eo do tentoonsteili Eet mm No. 114 Tweede blad. Acht en IVegentigste Jaargang 1890. ZONDAG 13 SEPTEMBER. FEUILLETON. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Genève is een zeer oude stad, die er splinternieuw uitziet. Het zou tegen de gewoonte zijn, iets over de geschiedenis te vertellen en niet met de Romeinen te beginnenwelnu, Julius Caesar vermeldt in zijn com mentaren deze plaats reeds in het jaar 58 vóór Christus heeft hij een brug over de Rhone doen afbreken om de Helvetiers te beletten naar het zuiden door te dringen. Overigens vereischt de geschiedenis van deze plaats wei nig kennis van chronologie, hetgeen voor de geneefsche schooljeugd aangenaam moet zijn. Van 1290 af trachtten de hertogen van Savoye de ingezetenen van de toen reeds bloeiende stad, tot onderwerping te brengen. Dit gelukte evenwel niet. Twee en een halve eeuw duurde de strijd tusschen de hertogen van Savoye eenerzijds en de volks partij anderzijds, over de onafhankelijkheid. Calvijn was de man door wiens krachtigen invloed Genève een zelfstandige staat werd. Calvijn stelde een staatsregeling vast, deed een bestuur kiezenvoerde strenge wetten in, stichtte een hoogeschool en maakte Genève een bolwerk van 't protestantisme, een wijkplaats voor de Pranschen die wegens godsdienstige en staat kundige redenen uit hun land moesten vluchten. Gelijk Alkmaar in 1573weerstond Genève in 1602 een beleg. Deze vruchtelooze poging van den hertog van Savoije om zijn verloren invloed te herwinnen en de stad te vermeesteren bekend als de »Escalade", wordt nog jaarlijks feestelijk herdacht. De geschiedenis van deze republiek, ten tijde der her vorming gegrondvest, levert dus tal van punten van ver gelijking op met die van ons land. Zij wordt hier slechts in herinnering gebracht, omdat hot van groot belang zou zijn na te gaan welken invloed die zelfstandigheid en zelfregeering gedurende bijna vijf eeuwen, op hare inwoners en instellingen gehad hebben. Zoodanig onderzoek betreffende de welvaart en de intel- leetueele ontwikkeling der bevolking, het belastingstelsel de zorg voor de hygiëne enz. zou niet gemakkelijk zijn, maar zeer zeker de moeite loonen. De vergelijking van deze stad met een van gelijk zielental ten onzentzou van groot gewicht zijn. Zoowel ten opzichte van de vraag in hoever gemeen- DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. 13) »Hebt gij het gehaald schreeuwde hij. »Hebt gij het gehaald En zijn ongeduld was zóó hevig, dat hij zelfs zijn hand om mijn arm sloeg en mij trachtte heen en weèr te schudden. Ik stootte hem van mij af, daar ik bij zijne aanraking ijskoud werd Wel sir," zeide ik >Gij vergeet dat ik niet het genoegen heb u te kennen. Neem plaats, als 't n belieft." En ik hem daartoe het voorbeeld en zette mij op mijn gewone plaats, en in eene houding die ik gowoon was tegenover mijne patienteD aan te nemen, in zooverre als het nach telijk uur, het gehalte mijner gedachten en de angst dien de bezoeker mij inboezemde, mij zoude in staat stellen hem gade te slaan. »Ik vraag u excuusDr. Lanyon", antwoordde hij tamelijk beleefd wat u daar gezegd hebt is waar, en mijn ongeduld deed mij de beleefdheid uit het oog ver liezen. Ik kom hier in opdracht van uw collega, Dr Henry Jekyll, omtrent een oogenblikkelijke aangelegen heid en ik begrijp hier zweeg hij en bracht zijn hand aan zjjn keel, en niettegenstaande zijn bovenmen schelijke inspanning, kon ik zien, dat hij zich tegen een naderende zenuwtoeval verzette »ik begrijp,'' ver volgde hij met moeite »een lade Thans echter kreeg ik medelijden met de overspanning van mijn bezoeker, en wellicht ook met mijn eigen steeds toeuemende, nieuwsgierigheid. »Daar is zij, sir," zeide ik, de lade aanwijzende, die achter een tafel op den vloer stond, en nog met het laken bedekt was. Terstond sprong hij er op los, doch bleef in het volgend oogenblik weder stil staan, en legde zijn hand op zjjn hart, ik kon zijn kaken op elkander hooren slaan en zijn tanden klapperen, torwijl zijn gelaat zóó allerakeligst ver wrongen was, dat ik óf voor zijn leven óf voor zijn verstand vreesde. telijke zelfstandigheid wenschelijk is of nietals in hoeverre de democratie gevaren oplevert. Want Genève, welks gebied zoo klein is, dat Voltaire er van zei»als ik mijn pruik schudt, dan bepoeder ik de geheele republiek'', is een van de weinige plaatsen waar het volk zelf zijn bestuurders koos en waar sedert lang een uitgebreid kiesrecht bestaan heeft. Thans is ieder manspersoon van 21 jaar kiezer. Het wetgevend lichaam der republiek, het z.g. Grand Conseil, telt 100 leden, die gekozen worden sedert 1892 volgens het beginsel eener proportioneele vertegenwoor diging. Vóór 1892 bestonden er twee groote partijendie ongeveer in getalsterkte gelijk warende democratische en de radicaal-liberale partij. De proportioneele ver kiezing had het gevolgdat in 't Grand Conseil geen sterke meerderheid de minderheid overstemt, zoodat men evenmin als in onze Tweede Kamer voorzien kan, welk lot een wetsontwerp te wachten staat, aangezien geen partijen mot bepaald omschreven programma's tegenover elkaar staan, maar verschillende groepen, die nu eens combinaties links en dan weder rechts vormen. Een krachtige regeering die met een aaneengesloten meerderheid verschillende maatregelen doorvoert is er dus niet. De socialisten vaardigen 7 leden af, de democraten 30, de radicalen 40 de katholieken 14 de z. g. nationale groep 9. De bevolking van Genève noemt de laatste jaren niet toe. Zij bedraagt 107000 inwonershetgeen een groot getal is op zulk een klein gebied, dat vrijwel onvrucht baar is. Gelijk gezegd iszon slechts na een veelomvattend onderzoek kunnen bepaald wordenin hoever voor de bewoners de zelfregeering goede vruchten afwierp. Doch zeker is, dat bij oppervlakkige beschouwing de stad een zeer gunstigen indruk maakt. Uit de statistiek blijkt dat de gezondheidstoestand der bevolking gunstiger is, dan in de 50 groote steden van Europa en Amerika. Het sterftecijfer, 14.7 per duizend in 1885, is sedert nog gedaald. Er is scherp toezicht op de hoedanigheid van voedingswaren en dranken, op vac cinatie en op de fabrieken en werkplaatsen. Het strekt der bevolking van Geneve tot eer het Roode Kruis te hebben gesticht. Vandaar dat in 1864 de ge- »Kom tot n zeiven," zeide ik. Hij keek mij met een smartelijken grijnslach aan en alsof hij een wanhopig besluit namrukte hij het laken weg. Toen hij den inhoud gewaar werdslaakte hij zulk een luiden snik van onnoemelijke verlichting, dat ik als versteende van schrik. En in het volgende oogen blik vroeg hij met een stem, die nu weder vast en regel matig klonk: »Hebt gij hier een maatglas?" Ik rees met inspanning van mijn plaats, en gaf hem het g ivraagde. Hij dankte mij met een hoofdknik, mat eenige droppels van het roode tinctuur af, en voegde er eender poeders bij. Naarmate de kristallen smolten, begon het mengsel, dat eerst donker rood was geweest, lichter van kleur te wor den, geweldig te bruisec, en kleine rookwolkjes uit te straieu. Plotseling hield in een oogwenk het zieden op, werd de inhoud purperkleurig, en veranderde langzaam in waterachtig groen. Mijn bezoeker, die al deze veranderingen met een blik van voldoening had gadegeslagen, glimlachte, en zette nn het glas op de tafel, waarop hij zich tot mij wendde en mij onderzoekend aanstaarde. »En nu," zeide hij, om den knoop door te hakken »Wilt gij verstandig zijn? Wilt gij geraden worden? Wilt ge mij toestaan dit glas in mijn hand te nemen en zonder een woord te spreken uw huis te verlaten Of heeft de nieuwsgierigheid u te veel overmeesterd Bedenk n wel alvorens te antwoorden, want het zal geschieden zooals gij het verlangt. Indien gij het eerste verkiest, zult gij blijven, die gij altijd geweest zijt, noch rijker, noch wijzer, behalve de wetenschap van den dienst dien gij aan een man in stervensnood hebt bewezen, en die uw ziel rijker zal maken. Verlangt gi] echter het tweede, dan zal voor u een nieuw gebied der wetenschap en vooruitzichten op macht en roem geopend worden en wel hier in deze kamer, op dit oogenblik en uw oog zal een wonder aanschouwen om het ongeloof aan Satan te logenstraffen." »Sir", zeide ik, een koelbloedigheid veinzende, die ik waarlijk niet bezat»gij spreekt in raadsels en het zal u wellicht niet bevreemden, dat ik u ongeloovig aanhoor.'' Maar, ik ben te ver gegaan met bel bewijzen van ou verklaarbare diensten, dan dat ik zoude eindigen alvorens het einde te zien." »Het is wel," antwoordde mijn bezoeker, Lanyon volmachtigden van de verschillende Europeesche Staten bijeenkwamen in die staden de beroemde conferentie slotentengevolge waarvan ambulances in oorlogstijd neutraal zijn verklaard en voor zieken en gewonden beter gezorgd kan worden. Wanneer algemeen stemrecht ter sprake komt is zoo dikwijls gewezen op de schadelijke gevolgen daarvan in Frankrijk eu Amerika, dat men Zwitserland wel eens daartegenover mag stellen te meeromdat zoowel wat den aard der bevolking betreft, als om geschiedkundige redeneu, de overeenkomst tusschen dit land eu het onze grooter is dan b.v. tusschen Nederland en Frankrijk, waar thans bij gemis aan Napoleons, Russische Czaren worden aangebeden. Het treft vooralwanneer men uit Frankrijk komt hoe de bevolking aan meer vrijheid gewend is en zich beter weet te gedragen. Van de 120 politie-agenten die het kanton teltbe speurt men weinig. Ook niet op de kermis bij welke gelegenheid dronkenschap evenmin te zien was als ge drang. Bij de tentoonstelling was, evenals te Amsterdam het oude marktplein een oud Zwitsersch dorp gebouwd. Ook daar was evenmin als bij een groot vuurwerk gedrang of losbandigheid alles niettegenstaande de absentie van politie. Eigenaardig was het onder meer, dat niemand op een grasperk liep en evenzeer, dat bijna nergens bordjes waren, gelijk in onze steden dat 't een of ander ver boden was. Zelfs in een museum achtte men blijkbaar voldoende er aan te herinnerendat de voorwerpen aan de zorg van het publiek werden toevertrouwd. De tentoonstelling (35 hektaren groot), die dit jaar te Genève gehouden is van Mei tot October, die zonderling genoeg in ons land voor zoover wij weten in 't geheel de aandacht niet trok, was bij uitstek bezienswaardig. Vooral wat betreft het onderwijs, viel er veel uit te lee- ren en zou hot voor hen, die zich aan 't ambachtson- dorwijs wijden, wel de moeite waard zijn geweest daarmede hun voordeel te doen. En niet slechts het ambachtsonderwijs schijnt voortref felijk, naar de tentoongestelde meubelen, teekeningeu, machineriën en kunstvoortbrengselen te oordeelen, maar ook het lager onderwijs het werk der leerlingen was zoodanig gerangschikt, dat de keurig ingebonden school schriften gemakkelijk konden doorbladerd worden. Van de zes millioen francs jaarlijks op de begrooting herinner u uwe geloften wat nu volgen zal blijft on der het zegel van ons beroepsgeheim. En nu gij, wiens standpunt tot nu toe zoo beperkt eu materialistisch was, gij, die de waarde van hervormende dranken hebt geloo chend gij die uw meerdere hebt beschimpt, zie toe Hij bracht het glas aan zijne lippen en dronk het met een enkelen teug ledig. Er volgde een kreet hij wag gelde, wankelde, greep zich aan de tafel vast, met wijd gapenden mond naar lucht snakkende en terwijl ik dit zag, had er naar ik mij verbeeldde een verandering plaats, hij scheen te zwellen, zijn gelaat werd plotseling zwart en de kleederen schenen te verdwijnen en te veranderen, en in het volgend oogenblik was ik overeind gesprongen en week naar den achterwand terug, terwijl ik mijn arm ophief om mij, in radeloozen angst, tegen dit wonder te beschermen. »0 God, o God," gilde ik onophoudelijk, want daar stond voor mijne oogen, bleek en waggelend, half in on macht, en met zijn handen voor zich uitgrijpende, even als een mensch die uit den dood herrezen was. daar stond.Henry Jekyll. Wat hij mij in het volgend uur verhaalde, kan ik niet van mij verkrijgen op het papier te zetten. Ik zag wat k zag, ik hoorde wat ik hoorde, en mijn ziel werd er door gewond; en nog thans zelfs, nu deze verschijning van voor mijne oogen verdwenen is, vraag ik mij zelf af, of ik het geloof, en kan daar geen antwoord op vinden. Mijn leven is verwoest, de slaap heeft mij verlaten, de doodelijkste angst bezielt mij bij dag en bij nacht, ik gevoel dat mijn dagen geteld zijn, en dat ik ter dood .veroordeeld beuen toch zal ik als een ougeloovige Sterven. Wat de zedelijke snoodheid betreft die dozo man voor mij ontsluierde, daaraan kan ik zelfs met tra nen van medelijden, niet zonder afschuw terugdenken. Ik wil slechts één zaak zeggen, UttersoD, en dat zal, (indien gij het zult kunnen gelooven), meer dan vol doende zijn Het schepsel dat dien nacht rnjjn huis binnenkroop was, volgens Jekyll's eigen bekentenis, bekend onder den naam van Hyde en werd door het geheele land te vergeefs gezocht, als de moordenaar van Carew. Hastie Lanyon.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5