Nederland. LOHBOK. De »N. Rott. Ct." ontving den 2 het volgende telegram uit Batavia »Het huis van den agent der Paketvaartmaatschappij te Sisi op Lombok is geplunderd en verbrand. De controleur Engelenberg viel met cavalerie een sterke bende aan. Een cavalerist werd gedood en een gewond. De „Atjeh" is er heen met den assistent-resident. Van Prajah wordt versterking gezonden." Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ontvangen »In Oost-Lombok twee kampongs nabij Sisi oproerig. Muiters door cavalerie overvallenleden veel verliezen. Onzerzijds gesneuveld één en gewond één cavalerist." A T J E H. De »N. Rott. Ct." kreeg uit Batavia het volgende telegram »Men verzekert, dat luitenant-kolonel C. P. J. van Vliet wegens ziekte met verlof naar Europa zal gaan." Aan het ministerie van koloniën zijn den 5 de volgende berichten ontvangen »Uit Loknga een bende werd uit de vallei van Kroeng Lepong verdreven waarbij gesneuveld één gewond 3 militairen beneden den rang van officier. Uit Tjot Mantjang: een bende werd uit Blang-Aroen- Loengkoe verjaagd, een kampong getuchtigd zonder ver liezen onzerzijds. Uit Samahanieen bende word te Anak Glé be vochten, waarbij gewond werden vijl militairen beneden den rang van officier." De storm In Amerika. In Amerika, in de geheele streek ten zuiden van Baltimore en Washington, heeft een ontzettende storm gewoed. Het huis van den senator Stewart is totaal vernield, terwijl een gedeelte van het dak van het kantoor voor patentbelasting door den wind werd weggeslagen. Voor New-Brunswyck zijn drie groote schepen gezonken; in de stad werden 3 mannen en een kind door den storm gedood. Te Savannah zijn elf personen omgekomen, waaronder de kapitein en drie man van een gestrand schip. De stad Clarkeys in Zuid-Plorida is bijna geheel ver nield zeer vele menschen zijn gedood en ernstig gewond. De scholen te Boulogne en Hilliards zijn verwoest; elf kinderen zijn door het vallen van pnin gedood. Ook te Jacksonville in Florida heeft een vreeselijke orkaan ge woed, veertig personen moeten daarbij het leven hebben verloren. In den omtrek zijn 20 groote en kleine dor pen verwoest. Brand te Aberdeen. In een schouwburg te Aberdeen is den 20 Sept. tijdens eone voorstelling brand uitgebroken. In de ga lerij waren zeer vele toeschouwers, die voor het meeren- deel uit jonge menschen bestonden. Toen de paniek het toppunt bereikte, was het gedrang op deze plaats van het gebouw ontzettend. Er werden alle pogingen gedaan om de uitgangen vrij te maken, maar de hitte werd weldra zoo hevig en het publiek was door den angst zoo de kluts kwijt, dat men er niet dan na zeer veel moeite in slaagde de menschen te redden. 36 Personen hebben brandwonden bekomen, waarvan vier zóó ernstig, dat men voor het behoud van hun leven vreest. Tot nu toe zijn 6 lijken gevonden, maar men vreest dat er nog meer menschen zijn verbrand. De schade moet ongeveer 5000 pd. st. beloopen. Dure postzegels. Te St. Louis (Ver. St.) is onlangs een postzegel van 1846, waarvan slechts 2 exemplaren bestaan, verkocht voor 4400 dollars (f 11.000). Daarbij zinkt de blauwe Mauritius", die f 4000 a f 5000 waard is, in het niet. Dynainictmannen. De beide dynamietmannen, die zich te Rotterdam in arrest bevonden zijn den 3 op last van den hoofd commissaris van politie over de grenzen gezet, daar niet tot eene uitlevering kon worden overgegaan. >Neen, neen, ik durfde u niet alleen laten. Ik heb een jongen gevonden en hem op uw paard naar den dokter gezonden ik hoop maar dat hij daar veilig mag aankomen." »Heel goed ik ben blij dat u is terug gekomen", zeide hjj met zwakke stem. »Ik ben bang, dat ik u veel last veroorzaak maar zoudt gij mijn hand willen wrijven; zij wordt zoo koud." Zij ging naast hem in het gras zitten wikkelde hem in zijn jas zoo goed zij kon en begon toen zijn hand te wrijven. Een half uur verliepde schaduwen werden langer de avond viel en Henry begon te ijlen. Hij verbeeldde zich aan boord op een oorlogschip te zijn en comman deerde hij sprak over vreemde landen en noemde veel namen, waaronder een, die Joan niet vreemd in de ooren klonk dien van Emma Levinger eindelijk sprak hij over haar zelf »Wat een lief meisje", mompelde hij. »Zij is het waard dat ik mijn nek voor haar had gebroken, alleen om haar een pleizier te doen." Weer ging er een half uur voorbijde koorts nam af en hij werd stil. Toen werd hij weer koud hij rilde. »Ik bevries*', mompelde hij klappertandend; »help mij, om Gods wilZiet gij niet, hoe koud ik ben Joan was wanhopig. Zij had nietshelaasom hem toe te dekken wat zou hem zelfs haar dun japonnetje helpen Weer smeekte hij om warmtetot eindelijk het medelijden haar natuurlijke schuchterheid overwon en zij het eenige deed wat zij doen kon. Zij ging naast hem liggen sloeg haar armen om hem heen en hield hem zoo vastom het hem zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Blijkbaar deed dat hem goedwant hij klaagde niet meer en geraakte eindelijk in een soort van verdooving. Het begon te schemeren en nog kwam er geen hulp. Wat zou Willie toch uitgevoerd hebben Wanneer er niet spoedig hnlp kwam zou de man zeker sterven Haar eigen krachten begaven haar zij voelde, dat zij verdwenen met het bloed dat voortdurend sijpelde uit de wond aan haar schouder. Oogenblikken van bewus teloosheid wisselden af met tusschenpoozen van heider- Veehandel In Friesland. De handel in kalve- en melkekoeien is niet zoo druk meer als voor eenige dagen. De aftrek is kleiner geworden terwijl de aanvoer op de markten nog groot is. De tragere handel heeft evenwel nog weinig invloed op de prijzen de melkekoeien le soort worden nog met f 180 f 190 betaald kalvekoeien loopen tot f 220. In stieren voor de slachtbank is de handel ook minder door minder aftrek enterstieren gelden f 65 f 125 twen terstieren f 80 f 210. In vet rundvee blijft de handel stationnalr met vaste prijzen de prijs loopt van 25 tot 29 ets. het halve ki logram. Per stuk gaat de prijs van f 110 tot f 240. Graskalveren, waarin de handel nog vrij druk is, zijn duur, vooral de beste qualiteit is naar verhouding veel duurder dan de tweede soort, sommige kalveren brengen f 60 op. In schapen is de handel stadig, de omzet in vette scha pen en zeuglammeren is het grootst, in melkschapen het minst. Melkschapen kosten van f 10 tot f 24, vette scha pen worden betaald van f 16 tot f 29, lammeren (voor de slachtbank) gelden van f 12 tot f 16. In varkens stadige handel, prijzen zijn laag en vast. Voor de Londensche biggen (deze worden geslacht naar Engeland uitgevoerd) wordt 13 a 14 ets. per pond be taald, vette varkens gelden 15 a 18 ets., magere varkens gelden tot f 28. In vette kalveren is de handel afwisselend, nu eens wat drukker, dan eens weer wat minder. De middenprijs is tegenwoordig 27 ets. het pond. Deze handel richt zich bijna geheel naar het afkomen der prijzen van de En- gelsche vleeschmarkt. Den Haag. De oud-Minister J. Heemskerk Azn. had den 1 het voorrecht zijn 50-jarige echtvereeniging te mogen beleven. Volgens zijn eigen wensch werd dit feest alleen in den familiekring gevierd. Desniettemin mocht het gouden echtpaar zich in tal rijke blijken van belangstelling en sympathie ook buiten den familiekring verheugen. Bij een te Haarlemmermeer gehouden wedstrijd met kunstmeststrooiers heeft de firma Landré Glinder- man den eersten, en de firma Schmidt Spiegel den tweeden prijs behaald. Bij den jongsten storm is een der oudste, zoo niet de oudste eik in ons land, staande op don heuvelkling tusschen Mechelen en Nijswiller, nabij Vaals, op een der hoogste punten van Nederland, gevallen. Bedoelde boom was bijna 20 meter hoog en aan den voet vijf meter in omtrek. Op alle oude landkaarten stond hij aangogeven. Barsingerhorn. In de polders Waard en Groet is de wintergerst al boven den grond en staat prachtig gevuld op regel. In uien is thans minder handel. De nog op het veld liggende wordt nu op hoopen gezet en vorstvrij gedekt, om tot het voorjaar bewaard te blij ven. Meestal is dan de prijs dezer vrucht hooger. Schagen. Aan het postkantoor alhier en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Sept. ingelegd f 7063,36®, terugbetaald f 6786,46s. Hot laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, bedraagt het num mer 3322. Het Leger des Heils dat vroegere jaren in deze ge meente nog al eens eene vergadering hield en met cou ranten colporteerde, scheen den laatsten tijd deze wijze van propageeren geheel te verzuimen. Er is echter in deze verandering te verwachten, want tegen 3 October heeft kapitein Struijkenkamp eene bijzondere samenkomst uitgeschreven in de grootste zaal, die onze gemeente bezitin het Noordhollandsch koffiehuis. V^eel sympa thie heeft het Heilsleger hier nooit mogen ondervinden. Aan hot herhalingsonderwijs, dat den 2 alhier in de openbare lagere school is aangevangen, wordt door 16 leerlingen deelgenomen. Oterleek. Tot hoofdingeland van Geestmerambacht voor West-Friesland werd gekozen de heer J. Kok, voor zitter van bet bestuur van den polder Oterleek. Helloo. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Yelsen door den heer ds. F. J. J. Loeff, alhier. heid. Al sneller en sneller kwam die afwisseling, tot zij eindelijk het bewustzijn verloor. De schemering was overgegaan in duisternis en zij beiden lagen daar zwijgend in eikaars armen tusschen de graven, en de sterren stortten haar licht over hen uit. Vierde Hoofdstuk. Henry Graveseen man van ongeveer drie en dertig jaarwas de tweede en eenig overgebleven zoon van sir Reginald Gravesvan Rosham Hallongeveer vier mijlen van Bradmouth gelegen. Als knaap was hij naar zee gegaan, en zoo was hij aan zijn beroep gehecht, dat hij gedurende de laatste acht jaar slechts zelden thuis was geweest. Zeven maanden voor zijn ontmoeting met Joan Haste had hij zich, zeer tegen zijn zin, genoodzaakt gezien zijn beroep op te geven. Hij kruiste als comman dant van een kanonneerboot langs de kust van Britsch Columbia toen hij op zekeren avond bericht kreeg van het overlijden van zijn broeder Reginalddie bij de wedrennen een ongeluk had gekregen waaraan hij was overleden. Er had nooit veel genegenheid tusschen beide broeders bestaan om redenen welke wij straks zullen verklaren. Dit plotselinge en vreeselijke bericht was niettemin een hevige schok voor Henry en het feitdat hij nu erfgenaam werd van een uitgestrektenaar hij meeade, rijke bezitting verzachtte dien schok niet. Wanneer er slechts twee zoons zjjn, is het bijna onver mijdelijk dat de een boven den ander wordt voorge trokken. Zeker was dit het geval in de familie der Graves. Als knaap was Regiuald, de oudste, een nukkige, mooie, vroolijke en aantrskkelijbe jongen geweest. Henry daarentegen was stilgewoon zich alleen met zich zelf bezig te houden en met bijna buitensporige begrippon van eer en plicht. Natuurlijk ging daarom do liefde van vader, moeder en zuster voor het grootste deel over op den schitterenden Reginald terwijl Henry aan zijn lot werd overgelaten. Hij zei niets en was te trotsch om jaloei'sch te zijn doch niemand behalve de knaap zelf, wist wat hij had geleden onder deze dagelijksChe onverschilligheid. Barsingerhorn. Den 4 in den morgendienst werd de nieuw beroepen predikant, de heer W. Bax te Kolhorn, door zijnen vader den heer ds. Bax, van Zaandam, bevestigdwelke plechtigheid door een talrijk gehoor (ook uit omliggende dorpgn) werd bijgewoond. Als tekst woorden werden door prediker gekozenThimotheus 1,3:3. 's Namiddags werd door den nieuwen predikant zijne intrede gepredikt en wel naar aanleiding van Joh. 668 voorafgegaan door eene inleiding naar Corinthe 1 13. Het kerkgebouw was wederom buiten gewoon gevuld. Den Haag. Bij den bouw van een kluis aan de r.k. kerk alhier is het gewelf plotseling ingestort. Twee werklieden werden bedolven. Eén werd dood te voor schijn gebrachtde ander bleek weinig bezeerd. De justitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Den Helder. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Helder is benoemd de heer A. J. J. van Steijn burgemeester. Hoofddorp. Zekere G. d. B. werd een dezer dagen door eenige personen bij de Cruquius in de Kruis vaart gegooid even onder water gehouden en toen in een modderbak geworpen. Verschil over arbeidsloon schijnt de oorzaak te zijn geweest. Oudkarspel. Bij de laatstgehouden stemming is tot hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmerambachtherkozen de heer F. de Boer Pz., alhier. Rotterdam. W. J. de Vos die 41/5. maand in preventieve hechtenis heeft doorgebracht als verdacht van moord op den jongen Hoogsteden is den 3 weder in vrijheid gesteld. Wormerveer. In de oliefabriek »de Vlijt" alhier overkwam den timmerman IJ. Visser een ernstig ongeluk. De man geraakte op de een of andere manier beklemd tusschen de riemen van eene machine in genoemde fa briek en bekwam ernstige kneuzingen aan beide schouders. Claudius Clvills. Voor het concours, dat deze Kon. Handboog- en Scberpschutters-Vereeniging ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan, zal honden op Zondag 25 Oct. a.s. aan het Tolhuis te Amsterdam zijn drie banierprijzen en vier personeele prijzen uitgeloofd. Tot dit doel zijn uitgenoodigd alle vereenigingen die aangesloten zijn aan den Noord- en Zuidhollandschen Bond voor Handboogschutterijen. Oranjevarkens. Door den landbouwer D. van Zijtveld te Loosdrecht zijn ingevoerd oranjekleurige varkens van zeker soort Hongaarsch ras, daar en in den omtrek nog onbekend. Deze varkens zijn voor aanfok bestemd. IVoordhollandsche Tramwegmaatschappij. Den 6 werd aan alle reizigers met do lijnen dezer Maatschappij vervoerd eene door de directie geteekende circulaire uitgereiktwaarin deze bericht dat de trei nen 4, 6 en 8 van Amsterdam en 7, 9, 11 eh 13 van Purmerend en Edam des Dinsdags aan het station Tolhuis-Overzijde-Y te Amsterdam zullen gecontroleerd worden. Voorts herinnert zij, dat lo. reizigers der 2e van de le klasse op de booten en in de treinen kunnen gebruik maken tegen bijbetaling en dat wanneer onverhoopt geen plaatsruimte in de 2e klasse mocht beschikbaar zijn, slechts dan kosteloos van de le klasse mag worden gebruik gemaakt, wanneer de dienst doende beambten aan de reizigers de in te nemen plaatsen in het bijzonder zullen hebben aangewezen 2o. de directie de hulp van het publiek inroept om eventueele onregelmatigheden van welken aard ook on- middelijk aan haar mede le deelen 3o. klachten steeds grondig worden onderzocht. Rrongas. Ook de heer W. Koopman nabij het station Noord- scharwoude heeft, als zoovele anderen in onze laaggele gen polders, met gunstig gevolg pijpen laten slaan ter diepte van ongeveer 80 voet en voldoenden voorraad brongas verkregen om een belangrijk aantal pitten gedu rende gernimen tijd brandende (e houden. De polder Heer- hugowaard blijkt dus zoowel aan de noord- als aan de west- en zuidzijde brongas te kunnen opleveren. Zoo kwam Henry al spoedig tot de overtuiging dat hij gelukkiger zou zijn, wanneer hij van huis was, waar men weinig met hem op had. Eens op zeelegde hij zich met ijver op zijn beroep toe en deed hij den dienst beter dan de meeste jonge mannen. In welke betrekking hij ook diende steeds verwierf bij zich het vertrouwen en den eerbied zoowel van zijn minderen als van zijn meerderen. Hij werkte harddaarom werd hem het zwaarste werk steeds opgedragen. In zijn hart was hij eerzuchtig. Herry kon nooit de minachting vergeten waarmede hij thuis als kind was behandeld en het ge heime verlangen bezielde hem zijn bloedverwanten te toonen, dat hij meer was dan men wel dacht. Aan dit doel wijdde hij zijn leven. De onderstenning, die hij van huis kreegwas gering want zijns vaders middelen stonden niet in verhouding tot zijn hoogen stand, en hoe ouder zjjn broeder Reginald werd, hoe meer deze eischte. Henry kwam er echter altijd mee rond en slechts weinigen wisten in welke verlegenheid hij soms verkeerde. Hoewel van nature hartstochtelijk en vroolijk droeg hij zorg dat nooit een zijner harts tochten meester over hem werd. Want vroolijkheid kost geld en hij wistdat het toegeven aan hartstochten vooral wanneer het schoone geslacht er bij in het spel komt, verdriet baart en eindelijk den ondergang brengt. Daarom verzette hij er zich tegen totdat wat hij als plicht was begonneneindigde in een gewoonte. Zoo ging de tijd voorbij tot hij het telegram ontving van Reginald's plotselingen dood. En veertien dagen later volgde er een brief van zijn vader, die aldns begon Beste Henry Mijn telegram heeft u in kennis gesteld met het ver schrikkelijke verlies, dat onze familie heeft getroffen. Uw broeder Reginald is niet meer; het heeft de Voorzienig heid behaagd hem van deze aarde weg te nemen in de volle kracht van zjjn leven en wjj moeten ons aan het feit met zooveel lijdzaamheid als mogelijk is onderwerpen." {Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2