No. 123. Knerste blad. Acht en Negentigste jaargang, 1896. ZONDAG 4 OCTOBER. Gevonden Voorwerpen. Buitenland. Nederland. Ingezonden Stukken. Stadsbericliten. Schaakprobleem No. 24, ALKHAARSfJIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers O, ©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Bedrijfsbelasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat de kohieren van de Bedrijfsbelasting, Nos. 15, dienstjaar 1896/7 op 1 October 1896 door den Directeur der directe belastingen in Noordhol land executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 2 October 1896. A. MACLAINE PONT. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tusschen 9 en 12 uur Een zakmetertje een sigarenkoker een trommel4 armbanden een band van een sportkar een schroeven draaier een houten emmer een bont zakjeeen houten dekseleen plumeaueen portemonnaieeen sleutel een vingerhoedeen boezelaareen knot wol. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 3 Oct. 1896. S. M; S. MODDERMAN Jr. FRANKRIJK. De aanstaande komst van den czaar heeft reeds aanleiding gegeven tot allerlei gekibbel. De parlementsleden klagen er overdat zij te veel ach teraf en buiten alle plannen gehouden worden, en houden die meening niet voor zich. In den »Matin" bespreekt Jaurès breedvoerig de fouten, die de regeering beging bij de voorbereiding voor de ontvangst van den czaar. Reeds in Juli was haar officieel bekenddat keizer Nicolaas komen zou en zij liet de Kamer uiteengaan zonder daarover mededeeling te doen en zonder een voorstel in te dienen om den czaar op staatskosten te ontvangen. Jaurès ziot daarin een bewijs van achter houdendheid dat nog sterker werd roen de regeering bij den Staatsraad een crediet van 5 millioen francs aanvroeg zonder voorkennis van de vertegenwoordiging. Waarschijnlijk vreesde men voor ongepaste uitingen in de Kamer. Maar die vrees is strijdig met het begrip van vrijheid en de czaardie een bondgenootschap met Frankrijk wilweet en moet weten dat Frankrijk een democratische republiek is die parlementair wordt ge regeerd. Bovendien kunnen de parlementaire redevoeringen den czaar niet schaden en de stemming over het crediet had hem het bewijs geleverd dat het Fransche volk hem welkom heet. Uit Madagascar komen berichtendie doen zien dat ook daar de rust nog niet volkomen hersteld is. Een vilajet is door Fahavalo's overvallen en geplunderd de Hova-gouverneur en een zijner officieren werden ge dood. Ook in het zuidoosten zijn dorpen door deze roo- verbenden geplunderd. Een afdeeling inlandsche troepen, die werd afgezonden om de roovers te tuchtigen werd overvallen en met eenig verlies teruggeslagen. Het ge rucht dat Tananarivo door de Fahavalo's zou zijn in gesloten of tenminste bedreigd wordten dat reeds twee voorsteden in handen der roovers gevallen zouden zijn wordt officieel tegengesproken. Wel schijnen proviand kolonnesdie voor Tananarivo bestemd waren aange vallen en geplunderd en de begeleidende troepen gedood te zijn. RURENIE. Dinsdag heeft op het exercitieveld bij het slot Catroani de wapenschouwing ter eere van den keizer plaats gehad. Er waren 30,000 man op de been onder commando van een divisie-generaal. De weg naar het parade-terrein was prachtig versierd. Voor het diplo matieke corps en het publiek waren groote tribunes op gericht. Koning Carol in de uniform van Roemeensch generaal met den band van de orde van St. Stephan reed den keizer te gemoet die de uniform droeg van Oostenrijksch cavalerie-generaal met den band van de ster van Roemeniëen leverde het rapport in. Beide monarchen wisselden een handdruk. Naast den keizer reed de kroonprins van Roemenië. De koningin, benevens de minister Sturdza met graaf Golnchowski waren bij de parade tegenwoordig. In dit nummer komt eeue annonce voor waarbij Kathreiner's IDfalzkoffle als koffietoevoegsel aanbe volen wordt. Volen weten nog niet wat eigenlijk deze Kathreiner's Kneipp Malzkoffie is, ja hebben haar zelfs nog nooit gezien of gedronken niet tegenstaande zij reeds vele jaren in den handel is. Kathreiner's Kneipp Malzkoffie bestaat uit uitgezochten gerst, welke op bijzondere wijze gemout, dan geroost en daarna met een extractdat uit het vleesch der koffievrucht verkregen wordt, doortrokken is en krjjgt daardoor koffiesmaak en geurzonder dat zij de voor de gezondheid schadelijke cafeïne bevat die men wel in koffie en thee vindt. Het voedzame mout en de geurige koffie vereenigen zich hierbij dus, ITrsein. Ten einde de leden van de afdeeling Ursem en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw in do gelegenheid te stellen tot de verbe- terering van het schapenras mede te werken is door de afd. weder beschikbaar gesteld de volbloed engelsche springram ten vorigen jare aangekocht uit de collectie van de heeren Visser en Zuurbier. Van ieder lid worden daarbij twee schapen toegelaten. Sehoorl. In het 3de kwartaal van dit jaar werd aan de lagere school te G r o e t in de rijkspostspaar bank ingelegd f 64.53. Totaal met het vorige tegoed f 417,25. Teruggevraagd f 60,14. Blijft een tegoed van f 357,11. van G. Chocolous Praag. (Z w a r t.) d (W i t.) WitK d2, D al, P bl, P f3, R h3, g2. Zwart: K e4, R c4, b4, c5, d6, f4. Wit speelt en geeft mat in 3 zetten. Oplossingen binnen 8 dagen bureau v/d blad. Oplossing probleem No. 23. K c6 f4 d4 f3 D c7t K f3 D d3f K f4 Tf21 Kg3 D h2f K e3 D a7f K e5 D g7f K f3 Df51 K e3 D f2f K g3 D f2f Dit is weder een van die problemen, waarover men verbaasd moet staan. De eerste zet K c6 is zeer goed verborgen niets duidt aan dat hij daar eenig kwaad kan stichten doch hij maakt ruimte voor de dame, wanneer zij op a7 maat geeftdit is fijne tactiek. Wij plaatsen bij uitzondering alle varianten van dit probleem, omdat alsdan de geheele bedoeling van den componist beter aan het licht komt. Vooral het antwoord van wit op f4 met d4 is een prachtige zet, dieal is de sleutelzet gevonden nog moeielijk blijft en juist het veld d3 voor de dame vrij maakt. Goed opgelost door G. van Nieuwkuijk L., twee liefhebbers H. en M., AlkmaarJ. v. d. H., Haarlem S. J. A., Woudsend. Correspondentie: J. D. T. te A. Uw sleutelzet D h8 is foutief. Wan neer zwart f4 zet, geeft u voor den tweeden zet van wit T hl, doch wanneer zwart hierop antwoordt met K g2 is mat niet mogelijk. Mijnheer de Redacteur Een tramplan. Vergun me, naar aanleiding van »Een tramplan,'' voorkomende in het nummer van 2 Oct., alsmede in het Nieuws v. d. Dag van dien datum, een plaatsje voor het volgende In beide stukken wordt de wenschelijkheid betoogd van een tramveibinding AlkmaarSchagen door het N.W. deel onzer provincie. Teneinde nu de gemeonte Zijpe in dat plan op te nemen, zou het wenschelijk zijn, de lijn (of de lijnen) door te trekken van Schoorldam over Zijpersluis en verder langs de Groote Sloot. Maar ik ben zoo vrij de aandacht te vestigen op het feit, dat het geheele westelijke deel der gemeente Schoorl: (Bregtdorp, Catrijp, Groet, Hargen en Camp) niet alleen geen gebrekkige, maar absoluut geen verkeers middelen heeft met de in het tramplan opgenomen eind punten. Stel nu eens, dat een dergelijk plan werkelijk werd uitgevoerd, zou het dan niet mogelijk zijn, de lijn noor delflk van Schoorldam zoo te leggen, dat ook het weste lijk deel van Schoorl hierdoor gebaat werd Mij dunkt van wel. Het zou weinig verhooging van aanlegkosten gevenals men van Schoorldam langs het genoemde deel van Schoorl en vervolgens door b.v. den Catrijper- of Groeterpolder naar Zijpersluis ging. Met te meer nadruk wijs ik hierop, wijl deze streek hoofdzakelijk bewoond wordt door een landbouw- en veeteelt-uitoefende bevol king en wijl het bezoek aan de markten van Schagen en Alkmaar van hieruit aanzienlijk is. Maar er is meer. Wanneer de gelegenheid, om de zeeweringen tusschen Camperduin en Petten te bereiken (van Groet naar Camp is ruim een kwartier gaans) gunstiger was, zouden die reuzenwerken ongetwijfeld moer bezoek trekken. En stel nu eens, dat het plan werd uitgevoerd, zooals het in bovengenoemde bladen werd voorgesteld, dan zou ik het vrij zeker achten, dat in de toekomst deze streek voor goed verstoken bleef van goede verkeersmiddelen, waaraan hier zoo'n groote behoefte bestaat. Ten slotte wordt gezegd, dat de vele en groote belan gen een beroep op den geldelijken steun, van de gemeen ten o.a., ten volle wettigen. Aangenomen, M. d. R., toch ben ik zoo vrij op te merken, dat het verleenen van geldelijken steun, (zoo het daartoe kwam), door de gemeente Schoorl, vrij wat meer raison d'ëtre zou hebben, indien het door mij voorge stelde plan werd uitgevoerd, dan wanneer het in de bladen geannonceerde werd gevolgd. U, M. d. R., dankzeggende voor de opname. Hoogachtend, Groet, Uw dienstw., 20 Oct. 1896. P. SCHIPPER, H. d. S. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daartoe be- hoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Septem ber 1896 ingelegd f 17573,265, terugbetaald ƒ12693,56. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7399. De barometerstand alhier, waa's morgens te 8 uur als volgt: don 2: 768.1; den 3 760.8. Voor het ambacht. Reeds in een vorig nummer vestigden wij de aan dacht onzer lezers op de tentoonstelling die het teeken genootschap »Kunst zij ons doel", ter gelegenheid van haar 65jarig bestaan op 4 5 en 6 October houden zou. Wij waren nu in de gelegenheid, reeds voorloopig op de tentoon te stellen collectie een kijkje te nemen. Zij is afkomstig van Haarlem, van de School voor kunstnijver heid verbonden aan het Museum van dien naam en omvat platen teekeningen schilderstukken en houtsnee- werk. Men treft er onder platen met modellen voor kunstsmeedwerk en het meubelvak, beide in vele stijlen, teekeningen vervaardigd ter oefening in vlakversiering en decoratief enz. Daarbij is gevoegd eene vrij talrijke verzameling houtsnijwerkook van leerlingen van ge noemde school alsmede een aantal reclamebiljetten meestal van franschen oorsprong. Met deze tentoonstelling is het Genootschap zeker op een goeden weg. Door er naar te streven hare stad- genooten bekend te maken met hetgeen ook in het door hare leden beoefende vak ten behoeve van de opleiding hier en elders wordt gedaanverricht het een verdienste lijk werk. Wij hopen dat een talrijk bezoek aan deze tentoonstelling het ijverige college de overtuiging schen ken zaldat dit streven in ruimen kring op prijs wordt gesteld. De tentoonstelling heeft plaats in de voor korten tijd geheel verbouwde groote zaal van den heer A. Peperkamp, aan de Breedstraatdie met haar tooneeltje en twee ruime zijzalen daartoe eene uitnemende gelegenheid biedt. Zeer belangwekkend is het op te merken hoe de leden van het Genootschap waaraan deze zaal reeds zoovele jaren gastvrijheid verleende allen hunne beste krachten hebben ingespannen om de wanden te versieren met aardige kijkjes in bosch wei of stad. De heer P. C. Koerman. Wegens zijne benoeming te Leeuwarden heeft de heer P. C. Koerman eervol ontslag aangevraagd als directeur der zangvereeniging en der muziekschool van de afdeeling Alkmaar der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst alhier. Worden de muzikale verdiensten van den heer Koerman reeds elk jaar erkend door zijne benoeming tot lid der examen-commissie van de Nederlandsche Toon- kunstenaarsvereeniging, het feit, dat hij uit meer dan 50 soilicitanten werd gekozen, om de leiding van het muzi kale leven in eene stad als Leeuwarden op zich te nemen, is een bewijs te meer, dat hij onder zijn vakgenooten een eerste plaats inneemt. Hoezeer het betreurende, dat zulk eene kracht voor onze stad verloren gaat kan men dan ook niet anders dan den gedanen stap billijken en den heer Koerman toeweoschen, dat hij in Leeuwar den een werkkring moge vinden, die aan zijn verwach tingen en aspiratiön beantwoordt. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, dat de heer Koerman nog het eerste December-concert zal leiden en tot Februari aan de Muziekschool verbonden blijvenom daarna zijne functiën aan den nieuwen directeur over te dragen. Hopen wij, dat het bestuur der afdeeling er in zal slagen, een waardig opvolger te vinden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1