Stadsberichten. Arrondissements-Keclitbank te Alkmaar. lingen uit Haarlem, Arnhem, Sandpoort, Zaandam en Zandpoort werden ingeschreven. Weldra zal met de zoo zeer gewenschte uitbreiding der schoollokalen een be gin worden gemaakt. Bij de school zal worden aange bouwd een bijgebouw, bevattende acht prachtige zalen, die uitsluitend voor de afdeeling teekenen en schilderen zullen worden gebruikt, terwijl een bijzondere afdeeling zal worden ingericht voor het teekenen en schilderen naar het levend model. Door deze uitbroiding zullen verder betere lokaliteiten beschikbaar zijn voor de orna- mentale afdeeling der decoratieschilders en de afdeeling der modeleurs en beeldhouwers tevens zal een lokaliteit beschikbaar kunnen gesteld worden voor de uitbreiding der boekerij, die in de laatste jaren een zóó groote vlucht, heeft genomen dat uitbreiding noodzakelijk is. De boe kerij zendt, zooals bekend is, boek- en plaatwerken, be trekking hebbende op het kunstambacht, gratis door het geheele land. Doer de veameerdering dor schoollokaliteiten gaan Museum en School voor kunstnijverheid een nieuw tijdperk van bloei tegemoet. Door den bliksem getroffen t Te St. Annengemeente Ten Boer (Or.), is de boerenknecht J. Dijkema midden op een stuk land ster vende gevonden. De paarden waarmee hij naar het land was gereden stonden stil voor den wagen en waren niet op hol geweest. Vermoedelijk is hij door den blik sem getroffen. Godsdienstoorlog te Klllegoin. Men schrijft aan 't Handelsbl.De gevreesde on geregeldheden te Hillegom zijn Zondagavond achterwege gebleven, omdat de predikant in quaestie besloten had, de avond-godsdienstoefening (die naar men weet den aan vang der kermis zou hebben vertraagd), niet te houden. Deze predikant, die ongeveer een half jaar te Hillegom is gevestigd, had van het oogenblik van zijn komst af de Zondagavond-godsdienstoefening van zes tot halfacht ingevoerd. De doleerende gemeente had die ook sinds lang, maar op den kormiszondag werd die oefening door haar des namiddags gehouden. Eenige dagen geleden evenwel hadden de beide pre dikanten afgesproken, de oefening te houden op den avond van den kermiszoudag. Vandaar de ontevredenheid onder een deel van Hille- goms burgerij. Bij wijze van waarschuwing werden Woensdagnacht al de bloemen uit domine's tuin getrok ken en het was zoo duidelijk, dat het zondagavond niet rustig zou afloopen, dat de burgemeester Zaterdagmorgen naar Haarlem ging om daar maatregelen te nemen. Rijksveldwacht zou gezonden en een deel van het gar nizoen geconsigneerd worden om op de eerste aanvraag per telephoon naar Hillegom te kunnen vertrekken. Tot den burgemeester had de predikant (ds. van Veen) gezegd, dat dc kermis wel kon doorgaan; maar dat ging niet aan, omdat de Zondagsrust zulks niet toelaat. Het blijkt ook, dat de dominé verwachtte, dat de burge meester hem vragen zou de godsdienstoefening af te stel len, maar het hoofd der gemeente achtte zich hiertoe niet geroepen. Ten slotte is ds. van Veen Zaterdagavond uit eigen beweging op zijn besluit teruggekomen. Vermist. Sinds eenige dagen wordt vermist de directeur der Utrechtsche stadsmanégevolgens algemeen zeggen zoo meldt het »U. D." is hij vertrokken naar de Transvaal. De Sluizen te Mmuiden. Donderdag is het baggeren bij de sluiswerken te IJmuiden gestaakt, niet omdat het werk voltooid is, doch wijl in verband met formaliteiten tengevolge van het faillissement van den aannemer van Buren, de borgen uilstel hebben verzocht. Wanneer het werk hervat zal worden, is nog niet bekend. Callantsoog. In do le kamer heeft Mr. van Tienhoven de motie over deze quaestie voorgesteld. De Minister heeft het den voorsteller der motie echter mogelijk gemaakt geen stemming uit te lokken. Hij kon mededeelen, dat bij zijn departement een ontwerp in bewerking is om de zaak wettelijk te regelen Weldra, mag men hopen, zullen dus de Staten-Generaal kunnen oordeelen en billijk oordeelen. Brand. Te Kampen is brand uitgebroken bij de heeren Fransen en Fikse in de tabaksfabriek achter het huis van den Heer Fransen gelegen. De brandweer ging zoo vlug mogelijk aan het werk tot het blusschen van de vlammen welke hoog boven het dak uitsloegen. Een groote massa verbrandde honderden ponden tabak wer den buiten het brandende perceel gebrachtdoch door het water heeft deze grootendeels hare waarde verloren ook een groote partij sigaren werd door het vuur ver nield. Aan het achterste gedeelte van het woonhuis van den Heer Fransen en ook bovon, bewoner Serg. Sligtenhorst werd veel schade door vuur en water aangericht. Alles was verzekerd te Zutphen. Yloclwelden in Limburg. Evenals in andere provincies van ons land, werd vanwege de Nederlandsche Heidemaatschappij ook onder de gemeente Maasbracht in Limburg een vloeiweide aan gelegd. Hiervoor werden in 1894 belangrijke opmetingen verricht in het z.g. Reigersbroek en werd naar aanleiding daarvan een ontwerp opgemaakt en ingediend aan het bestuur dier gemeente. Reeds in Mei 1895 werd mot den aanleg van een proefvloeiweide groot 1.6 H.A. be gonnen en kon deze nog hetzelfde jaar bezaaid worden. In Oct. d.a.v. werd met het bevloeien begonnen en duurde dit voort tot begin Mei 1896. De opbrengst dezer proef vloei weide bedroeg reeds dit jaar f 119. Rekent men nu dat de kosten van aanleg pl.m. f 500 hebben bedragen en dat deze gronden voor het bevloeien 2 a 3 gulden per H.A. opbrachten, dan ziet men dat aanleg uit een financieel oogpunt ten volle gerechtvaardigd is. Het be stuur der gemeente Maasbracht besloot dan ook met den aanleg voort te gaan en denkt men dit jaar nog pl.m. 7 H.A. gereed te krijgen. Tevens wordt hierdoor aan vele inwoners werk verschaft. In navolging van dit voorbeeld werd door het bestuur der gemeente Montfort ook een vloeiweide groot 3.6 H.A. aangelegd en dit jaar met haver- en graszaden bezaaid. Deze weide belooft eveneens goede opbrengsten, zoodat het bestuur der genoemde gemeente met den aanleg denkt voort te gaan. De aanleg wordt uitgevoerd volgens een daartoe door de Nederlandsche Heidemaatschappij opgemaakt plan het is te voorzien, dat deze tot nu toe niets opbren gende gronden weldra gelijk zullen staan, wat opbrengst betreft, met goede uitwaarden. Kunstmest. Sinds eenige jaren wordt op het eiland Texel bui tengewoon veel kunstmest aangevoerd. Gedurende dit jaar zijn er reeds meer dan zestig tjalken met mest gelost, hoofdzakelijk bestaande uit schuimaarde. Kwadijk-Middelie. De veldwachter K. van Edam, die een der afge- loopen nachten alhier op zjjn »fiets'' passeerde, zag 2 mans-personen in het weiland achter eenden loopen, ver moedelijk om deze te ontvreemden. Zoodra zij echter den veldwachter ontwaarden, vluchten ze zoo hard ze konden, door dik en dun, door en over slooten. De veldwachter dit ziende, liet zijn fiéts in den steek en zette de vluch telingen op hun avontuurlijken en gevaarlijken tocht na, doch zonder hen in te halen. Zelfs aan zijn bevel, om te blijven staan, gaven ze geen gehoor, waarop do veld wachter eenige revolverschoten op hen loste. Of deze schoten raak zijn geweest en of beide vluch telingen, die bepaald niet veel goeds in den zin hadden, bekend zijn geworden, meldt de berichtgever niet Zelfmoord. Woensdag vond men te Hoorn zekeren J. v. d. B., vischkooper, in zijn weikplaats opgehangen. Op de toon bank van zijn winkel had hij zijn voornemen geschreven om zelfmoord te plegen. Hen draaimolen Ineengestort. Te Meppel is tijdens hot feest van de kinderen der openbare scholen de geheel gevulde draaimolen in elkaar gezakt, terwijl ze in volle vaart was. Boven verwachting liep het. ongeval met een enkele schram af, maar de ontsteltenis was natuurlijk zeer groot. Overreden. Zaterdagmiddag omstreeks half elf uren werd do gepensioneerde kolonel Pereboom in de Maliebaan te 's-Gravenhage bij het oversteken van de rails van de staatsspoortramlijndoor een tramrijtuigdat hij niet scheen te hebben zien aankomenoverredenmet hei gevolgdat de ongelukkige zwaar gekwetst naar het ziekenhuis werd overgebrachtwaar hij kort daarop overleed. Sandpoort en Zandvoort. Naar wij vernemen zal, ten behoeve van het reizend publiekde naam van het spoorwegstation Sandpoort veranderd worden in Sandpoort-Meerenberg. Men denkt hiermede vele vergissingen met het station Zandvoort te voorkomen. Hollands Noorderkwartier. Op Woensdag 23 September 1896des middags 12 ure heeft bij den heer C. Kieft te Winkel eene buitengewone vergadering plaats der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier bij gelegenheid van hot 25jarig bestaan der Vereeniging. Na afloop der vergadering zal een gemeen schappelijke maaltijd worden gehouden tegen J 3 per couvertmet inbegrip van een halve flesch wijn. Zij die hieraan wenschen deel te nemen worden verzocht vóór of op 18 Sept. aangifte te doen bij den secretaris te Alkmaar, den heer W. Teengs. Aan den trein 11.25 te Noordscharwoude zal een rijtuig gereed staan naar Winkel, 0,25 per persoon. Zonder bepaalde aangifte kan van den maaltijd alsmede van het rijtuig geen gebruik worden gemaakt. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet is thans alle oogst binnen, tot zelfs ook paar- debooneu en kanariezaad. Vooral do granen geven hier een zeer ruim beschot; er zijn landbouwers, die 50 mud tarwe en 100 mud haver van het bunder hebben geoogst. Na de regens vertoonen zich sporen van aardappelziekte. Uit vrees voor uitbreidingis het delven door velen aangevangen. In het algemeen geeft ook deze vrucht een ruim beschot en is de hoedanigheid zeer goed. Sint-Maarten. Den 7 had alhier een uitstekend geslaagd schoolfeest plaats, dat door het heerlijkste weder werd begunstigd. Van 's morgens half negen tot's avonds zes uur vermaakten zich de ongeveer 60 kinderen der openbare lagere school op recht genoeglijke wijze. Be gonnen met een rijtoer eindigde de dag met zingen en draaien in don mallemolen die (het was juist kermis) door de feestcommissie was afgehuurd. De ingezetenen hadden voor ruime bijdragen geteekond. Broek op Langedijk. Mejuffrouw^van de Klas horst onderwijzeres aan de openbare school in deze gemeenteis als zoodanig benoemd te Tuil (gemeente Haaften). Het Maandblad tegen de vervalschlngen onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos te Am sterdam no. 2 bevattegen dB cacaovervalschingen onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan bet Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 221, Amsterdam, (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens); contróle-on- d erzoekingen: beschuit, boter, cacao, cognac, ge- emailleerde voorwerpen, gepasteuriseerde melk, gerstebier, glutenbrood, hongaarsche wijnen, Java-thee, kaneel-likeur, maïibloem, Malagawijn, mineraalwater, melksuiker,Oranje bitter, roggebloem, roode rijnwijn, portwijn, stouton- derz ek van levensmiddolen en verbruiksartikelen te Maastricht vervalschiug van thee vcrvalscbing van handelsmeststoffen naleving der boterweteen nieuw wettelijk voorschrift in België betreffende potasch-hou- dende cacaowetenschappelijke berichten: vervalsching van petroleum in Amerika; onderzoek van wijnhygiëne en industrie: de schadelijk heid van overdreven vleeschvoeding vergiftige geëmail leerde pannen van franschen oorsprong een geval van loodvergiftiging alcohol als tegengift van carbolzuur tegen de muskietenplaagde plantengroei in verband met de lucht de productie en het verbruik van wijn en bier op de geheele wereldvlugge bereiding van kool zuurhoudend waterhet zouten van hooi tegen bederf en broeieneen nieuwe wijze van broodbereiding feuilleton: de scheikunde in verband met de in dustrie van de toekomstvervalschingen van ouden da tum onderricht aan een doofstomblinde ;- vraagbord; correspondentie. Laatste Berichten. GORLITZ, 7 Sept. (R. O.) Het Russische keizerlijke paar is om zes uur vertrokken. De beide keizers omarmden en kusten elkaar tweemaal. De czaar kuste de Duitsche keizerin op hand en wangen, de keizer nam op dezelfde wijze afscheid van de czarina; do beide keizerinnen kusten elkander zichtbaar aangedaan. Tot de trein wegstoomdewuifden de vorstenparen elkander een afscheidsgroet toe. De opstand op de Phllippijncn. MADRID, 7 Sept. (R. O.) Een nieuwe samenzwering is ontdekt op Manilla. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Volgens een telegram uit Hongkong zijn do rebellen doorgedrongen in San Isidro en hebben zij zich meester gemaakt van do gouverneur, den secre taris, een ingenieur en een pastoor. In de week van 30 Aug. tot 5 Sept. zijn in het bad huis van het Witte Kruis gonomen 49 kuipbaden, 68 regenbaden le kl. en 99 regen baden 2e klasse, te zamen 216 baden. In de den 5 to 's-Gravenhage gehouden vergadering van de vereeniging «Eigen Hulp" is de heer H. J. de Ruiter, essaieur van den Waarborg, alhier, tot lid van het hoofdbestuur gekozen. Voor de acte landbouwkunde is te Wageningen geslaagd de heer J. I£. Westenbrink, alhier. Duivenwcdvlucht. Zondag, 23 Augustus, hield de Vereeniging «de Postduif" alhier een wedvlucht van uit Brussel, afstand 199 kilometer. De duiven werden door den stationchef te 7.40 uur losgelaten. De uitslag was, dat de volgende heeren prijzen verwierven: N. Kuiper, le, 10,47,;Joh. v. d. Berg, 2e, 10,47,28J. Huiberts, 3e, 10,47,46J. Huiberts, 4e, 10,49,44Joh. v. d. Berg, 5e, 10,50,35 J. C. H. Beekman, 6e, 10,53,14Joh. v. d. Berg, 7e, 10,53,20Joh. v. d. Berg, 8e, 10,53,20 P. J. de Haan, 9e, 10,53,32 P. J. de Haan, 10e, 10,55,36. Op 6 September had een wedvlucht plaats van uit Mons (België), afstand 240 kilometer. De duiven werden losgelaten te 7,40 uur. De prijzen vielen ten deel aan de heeren: J. Huiberts, le1,25,10; Joh. Paulen, 2e, 1,36,58; J. Huiberts, 3e, 1,46,35; Joh. v. d. Berg, 4e, 1,48,3; Joh. v. d. Berg, 5e, 1,53,55; J. Huiberts, 6e, 1,55,J. Huiberts, 7e, 2,5,40; J. C. H. Beekman, 8e, 2,8,3; P. J. de Haan, 9e, 2,17,58; Joh. Poulen 10e, 2,26,35. De loting voor defNatlonale Militie, lichting 1897zal alhier plaats hebben op Woensdag 21 October 1896, des voormiddags te ÏO uren, voorde gemeentenAlkmaar en Akersloot, en op Donderdag 22 October, mede te 10 uren voor de gemeenten Heiloo, Limmen, Bergen, Egmonabinnen, Egmond aan Zee, Schoorl, Oudorp, Koedijk, Ursem, Schermerhorn, Zuid- en Noordschermer, Warmenhuizen en Petten; te Heerhugowaard op Vrijdag den 27 Oct., des voor middags te 91/2 ure, voor de gemeenten: HeorhugowaardBroek op Langedjjk Sint Pancras Oterleek, Obdam, Hensbroek, Oudkarspel, Noordschar woude en Zuidscharwoude; te Schagen, voor de daartoe behoorende gemeenten op Zaterdag 24 Oct., voorin. 10 uro; te Hélder, op Vrijdag 16 Oct. en Zaterdag 17 Oct., beide dagen des voorm. 10 ure; te Texel, op Maandag 19 Oct., des voorm. 11 ure; te Winkel op Donderdag 15 Oct., des voorm. 10 ure. Bene belangwekkende tentoonstelling. Het teekengenootschap «Kunst zij ons doel" her denkt in de maand October a.s. zijn 65-jarig bestaan. Deze herdenking zal gepaard gaan met de feestelijke inwijding der bovenzaal van den heer A. Peperkamp aan de Breedstraat, waar dit genootschap reeds tal van jaren gehuisvest is, doch die in den laatston tijd gunstige veranderingen heeft ondergaan en voornamelijk door den heer A, Klasener, directeur van dit genootschap, op artis tieke wijze is beschilderd. Behalve eene expositie van schilderijen, aquarellen, teekeningeu en studies der wer kende leden, zal op zondag, 4 October en volgende dagen eene tentoonstelling worden gehouden op het gebied van kunstnijverheid, bestaande uit voorwerpen en teekeningen in bruikleen van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlemomvattende een overzicht der stijlen op het gebied van meubilair, goud-, zilver- en ijzorsmeedwerk, vlakversiering, geschilderd decoratief, reclameplaten, benevens eene fraaie verzameling gesneden houtwerk. Inrichtingen, ille gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de ge meente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen inge diende verzoek, met de bijlagen van de Wed. S. DE JONG, om vergunning tot het oprichten eener bewaar plaats van lompenin het perceel aan het Fnidsen wij k CNo. 20en dat op Maandag, 21 September 1896, 's middags te twaalf uren, ten stadshuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting 'bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 7 September 1896. O. D. DONATH Secr. Zitting van 8 September 1896. C. Z., Egmond aan Zee, wederspannigheid, 5 dagen gev. C. R., Heiloo, gedetineerd, afpersing, vrijgesproken. J. S. en W. G., zonder bekende woonplaats, gedeti neerd, diefstal, ieder 3 weken gev. J. H., Avenhorn, gedetineerd, art. 247 Wetb. v. Str onzedelijke handeling met een minderjarig meisje, 9 maan den gev. J. J., Hensbroek, mishandeling, f 10 boete, subs. 7 dagen hecht. P. P. en P. M., Andijk, strooperij, ieder f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. J. de B„ Berkhout, mishandeling, f 3 boete. 1 3 dagen hecht. O. M., Enkhuizen, diefstal, 1 week gev.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3