De feestmng m 8 Ocioaer. Buitenland. No. 123. Tweede wad. Acht en Wegentigste Jaargang, 1896. ZONDAG 4 OCTOBER. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. In het begin dezer eeuw heeft, volgens Hofdijk, door verlamming van den nationalen zin onder patriottischen en franschea invloed, deze feestdag opgehouden. Te Leiden daarentegen werd de ontzetting trouw jaar lijks hordac'nt. Het is wel mogelijk dat men in 1795, toen het Fransche leger onder Pichegru de inwendig verdeelde en bedreigde republiek binnentrad en overal met gejuich werd ontvangen, geheel onder den indruk van de denk beelden der revolutie, weinig meer gevoeld heeft voor historische herinneringen en dus ook niet de moeite waard vond den 8 October te herdenken. De vreugde in dien tijd, de stadhouder was 18 Januari 1795 naar Engeland gevlucht, moet aanste kelijk geweest zijn. Ieder danste om den vrijheidsboom en de Alkmaarders dansten mee. De in koper gegraveerde plaat, die thans nog in het stedelijk museum aanwezig is, bewijst wel, hoe heugelijk de gebeurtenissen werden geacht. Een dameskoor staat rechts en een spreker staat links van den vrijheidsboom, die prachtig met schilden versierd is. De opgewondenheid was zoo groot, dat de curatoren der Latijnsche school wegens veelvuldige bezigheden, door de gezegende komst onzer Fransche broeders veroor zaakt, besloten noch examens noch promoties te houden. Geheel verloren ging de acht October-viering niet immers van het jaar 1787 wordt vermeld dat Mr. Lucas Dijl voor de leden der sociëteit .voor een en on deelbaarheid" eene redevoering in dichtmaat hield. Ook 8 October 1799 werd hier ter stede gevierd, maar meer ter eere van het vertrek der Engelschen en Russen 't jaar te voren, dan wel ter eere der gebeurtenissen van 1573. Doch dan komt er een tusschenruimte, waarin niets dienaangaande geboekt staat. Het was de burgemeester van Alkmaar, Nicolaas van Foreest van Petten, die 8 October 1814 de order gaf de vlaggen uit te steken en het carillon te bespelen. Ook richtte hij eene aanschrijving aan de Predikanten om, daags na den ontzetdag, dat feit uit de vaderlandsche geschiedenis te herdenken. Van 1814 tot 1860 bleef evenwel de ontzetdag geheel vergeten. In 1859 kwam in de vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op voorstel van Dr. J. J. de Gelder ter sprake om de jaarlijksche herinnering aan den 8sten October 1573 wederom te verlevendigen. Het Nut van 't Algemeen werkt, als echt Nederlandsche instelling, steeds door middel van commissies, die advies geven. De commissie in dit geval bestond uit Mr. W. van der KaaijMr. J. A. KluppelJ. van der Sluijs Veer, A. Meeter en den voorzitter, Dr. J. J. de Gelder. Staande de daarop volgende nutsvergadering, deelde de heer P. Spanjaardt mede, dat de Rederijkers-kamer Bilderdijk het plan had op 8 October een nieuw histo risch drama op te voeren, getiteld »het beleg van Alk maar". Ditzelfde drama door Hofdijk geschreven in 1860 wordt 8 October aanstaande opgevoerdevenals teen door de rederijkerskamer Bilderdijk. Het drama van Kennemerlands dichter kan in tweeër lei opzicht een historisch stuk worden genoemd: ten eerste omdat het geschiedkundige tafereelen bevat en ten tweede omdat het zelf reeds 36 jaren oud is. Het plan was dus gemaakt om een feestviering te houden bestaande in het uitsteken der vlaggen van openbare gebouwen en particuliere woningen het caril lon van den Waagtoren te bespelen, een muzikale optocht en een feestrede te houden en aan den commandant der schutterij te vragen zijne troepen te inspecteeren om 12 uur, vuurwerk 's avonds enz. Aan den Raad der gemeente verzocht men de goed keuring tot de feestviering. De Raad weigerde zijn medewerking. De heer Krabbendam met 84 ingezetenen richtte het verzoek op dit weigerend besluit terug te komen. Het raadabasluit van 22 Augustus hield in »dat de redenen welk* i» 't laatst der voorgaande eeuw hebben geleid tot afschaffing of achterwege lataa aener openbare feestviering van den dag van Alkmaar's Ontzet in 1578, nog bestaan namelijk het grondbeginsel der staatsrege ling van 1798 en de sedert opgevolgde grondwetten, dat aan alle kerkgenootschappen gelijke bescherming wordt verleend en de belijders der onderscheidene godsdiensten allen dezelfde rechten genieten eene bescherming en rechten welke zonden worden gekwetst door van ge meentewege dat is, het openbaar gezag, weder eene feest viering in 't leven te roepeD." Tengevolge van dit Raadsbesluit nam het gemeente bestuur aan de feestviering geen deel en bleef niets anders over dan op huiselijke wijze in het lokaal van den heer Switzar bijeen te komen. Daar hield de heer Hofdijk de redevoering, getiteld »ter Vierdag Gerechtigd", die veel pennen in beweging bracht. De toespraak lokte een aanval uit van Alberdingk Tbijm en een weerlegging van Mr. Willem van der Kaay en van Hofdijk zelf. Toen de gedenkdag eenmaal goed geslaagd was be sloot de commissie zich permanent te verklaren. In 1861 organiseerde zij eene tentoonstelling van oud heden en gedenkstukken betref!mdo de gebeurtenissen in Holland, Zeeland West-Friesland en Utrecht gedu rende den onafhankelijkheidsstrijd tegen Spanje. De heer C. P. Bruinvis rangschikte de voorwerpen Dr. J. J. de Gelder, secretaris der vereeniging, sprak bij de opening»dat licht éénmaal een gedenkteeken verrij zen zou aan 't oord waar Alkmaar streed voor vrijheid, goed en bloed en met God voor Nederland overwon." Het eerste bestuur der ontzet vereeniging bestond uit de heeren P. Spanjaardt, Dr. J. J. de Gelder, Mr. W. van der Kaay, 0. W. Bruinvis, J. J. Siemerink Schaap, E. Masdorp, A. Swart, Joh. Roem en J. Liekeles Oebles. Het moet voor Dr. de Gelder, die jaren lang de ziel van deze en dergelijke vereonigingen was, een groote voldoening zijn geweest, dat het derde eeuwfeest zoo schitterend slaagde; toen Willem III den sluitsteen van het Monument, tevens herinnering aan zijn bezoek, den 8sten October 1873 gelegd heeft. Het scheen ons thans niet geheel onnoodig in herin nering te brengen, enkele bijzonderheden omtrent den ontzetdag, waarvoor thans, waarom te verbloemen niet meer die opgewektheid heerscht, als vroeger. Had men vroeger eenige tegenwerking te verduren, dit schaadt minder, dan gebrek aan belangstelling. Toch zou het bij meer algemeene medewerking, hier evengoed als te Leiden, gemakkelijk vallen het deel der burgerij, dat waarlijk niet te veel vermaken heeft op 8 October een genoegelijken dag te bezorgen. De medewerking die de Rederijkerskamer Bilderdijk verleent, door de uitvoering der tafereelen van Hofdijk, den avond te voren verdient daarom alle waardeering. Laat ons hopen, dat de ontzetvereeniging, dank zij dien steun in ledental dit jaar vooruit gaat. Want 't zou niet goed zijn, dat langzamerhand de herinnering verloren ging van een feit van groote betee- kenis in de geschiedenis, juist in de plaats waar het voorviel. Gelijk een Fransch historicus Charles de Ma- zade (onpartijdigheidshalve hier aangehaald) gezegd heeft, was 't ontzet van Alkmaar het meest dramatische en be slissende oogenblik in den strijd om de zelfstandigheid van 't Nederlandsche volk het oogenblik waarop ver bleekt de fortuin van een overheersching die zich onover winnelijk achtte en waarop de bloem verwelkte der Spaansche legermacht. Zij die de ontzetvereeniging hebben gesticht, waren innig overtuigd, dat de bnrgerjj dezen dag in herinnering moet houden. Hadden zij ongelijk BEBGIE. Met beslistheid wordt te Brussel tegen gesproken dat koning Leopold met lord Salisbury een overeenkomst zou hebben getroffen over het bezetten van Lado door Belgische troepen. DUITSCMjAWD. De vraag, of Duitschland zal toetreden tot den internationalen Bond tot bescherming van den industrieelen eigendom is een nieuw stadium ingetreden. De rijkskanselier, prins Hohenlohe, heeft bij gelegenheid van een audiëntie aan dr. Martins en den afgevaardigde Böttinger de verzekering gegeven dat de regeering de vraag der aansluiting nogmaals aan een grondig onderzoek zal onderwerpen. Als reden daarvoor wordt opgegeven dat de omstandigheden thans voor een deel anders zjjn dan vroeger. De werkstaking der korendragers te Hamburg is feiteljjk geëindigd. De schepen, die midden in de haven liggen, zullen nog tegen de oude loonen worden gelost; voor de sedert Woensdag aangekomen schepen geldt het tarief van 50 pf. per tononverschillig of de lading al dan niet gemengd is. EGYPTE. De Engelsche regeering laat door Renter's Agentschap bekend maken, dat de expeditie in Soedan dit jaar niet verder voortgezet zal worden. De geheele provincie Dongola zal bezet blijven. Korti en El Debbeh twee strategische punten aan den weg van Dongola naar het Zuiden, krijgen een vast garnizoen. [Gewapende Roomers zullen op den Nijl patrouilleoren om den vijand in het oog te houden. Men is voornemens de provincie Dongola te reorganisee- ren en onder beheer van Britsche en Egyptische ambtena ren te stellen. Er zal een politiekorps worden opgericht, maar overigens zullen geen troepen aan de zuidgrens blijven behalve een afdeeling genie en de manschappen voor de bediening van Maxim-kanonnen. Men verwacht geen aanval van de Derwischen op Dongolamaar in allen gevalle vertrouwt men dat het Egyptische garnizoen in de provincie sterk genoeg zal zijn om (een voorwaartsche beweging van den vijand af te slaan. EAGEIiAAD. Heden (Zaterdag)avond zullen de czaar en de czaritsa Balmoral (het buiten der koningin) verlaten en zich rechtstreeks naar Porthmouth begeven. Daar zullen de prins van Wale3 en de hertog van York van de Russischo majesteiten afscheid nemen. Maandag morgen aanvaardt het keizerlijk jacht de reis naar Cher bourg. Een gedeelte van het Britsche Kanaal-eskader zal het tot op 30 Engelsche mijlen van Cherbourg uitgeleide doen. Daar zal het Fransche Atlantische eskader den czaar opwachten. Waarschijnlijk zal het Russische kei zerpaar de reis met de .Poolster" maken, aangezien de .Standaard" te lang is om aan de kade te Cherbourg komen. Czaar Nicolaas en zijn gemalin zullen tijdens hun verblijf in Duitschland een bezoek brengen aan keizerin Friedrich te Cronberg. De czaar heeft lord Salisbury begiftigd met de An- dreasorde en den hertog van Connaught gesteld »h la suite" van het regiment dragonders van Kieffwaarvan de prins van Wales chef is. Een afdeeling troependie te Belfast scheep zou gaan naar Soedan werdvolgens de .Evening News", met steenen geworpen door een volksmenigte van onge veer tweeduizend man. Twee soldaten werden in het water gedrongen of sprongen wellicht uit eigen beweging er inde politie bracht hen weer op het droge De konstabels maakten aan de rustverstoring spoedig een einde6en hunner werd daarbjj ernstig gekwetst. Hengelwedatrijd. Zondag is te Parijs een hengelwedstrijd gebonden. Er waren 226 deelnemers180 aan den oeverkant en 46 in schuitjes. Maar zij waren niet gelukkig. Er waren 212 die niets vingen. De prijswinner haalde 10 kleine vischjes op. Hij kreeg oen zilveren medaille en de 13 overigen die iets gevangen hadden werden ook beloond. De wedstrijd bood een aardig schouwspel aan voor de groote menigte kijkersdie langs de kade en op de bruggen stonden geschaard. De kijkers vonden ook ondanks het eenigszins een tonige van het werk nog aleens stof tot vermaak b. v. als een hengelaarna lang geduldig wachten eindelijk beet had en voor de oogen van het in gespannen ver wachting toeziend publiek een of ander vod of een klein grondeltje ophaalde. Een vischmaaltijd besloot de feestelijkheid. Maar gelukkig voor de hengelaars werd daar ook nog wat anders dan het door hen gevangene voorgediend. Want de 226 hen gelaars hadden met hun allen maar 750 gram visch op gehaald Door de Vereeniging tot veredeling van rundvee, gevestigd te Hoogkarspel, werd den 28 Sept. op het terrein van den heer D. Visser Wz. aldaar de jaarlijksche tentoonstelling gehouden. Ingezonden waren 3 vaarzen, 16 hokkelingen, 10 kalven, 2 aaderhalfjarige stieren en 4 stierkalven. Voor de beste vaars werd de le prijs toegekend aan den heer P Stapel, de 2e aan den heer D. Visser Jz. Voor hokkelingen ontving de heer P. Heuvel den lsten en de heer K. de Jong den 2den prijsvoor kalven de heer D. Visser Jz. den lsten en de heer C. de Jong den 2den prijs. Aan de stierenvereeniging werd de 1ste prijs toegekend voor een anderhalfjarigen stieraan den heer P. Heuvel de lste prijs voor een stierkalf en aan den heer C. Brandei- de 2de. De ingezonden stierkalven waren allen zeer goede exemplaren de hokkelingen echter waren over het ge heel minder goed dan het vorige jaar wat mogelijk toe te schrijven is aan den drogen zomer. Keurmeesters waren de heeren P. Kok en i. Schouten van Westwoud en P. Visser van Andjjk. Bniahrood. Een uitstekend geleerde, de heer Burger, heeft naar aanleiding van dit onderwerp een zeer belangwek kend geschrift openbaar gemaaktwaarin hij zich be roepende op erkende wetenschappelijke mannen als de heeren WurtzPayen Dumas enz., aantoont dat het witte brood slechts brood van stijfsel isontdaan van de

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5