Telegrafische Berichten. Stadsbericiiten. No. 19783 f 25000; no. '12214 f 2000; nos. 129 en f 17861 1000; no. 1075 f 400; no. 7616 f 200; ns 448 4416, 8191 en 18577 f 100. Een tekort van 4 ton. Te Hoogezand en Sappemeer verspreidde zich Don- terdag het gerucht, dat de heer Mr. D. Hoen, kassier Hoogezand, zijne betalingen had gestaakt. Weldra bleek dit maar al te waar te zijn. Genoemde kassier genoot het algemeene vertrouwen, was betaal meester voor de firma W. A. Scholten, te Groningen, en deed, naar men zegt, groote zaken. Ben groot getal lieden vooral zeer kleine burgers en ambtenaren lijden door den val van den kassier groote schade. Ofschoon bijzonderheden nog niet met zekerheid bekend zijn, hoort men toch verzekeren, dat vele ouden van dagen hunne spaarpenningen, en vele kleine renteniers hun kapitaaltje daarbij hebben ver loren. Het tekort bedraagt circa 4 ton. Uit Hoogezand schrijft men aan de >Veend. Ct." bet volgende: »De zoo hoogst treurige zaak het sta ken der betalingen van het kassierskantoor van mr. D. H. Hoen alhier, blijft natuurlijk nog steeds het voor naamste onderwerp van alle gesprekken. In treinen koffiehuizen enz. hoort men hier en in de naburige ge meenten van bijna niets anders dan dat. Alle mogelijke en onmogelijke bijzonderheden worden verteld. Zoo weet de een, dat iemand, die in wanhoop naar het kantoor was gegaan om zijn geld te eischen, tien gulden had gekregen als kortingJa, anderen zouden voorloopig gesust zijn door 't offreeren van sigaren Over de weelde door mr. Hoen ten toon gespreid, worden ware wonde ren verteld. In 't breede zet men uiteen, hoe erg zij bedrogen zijn, die nog in de laatste dagen hun geld aan het gesprongen kantoor toevertrouwden en geeft luide zijn verontwaardiging te kennen over de houding van den heer Hoen, die de gelden aannam, wetende, wat de toestand zijner zaken was. Velen moeten door de hooge rente, die het kantoor gaf, verleid zijn, hun geld bij. anderen op te zoggen, om het den heer Hoen in bewaring te geven. Aan praatjes over den heer Hoen onbreekt het ook niet. Volgens sommigen zou hij op reis zijn gegaan, volgens anderen ziek wezen. We behoeven er nauwelijks op te wijzen, dat veel van dit alles uit de lucht gegrepen moet zijn, evenals de geruchten omtrent de 'zelfmoorden, die met deze zaak in verband zouden staan. Wel heeft zich iemand te Sappenneer in een rijtuig door verstikking met kolendamp om het leven gebracht, maar dit had niets uit te sta:>n met do zaak-Hoen. Het eenige, wat men kan doen is afwachten, wat de uitslag zal zijn der werkzaamheden van den procureur Soer, te Veendam, die bezig is deze zaak af te wikkelen." Overreden. Op den avond van den 1 omstreeks 8 uur werd bij Zutfen een huzaar, die op de spoorlijn liep, door een locaaltrein komende van Deventer overreden. Hij werd zoo ernstig gewond aan hoofd en beenen, dat men voor zijn leven vreest. Helder. Alhier is een jong marinier, van de wacht bij de schietkatoenbergplaats in het fort Dirks Admiraal, bij het baden in een der vrij diepe fortgrach ten verdronken. Een koude zotner. In Thuringen en het geheele Hartzgebergte is het een winterachtige zomer. Men heeft er sinds weken bijna onafgebroken regen en koude. In de hooggelegen hotels moet worden gestookt De Broeken" is voor een groot, deel besneeuwd Er zijn tengevolge van het slechte weder weinig reizigers en de daardoor geleden schade is zeer groot. Petrolcumbronnen. Te Oud-Loosdrecht ontdekte de winkelier G. Kuiper sedert eenigen tijd, dat de steenen vloer in zijn stal begon te rijzen en eenigszins een bult vormde. Hij besloot eindelijk de steenen op te graven en vond toen daaron der gewoon zand, doch ruikende naar petroleum dieper gaande, ontdekte hij een gemetselden ouden put, waaruit hij de petroleum zoo maar te scheppen had. Gisteren haalde hij er nog ongeveer 1/2 hektoliter uit. De petroleum is een weinig troebel, doch brandt in lamp en kooktoestel uitstekend, zonder sporen van water. He verdwenen milicien. De milicien Lange veldt, over wiens verdwijning bij de manoeuvres op de Zeisterheuie het vorig jaar zooveel gerucht is gemaakt, is door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld wegens desertie tot zes maanden. Voor liefhebbers van loterijen. In de gemeente Oost-Dongeradeel (Fr.) heeft de vorige week een net gekleed heer die met een huurrijtuig de dorpen afreisde zich bezig gehouden met het ver- koopen van Servische loten, die bij onderzoek zijn geble ken oud en waardeloos te zijn. Voor zoover bekend, heeft hij een achttal tegen f 15 per stuk verkocht. Hij is nu spoorloos verdwenen om elders waarschijnlijk zijn geluk te beproeven. Men zij op zijne hoede! Natuurboter. Naar het »N. Adv.-Blad van Heerenveen'' mede deelt, is de landbouwer M. B. de Vries, te Knijpe, door den minister van waterstaat uitgenoodigd om botermon- sters te zenden aan het chemisch laboratorium te Leiden ten einde aldaar te worden onderzocht. Op die manier wil men te weten komen uit welke bestanddeelen echte Friesche natuurboter bestaat. Het onderzoek zal op het einde dezer maand beginnen en eenige maanden worden voortgezet. Harddraverij te Leeuwarden. Te Leeuwarden is den 31 o. a. een harddraverij gehouden met paard en sjees, om een door de Koningin- Regentes namens de Koningin uitgeloofden zilveren bokaal. Er waren 18 deelnemers. De zilveren bokaal werd ge wonnen door «Jonge Tabor" van den beer A. do Ridder te Noorder IJpolder, berijder A. Siderius. Een premie van f 100 behaalde »Simbo" van den heer J. Bolt te Hoogemeeden, berijder A. Siderius De premie van f 50 werd gewonnen door «Ristjek" van den heer A. van den Berg te Haarlem, berijder C. Persoon. Brand te Botterdam. Te Rotterdam ontstond den 31 op de Botersloot brand op aene derde verdieping. Door de groote drukte op straat, wegens het Koninginnefeest, volgde hier een ontzettend gedrang, terwijl er geen voldoende politie macht aanwezig was om het terrein af te zetten. De brandweer werd dan ook zeer in haar werk belemmerd. 1 jjf spuiten slaagden er in het vuur te blusschen, na dat de derde verdieping en de zolder waren uitgebrand. Gelukkig zijn geen menschen gekwetst geworden. Botsing stoomtram. In den middag van den 31 zijn tusschen het Recht huis en de Kruislaan in de Watergraafsmeer twee treinen van de Gooische stoomtram tegen elkander geloopen. De locomotieven en de rijtuigen werden zwaar beschadigd; een viertal passagiers liepen verwondingen op. Genees kundige hulp was spoedig bij de hand een der gewonden werd naar het burgerziekenhuis aan de Linnaeustraat vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Des avonds was de weg weder vrijgemaakt. Verdronken. Bij het hevig gedrang in deu avond van den 31 op de Amstel bij gelegenheid van den gondeltocht vielen vier personen waaronder een meisje van 8 jaar in het water. De 3 volwassenen werden gered maar het meisje verdronk. Aan de veiling. Waar de Burgsloot te Broek op Langedijk zich vereenigt met een groot aantal andere slooten en een wijde kom aan de westzijde van het dorp vormt heerscht gedurende de zomer- en herfstmaanden 's morgens en 's avonds een bedrijvigheid die het best is te verge lijken met de handelsdrukte op eene marktplaats. Het is hier ook eene marktplaats maar geheel verschillend met de markten die wij gewoon zijü te bezoeken er wordt hier niet geloopen maar gevaren niet geboden om oenig handelsartikel te bezitten, maar op tijd gemijnd; de kooplieden gaan hier niet de waren langsmaar de waren worden langs de kooplieden gebrachthet is eene groentenmarkt en wel de belangrijkste aan den geheelen Langedijk. Van af den walkant is in het water een steiger ge bouwd die de breede kom in den vorm eener halve maan doorsnijdt. Deze steigerdrie planken breed en aan de linkerzijde van eene stevige leuning voorzien is meer dan 180 schreden lang en om de toenemende handels drukte de laatste jaren tweemaal verlengd. Rechts van den steiger is een ligplaats voor de groote vaartuigen die de groenten naar onze volkrijke steden vervoeren. Een groot getal genummerde ducdalvenwaaraan die schuiten zijn gemeerdmaken het den handelaars gemakkelijkden bouwers te wijzen waar zij hun waar kunnen lossen. Links van den steiger en evenals de even genoemde ducdalven, daarmede evenwijdigis een rij door planken aan elkaar verbonden palen aangebracht, die met den steiger een kanaal vormenwaarin juist een langedijker schuitje overlangs kan liggen. Dit kanaal, door de bouwers »de goot" genoemd loopt aan het einde van den steiger trechtervormig uitwat het uitvaren ge makkelijker maakt. Waar het smalle kanaal den walkant bereikt gaan de schuitjes onder een brug in den steiger door en komen langs een gebouwtjewaar de kooplieden op banken zijn gezeten en de afslager zijn plichten ver vult. iegenover dit gebouwtje bevindt zich een ver plaatsbaar kantoortjewaarin de gemeente-veldwachter tijdens de veiling plaats neemt, om toe te zien dat alles eerlijk in zijn werk gaat en aanteekening te houden van al wat verhandeld wordt. Het is te begrijpen dat de drukte bij den trechter ingang soms zeer groot is en het meermalen gebeurt dat een volgeladen schuitje zoo geschut en gestooten wordtdat het te veel water inkrijgt en zinkt. Ook geraken de schuitjes zoo tegen elkaar gekneld elk wil graag het eerste binnenvaren dat het geruimen tijd duurt eer er weer wat ruimte is gekomen en men van elkander los raakt. Aanleiding tot twistpartijen geeft die dringerij echter zelden of nooit. Toch is het aantal schuiten en schuitjes soms zeer grootdikwijls 400 of meer. Bij aankomst aan het gebouwtje der kooplieden wordt van elk vaartuig opgegeven hoeveel bloemkolen het b.v. bevat en van welke kwaliteit: licht, goed, mid delsoort enz. De afslager roept unmet den hoogsten prijs der opgegeven soort beginnendevlug op6 gulden o 14 ö'/j 5*/4 5 »Mijn roept de koopman, ^'e..noodig heeft. Roepen meerderen tegelijk: »mijn'dan neemt de afslager eenige centen in de hand en die het juiste aantal raadt is kooper. Bij geschillen beslist de veldwachter. Van elk vaartuig ontvangt de afslager, die van gemeentewege is aangesteld, naar gelang van de grootte, eenige centen Van dit marktgeld wordt de afslager betmld en worden de steigerwerken onder honden. Het grootste deel der kool wordt meestal naar het station Heer Hugowaard gebracht, waarde heer bwager, tot gemak van kooplieden en bouwersaan den ringvaartkant rails heeft doen leggen ter lengte van 250 meter, zoodat het inladen der kool in de spoorwagons direct van uit de vaartuigen kan geschieden. Met paar den worden de volgeladen wagons over het land van den heer bwager naar de hoofdliju van den spoorweg gebracht. Op éénen dag worden er tijdens den druksteu bloem- koolhandel, die nu juist is afgeloopen, meermalen een veertigtal wagons geladen en aan de straks genoemde veiling pl.m. 2UOOOO kooien verhandeld. Rekent men de 100 kooien op gemiddeld f 4, dan is dit eiken dag voor een waarde van f 8000. Uit deze cijfers blijkt wel ten volle, van welke beteekenis de groentenhandel van Lan- gedija met alleen voor unze groote steden, maar ook voor het buitenland is. Langedijk de moestuin van Am sterdam kan dan ook met recht een der belangrijkste landbouwstreken van het geheele vaderland genoemd worden. W armenhuizen. De raad dezer gemeente besloot de jaarwedde van het hoofd der openbare lagere school to öchooridam, met ingang van 1 October 'e.k., te ver- hoogen met 25, en alzoo te brengen op 925. Als rectificatie moge dienen, dat de heer P. J. ter Plegt als surnumerair bij de Staatsspoor niet Helder maar D e 1 d e n tot standplaats kreeg. Trouwens Helder is niet in exploitatie bij de Staatsspoor. Spanbroek. Benoemd tot onderwijzeres alhier mej. W. J. de Hart te Heusden. Herbenoemd tot wetuouder de heer C. Klaver en als zoodauig te Opmeer de heer C. Renzenaar. Moeilijk. Herbeuoemd tot wethouder de heer IJ. Bruin. Te Oudorp is als wethouder herbenoemd de heer J. Bijman. Heer Hugowaard. De heer J. Winkel is herbe noemd tot wethouder. Barslugerhorn. Het Hollandsch Tooneelgezel- schap van Amsterdam (Salon des variétés) directie W. Potharstzal den 14 te Kolhorn eene tooneelvoor- stelling geven. Voor de betrekking van binnenvader en moeder in het algemeen wees- en armenhuis alhier, jaarwedde f 200 met vrije voeding enz., solliciteeren niet minder dan 83 echtparen. Wealgraftdijk. De minister van waterstaat handel en nijverheid heeft afwijzend beschikt op het verzoek van eenige ingezetenen alhier, tot vestiging van een hulpkantoor der posterijen te Westgraftdijk. Werkstaking te Winschoten. Te Winschoten is in de sigarenfabrieken van den heer Vinckers Maandag een werkstaking uitgebroken. De sigarenmakers, een twintigtal, beweren, dat zij onderling een hoeveelheid tabak mogen verdoelen, om allen het vereischte aantal sigaren te maken, terwijl de patroon meent, dat ieder zich met de hem uitgereikte tabak moet behelpen, üe stakers worden gesteund door den Bond van sigarenmakers. Volendain. Hoewel de uitkomsten der kwakkuil- visscherij zeer verschillend zijn, blijven ze over het alge meen vrij bevredigend: de besomming varieerde in de afgeloopen week van f 15 tot f 35 per vaartuig. De vangst met hoekwant blijft onvoldoende, nauwelijks f40 per vaartuig. Bovendien wordt deze visscherij zeer bo- moeielijkt door het vele wier, dat in zee ronddrijft. Enkhuizen. In de op 1 Sept. gehouden raads zitting is tot wethouder benoemd de heer A. P. Ie Coultre. Aan de zeilvereeniging West-Friesland is voor den a.s. wedstrijd geene subsidie toegestaan. Den heeren West, en Van Damaannemers alhier, is voor 25190 de bouwing opgedragen van eene school met zes lokalen in het Bosch. De heer C. Smit, onderwijzer te Westerblokker, deed de vorige week met gunstigen uitslag examen voor de fransche taal. Heeinster, 31 Aug. Aan mej. F. van der Heide, onder wijzeres te Noord-Beemster, is op haar verzoek met ingang van 1 October a.s., eervol ontslag verleend wegens hare benoeming te Veonoord (Dr.) Voorde vacante betrekking, door haar vertrek ontstaan hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 600. Suikerbieten. In de polders Waard en Groet ontwikkelen de sui kerbieten zich na de regens zeer sterk. Een groot gedeelte der bieten wast gedeeltelijk bovengronds ware reuzen alhoewel nog niet gedolven, kan men reeds onderscheiden. Huldeblijk Sansen. De heer L. A. E. v. d. Ley plaatst in de Midd. Ct. eene warme oproeping aan het Ned. volk om Fritsjof Nansen hulde te brengen in een adres of in een album. Mr. Tak van Poortvliet. Naar uit Den Haag aan de Zw. Ct. wordt gemeld, moet de gezondheidstoestand van den oud-minister Tak van Poortvliet ernstige reden tot bezorgdheid geven. Prachtexemplaar der volksliederen. Van de jongste uitgaaf van den nieuwen muziek handel, Leidschestraat te Amsterdam, de twee volksliederen Wilhelmus en Wien Neêrlandsch bloed, is een pracht exemplaar gemaakt dat aan de Koningin aangeboden wordt. De liederen met de muziek zijn op carton gedrukt en het geheel is in lichten prachtband besloten waarop de heer T. van der Laarsleeraar in het handteekenen alhier, zeer fraai het Koninklijk wapen toekende, omgeven door de spreuk »Je maintiendrai Ce sera moi Nassau." Het boek is bindwerk van F. G. Koster. Uitgeest. Den 1 is als wethouder herbenoemd de heer P. Groen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Aarden burg, Zeeuwsch Vlaanderen, ds. R. G. C. Oldeman, pre dikant te Akersloot. St. Pankras. Herbenoemd tot wethouder dezer gemeente do heer M. Kalis te Butterhuizen. De heer H. van der Kwastploegbaas bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij wonende bij de Zes Wie len, onder de gemeente Koedijk, vroeger in deze gemeente, is begiftigd met de bronzen medaille der Oranje-Nassau- orde. Sijbecarspel. De heer R. Winkel is herbenoemd als wethouder. 358e STAATSLOTERIJ. 4e klasse3e lijst2 Sept. 4e klasse, -ie lijst, 3 Sept. Nr. 9884 f 1500; Nr. 19931 f 400. 's-Gravenhage, 3 Sept. 1896. Eerste Manier. Aangenomen met 36 tegen 7 stemmen het ontwerp tot uitbreiding van het personeel der rechtbanken 2e kl. (allereerst Breda en Roermond), en het ontwerp tot wij ziging der Hinderwet. De minister van justitie beloofde te zullen overwegen of het advies van den Raad van State over het ontwerp-Hartogh zal worden gepubliceerd. De minister van waterstaat verklaarde aan den heer van Tienhoven, dat eene wettelijke regeling der zaak betref fende de zeewering te Callantsoog wordt voorbereid. Het kieswetdebat is aangevangen. De heer Muller ver klaarde er zich pertinent tegen, daar hij dergelijke groote uitbreiding nadeelig voor het land, antinationaal en onnoodig achtte, leidende tot zegepraal van protectio nisme en clericalisme. De heer Verheijen bestreed even zeer de uitbreidiug als door het volk en de arbeiders niet begeerd. Moigen voortzetting. Bevorderd tot commies bij de posterijen 3e ki. de heer C. M. Brakke, commies 4e kl. Hljkspostapaarbank. Aan het postkautoor alhier en de, daaronder re- oiceoreude hulpaautorou werd gedurende de maaud Aug. j 1. ingelegd f 19513,655 terugbetaald f 10860.31 sHet laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummor 7352. In de den 2 's avonds gehouden vergadering der kamer van koophandel en fabrieken alhier is aan den secretaris, don heer mr. W. C. Bosman, op dien^ verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend, integaan op den dag waarop zijn opvolger in functie zal treden>

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3