i Acht en Bïegentigste Jaargang. 181)0. ZONDAG 13 SEPTEMBER. Burgeravondschool. Amsterdamsclie Brieven. Buitenland. gASJ GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR, 11.4:, Kerste blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80trauoo door net geheele rijk J 1, De 3 nummers O,06. Afzonderlijke nummers .1 ets. Prijs der gewone Advertentlënt Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de lessen aan bovengenoemde school Maandagavond 14 Sept. 's avonds 7 uur, een aanvang zullen nemen. Zij, die verzuimden het inentingsbewijs over te leggen, behooren dat mede te brengen. De Directeur der burgeravondschool H. J. DE GROOT. op Wo ensdag 16 September 1896, des namiddags 123/4 uur. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van burg. en woth., in verband staande met de uitvoering van raadsbesluiten, de raadsnotulen en het raadsverslag. 3. Voorstel van den heer de Groot, in zake het inwinnen van twee rechtsgeleerde adviezen. 4. Voorstel van burg. en weth. betreffende de verbouwing van een gedeelte van het raadhuis. 5. Voorstel van de commissie voorde strafverordeningen, naar aanleiding van een adres van de afd. Noord-Holland benoorden het Y, der vereeniging tot bescherming van dieren 6. Voorstel van burg. en weth. tot wijziging van de algemeene schoolverordening. 7. Idem tot het toekennen van eene uitkeering aan een werkman, aan wien in dienst der gemeente een ongeluk is overkomen. 8. Idem naar aanleiding van een adres van den heer C. Bosman om een uitbouw te mogen makbn aan een voor hem te bouwen huis. 9. Idem met betrekking tot de ingekomen klachten wegens het bij wijze van proef verplaatsen van de boter markt naar de graan- en zaadmarkt. 10. Mededeeling idem, omtrent den aankoop van een perceel in de nabijheid van het Waagplein. 11. Voorstel idem tot onbewoonbaarverklaring van het perceel aan den Dijk toebehoorende en bewoond door D. Groothuizen. 12. Voorstel van de vaste commissie voor de strafver ordeningen, tot vaststelling eener verordening, houdende geldig-verklaring van verordeningen, tegen welker over treding straf is bedreigd. 13. Idem tot wijziging van eenige artikelen van de algemeene politie-verordening. 14. Trekking der sectiën voor het onderzoek der in te dienen gemeente-begrooting voor 1897. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. BüVOLKOG. Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden ter ge meente-secretarie (afdeeling bevolking) Engelbertus Josephus Kuiper 1. w. Egmondbinnen Ruwold Jan Knijpers, l.w. Amsterdam Rinske Wagenaar, 1. w. Franeker Maria Eeltink, l.w. Purmerend Johan nes Petrus Huisman, l.w. Groningen; Wiebe Willem Heiloo Jacobus Kieft1. w. Upen- 1. w. Amsterdam. Roggeveen 1. w. dam Jan Gieling XVIII. In den laatsten tijd heeft zich in het assurantievak naast de brandverzekering een nieuwe tak ontwikkeld de verzekering tegen inbraak en diefstal. Maatschappijen zijn zelfs opgericht, die niets anders dan deze assurantie beoefenen en bestaande hebben daar van een speciale afdeeling gemaakt. Aan de noodige reclame heeft 't niet ontbroken en in den tegenwoordigen tijd van baantjes-zoekende jongelui viel het gemakkelijk genoeg agenten te vinden. Deze hebben geen gelegenheid ongebruikt gelaten om de menschen over te halen zich te verzekeren jawij hebben er wel ontmoetbij 1 het overhalen in opdringen ontaarde. Een groot gevaar schuilt in deze methode. Zoolang in de verzekering tegen inbraak wordt deelgenomen door personente goeder naam en faam bekendkan zij even voortreffelijk werken als de assurantie van het leven en tegen brandschade. Maar wanneer men 't den menschen zoo gemakkelijk maakt en zonder veel onderzoek ver zekerden werft om zelf iets aan de premie te verdienen, dan is men zelf de oorzaak van het gevaar voor misbruik in het leven te roepen. Wij weten allen hoe het bezit van een brand-polis voor zwakkelingen maar al te vaak het middel is om door brandstichting in betere omstan digheden te komentelkens weder komt dit uit en wie zal zeggen hoeveel keeren het misdrijf is gepleegd zonder dat 't kan worden aangetoond. Dit tot inleiding van het onderstaande Donderdagmorgen kwam zich een bewoner van de Planciusstraat bij de politie beklagen dat men in den voorafgaanden nacht bij hem had ingebroken en uit zijn brandkast aan effecten voor f 85000 had gestolen. De dieven hadden hem watten op het gezicht gelegd ge drenkt met een slaapwekkende vloeistof, zoodat hij niets gehoord had van het openbreken van zijngeld-bewaarplaats. Toen hij wakker was gewordenhad hij eerst zijn groot verlies ontdekt en op don grond lag een schroevendraaier, die door de dieven was achtergelaten. Ja toch de in brekers hadden nog iets verzuimd mede te nemen zij hadden alle effecten meegepaktzij hadden zich ook de lijst dier effecten toegeëigend maar waren zoo beleefd geweest om de polisvolgens welke de bestolene voor 30000 tegen inbraak was verzekerd te laten liggen. De politie toonde zich ditmaal buitengewoon ongeloo- vig. Reeds het feitdat de diefstal in de Planciusstraat had plaats gehad stemde tot argwaan daar verwacht men allerminst menschen die over een kleine ton gouds te beschikken hebben. Rechercheurs beginnen dadelijk een ijverig onderzoek, 't Bleek dat klager om den geijkten politie-term te gebruiken een pover boven- huisje boven een mannfactuurwinkeltje bewoonde en dat hij vele jaren in Indië was geweestwaar hij beweerde zijn kapitaal te hebben bijeengebracht. Hoe de dieven waren binnengekomen Er was alleen een glasruit ge barsten doch niet gebroken daardoor beweerde onze Indisch-man waren de inbrekers binnengeklauterd zij hadden het ruit er uit genomon en daarna er weder in gezet. Dat sloot nietwant aan de stopverf was duidelijk te zien dat men haar met rust had gelaten. De recherche zette haar onderzoekingen voort. En steeds werd de zaak verdachter. De heer met zijn 85000 was zoo nonchalantdat hij vergat zijn hospita te betalen. Ook anderen hadden dikwijls de grootste moeite gehad om geld dat hij betalen moestlos te krijgen. Wijzelf brachten ook een bezoek aan de bovenkamertjes in de Planciusstraat. Wat wij daar zagen en hoorden maakte ons den argwaan der politie volkomen duidelijk, 't Scheen of de bestolene zichzelf ook niet erg meer op zijn gemak gevoelde. Zenuwachtig herhaalde hij telkens: De politie hier gaat om met drogredenen en draaierijen, zegt u nu eens mijnheeris dat de taak van de politie Natuurlijk kon ik daarop met een volmondig »neen" antwoorden. Hoe dit zaakje afloopen zalis nog niet te zeggen. Wanneer de man pertinent volhoudt bestolen te zijn, kan het een interessante rechtsquaestie worden in hoeverre de Maatschappij bij wie hij verzekerd is, tot uitbetaling van het bedrag der assurantie verplicht is. De lichtzin nigheid om iemand voor een groot bedrag tegen inbraak te assureeren zonder dat men de overtuiging heeftdat hij die som bezitverdient naar onze meening kastijding in den vorm van een financieel offer. Op die wijze wor den de menschen tot de misdaad gebracht. Daarom vonden wij het gebeurde zeer leerzaamen scheen het ons wel de plaatsruimte waardaan die quaestie een brief te wijden. Naschrift. Onze vriend in de Planciusstraat 19 nu al door de mand gevallen. Hij had gedacht, dat het fraudeeren gemakkelijker was gegaan. Maar de politie, »die omgaat met drogredenen en draaierijen" had hem bijna geen oogenblik met rust gelaten en de menschen van de couranten, die kwamen informeeren, zetten zoo'n bedenkelijk gezicht, dat het angstzweet je uitbrak. Enfin, dat zou nog wel te verdragen geweest zijn, met het oog op de komende vruchten van die mooie polis, maar die rechercheurs deden zulke gemeene strikvragen, dat je telkens je vastpraatte. Ten slotte slaakte onze vriend een geweldige zncht en toen kwam als een verlichting het hooge woord eruitniemand had iets ontvreemd, hij zat in geldzorgen en meende met zijn brandkast en zijn polis daaruit te kunnen komenhij was zelf de inbreker geweest en het schroevendraaiertje had hij zelf op den grond gelegd. Nu komen nog de naweën, want zulke grappenmake rijen mogen maar niet ongestraft plaats hebben. Dat zal onzen vriend in de Planciusstraat wel aan het ver stand gebracht worden. Intusschen blijft deze geschiedenis, ook na de beken tenis, zeer leerzaam, vooral voor agenten van verzekerings maatschappijen tegen inbraak. Surtout pas trop de zêle, mijne heeren, want jullie helpt je cliënten aan de galg. Tweede naschrift. Nu weder vernemen wij dat de bekentenis gisterenavond gedaanhedenmorgen weer is ingetrokken. Mijnheer had vernomendat een vervolging tegen hem was ingesteld en nu schijnt hij 't maar veiliger gevonden te hebben om weder de rol van den berooiden rijkaard te gaan spelen. Maar daarmee kan hij niet gedaan krijgendat de justitie hem loslaat. BUIiDARIJTl. Het proces tegen de moordenaars van Stamboeloff zal in October voorkomen. Als hoofd schuldige zal terechtstaan Bone Georgieffterwijl van medeplichtigheid zijn aangeklaagd Tufektcheff en Atzoff, de koetsier van den wagen, die de moordenaars na het volbrengen van hun daad heeft weggevoerd. Er zullen 127 getuigen en deskundigen worden gedagvaard. DUlTSCHliAlWD. Keizer Wilhelm heeft den groot hertog van Baden bij gelegenheid van diens zeventigsteu verjaardag een bijzonder warm gestelden gelukwensch gezonden. De keizer prijst daarin de verdiensten van don groothertog voor de stichting van het Duitsche rijk en wijst op de vriendschap, die beide vorsten, beide vorsten huizen en beide regeeringen steeds vaster en inniger verbindt. De overheid van Moelnn heeft het verbod opge heven om met de werken voor het Elbe-Trave-kauaal aan te vangen op hot grondgebied der stad. Er zal dus thans een begin worden gemaakt met den aanleg van het kanaal. EGYPTE. Het Britsch-Egyptische leger rukt uit Koshek op naar Dongola. Ouder de troepen heerscht, volgens de berichten, een uitstekende geest. Het weder is vrij koel. De noordenwinden zijn gunstig voor de flot tieljedie den Njjl zal afzakken. Blijft 't zoo voorspoedig gaan, dan zal 't spoedig tot een treffen komen. De »St. James Gazette" verwacht, dat dit gevecht beslissend zal zijn en rekent vast op het welslagen der expeditie. »Als Dongola gevallen zal zijn en bezet, dan zal het britsche volk roepen om Khartoem", schrijft het blad. Ook de >Daily News" voorziet, dat men zich niet tevreden zal stellen met Dongola, maar is daarover wei nig gesticht. Het blad schrijft Van Dongola zal de Egyptische regeering ongetwijfeld naar Khartoem gaan en van Khartoem naar het bankroet." Het gerucht omtrent het overlijden van den Khalif is nog niet bevestigd. FRAHHKIJK. Een cycloon van ongehoorde kracht streek den 10 des namiddags om halfdrie over Parijs. Er zijn tal van slachtoffers in het hótel Dien gebracht. De schade is enorm, boomen werden ontworteld en rijtuigen om ver geworpen. Op de square St. Jacques is alles vernield. Alleen het centrum der stad is door den cycloon getroffen. Een marinesloop is gezonken een boot werd op de kade geworpen. Het verkeer was gedurende eenigen tijd op den boulevard gestremd in verscheidene winkels zijn ruiten verbrijzeld. De brandweer werd van verschil lende zijden gealarmeerd. De kramen op de bloemmarkt woeien weg; de schade is belangrijk. Van het Paleis van Justitie is een stuk van het dak afgewaaid. Een tien tal dooden en gekwetsten zjjn aangegeven. De stormvlaag duurde anderhalve minuut. De baro meter was plotseling 7 mM gedaald. - Van Madagascar komen slechte tijdingen de Faha- valo's blijven de geheele provincie Imerina onveilig maken, en de blanken durven nergens heentrekken, Op de west kust moeten 10,000 geweren voor de rebellen bestemd, ontscheept zijn. De fransche minister van buitenlandsche zaken heeft een som van 10,000 fres. naar Konstantinopel gezonden ten behoeve van de Armeniërs te Haskeni, die tenge volge van de jongste troobeleu aan alles gebrek hebben. - De Parijzenaars hebben reeds den trein kunnen be wonderen, waarmede de Czaar van Cherbourg naar Parijs zal reizen. De trein bestaat uit elf gelijke wagens, alle beschilderd met het Keizerlijk wapen aan het eind van elk rijtuig is een trap, met een verguld ijzeren leuning. Het treinpersoneel bestaat uit een twintigtal russische beambten. OOSTEMRIJR-HOINOARIJR. Zeer belangrijk is een artikeldat de »Neue Freie Presse" aan het be zoek van den Czaar te Weenen en Breslan wijdt. Het blad wijst er op hoe koel de antwoorden van den Russischen heerscher waren, zoowel op de hartelijke rede van Keizer Franz Joseph als op de meer enthou siaste toast van Keizer Wilhelm, en hoe zorgvuldig alles vermeden is wat maar eenigszins zou kunnen zweemen naar een vervulling der verwachtingen van het Drie voudig Verbond. »Na deze herhaling te Breslan van wat te Weenen is geschied, is het onmogelijk nog langer de gevolgtrekking te ontgaan, dat het koele en laconische karakter van des Czaren toast opzettelijk was", zegt de »N. Fr. Pr." ►Te St. Petersburg heeft men de onmogelijkheid inge zien, de reis van den Czaar zoo te regelen, dat hij niet naar Weenen en Berlijn zou gaan, voordat hij Frankrijk bezocht; maar met angstvallige zorgvuldigheid is men er bedacht geweestdat deze bezoeken geen schaduw zouden werpen op het verblijf te Parijs, dat het slot van de reis moet vormen. Anders is het feit nauwelijks te verklaren, dat zelfs uit de tot niets verplichtende toasten 1 den Czaar elk woord verbannen isdat slechts eenigermate zou kunnen strekken om de betrekkingen van Rusland tot Oostenrijk en Duitschland als warmer en hartelijker dan tot nog toe te doen voorkomen." Het blad sluit met den wensch, dat de Czaar ook te Parijs ziju koele houding zal handhaven. Zeker is 't dat eerst na zijn bezoek aldaar 't ware licht zal vallen op de feiten door het Oostenrijksche blad gememoreerd. Curieus is 't, hoe de bordjes verhangen zijn; nog geen week geleden loerden de Fransche bladen met kinder achtige ijverzucht, op al wat er te Weenen en vooral te Breslan voorviel, thans reeds verdiept de tegenpartij zich in beschouwingen van hetgeen 't Parijsche bezoek te zien en te overdenken zal geven. SPANJE. In den ministerraad deelde de minister van marine mededat hij in September 35 millioen peseta's uoodig heeft tot dekking van de uitgaven voor

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1