Acht en UTegentigste Jaargang. 1896, ZONDAG 27 SEPTEMBER. Stadsberichten. NO. 12()i Derste blad. ii.KHA mini: ut: coukaxt. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-.»]nentsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,18. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 25: 743.7 den 26: 754.6. Predikantenvergadering. Met groote opgewektheid werd den 24 te dezer stede de vier en dertigste vergadering gehouden van de »Alkmaarsche Predikanten-Vereeniging''. Zij werd bij gewoond door 37 leden. Na afdoening van huishoudelijke werkzaamheden leidde ds. G. W. Melehersvan Zuid- scharwondeeene bespreking in der vraag Wat gaan ons de sociale nooden aan Na te hebben opgemerkt dat de godsdienstig zedelijke toestand der menschheid samenhangt met en afhankelijk is vau de voorwaarden voor stoffelijkgeestelijk en zedelijk leven waaronder zij verkeert en dat de werkelijkheid rondom ons invloed heeft op onze opvatting van het predikambtwees de inleider op onze verplichting om aan de sociale nooden onze aandacht te wijden. Om dat met succes te doen zoo betoogde hij verderdienen wij ons te vereenigen om door gemeenschappelijk overleg het kwaad in zijn omvang te leeren kennen de oorzaken op te sporen en de middelen ter genezing te vinden. Dan eerst zal de kerk hare sociale taak vervullen en de werkkring van hare dienaren beantwoorden aan de eischen des tijds. Bij de discussie, aan welke door een zevental personen werd deelgenomen bleek dat er niemand was die be- twijfolde of de sociale nooden ons predikanten aangaan. Krachtig werd dan ook door verschillende sprekers ge protesteerd tegen de voorstelling van enkele jongere pre dikanten alsof dat vroeger zou zijn uit het oog verloren en in dit opzicht de geesten zouden hebben geslapen Met nadruk werd togen den referent aangevoerd dat de eisch der verdeeling van den arbeid op geestelijk ge bied niet moest worden uit het oog verlorendat de predikant als zoodanig behoort te blijven op zijn terrein en alzoo het gebied der oeconomio niet heeft te betreden. De invloed van de idee in de wereld behoorde door den predikant allerminst te worden miskend en de verteede- ring der harten als het hoofddoel van zijn ambt te wor den aangemerkt. Na eene korte pauze ontwikkelde ds. P. Sybolts van de Rijp eenige bezwaren tegen de avondmaalsviering in moderne gemeenten. Eenstemmig was de vergadering met den inleiderdat het sacramenteele in de opvatting van het avondmaal beslist moest wordon afgewezen, maar verschillende sprekers legde er den nadruk op dat die plechtigheid eene schoone gelegenheid aanbood om een religieuse gedachte te brengen tot de harten der gemeente leden en de gemeenschap des geestes kan onderhouden en verlevendigen. Eindelijk toen tot veler leedwezen de voor de ver gadering bestemde tijd bijna verstreken was trad dr. B. D. Eerdmaus van Midwoud op om er ook in dezen kring de aandacht op te vestigen hoe in de ned. herv. kerk de macht van het confessionalisme hand over hand toeneemt. Hij is van oordeeldat de modernen bohoefte hebben aan meer organisatie en deelt kortelijk mêe wat daaromtrent in andere kringen wordt voorbereid. Ofschoon een der sprekers wees op den Nederlandschen Protestan tenbond als het aangewezen lichaam om den strijd tegen het confessionalisme, ook in do ned. herv. kerk, te strijden, werd aan dr. Eerdmans uit dezen kring door velen in stemming betuigd en ter gelegener tijd medewerking beloofd. Met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging en met dankzegging vooral aan de inleiders werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Week van zelfverloochening. Het Leger des Heils" bereidt zich weder voor voor de week van zelfverloocheningdie 27 September aanvangt en 3 October eindigen zal. In verband daarmede worden ons de volgende opgaven verstrektdie zeker een hoog denkbeeld geven van de verbazende werkkracht van het Leger Het verkondigt het evangelie in 38 verschillende landen, alwaar door de officieren ongeveer 40 talen worden ge sproken. Het heeft thans 12010 officieren, 27993 plaat selijke officieren en 3727 korpsen. Het geeft in vele talen 48 godsdienstige bladen uit. Op maatschappelijk gebied is het eene reusachtige instellingterwijl zijne liefdadigheid gegrond is op het zuivere beginsel»aalmoezen vernederenarbeid adelt" Het telt over de geheele wereld o.a. 334 instellingen, waar menscben uit de onderste lagen der maatschappij beiden mannen en vrouwen gelegenheid vinden tot gees telijke zedelijke en maatschappelijke verbetering. Onder deze inrichtingen vindt men Reddingshuizen voor gevallen vrouwen Toevluchten voor dakloozen en Werkplaatsen voor werkloozen Voeding-depótswaar zij die weinig geld hebbengoedkoopdegelijk en smakelijk voedsel kunnen bekomen Tehuizen voor ontslagen gevangenen Verplegingsinrichtingen enz. Het Leger heeft op het oogenblik in Nederland 64 korpsenwaar ieder jaar ruim 33000 bijeenkomsten worden geleid door officieren onder welke velen zijn die goede betrekkingen en vooruitzichten en gezellige familiekringen hebben vaarwel gezegdten einde hun leven te wijden aan het geluk en welzijn hunner mede- menschen. De nederlandsche maatschappelijke afdeeling heeft thans in volle werking 11 Toevluchten en Kosthuizenwaar onder ook het pas geopend Volkslogement en Gaarkeuken Metropool te Amsterdam met ongeveer 300 bedden 7 Werkplaatsen 2 Reddingshuizen voor gevallen vrouwen, Landkolonie, Rustoord, Ziekenverpleging met daaraan verbonden Polikliniek 2 Barmhartigheidsposten terwijl nog 2 nieuwe dergelijke instellingen gedurende de afge- loopen 14 dagen werden geopend. Om dit alles te onderhouden is veel geld noodig 1 Allo giften zullen dankbaar worden aanvaard. Een bijzondere geïllustreerde circulaire met bedrukte geadres seerde enveloppe zal gedurende de Zelfverloocheningsweek over het geheele land verspreid worden. De bijdragen kunnen ter hand gesteld worden aan den persoon die van eene volmacht voorzien ze zal komen terughalen of zij kunnen opgezonden worden aan het adres Kom- mandant, A. 8. Booth-Olibborn Prins Hendrikkade 131, Amsterdam onder motto «Zelfverloochening". tioedkoope Lectuur. De volksbibliotheek van het Nut van het Al gem oen is het vorige jaar met vele nieuwe boek werken aangevuld en vele oude werden hernieuwd. De commissie zou nu gaarne zien dat er een flink gebruik van gemaakt werd. De bepalingen voor het uitgeven der boeken zijn daarom zooveel mogelijk in het belang van het lezend publiek veranderd. Men kan nu éénmaal por week op denzelfden avond de gelezen boeken terug brengen en dadelijk er andere voor in de plaats krijgen. Dit geschiedt Woensdagavond van half zeven tot acht uur. Woensdag7 October zal de commissie voor de eerste maal zitting houden in het daarvoor gebruikolijke lokaal van het Gasthuis. Een ieder die lid wenscht te worden betaalt voor een kaartdie iedere week van October tot April, recht geeft op één boek 10 cents terwijl aan elk gezin één catalogus kosteloos wordt verschaft. Vorige jaren werden bij velen de boeken niet met de noodige zorg vuldigheid en netheid behandeld zoodat in korten tijd nieuwe of vernieuwde boeken er zeer verwaarloosd en onoogelijk uitzagen. De commissie schrijft dit vooral toe aan het feitdat zeer dikwijls kinderen van jeugdigen leeftijd met het halen en terugbrengen der boeken worden belast. Het is daarom dat zij heeft besloten aan kin deren beneden 16 jaar voortaan geen boeken mede te geven. Deze maatregel zal streng worden toegepast. Trouwens de ouders zeiven zullen in dezen wel medewerken en iedor lid zooveel mogelijk voor de hem ter lezing gegeven boekeu zorg dragen. Den belangwekkend concert. Bij genoegzame deelneming zal op vrijdag 16 Octoberin het lokaal Harmonie een concert worden gegeven door het Amsterdainscli strijk kwartet bestaande uit de heeren H. Hammersolo violist len vioolN. Seifertoud len violist van het Concertgebouw-orkest2en vioolL. H. Eisendoorn leeraar der Maatschappij tot bevordoring der toonkunst te Amsterdamalten N. P. Wodemeijeroud solo cellist van het Bilse-orkest (bekend van de tentoonstelling in 1889) violoncellist. Tot uitvoering zullen gebracht worden kwartet in Bvan Haydn in C van Mozart en in A minor van Schubert, ten vorige jare door Joa chim te Amsterdam gespeeld. Het schijnt ons niet te veel gezegd als wij den mnzieklielhebbers een buiten gewoon genot voorspellen. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondagden 27, des namiddags te 2 uren in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. «L'aigle", pas redoublé van Christophe 2. «Lust.spiel- Ouverture" v. Carl Mac hts3. »Au gré des flots", suite de valses v. I. B. Frambach4. Fantaisie op motieven »Le premier jour de bonheur" v. Anber 5. Sultana", polca de concert avec carillon solo v. Herzeele. 6. Ouverture zur Oper «Ein Morgan, ein Mittag, ein Abend in Wieu" v. F. v. Suppé7. Fantaisie sur des motifs du ballet «Coppélia" v. Léo Dólibes8. »Alla stella eonfidente", romanza v. R. Robaudi9. «Wassich Berlin erzühlt", Humoreske v. A. Kersten. Finale. »De zeven koks", Thomsons Pudding-Marsch v. Paulus. Etsen. Meldden wij reeds vroeger dat het teekengenoot schap «Kunst zij ons doel", dat op 1 October 65 jaren bestaat ter gelegenheid van deze herdenking op 4, 5 en 6 October eene tentoonstelling zal geven op het ge bied van kunstnijverheid, ook den avond van dien gedenk dag zal eene kunstbeschouwing worden gegeven van etsen uit den kunsthandel der firma Frans Bulla Zonen te Amsterdamwaartoe behalve de kunstlievende en wer kende leden met hunne genoodigden ook oud-leden zullen toegang hebben. Voor hendie in vroegere jaren het teekencollege hebben bijgewoondzal eene vernieuwde kennismaking zeker verrassend zijn vooral nu dit gepaard gaat met de inwijding der nieuw geschilderde zaal in het «Wapen van Heemskerk alwaar dit genootschap bijna van zijne oprichting af was gehuisvest. Landbouwonderwijs. De heer jhr. mr. P. van Foreest, voorzitter van Hol lands Noorderkwartier, hield in de feest-vergadering vau dezo vereeniging op woensdag, den 24, eene openings rede, die in menig opzicht de aandacht verdient. Wij gaven in ons verslag dier bijeenkomst die rede daarom ook uitvoerig wéér. Spreker zeide daarin o.a., dat hij bij een maatregel van regeeringswege ten gunste van den landbouw, menigmaal den indruk kreeg, dat die niet werd genomen, omdat men de overtuiging had van het belang daarvan voor den boeren stand doch dat men daarmee er meer op uit was, om lastige, vragers weder eens den mond te snoeren. Nu, ook wij kregen dien indruk wel eens. Doch geeft de boer in menige streek van ons land daartoe zelf niet vaak aanleiding Wat b.v. te denken van de houding, die de boer in dit deel van Noordholland aanneemt tegenover de winter-landbouwcursussen De regeering geoft subsidie, de gemeenten stellen kos teloos lokalen beschikbaar. Het onderwijs kost den boer geen penning. Nu zou men deuken dat deze allengs wel, in de laatste jaren, de overtuiging gekregen had, dat er nog wel iets aan zijne vakopleiding hapert en hij dus eene gelegenheid, om daarin voor een deel te voorzien, geheel buiten bezwaar van eigen kas met beide handen zou aangrijpen. Doch daarin zou men zich zeer sterk vergissen. Het spreekt van zelf, dat het beste deel van onzen boerenstand blijken geeft, een dergelijken maatregel op prijs te stellen. Ten vorigen jare dan ook waren er o.a. te Alkmaar een twintigtal jongelieden, die den bovenbe doelden cursus getrouw volgden. Dat hei verstrekte on derwijs daar ter plaatse in hun smaak viel, bewijst het feit, dat zij nagenoeg allen dit jaar weder opkwamen, om aan de tweede klasse deel te nemen. Nu schijnt ook echter bij het verdere deel onzer land bouwende bevolking, hier in deze omgeving althans, de belangstelling geheel uitgeput Men deelt ons ten minste mede, dat op eene oproeping voor de eerste klasse, dit jaar opnieuw aan te vangen, zich 2, zegge twee, leerlingen (uit den Langendijk) hebben aangemeld. Waar nu geen andere eisch bij toetreding wordt ge steld, dan dat de leerling de lagere school volledig door- loopen heeft en hij 14 jaar oud zij, daar mag niet worden aangenomen, dat het bijna totale gebrek aan aangifte zijn oorzaak vindt in een te laag peil van ontwikkeling onzer boerenjongens. Ook aan de inrichting van het onderwijs kan het o.i. niet liggen. Vooreerst bewijst dit reeds het feit, dat bijna alle leerlingen van het vorige jaar, ook weder de tweede klasse zijn komen volgen. Maar bovendien doet een blik in het leerplan zien, dat het een zeer practischen grondslag heeft Men vindt er opkennis van den grond, grondbewerking, grondverbetering, plantenteelt, veeteelt, kennis der natuur, wat de eerste klasse betreft. In de tweede klasse komen bemestingsleer, waardebereke- ning, plantenteelt, gezondheidsleer en kennis der natuur. Wij zijn overtuigd dat de jonge boer van dit onderwijs zeer veel voor zijn volgend leven zal kunnen medene- men. Daarom zouden wij het betreuren, dat door de eigen schuld van dien stand deze instelling, bij gebrek aan deelneming, weder moest verdwijnen. Men wekt eens anders belangstelling voor eigen werk en voor eigen nooden alleen dan, wanneer men zelf, alle krachten inspannend, de onder zijn bereik vallende hulp middelen heeft uitgeput. En dat vergeet o.i. de landbouw wel eens te veol. Dat bewijst ook de ervaring, met ver schillende landbouwcursussen in deze provincie verkregen. Alkmaar's Ontzet. De «Vereeniging ter viering van den gedenkdag van Alkmaar's ontzet in 1573en ter bewaring van andere geschiedkundige herinneringen" heeft hare plannen voor de viering van den a.s. 8 Octoberdag gereed. Het daarvan aan hare leden toegezonden programma begint met eene dringende uitnoodiging om des morgens vroegtijdig do vlaggen uit de woningen te steken. Des morgens te 8 uur wordt de feestdag ingewijd met trom petgeschal op den eersten omloop van den Waagtoren alwaar, onder directie van den heer J. M. Otto, een zeven tal nummers zullen worden uitgevoerd. Na afloop dezer koraalmuziek tot 9 uur 's morgens, des middags van 121 en des namiddags van 45 uur wordt het carillon van den Waagtoren door den heer A. Crefeld bespeeld. Des namiddags van 5,/a tot 7% uur heeft eene mu ziekuitvoering plaats op de Steenenbrug tegenover de Langestraatonder directie van don heer J. M. Otto. Voor de leden der genoemde Vereeniging wordt verder de dag besloten met eene samenkomst te 8 uur in het lokaal Ha.rmonie, waar de voorzitter, de heer mr. A. P. H. de Langeeene korte toespraak zal houden en de rederijkerskamer «Bilderdijk" daarna eene opvoering geeft van Hofdijk's historisch-dramatische tafereelen Alckmaer's Beleg 1573". Na afloop wordt tot dansen gelegenheid gegeven. De Vereeniging heeft eindelijk de goede gedachte ge had, ook anderen dan hare leden in staat te stel leneene vertolking van «Alckmaer's Beleg", door Bilderdijkbij te wonen. Zij heeft deze Kamer n.l. be reid bevondenhetzelfde stuk ook op te voeren den dag te voren, den 7des avonds op hetzelfde uur. Voor deze voorstelling worden alsdan kaarten uitgegeven des namiddags van 12 1 uur, aan het lokaal Har monie, voor zoover de voorraad strekt. Tot noodza kelijke goedmaking der kosten is de prijs daarvan gesteld op tien cents per stuk.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1