Nederland. SPANJE. Bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de subsidies aan de spoorwegmaatschappijen op 3 Sept. verlieten de Carlisten bij wijze van protest de vergaderzaal. Vervolgens nam de Kamer het ontwerp bij zitten en opstaan aan. Uit Nienw-York wordt aan de »Imparcial'' gemeld, dat een schip met vrijbuiters op de kust van Portorico gestrand is. Men houdt het er voor, dat het schip op zettelijk op het strand gezet is om ook op dit eiland manschappen en krijgsvoorraad te ontschepen. De mailboot »Sevilla" is niet ver van Melilla door zeeroovers van het Rif aangevallen zij ontkwam echter en geen der opvarenden werd door het geweervuur der roovers gekwetst. Volgens een officieel uit Manilla ontvangen tele gram heeft eene Spaansche afdeeling die van Manilla vertrokken was in de richting van de voorposten der opstandelingen op den weg tusschen Manilla en Coirte wegens de grootere sterkte der opstandelingen van den aanval moeten afzien totdat de versterkingen uit Min danao zijn aangekomen. Een andere legerafdeeling die gezonden werd tegen de opstandelingen in de provincie Neiea Ecejo slaagde er in de overheidspersonen en het garnizoen van San Indio te bevrijden. TURKIJE. Op Kreta zijn alle vijandelijkheden ge staakt de voorloopige regeering heeft den consuls mede gedeeld dat zij last heeft gegeven de wapens neder te leggen en met iedere daad van vijaudelijkbeid te eindigen De ontbinding van het Hervormingscomité zal geschieden zoodra de nieuwe regeering op Kreta is ingevoerd. De Christen-afgevaardigden hebben aan de consuls medegedeelddat zijondanks de uitdagende houding hunner tnrksche collega'sbereid zijn de zittingen van deu Landdag bij te wonen, om den arboid der wetge vende vergadering vruchtdragend te maken. Zij hopen echter, als de Turken, door onthouding, den Landdag zullen beletten besluiten te nemen, dat dan do mogend heden door het bezetten der regeeringsgebouwen te Kanea, Rethymo en Kandia zullen medewerken om de autonome regeering toch te doen invoeren op het eiland. iriD-AFRIKA. Tien mijlen ten Noordwesten van Boeloewayo is een strijdmacht van ongeveer twee duizend Matabelen bijeengekomen. Te Red Bank is een fourageerpatrouillesterk vijf blanken en 70 inlanders overvallen door 800 rebellen. De vijand nam alle inlanders gevangen. Een afdeeling van 150 man is naar de Matoppaheuvels vertrokken om de oproerlingen aan te vallen. Een kind verloren. Verleden Zaterdag kwam omstreeks negen uur mevr. Lewsley, echtgenoote van een kapitein der infan terie te Dublin, met haar vierjarig zoontje Harold voor het eerst van haar leven te Londen. Zij nam aan het station te Paddington een rijtuig en droeg deu koetsier op, haar naar een goed hotel te brengen. Na eenige minuten rijdens hield het rijtuig stil voor een groot schitterend verlicht gebouw, beleefd buigende bedienden ontvingen de bezoekster, zij werd naar eene kamer ge leid en bracht daar haar jongske te bed. Zoodra de kleine Harold was ingeslapen ging zij uit, na zich een winkel te hebben doen aanwijzen, waar zij het een of ander wilde koopen. Daar niet vindende wat zij verlangde zocht zij een anderen winkel en raakte verdwaald. Den naam van het hotel wist zij niet en ondanks alle aangewende moeite kon men noch het hotel, noch het kind terug vinden. De vader, bij telegram gewaarschuwd, kwam in allerijl over alle koetsiers werden ondervraagd en het signalement van Harold werd overal verspreid. Woensdag tegen middernacht, meldde eindelijk de koet sier zich bij de Londensche politie aan, die mevrouw en haar zoontje gereden had. Toevallig was hp juist onge steld geworden en zoo kwam het dat hij niet eerder van het geval gehoord had. De kleine joegen is in den besten welstand in het hotel aangetroffen. Vreemd ge noeg had niemand daar iets gemerkt van al de adver- tentiën enz. en de waard was voornemens geweestna acht dagen de politie te waarschuwen indien hij niets meer van mevrouw L. vernam. het kopje, en Utterson stond verbaasd toen hij bemerkte, dat het een godsdienstig werk was, waarvoor Jekyil dik wijls zijn groote achting had te kennen gegeven, doch waarin hij thans de schandelijkste godslasteringen, door Jekyll's eigen hand geschreven, aantrof. Vervolgens kwamen zij bij de voortzetting van hun on- derzook, bij den grooten toilet-spiegel, waarin zij niet dan met zeker angstgevoel koken. Deze was echter zóódanig geplaatst, dat zij niets dan den rossigen gloed tegen de zoldering zagen, terwijl de flikkeringen van het vuur zich in de glazen kasten verhonderdvoudigden en zij hunne eigen bleeke gezichten er in aanschouwden. »Deze spiegel heeft vreemde zaken gezien, sir," fluis terde Poole. »En gewis geen vreemdere dan hij zelve is," zei de advocaat op denzelfden toon: »want, wat deed Jekyil," hij schrok onwillekeurig bij het uitspreken van dien naam waartoe kon Jekyil hem hier noodig hebben »Dat moogt u wel zeggen," stemde Poole toe. Nu begaven zij zich naar de werktafel. Boven op de ordelijk gerangschikte papieren, lag een groote enveloppe, waarop de naam van Mr. Utterson geschreven was. De advocaat verbrak het zegel, en toen vielen er verscheiden ingesloten couverts uit, en op den grond. Het eerste be vatte een testament, in dezelfde zonderlinge termen vervat als datgene wat hij hem zes maanden geleden terugge zonden had, om dienst te doen als testamont in geval van overlijden, en als geschenk in geval van verdwijning, maar. in plaats van den naam van Edward Hyde, las de advocaat met onuitsprekelijke verbazing den naam van Gabriel John Utterson. Hij keek eerst Poole aan en beschouwde dan weder het papier, eu eindelijk het lijk van den booswicht dat daar op den vloer lag uit gestrekt ♦Mijn hoofd duizelt," zeide hij, »gednrende al deze da gen is hij in het bezit hiervan geweest, hij had niet de minste aanleiding om mij genegen te zijn, het moet hem tot razernij gebracht hebben dat hij onterfd was. en hij heeft dit document niet vernietigd." Een kluizenaar. Wanneer men van Bellingwolde naar Wijmeer (Duitschland) den straatweg passeert, ziet men aan zijne rechterzijde een groot stuk braakland, dat, niettegen staande het wel vruchtbaar is, daar reeds eenige jaren zoo onbebouwd heen ligt. Op niet grooten afstand van den weg zal men er zoo iets ontwaren, dat aan het vor- blijf van menschen doet denken. Naderbij gekomen ziet men een ouden kookpot, wat brandstof en overblijfselen van voedsel en te midden daarvan een hol, welks uit gang ternauwernood een mensch zal kunnen doorlaten. Toch gaat het, want zietnauwelijks zijn uwe voet stappen gehoord, of daar komt een vuile mannengedaante te voorschijn. Ge beeft eenigszins, doch herstelt u al gauw, indien liet blijkt, dat onder dit afzichtelijke kleed geen slecht hart klopt. Ge knoopt een gesprek met den ouden man aan en ge hoort vreemd op, indien hij u meedeeltdat hij reeds 20 jaren dit kluizenaarsleven heeft geleid, 65 jaar oud is en nimmer heeft gedokterd. In zijn hol kan hij alleen in gebogen houding vertoeven, een bed ontbreekt, wat oude lompen vervullen er de plaats van. Behalve dit, vindt men er niets anders in dan een wagenrad, dat dienst doet als kleêrstander. Toen we den man een fooi boden, weigerde hij ditdat holland- sche gold had geen waarde. Een duitsch stukje aan vaardde hij dankbaar, met de leuke opmerking, dal hij daar nog wel eens een arm mensch mee kon verrassen. Er wordt dan ook wel eens beweerd, dat deze kluize naar niet onbemiddeld moet zijn. „Jack the Ripper" 1 De te Ipswich verschijnende Evening Star behelst een merkwaardig verhaal, haar verteld door eenen Brame, die met zekeren Anderson aan boord was geweost van een kolen- en salpeterboot, varende tusschen Shields en Iquique (Peru). Op reis werden beiden ziek, en te Iquique gingen zij in het gasthuis. Toon zij daar naast elkander te bed lagen, deelde Anderson het verschrik kelijke geheim mede, dat hij de man was, dien men zocht, naar aanleiding van de afgrijselijke moorden in het Oosteinde van Londen. Hij glimlachte met voldoe ning, toen Brame hem zeide, dat hij overal verschrik king had verbreid. Gevraagd naar de beweegredonen voor zijne daden, zeide hij eens bestolen te zijn door een publieke vrouw met wie hij aan den wal in kennis gekomen was, en hij daarom besloten had weerwraak te oefenen. Zij hebben mij waargenomen", zeide hij, »en ik heb hen waargenomen". Hij was toen kok aan boord van een der »wekelijksche booten tusschen Londen en Rotterdam en beging de moorden in de weinige dagen tusschen de aankomst en het vertrek der boot." Anderson zeide Brame, dat hij altijd een medeplich tige had, dien hij geheel kon vertrouwen, en die hem opwachtte met een zak met een groote slagersjas, welke zijne met bloed bevlekte kleederen geheel bedekte In zulk een vermomming had hij geen moeite om zich on opgemerkt uit de voeten te maken. Brame vroeg hem waar hij geweest was, toen bloedhouden op zijn spoor waren uitgezonden en hij bekende, lachende, toen een borrel gedronken te hebben in een herberg bij de kerk van Whitechapel. Na zijne bekentenis stierf' Anderson. Aardbeving. Vrijwat opschudding is Woensdagavond door eene aardbeving van oost naar west te Atrecht, Lens, Douai en Béthnne en omstreken verwekt over eene lengte van 30 en eene breedte van '20 kilometer. In de gemeen ten langs de Scarpe voelde men drie schokken te half tien, te 10 u. 15 en tegen middernacht. De eerste was de sterkste. Ruiten werden verbrijzeld, schoorsteenen be schadigd. Ernstige ongelukkeu vonden niet plaats, maar de ontsteltenis was groot. Velen sprongen het bed uit en vluchtten. Te Atrecht ging de aardbeving met een dof onder- aardsch gerommel gepaard. In het oude mannen- en vrouwenhuis aldaar liepen allen den tuin in. Het kostte veel moeite hen te bewegen weer naar bed te gaan eu niet weinigen in de stad bleven den gebeelen nacht op. Hij opende het volgende stuk dit was een kort briefje van des dokt§r's hand, met den datum er boven. »0, Poole" riep nu de advocaat, hij leefde nog, en was hier nog dezen dag. Hij kan iu zulk een kort tijdsbestek uiet elders verborgen zijn geworden, hjj moet nog in leven en gevlucht zijn. Maar.waarom gevlucht? En op welke wijze En kunnen wij ons, in dit geval den zelfmoord verklaren O, wij moeten op onze hoede zijn. Ik voorzie dat wij uwen meester nog in een verschrikkelijke gebeur tenis wikkelen." »Waarom leest u het niet, sir vroeg Poole. Omdat ik bang ben," antwoordde de advocaat op plechtigen toon »God geve dat ik er geen reden toe moge hebben." Dit zeggende hield hij het papier bij het licht en las het volgende Mijn waarde Utterson, Wanneer u dit schrijven in handen zal vallen, zal ik verdwenen zijn, onder welke omstandigheden kan ik niet vooizien, maar mijn voorge voel en alle omstandighedeu van mijn naamloozen toe stand zeggen mij, dat het einde zeker is, en spoedig ko men moet. Als het geschied is, lees dan eerst het ver haal dat Lanyon, volgens zjjne kennisgeving aan mij, u heeft doen toekomen en als gij dan geneigd zijt er meer van te vernemen, wend u dan tot de belijdenis van Uwen onwaardigen en ongelukkigen vriend, Henry Jekyil." »Er was toch een derde enveloppe ingesloten vroeg Utterson. »Hier is zij," zeide Poole, en reikte hem een groot pakket over, dat op verscheidene plaatsen verzegeld was. Dit stak de advocaat in zijn borstzak. ♦Ik kan nog niets omtrent deze stukken verklaren. Indien uw meester gevlucht of gestorven is, zullen wij ten minste zijn goe den naam nog kunnen redden. Ik zal dus naar huis gaan en deze documenten op mijn gemak doorlezen; maar ik zal nog vóór middernacht terug zijn, en dan zullen wij de politie laten halen." Zij gingeu heen en sloten de gehoorzaal achter zich dicht, en Utterson, die de dienstboden weder om het haardvuur in de wachtkamer opeengehoopt zag staan, spoedde zich naar zijn kantoor, om de beide verhalen te lezen waarin dit geheim eindelijk zoude worden opgehel derd. Wordt vervolgd). Daar de barometer geenerlei stoornis aanwees, denkt men in de door mijnen ondergraven streek dat verzakkingen de oorzaak zullen geweest zijn. Te Lens hoorde men een geluid als van een stormwind en zijn vele schoorsteenen omgevallen, plafonds bescha digd enz. Vele mijnwerkersvrouwen en kinderen snelden naar de mijn, bevreesd voor een gasontploffing. Berlijnsche tentoonstelling. Sedert de opening is op de Berlijnsche tentoonstel ling 2.430.000 Mk. aan entréegeld ontvangen. Ondanks het ongunstige weder, heeft de tentoonstelling in Augustus het drukste bezoek gehad. Herbenoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Purmerend de heer H. J. Calkoen te Edam. Te Helder is dezer dagen een vierjarig zoontje van den arbeider Meeldijk, dat van den nog in beweging zijnde stoomtram wilde springen gestruikeld en onder de wielen van een der rijtuigen geraaktwaardoor het kind ernstige verwondingen aan beide beenen bekwam. Zaandam. Zondagnacht ontstond op de kermis een hevige twist in een koffiehuis. Een man werd be schuldigd van diefstal van een stel biljartballen. Een matroos mengde zich in het gevecht en bracht den ver- moedelijken dief met zijn mes een zoo ernstige wond in de borst toedat de man kort daarna overleed. Utrecht. Op den avond van den 3 heeft alhier een droevig ongeval plaats gegrepen. Een bokkewagen, waarin twee kinderen waren gezeten, geraakte doordat de gelei der zich een oogenblik verwijderd had, in de Keulsche Vaart, nabij den Jntfaaschen weg. Hoewel de brug wachters van de in de nabijheid zijnde brug onmiddellijk hulp verleenden, werd het jongste kind, van 21/2 jaar, levenloos opgehaald, terwijl het andere kind, van 4 jaar, bewusteloos werd weggedragen. De toestand van deze kleine is nog bedenkelijk. De geleider was een broeder der kleinen. Helder. Op den avond van den 3 brak alhier brand uit in het magazijn »de Concurrent" van den heer J. van Willigen aan de Weststraat. Door twee hand spuiten kon het vuur worden gebluscht. Het verbrande was verzekerd. Hakken met veeren. Uit Z aa n d a m schrijft men aan »'t N. v. d. D. Naast het »bed der toekomst" en het licht der toe komst," spreekt men tegenwoordig ook over de schoen der toekomst". Het is eene uitvinding van den heer C. Glas te Zaandam. Het doel ishet gaan gemakkelijker te makendoor op voeren te doen loopen daartoe is in den hak oen toestel verborgen van sterke constructie. De hak is niet veel anders dan de gewone en ontsiert het schoeisel nietdaarbij wordt verwacht, dat ook de slijtage minder zal zijn, Technici en medici gewagen met lof van deze nieuwigheid. Sled, marine naar Konstantlnopel. Het »N. v. d. D." meldt: Naar men ons mededeelt, zal het fregat »de Ruyter," te Willemsoord, naar Konstantinopel vertrekken, tot be scherming van de Nederlandsche onderdanen aldaar. Volgens onzen berichtgever in den Haag is daartoe echter nog niet vast besloten, wegens de veranderde om standigheden, welke zich sedert in de Tnrksche hoofdstad hebben voorgedaan. ZaakBultman. De zaak van den heer H. F. Bultman Jr. zal 15 September voor den Hoogen Raad behandeld worden. Kampen. De 52 woningen, zijnde het le gedeelte van het nieuw te bouwen Gast- of Proveniershuis, wer den den 3 in tegenwoordigheid van h.h. regenten met hunne dames in gebruik genomen, 't Was juist de dag waarop H. M. de Koningin bij haar bezoek aan deze gemeente een gedenksteen plaatste voor dat nieuwe gesticht. miltvuur te Purmerend. Alhier heeft zich een geval van miltvuur voorge daan onder het vee van den heer C. de Goede Hz. Ren dame in de schoolcommissie. Te Naarden is een dame tot lid der plaatselijke schoolcommissie gekozen. Gen hruinvisch in de Zuiderzee. Door een schipper uit Lemmer is Donderdagmorgen j.l. in de Zuiderzee een bruinvisch gevangen die het kolossale gewicht had van ruim 200 kilo en een lengte van ruim 3'/2 meter. Daar hij niet goed voor de con sumptie was, zou men er traan van koken. Veeuitvoer van Texel. De uitvoer van wolvee van Texel is thans zoo toegenomen dat in de afgeloopen week reeds twee vee- stoombooten noodig waren om alles te vervoeren. De prijzen van het wolvee zijn dan ook een weinig gestegen. Er werden sinds de vorige week ongeveer duizend schapen en lammeren van het eiland uitgevoerd. Voor de gelde- schapen wordt tegenwoordig zelfs van 17 tot f 20 per stuk betaald. Verlaging peil. Door belanghebbenden in verschillende polders iu Hollands Noorderkwartier" zal opuieuw aan het college der Uitwaterende Sluizen worden verzocht om over te gaan tot een zeer kleine verlaging van het peil. De enorme kosten van stoombemaling zouden dan niet be hoeven gemaakt te worden. Vermist. Te Rotterdam wordt volgens de N. R. Ct. sedert eenige dagen vermist de commies der posterijen 2e kl. H. J. P. lUuseum van kunstn{]verheid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Augustus bezocht door 718 perso nen. Door de bijzondere welwillendheid van H. M. de Koningin-Regentes werd het bestuur in de gelegenheid gesteld om gedurende eenige dagen in genoemd Museum tentoon testellen de kunstvoorwerpen in zilver, die H.H. M.M. werden aangeboden als huideblijken bij het bezoek van H.H. M.M. aan Zwolle en Maastricht. De tentoon stelling dezer kunstvoorwerpen, die door den heer Brom te Utrecht werden vervaardigd, zal van 6 tot 14 Sep tember a.s. plaats hebben. De lessen der aan het Museum verbonden school voor Kunstnijverheid zijn den 1 weder hervat. Nieuwe leer-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2