Buitenland. Nederland. eigene suikernijverheid zou bewerken ten gevolge van de overstrooming op onze markt van geprimeerde buiten- landsche suiker kan op zijde gezet worden want dat gevaar kan bezworen worden doorals tijdelijken maat regel een invoerrecht te heffen op geprimeerde suiker. En aangezien niet geprimeerde suiker (veelal koloniale) vrij zal zijn bij den invoer, is dan toch de Nederlandsche consument gewaarborgd tegen samenspanning der binnen- landsche snikerfabrikanten. Tot slot nog dit tot aanprijzing van ons verzoek Wordt met de aanhangige suikerwet de accijns en de protectie op de suiker niet afgeschaft, dan zal immers op den duur het Mélinisme onze handels- en nijverheids wetgevingen bederven en daarmede ontevredenheid in het land balen want protectie is onverzadelijk. De uitbreiding van het proteetie-stelsel zou kunnen leiden tot aansluiting bij een grooter beschermd gebied. Dan verliezen wij de contröle over onze tarieven en invoerrechten en dit zou hot begin kunnen zijn van het verlies onzer nationale zelfstandigheid Op 19 Maart a°. p°. achtte uw geacht medelid, de heer de Beaufort (Amsterdam)het zeer gewenschtde bij zondere aandacht uwer vergadering op dit laatste hoogst belangrijke punt te vestigen. Uit begunstiging bescherming bevoorrechting ont staan onverzoenbare partijschappendie tot zulk eene rampzalige verwijdering" kunnen voeren dat zelfs over de grenzen naar hulp en steun wordt omgezien en die uitloopt op vernedering en vernietiging des vaderlands. «Herhaling van de Vaderlandsche Geschiedenis op het «einde der vorige en in het begin dezerten oinde «spoedende eeuw". Laat derhalve in de jaarboeken van Nederland ver meld worden dat uwe Kamer in hare wijsheid de «af schaffing van den suikeraccijns" en de daarmede samen gaande bescherming in beginsel heeft weten te bewerk stelligen en deze uitgevallen schakel in onze vrijzinnige handelspolitiek weder heeft weten aan te klinken. B IJ L A G E. Overzicht van de opbrengst der belasting op het ge maal en van den suikeraccijns in 1855 en 1894 in ver houding tot de overige Staatsinkomsten. Dienstjaren1855 1894 Bevolking: 3,261,227 4,795,646 Gewone middelen ƒ63,319,286 ƒ131,555,338 Totaal uitgaven 72,000,000 136,000,000 intresten 36,000,000 32,000,000 Percentage van den rentelast tot de totale uitgaven 50 pet. 23.53 pet. 24,347,851 8,200,000 Bijdragen van Ned. Indië Batige sloten v. vor. diensten Bijdragen uit het fonds der koopprijzen van domeinen 2,800,000 Totaal ontvangsten 98,667,137 Onder de gewone middelen is begrepen een bedrag voor opbrengst accijns van 20,776,000 Waarvan aan gemaal 4,337,000 suiker 1,617.000 Opbrengst gewone middelen per hoofd der bevolking f Percentage van de bijdragen v. N.I. tot de totaal ontvangsten Percentage van de opbrengst gemaal tot de gewone middelen Percentage van de opbrengst suiker tot de gewone middelen Percentage van de opbrengst gemaal tot de opbrengst accijns Percentage van de opbrengst suiker tot de opbrengst accijns nihil nihil 150,000 131,705,338 42,993,000 nihil 9,038,000 19,41 27,43 24.68 pet. nihil 6.85 nihil 2.55 6.87 pet. 2 0.87 7.78 nihil 2 1 toe waarschijnlijk omdat zijn vingers zenuwachtig den rand van zijn hoed verfrommelden. «Hoe maakt u het?" antwoordde Joan, hevig schrik kende. «Hoe hebt gij mij hier gevonden", wilde zij zeggen doch het schoot haar te binnen dat in die vraag het bewijs lag opgesloten dat zij wistdat hij haar gezocht had en daarom verbeterde zij «Hoe zjjt gij hier gekomen?" «Ik ik wandeldemiss Haste", antwoordde hij Hij zag naar zijn voeten en bloosde, alsof hjj iets onbe hoorlijks gezegd haddaarna vervolgde hij «Gij zijt dicht bij mijn huis Moor Farm zooals gij weet en er was mij gezegd ik dacht, dat ik u hier zou vinden." «Ik veronderstel dat gij het aan mijn tante gevraagd hebt en dat die u hier heen heeft gezonden?" zei Joan kortaf. Samnel glimlachte doch antwoordde niet. Er ontstond een pauze terwijl Joan met steeds meer opgewondenheid keek naar de lange, blanke vingers, die nog altijd den grooten slappon hoed verfrommelden. «Zet uw hoed liever opanders zult gij nog kou vatten." «Ik dank umiss Haste daar ben ik niet zeer vat' baar voor maar ik vind het vriendelijk van u dat gij aan mijn gezondheid denkt"; en zorgvuldig zette hij den hoed op, zoodat het lange bruine haar er van onder te voorschijn kwam als fijne franje. «O, bedank mij maar niet", zei Joan ruw, vreezende dat haar opmerking zou worden beschouwd als een tee ken van aanmoediging. Toen ontstond er weer een pauze Samuel onderzocht den hemel met zijn zwervende blauwe oogen alsof hij van daar een ingeving verwachtte. «Gij houdt zeer veel van graven, miss Haste", zei hij eindelijk. «Jamijnheer Rock men kan er zoo gemakkelijk op zitten en ik twijfel niet of het zjjn ook goede bedden om er in te slapen", voegde zij er grimmig aan toe. Samuel huiverde even. Hij was een zeer zenuwachtig man en ofschoon hij zeer vroom wasbeviel hem die ENREEAN». Op verlangen van H. M. zou de gedenkdag harer langdurige regeering in alle stilte ge vierd worden, maar de geestdrift liet zich niet in toom houden. In «Drury Lane" werd het volkslied door de twee duizend schouwburgbezoekers staande aangehoord en met oorverdoovend gejuich begroet in het «Aquarium' namen de tableaux-vivants een aanvang met een beeld der koningin, en het publiek stormde naar het tooneel, de hoeden en mutsen vlogen af en de jubelkreten ge tuigden van de warme vereering voor Victoria. Nergens was echter het schouwspel zoo on vergefelijk als in de Promenade-concerten der Queen s Hall." Toen de dirigent de heer Wood verscheen, was de groote zaal zóó vol, dat voor het eerst zoolang die concerten bestaan, geen toegangskaarten meer konden worden uitgegeven. Het was een onbeschrijfelijk gedrang en velen behoefden niet meer te wandelen ze werden gedragen door den stroom. Het eerste nummer was het volkslied en met bloote hoofden stemden de duizenden in terwijl het orkest, 95 man sterk, schier verloren ging in het gegalm der juichende kelen. De dynamietman Bell verscheen den 24 voor den rechter, onder beschuldiging dat hij, in vereeniging met Tynan, Kearney en Haines een complot heeft gesmeed tot het plegpn van dynamietaanslagen in het Vereenigd Koninkrijk. De Regeering heeft besloten, niet aan Nederland de uitlevering te vragen van Kearney en Haines, omdat de tegen hen ingebrachte beschuldigingen niet vallen onder de bepalingen van het tusschen Groot-Brittannië en Nederland gesloten verdrag. Daarentegen heeft zij aan Frankrijk de uitlevering ge vraagd van Tynan. Volgens de «Herald" van Glasgow zet de politie van deze stad haar onderzoek naar de samenzwering der dynamietmannen voort. Onder de papieren van Bell of Ivory moet een lijst zijn gevonden met namen en adressen van 27 Ieren, die te Glasgow wonen. Eenige van deze personen zijn door de politie in verhoor genomen. De groote protestmoeting werd den 24 te Liverpool gehouden. Meer dan 7000 personen waren bijeen, Toe gangsbewijzen waren niet gegeven. De meeting was toe gankelijk voor iedereen. De heer Gladstone (die uitbundig werd toegejuicht) stelde de volgende motie voor «De meeting vertrouwt dat de ministers van Hare Majesteit, volkomen beseffende den verschrikkelijken toe stand waarin hunne mede-christenen geplaatst zijn al het mogelijke zullen doen om voor hen volkomen vei ligheid en bescherming te verzekeren de meeting ver zekert den ministers van Hare Majesteit, dat zij daarbij kunnen rekenen op den hartelijken steun van de burgerij van Liverpool, welke stappen zij ook noodig achten om dat doel te bereiken." Te midden van grooten bijval zeide Gladstone o. a het volgende «Maar thans is het oogenblik gekomen dat Engeland zelfstandig moet optreden. In elk geval is Engeland bevoegd en gerechtigd zelfstandig te handelen en op te tredendoch hot mag nietzijne rechten en verplich tingen verzakend de nederige slaaf worden van andere mogendheden die wellicht afwijkende inzichten en be langen hebben." De «Great Eastern Railway Company" ondervindt zeer veel last van de werkstaking der Londensche huur koetsiers, daar velen van hen niet in de stations ver schijnen. Tot dusverre hebben de gepriviligeerde koetsiers van de «South-Eastern and Brigthon" spoorwegen geweigerd aan de staking deel te nemen. Uit Londen wordt gemelddat in de volgende maand 184 man van het North-Staffordshire-regiment zullen vertrekken ter versterking van de Soedaneesche expeditietevens zullen dan 126 man van het Glouces tershire-regiment nar Egypte gaan. FRANKRIJK. De regeering verlangt voor het bezoek van den Czaar een krediet van vijf millioen francs bovendien geeft de stad Parijs nog anderhalf mil lioen voor de feesten. De «Figaro" deelt mede, dat de inschrijving voor een geschenk aan de Czaritsa is geschorst, wijl de Russische vorsten geen geschenken van particulieren aannemen on de ontvangst in Frankrijk een zuiver officieel karakter draagt. De czaar zal tijdens zijn verblijf te Parijs een bezoek brengen aan mevrouw Carnot en mevrouw Mac-Mahon. Twee pantserschepen en twee kruisers te Toulon hebben bevel gekregen om het eskader in de Levant te gaan versterken. RUSIjANR. Tusschen Rusland en Japan is een overeenkomst gesloten, waardoor de quaestie «Korea" geregeld wordt en de belangen der betrokken rijken in evenwicht gehouden worden. SPANJE. De regeering heeft besloten nog achtdui- zond man naar de Philippijnen te zenden. Een afdeeling zeesoldaten zal gaan naar het eiland Farnando Po, waar zich eenige Cubaansche gedeporteerden bevinden. opmerking niet. Wanneer men een jonge vrouw zijn liefde wil verklaren is hetom niet meer te zeggen niet zeer aangenaam wanneer zij begint te spreken over die plaats, waar geen aardsche liefde kan volgen. «Op uw leeftijd moest gij niet aan zulke dingen den ken, miss Haste", antwoordde hij. «Er ziju een menigte dingen, waar gij eerder aan moest denken dan aan deze." «Welke dingen?" vroeg Joan haastig. Weer bloosde Samuel. »Wel echtgenooten en wiegjes en dergelijke dingen", antwoordde hij zacht. «Dank u, ik geef de voorkeur aan graven", antwoordde Joan scherp. Langzamerhand was bij Samuel het vermoeden wakker geworden, dat hij zoo niet vorderde. Een oogenblik dacht hij er aan, den aftocht te blazen; zijn aangeboren vast beradeuheid kwam hem echter te bulp. «Miss Haste Joan", zei hij heesch«ik wenschte met u te spreken." Joan voelde dat het uur der beproeving naderde zij deed nog een zwakke poging om het af te wenden. «In de laatste vijf minuten hebt go niet anders gedaan mijnheer Rock", zei zij«en ik zou gaarne naar huis gaan." «Neen, neen, nog niet; niet voor gij gehoord hebt wat ik u te zeggen heb." En hij maakte een beweging alsof hij haar den pas wilde afsnijden. «Goed, maar wees dan vlug", antwoordde Joan met een stem, waarin ergernis en angst om den boventoon streden. Tweemaal wilde Samuel beginnen te spreken twee maal mislukte het hem, want zijn opgewondenheid was inderdaad groot. Eindelijk kwam het. «Ik bemin u", zei hij fluisterend. Bij God, die boven u is, en bij den dood boneden uw voeten, ik bemin u Joan, zooals men u nog nooit bemind heeft en zooals gij nooit meer zult bemind worden Zij wierp het hoofd achterover en zag hem aan ver schrikt door zijn hartstocht. De waarheid zijuer verkla ring was erger dan zij had vermoed. Zijn smal gelaat Een Ootevaarsgescliledenis. Op een boerenwoning in Noord-Sleeswijk hadden, aldus meldt een Deensch blad, een paar ooievaars hun nest gebouwd. Het wijfje had twee eieren gelegd, waar mede de bezitter van het huis een proef nam. Hij nam heimelijk het eene ooievaarsei weg en legde een groot versch eendenei in de plaats. Beide eieren werden tege lijkertijd uitgebroed, maar nauwelijks had het mannetje het vreemde schepsel, dal uit het eene ei was te voorschijn gekomen, gezien, of hij plaatste zich tegenover het wijfje en had een lang «klappergesprek", hetwelk hiermede eindigende, dat de ooievaar wegvloog. Korten tijd daarna keerde bij met acht tot tien ooievaars terug en onder voortdurend geklapper hakten en stieten deze met hunne scherpe snavels het arme onschuldige wijfje, dat de vreemde spruit uitgebroed en naar hun meening ook het ei had gelegd op zulk een geweldige wijze, dat het ten slotte dood van het dak viel. Het mannetje zorgde echter goed voor beide jongen, die nu beide uitnemend zijn ontwikkeld. Een merkwaardige veroordeeling. Eenige dagen geleden viel in den schouwburg te Sydney een toeschouwer van de galerij boven op een heer, die in het parterre zat. Niet lang daarna stierf de heer aan de gevolgen van de bekomen kneuzingen. De ander, die ongedeerd was gebleven, werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij behoefde echter zijn straf niet uit te zitten, op grond, dat hij voor de eerste maal het misdrijf pleegde. Zoodra de be schuldigde zich nogmaals aan een dergelijk feit schuldig maakt, zal de straf in toepassing worden gebracht. De man zal dus zeer verstandig doen, als hij bij verdere schouwburgbezoeken kalm in de benedenste rangen plaats neemt Storm. Alle buitengronden langs den Zuiderzeedijk zijn in den morgen van den 24 ondergeloopen. Het water wies tot 1 20 boven A. P. Het water der Z u i d e r z e e is zoo hoog opge voerd dat de geheele uitgestrekte weide tusschen Huizeu en Eemnes is ondergeloopen. Nu die overstrooming on geveer een maand vroeger geschiedt dan gewoonlijk in andere jaren en er nog veel gras stond is zij voor de was verwrongen door emotie; zijn dunne lippen beefden, en de lange smalle vingers zijner rechterhand gleden onophoudelijk door zijn baard, alsof hij dien wilde vlech ten. Joan werd ernstig ontroerdnog nooit had zij Samuel Rock zoo gezien. «Het spijt mij", fluisterde zij. «Laat het u niet spijten", viel hij haar in de rede; «waarom zou het u spijten? Het is iets grootsch, zoo te worden bemind als gij dat is iets wat een vrouw niet dikwijls te beurt valt Zie, meent gij, dat ik er niet tegen gestreden heb Meent gij, dat ik er naar verlangd heb, in de macht te vallen van een meisje zonder geld, bijna zonder eerlijken naam Ik zeg u, Joan, dat ik ge streden en gebeden heb van af den tijd, dat gij nog een kind van zestien jaar waart. De eene kans na de andere heb ik mij door de vingers laten glippen, alleen om uwentwille. Daar was mevrouw Morton zoo mooi als een man zich maar een vrouw wenschen kan met zesduizend pond en eeu eigen huis die mij zoo goed als zei dat ze graag met mij zou willen trouwen en ik heb haar voor u laten loopen. Daar was de weduwe van den dominee een echte dame en een godvruchtige vrouw die mij gaarne had willen hebben en ik heb haar laten schieten voor u. Ik bemin uJoan ik zeg u dat ik o lief heb meer dan mijn land en goederen meer dan mijn eigen ziel meer dan iets dat bestaat. Eiken dag denk ik aan ueiken nacht droom ik van u. Ik bemin ugij moet de mijue worden en wanneer dat niet geschiedt kan ik sterven want de wereld is dan niets meer voor mij." Hier zweeg hij bevende van hartstocht. Mocht Joan zooeven ontroerd zijn geweest, nu was zij verschrikt. De ernst van den man maakte iDdruk op haar artistiek gevoel en in zeker opzicht lag er iets moois in doch die ernst riep geen antwoord wakker in haar hart. Zijn hartstocht stiet haar af; zij had hem nooit mogen lijden, nu walgde zij van hem. Vlug overzag zij den toestand zoekende een weg langs welken zij kon ontsnappen. Zij wist zeer goeddat hij haar niet had willen krenken toen hij zinspeelde op haar armoede en de smet op haar geboortedat deze waarheden hem waren ontvallen, tegelijk met die groote waarheid, welke zijn leven bezielde; doch met vrouwelijk vernuft het overige t r zijde stellendeantwoordde zij alleen op deze ongelukkige uitdrukkingen. Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6