Kantongerecht te Alkmaar. Gevonden "Voorwerpen. N e d e r 1 a n d. Advertentièn. De Notaris B. YAN DER VEEN, BURGERLIJKESTAND. 5e klasse4e lijst18 Sept. Nr. 5523 f 1000; Nr. 12081 f 400; Ns. 2189, 2594, 5672, 6571, 7394, 8416, 14200 en 14373 f 200 Ns. 1008 2228 2937, 3889, 5351, 6081, 7670, 16636 en 18447 f 100. aan- de van den wordt toegekenddoch zij acht die te geringin merking nemendewat hierboven is aangevoerd en moeite en opofferingen die de studie er voor onderwijzer eischt. Waar de Wet op het L. O. het minimum voor den hoofdonderwijzer f 200,hooger stelt dan dat van den gewonen onderwijzer, mag eene verhooging met t 100, voor deze acte zeker niet buitensporig genoemd worden. Wat punt d betreft, wenscht de afdeeling onder uwe aandacht te brengen dat alle onderwijzers met hoofd- acte verplicht of niet, in gewone omstandigheden dezelfde werkzaamheden verrichten, waarom zij meent, dathet sala ris voor beiden gelijk dient te zijn. Slechts dan wanneer de onderwijzer met verplichte hoofdacte de functie van hoofd der school waarneemtis er reden om de meerdere werkzaamheden met eene toelage te beloonen. Dat het onderwijs in eene vreemde taal eene extra vergoeding vereischtbehoeft h. i. geen betoog. Omtrent het tweede gedeelte van het adres, meent zij het volgende te moeten opmerken Te lang reeds zijn de onderwijzers en onderwijzeressen eener school verstoken van allen invloed op den gang der zaken aan die school. Het behoeft h.i. geen betoog, dat het wenschelijk is, aan de onderwijzers en onderwijze ressen, de personen, die het onderwijs moeten geven, in vloed toe te kennen op de regeling van de aangelegen heden der school, waaraan zij werkzaam zijn. Nu mogen er hoofden van scholen wezen, die verstandig genoeg zijn, het personeel der school te raadplegen, velen zijn er ook, die dit niet doen in elk geval mag zulk eene belang rijke zaak niet worden overgelaten aan üe toevallige goede gezindheid van het hoofd. Het is dus wenscholijk dat art. 21 van de wet op het L. O. eene wijziging onderga. Maar zoolang dit niet gebourd is, kan in de gemeente-verordeningen de schadelijke werking van dit artikel, voor een deel althans, ondervangen worden zonder met de wet zelf in strijd te zijn. Vandaar het verzoek om in de verordening op het O. L. O. in deze gemeente bepalingen op te ne men in den geest van het laatste gedeelte van het adres. Zitting van 18 September 1896. S. Sw., Amsterdam, politieovertreding, f 1 boete of 1 dag hecht. H. de J., Oudorp, overtreding voor het Waterschap de Schermeer, f 1 bjete of 1 das hecht. A. de Gr. Kz., Egmond aan Zee, zoeken naar eieren van wild, f 1 boete of 1 dag hecht. A. C. V., Alkmaar, ledigen van een emmer vuilnis in een water binnen de gemeente Alkmaar, f 3 boete of 1 dag hecht. J. v. d. B., Alkmaar, vischwetovertreding, f 1 boete of 1 dag hecht. A. P., Alkmaar, bevisschen van eens anders visch- water, f 1 boete of 1 dag hecht A. Kr., Limmen, overtreding prov. regl. op de wegen, f 1 boete of 1 dag hecht. J. T., Assendelft, als boven, f5 boete of 2 dagen hecht. P. P., Alkmaar, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. H. B. H., Alkmaar, burengerucht, f 5 boete of 3 dagen hecht. A. Gr., Alkmaar, overtreding prov. regl. op de wegen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. E. BI., Alkmaar, dronkenschap, f 2 boete of 2 dagen hecht. H. K., Alkmaar, als boven, le herhaling, 3 dagen hecht. A. Zw. Pd., en N. Gr. Jd., Egmond aan Zee, strooperij de le f 1 of 1 dag hecht., de 2e f 0,50 of 1 dag hecht. A. C. K. en J. D., zonder vaste woonplaats, dronken schap, le lierh., de le f 3 boete of 3 d. hecht., de 2e f 2 boete of 2 d hecht. P. H. Tz. en F. R., Rijp, als bovon, ieder f 2 boete of 2 d. hecht. A. Gr. en K. Tj., Rijp, 2e herh., als boven, de le 7 d., de 2e f 3 boete of-3 d. hecht. R. Sch., Schermerhorn, overtr. prov. regl. v,/d. wegen, f 1 boete of 1 dag hecht. J. H. B. A., Alkmaar, dronkenschap, f 3 of 2 d. hecht. M. J. F. B., Amsterdam, als boven, f 1 boete of 1 dag hecht. D. St., Oude Niedorp, overt, prov. regl. o. d. wegen f 1 boete of 1 dag hecht. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tusschen 9 en 12 uur Een gouden ring een sigarenkoker een ring met sleu teltjes een r. c. kerkboekje een buissleuteleen hor logeketting een zilveren oorknopje een handschoen een portemonuaieeen kruiwagentje een mattenklopper; een tabakszakje een oorbelletje een griffeldoos een streng- ophouder een kousje oen zilveren dameshorloge. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 19 Sept. 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. Heerhugowaard. Geboren. 4 Aug. Matthijs, z. van Thijs Peper en Pietertje de Graaf. 9 Aafje, d. van Johannes Ens en Aaltje Messchaart. 10 Catharina, d. van Jan Bras en Cornelia Hoekma. 11 Alfra Adriana, d. van Simon Jozef Zuurbier en Geertruida de Waard. 18 Arie, z. van Jan Goudsblom en Johanna Elisa beth Kuilman. 29 Dirk, z. van Pieter Ursem en Aaltje Klaver. Overleden. 3 Aug. Pieter, z. van Jan Witsmeer en Pietertje Hit- tema, 15 j., overl. te Oude Niedorp. 9 Geertje Zuurbier, wed. van Cornelis Appelman, 66 j. 15 Pieter Pannekeet, echtgen. van Elisabeth Baij, eerder van Grietje Alles, 73 j. Cornelis, z. van Cornelis Koning en Antje Molenaar, 17 j. 22 Meintje, d. van Cornelis Koeman en Stijntje Hopman, 21 j. 28 Theodora Maria, jd. van Adriaan Swinkels en Johanna Maria Klein, 14 w. Schoorl. Geboren. 1 Aug. Emma Johanna, d. van A. J. Peeck en J. Veen- huijsen. 3 Martje Anna, d. van P. Keuris en N. Schenk. 19 Trijntje, d. van J. Ridder en A. Beukers. 26 Agatha Maria, d. van K. Raat en M. Dekker. 27 Elisabeth Maria, d. van K. Raat en M. Dekker. 28 Catharina Elisabeth, d. van C. W. Groot en C. Kraakman. 29 Maria Christina Catharina, d. van H. Selhorst en M. C. J. Muelink. Overleden. Persoon van het mannelijk geslacht uit zee aangespoeld op 16 Aug. 27 Aug. Elisabeth Maria, d. van K. Raat en M. Dekker. Stemdistrlcten. De minister van binneulandsche zaken heeft de Gede puteerde Staten der provinciën uitgenoodigd hem uiter lijk op 1 November hun adviezen te zenden over de vaststelling der stemdistricten. De nieuwe Kieswet bepaalt namelijk dat de kiesdis tricten, die voortaan elk slechts één lid ter Tweede Kamer afvaardigen door den minister worden verdeeld in stem- districten. De bedoeling is namelijk de kiezers de gelegenheid om te stemmen zoo gemakkelijk mogelijk te maken door het stembureel in hun nabijheid te brengen. De wet beveelt daarom dat elk stemdistrict in den regel niet meer dan 1000 kiezers zal bevatten en in zijn aanschrijving zegt de minister dat, als plaatselijke omstandigheden het eischen een veel kleiner getal kan worden aangenomen. Een uitstekende maatregel, om te zorgen dat »voor de grooto meerderheid der kiezers geen groot tijdverlies uit deelneming aan de verkiezing voortspruitte." De taak van Gedeputeerden is intusschen niet zoo ge makkelijk als het wel schijnt. Het is immers onmogelijk reeds bij voorbaat te bepalen hoeveel kiezers elk kiesdis trict zal hebben. Zij zullen er dan ook een slag in moeten slaan en door globaal te berekenen hoevelen zich op zijn hoogst kunnen aanmelden volgens de gegevens der personeele belastingen pensioenlasten en rijkspostspaarbank-statis tiek, een indeeling voordragen. De eerste indeeling zal dan ook vermoedelijk nog al gebrekkig zijn en in het volgend jaar wel herziening behoeven. resolutie verwachtende, zich haast zijne inkoopen te doen en deze uit te voeren. Vooral le kwaliteit kalvevaarzen worden druk gezocht en met goed geld betaald. Overigens is er in den handel van rundvee weinig ver andering gekomen. Over het geheel gaat de handel vrij levendig. Stieren voor de slachtbank gaan iets stiller, doch dit is van geen invloed op de prijzen tot nog toe. In vette schapen en lammeren is de handel standig met goeden omzetin melke schapen stilletjes het seizoen is daarvoor nog niet begonnen. In jonge biggen biggen blijft de handel fleurigook magere varkens zijn wel zoo duur. Vette in één doen, van 17 tot 19 ets. het '/i K.G. levend gewicht; vette IHr. Haffmans. Uit 's-Graveuhage wordt gemeld dat het Kamerlid Haffmans, een der veteranen der katholieke partij, den 16 is overleden. Bijna 30 jaren (sinds November 1866) heeft de heer Haffmans zitting in de Kamer gohad. Met hem verdwijnt een der eigenaardigste figuren uit dat regeeringscollege. Vooral in den laatsten tijd sprak de heer Haffmans zelden, doch zijne redevoeringen kruidde hij immer met een zekere luimigheid, die hij ook in het door hem geredigeerde «VenlooBch Weekblad" ten toon spreidde. Harddraverij te Beverwijk. Voor de den 17 te Beverwijk gehouden harddraverij waren 12 paarden ingeschreven. De prijs, 200, werd gewonnen door den zwarten hengst «Sador" van den stal »Trio", te Soest, berijder J. F. de Boer; de le premie, 75, door de vos-merrie »Moquette" van D. Vermaat, Charlois, berijder J. de Boer; de 2e premie, f 50, door den donkerbruinen hengst »Sokol" van Th. J. Dop, Hil versum, berijder: M. G. Derksen; de 3e premie, f 25, door de vos-merrie »Angeline" van den stal »Jan Steen'', 's-Hage, berijder: A. van den Akker. Wedstrijd voor ploegers. Van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier heeft op Dinsdag, 13 Octobereen wedstrijd voor ploegers plaats. Hij wordt gehouden op de hoeve »Casualita", in den Groet polder te Winkeldes morgens te 8 uur. Voor elk deelnemer, die volgens het oordeel der jury blijkt to zijn een uitstekend ploeger, is 5 beschikbaar, benevens een getuigschriftwaarop het rangnummer der bekroning zal worden vermeld. De mededingers moeten zelf voor ploeg en bespanning (drie paarden) zorg dragen. Aan gifte moet geschieden vóór of op 8 October, bij den heer K. Breebaart Jz., te Winkel of bij den secretaris W. Teengs, te Alkmaar. Zaandamsche tentoonstelling. De termijn voor de afhaling der prijzen van de Zaandammer loten is thans vastgesteld als volgt «Binnen negen werkdagen, makende met den tusschen- vallenden Zondag, tien dagen, na de trekking bestaat ge legenheid om de getrokken prijzen af te halen, (24, 25, 26, 28, 29, 30 Sept. en 1, 2 en 3 Oct.) dagelijks van 9 tot 4 uur, aan het café »'t Wapen van Amsterdam" te Zaandam. Nationaal Fonds. Als opbrengst van de fancy-fair, in Juli j.l. op Zorg vliet gehouden, is bij het bestuur der vereeniging «Natio Daal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrek kingen van in Nederlandsch-Indië gevallen militairen" de belangrijke som van f 9000 ontvangen. Boord te («ulpen. Was men algemeen van meening bij de arrestatie van J. Gerards, dat men den juisten moordenaar van den veldwachter van Loo zou gevonden hebben, het bleek niet het geval te zijn. Gerards is andermaal op vrije voeten gesteld. Er schijnt ook niemand te zijn, die ophel dering in deze zaak kan geven. Thans is bericht ontvangen van den officier van justitie, dat f 500 beloouing zal toegekend worden aan dengene, die aanwijzing kan doen van den dader. Veehandel in Friesland. Terwi]l Duitschland nog steeds zijne grenzen voor ons vee gesloten houdt waarheen anders zeer veel van ons fokvee wordt uitgevoerd gaat nu het gerucht, dat binnenkort ook Belgie nog scherpere maatregelen zal toepassen bij den invoer van vee uit Nederland. Dit gerucht geeft aanleiding tot drukkeren handel in kalf- en fokvee, wellicht doordat menig koopman, de scherpe biggen van 15 tot 12,/2 cent. Daar er aardappelen in overvloed zijn en de graan prijzen niet hoog, zal, ondanks de lage prijzen van de vette varkens, heel veel gemest wordenvooral door arbeiders en kleine bouwboeren, die niet genegen zijn de aardappelen aan de fabriek te verkoopon, wegens den lagen prijs. Botterdam. Alhier is in den nacht van den 10 omstreeks 2 uren, vermoedelijk door het het warmloopen van een der machinodeelen, brand uitgebroken in de spinnerij, behoorende bij de touwslagerij van de firma Jan Hoos, een gebouw van ruim 100 meter lengte waarin ongeveer 80 weeftoestellen waren en waarvan de boven verdieping tot hennepzolder diende. Tengevolge van den voorraad hennep en andere brand bare stoffen kreeg de brand in zeer korten tijd een aan zienlijke uitbreiding, zoodat van het gebouw en zijn in houd nagenoeg niets gespaard is gebleven. Vier Kraling- sche en twee Rotterdamsche spuiten, benevens eene stoom spuit, gaven water en men slaagde er in de bijgebouwen te sparen. Ketelhuis en machinekamer hadden het geducht te verantwoorden, doch zijn behouden gebleven. De fabriek was ongeveer 40 jaar oud. Er waren aldaar 150 a 200 personen, zoo mannen als vrouwen, werkzaam, die thans voor een deel zonder werk zijn. De schade wordt geraamd op f 150,000 f 200,000. Alles was op Rotterdamsche beurspolis verzekerd Oudendijk. Onze geachte predikant, de heer Ds. H. J. v. d. Weert, zal op Zondag 27 September zijn afscheidsrede honden. Zijn Eerw. gaat deze gemeente verlaten en als rustend predikant te Enkhuizen wonen. Schagerbrug. De hoofdprijs in de den 15 ge houden verloting van paarden, vee, landbouwwerktuigen enz., een paard, kar en tuig, ter waarde van J 600 is gewonnen door N. de Jong, schipper te Barsingerhorn. Te Harlingen heeft een kind van den slager de B. een groote kraal doorgeslikt, welke in de longpijp is blijven steken door het gat van de kraal kan de kleine nog altijd adem halen. Daar 't niet juist te bepalen is, waar het voorwerp zit, in geval eene operatie blijkt noodig te zijn, zal den kelijk de hulp worden ingeroepen van een Amsterdamschen deskundige, die met Röntgen-stralen photographeert. Tot verdrijving van mollen. Als een middel om mollen te verdrijven, zonder ze te dooden, wordt in het «Frankfurter Journalaan bevolen, de molshoopen gelijk te maken, in den ingang een lap met petroleum of koolteer te leggen en dan de opening met aard dicht te maken. De sterke lucht van de petroleum of het teer verdrijft den mol weldra en hij komt op die plek niet weer te voorschijn. Gaat het nu naar een ander gedeeltedan doet men daar evenzoo en na verloop van eenige dagen zal de mol den tuin of de weide verlaten. Door dit eenvoudig middel houdt men de mollen weg, waar zij lastig zijn en zij blijven toch leven voor het nut, dat ïij doen op het veld. Dat verdient meer aanbeveling dan het vergiftigen of het vangen in vallen van deze dieren, die meer nut dan schade doeno.a. door het verdelgen van schadelijke insectenlarven bij verbazend groote hoeveelheden. 358e STAATSLOTERIJ. Bi] vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Amster dam Tweede Kamer, van 18 Juni 1896 is het huwe lijk tusschen Vrouwe MARTHA MARIA BENTEN zonder beroep, wonende te Amsterdam, on Mr. JACOBUS KAPPE1JNE VAN DE COPPELLO, Advocaatmede wonende te Amsterdam verklaard te zijn ontbonden door Echtscheidingmet allo gevolgen daaraan door de Wet gehecht. GEVRAAGD met 1 OCTOBER oen flinke 5 P. G., tot Januari a.s., by C. VAN STAM, Alkmaar. te Schoorldam zal op Woensdag 14 October 1896 by opbod, en op Woensdag 21 dier maand bij afslag, telkens voormiddags 10 uur, in de herberg van W. IVANGH te SCHOORLDAM, in het openbaar verkoopen 1. Huismanswoning, met Boet, Erf en Welland, in de gemeento Warmenhuizensectie D, nos. 602, 356, 357, 423, 487, 247, 248, groot 10 bunders 94 roeden 54 ellen. 2. Hulsmanswonlng, met Boet, Erf en Weiland, aldaar, sectie D, nos. 554,116, 120, 121, groot 7 bun ders 43 roeden 52 ellen. 3. Rietland aldaar, sectie D, no. 311, groot 49 roeden 50 ellen. 4. Bosch aldaar, sectie D, no. 31, groot 27 roeden 20 ellen. Eerst elk afzonderlijk en dan in combinatiën. Breeder bij billetten omschreven. Eigendom van den heer P. SEVENHUIJSEN.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 7