Kantongerecht te Alkmaar. 5e klasse11e lijst1 Oct. Nr. 14410 f 1000; ns. 1693, 9133, 10730, 13486, 14862, 15219, 15459 en 18037 f 400; ns. 1044, 14178 en 18048 f 200 ns. 2345 2940 3639 5586 6423 10601, 12503, 14489 en 16119 f 100. No. 4370 f 25000no. 8842 f 1500; nos. 2312, 9110, 10934, 13026, 16952, 17802, 17825 en 18479 f 1000 no. 3628 f 400 nos. 78728068, 8853, 13613, 14059, 14936, 17234 f 200; nos. 1415, 3206, 5484,5654,8801, 9301, 13326, 14456, 15507, 15838 f 100. 8 c h o o r 1. Geboren: KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN, eiwitstofien welke het voedzaamste gedeelte zijn van de graankorreleen voedselwaaraan dus de herstellende en voortbrengende stoften ontbrekendie het bloed en vleesch vormenhij maakt hieruit de gevolgtrekking dat de ontaarding van het menschelijk geslachtde toe nemende zwakte en bloedarmoede zelfs bij de landelijke bevolkingvoorheen zoo krachtig en sterk is te wijten aan die vervanging door witte brood van het brnine waarin het gluten of de stikstofhoudende stof voor een vijfde aanwezig moet zijn. De verslappende invloed van dit brood is vooral merk baar bij hen die slechts plantaardig voedsel gebruiken minder is die invloed voor rijke liedenbij wie vleesch en visch de afwezigheid van het stikstofgehalte van het brood vergoeden. Uandhulslioudkundlg Congres. De volgende heeren zijn nog nitgenoodigdzitting te nemen in het 50ste Landhuishoudkundig congres in Juni 1897 te Hoorn te houden J. Groot Jr., dr. J. W. C. GoethartH. W. J. SannesT. Slagter Pz., P. Bos, P. Eijken J. A. G. SchermerL. HooftC. Ooitman Gerlings W. Keestra en J. M. Billroth, allen te Hoorn K. Zijp Hz. en L. Visser beiden te BeemsterH. J. Calkoen te Edam O. de Jong Mz., te HoogkarspelJ. J. Winkelte Nibbikswoud D. Kaijte HauwertC. Haringhuizen te Oosterbeek A. Kool, te Schellinkhout N. Sluiste Enkhuizen J. L. T. Groneman, te Wierin- gerwaard en G. C. van Balen Blanken Jr., te Spanbroek. Peren. Onder de maagdeperen komt dit jaar een eigen aardige ziekte vool. Aan de aangetaste exemplaren is van buiten niets te zien, doch inwendig zitten ze vol stippen, die ze oneetbair maken. Men raadt dus aan, eenige peren te laten doorsnijden, voor men tot den koop overgaat. Doodshoofdvlinder. Te Montfoort, waar zich dezen zomer de rupsen van den doodshoofdvlinder in het aardappelloof vertoon den, komen bij het delven de ingesponnen rupsen hier en daar te voorschijn. Daar er nog steeds aanvragen komen maken degenen, die zulk een exemplaar kunnen bemachtigen, daarvoor vaak een goeden prijs. Broek in Waterland. De afdeeling der Noord- Hollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis" heeft een flinken regenbak doen bouwen, welke voorzien is van een filter. Baarn. De stationchef alhier, de heer G. A de Haak, heeft van de Koninginnen eene zeer fraaie gouden met diamanten bezette doekspeld ontvangen. Deze spold bestaat uit een W. en een E., gedekt door de koninklijke kroon, alles rijkelijk met diamanten bezet. Voor den ijverigen en bereidwilligen Baarnschen stationchef is deze koninklijke onderscheiding een bewijs, dat de diensten, welke hij dezen zomer heeft bewezen, bij vertrek en aan komst der koningiuuen of van andere vorstelijke perso nen, zeer worden gewaardeerd. Leiden. Den 28 is tijdens het onweer, de blik sem geslagen in het station. Het »L. D." bevat daarover nog de volgende bijzon derheden De bliksem sloeg in den schoorsteen van de keuken boven de restauratie. Die schoorsteen het dak uitko mende aan de zijde van het perron, is tot den rand van het dak geheel verbrijzeld en kwam gedeeltelijk terecht in de goot, gedeeltelijk op de marquise, waardoor daarvan vijf ruiten gebroken werden en de stukken op het perron vielen, waar zich op dat oogenblik vrij veel personen bevonden. Een dame viel van zichzelve, en een heer, verblind door het helle licht van het open luchtruim achter het station, liep van schrik van den kant van het perron naar den muur en bleef daar als wezenloos staan. Beiden werden later weer bijgebracht. Behalve op de overkapping eu het perron zelf kwam een ander gedeelte van den schoorsteen in de keuken terecht op het fornuis, dat, gelijk nader bleek, van zijn plaats was verzet, terwijl de ijzeren pijp er van was in gedrukt. Persoonlijke ongevallen zijn gelukkig niet te betrenren, want een der tot de restauratie behoorende dames, die zich reeds ter ruste had begeven en op haar legerstede bewusteloos werd gevonden, kon ook weor worden bijge bracht. Op haar kamer werd een sterke zwavellucht op gemerkt, evenals in andere lokalen van het gebouw, waar enkele plafonds scheuren vertoonden. Van brand was niets te bespeuren. Sommige personen verklaren, dat het natuurverschijnsel van heel vreemden aard was. Zij zagen in het lucht ruim eerst een grooten vuurbol, welke opeens als uit elkaar spatte, waarop de geweldige lichtstralen en de don der volgden. Nog twee hevige onweerslagen volgden later, waarvan een vergezeld ging van een zware hagelbui. Naar men meldt zal de Waterlandsche Zul- derszeedljk bij het Keinselmeer vóór den winter niet kunnen verzwaard worden. De commissie voor ingenieurs, die door Gedeputeerde Staten van Noordholland werd benoemd om verslag uit te brengen is niet met hare taak gereed. De heeren Conrad c.s. zijn nog bezig een aantal gogevens te verzamelen. De oogst In Drechterland. De opbrengst van bijna alle gewassen is dezen zomer ruim voldoende en de qualiteit der zaden en vruch ten is over het geheel uitmuntend. Mosterd geeft gemiddeld 4 mud per 100 vierk. roeden, karwei 5 pond per vierk. roede beide zaden zijn echter laag in prijs. De teelt van groene, vale en wijker vale erwten is zeer goed, die van grauwe erwten is niet mee gevallen de prijzen zijn voldoonde. Bruine boonen geven een flink beschotplatte- en paardenboonen zijn minder bevredigend de qualiteit der laatste soorten is bovendien minder goed waardoor de prijzen laag zijn. Haver en gerst zijn weinig verbouwd de oogst is ruim voldoende, de prijzen zijn zeer laag. De oogst van vroege aardappelen was bevredigend, die van winteraardappelen is bepaald overvloedigzij zijn evenwel zeer goedkoop evenals de uien waarvan ook een ruime oogst is verkregen. De opbrengst der pereboomen is zeer bevredigend, die der appelboomen minder; de boomvruchten zijn zeer hoog in prijs. Hooi is voldoende geteeld en van uitmuntende hoeda nigheid. Suikerbieten. De verzending van beetwortelen, uit het noorden van Friesland naar de fabrieken in Noordbrabant, is in vollen gang. Van Leeuwarden vertrekken alle dagen ongeveer 50 geladen wagens met de goederentreinen, alsmede een extra-»beetwortelentrein" van 30 wagens, elk geladen met ongeveer 10,000 kilogram suikerbieten, naar Breda en Oosterhout. Den Helder. De heer G. E. Bron pred. alhier, wien met 1 Oct. a.s., na eene 41-jarige evangeliebedie ning, eervol emeritaat wordt verleend, heeft afscheid ge nomen van zijne gemeente, in wier midden hij 37 jaren doorbracht. Door ds. Beekhuis werd hem namens de ge meente dank gebracht voor het vele goede, door hem in den loop der jaren verricht, en een kerkelijk zangkoor zong hem een afscheidsbede toe. Baarn. Twee flinke paarden van den landbouwer H., aan de Hooge Vuursche, hebben beschimmeld rogge brood gegeten en zijn eenige uren daarna aan de gevol gen overleden. Hollandsch vee ln België. Men leest in het »Handelsblad van Antwerpen Men heeft groote moeite in het ministerie van Land bouw, om te beletten, dat het Hollandsch vee in het geheim in België gebracht worde, om partij te trekken van de afmakingspremie, voorbehouden aan de Belgische fokkers. Eertijds, om te beletten, dat het Hollandsch vee zou ver ward worden met het Belgisch, eischte de regeering, dat het vee uit Holland eene ring in de ooren zou dragen. Daar dit voorschrift niet werd opgevolgd, is een tegen overgestelde maatregel genomen nu zijn de Belgen ver plicht hunne dieren van het onderscheidingsteeken te voorzien. Het schijnt, dat deze maatregel, waarvan de uitvoering is toevertrouwd aan mannen die zoo wat overal zijn aangeworven en juist niet heel kiesch zijn in hunne handelwijzeveel tegenkanting vindt bij de belangheb bende landbouwers. Men zal misschien verplicht zijn zijne toevlucht te nemen tot een ander middel. Het doel is, te beletten ziek vee in België in te voeren, om er de slachtigspre- mie te genieten die, gevoegd bij den verkoopprijs want het vleesch is niet ongeschikt voor het verbruik en wordt goed verkocht eene nogal winstgevende speculatie vormt. Helloo. Alhier is eene afdeeling van den Boe renbond gevestigd. Het bestuur bestaat uit de hee ren J. Frans, le voorzitter; C. v. d. Velden Jzn., vice-voorzitter J. van der Molen Sr., le secretarisN. Apeldoorn, 2e secretaris M. Butter, penningmeester. De afdeeling telt thans 24 leden. Kdam Den 1 is hier eene harddraverij gehouden, met paarden van zessen klaar. De prijs is gewonnen door »Jonge Tabor II" van den heer A. de Ridder in den Noorder IJpolderpikeur A. Siderius. De le premie door »Wim," van den heer J. de Mol te 's-Gravenhage, pikeur B. W. Schippers. De 2e premie door »Vliegende Hollander" van don heer Smulders te Utrecht, pikeur J. G. de Boer De te Terschelling binnengekomen bom »Sch. 65" heeft belangrijke schade bekomen door aanvaring men een Eng. visschersvaartuig, waardoor de geheele vleet der bom, ter waarde van ongeveer f 3000, verloren ging. Letters en nommer van het vreemde vaartuig zijn bekend. De bom heeft, volgens opgave, 18 last haring in. lies ln het Kaasmaken. Een jong Afrikaander, Grovo genaamd, die een bekwaam kaasmaker is, onderhandelt te Pretoria met de Transvaalsche regeering over een plan om de boeren het kaasmaken te leeren. Hij wil door de regeering aange steld worden om onder de boeren rond te reizen en hun kosteloos, alleen tegen genot van kost en inwoning, on derwijs in die kunst te geven. De leertijd duurt slechts weinige dagen. In de Kaapkolonie geschiedt dit reeds sinds jaren. De bladen dringen erop aan, dat de regee ring deze gelegenheid zal aangrijpen. Er wordt thans voor tienduizende guldens aan kaas ingevoerd. Kaatsen. Te Andijk is zondag de prijs in het kaatsen ge wonnen door D. de Vries en de premie door K. Mantel, beiden van Andijk. Er waren 116 deelnemers. Aanbestedingen. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 1 bij enkele inschrijving aanbesteed: bet maken van eene boordvoorziening langs het Noordzeekanaal beoosten IJmuiden. Raming f 16.600. Minste inschrijver G. Visser Gz. te IJmuiden voor f 15.400. De eerstaanwezende ingenieur der genie te Haarlem heeft aanbesteedhet maken van een grintweg in de gemeente Assendelft, ter verbetering der stelling van Amsterdam. Raming f 29.000. Laagste inschrijver P. Berkhout te Medemblik voor f 30.500. Uitgeest. Do werkzaamheden aan de beide forten bij »de Bus", zijn weder opnieuw begonnen, na een stil stand van ruim 6 weken. Hoedkoope aardappelen. Den 28 Sept. zijn in den Zuidoosthoek van Friesland eene groote partij aardappelen opgekocht van de soort Hagnum-Bonum. Deze aardappelen worden daar voor consumptie nooit gebruiktomdat de qualiteit gewoonlijk slecht iszelfs voor de fabrieken brengen zij lager prijs op dan andere soorten. Toch worden zij in het buiten land, inzonderheid in Duitschland, door de voorname standen gebezigd voor consumptie. Men snijdt ze er aan schijfjes en bakt ze rauw in de pan. De prijs dezer aard appelen bedraagt thans f 1 per H.L., doch dan moeten zij vooraf een weinig uitgezocht worden. Kegelen. Het bestuur der Kegelclub de Kroon", te Haarlem, heeft besloten eene p r ij s v r a a g uit te schrijven, die, wanneer zij aan de verwachting beantwoordt, de lust in het kegelen en de gezelligheid in het Club-leven kan ten goede komen. De prijsvraag heeft in hoofdzaak ten doel de kegelaars- wereld in het bezit te stellen van eenige nieuwe, zoowel als weinig bekende kegelspelen. De antwoorden worden uiterlijk vóór 10 December 1896 vrachtvrij ingewacht aan het secretariaat der kegel club »De Kroon", Groote Markt, Haarlem, alwaar bij zonderheden kunnen worden vernomen. Oostgraftdljk. Den 30 had alhier de jaarlijk- sche harddraverij plaats, waaraan door 10 paarden werd deelgenomen. De prijs werd gewonnen door het paard van den heer C. Maas; de le premie door dat van den heer J. Maas en de 2e premie door dat vanmej.de wed. Hop te Spijkerboor. Westgraftdijk. Bjj den onlangs alhier gehouden biljartwedstrijd werd de le prijs behaald door den heer J. Schoehnijs alhier, de le premie door den heer J. Leeg water, Oostgraftdijk en de 2e premie door den heer P. de Jong, Spierdijk. Barsingerhoni. Aan het hulpkantoor Kol horn werd gedurende de maand September f 1414,93 in de rijkspostspaarbank ingelegd, in negentig inlagen. Twee nieuwe boekjes werden uitgegeven. Het aansteken der straatlantaarns te K o 1 h o r n, ge durende het aanstaande wintersaisoen, werd den 29 bij openbare inschrijving aangenomen door den heer C. Herman, aldaar. De oogst van het nahooi, welke zich aanvankelijk vrij gunstig liet aanzien (het grasgewas was na de droge periode buitengewoon voordeelig) is door de regens der laatste weken grootendeels mislukt. Wat nog hier en daar wordt binnengehaaldmoet meer voor strooiing dienen dan dat het veevoeder heeten kan. Het heeft de meeste kracht verloren. Stom pot oren. Aan het hulpkantoor der poste rijen alhier is in het derde kwartaal 1896 in de rijks postspaarbank ingeschreven een bedrag van f 356,45 en terugbetaald f 150. 358e ÖTAATSIiOTKRIJ. 5e klasse, 12e lijst, 2 Oct. 5 Sept. Cornelis z. van W. Zwagerman en M. Hoebe. 10 Antjed. van H. P. van Lienen en T. Bas. 22 Neeltje d. van J. van der Aarde en A. Wagner. 23 Jacobz. van A. Blom en G. Mol. 25 Cornelis, z. van P. Ivangh en A. van Rinsum. 27 Dirkz. van C. P. Bibo en M. de Waard. Overleden: 17 Sept.. Cornelis Nieuwland echtgen. van G. Watertor, 59 jaar. 19 Arie Denijs, 11 jaar. 27 Agatha Maria Praat1 maand. Helloo. Ondertrouwd 4 Sept. en getrouwd 20 Sept.: Simon van der Oord, te Bussum en Neeltje Tauber, alhier. Getrouwd. Jacobus Sengers en Anna Franken, beiden alhier. Ondertrouwd. 4 Sept. Pieter van den Berg, alhier en Albertje de Wit, te Helder. 24 Jacobus Roobeek, wednr. van Eva Johanna Brouwer, alhier en Barbara Dekker, te Alkmaar. Geboren. 5 Sept. Anna, d. van Pieter Groot en Anna Roos. 6 Gerbrand, z. van Jan Kaandorp en Elisabeth Rijs. 11 Joannes Cornelis, z. van Adelbertus Molenaar en Maartje van Wonderen. 15 Matheus Jacobus, z. van Jacobus van Westerop en Maria Anthoinetta Schroder. Overleden. 10 Sept. Pieter Hoogeland, echtgen. van Fronika Tuijn, 54 j. en bijna 11 m. 22 Thomas, z. van Klaas Ruiter en Trijntje Konijn, bijna 7 m. 25 Johanna Morsch, echtgen. van Jan Brakenhofï, eerder geh. met Pieter Admiraal, 52 j. en bijna 2 maanden. Liinmen. Geboren. 12 Sept. Theodoras, z. van Dirk de Winter en Aafje Veenboer. 19 Anna, d. van Pieter van Leeuwen en Marga- retha Hoebe. Overleden. 10 Sept. Adrianus, z. van Cornelis Teeling en Antje Fraijman, 22 j. en ruim 11 m. te AliKHAAR. VERUAUER1AO op Woensdag, den J Oc tober 1896des avonds ten half acht uur, ten Stadshuize. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. Zitting van 2 October 1896. Allen Egmondbinnen. J. L., A. D., J. v. d. B., W. Sch., W. B., H. L., M. Sch., G. A., J. A., C. L., C. B., D. Fr., A. Ap., B. B„ J. B., W. B. Fz., W. v. D., K. v. D., C. Fr., R. B. en C. L politieovorlr. Egmondbinnen 114 f 1 boete of 1 dag hecht., 1520 f 0,50 boete of 1 dag hecht., 21 vrijgesproken. D. Sch., Krommeniedijk, spoorwegwetovertr., f 1 boete of 1 dag hecht. H. J. de Gr. en C. D., Alkmaar, straatschenderij, de le f 0,50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. M. Zw., Egmond aan Zee, art. 459 Wetb. van Strafr., f 1 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6