Onderwijzer met akte fransch, Eet Meiziiii Testament. No. 112. Acht en ÏMegentigste Jaargang, L896. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. G-e vonden IToorwerpen. Buitenland. FEUILLETON. ROBERT LOÜI.S VENSON. ALRMAARSCHE COIIRAXT. Deze Courant wordt lMnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 8 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Aan de Openbare Burgerschool te A 1 k m a a r (hoofd de heer P. J, AUKES) wordt gevraagd een op eene jaarwedde van f 700,Bij 't bezit der hoofdakte wordt de jaarwedde met f 50,verhoogd. Inzending der stukken (adres op zegel) vóór of op 18 September e k. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een gouden ringeen grijze handschoen een vinger hoed een bril in étuieen sleutel een meisjeshoed een zwart klein hondjeeen bonte boezelaar een klein sleu teltje een zakinh. potlooden en een zakdoekeen schroevenslenteleen dop van een kinderwagen een witte zakinh. een zakdoekeen zilveren pijpenstokereen mes; een portemonnaie inh. ƒ0,04; een witte knop van een parapluie een gladde gouden ring een witte boeze laar een bloedkoralen armband met goud slootje een sleuteleen parasoleen huissleuteleen goud oorbelletje een touwtje, waaraan 8 sleuteltjes een sleuteleen bonte boezelaareen zwarte en een grijze handschoen en een klein sleuteltjegevonden in de stoomdraaimolen van Vinckeeen gewichteen zilveren brocheeen ballon van een lampeen zilveren armband een bril in étui een witte haan; een mes een portemonnaie, inh. 1,02; een kleine medailleeen juweelen brocheeen gouden brochetwee Atjeh-medailles. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 5 Sept. 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. BELKIE. De parijsche »Eclair" deelt eenige bijzon derheden mede over den tocht van baron Dhanis uit het Oewelle-gebied naar den Boven Nijl en gispt het stil zwijgen, dat nog altijd door de regeering van den Congo- staat over deze expeditie bewaard wordt. Het doel van don tocht moet Kartoem zijn. Baron Dhanis is benoemd tot vice-gouverneur van den Congo-Staat en tot opperbevelhebber van de arabische zóne benoemd. Gelijk wjj oulangs mededeelden, steekt men het in Engeland niet onder stoelen en banken, dat hier wel degelijk eene welberaamd samenwerking van Belgie met Engeland bestaat. DIIITSCHLAIYB. Den 5 kwamen de czaar en czarina te Breslau aan werden door de keizerlijke fa milie met gevolg en civiele en militaire autoriteiten opgewachtreden na inspectie der eerewacht naar 't >Landeshaus", werden overal luide toegejuicht, brachten kort na hun aankomst aldaar een bezoek aan hunnen gastheer en woonden met den keizer en de keizerin de parade bijdie natuurlijk schitterend en grootsch was. 's Middags was er diner325 couverts. De keizer hield een klinkende speech. Hij bracht oen dronk uit op den czaar en de czarina, zijn doorluchtige gasten, en dankte den czaar en zijn doorluchtige gemalin voor hun bezoek ook namens de provincie Silezië en het geheele volk. De keizer begroette den czaar als de rots des vredes op den bodem, waar eenmaal een der voorvaderen des czaren met 's keizers overgrootvader in de innigste vriendschap verbonden te zamen hadden gestaan. God moge den hoogen gast beschermen en behoeden tot wel zijn van Europa. De keizer dronk op het welzijn van Z. M. den keizer van Rusland en keizerin Alexandra. Wel wat koel klinkt daarop het antwoord van den czaar. »Ik verzeker Uwe Majesteitdat ik door dezelfde traditioneele gevoelens voor u en uw Huis vervuld ben als mijn vader en door dit gevoel geleid hef ik mijn glas op en drink op het welzijn van Z. M. keizer Wil helm en H. M. de keizerin." De groote bladen zijn zeer opgewonden over het bezoek der hooge gasten. De Reichsanzeiger begroet het Russisch keizerlijke paar in de volgende bewoordingen »De keizer en de keizerin van Rusland zullen in de eerstvolgende dagen voor de eerste maal sedert hun troonsbestijging op Duitscheu bodem vertoeven. Mot een verheugd hart begroet het Duitsche volk in het jonge, met zooveel deugden getooide heerscherspaar, den edelen zoon van Alexander III en de doorluchtige vorstin van Duitschen stam die aan zijne zijde den troon van het bevriende naburige rijk siert. De eerstvolgende dagen zullen den band van hartelijke toegenegenheid die tusschen de hooge gasten en ons keizerlijk paar be staat nog vaster kuoopen. Moge een vriendschap vol vertrouwen van de beide vorstenhuizen voor altijd een teeken zijn waaronder Duitschland en Rudand zich in vreedzamen gemeenschappelijken arbeid kunnen wijden aan de vervulling van hunne taak als beschaafde natie." Men beweertdat deze welkomstgroet van den keizer zelf is. EOYFTG. Aan den Soeaan-spoorweg zijn zes dui zend man aan net werk gezet om de schade te horstellen, die de storm heeft aangericht. Men hoopte daarmede Vrijdag gereed te zijn. In Augustus zijn in Egypte 4816 personen dooi de cholera aangetastvan dezen overleden er 4004. Te Caïro breidt de ziekte zich weder uit. In de provincie Sohag zijn gedurende de drie laatste dagen der maand meer dan 200 nieuwe gevallen voorgekomen. ESKJEEAKD. De strijd in het scheepsbonwvak aan de Clyde dreigt een grooten omvang aan te nemen. Zoo als men weet, hebben op een werf de leden der Amalga mated Society of Engineers het werk gestaakt, omdat de patroons met wilden voldoen aan hun onbillijken ei^Cu, dat de werklieden die geen lid zijn van de Soej^ty, zou den worden ontslagen. De verbonden scheepsbouwers aan de Clyde, de Tyne en in het noordoosten van Engeland hebben daarop het beslm* genomen tot de geleidelijke lockout van nun Phlhóneel te beginnen met 12 September -Yf DOOK OAÜi 11) .Weenen? En hoe?" zei de advocaat opnieuw ten zeerste ontstellende." Gelijk eene vrouw of een verloren ziel," ant woordde Poole, »het trof mij zoo zeer, dat ik wel had kunnen medeweenen." Maar nu waren de tien minuten ten einde. Poole haalde de bijl van onder een hoop pakstroo te voorschijn, de kandelaar werd op een dichtbijstaande tafel geplaatst, en zij naderden met ingehouden adem tot de plaats waar de voetstap nog altijd in de nachtelijke stilte op- en af gaande, vernomen werd. Jekyll," riep nu Utterson met luider stem, »ik ver lang u te zien 1" Hij wachtte een oogenblik, doch er kwam geen antwoord. »Ik waarschuw je op eerlijke wijze, onze verdenkingen zijn opgewekt, en ik moet en zal u zien," voer hij voort, »kan het niet op eervolle, dan op schandeljjke wijze, kan het niet met uwe toestemming, dan met ruw geweld 1" »Utterson," klonk een stem, »om Gods wil, heb mede lijden »Ha, dat is niet Jekyll's stem, dat is die van Hyde!" schreeuwde Utterson. »Omlaag met die deur, Poole Poole zwaaide do bijl over zijn schouder, het gebouw dreunde door den slag en de met roode baai bedekte deur sprong uit de scharnieren. Uit het kabinet klonk een afgrijselijk gekrijsch als van een beangstigd wild dier. En nogmaals rees de bijl om hoog en weder kraakten de paneelen en zoo tot vier malen toemaar het hout was zwaar en de voegen stevig, en het was eerst bij den vijfden slag dat het slot zou elke week 25 pCt. van het personeel worden ont slagen. De werklieden blijven echter partij trekken voor de werkstakers, en het is te vreezen dat het tot eene al- gemeene werkstaking zal komen, zoodra de patroons een begin maken met de uitvoering van hun besluit en het eerste vierde deel van hun personeel ontslaan. De patroons van hun kant verlangen niet anders dan vrij te zijn in de keus van hun personeel, maar de Amalgamated So ciety wil de billijkheid van dit beginsel niet inzien. De strijd zal dus weldra ontbranden. FBAWkRUk. De gouverneur van Fransch Guyana spreekt het bericht der ontvluchting van kapitein Dreyfus stellig tegen. De hertog van Aumale heeft den czaar en de cza- ritsa uitgenoodigdzijn kasteel te Chantilly te komen bezoeken. Maar het is mogelijk, zegt de »Figaro", dat het verblijf van Hunne Majesteiten in Frankrijk te kort duurt om aan de uitnoodiging van den hertog gevolg te geven. ITALIË. De buitengewone gezant van Italië bij de braziliaansche regeering, de beer Di Martino, is aan boord van den kruiser »Piemonte" naar Rio de Janeiro ver trokken. Volgens »Central News" heeft hij de opdracht de bekrachtiging te eischen van het Italiaansch Brazi- liaansch Protocol, dat door het parlement der republiek is verworpen. Zoo noodig kan hij een ultimatum stellen. Het britsche nieuwsagentschap voegt aan dit bericht nog toe, dat de italiaansche regeeriug niet zal terug deinzen voor geweld, wanneer op andere wijze geen vol doening is te krijgen. Zij wordt daarin door de geheele pers krachtig gesteuud. Een Fransch officier, Randon genaamd, is te Fene- sterelle, op italiaansch grondgebied bij do fransche grens, in hechtenis genomen terwijl hij, naar men zegt, een schets maakte van de versterkingen. De volgende week zal uit Napels naar Zeila ver trekken een afdeeling van het Roode Kruis, die de kara vaan zal vergezellen, welke aan de italiaansche gevange nen in Abessynië levensmiddelen en kleederon zal brengen. Koning Umberto heeft bepaald, dat het burgerlijk en het kerkelijk huwelijk van den prins van Napels zal worden voltrokken te Rome. De inzegening zal plaats hebben door den aalmoezenier van het hof, mgr. Anzino. Men heeft, uit vrees voor een weigering, niet aan een hooggeplaatst geestelijke willen verzoeken om dit te doen. JAPAA. Op 31 Aug. heeft in de Noordoostelijke provinciën een zware aardbeving plaats gehad. De stad Rokugo is geheel verwoest en in andere steden is groote schade aangericht. Vele personen zijn daarbij omgekomen. Denzcifden dag richtte een typhoon groote verwoes tingen aan in de Zuidelijke provinciën. PORTUGAL. Renter's Office is gemachtigd eens voor altijd te verklaren dat Portugal geen duimbreed van zijn gebied aan de Delagoa-baai zal afstaan en dat bovendien Engeland besloten is don status quo in dit gebied te handhaven en geen veranderingen toe te laten. in stukken vloog en de verbrijzelde deur in het kabinet op het tapijt viel De belegeraars, door hun eigen geweld en de stilte die er op gevolgd was, verschrikt, weken een weinig achteruit en staarden naar binnen. Daar lag het ka binet voor hen in het rustig lamplicht, terwijl op den haard een flink vuur brandde, de ketel zacht zingende, een paar laden geopend, papieren ordelijk gerangschikt, op de werktafel en dicht bij het vuur een thee-servies, blijkbaar gereed gezet om terstond gebruikt te worden de rustigste kamer ter wereld, zou men gezegd hebben en, behalve de glazen kasten met chemicaliën gevuld, de gezelligste plek die Londen in zulk een nacht kon opleveren. Maar recht voor hen uit in het midden lag het lichaam van een man, pijnlijk ineengekrompen en stuip trekkende. Zij snelden er heen, wentelden het op den rug en zagen het gelaat van Edward Hyde Hij droeg kleederen die hem veel te groot waren en die den dokter toebehoorden, de spieren van zijn gelaat waren nog in werking doch het leven was geheel geweken en aan de gebroken flesch in de hand en de sterke reuk van kruiden waarmede de kamer gevuld was, begreep Utterson, dat hij het lichaam van oen zelfmoordenaar voor zich zag. »Wij zijn te laat gekomen," zeide hij ernstig, hetzij om te redden of om te straffen. Hyde is tot zijn Rechter gegaan, en ons rest slecht3 de taak om het lichaam uws meesters te vinden." Het grootste gedeelte van het gebouw "werd ingenomen door de gehoorzaal, die bijna de geheele plaats besloeg en uit een dakvenster licht ontving, en het kabinet, dat aan het eene einde een hoogere verdieping vormde en op de binnenplaats uitzag. Een gang verbond de ge hoorzaal met de deur in de steeg en met deze stond het kabinet afzonderlijk door een tweede trap in verbinding. Bovendien waren er nog eenige donkere vertrekjes en een ruime kelder. Deze allen doorzochten zij nu zorg vuldig. In de kleine vertrekjes behoefden zij slechts een enkelen blik te werpen, omdat die allen geheel ledig waren on sedert lang niet geopend waren geweest. De kelder daarentegen was vol met oud huisraad, meestal dagteekenende uit den tijd van den chirurg die vóór Jekyll het huis bewoond had maar zoodra zij de deur openden werden zij overtuigd van de nutteloosheid van een verder onderzoek, door den val van een reusachtig spinneweb dat sedert jaren over den ingang was gespan nen geweest. Nergens was eenig spoor van Henry Jekyll, hetzij dan dood of levend, te ontdekken. Poole stampte op de plankeu in de gang. »Dan zoude hij hier moeten begraven zijn," zeide bij naar het geluid luisterende. »Of hij moet ontvlucht zijn," zei de advocaat en hij begaf zich naar de steegdeur om die te onderzoeken. Deze was gesloten, en op een der balken vonden zij den sleutel, reeds geheel mot roest bedekt. „Die ziet er niet als gebruikt uit," merkte de advocaat op. »Gebruikt herhaalde Poole, »ziet u niet, sir, dat hij gebroken is Juist alsof iemand hem stuk getrapt had. »0," vervolgde Utterson, »en de breuk is ook ver roest." En de beide mannen zagen elkander verwonderd aan. »Dit gaat mijn verstand te boven, Poole," zei de ad vocaat »laat ons naar het kabinet terugkeeren." IZij gingen zwijgend de trap op, en keken met weerzin naar het doode lichaam, maar begonnen toch den inhoud van het kabinet te doorzoeken. Op een tafel waren sporen van scheikundige werkzaam heden te ontdekken, doordien er verschi lende hoopjes van een witte zoutsoort op glazen schoteltjes lagen afge- wogen, alsof zij hadden moeten dienen voor een onder zoek, waarbij do ongelukkige man overvallen was ge worden. »Dat is dezelfde poeder die ik hem altijd brengen moest," zeide Poole en juist terwijl hij dit zeide, kookte de ketel met groot geraas over. Dit voerde hen naar de zijde van den haard waarbij de makkelijke armstoel stond, en het theeservies gereed was gezet met do suiker reeds in het kopje. Op een plank stonden verscheideuo boekenéén lag geopend naast

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1