terecht zon men dan, ais er later, in November, moeilijkheden kwamen, zeggen, dat het Dagelijksch Be-' stuur vooraf was gewaarschuwd. Wat nn de circulaire betreft, deze had haar ontstaan te danken aan een vraag van den minister naar alle namen der stedelijke abonnés. Met het oog op de oppositie wilde men weten, wie nu eigenlijk abonné bleef na de aanvankelijke verbintenis. Wie de voorwaarden niet teekent, kan ook niet aange sloten worden. Daartegenover waren bnrg. en weth. be reid aan art. 2 toe te voegen, dat met de vasthechtimr met bedoeld zyn »rekken." Nog eon zwakke stem van verminderend verzet en daarna scheidde men volkomen eendrachtigTrenb in het idee, dat hij den Raad een vlieg bad afgevangen; de Raad, vast ervan overtuigd, dat hij Treub eens flink op zgn plaats had gezet. Zoo is de plotseling opgekomen storm geëindigd met een suizende koelte. Mr. Utterson's zenawen werden door deze onverwachte inleiding zóózeer geschokt, dat hij moeite had om zich staande te honden hij deed echter een geweldige poging op zich zeiven, en volgde den bediende in het laborato rium, en de gehoorzaal tot aan den voet van de trap. Hier beduidde Poole hem te blijven staan en te luisteren terwijl hij zelf de kandelaar neerzette, en al zijn moed' bij elkander rapende, de treden opging, en met ietwat onvaste hand op bet roode baai van de deur vin het ka binet aanklopte. »Mr. Utterson vraagt om u te zien, sir!" riep hij- en terwijl hij dit deed, bednidde hij den advocaat om' nn vooral acht te geven. Een klagende stem antwoordde van binnen «Zeg hem dat ik niemand ontvangen kan. «Dank n, air," zeide Poole met iets triomphantelijks in zijn stem, en zijn kandelaar weder ter hand nemende geleidde hij Mr. Utterson terug over de plaats, en in de groote keuken, waar het vnnr uit was en het waschgoed over den vloer lag. «Sir, vroeg hij, Mr. Utterson in de oogen kijkende: «was dat mijns meesters stem «Zij scheen zeer veel veranderd te zijn," zeide de ad vocaat, die wel zeer bleek was, doch den blik van den buisknecht ferm beantwoordde. «Veranderd? Wel ja, dat zou ik ook denken," sprak de bediende. «Ben ik twintig jaren in zijn dienst ge weest, om betreflende zijn stem misleid te worden Neen, sir, mijn meester is vermoord hij werd voor acht dagen geleden vermoord, toen wij hem in den naam van God om genade hoorden schreien en wie daar binnen is in plaats van hem, en hoe het daar gesteld is, dat is een zaak die ten Hemel schreit, Mr. Utterson." «Dit is een zeer vreemdsoortig verhaal, Poole dat is bijna een onzinnig verhaal, man," zeide Mr. Utterson eene waarschuwende beweging met zijn vinger makende «Ver onderstel dat het is zooals gij denkt, veronderstel dat Dr. Jekyll. vermoord is, welke aanleiding zoude er dan voor den moordenaar kannen bestaan, om hier in hnis te blijven Dat zon krankzinnigen-werk zijn." Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1