Telegrafische Berichten. Nederland. g- Volgens een nit Manilla ontvangen bericht, is een nienwe samenzwering tegen den gouvernenr ontdekt. Een honderdtal personen zijn in hechtenis genomen. Generaal" Roloff, een der leiders van den opstand op Cuba, is te New-York gevangen genomen op de be schuldiging van te hebben deelgenomen aan een vrijbui- terstocht. Op Cuba is een ernstige financieele crisis uitge broken. De bank te Havanna weigert haar biljetten in betaling te nemen voor afrekeningen, die een bedrag van tachtig dollars te boven gaan. Dientengevolge weigeren de bankiers en kooplieden bankpapier aan te nemen. Alle zaken staan stil. XITID-AFHIKA. In een bijeenkomst met een der hoofden van de Matabelen heeft Cecil Rhodes dezen aan gezegd, dat de operatiën tegen hen zouden worden hervat, wanneer zij niet binnen tien dagen de Matoppobergen ontruimden. 's-Gravenhage22 Sept. 1896. Tweede Kamer. Het adres van antwoord is aangenomen na eenig debat, waarin de heer van Kerkwijk opkwam tegen de afwe zigheid van den nederlandschen gezant in Turkije tijdens de moorden en tegen eene vriendschappelijke verhouding met een staat die christenmoorden op gróote schaal toe liet. Minister Roell protesteerde tegen dezeu aanval op een bevrienden staat, terwijl nog niet voldoende licht verspreid is op de politieke toestanden. Onze belangen worden goed behartigd ondanks den afwezigheid van den gezant. De heeren Borgesius en Rutgers wenschen het Atjeh- debat te verdagen tot bij de indiscbe begrootiug, in den geest der commissie van redactie, waarbij de minister zich neerlegde. De minister verzekerde, dat het indische leger voldoende sterk is en desnoods zonder troepenaan vulling de oorlog is vol te houden. Hij sprak bepaald het verhaal tegen omtrent kapitein Janssen betreffende het verminken van lijken van Atjehers. Tegen dergelijke wreedheden zijn door minister en gouverneur-generaal strenge bevelen gegeven. Morgen vergaderen de sectiën. Harddraverij Sehagen. De eerste prijs is gewonnen door »Sador", de tweede door »Sobol", de derde door »Ritsjek". Het Amsterdamseh Aoeaal Kwartet in de Westerkerk te Enkhuizen. De heer Hermann Kernkamp, te Hoorn, schrijft over dit concert het volgende in de Enkhuizer Ct. Er zijn oogenblikken in het leven van den mensch waarop hij niet in woorden kan uitdrukken wat er in zijn hart omgaat. Hij beproeft het welhij doet alle pogingen er toe maar te vergeefsreeds spoedig be seft hij zijne machteloosheid. Dan zondert hij zich af omdat het een weldaad voor hem is alleen te zijn met zijn eigen gedachten. Bevreesd is hij dat men vragen tot hem zal richten waarop hij het antwoord moet schuldig blijvon een samenzijn met anderen zou hij eerst dan kunnen dulden als die anderen juist voelden zooals hij. Geloof me er zijn zulke oogenblikken al zijn ze ook zeldzaam maar als wij, gewone menschenkinderen, ontrukt worden aan de omgeving waarin we dageljjks verkeeren, als wij uit onze eigen wereld zoo plotseling verplaatst worden in een hooger sfeerwaar slechts het Goede, het Schoone en het Reine almachtig den schepter voeren, dan, maar ook dan eerst komt over ons de wijding die sprakeloos maakt, die een huivering door de leden doet varendie de snaren van de ziel doet trillen. Zulke oogenblikken hebben we doorleefd op den laat- sten Dinsdagmiddagtoen het uitgelezen viertal ons in verrukking heeft gebracht door zijn niet te evenaren zingen, of neen dat was geen zingen meer, dat was een bidden in tonen. heeftniet ware overkomen waardoor mij voor eeuwig mijn eigen gelaat en karakter is ontnomen. Mijn voor raad van het zoutdat sedert mijn eerste onderzoek nooit vernieuwd was geworden begon sterk te verminderen. Ik zond dus om een nienwe hoeveelheid en mengde den drank er mede aan wel volgde het bruisen en de eerste kleurverwisselingmaar de tweede bleef achterwege ik dronk hetdoch het bleef zonder uitwerking Gij zult van Poole vernemen hoe ik geheel Londen heb laten doorzoekenhet was echter te vergeefsen thans ben ik tot de overtuiging gekomen dat het eerst door Poole verkregene vervalscht was. Er is thans bijna een week verloopen en ik voleindig deze belijdenis onder den invloed der laatste oude poeders. Dit is dus de laatste maaldat het een mirakel is dat Henry Jekyll zijn eigen gedachten kan denken of zijn gelaat in den spiegel kan aanschouwen. Ik moet echter zoo lang mogelijk wachten om mijn geschrift ten einde te brengen want zoo mijn verhaal tot nu toe aan de vernietiging is ontkomendan is dit te danken aan geluk en voorzichtigheid. Indien de transformatie mij zoude overvallen terwijl ik met schrijven bezig ben dan zal Hyde het in stukken scheuren maar indien er eenigen tijd mocht verloopen zijn nadat ik het terzijde heb ge legd dan zal zijn wonderbaarlijke zelfzucht en bekrom penheid het voor het oogenblik nog eenmaal voor zijn aapachtige vernielzucht vrijwaren. En inderdaad heeft het bondgenootschap waartoe wij beiden gedoemd zijn hem reeds veranderd en weekhartiger gemaakt. Binnen een half uur als ik weder en dan voor eeuwig in deze hatelijke persoonlijkheid herschapen zal zijn, weet ik hoe hij in mijn stoel zal zitten beven en weenen of voortdurend met inspanning en vrees naar elk verdacht geluid luisterende, in deze kamer, mijn laatste aardsche schuilplaatsop en neer zal loopen. Zal Hyde op het schavot sterven of zal hij den moed vinden om zich zelf in het laatste oogenblik te bevrjjden God weet hethet baart mij geen zorgenwant dit is mijn ster vensuur en wat nu volgen zalbetreft een ander dan mijzelf. Hier en nadat ik de pen heb nedergelegd en er in slaag deze mijne Belijdenis" te verzegelen maak ik een einde aan het leven van dien rampzaligen Henry Jekyll. EINDE. Als Engelenzang van den Hemel tot ons komend ruischten de wondervolle tonen daarhenen weg stervend ginds in de verte als zuivere orgeltoon; als een innig-schoonen roep om erbarming en medelijden maar nergens wanhoop of vertwijfeling verradend trilden de klanken langs de hooge heerlijke gewelven Dat machtige zwellen bij den jubelkreet, als hij komt, de Messiasde langverwachtedat teere onna volgbare pianissimo als het pas ontloken roosje het le venslicht heeft aanschouwd, dat was geen mooidoen, geen mooi-willen maar dat was het hoogste wat te bereiken isde uiting van de ziel door middel van de stem. En geeft de mensch niet eerst dan zijn eigen vollen toon wanneer zijn geheele persoonlijkheid lichaam en ziel medezingt Kunstenaarsviertal ik dank U uit de diepte van mijn hart. Hebt ge mij een nooit te vergeten middag verschaftbij hen die misschien minder gevoelmensch zijn, hebt ge als een fee mot kost'bren tooverstaf liefde opgewekt en de hoogste en edelste eigenschappen ontwikkeld. Eerbiedig buigen we allen dan ook het hoofd in de allereerste plaats voor U grooten Messchaert. Gij hebt met uw stalen wilmet uw eenig kunneneen geheel tot stand gebracht, zóó onovertreffelijk, dat wkkr dit kwartet ook optreedtgevierd zal worden het Hoogtij der Kunst. Als een vriendelijke heilbode wierp de zon op dit feest van wijding haar stralen door de glazen van de schoone Westerkerk met haar mooie akoustieken al mochten de betuigingen van bijval die na het laatste nummer weerklonken, mijzelf onaangenaam hebben aan gedaan dit is zekerwaar bij de talrijke toehoorders een innerlijke drang opwelt om diep erkentelijk te zijn voor het verheven genotdoor hen gesmaaktdaar is het bewijs geleverd dat, wat van U uitgaat, o kunstenaars, gelijk staat met het verschijnen van den Seraph die over de aarde zweefde en den menschen geluk en heil aanbracht. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat de bij kon. besluit van 10 dezer, voor het tijdvak van 16 Sept. 1896 tot en met 31 Aug. 1897 benoemde Rijks- landbouwleeraar C. Nobel, te Wageningen, zal werkzaam zijn binnen de provincie Noordholland en hem als stand plaats is aangewezen de gemeente Schagen. Amsterdam. Aan mej. Js. Kempees alhier is nadat zij eene proeve van bekwaamheid heeft afgelegd, door mevr. Cosina Wagner plaatsing aangeboden aan de Wagnerschool te Bayreuth om zich daar voor te be reiden tot medewerking aan de opvoering van den »Ring der Nibelungen" in het volgend jaar. Den 21 heeft een ernstige vechtpartij tusschen burgers en politie-agenten plaats gehad. Een agent maande een Maandaghouderdie het publiek bemoeilijkteaan, om zijn wog te vervolgen waaraan niet werd voldaan. In tegendeel nam de man een dreigende houding aan en sloeg den agent. Toen deze hem wilde arresteeren, kwam een matroos den onwillige te hulp en werd de agent door beiden ernstig mishandeld. Zij wierpen hem achter over door de ruiten van een huis en staken hem met een mes, zoodat de agent bewusteloos neerviel Eenige bur gers gingen adsistentie halen en door krachtig optreden van een aantal agenten gelukte 't de beide woestelingen naar het bureau te brengen doch niet dan nadat er vrij wat klappen met de sabel waren uitgedeeld De mis handelde agent is naar het Gasthuis vervoerd. De banne Broek ln Waterland hield dezer dagen aanbesteding van 17 perceelen bauwerk in baren polder. Er waren zeer vele gegadigden, zoodat het werk tegen geringen prijs werd aangenomen. Bovenkarspel. De namiddagmarkten zijn den 17 weder aangevangen, voornamelijk voor den afslag van uien en aardappelen. Op de ochteudmark-ten worden meest groenten aangebracht. Broek op Langedijk. Vele ingezetenen kun nen zich niet vereenigen met de ineensmelting der Geref. kerken. Zij hebben zich dus afgescheiden en zullen weldra overgaan tot het stichten van een nieuw gebouw voor hunne godsdienstoefeningen. Deze gemeente van 1500 zielen zal zich alsdan mogen verhengen in het bezit van vijf kerken. Uit Hoorn wordt gemeld Alhier is in betaling ontvangen een muntbiljet van f 10, laatst model, /hetwelk bestaat uit 2 aan elkander geplakte niet bij elkaar behoorende helften, dragende aan de achterzijde de Nos. M. 00403 en P. 01604. Zij, die in het bezit zijn van de daarbij behoorende helften, worden verzocht zich te wenden tot den commissaris van politie te Hoorn. Hobrede. Als een merkwaardigheid kan van hier worden gemeld, dat Dirk Oosthuizen alhier deze week den 60sten karper in dit jaar aan den hengel heeft ge vangen. Botterdam. Een hoogst zeldzame gebeurtenis heeft in de diergaarde plaats gehad. Er werden namelijk 2 jongen geboren van den Afrikaanschen of reuzenstruis- vogeléén daarvan echter kwam dood ter wereld. Het mannetje en het wijfje hebben te zamen de eieren ge broed en losten elkaar daarbij trouw af. Bij de geboorte had het kuiken reeds de grootte van een halfwassen kip en indien het wêer niet al te spoedig koud wordt, be staat er kans dat deze vogel, doordat hij snel opgroeit, in het leven blijft. Een niet minder zeldzame gebeurtenis is de geboorte van een Afrikaanschen geelknevelaap of talapoïn in het Chimpanséhuisje. (Vermakelijk is het om te zien hoe al de audere talapoïns telkens het jong met verbazing komen bekijken. Hansdorp. Door het bestuur der banne Ransdorp zal op woensdag den 30 eene schouw worden gedreven over de veld- en vaartslooten, alsmede over de daarin liggende hoofden en dammen. In afwijking met vorige jaren zal nu ook in de schouw worden opgenomeD, de sloot loopende achter het dorp Ransdorp. Schellinkhout. Voor den door den hr. Billroth te Hoorn te geven paardencursus hebben zich 22 personen aangemeld. Texel. Nog altijd duurt de verzending van wol vee voort. In den loop der pas geëindigde week zijn van het eiland weer ruim 800 schapen en lammeren naar elders afgeleverd. De prijzen houden goed stand. De aanvoer van biggen naar het eiland neemt weer toe. Het varkensmesten in deze streek is sinds eenige jaren vrij algemeen geworden, sinds de slagers van Helder hoofdzakelijk hier hun inkoopen gaan doen. Zaandam. Een meisje alhier werd eenige weken geleden door hare vriendin met wie zij op een hek zat uit aardigheid achterovergeduwd. Zij viel en kwam met haar achterhoofd op een paaltje terecht. Sedert is zjj krankzinnig en Zaterdag moest men haar naar Meeren- berg overbrengen omdat ze onhandelbaar geworden was. Wierlngerwaard. Den 20 werd alhier eene harddraverij gehouden, waaraan door 8 paarden werd deelgenomen. De le prijs werd gewonnen door het paard van A. Sleutelde 2e door dat van P. Schenk, de 3e door dat van D. Kaan en de 4e door dat van J. Smit. Obdam. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school is benoemd mejuffrouw H. M, van der Biltte Luttenberg. Vertrek der zwaluwen. Over het vertrek der zwaluwen, dat dezer dagen plaats had, schrijft men uit Arnhem Over de Rijnbrug was voor de weinige personen, die daar in den omtrek waren, een prachtig tafereel te aan schouwen. Evenals andere jaren, verzamelden zich hier de zwaluwen, die in den omtrek thuis hooren, om naar het Zuiden te trekken. Als zij opstegen vormden zij dichte massa, die veel op een zwarte zuil geleek. Onder laid gOUUiu zij dan weer zitten, vlogen weer op, alsof zij wilden nagaan, waar de anderen ble ven. Zwaluwen, die niet goed konden vliegen, werden door de anderen zoo gebeten, dat zij dood neervielen. Slechte vliegers wilden zij niet medenemen. Nationale speelkaarten. De firma Perry Co brengt in deu handel Ko ningin Wilhelmiua kaarten, spellen met nationale figuren. De azen stellen voor gezichten uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Groningen, Leeuwarden, het paleis te Buiten zorg en een gezicht uit Curasao. De heeren zijn onze drie koningen en als vierde de stadhouder Willem III, koning van Engeland. Vrouwen Noderlandsche Maagd, Zeeuwsche, Priesche en Javaansche vrouwen boeren matroos, cavalerist, koloniaal en infanterist. De kaarten zijn gedrukt door de bekende firma C. L. Wüst te Frank fort a/M. Sluizen te IJmuiden. Naar wij vernemen, ontving de firma Volkert en Bos den 20 bericht van de Regeering, met het baggeren voor de werken van de nienwe sluis te beginnen. Het werk had reeds 15 dagen stilgelegen en er was nog geen materieel aangevoerd. Teleplioon tusschen Amsterdam en Botterdam en Berlijn, Hamburg en Bremen. Blijkens de tusschen Nederland en Duitschland aangegane overeenkomst omtrent eene telephoonverbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam eenerzijds, en Berlijn, Hamburg en Bremen anderzijds zal voor een gesprek van 3 minuten moeten worden betaald tusschen Ne derland en Bremen 3 Ir., met Hamburg 3.50 fr. en met Berlijn 4 fr. De Ballerkull. Naar de »Asser Ct." meldt, zal in het midden van den Ballerkuil, waar tijdens het bezoek der Koninginnen een Germaansche rechtspleging vertoond werd, eene on- gesnoeide linde van vrij grooten omvang worden geplaatst, die na een tiental jaren wellicht den geheelen kuil zal overschaduwen. De zodenbank zal geheel worden weg geruimd en de steen zal bij den ingang worden geplaatst en voorzien van het opschrift »Ballerkuil" in Gothische letters. Voor postzegelverzamelaars. De Belgische postadministratie heeft, met het oog op de worldsfair van 1897, tentoonstellingspostzegels laten vervaardigen. Deze nieuwe postzegels, ter waarde van 10 centimes, worden reeds de volgende maand uitgegeven. De Belgische post, die jaar in jaar uit nieuwe postzegels verzint, hoopt op deze gemakkelijke wijze de Staatskas met een niet onaardig sommetje te verrijken. De departementen van waterstaat eD van marine zijn overeengekomen om op de begrooting voor 1897 de noodige gelden te brengen voor de invoering van een stormwaarschuwingsdienst op onze kust in het belang van de zeevarenden waarvoor zooveel mogelijk gebruik zal worden gemaakt van het personeel van de kustwacht. Barsingerhorn. In den nacht van den 19 op den 20 werden aan de Kreil, nabij Kol horn, (op het land van den heer C. Butter) vier schapen door den bliksem gedood. De zware regens der laatste weken bemoeilijken den veldarbeid in de polders Waard en Groot zeer en hielden de zaai van wintergranen zeer tegen. Het sui kerbieten delven is in den natten grond veel moeiljjker en voor de arbeiders minder loonend geworden. De watermolens zijn in dezen omtrek allen in werking. Ontslag den Hartog. Het voorstel van het hoofdbestuur van den Bond van nederlaudsche onderwijzersom deu Hartog zijn volle salaris uit te keoren totdat de zaak in hoogste instantie is uitgemaaktis met overgrooto meerderheid van stemmen (1551 van de 1742 uitgebrachte) bij refe rendum door de leden aangenomen. 27 Leden stemden blanco 164 tegen. Mr. P. J. A Smltz. Na een kortstondige ziekte is deu 19 in zijn woonplaats Stratum, bij Eindhoven, overleden het Eerste Kamerlid mr. P. J. A. S m i t z. De overledene behoorde tot de veteranen in ons Parle ment. Reeds in Februari 1868, onmiddellijk na de tweede ontbinding onder het Kabinet-Heemskerk, deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer als afgevaardigde voor het dubbele kiesdistrict Eindhoven. In September 1877 ver wisselde hij zijn zetel in de Tweede met een in de Eer-te Kamer, naar welke hij sedert bij elke nieuwe verkiezing werd afgevaardigd* Tot de parlementaire redenaars be hoorde mr. Smitz niet. Dit belette evenwel niet, dat bij in beide Kamers de achting zijner medeleden en in de plaats zijner inwoning en het gewest, dat hem afvaardigde, de volle sympathie en het grootste vertrouwen genoot. Mr. Smitz was versierd met het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw en het commandeurskruis der Orde van den H. Gregorius den Groote. Ken goed schot. Een zeldzaam gelukkig schot deed dezer dagen de jager E. Bloemers te Dwingelo. Hij trof namelijk in één schot 15 patrijzen.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2