I No. 124. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. WOENSDAG 7 OCTOBER. Buitenland. EEN OFFER. FEUILLETON. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnuruner3 Prijs der gewone Advertenff ën j Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELUIN. De Soir meldtdat de troepen van den Congostaat onder baron Dhanis zijn slaags geraakt met de Dervischen. Deze werden verslagen, doch de troepen van majoor Dhanis leden zware verliezen. Het onderzoek der Antwerpsche justitie naar het doen en laten der in hechtenis genomen Iersche dyna- mietmannen is geëindigd. Het dossier is opgezonden naar het .Central Criminal Court" te Londen. DUITSCHIiAlVD. Geheel onverwacht heeft zich een incident voorgedaan met Engeland dat wel geene ernstige gevolgen zal hebben, maar dat toch in de groote bladen tot een heftigen pennestrijd aanleiding heeft gegeven. Uit Zanzibar wordt n.l. gemeld dat de pretendont- sultan Said Khalid die na het bombardement door de Engelsche oorlogsschepen een schuilplaats had gezocht in het Duitsche consulaat, Vrijdagmorgen aan boord van het Duitsehe oorlogsschip „Seeadler" is gebracht onder geleide van gewapende Duitsche zeelieden. De Britsche consul, die van het gebeurde officieel kennis kreeg toen Said Khalid reeds weg was, heeft krachtig geprotesteerd tegen de handelwijze der Dnitschers. De .Seeadler" is denzelfden avond te Dar-es-Salaam aangekomen. De .Times" is over deze quaestie al zeer slecht te spreken, ze ziet in dit machtsvertoon een gemis aan takt en eene opzettelijke onbeleefdheid. Het blad zegt o. a. .Onervaren zeeofficieren vooral als zij tot een jonge marine behoorenzijn van nature geneigd een krachtige houding aan te nemen bij kleinere diplomatieke inci denten. De Pruisen en in mindere mate de Dnitschers in het algemeenzijn beroemd om hun stipte gehoor zaamheid aan de tuchtmaar zij hebben nog niet ge leerd om aan de stipte opvolging van bevelen gema tigdheid, hoffelijkheid en takt te paren." Het blad hoopt, dat de verantwoordelijke autoriteiten in Berlijn een bevredigende opheldering van het voorgevallene zullen geven. Hoewel niet allen in even heftige bewoordingenkeu ren toch ook de .Standard, en de .Daily Telegraph" Duitschlands optreden af. Natuurlijk blijft de Duitsche pers het antwoord niet schuldig. De »Köln. Zeitung" zegt o.a.: .Verleden week heeft de Duitsche regeering haar voor nemen medegedeeld aan de regeering van Engeland, om Said Khalid en zijn gevolg aan boord van den .Seeadler" te brengen. Daar het Duitsche consulaat vlak bij het strand ligt, werd het gebied van Zanzibar niet betreden. Toch meende Engeland daartegen te moeten protestee ren, hoewel het wist, dat daarvan geen gevolg te wach ten was. Het overbrengen geschiedde geheel op de wijze die te Berlijn was voorgeschreven. Een met geschut bewapende boot van den .Seeadler" voer naar den wal, en haalde, onder de kanonnen van het Duitsche schip Said en zijn Roman van H. RIDER HAGGARD. 5) De schok was vreeseljjk. Joan had het zien aankomen en had zich gereed gemaakt om hem weerstand te bie den door zich zooveel mogelijk voorover te buigen en te voorkomen dat hij voorover op de spijkers viel en daaraan vastgepriemd werd. Zijn gelaat raakte bijna haar lippenzijn schouder sloeg tegen haar boezem benam haar den adem toen sloeg zij haar sterke armen om hem en samen vieleD zij neer. Haar verstand was al dien tijd helder gebleven. Zij wistdat zij niet achterover mocht vallenwant dat anders haar het lot ten deel zou vallen waarvoor zij hem wilde beschermen. De roestige spijkers zonden in baar rag dringen. Met wanhopige inspanning ver anderde zij de richting van hun val om hem op de grafzerk te doen neerkomen. Doch daarin slaagde zij niet geheelzooals haar duidelijk werd uit een harden slag tegen haar schouders. Een oogenblik lagen zij op den hoek van het graf, toen vielen zij. Kapitein Graves had den gevaarlijksten val gedaan, zijn hoofd was tegen een steen geslagen en stil lag hij daar, evenals Joan, die buiten adem was. Zij herstelde zich evenwel spoedig. Het bloed druppelde langs haar mouw en bloed vloeide van haar lippen op haar boezem en op het bleeke ge laat van Henry Graves. »Hij is dood 1" kermde Joan luid »en dat is mijn schuld 1" Henry opende de oogen. Blijkbaar had hij haar ver staan, want hij zei.Wees niet bang om mijnent wille, mij scheelt niets Hij trachtte, terwijl hij sprak, zijn been te bewegen, gevolg af. Wellicht ware onder andere omstandigheden de overbrenging met minder vertoon geschied nu Enge land zich de weelde van een protest had veroorloofd, zou het stille vertrek, bij nacht en zoöder vertoon, schade gedaan hebben aan de waardigheid van het Duitsehe Rijk. Eu Engeland heeft zich deze openlijke overbren ging van Said Khalid, onder omstandigheden die het zeer onaangenaam vindt, zelf op den hals gehaald door het volkomen ongegronde en r.uttelooze protest. E6TPTE. De Khedive hee t aan den sirdar van het Egyptische leger, generaal Kitchener, naar aanleiding van de inneming van Dongolahet grootkrnis der Osmanie- orde verleend. EUfCJEIiAlSD. Zaterdag zjjn keizer Nicolaas en kei zerin Alexandra uit Balmor 1 vertrokken na een zeer hartelijk afscheid van koningin Victoria. De hertog en de hertogin van Connaught vergezelden hen naar Ports mouth. Het station Ballater was schitterend verlicht de militaire muziek speelde het Russische volkslied, ter wijl de trein wegreed. De keizerlijke trein is Zondagmorgen aan het arBenaal te Portsmouth verwacht, aangekomen, waar hij den zui delijken pier opreed. Over den geheelen pier was een afdak gebouwd. Het station en het arsenaal werdea zorgvuldig bewaakt De hooge reizigers zijn ontvangen door den prins van Wales, de militaire en de maritieme autoriteiten. De Keizer en de Keizerin begaven zich onmiddellijk aan boord van de .Poolster", waar zij dos avonds den prins van Wales een diner aanboden. Den volgenden morgen werd 't anker gelicht. De .Poolster" werd begeleid door het Britsche Kanaaleskader, 31 Bchepen sterk, dat reeds Zondag voor Spithead was aangekomen. Het eskader zou toide keizerlijke jachten begeleiden tot de plaats, waar het Fransche eskader de vorstelijke gasten zal opwaciiten. Na het gebruikelijk saluut keert dan het Britsche eskader terug. Men is over het bezoek v u den Czaar zeer voldaan en naar 't schijnt zal 't zeer gunstige gevolgen hebben voor de oplossing der Turkscho quaestie. Uit Londen wordt tenminste gemeld dat lord Salis bury den Czaar de verzekering heeft gegeven dat Enge land Europa niet zal blootstellen aan de gevaren van een oorlog, door een afzonderlijk optreden in de Arme nische quaestie. Keizer Nicolaas moet zich over deze verzekoring zeer voldaan getoond hebben en ook op zjjn beurt van ver zoenende en vredelievende bedoelingen hebben blijk ge geven. FRMKRIJK. Volgens de Figaro is generaal Gal- lieni op msrsch naar Tananariva overvallen door op roerige benden. Drie dragers werden gekwetst. De gene raal kwam ongedeerd in de stad aan en kondigde daar den staat van beleg af. 1TAJLIE. De minister van oorlog heeft eene lijst ontvangen der Italiaansche soldaten die te Shoa worden wat hem een pijnlijken kreet ontlokte. Joan zagdat dit been in zulk een onnatuurlijke houding onder bem lagdat het gebroken moest zijn. Zoozeer maakte de smart zich bij deze ontdekking van haar meester dat zjj in tranen uitbarstte. »Uw been is gebroken", snikte zij. .Wat moet ik doen »Ik geloof", zei hij met een vluchtig glimlachje, ter wijl hij zich op de lippen beet, om elke uiting van pijn te onderdrukken.dat u in mijn jaszak een fleschje zult vinden." Joan richtte zich opliep naar de jasdie dicht bij lag, en haalde er een klein zilver flaconnetje uit, gevuld met whiskey en water toen keerde zij teruglegde het hoofd vaD den gewonde op haar eenen arm en goot hem met den andere een weinig vocht in de keel. .Dank u", zei hij .ik gevoel mij veel beter." Doch op hetzelfde oogenblik verloor hij het bewustzijn. In haar angst goot zij hem nog meer van het vocht in de keelmaar nu begon zij te vreezen dat hij zich inwendig kon hebben bezeerd. Gelukkig kwam hij spoedig weer bij en de bloedvlekken op haar wit kleedje bespeurende, sprak hij »Gij zijt gewond. Wat ben ik toch een zelfzuchtig wezenik denk alleen om mijzelf." .0 denk maar niet om mij", antwoordde Joan .niets dan een schram. Maar wat moet er gedaan worden Hoe krijg ik n hier van daan Er woont nie mand in de buurt en de weg naar Bradmoutk is ver." .Daar staat mijn paard", mompelde hij .maar ik vrees dat ik het niet zal kunnen berijden." .Dan zal ik gaan", zei Joan .kan ik u echter zoo aan uw lot overlaten .Ik zal mij voor een poos wel kunnen redden", ant woordde Henry. Joan stond op, liep naar het paard en maakte het los. Doch nu stond zij voor een nieuwe moeilijkheidhaar gewonde arm deed haar reeds zulk een pijn en zonder behulp van dien arm kon zij niet in den zadel klimmen; bovendien was het paard, overigens een kalm dier, niet gewoon aan vrouwenkleeren, zoodat het zich telkens een gevangen gehouden. Volgens die opgave bestaan die ge vangenen uit generaal Albertone, commandant Gamerra, zes kapiteins, 30 luitenants en ongeveer 1000 onderoffi cieren, korporaals en soldaten. In de plaats van den overleden kardinaal Monaco Lavalletta heeft de paus kardinaal Verga tot Grootpoe- nitentiaar benoemd. SPABJJE. De Cubaansche opstandelingen hebben bij Mantua de Spaanscho troepen aangegrepen. De op roerlingen die over vier stukken geschat beschikten wer den verslagen en verloren 19 dooden en vele gewonden. De Spanjaarden hadden zes dooden en 40 gekwetsten. TURKIJE. In Stamboel zijn Donderdagnacht weer bloedige tooneelen voorgevallen. De Porte zal dit wei weer loochenen maar het feit staat vastzegt de cor respondent der »Frf. Ztg." Een aantal Sofia's hielden des nachts een betooging voor het Yildiz-paleiszij werden door de troepen omsingeld die er verscheidenen doodden en de overigen terugdreven. Aan de hoofdmoskeeën heeft men schaapsvellen vast gespijkerd gevonden waarop met rooden inkt oproerige proclamaties tegen de christenen en de Europeesche sou- vereinen stonden geschreven. Een der rijkste Armenische notabelen Apik Effendi is in hechtenis genomen onder de beschuldiginghet revolutionair Armenisch comité te steunen. Hij had laatstelijk een bijdrage van 6000 pond aan de Hentseha- kisten geschonken. De regeering zal zijn aanzienlijk vermogen verbeurd verklaren. Te Konstantinopel is een dertigtal Armeniërs uit den gegoeden stand in hechtenis genomen wegens deelneming aan de onlusten. Ook moeten weder gevangennemingen van Jong-Turken op til zijn. Er wordt gemelddat daartoe de Turksche wijk Torontagha is ingesloten door een cordon troepen. In de wijk Jeni Kasna heeft een ontploffing een groote opschndding teweeggebracht. Do politie verhaalt, dat een Armenische vrouw zich van een aantal bommen wilde ontdoen die in haar bezit waren. Terwijl zij deze in het water wierp ontplofte er een. De vrouw is gegrepen. Het blijkt achteraf, dat het aantal der slachtoffers van de moorden te Equin niet duizend maar tweeduizend bedraagt. ZIIID-AFRIHA. Te Buluwayo is een kruitmaga zijn in de lucht gevlogen. Vijf blanken zijn gedood en verscheidene ernstig gewond een groot aantal Kaffers werden onder ontzaglijke rotsblokken verpletterd en an dere werden deerlijk verminkt. De huizen kregen een gedachten schok, de straten liggen vol pain. De geheele bevolking helpt om de gewonden te verplegen. De ge vangenis en de markt zijn in hospitalen veranderd. Aan de Daily Chronicle wordt gemeld, dat in Rho desia levensmiddelen slechts tegen hongersnoodprijzen zijn te krijgen. Zoo wordt bijv. voor een flesch melk 5 sh. 6 d. (ongeveer 3,30) betaald. stap van haar verwijderde, wanneer zij het wilde bestij gen schreeuwende van pijn teleurstelling en verdriet besloot Joan eindelijk de pogingen te staken en te voet naar Bradmouth te gaan, toen het geluk haar tegemoet kwam in den vorm van een roodharigen knaap, dien zij goed kende en die terugkeerde van het eieren zoeken. Willie Hood riep zij»help mij eens even. Er is een mijnheer van den toren gevallen en heeft zijn been gebroken. Ga jij nu op het paard zitten en rijdt zoo hard je kunt naar dr. Childs en zeg hem, dat hij onmid dellijk met een paar mannen hier moet komen en met een deur of iets dergelijks, waarop zij hem kunnen dra gen. Vergeet niet te zeggen, dat zijn been gebroken is, en dat d6 docter dingen moet meenemen om hem te verbinden. Begrepen ^Maa^ wat zit ge onder het bloed I" riep de knaap uit »en ik heb nog nooit van mijn leven op een paard gezeten »Ja, ja, ik beu ook gewond, doch denk daar maar niet aan. Klauter er maar op je bent toch niet banp. Willie Hood B »Bang Neen, bang ben ik niet", antwoordde de knaap kleurend; »maar ik heb mijn ribben lief, dat is alles. Daar gaat hij I" En met eenige inspanning klom hij op het verbaasde dier. »Weet je, wat je zeggen moet?" vroeg Joan. Ja", antwoordde hij trotsch, maak u maar niet be zorgd. Ik zal zelf den docter hierheen brengen." »Neen, Willie; jij moet naar de Kroon en Mijter gaan, mijn tante zeggen dat een heer kapitein Graves van Rosham erg gewond is en dat zij een kamer voor hem moet gereed maken. Zij moet maar de mijne geven dat iB de mooiste", voegde zij er aan toe, »en anders is er ook bijna geen enkele, die goed genoeg is." Willie knikte en met een luid »hort" reed hij weg. Joan zag hem na tot hij verdwenen was en keerde toen naar den gewonde terug. Zijn oogen waren ge sloten, doch klaarblijkelijk hoorde hij haar naderen, want juist sloeg hij de oogleden op. >A1 zoo spoedig terug?" vroeg hij. »Ik moet ge slapen hebben."

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1