No. 117 Eerste blad. Acht en ïtfegentigste Jaargang. 189CV ZONDAG 20 SEPTEMBER. Vrijwillige oefening in den Wapenhandel. Stedelijk Museum Buitenlan d. Nederland. ILkllAABSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOtrauco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Ad verten tien: Per regel «M&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Personeele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kwartaalsch kohier n°. 4 der perso- neele belasting, dienstjaar 1896/7, op 16 September 1896 door den Directeur der directe belastingen in Noordhol land executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 18 Sept. 1896. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeeüe kennis, dat er, bij genoegzame deelneming, gelegenheid zal worden gegeven tot vrij willige oefening In den wapenhandel aan per sonen van 16 tot 20 jarigen leeftijd. Aanvragen daarvoor moeten ter gemeente-secretarie gedaan worden vóór 24 September a.s. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 19 Sept. 1896. A. MACLAINE PONT. te AEKMAAR. Bezichtiging tegen ÏO ets. de persoon op Zondag 2Ï September, 's namiddags van 13 uur. Rostelooze bezichtiging op Zondag 4 October, 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie op Don derdag 1 October 1896, 's namiddags van 23 uur, ten stadhuize. Aan en voor kinderen beueden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op Baandag en Vrijdag van iedere week, 's namiddags van 1 3 uren. DUITSCDIjAIVD. Volgens de .Times" heeft keizer Wilhelm met den Czaar, tijdens diens bezoek te Bresiau, een onderhoud gehad over hun beider vredelievende be doelingen, en bracht hij daarbij 't gesprek op het Fransch- Russisch Verbond. De Keizer zou o. a. gezegd hebben, verheugd te zijn over het bestaan van dat Verbond, dat er toe zou medewerken den geest van revolutie die in Frankrijk, en 't nihilisme, dat in Rusland heerscht, paal en perk te stellen. Daar Duitschland in eigen boezem te strijden heeft met het wetenschappelijke socialisme den geest van vernietiging onder den schijn van huichel achtige wetenschappelijke formules een geest die zeer gevaarlijk is voor een volk dat lust vindt in duistere philosophische bespiegelingen, en dat meent te begrijpen wat diepzinnig is moeten wij de bewaarders zijn van orde en rust, de beschermers van den wereldvrede. Dat is de belangrijkste quaestiede bescherming van het bestaande. En als wij samenwerken om de vijanden van God en van de vorsten to bestrijden zullen wij den dank der wereld eu den roem der historie oogsten." Volgens de »Times"-correspondent bestaan er (ook hier weer) twee lezingen van het antwoord van den Czaar, volgens de eene zou hij gezegd hebben het geheel met den Keizer eens te zijn, volgens de andere zou hij zich niet definitief uitgelaten hebben. Dat dit bericht zeer de aandacht trektzoowel van hen die 't geloofwaardig achtenals van de onge- loovigen, en druk besproken wordt, laat zich hooren. EOYPTE. Het expeditiekorps is Zondagnamiddag uit Dulgo opgetrokken naar het zuiden. De weg liep langs de rivier voorbij dorpen te midden van dichte palmboschjes gelegen. Overal werden de troepen met groote vreugde door de inwoners bogroetde kinderen wierpen den soldaten trossen dadels toe. Den volgenden dag ontmoette de cavalerie bij een verkenning een troep Dervischen die een verlaten dorp plunderden. Van den vijand werden er zes doodge schoten waaronder de aanvoerderde overigen die in twee booten over den Nijl vluchtten vielen in handen van de inlanders en werden door hen gedood. De proviand en verdere benoodigdheden worden in stoombooten en schuiten vervoerd. EfVftEIiABTD. De anti-Turksche beweging in En geland breidt zich uit onder het volk. De meeting in Liverpool was druk bezocht, en uit een schrijven van Gladstone aan de bestuurderen der meeting blijkt, dat de oude staatsman zich aan het hoofd der beweging wil plaatsen. De meeting besloot een nationale beweging te bevorderen, om tegen de moorden in Turkije te protes- teeren. Naar men beweert, worden er pogingen aangewend om den prins van Wales te bewegen, een protestmeeting tegen de gruwelen in Turkije te presideeren. Men voert daarbij als argument aan, dat deze meetings geen partij zaak zijn, maar een nationaal karakter dragen. Talrijk zijn echter de invloedrijke personen in groote bladen, die waarschnwon tegen overijling en wijzen op de groote gevaren, waarin Engeland zich door een al te kras optreden steken zal. Zoo schrijft Sir Charles Dilke »Een gewelddadig optreden te Konstantinopel zou in zich sluiten de doorvaart door de Dardanellon, een operatie die het Britsche Middellandsche Zee-eskader wel zal kun en uitvoeren maar, misschien niet zonder zware, zelfs ver schrikkelijke verliezen. Onze positie in de wereld maakt, dat het verlies van één Britsch oorlogsschip voor ons gelijk staat met de algeheele vernietiging van eon Fransch of Duitsch legerkorps met al zijn wapens. Een gedwongen doorvaart door de Dardanellen zou ook een algemeenen oorlog kunnen doen uitbarsten wij zijn daartoe niet voorbereid en on3 bestaan als mogend heid zetten wij er bij op het spel. Intusschen meldt de »Allg. Ztg", dat de Engelsche re- geeriug aan de verschillende mogendheden een nota heeft gezonden, waarin gezegd wordt, dat Engeland onder geen omstandigheden een voortzetting van de onlusten in het Turksche Rijk kan gedoogen. Indien de mogendheden niet tot een overeenkomst kunnen geraken, zal Engeland op eigen verantwoordelijkheid moeten handelen. Die handeling kan, naar de .Westminster Gazette" meent, geen ander gevolg hebben dan de onttroning van sultan Abdoel Hamid. Wat er van dit laatste bericht waar is, en waarop de agitatie van 't Engelsche volk zal uitloopen, zal wel spoe dig blijken, daar lord Salisbury de Oostersche quaestie zeker met den Czaar, die maandag in Engeland ar riveert, zal bespreken. FKAAKKIJK. De fransche bladen blijven vol houden, dat de samenzwering der dynamietmaunen niet tegen den czaar gericht was eu zij vinden daarin steun bij de engelsche pers, die nu ook tot de overtuiging is gekomen, dat de Clan-ua-Gael het complot heeft op het getouw gezet, om in Engela^ 1 krachtdadig de iersche zaak te bevorderen. De .Vossische Zeitung meent, dat de aanslag wel tegen den czaar gemunt was en acht het bewezen, dat er een overeenkomst tusschen iersche fenians, fransche anarchisten en russische nihilisten bestaat. Het blad zegt, dat het complot oen pijnlijken indruk maakte in Europa en dat de ontdekking de vrees heeft doen ontstaan, dat de czaar wel eens niet uaar Frankrijk zou kunnen gaan, doch in het laatste oogeublik besluiten zijn reis naar het .beloofde land der bommenwerpers" op te geven. Hierin ziet het blad de oorzaak van de ijverige be moeiingen der fransche pers, om den ontdekten aanslag voor te stellen als onbeteekenend en niet tegen den czaar gericht. Eveneens verklaart de Voss. Ztg." de veranderde honding der engelsche pors uit vrees, dat de czaar zijn reis naar Balmoral kan opgeven. Dat iyvan uitgeleverd zal worden, achten de fransche bladen zeer waarschijnlijkslechts de socialistische or ganen protesteereu tegeu dit voornemen en maken er gebruik van om de regeering heftig aan te vallen. De .Petite République zegt zelfs, dat Frankrijk den naam .republiek' onwaardig is, als het politieke vluchtelingen, Russen, Armeniërs, Turken, Ieren en Italianen, uitlevert. Doch andere bladen stellen de misdaden der fenians voor als gewone moorden en zien in de gevraagde uit levering niets ongewoons. Te Parijs heeft men reeds een voorproefje gehad van de geestdrift, waarmede de czaar zal ontvangen wor den. De trein, die den czaar naar Parijs moet brengen, kwam gisteren uit Cherbourg terug en aan het station Passy la Muette stonden zeker duizend menschen om den keizerlijken trein te zien een paar honderd hadden zelfs een plaatskaartje genomen om op het perron toegelaten te worden. Zoodra zich voor een der portieren een rus sische pet vertoonde, ging er een groot hoera op en toen de russische ambtenaar zelf uit don trein stapte, werd hij met gejuich begroet. Men kan hieruit opmaken hoe het zal zijn als de czaar zelf komt. SPAWJE. Veertien duizend man troepen zijn te Havana aangekomen en de overige versterkingen worden de volgende week verwacht. Generaal Weyler heeft nog geen verbod betreflende het binnenhalen van den suikeroogst uitgevaardigd of schoon de Spaansche regeering het plan had goedgekeurd. Niettemin wordt aan de plantagehoudersdie onder de verdenking staan aan de opstandelingen geld te betalen om voor verwoesting van hun bezittingen gevrijwaard te blijven niet toegestaan op hunne plantages te laten werken. Onder deze omstandigheden verwacht men dat er in het aanstaande seizoen geen suiker zal zijn voor export. Een afdeeling gendarmen is slaags geweest met een bende oproerlingen. Van dezen werden vijftien gedood en 25 gevangen genomen. De gendarmes maakten een vijftigtal paarden buit. Volgens een officiëel telegram uit Manilla bedragen de daar aangekomen versterkingen 6000 man. Het plan is den opstand in Caviti tot een enkele plaats te bepalen en door insluiting ce onderdrukken. TURKIJE. De bevolking van Konstantinopel is nog zoo zenuwachtig, dat het minste iucident voldoende is om een paniek te verwekken. Zoo gebeurde het Dinsdag, dat bij den ingang van den tunnel, die Galata met Pera verbindt, een paar glasruiten braken. Op hetzelfde oogenblik vloog het publiek in dezen drukken verkeersweg naar alle kanten uiteen, iedereen liep of de dood hem op de hielen zat. Tegelijk werden de winkels in de buurt in zenuwachtige haast gesloten. Met verwonderlijke snelheid verspreidde de paniek zich door Pera, waar ook alle winkels gesloten werden. Ware de zaak niet zoo droovig, dan zou men har telijk kunnen lachen om de houding der Tnrksche regee ring in deze voor haar zoo troebele dagen. Terwijl heel Europa zich over den moord op do Armeniërs in 't harnas jaagt eu alle bladen plannen beramen om aan des Sultans heerschappij een einde te maken, ja zelfs zijn land te verdeelen, blijft de Porte even onverstoorbaar kalm als immer, en schijnt zich van geen kwaad bewust. Een sterk staaltje daarvan is 't volgende De .Evangelical Alliance" der Vereenigde Staten, die onlangr in een adres aan den Sultan genade en gerech tigheid voor zijn Armenische onderdanen had gevraagd, heeft door bemiddeling van den Turkschen gezant te Washington het antwoord van den Sultan ontvangen. In dit antwoord wordt botweg alle mishandelingen van Ar meniërs in Turkije ontkend Er komt o a. deze zin snede in voor: »De keizerlijke regeering heeft hun eigen dom hun leven en hun eer beschermd, en hun algeheele vrijheid van geweten verzekerd." De Daily Chronicle, die dit bericht uit Nieuw-York geseind krijgt, plaatst het onder het opschrift: »De groote Leugenaar." De bevrediging van Rhodesia is nog niet verder ge komen. Onderhandelingen met den stam van Ndama hebben ook tot niets geleid. De stam weigert zich over te geven en verklaart, dat zij van levensmiddelen ruim schoots is voorzien. Men lacht over het denkbeeld dat de stam uitgehongerd zou kunnen worden. »Wij willen wel eens zien wat de blanken werkelijk kunnen doen daar alles beter is dan het werken in de mijnen", zoggen zij. Daarentegen wordt gemelddat de voornaamste induna's van het district Mazal verlangend zijn om zich over te geven. Een patrouille van majoor Tenuant'st roep heeft Cham- benook's kraal genomen en het hoofd zelf krijgsgevangen gemaakt. Akersloot. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Aardenbnrg (Zeeuwsch Vlaanderen) door ds. R. G. C. Oldemanpredikant alhier. Uangedijk. Alleen van deze streek hebben deze week een 40tal personen een bedevaart uaar Kevelaar gemaakt. Stom petoren. Het jaarlijksche schoolfeest is weder voorbij. Onder zeer gunstige omstandigheden droog en frisch wederbezochten de hoogste klassen per tram .Artis" en gingen de kleinen per rijtuig naar Bergen en Alkmaar's speeltuin. Dat er pret werd gemaakt, behoeft niet te worden gezegd. Seliagen. Voor de harddraverij op den 22 al hier te houden zijn reeds de volgende 7 bekende dravers aangegeven.Huntress", .Sokol", .Sador", .Rejected", .Lucil", .New Bold" en .Monopole" Ongetwijfeld wacht dus den paardenliefhebbers een belangwekkende strijd. Door onvoorziene omstandigheden verzoekt de secre taris der harmoniekapel alhier ons te melden kan het reeds aangekondigde tweede zomerconcert der kapel op den 20 niet plaats hebben en is dit tot den 27 uitgesteld. Texel. In de laatstgehouden vergadering van het departement .Texel" der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen werd door den heer C. A. de Braai verslag uit gebracht van de in Mei te Amsterdam gohoudon algemeene vergadering. Door het bestuur werd medegedeeld, dat in het a. s. seizoen als sprekers zullen optreden de heeren D. Stigter te Amsterdam, M. van Kleef te Leiden, A. R. Sloos te Winkel, C. P. Bigot te Amsterdam, J. deJongh te De Waal on W. Bax te Zaandam. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren R. S. Kuperus en A. Wagemaker, terwijl de heer C. A. de Braai tot secretaris werd benoemd. Wilde kastanjes. Wie in zijn tuin veel wilde kastanjes heeftbe hoeft niet al die vruchten nutteloos te laten. Door ze te pellen te raspen het aldus verkregen meel te zeven en dan in den oven te drogen krijgt men een poeder dat als waschmiddel voor de handen uitstekend is en ze blank en zacht maakt. Wil men het bewaren, dan moet men dat in blikken doozen of busjes doen die men niet te groot neemt omdat heteenmaal opengemaakt spoedig bederft. Men kan het poeder parfumeeren met iris do Florence of violengeur. Van dit meel kan men nog op een andere manier partij trekken. Men stort het in een kom giet er kokend water oproert sterk en laat hot dan bezinken het water is dan eene emulsie geworden waar men laken en wollen stoffen zonder zeep uitmuntend mee kan schoon krijgeu. Hiervoor behoeft het meel niet gezeefd te worden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1