r n Nederland. opgenomen de uitlevering der wapens en de bestraffing der moordenaars. De Matabelen vroegen een bedenktijd voor zij hun antwoord mededeelen. Men vreestdat zij den eisch tot uitlevering der wapens zullen afwijzen en dat daar door de onderhandelingen opnieuw zullen mislukken. A T J E H. Bij het departement van koloniën is den 13 het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-Ge neraal In IV Moekims keert de bevolking in groote getale terug. Uit Samahani (XXII Moekims), worden dagelijks kampongs doorzocht. Een korporaal gewond in heuvels van Tjot Basatoel. De N. Rott. Ct. ontving Zaterdag nog het volgende telegram Men verzekert dat de Sultan gedurende onze excursie naar Selimoen gewond werd en naar Pedir ontsnapte. Een excursie daarheen is waarschijnlijk. Uit het leven van Edison. Edison heeft onlangs aan een vriend verteld, hoe hij zijn eerste chèqne kreeg. »Toen ik te New-York kwam,'' zeide hij, »om mijn eerste uitvinding te verkoopen, twijfelde ik zeer aan de waarde daarvan. Ik wist wel, dat het een zeer nuttige uitvin ding was, maar toch kwam ik met een onaangenaam gevoel bij den fabrikant met wien ik er over wilde on derhandelen. »Als jongen had ik dikwijls verlangd, nog eens een som van 5000 dollars te bezitten en ik hield die som in mijn gedachten, hoewel ik in mijzelven zei, dat ik ook met 2000 dollars tevreden zon zijn. Maar toen de fabrikant mij vroeg, hoeveel ik voor het patent ver langde, begon ik te stotteren en ik vroeg bescheiden, wat hij mij wilde betalen. »Kom morgen terug" antwoordde hij en ik ging naar huis en droomde van de 5000 dollars die ik misschien den volgenden dag zou bezitten. »Toen ik den volgenden morgen terugkwam, zei de fabrikant mij op vastberaden toon »wij zullen n 40.000 dollars geven en geen cent meer." »Ik kreeg haast een flauwte, maar ik herstelde mij spoedig. Binnen vijf minuten had ik mijn naam gezet onder het contract en ik stond op straat met de chèque in de hand: betaalbaar aan Thomas A. Edison ot order 40.000 dollars 1" Alles draaide mij voor de oogen. »Toen ik er over begon na te denken, schenen de veertig duizend dollars mij veertig millioen toe en ik zeide tot mijzelven»Tom, je bent gefopt. Die chèque is niets waard." Toen ik naar de bank ging en het briefje presenteerde was ik ook volstrekt niet verwonderd dat de kassier, na het zorgvuldig onderzocht te hebben, het mij teruggaf met een paar woorden die ik niet verstond. Ik begreep daaruit, dat mijn vrees bewaarheid was. »Ik stak de chèque in mijn zak en zocht een vriend op, wien ik vertelde wat mij gebeurd was. Hij onderzocht het briefje en zei »de chèque is in orde maar ge moet uw indentiteit bewijzen." »Wij gingen toen naar de bank terug. De kassier kende mijn vriend en nu had ik weldra het geld in handen. Ik wist nog altijd niet of ik wel wakker was, tot ik de nieuwe banknoten in mijn hand voelde. Het was een groote bundel. Ik verdeelde ze over al mijn zakken, zoodat ik, waar ik mijn hand ook stak, het geld kon voelen. »En denk je dat ik 's avonds in mijn hotel mij uit kleedde Dan heb je 't mis. Ik ging geheel gekleed naar bed met mijn zakken vol banknoten, om niet den volgenden morgen als ik wakker werd te ontdekken, dat alles maar een droom was geweest." Reuzendlamant. Eenige jaren geleden is in de Jagersfonteyn-mijn in Kaapland een diamant gevonden die niet minder woog dan 971 karaat, In 1884/85 werd in Amsterdam een diamant van 457 karaat geslepen, welke ƒ2,000,000 opbracht. De Jagerfonteyn-steen overtreft dezen diamant dus nog verre in waarde. Tot heden heeft hij berust bij de Bank van Engeland. over de snoodheid van mijn tweede ik. Dit wezen, dat ik uit mijn eigen ziel te voorschijn riep en met zijn vrijen wil in de wereld der genietingen zond, was een laaghartige ellendeling, elk zijner daden en gedachten kwamen op hetzelfde neder, met tijgerachtigen bloed dorst behagen scheppende in elke denkbare marteling van een ander en gevoelloos als een steenen beeld. Henry Jekyll stond somwijlen verstomd over de han delingen van Edward Hyde, maar deze toestand was zoo onnatuurlijk, dat zijn geweten er niet door verontrust werd. Want het was Hyde, en Hyde alleen, die schuldig was, Jekyll was niet slechthij ontwaakte weder mot zijn schijnbaar onverstoorde goede hoedanigheden hij zou zich zelfs haasten om, waar zulks mogelijk was, het kwaad door Hyde bedreven, te herstellen. En daardoor sluimerde zjjn geweten. Ik zal niet in bizonderheden treden omtrent den poel van laagheden waarin ik van lieverlede verzonk, (omdat ik mijzelve er niet van beschuldigen kan); ik wensch alleen aan te stippen de waarschuwingen en kenteeke- nen die mjjn naderende straf vooraf gingen. Dan denk ik daarbij aan een voorval dat ik, omdat het geen ge volgen had, slechts terloops zal vermelden. Een wreed aardige handelwijze met een kind, wekte de verontwaar diging van een voorbijganger, in wien ik den volgenden dag uwen neef herkende, op de geneesheer en de fami lie van het kind voegden zich bij hem er was zelfs een oogenblik dat ik voor mijn leven vreesde, en ten laatste moest Edward Hyde, ten einde deze lieden tot kalmte te brengen, hen tot bij zijn deur brengen, en hun een wissel ter hand stellen die met den naam van Henry Jekyll geteekend was. Dit gevaar werd echter ontweken door een tweede bedrag bij een andere bank op den naam van Edward Hyde zelve te doen innen, en toen mijn dub belganger door een »verdraaide" hand zich aan deze valschheid had schuldig gemaakt, dacht ik aan het nood lot ontkomen te zijn. Omstreeks twee maanden voor den moord op sir Danvers, was ik op een mijner avonturen uit geweest, zeer laat tehuis gekomen en ontwaakte den volgenden Thans komt het »Weekblad" van den Diamantwerkers- bond het bericht brengen dat ook deze reuzensteen in Amsterdam geslepen zal worden en wel op de slijperij van den heer Jacq. Metz door den heer M. Barendedie ook den vorigen steen geslepen heeft. Reeds is het daar voor bestemde afgeschoten kamertje op de fabriek-Metz gereed. De Heer Barends denkt anderhalf jaar voor de bewerking noodig te hebben. Tramwegen In Aoordholland. Beverwijk. De werkzaamheden aan de trambaan worden geregeld voortgezet trots de hindernis, die de overweg der Holl. Spoorw. biedt. Des nachts wordt het materieel door middel van hulprails, die over den weg worden gelegd aan de noordzijde van den overweg ge bracht, waardoor het mogelijk is geworden, de route ook in de kom van het dorp aan te leggen. Men is nu reeds genaderd tot voorbij de r. k. kerk en men hoopt met een 14 dagen Limmenbereikt te hebben. Wanneer het weder dragelijk blijft zal de geheele baan tot aan Alkmaar, nog voor den winter gereed komen. Bij don Raad van Avenhorn is ingekomen een schrijven van de Kamer van Koophandel te Hoorn, waarin werd gevraagd of zoude kunnen worden gerekend op steun van Avenhorn voor den aanleg van een tram van Hoorn via Avenhorn. De Raad antwoordde echter dat er te groote bezwaren waren om op de zaak in te gaan. Bij Gebr. Belinfantevoorheen A. D. Schinkel te 's Gravenhage is verschenen een brochuregetiteld Eenige groote belangen van Amsterdam,Haarlem en geheel Noordholland bij een verbeterd spoor- en tramweg-verkeer Het is een overdruk uit het weekblad De Ingenieur, waarin plannen voor een nieuwe verbinding van Am sterdam naar Haarlem en verder met Zandvoort betere verbinding van Noordholland ten Noorden van het Y en daarbij minder last van spoorwegbruggen voor de scheepvaart in het Noordzeekanaal worden besproken. moord te Rulpen. Uit deze gemeente schrijft men Zaterdagavond tegen half zes uur is de veldwachter J. J. van Loo nabij een bosch gelegen tusschen Gulpen, in 't gehucht Rijmerstok vermoedelijk door een strooper vermoord. Op den ongelukkigedie vader is van vier nog jeugdige kinderen werden twee zware schoten gelost welke in en om het hart terecht kwamen en dus den dood onmiddellijk ten gevolge had. De veldwachter was op surveillance gegaan met den jager van graaf d'Ansembourg. Zij waren nauwelijks enkele passen van elkander, toeu de schoten vielen. De dader is nog onbekend. Een strooper is intusschen reeds in voorloopige hechtenis genomen. - »Ericus" schrijft in het »N. v. d. D." Een groot volksbelang. Woensdag a.s zal in de vergaderzaal der Eerste Kamer beslist worden, of onze boter onder contröle der Rijksproefstations mag gesteld worden. Zooals het voorstel thans luidt en veel kans heeft te worden aangenomen, zijn wij daukbaar, doch niet voldaan. Niet alleen fabrieken, ook handelaars en boeren moeten hun boter onder die contröle mogen stellen. Vooral op het gebied van boter hebben onze proefstations een uit muntenden naam in het buitenland niet weinig ver meerderd door het laatste optreden van dr. van der Zandedirecteur van het proefstation te Hoorn. Onze Londensche Butter Defense Association zal daardoor tevens winnen aan kracht. Bovendien was zeer gewenscht een minimum boete van 10Ü0 voor een boterfabrikant of groothandelaar die boter tracht uit te voerenwelke margarine blijkt te bevatten. Bij elke herhaling wordt die boete vertien voudigd. Van deze boeten worden betaald vaste be ambten die alle boter moeten keurenwelke wordt uitgevoerd. Engelsche deskundigen moeten worden nit- genoodigd om te zien, hoe deze wordt toegepast. Na de boter moet de kaas aan de beurt komen. Dit scherpe stevige wapen hebben wij noodig in den tarieven-oorlog waarin wij ons m. i. bij het vaststellen der tractaten heel kalverachtig hebben gedragenzeer tegen het belang der natie. Een andermaal beter en vooral Woensdag opgepast Dat men eensgezind zij, op ondergeschikte punten toegeve, opdat geen verschil van meening weer het voorwendsel zij tot uitstel en afstel. Zuivelproducten. Naar aanleiding van de aangekondigde bijeenkomst van Friesche Kamerleden om te overwegen welke mid delen in het werk te stellen waren om aan de achter morgen met een zeker vreemdsoortig gevoel. Ik zag in mijn verbeelding het nette ameublement en de kleine afmetingen van de kamer in mijn woning, ik verbeeldde mij evenzeer de gordijn van mijn bed en het gebeeldhouwd mahoniehout er van te herkennen. Het was of iets mij overtuigde dat ik niet was waar ik was, dat ik niet ontwaakt was waar ik scheen te zijn, maar in de kleine kamer in Sohio waar ik gewoon was te slapen in mijne gedaante van Edward Hyde. Ik lachte om mij zelve en begon op mijn psychologische wijze deze illusie te bestudecren, terwijl ik dit doende, langzamerhand weder in mijn ochtendsluimering geraakte. Toen ik daaruit geheel wakker werd, viel mijn oog on willekeurig op mijn hand. Welnu, de hand van Henry Jekyll was (zooals gij dikwijls hebt opgemerkt) groot, krachtig, wit en vrij gevormd. Maar de hand waarop ik nu staarde en duidelijk in het heldere morgenlicht voor mij zag, terwijl zij halt gesloten op het beddelaken lag, was met spieren als koorden bedekt, knokerig, donker geel en met dicht zwart haar begroeid. Het was de hand van Edward Hyde Ik bad er zeker reeds een halve minuut naar liggen staren, alvorens een plotselinge, verpletterende angst mijn borst beklemde, en ik uit mijn bed sprong en op den spiegel toesnelde. Wat ik toen zag deed mijn bloed verstijven. Ja, ik had mij als Henry Jekyll ter ruste begeven, en was als Edward Hyde ontwaaktHoe was dit te verklaren vroeg ik mij zelve af, en daarop met plotselinge ontzetting de vraag was dit te herstellen Wordt vervolgd). stelling van de Hollandsche zuivelproducten op de En gelsche markt een einde te makenvestigt men de aandacht op het feit, dat van 2731 October a.s. te Parijs het internationaal coöperatief congres zal worden gehouden in het »Musée Social du Comité de Chambrun." Daar zullen de afgevaardigden van de tallooze Engelsche consumptie- en andere vereenigingen zich zeker in grooten getale bevinden en de Nederlandsche afgevaardigden kunnen daar dus in het belang van den Nederlandschen landbouw werkzaam zijn. Het dagl. bestuur van den Nederlandschen Coöperatieven Bond, Surinamestraat 48 te 's-Gravenhage is bereid alle gegevensklachten en opmerkingen over den handel in zuivelproducten met het buitenland te ontvangente ordenen en aan de afgevaardigden naar het congres ter hand te stellen. Eenvoudige methode om natuurboter van margarine te onderschelden. Men neemt daartoe een bekervormig glas, waarin men de boter gedurende 10 minuten voorzichtig verhitde boter smelt hierdoor. Zuivere, goed bereide boter scheidt zich hierbij in een bovenste, olieachtige, heldere of bijna heldere laag en een onderste meer of mindor groote laag van niet-vette stoffen. Margarine is na smelting troebel en ondoorzichtig, en de zich alsdan afscheidende onderste laag, het bezinksel, is gewoonlijk gering. Boter uit margarine en natuurboter samengesteld vertoont, naarmate van de hoeveelheid bij gevoegde margarinemeer of minder sterke troebelheid van het vet, en is nooit zoo helder als zuivere natuurboter. Zoo men bij boterdie op bovenstaande wijze onder zocht isaan de zuiverheid twijfeltkan men deze scheikundig laten onderzoeken. Riltvuur. Door den heer J. Conijn te Edamop wiens hoeve deze week miltvuur uitbrak is aan den minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven, dat hij al zijn vee zal laten inënteu tegen die ziekte Door den minister is nu bepaald, dat aan den landman Conijn uit 's Rijks kas zal worden vergoed de volle waarde van elk ingeënt rund dat binnen een jaar aan miltvuur sterft. Vceuitvoor. Uit Rozendaal wordt geschreven Niettegenstaande de strengere contröle bij het invoeren van vee in België blijft de uitvoer uit Nederland toch van veel beteekeniswel een bewijs dat het Hollandsche vee in België op hoogen prijs wordt gesteld. In de afgeloopen week werden niet minder dan 89 waggons vee langs het grensstation Rozendaal verzonden waarvan 65 waggons bestemd waren voor België en 24 voor Frankrijk met een totaal vervoer van 1698 stuks vee. Ramlainmeren. Buitengewone prijzen worden thans in Engeland voor ramlammeren besteed. Op de markt te Lincoln verkreeg een fokker dezer dagen prijzen van gemiddeld 70 f 840). Een ram van H. Dudding bracht f 4410 op. Zekere heer Pearseen andere fokker kreeg voor een ram 4410voor een tweede 2520 en voor een derde f 1260. Dergelijke berichten komen ook in over de markten voor Shropshire en Schotsche lammeren. Deze hooge prijzen zijn het gevolg van de vraag van de zijde van de vleesch voortbrengende landen. In Zuid-Amerika vooral worden de Lincolnshire-rammen sterk gevraagd, en men schroomt daar niet, de hoogste prijzen te besteden. Tengevolge daarvan zijn deze ram lammeren voorloopig voor onze veefokkers onbereikbaar. Maar men zal wel doen, in het oog te houden, hoe men er overal op uit is, vleesch te leveren, dat in Engeland gewild is. Broeiing In steenkolen. Op het terrein nabij het stoomgemaal »de Lynden" te Haarlemmermeer is zware broeiing in de steenkolen. Men is druk bezig die groote hoeveelheid om te zetten terwijl de gemeentespuit gereod staat om wanneer het noodig isdienst te doen. Uit Anna Paulowna wordt van den 14 gemeld Onze predikant, de heer A. G. Pareaudie sinds 3 weken te Baarn vertoefdeom zoo mogelijk na een langdurige ziekte verder te herstellen, overleed gistel avond aldaar. De heer Pareau was algemeen bemind om zijn verdraagzaamheid en weldadigheidszin. Wormerveer. Alhier had in den avond van den 12 een droevig ongeluk plaats. In de olieslagerij »de Liefde" struikelde de machinist R., een zeer oppassend werkmanen viel op de dynamo waardoor zijn arm welke met een drijfriem in aanraking kwam hem van het lijf word gerukt en het hoofd zwaar gewond, zoodat hij terstond aan de gevolgen is bezweken. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij zal met den aanstaanden winterdienst tusschen Amsterdam en Haarlem 57 personentreinen doen loopenwaarvan 28 uit Amsterdam en 29 in omgekeerde richting, buiten de speciale doorgaande treinen. Twee engelsche dynamietmannen gearresteerd. Aan den Rotterdamschen hoofdcommissaris van politie werd dezer dagen door de Londensche poiitie medegedeeld, dat zich in de Maasstad twee gevaarlijke dynamietmannen bevonden. Zondagmorgen vroeg werden daarop in een der hotels aldaar beide personen overvallen en door den hoofdcom missaris in verhoor genomen. Zij bleken in het bezit te zijn van zeer gevaarlijke dynamietwerktuigen terwijl de op hen bevonden correspondentie aanleiding gaf tot uitge breide wisseling van telegrammen tengevolge waarvan in groote steden van bet buitenland arrestatiën en huis zoekingen hebben plaats gehad. De gevonden dynamiet werktuigen worden beproefd aan Rijks-pyrotechnische de werkplaatsen te Delft. De beide gevangen genomen Engelsche dynamietmannen zijn te Rotterdam onder strenge bewaking opgesloten en zullen vermoedelijk aan de Britsche regeering uitgeleverd worden. Hoe vroeg mag een haan kraaien T Een inwoner van Losnitz (Saksen) is gerechtelijk vervolgd wegens »groben Unfug", omdat zijn haan des morgens om zes uur door zijn kraaien de rust had ver stoord. De man is echter door de schepenrechtbank vrij gesproken op grond dat het kraaien der hanen een ken merkende eigenschap is van het buitenleven 6d het zesde uur op het platte land niet meer tot den nacht behoort.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2