-L Buitenland. Na uiteenzetting van dit alles geven de heeren van Eeghen, van Nierop, Muller, Korthals Altes en Treub den gemeenteraad in overweging, B. en W. te machtigen op het aangegeven gedempte deel van het Damrak de nieuwe Beurs te stichten, de kosten van dezen bouw tot een bedrag van f 1.350.000 te bestrijden uit geldleening en een raadscommissie in te stellen, bestaande uit één lid, aan te wijzen door B. en W. en vier leden, te be noemen door den Baad, ten# einde B. en W. bij den bouw en de exploitatie van de nieuwe beurs van advies te dienen. Bedilziek als Amsterdammers kunnen zijn, hebben eenigen, terwijl de drukinkt van het ontwerp nog nau welijks droog was, dadelijk adressen opgesteld en inge zonden stukken naar de couranten gebracht om aanmer kingen te maken of invallende gedachten als suprème wijsheid te verkondigen. De menschen meenen het mis schien zoo kwaad niet, maar door hun overdreven lust tot meepraten kunnen zij veel bedorven. Van de_ raads leden is het te begrijpen, dat zij niet zonder huivering zullen stemmen voor een voorstel, dat Amsterdam nog meer in de schulden steekt en velen hunner zullen de vrijheid daarvoor niet kunnen vinden, wanneer de bur gerij, in stede van sympathie betuigen, met allerlei aan merkingen komt. Wie over de Beurs schrijft of requestreert is zonder uitzondering overtuigd, dat aan den bestaanden toestand een einde moet komen. Aan dat hoofdvereischte voldoet de nu ingediende voordracht en ter wille daarvau be- hooren kleine geschilpunten overwonnen te worden. Mod vergete niet, dat, wordt de tegenwoordige voordracht verworpen, er weder tal van jaren zullen voorbijgaan eer andermaal zulk een schoone gelegenheid wordt ge boden om de lastige beursquaestie uit den weg te ruimen. Wij vertrouwen, dat in dezen hec gezond verstand ten slotte zal zegevieren en de gemeenteraad eerlang tot den beursbouw zal besluiten in de vaste overtuiging aldus in den geest zijner constituenten te handelen. BELUIK. Men deelt mede dat de instructiesdie de gouverneur van den Congostaat Wahis uit naam van koning Leopold aan baron Dhanis bevelhebber van het leger in het Bovon-Congogebied heeft overhandigdo.a. het besliste verbod inhouden de grenzen van den Congo staat te overschrijden. DUITSCHIiAND. Verschoidene groote bladen heb ben hunne bevreemding te kennen gegeven over hot feit dat de keizer onder de tegenwoordige omstandigheden in Turkije zijn portret aan den sultan heeft doen over handigen. Do »Reichsbote" zegt naar aanleiding hiervan »Het bericht is op zichzelf juist, doch de uitlegging in Turksche kringen als zou daarmede bedoeld zijn eene stilzwijgende goedkeuring der gepleegde gruwelenis natuurlijk geheel en al misplaatst. De sultan had den wensch te kennen gegeven, een photographie der keizer lijke familie te bezitten en aan dezen wensch gaf keizer Wilhelm gehoor. De zaak dagteekent echter van vóór- de gebeurtenisson welke in Augustus te Konstantinopel plaats vonden. In elk geval ware het te wonschen ge weestdat de Duitsche gezant, met het oog op het in middels gebeurdede overhandiging der photographie nog wat had uitgesteld." Een nummer van het Belgische ochtendblad 1 otit Bleu" is in den Elzas in beslag genomen. Het blad was gewijd aan het bezoek van den czaar aan Frankrijk en illustraties van Fransche en Russische vaandels prijkten aan het hoofd. Vermoedelijk hebben deze illustraties tot de inbeslagneming aanleiding gegeven. De werkstaking der draaiers te Berlijn is geëindigd. De eischen der werklieden, negenuurswerkdag en een minimumloon van 21 Mk., zijn door alle patroons op zeven na ingewilligd. Deze laatsten zijn in den ban gedaan. Op Helgoland heeft verleden week een zware storm ge woed. Het Hambnrgsche pleiziervaartuig .Atalanta 'heesch de noodvlag, waarop de marine-stoomboot »Heij"eneen red dingsboot pogingen aanwendden om de bemanning te redden, doch zij moesten onverrichterzake terugkeeren. Na een tweede poging slaagden 14 Helgolandsche loodsen er in met gevaar voor hun eigen leven de zes opvarenden be houden aan wal te brengen, De Wahehe, die indertijd met veel moeite door kolonel von Schele aan het Duitsche gezag zijn onder worpen, zijn opnieuw in opstand gekomen. De hoofdstad Quikuru is weder in de macht der rebellen. Een kleine afdeeling Duitsche troepen, die zich bij het uitbreken van den opstand in het land der Wahehe bevond, is gelukkig aan een slachting ontkomen. In het Duitsche gebied aan het Tanganyika-meer is een inval gedaan door de Mawemba, een bekenden roo- verstam. EOYPTË. Omtrent do inbezitneming van Dongola door de Engelschen worden nog de volgende bijzonder heden gemeld. De kanonneerbooten vuurden op een macht van 5000 derwischen en beletten hun graan weg te voeren. De derwischen boden eenigen tegenstand, toen zij door de cavalerie werden vervolgd, doch vluchtten in de woestijn. Vóór 10 nar des morgens was Dongola door de Engel schen bezet, terwijl twee kanonneerbooten den vijand tot El Debleh vervolgden. Een gevolg van de inneming van Dongola sehjjnt te zijn, dat do Derwischen zich naar het zuidwesten richten. Volgens de »Soir" heeft de Royal Niger Company bericht ontvangen van het oprukken der Mahdisten naar Sokoto, Bornou, het gebied van den Boven Benoewe en dat van den Boven-Niger. De »Soir" vermoedt, dat de aanhangers van den Mahdi «ernemens zijn te wijken voor de troepen van generaal K' chener. Naar het zuiden kunnen zij nietomdat L:rou Dhanis met de legermacht vau den Congostaat tegen hen opruktin het oosten zouden zij de Italianen en de Britsch-Indische troepen van Soeakim tegenover zich vinden er blijft hun dus niets anders over dan naar het stroomgebied van den Niger te trekken. De Niger-maatschappij is op deze ongenoode gasten weinig gesteld zij moet voornemens zijn zeven kanon neerbooten de rivier op te zenden, ten eiude do Derwischen te ontvangen op een wijze, die hen zelf zal doen inzien, dat het boter is zoo spoedig mogelijk van daar te ver trekken, ENGBBANI». Ook in de koloniën heeft men ter eere der Koningin en hare lange en zegenrijke regeering feestgevierd. De bisschop van Melbourne o a. heeft te Ballarat in een feestrede het heuglijke feit herdacht. Hij wees er op, dat er bij de troonsbestijging van Victoria slechts vijf koloniale bisschoppen waren terwijl men er thans 87 telt. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat de koloniën zich te allen tijde om het moederland zouden scharen en zoo noodig hun laatsten droppel bloed voor het land zouden veil hebben. Te Bombay is een feestmaaltijd gehouden, waarop de onderkoning van Indië een welsprekende rede hield. In een vergadering van het Lagerhuis van Canada te Ottawa werd door een afgevaardigde een toespelipg ge maakt op de lange regeering van koningin Victoria, waarop een der leden op luiden toon God save the Queen riep. Door beide zijden van het Huis werd met dezo uiting ingestemd. FRANKRIJK. Naar aanleiding van de redevoe ringen, gehouden op het/ congres van geestelijken te Reims heeft de regeering kardinaal Langenieux gewaar schuwd voor de groote verantwoordelijkheid, welke hij op zich neemt indien de feesten, die door hem zijn georga niseerd, het uitsluitend geestelijk karakter verliezen. Te Toulouse beeft de socialistische afgevaardigde Jaurès aangekondigd, dat de glasblazerij dor werklieden (voor welker oprichting, gelijk men weet, een rijke dame een aanzienlijk bedrag heeft beschikbaar gesteld) te Albi gereed is en over enkele dagen zal beginnen te werken. Schatten worden verdiend door de gelukkige be woners van huizen, gelegen langs den weg, diende Czar te Parijs nemen zal. Op order van den prefect van politie zijn alle getim merten, stellages, ladders en wagens verboden, en wie dus goed zien wil, moet zich een plaatsje veroveren aan een venster. In de omstreken van de Russische kerk, in de rue Darn, kan men nog voor 100 fr. een venster huren, maar op de avenue Marigny is het reeds veel duurder en op de place Beauvan is alleen voor rijkaards plaats te bekomen. Boven een wjjnhuis is daar een kamer verhuurd voor 1000 fr., een enkel venster doet 500 fr., en in de rue Simon is een balkon verhuurd voor 3000 fr. Aan het Café des Ministères is een estrade gemaakt, die een honderdtal personen kan bevatten de eerste plaatsen werden verhuurd voor 20 fr. en zij doen nu reeds 40 fr. OOSTENRIJK-HONOARIJE. Keizer Franz Joseph is met alle ministers naar Orsova vertrokken om de inwijding van het nieuwe kanaal bij de IJzeren Poort bij te wonen. De »Nordd. Allg. Zeitung" beschouwt de opening van het IJzeren-Poort-kanaal'als eene daad welke aantee- kening verdient in de wereldgeschiedenis daardoor wordt het handelsverkeer op den Donau van het Schwarzwald af geheel vrij. Nadat het koninkrijk Hongarije reeds vroeger kosten noch moeito had gespaard om dit werk tot stand te brengen, bekroont het thans het feest van zijn duizendjarig bestaan met de totstandkoming van dit grootsche plan, waardoor het uitzicht wordt geopend op vele voor het handelsverkeer vruchtbare verbindingen. Vermits elke uitbreiding in dat verkeer de waarde des vredes verhoogt, mag ook deze aan den wereldhandel gewijde arbeid als een waarborg voor de handhaving van den vrede beschouwd worden, zegt het blad. SPANJE. Met betrekking tot den opstand op de Filippijnen is te Madrid op 25 Sept. eene officieele dépêche uit Manilla ontvangen, meldende, dat eene bende van 300 rebellen de Spaansche voorposten te Rechazada had aangevallen. De burgerwacht bood heldhaftigen tegen stand en hteld het drie dagen uit tot aan de komst van versterkingen. De opstandelingen verloren vijftig man, waaronder hun aanvoerder Cabecilla Fuen. Volgens de »Imparcial" zouden de rebellen acht dorpen bij Covite hebben bezet. De opstandelingen zijn ruim voorzien van levensmid delen en wapenen en verwachten nog meer. Een priester van de parochie te Santa Cruz is door negoTS vermoord en te Rosario zijn de woningen der Spanjaarden ge plunderd. TURKIJE. Uit Athene wordt van 25 Sept. aan de Standard geseindDe dagbladen bevatten tal van be richten over de buitensporigheden der Turksche troepen in verschillende gemeenten van Macedonië. De Griebsche Christenen zijn aan de ruwste behandeling blootgesteld onder voorwendsel dat zij met de oproerige benden heulen. In een telegram uit Konstantinopel aan hetzelfde blad wordt gemeld dat het aantal personen die op 15 en 16 Sept. den dood vonden bij de ongeregeldheden te Egoeïn, ongeveer 1000 bedraagt. ïn de Turksche hoofdstad is verder een dépéche ont vangen, houdende, dat een honderdtal Armeniërs zijn vermoord te Divrig, welke plaats, evenals Egoeïn en Gumushmader, in het vilajet Kharput gelegen is. In tegenstelling met deze verontrustende geruchten werd uit Konstantinopel aan de Neiv-York Herald (Pa- rijsche uitgave) geseind: »In diplomatieke kringen alhier is men algemeen van „evoelen i dat de crisis in de Oostersche quaestie haar ergste standpunt heeft beleefd. De gezanton der groote mogendheden zouden zich bij het status quo nederleggen en de Porte voornemens zijn onmiddellijk rapport uit te brengen over de reeds ingevoerde hervormingen. De »Goed, ga dan uw gang, mijnheer Rock; doch begrjjp wel, dat dit geen aanmoediging is en dat waarschijulijk na zes maanden mijn antwoord niet anders zal zijn als dat van heden." »Ik begrijp het, Joan." »Goed vaarwel dan." En zij stak hem haar hand toe. Hij nam deze aan en gedreven door een plotselingen aandrang, drukte hij er zijn lippen op, en kuste haar twee, driemaal. »Laat los", zei zij, terwijl zij zich los wrong. »Houdt gij zoo uw belofte Vergeef mij", antwoordde hij nederig; »ik kon het niet helpen de Hemel weetdat ik het niet helpen kon. Ik zal niet meer mijn woord breken." En hij keerde zich om en verliet haarloopende door het gras der graven met een langzamen, eenigszins slependen tred. Eindeljjk was hij weg en Joan ging weer zitten met een zucht van verlichting. Haar eerste gewaarwording was een gevool van vreugde, dat zij van mijnheer Rock ontslagen wasdoch dat duurde niet lang. Zou hij zijn belofte houden Zou hij voor haar tante het feit ver- borgon honden, dat hij een aanzoek had gedaan en was afgewezen Wanneer hij dat niet deed, was één ding zekerdat zij genoodzaakt zou zijn uit Bradmouth te vluchten, want uit menigen wenk, die men haar had ge geven, had zij begrepen, dat zij zou moeten trouwen met Samuel Rock, door wiens attenties zij zich zeer vereerd moest gevoelen. Met het oog op hun beider positie in de kleine maatschappij van Bradmouth was dit niet re verwonderen doch Joan's trots kwam bjj die gedachte in opstand. »Goed beschouwd", sprak zij luid waarom staat hi) zooveel hooger dan ik En waarom moet mijn tante altijd over hem spreken op een wijzealsof hij een koning was en ik een bedelaarskind Mijn bloed is zoo goed als het zijne en beter nog." En zij vestigde den blik op ten rij oude grafsteenen, welker toppen uitstaken boven het welig groeiende gras en gele ranonkels, en die de laatste rustplaatsen aanduidden der Lacons. Deze Lacons waren, vele geslachten na elkander, rijke boeren geweest tot de laatste Joan's grootvader den slechten weg was opgegaan en zijn vaderlijkerfdeel had verkwistwaarvan het grootste deel thans in het bezit was van Samuel Rock. Ja, van dien kant was haar geslachtsboom vrij goed, en zonder de geheimzinnigheid omtrent haar vader, zou zij het hoofd hoog hebben kunnen dragen als de beste hunner. O het was een bitter ietsal was het niet haar schuld dat Samuel Rock haar het gemis van een eerlijken naam zou kunnen verwijten. En toch was het waar zij was een verworpelinge, een verlaten schepsel en het was nutteloosdit feit te verbloemen. Maar verworpelinge of niet, toch was zij meesteres van zich zelf en zij wilde niet worden gedwongen tot een huwelijk, hoe voordeelig ookmet Samuel Rock of met iemand anders, in wien zi] een tegenzin had. Toen Joan tot dit besluit was gekomen, werd haar gemoedsstemming wat opgewekter. Zij was jong en ge zond en mooi, en de wijde wereld lag voor haar open Dat gemis aan een eerlijken naam had zelfs zijn voor deel, want het onthief haar van alle verantwoordelijk heid' en het maakte haar onmogelijk, om datgene te ont- eeren, wat zij niet bezat. In het geval waarin zij ver keerde had zij niets anders te doen dan zich het leven zoo aangenaam mogelijk te maken en tot op zekere hoogto was Joan van plan dit inderdaad te doen. En in aangelegenheden, welke het hart raakten, kon zij dit zeker doen. Niemand had haar ooit lief gehad en zij had evenmin ooit iemand lief gehad; en toch was, evenals bij alle ware vrouwen, liefde de grootste wensch, de noodzakelijkheid haars levens. Op dit punt had zij een vast besluit genomen zij zou nooit trouwen, wanneer de liefde ontbrak. Zoo dacht Joan, en vermoeid zijnde, verbande zij dit onderwerp eenige oogenblikken uit haar gedachten en ging op den rug in bet gras liggen starende naar de wolkjes aan het hemelgewelf, die wegdreven naar de zoe en daar samensmolten met het blauw van den horizon. Het was een heerlijke namiddag; krekels sjilpten in het rust is hier verder niet gestoord." SUID-AFRIKA. Het verzoek van 13000 Engelschen om Cecil Rhodes opnieuw aan te stellen als managing- director van de Chartered Company, is aan don gouver neur-generaal der Kaapkolonie aangeboden. Lord Rosmead (vroeger sir Henry Loch) beloofde het verzoek aan den heer Chamberlain te zullen overbrengen, doch merkte op, dat het z.i. tot niets zou leiden, daar Rhodes zelf zijn ontslag heeft gevraagd. In Rhodesia heeft bij de Gwaai-rivier een ge vecht plaats gehad tusscheD Matabelen en bevriende in landers. Dezen doodden 45 rebellen, onder wie het hoold Mbila en namen honderd vrouwen en kinderen gevangen. De »Dai!y Telegraph" verneemt, dat de hoofden der opstandelingen van de districten om fort Salisbury zich hebben overgegeven aan de Engelschen. En uit Boe- loewayo wordt aan dit blad geseind, dat de veldtocht in de Matoppo bergen als geëindigd kan worden beschouwd gras, vlinders vlogen van grafsteen naar grafsteen, zich koesterende in de zon, en hoog boven haar hoofd vlogen de kerkkraaien, voedsel zoekende voor hun jongen, boven op den afgebrokkelden toren. Een oogenblik staarde Joan van onder haar halfgesloten oogleden naar deze kerkkraaien daar herinnerde zij zich plotseling, dat de kleine jongen van mijnheer Biggen haar had verteld, dat hij gaarne zoo'n jongen vogel zou willen hebben en zij legde zich zelf de vraag voor of zij het nest zou kunnen bereiken en een jong er uit zou kunnen halen, als afscheidsgeschenk voor den knaap. De verbrokkelde trap, die vroeger naar de klok leidde, liep nu nog twintig treden vor in het inwendige van den toren op naar een plaats waar een groot stuk metselwerk naar beneden was gevallen en een groote V-vormige opening had achtergelatendie tot aan de kanteelen reikte on waarin klimop groeide. De beide kraaien die Joan had gadegeslagen hadden hun nest een voet of twaalf boven de gebroken trap. Zonder aar zelen klom zij «le trap op. Zij was niet al te stevig meer doch Joan was vlug en zoo bereikte zij het gat in den muur zonder eenig ongelukzij ging op den dikken muur staan hield zich vast aan de klimop en zag naar boven. Tweemaal haar lengte hooger was hot nest doch het metselwerk waarop zij moest klimmen om het te bereiken, zag er zoo verweerd en onveilig uil, dat zij zich daaraan niet durfde toevertrouwen. Na aldus alles onderzocht te hebben besloot Joannaar beneden te klauteren en de jonge kraaien met rust te laten. (IFordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2