Het Geheimzinnig Testament. No. 118. Acht en Negentigste Jaargang 1896. WOENSDAG 23 SEPTEMBER. Vrijwillige oefening in den Wapenhandel. Stedelijk Museum B u i t e ïi 1 a 11 d. FEUILLETON. ROBERT LOUIS STEVENSON. ILKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rjjk f 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlëns Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 De BURGEMEESTER der 4UMAAE brengt ter algemeens kennis, dat er, bij genoegzame deelneming, gelegenheid zal worden gegeven tot vrij willige oefening ln den wapenhandel aan per sonen van 16 tot 20-jarigen leeftijd. Aanvragen daarvoor moeten tor gemeente-secretarie gedaan worden vóór 24 September a.s. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 19 Sept. 1896. A. MACLAINE PONT. te ALKMAAR. Bezichtiging tegen ÏO ets. de persoon op Zondag 27 September, 's namiddags van 13 uur. Kostelooze bezichtiging op Zondag 4 October, 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der commissie op Don derdag 1 October 1896, 's namiddags van 23 nar, ten stadhaize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaliDg van 25 ets. de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, 's namiddags van 1 3 uren. DUITS® IILAAD. In een anarchistische vergadering te Berlijn van 400 personen zette redacteur Landauer uiteen, dat de Armenische beweging te Konstantinopel een sociaal-revolutionair karakter draagt. Het plan om een aanslag te doen op de Ottomaansche Bank was reeds aan de deelnemers van het socialistisch congres te Londen bokend, nit do acten die Landauer mededeelde. - De nieuwe suiker wet bestaat nog geen vier maanden en reeds klagen de suikerfabrikanten steen en been over hare werking. Zij heeft den accijns verhoogd en eveneens de uitvoerpremiesmet het doel der suikerindustrie te hulp te komen. En nn zijn deze week de fabrikanten bijeengekomen om de verklaring af te leggen «dat de overproductie niet enkel niet is afgenomen, maar dat de wet de fabrikanten door hare bepalingen juist tot over productie dwingt.'' De wet had de goede bedoeling het buitenland tot vermindering der nitvoerpremiën te nopen. Het tegendeel is echter gebeurd. Oostenrijk heeft reeds de premie verhoogd en Frankrijk gaat hetzelfde doen. Zoo wordt de kwaal al erger. In verband daarmede zijn de prijzen sterk gedaald men betaalt thaus 19.50 mark voor de 100 kilo ruwe suikerdie in den vorigen winter nog 25 mark golden. DOOR EGYPTE. Een telegram van den Engelschen opper bevelhebber meldt dat Karma is bezet. Nadat de Der- wischen zich op den linkeroevor in Hafir hadden teruggetrokken, opende de genoraal, van den oostelijken oever af, het geschutvuur op de stelling van den vijand, en ga? aldus aan drie kanonneer booten gelegenheid om den stroom op te varen naar Dongola. De vijand heeft aanzienlijke verliezen geledeneen zijner stoombooten is gezonken. De generaal blijft voor eerst te Kerma met het gros der troepen. Volgens eene mededeeling der inboorlingen zon Bishara, de gouverneur van Dongola een bekend krijger ernstig gekwetst zijn. ENGELAND. Een aanzienlijk eskader is bijeenge bracht om den czaar in te halen. De prins van Wales en de hertog van Connanght zullen te Lelth den czaar en zijn gemalin tot op den steiger van de aanlegplaats te gemoet gaan. Een ontzaglijke troepenmacht en polite- macht is op de been om den weg van de aanlegplaats naar het station af te zetten. De politie heeft haar voorzorgsmaatregelen verdubbeldeen groot aantal rns- sische politieagenten zijn overgekomen en belast met de bewaking der nihilisten. Het bezoek aan koningin Victoria zal geheel het ka rakter dragen van een familie-gebenrtenis. De toegang tot de omstreken van het kasteel is streng verboden voor personen die niet tot de omgeving van de koningin of van den czaar behooren. De czaar blijft te Balmoral tot 3 October. Zonder Londen aan te doen vertrekt de keizerlijke familie dan naar Portsmouthom de reis naar Parijs te aanvaarden. De Engelsche bladen komen geleidelijk tot de over tuiging, dat de Turksche quaestie zonder medewerking van Rusland niet op te lossen is. Lord Salisbury blijft, voorzichtigde eenheid van handelen met de overige mogendheden op den voorgrond stellenen Rusland vat zijn taak als beschermer van Turkije zeer ernstig op. Gladstone heelt zich beschikbaar gesteld om in een meeting te Liverpool te spreken ovej de Armenische moorden. Volgens de »Freis. Ztg." worden te Londen ten gevolge van de papieren die gevonden zijn bij den dyna- mietman Bell uitgebreide maatregelen genomen ter be waking van voorname openbare gebouwen. Zoo zijn de politiewachten bij het Parlementde Beurs, de kathedraal van Sint-Paal, de abdij van Westminster, het Britsoh Museum en het Mansion-Honse verdubbeld. De »Times" meldtdat de goederen van twaalf rijke Arabieren te Zanzibardie hebben deelgenomen aan het verzet tegen Engelandzijn verbeurd verklaard. De onttroonde saltan is nog steeds op het Dnitsche consulaat. Uit vrees voor een beschieting der stad door Dnitsche oorlogsschepen hebben vole Arabieren hnn bezittingen weggebracht en de meeste Indiërs de stad verlaten. FRANKRIJK. De regeering heeft volgens de Frankf. Zeit., den 19 van de Engelsche het verzoek ont vangen Tynan nit te leveren. De Parijsche gemeenteraad heeft beslotenden Czaar in corpore aan het station te gaan ontvangen. Bij het bezoek van den Czaar aan het stadhuis zal een groot concert worden gegeven waarbjj het publiek in het stad huis wordt toegelaten verder is een groot algemeen volksfeest voor geheel Parijs ontworpen de lengte van den aanleg der illnminatie daarvoor zal zestig kilometer bedragen. Voor de toebereidselen der feesten is den stadsarchitect een onbeperkt krediet geopend. Opdat de armen ook in de feestvreugde zullen deelen, zal 200.000 frs. onder hen verdeeld worden. Aan de parade ter eere van den Czaar znllen vier legerkorpsen deelnementer gezamenlijke sterkte van 70.000 man. Waarschijnlijk zal de minister van oorlog, generaal Billot, het bevel over de troepen op zich nemen. De czaar heeft te Kopenhagen baron Cazede l'Ore ontvangen die hem namens ongeveer acht duizend Fran- schenwaaronder president Faure een prachtig servies heeft aangeboden. Dit geschenk was bedoeld als huwe lijkscadeau doch is eerst dezer dagen gereed gekomen. Het is vervaardigd vau Sèvres-porcelein en uit de hand beschilderd met de wapens van Frankrijk. ITALIË. De Opinione meldt, dat prinses Helena van Montenegro in de kerk van St. Nicolaas te Rome tot het Roomsche geloof zal overgaan. Het huwelijk zal uitgesteld worden wegens het over lijden van prinses Olga van Montenegro. De regeering heelt besloten een eskader van vijf of zes pantserschepen naar de Levant to zenden. De Paus heeft een apostolischen brief doen openbaar maken over het vraagstnk der geldigheid van Anglikaan- sche orden. De Pans bekrachtigt daarin alle decreten van zijn voorganger en verklaart de Anglikaansche orden voor onwettig. Hij eindigt met een uitnoodiging tot het Engelsche volk om in den schoot der kerk weêr te keeren. VOORWEGEN. Nansen heeft als afscheidsfeest aan zijn twaalf reisgenooten een maaltijd aangeboden. Aan elk der wakkere varensgezellen overhandigde hij, als een herinnering aan de reis, 500 kronen. In een vergadering, die dezer dagen te Christiania werd gehouden, is besloten pogingen aan te wenden oen nationaal fonds bijeen te brengen, waaruit aan behoeftige deelnemers van Noordpool- expedities alle jaren een nit- keering zal kunnen geschieden. RUSLAND. In het Oosten van Siberië zijn de rivie ren buiten de oevers getreden. Over een afstand van twee honderd wersten is de Transsiberische spoorlijn vernield en men vreest voor grootere schade, daar bij het verzen den van dit bericht de stortregens nog steeds aanhielden. Een aantal dorpen zijn overstroomd de oogst is vernietigd. SI'ANJE. In een hui3 te Tanl op de Philippijnen zijn dynamietbommen, Japansche vlaggen en vlaggen van de ontworpen Philippijnsche republiek gevonden. Het huis werd bewoond door rebelleu. Een versterking van 400 man is nit Barcelona naar Manilla vertrokken. 17) Daarna zat hij den ganschen dag over het vnur in zijn kamer op zijn nagels te bijten, hij at er ook, alleen met zijn angstterwijl de bediende voor zijne blikken ineenkromp en toen het volslagen duister was plaatste hij tich in den hoek vau een dicht gesloten rijtuigen -iet zich door de straten der stad rondrijden. Ik zeg voort durend hijhet is mij onmogelijk ik te zeggen. Dat hellekind had niets menschelijks er leefde niets in hem dan vrees en haat. En toen hij ten laatste bedachtdat de koetsier ergdenkend zonde kunnen worden verliet hij het rijtuig en sloop te midden der arglooze menigte verder terwijl deze twee gewaarwordingen hem bijna tot razernij brachten. Toen ik in Lanyon's woning een weinig tot mij zelf kwam, trof mij wellicht eenigszins de angst van mijn onden vriend ik weet het echter niet zeker want dit was wel het kleinste onderdeel van de afschuw, waar mede ik op deze aren terngzag. Er had een algeheele verandering met mij plaats gehad. Het was niet langer de vrees voor de galeïen maar veeleer die om Hyde te zijn, die mij vervolgde. Ik vernam de veroordeeling van Lanyon als in een droom, en evenzoo was het als in een droom dat ik tehuis kwam en mij op mijn bed legde. Ik sliep nog, toen het reeds lang dag was, of liever ik lag in een zware, diepe sluimering, die zelfs de benauwde visioenen die mij marteldeD, niet in staat waren te ver storen, Ik ontwaakte zeer geschokt en verzwakt, maar desniettemin verfrischt. Ik haatte en vreesde nog wel de gedachte aan het ondier, dat in mijn binnenste sliep en bad geenszins de verschrikkelijke gevaren van den vorigen dag vergeten maar ik was toch weder thnis in mijn eigen kamer en diebt bij mijn medicijnenen de dankbaarheid wegens mijne redding rees zóó hoog in mijne zieldat ik zelfs weder begon te hopen. Ik liep na mijn ontbijt, met lichten tred over do bin nenplaats, en ademde met blijdschap de frissche morgen- lacht in, toen ik plotseling op nieuw door dat onbe schrijfelijk gevoel werd aangegrepen dat gewoonlijk de verandering aankondigde, en ik had nog slechts even den tijd om mijn kabinet te bereiken, voor ik weder de harts tochten van Hyde in mij voelde ontwaken. Er was toen een dubbele dosis noodig om mij weder tot mij zelf te doen komen, en helaas, toen ik zes uren later zorgvol in het vaar zpt te staren, keerden de benauwdheden terug, en moest ik den drank weder aanwenden. Kortom, van af dien dag scheen het dat ik alleen door bovenmen- schelijke krachtsinspanning en door onmiddellijk gebruik van den drank in staat was om het uiterlijk van Jekyll te behouden. Elk nar bij dag zoowel als bij nacht werd ik door de voorafgaande schokken overvallen vooral als ik sliep, of zelfs slechts even in mijn stoel indommelde, was het altijd als Hyde, dat ik ontwaakte. Onder de macht van dit voortdurend dreigend vonnis en door de slapeloosheid waartoe ik mij zelf thans ver oordeeld had, werd ik wat mijn eigen persoon betrof, een schepsel dat door koorts verteerd en uitgeput werd, on noemelijk zwak naar lichaam en geest, en onophoudelijk met een en dezelfde gedachte bezield, de angst voor mijn ander ik. Wanneer ik echter sliep, of de kracht der medicijn vervlogen was had do transformatie bijna on merkbaar plaats, (want de benauwdheden werden met den dag minder), en werd mijn geest door schrikbeelden verontrust, mijn ziel met een onredelijken haat vervuld, terwijl mijn lichaam niet krachtig genoeg meer scheen om dien strijd te verduren. De krachten van Hyde schenen toegenomen te zijnnaarmate die van Jekyll afnamen. Eu gewis was de haat, die hen thans veroor deelde, van beide zijden even sterk. Bij Jekyll was zij m<_er iustinktniatig. Hij had nn de geheele mismaakt heid van dat schepsel gezien dat eenige zijner geestes gaven met hem gemeen had, en tot in den dood aan hem verbondon bleef bovendien beschouwde hij Hyde, hoezeer deze ook aan het leven gehecht was, als iets niet alleen helsch maar tevens onstoffelijks en zijn ondra gelijke angst was dat de doode den levende zonde ver slinden dat deze afgrijselijkheid in zijn lichaam huis vestte, onafscheidelijk en innig daarmede verbonden en dat hij het hoorde huilen en het voelde strijden om her boren te worden terwijl het in elk uur van zwakheid of sluimering hem overmeesterde en hem het lichamelijk leven benam. De baat van Hyde tegen Jekyll was van gansch anderen aard. Zijn vrees voor de galeien zette er hem onophoudelijk toe aan om zelfmoord te plegen en weder tot zijn ondergeschikten staat, van een deel in plaats van een geheel persoon te zijn terug te keeren hij had echter een alkeer vau de noodzakelijkheid, hij had een afkeer van de onmacht, waarin Jekyll thans vervallen was en daarbij gevoelde hij de afschuw waar mede hij door dezen beschouwd werd. Dit getuigden de «aapachtige parten'', die hij mij speelde, door met mijn eigen hand godslasteringen op de bladzijden mijner boeken te schrijven brieven te verbranden en het portret van mijn vader te vernielenen waarlijkindien hij niet znlk een vrees voor don dood hadde gekoesterd zonde hij zichzelve reeds voor lang geleden vernietigd hebben om mij in die vernietiging te doen doelen. Maar zijn liefde tot het leven is wonderlijk ik ga zelfs verder ik die ziek en angstig word bij de enkele gedachte aan hèm wanneer ik mij den afschnwelijken aard onzer ver bintenis voor den geest haalgevoel medelijden voor hem in mijn hartals ik bedenk hoezeer hij bevreesd is voor mijn macht om mij door zelfmoord van hem te ontdoen. Het is noodeloos en de tijd ontbreekt mij om deze beschrijving te rekken laat het genoeg zijn als ik ver klaar dat geen sterveling ooit zulke martelingen heeft geleden als ik en desniettemin bracht de gewoonte wel geen verlichtingmaar een zekere wanhopige berustingen mijn straf kon nog jaren geduurd heb ben indien mij de laatste ramp die mij thans getroffen

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1